HET OEüE GEVAAR M Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers j^l* De Belgisch-Nederlandsche Onderhandelingen Japan tegen Europa Vraagbaak Ia onze Afdeelingen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 18 FEBRUARI 1934. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 790 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 23 Fi en, ee acht, t goeds te koo ultre. schoc messei Aals De belangen van onzen Landbouw in 't gedrang. In ons vorig nummer hebben wij en- n kele beschouwingen van algemeenen ct aard ontwikkeld over onze economische 9ele9{ betrekkingen met Nederland. Wij we- an e zen er op dat onze Noorderburen vol- ffvrj strekt geen redenen van klagen hadden 1 over de houding van ons land ten op- zichte van den invoer van landbouw- produkten uit Nederland en dat de con- :eks va tingenteeringsmaatregelen afgekondigd ^are e in 1932 en 1933 enkel voor doel hadden :n 20 fi onzen landbouw te verdedigen tegen de Franc abnormale en deloyale mededinging van Hollandsche land- en tuinbouwproduc ten mogelijk gemaakt, ingevolge uitge sproken dumpingspraktijken toegepast door de Nederlandsche overheden. Onze zienswijze wordt gestaafd door de volgende officieele statistieken België van Holland- ENS, p aac lizende I Invoer door oekoel iu af be Jaar iis, ah 109. 1932 KOOF *e ho1 van 1932 en ilaatsei schc landbouwprodukten. Gedurende de van Jaar acht eerste maanden 1933 bedroeg de invoer Hollandsche landbouwproducten it circ kiekec legen i: 1932 chrij vei 2933 D.OJ Deze statistiek toont aan dat ons land, ïlijkschizeI^na afkondiging in 1932 en 1933 raarzeivan de contingenteeringsmaatregelen, en prij!no9 een floede afnemer is gebleven van s, nr ij Hollandsche landbouwproducten, bij zonder wanneer men rekening houdt eiereimet de sterke prijsvermindering die in prijs. 1932 en 1933 is ingetreden. Het ge- FTIGlwicllt der ingevoerde producten is dan or alli°°k niet 'n zo° sterke mate gedaald als bakkeide waarde van den invoer in bedoelde jaren 1932 en 1933. FTIGt Indien wij de handelsbalans in land- ns Vatl30uwProducten met Nederland nagaan, estraal komen wiJ tot de bevinding dat deze in nadeel is voor België voor meer dan 825 millioen frank in 1932 en voor on- [1^(1 geveer250 millioen frank gedurende de melkeceerstc acllt maanden van 1933. erwerk Het zijn dus niet deHollandscheland- Sluitbouwers die te klagen hebben, doch wel de Belgische boeren, wanneer men weet laaaaidoor welke dumpingspraktijken de Ne- derlandsche concurrentie wordt georga- .611 "niseerd op onze markten, ïaaima bestaat in Holland een zooge nen ernaamd "Landbouwcrisisfonds,, dat voor Duitsci^et jaar 1933 over nieer dan 1 milliard kun en beschikte om de uitvoerverliezen te dekken en aanzienlijke uitvoerpre- miën toe te kennen aan den landbouw bord" de veeteelt. an alk geldmiddelen van bedoeld crisis- fonds worden grootendeels ingevorderd ■s beurstcn 'aste van c'en Hollandschen ver bruiker. lflfS Volgens de begrooting van voormeld 'fonds over enkele tijd ingediend door de Aalst. Nederlandsche Regeering bij deTweede ■■■■l Kamer bedroegen de verbruiktaksen be taald door de verbruikers in 1933 Op de boter verbruikt in het land 20,400,000 gulden, sot of Op de kaas 3,000.000 gulden. Op de zuivelproducten 200,000 guld. Op de margarine 5,700,000 gulden. Op de melk 120,000 gulden. In franken omgezet op basis van 14,50 fr. voor een gulden, vertegen- f aan woordigt het offer gebracht door de achtsHollandsche verbruikers ten voordeele 13 '9S e van den landbouw een aardig sommetje. Ziehier enkele gegevens betreffende den steun verleend door hooger vermeld fonds aan de verschillende teelten of bedrijfstakken van den Hollandschen landbouw. De sommen