I De Staat en de Banken IN KRIZISTIJD HET GELiE GEVAAR Arbeid adelt* Landbouwweekblad oor de Landbouwers De Contingenteering der Lijnkoeken zal kortelings hare voor den landbouw De heerschappij van eenige olieslagers samen met een paar bevoorrechte Antwerpsche firma's begint De Belgisch-Nederland- sche ekonomische onderhandelingen Japan tegen Europa I Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven a ZONDAG 11 FEBRUARI 1934. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 789 O O Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Op den dag zelf dat wij deze regels schrijven, wordt er in de Kamer van Volksvertegenwoordigers gestemd over de inoverwegingneming van het voor stel tot instelling van een commissie van onderzoek, over de inmenging van de flnar.cie in het bestuur van den Staat Onze wetgevende vergadering heeft verschillende zittingen aan deze kwestie gewijd. Voor hen die het nog niet weten, zeg gen wij terloops dat het hier gaat over de uitlatingen van oud-minister Croc- kaert, waaruit blijken moet1° dat de banken hier heer en meester spelen en het boeltje naar hun goesting doen draaien 2° dat verscheidene vetbetaal- de ambtenaars twee meesters dienen, namelijk den Staat en de grootfinancie; 3° dat het geld der belastingsschuldigen er op een onverantwoordelijke manier doorgemaakt wordt. De oppositie vraagt over dat alles een parlementair onderzoek om de schuldigen, of bij gebrek aan dezen, de fouten en tekortkomingen van het re giem op te sporen. Voor de minderheid is dit zeker een aangename en welkome gelegenheid om haar tegenstrevers eens duchtig uit te kammen voor de Regeering is de toe stand echter niet zoo heel prettig, en drie ministers hebben zich teweer ge steld als een duivel in een wijwatervat. Waarom moest die dwaze meneer Crockaert, die toch tot de meerderheid behoort, zoo onvoorzichtig zijn mond voorbijpraten en zijn vrienden in het gedrang brengen Die man zal in de toekomst ook wel weten dat zwijgen zoowel 's winters als 's zomers goed is. De beschuldiging is in elk geval zwaar en werpt een akelig licht op de verhoudingen tusschen den staat en de banken. En niettegenstaande al de straffe argumenten en logenstraffingen van de ministers, moet iedere objectieve waar nemer tot het besluit komen dat de "dappersten aller Galliërs,, zich aardig in de doekskens laten rollen. Waarom weigert de Regeering ook zoo hardnekkig het onderzoek Wie zuiver in zijn schoenen staat, moet het licht niet vreezen, omdat voor hem de waarheid mag gekend zijn. Maar het onderzoek zal er niet ko men, omdat de Regeering het niet wil en omdat zij over genoegzame middelen beschikt om haar volgelingen koest te houden... Toch was de bespreking van de in overwegingneming zelf zeer leerzaam. Eerst en vooral werden ons de prak tijken van de A.N.I.C. of "Maatschappij voor krediet aan de nijverheid,, in het licht gesteld. Die inrichting werd gefinancieerd met een bedrag van zoowat 800 miljoen, uit den zak van Jan en alleman haar taak bestaat hierin, dat zij de nijverheids takken, door de crisis te zeer geteisterd, moet ter hulp komen bij middel van voorschotten en leeningen. Hoe vader- landsch en onpartijdig die millioenen besteed worden, kan men afleiden uit het volgende De "Société du Ontre pour la fa brication de l'ammoniaque synthétique,, ontving de som van 125 millioen, al hoewel het kapitaal dezer maatschappij slechts 20 millioen beliep. Een andere instelling "Libey Owens,, trok eveneens aanzienlijke sommen, niettegenstaande het hier geen nijver heid, maar wel een fioancieele zaak betrof. Een volksvertegenwoordiger bezit een lijst van 17 vennootschappen, waar voor de STAAT delgingswaarden gaf, voor een gezamenlijk bedrag van 2 mil jard 593 duizend frank. Volgens een ander kamerlid schonk de spaarkas, in tegenstelling met haar standregels. een krediet van 200 miljoen aan Ougrée-Marihaye. Maar wanneer het een Vlaamsche nijverheid betrof, waar de belangen van Vlaamsche menschen in gemoeid wa ren, dan was er van de A N.I.C. noch van den staat geen