F De Algemeene Verg lader ENGELAND en de CRISIS SfflBÜI ««KIM Arbeid adelt* Landbouwweekblad loor de Landbouwers der Sam. Maats. Redt U Zeiven Hoopvolle stemming De nieuwe de polit Verordening betreffende op het Verkeer. Belangrijk Landbouwers, Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor CD ie HM ZONDAG 1 APRIL i934. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 796 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. den openbaren weg verboden, behou- J (P| dens bijzondere toelating van het ge- meentebestuur. Onder groote toeloop van aandeel houders werd de jaarlijksche Algemeene Vergadering geopend door den Heer B. Schockaert, onze geachte Voorzitter. De Heer B. Schockaert dankte voor de groote opkomst en verleende het woord aan den Heer Cl. Ruyssinck, afgevaardigde-beheerder, die lezing gaf van het verslag van den Beheerraad. We vernamen uit zijn verslag dat de toestand der maatschappij opperbest is, dat de reserven geboekt staan voor 262.345.54 fr.; dat de eigendommen, roe rende en onroerende, voor 4.634.242,62 fr. in de bilan voorkomen, waarop voor mogelijke waardevermindering de som van 1.152.384,50 fr. werd afgeschreven; dat de brutto-winsten 1.018 143,98 fr. beliepen. Verder vermeldt het verslag In de Spaar- en Leenbank betaalden we circa 850,000 frank meer terug dan gespaard werd. Onze spaarders zagen met genoegen dat Redt U Zeiven hunne gelden goed had bewaard, terwijl op vele andere plaatsen groote kapitalen verloren gingen. Het zou ons echter pijn doen, indien deze terugtrekkingen het gevolg waren van slechte trouw of overdreven voorzichtigheid, gezien Redt U Zeiven alle mogelijke waarborgen biedt. In het algemeen ging de verkoop zeer goed, met een merkelijke verhooging tegen het vorig jaar. Door sterke pro paganda en het aanstellen van nieuwe zaakvoerders zullen we onze zaken steeds verbeteren en uitbreiden. De uitbating onzer garage over een jaar begonnen begint goede uitslagen te geven. Onze losinstelling werd lan gen tijd tegengehouden door de werken aan de Zeebergbrug en ten slotte over eenige dagen voltooid. In Herzele werd aangevangen met het plaatsen van een molen voor tar webloem en voedergranen, terwijl in Aalst de maalderij uitgebreid werd om ook tarwebloem te kunnen vermalen. We mogen ons over den goeden uitslag van dit jaar ten zeerste verheu gen nadat reserven en afschrijvingen goed werden bedacht, schiet ons genoeg over om aan onze aandeelhouders 5 netto uit te betalen tegen 2 ®/o in 1932. Nadien werd het verslag van den Toezicbtsraad gelezen door de heer Baeten, waarna de heer O. Caudron lezing gaf van het uitgebreid bilan der Maatschappij. Hij gaf voor iedere post de volledige uitleg en deed den bloeienden toestand uitschijnen waarin de Maatschappij Redt U Zeiven zich bevindt. Na deze bespreking werden de bilan, evenals de winst- en verliesrekeningen, met algemeenheid van stemmen goed gekeurd. Een deel van de beheer- en toezichts- raad diende vernieuwd.De heeren Benoit Schockaert, Frans Coppens en Frans Wynant werden met algemeene stem men tot beheerders herkozen en de heeren Emiel Baeten en Gustaaf Schol- laert als toezichters. Na deze herkiezing hield de Bestuur der Caudron eeu korte maar gemoede lijke toespraak, waarin hij wees op de plichten van bestuur en leden, op de veranderingen en verbeteringen van het laatste jaar, op de voordeden die Redt U Zeiven aan de landbouwers biedt op stoffelijk, geestelijk en economisch ge bied. Hij wees met nadruk op de groote rol van de Vereeniging en vooral van ons blad DeKoornbloem dat sinds 16 jaar de strijd aanbond voor onze landbouwers, dezelve inlichtte en onder wees en vrij en vrank hunne verdedi ging opnam. Hij drukte vooral op den geest van broederlijke samenwerking, die de leden en heel den boerenstand ten goede moet komen. Een algemeen handgeklap bewees dat al de aanwezigen het eens waren met de woorden en wenschen van onzen heer Bestuurder. Na de vergadering werd nog menig potje geledigd op den groei en den bloei van Redt U Zeiven. Al de leden dezer talrijke familie waren om te meer tevfeden over de flinke wer king van ons bestuur, dat, niettegen staande de moeilijke tijden en de harde bekamping, de vlag onzer Vereeniging