zijn in gulden (14,50 fr.) uitgedrukt Aan de roggeteelt 6.940.000 gulden. Aan de gerstteelt 1.820 000 gulden. Teruggave of ristourne op zuivel producten zooals boter, kaas 25.650.000 gulden. Aankoop van vee, vervoer en kosten 5.818 000 gulden. koopl iz. met :n lagt sot ge lat, 4, ire). ilefoon preek- 2-5 u. lemaos Van m. Vilan- Slachten, fabricatie van vleeschcon- serven en verdeelingskosten 2.300.000 gulden. Uitvoerpremie voor varkensvleesch 9C0.000 gulden. Dekking van het verlies van de wer king der Varkenscentrale 3.928.000 gul. Steun aan de suikerbeetteelt 19.332.800 gulden. Steun aan de vlasteelt en vlasbewer king 259.810 gulden. Teruggaven of ristournes aan de fruit en groententeelt 6.400.000 gulden. Teruggave of ristourne aan hoender teelt 935.000 gulden. Deze ristournes en uitvoerpremiën zijn slechts methodes van bedekten dum ping, gezien zij beoogen den afzet in het buitenland mogelijk te maken tegen prij zen die verre blijven onder deze ge vraagd op de binnenlandsche markt. Men vraagt zich dan ook af wat er met den Belgischen voortbrenger zou gebeuren moest de invoer van Holland sche landbouwproducten in dergelijke omstandigheden ongehinderd geschie den De onvermijdelijke uitkomst zou zijn de ondergang van onzen landbouw? Holland kan zich ook niet. beroepen op zijn integrale vrijhandelsgezindheid om van België de afschaffing van de contingenteeringsmaatregelen te eischen. Het onderteekende weliswaar de economische overeenkomsten van Oslo en Ouchy, doch toen het zag dat Enge land afzijdig bleef van het verdrag van Ouchy liet het dit laatste vallen om de Engelsche markt niet te verliezen. Verder ontziet de Nederlandsche Re geering niet zware invoerrechten te hef ten of scherpe invoerbeperkingen af te kondigen op de producten waarvan de mededinging haar ongewenscht voor komt. Tenbewijze daarvan 1) Het Hol- landsch invoerrecht van 12,5 gulden of 180 fr. per kop op de paarden waardoor onze uitvoer van paarden naar Neder land in 1932-1933 schier werd uitge schakeld. 2) De reglementeering van den invoer van eieren, waardoor onzen uitvoer ge daald is van 22.999.000 frank in 1931 tot 11.725 000 frank in 1932, en van 8.195.0C0 fr. gedurende de eerste acht maanden van 1932 tot 2 331 000 fr. ge durende de acht eerste maanden van 1933. 3) Beperking van den invoer van versch rundvleesch tot 60 t. h. van den gemiddelden invoer over 1929-1930 en 1931 en heffing van een invoerrecht van 20 t. h. ad valorem. Uit voorgaande gegevens blijkt dus dat de Nederlandsche Regeering geen enkel reden kan inroepen om de afschaf fing of de verruiming te eischen der contingenteeringsmaatregelen getroffen door onze Regeering tot verdediging der levensbelangen van onzen land bouw. Wij geven gaarne toe dat Holland voor onze nijverheid een belangwekkend afzetgebied vormt. Het is juist dezen toestand dat de Nederlandsche afge vaardigden te baat hebben genomen om een verruiming van den afzet van Hol landsche landbouwprodukten te bedin gen tegen het behoud of de verruiming der Nederlandsche markt voor de Bel gische nijverheidsproducten. Aldus wordende nijverheids- en land bouwbelangen in ons land door het Hollandsch voorstel tegenover elkander geplaatst. Zonder op voorhand het onderzoek van de aanpassingsmodaliteiten van het huidig contingenteeringsstelsel op vreemde landbouwproducten te moeten verwerpen, heeft onze Regeering als strenge plicht de contingenteeringen te handhaven en zelfs uit te breiden wan neer belangrijke teelten of bedrijfstakken van onzen landbouw in ons bestaan zijn bedreigd. Er mag niet uit het oog verloren worden dat onze landbouw een grooter economisch en maatschappelijk belang biedt dan welke nijverheid ook, en dat (Zie