De nieuwe Duitsche Handelspolitiek De Begrooting van Landbouw Wanorde en Verwarring Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven Voor co door dc Landbouwers Vorst Albert I. van onzen Wie mag invoeren 'ZONDAG 25 FEBRUARI 1934 Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 791 :ht, rmole t eioi Moo Abonnementsprijs 12 fr. 'sjaars jen, I Men schrijft in op ons walitei Bureel en op alle postkantoren jstdor Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. ie vi| De droeve mare van het noodlottig ongeval, dat onzen bemin den Koning het leven kostte, heeft bij de gansche bevolking diepe verslagenheid gebracht. Alle standen beseffen ten volle welke zware ramp de dood van den Vorst voor de natie beteekent. een Albert I was niet alleen een dapper soldaat, doch ook schrander staatsman. Hij was bovendien een man van eer met een gouden hart, een Volkskoning, die niet alleen in voeling leefde met de hoogere standen, doch insgelijks met de min begoeden. Hij was in menig geval de kalme verzoener in klassen- en rassenstrijd. Door geheel de beschaafde wereld werd hij geëerbie digd en bemind als de volmaakte incarnatie van ridderlijkheid en vorstelijk plichtbesef. De gansche natie, zonder onderscheid van meening, heeft dan ook zijn betreurden Vorst ten grave geleid met eene diepgevoelde droefheid, welke zelden een staatsman te beurt is gevallen. In menige gevallen heeft onze Koning blijk gegeven van het groot belang dat hij stelde in onzen land- en tuinbouw. Onze landbouwbevolking deelt dan ook ten volle in de diepe smart en den zwaren rouw welke de Koninklijke Familie en de natie hebben getroffen. Zij bidt God dat Hij den edelen Vorst het eeuwige geluk moge schenken, aan zijne trouwe gade, hare Majesteit de Koningin, en aan de Koninklijke Familie troost en opbeuring en aan Leopold III, den troonopvolger, sterkte en wijsheid, om het land op waardige wijze te besturen. drach at, nr cht, 1 Dei wekt ixveldi jij Jea drach Ottet l weke Neei Philen Wicht :ns, b laelter de voo i. Gunt :n jong igelezei fooghe jern. onde: handigi ed Vat ajuin zadei Cruys klaver stroo 'rederil De bespreking der begrooting ,eut' van landbouw is weer eens afge- e. J^loopen veel tijd werd er niet aan j lars^bijbesteed gansch het zaakje werd apellenin een paar zittingen opgeknapt. De bespreking van deze voor ons ijf, een zoo belangrijke kwestie was dan >ed als00k gekenmerkt door gemis aan rs;raat belangstelling vanwege het mee- gen ge rendeel der parlementsleden en Vinck, vooral door mangel aan eenig g. Nr initiatief, zoowel bij de wetgevers als bij den minister, om in deze iselschê benarde tijden uit het sukkelstraat- Schoc- le we9 te komen. >alpleio Wat de heer Sap in het bijzon der betreft, deze sloeg in zijn rede k "Bel- nogal een hoogen toon aan en broei- scjieen aj te zeldzame aanbe- en ver" velingen en waarschuwingen van j :aat, bij zijn medeleden totaal te negeeren. retaris, Hoe duidelijk kwam het ons in dit debat voor den geest dat de in 1000 1, in laatste verkiezingen, met hunne "plaats prachtige beloften voor de boeren, Claps reeds een heel eind voorbij, en de lu Co- volgende nog ver in het verschiet acques liggen. En toch is het de moeite waard het Beknopt Verslag over deze ele^n behandeling aandachtig te lezen, an^en omdat het ons met feiten en cijfers bevra- afschildert wat we allen aan den Hove- lijve voelen, maar er niet genoeg op reageeren, namelijk, dat de aan- landbouwers, bij de verdeeling van het staatsmanna, de stiefkin- zenden ^t°LgS deren zijn in het Belgische Vader- s, als- land. :s aan Op de algemeene begrooting onder- omtrent tien miljard bedraagt, 09' beloopt de begrooting van land- ijksche bouw, waarin deze van den mid- iarzen, denstand begrepen is, de belache- n prfi*' lijke som van 48 miljoen. Daaraan nr alleen kunnen de landbouwers eieren, reeds oordeelen wat ze in de »rijs. oogen onzer bewindslieden waard zijn. Ziet daarentegen wat men Holland voor de boeren over heeft in 1933 beliep daar de landbouwbegrooting voor gewone hulp 1 miljard 336 miljoen frank en voor kapitaalshulp 325 miljoen frank. Voor 1934 zijn die kredieten nog aanzienlijk verhoogd n.l. 2.250.000.000 fr. voor het eerste en 382.000.000 fr. voor het twee de doeleinde. Vergelijk in België 48 miljoen voor landbouw en middenstand te zamen in Holland 2.733.000.000 frank voor den landbouw alleen. In geen enkel naburig land wordt de landbouw zoo stiefmoederlijk behandeld als in België. En toch vindt men in Vlaanderen nog boe ren die gelooven dat ze hier in 't land van belofte wonen, en volksvertegenwoordigers die in de Kamer durven beweren dat wij het beter hebben