hoog houdt en zegevierend uit den strijd komt. Het nieuwe jaar dat voor Redt U Zeiven zoo goed werd begonnen zal niet alleen den verderen bloei der ver eeniging bestendigen, maar naar alle hoop ook beter zijn voor de boeren, zoodat dezelve voor hun werk en zor gen op redelijke wijze zouden worden beloond. "De Koornbloem„ en de dappere werking van ons syndikaat zullen niet rusten vooraleer aan de landbouwers een menschelijk bestaan zal worden verzekerd. Onze landbouw, de eerste en nood zakelijkste nijverheid van ons land, mag niet langer opgeofferd worden aan de nijverheid, noch doodgeperst tusschen de dammen van oneerlijke concurrentie, door machtige buurstaten opgeworpen Onze Regeering moet eens en vooral de plicht verstaan te zorgen voor de kern der samenleving, voor den boeren stand. stuurd worden in de bebouwde kommen of agglomeraties a) de voertuigen niet van veeren voor zien b) de handkarren c) de karren met henden bespannen d) het vee. 5. In de bebouwde kommen is het verboden de ingespannen dieren of de bereden dieren te laten draven, tenzij deze laatsten lanen volgen die hen spe ciaal zijn voorbehouden. 6. Onverminderd voorgaande bepa lingen wordt de snelheid der voertuigen, waarvan het toegelaten maximum-totaal gewicht 3500 kg. bereikt of overtreft, beperkt overeenkomstig onderstaande tabel, zelfs indien het voertuig slechts gedeeltelijk geladen is A) Voertuigen uitsluitend dienende tot personenvervoer t Toegelaten maximum totaal gewicht in kg. Aard der banden Kilometersnelheid p. uur 15 30 65 10 25 60 5 20 50 5 15 40 15 30 60 10 25 50 5 20 40 5 15 30 3500 tot 5000 5001 tot 8000 8001 tot 12000 boven 12000 B) Voertuigen aangewend voor ander gebruik 3500 tot 5000 5001 tot 8000 8001 tot 12000 boven 12000 De Minister van Openbare Werken mag de snelheid verhoogen voor som mige categoriëen van voertuigen. Worden voor toepassing van hooger vermelde bepalingen met onbuigzame banden gelijkgesteld de elastische ban den van minder dan vier centimeter dikte of degene, waarvan de breedte, op gelijk welk punt van den omtrek niet meer de helft bereikt van de breedte aangegeven in het signalement van het voertuig. Zijn de banden van verschillenden aard, dan stemt de geoorloofde snelheid overeen met de minst buigzame. De voertuigen zullen goed zichtbaar rechts op de achterzijde een snelheids plaat moeten dragen overeenkomstig het officieel model aanduidende de toe gelaten maximumsnelheid. 7. Betreffende de toegelaten snelheid in de bebouwde kommen behelst de verordening volgende speciale bepalin gen Km. in (Vervolg) XII. Voertuigen op rails of tram rijtuigen. 1. Voertuigen op rails, terwijl zij in beweging zijn, moeten voorbijgestoken of gekruist worden langs de rechter zijde van den rijweg. 2. Indien de weggebruiker in die voor waarden niet kan voorsteken wegens engheid of belemmering van den door tocht mag hij het aan de linkerzijde doen, na zich vergewist te hebben dat de beweging zonder gevaar voor onge vallen mogelijk is. 3. Aan de halten van voertuigen op rails, voorzien van vluchtheuvels, moet het kruisen of voorsteken met matige snelheid geschieden langs de uiterste rechterzijde van den rijweg. 4. Indien de spoorlijn en de vlucht heuvel den rechterkant van den rijweg innemen en het instappen of uitstappen aan de zijde van het verkeer geschieden, zal de weggebruiker ten minste een me ter van den vluchtheuvel blijven, des noods zal hij stilhouden. 5. Aan de halten van voertuigen op j voertuigen rails die niet voorzien zijn van]een vlucht' heuvel, moet de weggebruiker die zich bevindt aan den kant waar het instappen of uitstappen der reizigers geschiedt, met matige snelheid rijden, hij moet stil houden zoo hij geen vrije ruimte van 3 meter tusschen zijn voertuig of zijne dieren en het voertuig op rails kan laten. 6. Geldt het een langen stilstand dan kan het voorsteken of kruisen evenwel geschieden in de voorwaarden hooger aangeduid, wanneer het voertuig op rails in beweging is. XIII. Snelheid. 1Het is verboden voertuigen of die ren te besturen, daartoe aan te zetten of te helpen, met een snelheid of op een wijze die gevaar voor het publiek of hinder voor het verkeer kan opleveren. 