vervolg onderaan 3de kol.) 4. Aan het Japansche handelsoverzicht op de wereldmarkten liggen vele rede nen ten gronde. Vooreerst is in Japan, in tegenstelling met Europa, het zoogenaamde familie systeem nog druk in voege. Ontelbaar zijn de kleine industrieele ondernemin gen die door een familie worden uitge baat en waar dus de relaties tusschen werkgevers en werknemers zeer nauw zijn toegehaald. Ze eten dezelfde spij zen, deelen dezelfde woongelegenheid, in een woord werken en leven alsof ze als het ware maar een groote familie uitmaakten. En daar Japan geen sociale wetgeving bezit zijn die groepjes inzake arbeidsduur, loonen en zoo meer, niet verplicht zich aan talrijke sociale voor schriften te houden gelijk de soortgelijke lichte nijverheden in Europa. Voeg daaraan toe dat de levenswijze van de Aziatische volkeren hemelsbreed ver schilt met dit vooral van het Westelijk deel van Europa. De Japanner is sober, matig en zijn nooden en behoeften zijn zeer gering. De loonen en arbeidsvoorwaarden kun nen dan ook niet vergeleken worden met deze in zwang in Europa. Om maar een voorbeeld ter staving aan te halen. De leerjongens in de papiernijverheid en drukkerijen moeten een vijfjarigen leertijd doormaken alvorens ze tot gast opklimmen. Gedurende dit tijdverloop ontvangen ze slechts als vergoeding woongelegenheid, voeding en kleederen, geen loon. Daarna verdienen ze onge veer 40 A 50 yen per maand. Dat deze kleine industrieele onderne mingen, gelijk vele meenen, enkel op het binnenlandsch verbruik zijn aange wezen, is onwaar. Ze werken meestal voor den uitvoer. In Tokio en Yokoha ma bestaan er groote handelshuizen die zich vooral op het export van die goe deren toeleggen. En dat ze veelvuldig zijn hoeft geen betoog. In de eerste plaats komt het Japansche speelgoed, dat bezig is in Amerika zoowel als in Europa het Duitsche speelgoed te ver dringen papieren- en gelakte doozen, veelkleurige waaiers, allerhande artikels in gevlochten stroo en bambou, porse leinwerk, parasols, lint en garen enz. Zelfs de Japansche gloeilampen, die flink op weg zijn om de wereld te ver lichten, worden in zulke kleine werk huizen vervaardigd. En bij dit geval willen we een stond blijven stilstaan. Het lijdt geen twijfel dat de Japansche gloeilamp haar mededingster in die groote gestandardiseerde en getaylori- seerde fabrieken bij millioenen machi naal vervaardigd, verslaat en verdringt. Ze heeft zegevierend de beide Ameri- kaansche continenten. Europa en Azië veroverd en dringt met de beschaving Afrika binnen. Indien er geen inkom- rechten bestonden dan konden al de gloeilampenfabrieken van [de wereld hun poorten sluiten. Een enkele lamp bleef er nog over de Japansche. Ze is onoverwinnelijk, En wonder, ze heeft hare superioriteit niet enkel te danken aan haar spotgoedkoope prijs maar te vens aan de veelvuldige gebruiken waaraan ze zich leent. Ze is draaglamp, liftlamp, decoratielamp en wat weet ik meer. Dat komt omdat ze niet vervaar digd is door die blinde machienen die op een dag duizenden gelijksoortige lampen afwerken, maar omdat ze de vrucht is van creatieve kunstenaars handen. Tot de groote ontsteltenis van de de verarming of de vermindering van de koopkracht onzer landbouwbevol king voor de Belgische nijverheid nog een grooter verlies zou beteekenen dan de inkrimping van den afzet in een be paald vreemd land. Wij verwachten dan ook dat de Bel gische afgevaardigden de onderhande lingen tot afsluiting van een nieuw han delsakkoord met Holland en Duitsch- land zullen voeren in het licht van het algemeen belang des lands en met den vereischten rechtvaardigheidszin tegen over onzen land- en tuinbouw. profeten der rationalisatie neemt de