dan de Neder landers, met minderen steun van staatswege, alhoewel Holland de productiekosten en het tekort bij den uitvoer dekt Begrijpe wie begrijpen kan Omdat onze boeren uiterst zui nig leven en omdat ze meer doen dan menschelijk gesproken moge lijk is, meenen de buitenstaanders dat wij de gelukkigsten onder de besten zijn. Maar bij nadere inzage der sta tistieken en indexcijfers bemerkt men dat al onze kuituren met een aanzienlijk tekort sluiten de hui dige geldwaarde onzer veldge wassen bedraagt thans 54 °/o van het vooroorlogsch cijfer de die- renkweek bracht verleden jaar nog 86 op, maar is thans ook fel gedaald daarentegen zijn de pro ductiekosten thans minstens zoo hoog als vroeger. Wanneer men erkent dat het vóór 1914 arme tijd voor de boe ren was, hoe moet men dan onzen huidigen toestand beoordeelen En toch zijn er politieke manda tarissen die huilen en tieren dat de landbouw in België teveel be schermd wordtde boter zou vol gens hen niet meer dan 12 fr. mo gen kosten die heeren houden er natuurlijk geen rekening mede dat de zuivere kostprijs van dit produkt de helft meer bedraagt. Zij weten dat de bescherming aan de nijverheid driemaal grooter is dan deze aan den landbouw verleend, en toch ruien ze hun volgelingen tegen de boeren op. Wat ze feitelijk willen is de sociale positie van den werkman verbete ren, waar we in den grond niets tegen aan te voeren hebben ze zouden zulks echter graag verwe zenlijken door uithongering van den landbouwer ze vuren den klassenstrijd aan tusschen twee elementen, welke beide van hun arbeid leven moeten. Wat bij het doorbladeren van de begrooting bijzonder onaange naam treft is dat er vooral be snoeid werd op de kredieten, waarbij de landbouwer rechts- streeks belang heeft en dat er maar bitter weinig gepeuterd werd aan de bestuurlijke en improduc tieve uitgaven. Zoo is b.v. de toe lage tot bestrijding der veetuber- culose met 486.750 frank vermin derd, alhoewel het vaststaat dat een groot procent van tcringlijden- de kinderen aangetast werden door het gebruik van melk, welke van besmette dieren voorkomt. In het belang, niet alleen van de boeren, maar van gansch de natie, moest dit krediet aanzienlijk vermeerderd in plaats van vermin derd worden. Met onzen buitenlandschen handel is het ellendig gesteld door contingenteering en dumping wor den onze goederen op de vreemde markten weggedrongen. Onze uitvoer verminderde naar Frankrijk met 42 naar Zwitserland met 50 °/o, naar Duitschland met 57 en naar Engeland met 73 Het is maar al te klaar dat het met onze handelspolitiek niet in orde is en dat onze regeering geen afdoende tegenmaatregelen nemen durft. Spijts overproductie hier te lan de, werd er in de maand Januari nog toelating gegeven voor den invoer van 200,000 kg. varkens- vleesch in 1933 werd nog 12 mil joen kg. vreemde boter op onze markt gebracht in hetzelfde jaar bedroeg de invoer van alle vleesch- soorten 10 miljoen kg. meer dan in 1913. Voor 1934 zouden de Hollan ders het recht verkrijgen 2.081.942 quintalen aardappelen bij ons in te voeren, of 900.000 quintalen meer dan verleden jaar. Het dient gezegd dat Holland onze markt met zijn aardappelen en groenten waarlijk overompelt en dat het ons van jaar tot jaar meer nadeel berokkent, zonder op ernstige tegenwerking van onze Regeering te stuiten. Polen mag hier paarden binnen sturen mits een inkomgeld van 300 fr., terwijl onze paarden in dat zelfde land een recht van 1100 fr. verschuldigd zijn. En dat alles laat men gebeuren omwille van de nijverheid. Wij weten wel dat landbouw en nijver (Zie vervolg onderaan 4de kol.) De contingenteering der lijnkoeken is wel de meest onzinnige in hare toepassing van al de bestaande grensmiseries. Op 't oogenblik liggen in Antwerpen duizenden tonnen koeken cp de kaai en wachten op invoervergunning. De speculatie heeft ervan geprofiteerd om de prijzen naar om laag te drijven en deze koopwaren aldus aan een spotprijs vast te krijgen. Eens in goede handen zullen de koeken aan willekeurige prijzen verkocht worden. Intusschen durven alleen eenige bevoordeeligde firma's kon trakten op levering afsluiten en vallen we vroeg of laat zonder koeken tot groot genoegen van eenige inlandsche olieslagers en Antwerpsche handelshuizen. Verwarring en wanorde werd gesticht door de onbestudeerde methode der invoerbeperking. Intusschen is den dienst der vergunningen van het Ministerie van Landbouw overgegaan naar het Ministerie van Nijverheid. Waarom Om met alle zekerheid de interesten der nij veraars te kunnen dienen, wars van alle landbouwbelangen. Wij wijzen andermaal onzen Minister van Landbouw op het gevaar voor