2. Ieder bestuurder van een voertuig moet voortdurend van zijn snelheid meester blijven, en deze derwijze rege len, dat hij voor zich een voldoende vrije ruimte behoudt om vóór een hindernis het voertuig tot stilstand te brengen. j 3. Alle snelheidswedstrijden waaraan of dieren deelnemen, zijn op a) mogen niet sneller dan 40 het uur rijden De voertuigen waarvoor de tabel hierboven een grootere snelheid toelaat. De voertuigen met eene lengte van meer dan 8 meter en deze waarvan het koetswerk of de lading eene grootere breedte heeft dan 2,20 meter. b) mogen niet sneller dan 10 Km. in het uur rijden De voertuigen die over spoorweg overwegen rijden. De bespannen voertuigen die een aanhangwagen trekken. De motorvoertuigen die twee aan hangwagens trekken in bebouwde kom men. c) mogen niet sneller rijden dan 5 Km. per uur De voertuigen waarvan een aanhang wagen wielen met onbuigzame banden heeft. De treinen met 3 aanhangwagens De treinen waarvan de lengte, lading inbegrepen 20 meter overtreft. De treinen waarvan het totaal ge (Zie vervolg 2de bladzijde). Ter gelegenheid van Paschen zal er vandaag geen zitdag plaats heb ben van onzen Rechts kundige Dienst. De zit dag zal op Zondag a. s. 8 April gehouden wor den. III. Na de voorgaande uiteenzettingen staat het buiten kijf dat Engeland reso luut den strijd tegen de crisis heeft aan gebonden. De Britsche Regeering is niet bij de pakken blijven zitten gelijk andere, die we liefst maar niet zullen noemen, wel gedaan hebben. Engeland heeft het van in het begin van 1931 reeds begrepen dat deze crisis geen ge wone crisis was en ingevolg niet met de klassieke middelen moest bestreden worden. We weten het wel er is ge knarsetand geworden, zoowel in Enge land als elders, omdat het handelslibe- ralisme als een versleten iets opzij werd geschoven, maar de?verkregen resultaten die zich ongetwijfeld hoopvol afteekenen bewijzen dat Engeland den toestand klaar heeft ingezien. Ter staving deelen we hierna eenige cijfers mede. Terwijl in 1933 het invoercijfer voor de grondstoffen door onze nijverheid verwerkt gedurig achteruitliep, klom het in Engeland met een bewonderenswaar dige regelmaat. En het heeft er den schijn naar dat die verbetering zich ook in 1934 zal handhaven. In Januari van dit jaar werden er voor 21 millioen pond sterling aan grondstoffen ingevoerd tegen amper 15 millioen pond in de zelfde maand van verleden jaar, o.a. steeg de invoer van katoen met niet minder dan 16 t.h. zoodat er in de tex tielnijverheid, die naast de steenkool- nijverheid zeker het ergst door de crisis getroffen was, weer eenige beterschap waar te nemen valt. Ook het verlies op de handelsbalans verminderde gedurig, bijzonder in de tweede helft van 1933. Voor de eerste elf maanden van verleden jaar bedroeg het tekort nog slechts 23C millioen pond tegen 263 millioen voor dezelfde tijd spanne in 1932 en 396 millioen in 1931. De spoorwegmaatschappijen boekten in 1933 grootere bedragen voor het goederenvervoer dan het jaar tevoren. Die opwaartsche beweging zet zich verder door. Zoo bedroegen, voor de eerste acht weken van 1934, de ont vangsten 13 300.000 pond tegen amper 12.000.000 gedurende dezelfde tijdspan ne in 1933. Ook de electriciteit- en de zeevaart maatschappijen boekten in 1933hoogere ontvangsten dan het jaar tevoren en, buiten de steenkoolnijverheid, zijn er bijna geen die hun productie niet hebben zien stijgen. "The Economist,, heeft de verhooging der industrieele bedrijvigheid in Enge land in cijfers omgezet. Het heeft daar toe het jaar 1924, dat ongetwijfeld een goed jaar was, als basis voor zijn be rekeningen genomen en het index-cijfer der productie voor het jaar op 100 vastgesteld. Voor het jaar 1931 bekwam het als index-cijfer 92, voor 1933 95 5 en voor Januari 1934 109. In andere woorden tegenover de diepe inzinking van Oogst 1931 heeft de industrieele bedrijvigheid in Engeland 17 punten gewonnen en, indien de economische heropleving standhoudt, belooft dit jaar beter te worden dan het jaar 1924. Om diegenen, die nog min of meer twijfelend schuddebollen, verder te overtuigen, hebben we de cijfers van het Ministerie van Arbeid inzake de werk loosheid. Op 18 December 1933 waren er volgens de offlcieele gegevens twee millioen 224.079 