vrucht van handigen menschenarbeid een schitterende weerwraak op de nooit genoeg geprezen machienen Maar naast die kleine familieonderne mingen over heel Japan verspreid, rijzen de groote nijverheden gelijk we die hier in Europa kennen. En gelijk Europa telt Japan ook zijn bank-, vervoer-, nij verheid- en handelsmagnaten. Meer nog dan in Europa zijn die ont zaglijke kapitalistische ondernemingen in enkele handen vereenigt. En in deze fabrieken werd de rationalisatie even streng doorgevoerd gelijk in Amerika of Duitschland, en de vervoer en ver koopsorganisaties staan niet ten achter bij het beste dat we op dit gebied in Europa kennen. Reusachtige kartels controleeren productie en verkoop. Weerom wil ik ter staving maar een enkel voorbeeld aanhalen. Het spreekt boekdeelen, Van de 8 200.000 spoelen die de Japansche katoenspinnerijen tel len worden er 8 100.000 door het cartel der katoennijveraars gecontroleerd En naast de productie en verkoops organisatie beschikt de Japansche in dustrie over talrijke en goedkoope werkkrachten. En hier ligt voornamelijk de sleutel van de handelsoverheersching van Japan. Onlangs gaf het Internationaal Arbeids bureau te Genève een opzienbarende studie handelende over "De Industrieele Arbeid in Japan,, in het licht. Aan de hand van de daarin vermelde gegevens kunnen we uitmaken dat een Japansch fabriekarbeider ongeveer 18 fr. per dag verdienthet loon van een vrouw daar entegen bedraagt slechts 6,75 fr. per dag. Hier moeten we aanstonds aan toevoegen dat in Japan evenveel vrou wen als mannen in de fabrieken werk zaam zijn. In de textielnijverheid, de bijzonderste tak van de Japansche voort- brengst, zijn er op een totaal van 900 duizend werkkrachten ongeveer 750 duizend vrouwen, of 82 t.h. Verder komt daarbij dan nog dat in Japan een werkman in doorsnee 10 11 uren der dag arbeidt. Alleen voor de vrouwen en kinderen is de arbeidsduur wettelijk geregeld op maximum 10 uur daags. Ook wordt in Japan, dat geen Kristelijk land is, de Zondag niet ge vierd. Over het algemeen beschikken de werklieden slechts over twee rustdagen per maand, op den eersten en den vijf tienden. Zoo hebben we na deze lange uiteen zettingen eindelijk een benaderend beeld van de Japansche toestanden op econo misch, sociaal en politiek gebied. En het is voorzeker niet met de verhooging van inkomrechten en de instelling van contingenteeringen, gelijk vele Staten het trachten te doen, dat de moeilijkheden van de baan zullen geholpen worden. Hoe we ook over de Japansche handels methoden denken, een ding staat vast het Japansche volk moet in de gelegen heid gesteld worden uit te wijken en te leven. Mussolini in het vroeger reeds aan gehaald artikel ziet enkel redding in een systematische ontmoeting, een metho dische samenwerking tusschen het Oos ten en het Westen en vooral in een wederkeerige betere verstandhouding van de volkeren. Mooie woorden I Want in werkelijk heid is juist deze verstandhouding die algemeen als broodnoodig wordt uitge kreten, nooit zoover te zoeken geweest als juist in deze dagen. Onlangs publiceerde een weekblad vier redevoeringen, een van den Paus, een van Mussolini, een van Hitier en een van Stalin, onder den titel Vier woorden, vier werelden I Juister, raker kan het niet. Eensgezindheid, samenwerking, ver standhouding zijn woorden door de po litiekers vaak gebruikt, maar nimmer verwezenlijkt. In afwachting dat het toch eens zoo ver kome, stelt zich de vraag hoe ont komt Europa aan de moordende han delsmededinging van Japan Of laten we liever de vraag anders stellen hoe kan Westelijk Europa op de markten, die voor den internationalen handel nog openstaan, de Japansche mededinging het hoofd bieden Zal