duit los te krijgen. En die politiek van twee maten en twee gewichten is de oorzaak geweest van den val van de Handelsbank en dus volgens ook van het ruineeren van tal rijke Vlaamsche burgers. Immers voor het failliet dezer vlaamsche instelling bestonden geen gegronde redenen haar krediet werd enkel ondermijnd door het slabakken der nijverheid in de fabrieken, die door haar gefinanciëerd werden. Hier waren voor de A.N.I.C. en voor den staat dus wel redenen om haar tus- schenkomst te billijken en steun te ver- leenen; maar de Handelsbank kreeg geen cent, omdat zeVlaamsche belangen vertegenwoordigde en omdat het toch maar Vlamingen waren, die het gelag van de ramp zouden betalen. Ondertusschen viel het staatsmanna overvloedig op de Waalsche nijver heidsinstellingen. O eeuwige gelijkheid in rechte en in feite Leerzaam was die bespreking over de macht der Banken nog om de woorden van oudminister Crockaert zelf, die in het debat door een redenaar aangehaald werden, in betrek met onze koloniale politiek. Deze politiek kan volgens Mr Croc kaert omschreven worden als volgt misbruiken van het hyperkapitalisme, buitensporige industrialisatie, proletari- satie van de inboorlingen, overbodige werken Om te sluiten nog een vraag wat hebben wij, gewone burgers, aan Kon go? Tot hiertoe heeft de kolonie enkel gediend om ons veel geld uit de a zak te kloppen en om een paar groote banken gouden zaakjes te laten maken. We spreken nog niet eens van de duizenden spaarders, die hun fortuintje aan allerlei koloniale ondernemingen verloren heb ben. Op financiëel-en handelsgebied schijnt België de kolonie en Kongo het moeder land te wezen en dat te zullen blijven. Neen, de verhouding tusschen den Staat en de Banken is in België niet normaal. Vele landbouwers klagen over de krizis en verwaarloozen de middelen te gebruiken om dezelve te verzachten. Een dezer middelen is het voordeelig aankoopen van de vetten voor de lente. We geven hierna eenige gedachten ter overweging 1De meeste meststoffen zullen binnen eenige weken in prijs verhoogen. 2. Bij wagonbestellingen geven we verminderingen van 3 tot 5 fr. de 100 kilos, op statie te lossen. 3. Bij bestellingen van allerlei vetten, ook samen met voeders, van minstens 2000 tot 5000 kg. en meer brengen we deze waren per camion op uwe hofstede aan groote prijsverminderingen. 4. Redt U Zeiven levert de vetten goedkooper dan wie ook, op voorwaarde dat U de middelen gebruikt die we U aangeven. 5. Redt U Zeiven geeft de hoogste waarborgen op gebied van inhoud en zuiverheid. Schrijft nog heden naar onze bureelen te Aalst of komt ons bezoe ken ten einde de voordeeligste verkoopsvoor waarden te bespreken. Steekt de koppen bijeen om wagons te bestellen. Waar bestuur of zaakvoerder de zaak verwaarloozen, dient verandering gebracht in het belang van iedereen. noodlottige gevolgen laten gevoelen. en deze De besprekingen gevoerd op een onlangs gehouden zitting van den Bel gischen Kabinetsraad toonen aan dat de onderhandelingen welke over enkelen tijd werden ingezet, op verzoek der Hollandsche Regeering, tot wijziging van het tot heden toegepast contingen- teeringstelsel op Nederlandsche land bouwproducten, niet van een leien dakje loopen. Vooreerst eischen de Hollanders verruiming van de tot heden toegekende contingenten voor land- en tuinbouw producten, en teneinde voldoening te bekomen dreigen zij met contingentee- ringsmaatregelen die onze metaal-, cement-, textiel- en glasnijverheid ge voelig zouden treffen. De houding der Nederlandsche af gevaardigden is verre van redelijk. Im mers. de Belgische contingenteerings- maatregelen werden zoo breed opgevat dat zij een normalen invoer van Hol landsche land- en tuinbouwproducten geenszins hebben gehinderd. Zij werden enkel en dikwijls dan nog aattijdig getroffen, toen een buitenspo rige invoer van bedoelde producten tegen dumpingsprijzen noodzakelijk moest leiden tot den ondergang onzer eigene voortbrengers. Wij weten dat onze Noorderburen gevoelig getroffen werden door de uiterst strenge invoerbeperkingen