werkloozen in Enge land, tegen 2.823.287 op het einde van December 1932. In andere woorden gedurende het jaar 1933 slonk het aantal werkloozen met ongeveer een half millioen en dit niettegenstaande het cijfer der aangesloten arbeiders bij de Nationale Verzekeringskas tegen de Werkloosheid in den loop van een jaar met 567.000 leden aangroeide. We mogen dus aannemen dat vele jonge lieden, bij het verlaten der school, aan stonds een werkgelegenheid gevonden hebben en zonder vrees van tegenspraak vaststellen, dat er op het einde van December 1933 minstens 700.000 arbei ders meer aan het werk waren dan een jaar tevoren. Maar hoe komt het dan, hoor ik u vragen, daar de productie op dit oogen- blik de voortbrengst van 1924 evenaart, dat de werkeloosheid in Engeland nog zoo groot is Dit komt omdat de technische voor uitgang gedurende al die jaren niet stil heeft gestaan. Met cijfers ter staving kan men bewijzen dat de productiemo gelijkheid per persoon en per uur si- ds 1924 met ongeveer 30 t. h. vermeerderd Op 4 werklieden is er minstens eene is. door de nieuwe machienen uitgesloten. Daarom mag het als een vaststaand feit worden aangenomen dat, indien den arbeidsduur niet verminderd wordt, Engeland steeds minstens een millioen overbodige arbeiders zal tellen. Het is nu den tijd dat men den ar beid, die met den dag schaarscher wordt, onder al de arbeiders verdeelt, gelijk men in een bezette stad de levensmid delen verdeelt. Iedere arbeider heeft recht op zijn deel. Om te besluitenhet voorgaande toont duidelijk aan dat Engeland niet zonder fierheid over het verloopen jaar mag terugblikken. Niettemin is Enge land nog ver van het einde zijner be proevingen. Het moet nog veel herwin nen om den welvaart van 1929 terug te veroveren. Want niet het jaar 1924 moet als basis genomen worden, gelijk "The Economist,, het verkeerdelijk deed, maar wel 1928-29. Dit mogen we van nu af aan reeds met zekerheid zeggenal heeft Enge land, als geen ander land, aan de crisis weerstand geboden, en al blijven er schitterende toekomstmogelijkheden open, toch zal Engelands toekomst den glans der voorspoedige vooroorlogsche jaren nooit meer evenaren. Willens of nillens deelt Engeland het in vele opzichten tragische lot van Europa. Het gaat niet op het langer te verbergen met de verplaatsing van de economische suprematie van Europa naar het Verre Oosten is de geschiede nis in een nieuw tijdperk getreden. De strijd tusschen Azië, met zijn jonge, vruchtbare, taaie volkeren en het ver kwijnende, oude Europa is volop aan den gang. De inzet is groot. Het gaat om het behoud van den levensstandaard van den Europeeschen arbeider. En hoe verdeeld de landen van Wes- telijk-Europa ook zijn in het treffen van maatregelen, eenzelfde lot zal hen be vallen. Duitschland, Frankrijk, Engeland barricadeeren zich achter hooge tolmu ren en wanen zich veilig. Onzin. De vrijhandel heeft afgedaan. Het zijn wij niet die er een traan zullen over laten. Hij heeft ons al te groote onheilen den hals gebracht. De economie moet geleid worden. Aan de heerschap pij der geldmagnaten moet een einde ge steld worden. Maar de autarchische, na tionalistische tendenzen, die op dit oogenblik zoowat overal in de wereld ingang vinden, kunnen we niet zonder zorgen bijtreden. We geven toe dat Engeland, Duitschland en Frankrijk in staat zijn om dit systeem geruimen tijd vol te houden. Ze kunnen hun kapitaal in openbare werken en steunverlenin gen opmaken. Maar aan ieder kapitaal, hoe ontzaglijk ook komt er een einde en dat einde komt gewoonlijk veel vroeger dan de experten het voorzien hadden. Tusschen de geleide economie en de autarchie zoekt Engeland zijn weg. Het heeft het voordeel van een millioenbe- volking en een uitgestrekt koloniaal rijk, waarvan in de wereld het gelijke niet te vinden is. En nochtans, waar zal het uitkomen Het zal ruimschoots de moeite loonen in de komende maanden de Engelsche economische politiek van nabij te blijven volgen en de gelegenheid, om aan de Engelsche toestanden beschouwingen vast te knoopen, zal ons nog dikwijls geboden worden. leest en verspreidt uw blad. Onbuig zame Elastische Pneumatische of luchtband.

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1