het zijn door een vermindering der loonen der Europeesche arbeiders Met andere woorden, zal de Euro peesche arbeider, door de crisis reeds zoo hard getroffen, het gelag betalen Om een hardvochtig beeld te gebrui ken zal de Europeesche arbeider het in het vervolg met aardappelen en brood moeten stellen, gelijk de Japanner het met rijst en visch stelt Zal de le vensstandaard van het arbeidende volk in Westelijk Europa teruggaan naar wat hij voor honderd jaar was Onmogelijk is het niet. Is de vermindering der loonen, die men haast in al de nijverheden onder den druk der crisis heeft toegepast, reeds geen eerste stap in die richting En wie zegt dat de tweede stap binnen kort niet zal gezet worden De prijzen der industrieele producten moeten om laag willen we de vreemde mededinging in het buitenland het hoofd bieden. En zonder uitvoer staan de industrieele landen van Westelijk Europa ten doode opgeschreven. Het is niet langer te ontkennen de verplaatsing van de economische su prematie van Europa naar Azië is een der donkerste, angstigste vraagstukken van het huidig oogenblik. Bij de uitblijvende Europeesche ver standhouding om Japan inzake uitwij king tegemoet te komen, blijft de eenige macht die Europa tegen Japan en het ontwakende Azië kan stellen, zijn tech niek en zijn scheppenden geest. VRAAG. Ik heb. sedert enkele jaren, van mijn ouders onze gehuurde landerijen overgenomen. De pachtbrief werd maar met Kerstmis j.l. op mijn naam gebracht. Nu eischt de eigenaar van mij vergoeding voor navette of prijzij. Wat staat er mij te doen J. J. Perck. ANTWOORD. Raad uw eige naar eens aan de pachtwet van 1929 te bestudeeren, of nog beter dat hij in het werk van Prof. Van Dievoet, Afdeeling C, Rechten van den uittredenden pach ter, eens aandachtig leze. Hij zal dan aanstonds overtuigd zijn hoe ongegrond en dwaas zijn eischen voorkomen. Hij zou enkel recht hebben op ver goeding indien hij BEWIJZEN KAN dat hij de navette en prijzij kosteloos aan uw ouders geschonken heeft, en deze laatsten zouden desgevallend nu nog recht hebben op de huidige meer- derwaarde. In rechte komt de vergoeding voor prijzij of navette toe aan den uittreden- den pachter en niet aan den eigenaar. OULTRE Op Zondag 18 Februari te 5 1/2 uur, wordt bij de magazijnier René Arys een voordracht met lichtbeelden gegeven over "De noodzakelijkheid en het nut der besproeiing van fruitboomen en de ontsmetting van zaaigoed,,. Na de voordracht wordt den leden een prachtige tombola aangeboden. DENDERHAUTEM De jaarlijksche algemeene vergade ring van de veeverzekering St Amands- bond zal doorgaan op Zondag 18 Fe bruari om 4 uur namiddag in het lokaal "De Volkswil,, Vlaamsch-Huis. Bij deze gelegenheid zal te 5 1/2 uur de voordracht gegeven worden over "De vooruitgang in de landbouw,,. Een prachtige tombola wordt nadien de aanwezige leden aangeboden. WIEZE Op Zondag 18 Februari, te 4 uur, bij Frans De Quick belangrijke voor dracht over "ZwijnenkweekM. Daar deze voordracht zeer belangrijk is wordt ze den leden van Redt U Zei ven ten zeerste aanbevolen. De leden die wenschen in te schrijven voor sylviniet, ijzerslakken en landkalk, worden vriendelijk verzocht zich te wenden tot den plaatselijken magazij nier Petrus De Meersman, I iars ïr, les aa 1 7928 1931 Dierlijke producten Fr. 292.566.000 538.157.000 355.158 000 Plantaardige producten Fr. 990.111.000 776.653 000 633 599 000 Totaal Fr. 1.252 977.000 1.314.811.000 988.787.000 c boon Dierlijke producten Fr. 225 945.000 203.129.000 To'aal Fr. 642.196 000 473 806.000 Plantaardige producten Fr. 416.251.000 270.677 000 BBS «£3IIS3!ei*nSHKHSnft «SiaaiiHdiMIIMtfaBHBRaaMMBBHM

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1