uitge vaardigd door Engeland, Duitschland en Frankrijk en aldus voor hunne land en tuinbouwproducten hunne normale afzetgebieden grootelijks verlorendoch anderzijds dient ook gezegd dat zij door overdreven specialisatie der teelten en onberedeneerde verhooging der voort- brengst hunnen land- en tuinbouw te veel afhankelijk hebben gemaakt van de buitenlandsche markten. In elk geval kan Nederland niet vra gen dat België de Hollandsche voort brengers ontlaste van al de producten waarmede zij geen blijf meer weten ingevolge het wegvallen der normale afzetgebieden en zijn eigen land- en tuinbouw opoffere Van een normale mededinging der Hollandsche land- en tuinbouwproduc ten op onze markten kan er geen sprake zijn vermits de Nederlandsche Regeering voor de meeste producten belangrijke uitvoerpremiën toekent. Hierdoor kun nen de Hollanders op de Belgische markten de producten aanbieden tegen uiterst lage prijzen welke onze voort brengers niet kunnen volgen zonder zich te ruineeren De Belgische contingenteeringsmaat- regelen waren dan ook slechts gerecht vaardigde maatregelen van zelfbehoud en van verdediging tegen dumpings praktijken. Een tweede punt waarop de onder handelingen stuiten is de eisch der Nederlandsche Regjeering, zelf het be- heer der contingenten te krijgen, j Deze eisch kan eenigszins vreemd voorkomen, wanneer men weet dat Hol- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kol.) Hierna geven we dan eenige staaltjes, die ongetwijfeld menigen lezer ongeloo- vig zullen doen opkijken, der moordende Japansche handelsmededinging, zoowel op Aziatische, Afrikaansche als Euro- peesche markten. Het is werkelijk niet overdreven wanneer we schrijven dat nagenoeg geen enkel land er aan ont komt. In November 1932 zette het Parijzer katholiek dagblad "La Croix,, 'n heftige campagne in tegen wat het noemde "de Japansche dumping,,. Het blad staafde zijn aanval met een reeks bewijzen, waarvan we slechts een enkel over schrijven Op de markt van Lyon, de heele wereld door gekend voor de voortreffe lijkheid harer zijden stoffen, werd Japan sche zijde van evengoede kwaliteit als de Lyonsche, aangeboden aan de helft van den prijs. In Engeland vielen in den loop van 1932 gansche textielfabrieken stil omdat hen niet enkel de Indische markten, maar zelfs de Engelsche markten door de Japanners voor den neus werden weg gekaapt. Langen tijd hadden de Engel sche fabrikanten geloofd dat ze de Japansche mededinging gemakkelijk zouden klein krijgen door de superiori teit hunner producten. Ze zagen echter in dat dit niet zou gebeuren. Op dit oogenblik kunnen de Japansche katoen- waren de vergelijking met de beste Engelsche stoffen doorstaan. Ze zijn daarbij de helft goedkooper. Het is dan ook niet te verwonderen dat de Engel sche textielnijverheid, die sinds men- schengeheugenis aan het hoofd stond van de productie zoowel voor de kwa liteit als voor de kwantiteit, het voor taan tegen den Japanschen concurrent moet afgeven. In 1932 voerde Japan meer uit dan Engeland. Die vernietigende Japansche mede dinging tast Engeland niet alleen aan in zijn textielnijverheid, maar breidt zich uit tot heel het gamma der lichte nijver heidsproductie. Wie zal het gelooven dat zelfs de Japansche whisky de Schotsche whisky te Londen naar de kroon steekt En toch is het waar. Volgend kenschetsend voorbeeld is voorzeker de moeite waard om aange stipt te worden Een Londensch journalist, die, gelijk al de journalisten steeds het fijne van de zaak wou weten, ging op eigen han den op verkenningstocht uit. In zes verschillende warenhuizen van Londen kocht hij acht verschillende artikels, tel kens een van Engelschen oorsprong naast een gelijksoortig van Japansche fabrikatie. Thuisgekomen maakte hij zijn reke- ning. De uitkomst was verbijsterend. Voor de Engelsche producten had hij een pond en zes shilling betaald, voor de Japansche slechts elf shilling. Niettegen staande de Japansche artikels voor hei j meerendeel inkomrechten hadden moe- ten betalen, waren ze toch nog ongeveer 40 