onze veekweek bij de aanstaande dictatuur van olie slagers en bevoorrechte koekeninvoerders. Een andere vraag die zich stelt in deze kwestie Is het de koo- per dus de werkelijk-belanghebbende die mag invoeren ofwel eenige firma's van Antwerpen die slechts en bijna uitsluitend kom- missiehandel deden Volgens onze meening komt dit recht toe aan de binnenland- sche koopers in verhouding van hun vroegere aankoopen, en niet aan de tusschenhandelaars van Antwerpen. Hoe denkt onze Heer Minister hierover Tusschen het streven van Brüning en de bemoeiingen van Hitier, om het ver broken economisch evenwicht in Duitschland te herstellen, bestaat er een hemelsbreed verschil. Brüning zocht de redding in een scherp doorgevoerde prijsdaling, en vreesde niet, bijzonder als het er op aan kwam de duurte der levensmiddelen te bestrijden, tot drastische maatregelen zijn toevlucht te nemen. Het was in dien tijd zoover gekomen dat, inzake brood- en vleeschprijzen, een maxima winst marge was vastgesteld. Verder maakte Brüning zich verdien stelijk met de verschillige elementen, die den kostprijs beïnvloeden, in de mate van het mogelijke naar omlaag te halen, o. a. de vervoertarieven, de interesten op het belegd kapitaal, de huurprijzen, de loonen. Ook werd aan de opper macht der cartels, die de prijzen hunner koopwaren bovenmatig hoog hielden, een einde gesteld. Brüning stond er op dat de vrije mededinging aan geen ban den werd gelegd. Zijn doel was drieledig: 1° de vermin dering van de levensduurte in de hand te werken2° de exportindustrie, die zware klappen had opgeloopen, terug recht te helpen3° de werkloosheid te bestrijden. Het princiep om door middel van le- vensduurtevermindering de crisis te be strijden heeft zijn verdedigers en zijn aanvallers. De economisten zijn het in lange niet eens wanneer het er op aan komt uit te maken of levensverhooging, dus prijsstijging, ofwel loonsverlaging, dus prijsvermindering, de productie aan wakkert. Beide standpunten worden even hard nekkig aangevallen als verdedigd, en in beide kanten vindt men geleerden van eersten rang. Dit komt omdat de staat huishoudkunde een nog jonge weten schap is, meer op theorie dan op prak- hcid elkander moeten steunen en aanvullenmaar zooals het nu gaat kan het toch, zonder open lijk verzet van de boeren, niet eeuwig blijven duren. ('t Vervolgt.) N.B. De aangehaalde cijfers ko men uit het Beknopt Verslag. tijk gebouwd, en tevens omdat de eco nomische feiten, die zich in den loop der eeuwen hebben voorgedaan, zoo inge wikkeld zijn dat een radikale verklaring onmogelijk kan gegeven worden. Het is telkens ondoenlijk gebleken tot de eerste oorzaken terug op te klimmen. President Roosevelt, die het grootste economische experiment aller tijden doorvoert, heeft kordaat partij gekozen voor de loonsverhooging, het is te zeg gen voor de prijsstijging als middel tot productie-aanwakkering. De afgewor pen resultaten zullen dan ook, op studie gebied, van een groote waarde zijn. Voor zoover Brüning, die het tegen overgestelde standpunt innam, zijn ex periment heeft kunnen doorvoeren, mo gen we besluiten dat hij er in geslaagd was de levensduurte merkelijk te ver minderen, zonder dat hij een econo mische heropleving, hoe klein ook, ver mocht tot stand te brengen. De regeerin gen van generaal Von Sleicher en van Von Papen, die Brüning in looppas opvolgden, bleven in het spoor van den grooten katholieken staatsman. Met de bewindname van Hitier greep er echter een radikale koersverandering in Duitschland plaats. Het is onmogelijk in de beperkte ruimte van een dagblad artikel zelfs slechts de bijzonderste pun ten daarvan aan te stippen. Melden we slechts dat een der bijzonderste innova ties daarin bestond dat de landbouw, die Brüning als het ware aan zijn lot had overgelaten, nu de eerste plaats in de Duitsche economie innam.Hitler's maat regelen hadden ten doel de zeer lage prijzen der landbouwproducten terug winstgevend te maken om de koopkracht der landbouwers te herstellen. De ver hooging van de prijzen der levensmid delen, in plaats van de verlaging gelijk onder de regeering van Brüning, was voor Hitier de hoeksteen van het nieuw economische systeem in Duitschland. In zoover loopt Hitler in de voetsporen van Roosevelt. De schadelijke gevolgen bleven niet lang uit voor de landen die aan Duitsch land palen. In Polen, Oostenrijk, België, Nederland, Denemarken werden de landbouwers daardoor erg getroffen. De Duitsche boer, echter, vond er zijn voordeel bij. Of de werkloozen en de aan de arbeid Dende Het tragisch overlijden wekt ijwate j Victc

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1