t.h. goedkooper dan de Engelsche. j Dit leverde dan ook aan den journa list ruimschoots stof voor een opzien barend artikel, dat bij de bevolking diep insloeg. Ook Italië ondergaat de schadelijke gevolgen van de Japansche mededin ging. En daar men in Italië voor stel regel heeft genomen de zaken bij hun waren naam te noemen, heeft Mussolini niet geaarzeld een artikel te schrijven, dat eerst de ronde van de Amerikaansche daarna van de Italiaansche pers heeft gemaakt, en waarin schrijver onom wonden het "Gele gevaar,, aanklaagt. In al de landen langs de Middellandsche Zee, tot in den Balkan en Centraal Europa, heeft het Italiaansche handels- overwicht door de Japansche mededin ging een gevoeligen deuk gekregen. Wat echter den doorslag gaf aan Mus solini's slecht humeur was het feit dat Japan met den Negus van Abyssinië een handelsovereenkomst afsloot... voor den neus van den Italiaanschen dictator Ook onze Noorderburen weten van het "Gele Gevaar,, mee te praten. In Nederland worden er Japansche rijwie len verkocht aan den spotprijs van vijf gulden stuks en Japansche gloeilampen aan den prijs van 2 1/2 cent, als wanneer ditzelfde soort lamp, in Holland ver vaardigd, minstens 30 cent kost. In België ging het er den laatsten tijd al niet beter toe. Er werden Japansche gloeilampen, uurwerken, rijwielen en autos aangeboden aan ongelooflijke prijzen. En verder In China, dat nog "open markt„ houdt, verdringt de Japansche handel meer en meer de Europeesche en Ame rikaansche concurrenten. Er is bijna geen artikel meer te vinden dat de Ja panners niet op de markt gooien. Hier na een treffend voorbeeld. De Chineesche verfstoffenmarkt, met hare ontzaglijke behoeftens voor 450 millioen inwoners, stond steeds in het midden der belangstelling van de verf- stofproduceerende landen. Vóór den oorlog bekleeden Duitschland en Zwit serland veruit de eerste plaats. Na den oorlog dongen Engeland, Amerika en Frankrijk mede. Sinds eenige jaren is ook Japan van de partij en staat nu reeds op het punt, dank zij vooral de zeer lage prijzen, in de uiterst moeilijke verfstoffenfabricatie Amerika en Duitschland voorbij te streven. We zouden de reeks nog kunnen voortzetten...maar waarom Het bewijs is geleverd dat de Ja pansche handel een gevaar daarstelt voor de Europeesche nijverheid. Het feit dat een land gelijk Japan op duizenden kilometer afstand van zijn economische basis, een verscheidenheid van producten dat bijna heel het gamma van de menschelijke bedrijvigheid be slaat, aan voor Europeesche begrippen ongelooflijke lage prijzen kan uitvoeren, is zeker van aard om ons te verwonde ren. Want zonder overdrijving worden de Japansche producten minstens 35 t.h. goedkooper verkocht dan de gelijksoor- tigen van Europeesch fabrikaat. Hoe is dat mogelijk Daarop zullen we in het volgend arti kel trachten te antwoorden. en, vit schepe ^3 Sm* Op dit oogenblik worden slechts enkele partijen vreemde koeken binnengelaten. De firma's die met alle mogelijke en onmogelijke formaliteiten in regel zijn, worden nog op allerlei manieren geduiveld en zullen ten slotte nog EEN TWAALDE DEEL van vroeger mogen invoeren. Andere die over maanden aan lage prijzen kochten worden in de onmogelijkheid gesteld hunne koeken te ontvangen. trust van private belangen zal de wet dikteeren en de prijs der lijnkoeken naar willekeur vaststellen. In naam van onze Landbouwersvereeniging en in naam van alle landbouwers protesteeren we tegen deze onduldbare maatregelen der Regeering, die de belangen van de gansche natie voor enkelingen opoffert. Terwijl we in princiep akkoord gaan, dat ook de olieslagerijen mogen geholpen worden, meenen we dat er een ander middel dient gezocht en de landbouw niet kan worden overgeleverd aan de dictatuur van eenige personen. We hopen dat onze Minister van Landbouw als verdediger der landbouwbelangen zal optreden en niet dulden zal dat hoogergenoemde toestanden in leven worden geroepen. De Hollandsche eischen een gevaar voor onzen Landbouw. 3.

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1