GEZAG EN CORRUPTIE EEN JAAR ROOSEVELT Éfr Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor RB door de Laodbouwers De nieuwe Verordening betreffende de politie op het Verkeer. Een paar Beschouwingen Vraagbaak Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeive» ZONDAG 8 APRIL 1934 Prijs 23 centiem 16de JAARGANG Nr 797 Abonnementsprijs 12 fr 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst- De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onder de vele dwaasheden die we op school in het geschiedenisonderwijs te slikken kregen, behoort ook deze dat de slavernij sinds lang is afgeschaft. Wie eenig besef heeft over den in vloed van de grootfinancie op het openbaar leven en over de steeds verder grijpende vangarmen der nijverheids- trusten in gansch de economie, die weet ook dat de gouden ketenen, door deze duistere machten om den hals der volkeren gesmeed, even zwaar en mee- doogenloos drukken als de ijzeren boeien uit het feodaal stelsel. En juist in het feit, dat gansch de politiek en het wezen der natiën zelf door de banken beïnvloed, om niet te zeggen volledig beheerscht worden, daarin ligt het zekerste bewijs dat het kapitalistisch stelsel en de democratie, zooals wij ze tot heden toe gekend heb ben, niet kunnen beantwoorden aan de nooden van het eigenlijke volk, noch aan eenige wijsgeerige stelling, die rekening houdt met de rechtvaardigheid en met de hoogere waarde van den mensch. In geen enkel tijdperk der geschiede nis werd het gouden kalf zoo hoog ver beven als op onze dagen, en de grootste waardigheidsbekleders kunnen het nog nauwelijks verduiken dat de zucht naar bezit en naar macht de betrachting van hun eenvoudigste plichten verre over treft. Het zuiver idealisme wordt be lachelijk gemaakt en uit de harten ver bannen, om plaats te ruimen voor de ééne gangbare wijsbegeertegeld en aanzien. En toch staat men ia leidende kringen verstomd over de krizis van het gezag, of beter gezegd, men doet alsof men er werkelijk over verwonderd is. Hoe zou er immers gezag kunnen zijn I in een maatschappij, waarvan de leiders enkel blijk geven van de laagste zelfzucht en van het meest denkbare materialisme. Kan er gezag zijn waar de openbare meening niet meer gelooft in de heiligste instelling van alle staten, namelijk in het gerecht Welke zedelijke overtuiging moet de jeugd zichzelven vormen, wanneer ze leest dat de verantwoordelijke personen in de zaak Kreuger en Toll veroordeeld werden tot vier maand gevangenisstraf, niettegenstaande het onloochenbaar feit dat duizenden familiën door deze droeve helden plat geruineerd werden Is dat geen aansporing tot afzetterij en cor ruptie Wij hebben allen kunnen nagaan hoe de dragers van het gezag de bescher mende hand hielden over een baron Coppée, alhoewel niemand nopens zijn schuld den minsten twijfel koesterde. Zulke handelingen kunnen onmoge lijk bijdragen om den eerbied voor het gezag te verstevigen zij kunnen enkel verwarring brengen in de rechtvaardig heidsbegrippen van den eenvoudigen man. Zeker en vast maken wij een gezags- krizis door maar zij is enkel en alleen te wijten aan de groote schandalen waarin het gezag zelf betrokken wordt, aan de wraakroepende handelingen van de geldmachten en aan de corruptie die sedert 100 jaar in alle landen, maar vooral in Frankrijk hoogtij viert. Onze militaire bondgenoot is het klassieke land der schandalen Stavisky staat er niet alleen hij heeft roemrijke voor gangers als Oustrie en Rcxchette, om alleenlijk de allerlaatsten te noemen. Zoo diep is het vertrouwen van het Fransche volk geschokt, dat veertig mil jard bankpapier renteloos in koffers en kousen weggestopt ligt en dat de regee- riog van dit rijk laad zich voortdurend tot vreemde banken wenden moet om dringende leeningen af te sluiten. Zoo wantrouwend werd een groot en mach tig volk door de bankschuimers ge maakt Zulks kan ons niet verwonde ren als wij weten dat bij ieder schan daal in Frankrijk talrijke volksvertegen woordigers en zelfs eenige ministers betrokken werden. Kan het gezag zich erger compromitteeren en komt het slecht voorbeeld niet steeds van hooger hand Menig landbouwer moet zich afvra gen hoe het komt dat de reeds hooger genoemde schelmen, alsmede de gewe zen burgemeester van New-York, Jim my Walker en de huidige zeezwalper Insull, zoo maar jaren lang hun bedrieg lijke praktijken konden volhouden. De oorza ik daarvan is gelegen in de cor ruptie of, met verstaanbare woorden uitgedrukt, in de betaalde medewerking van zekere openbare besturen. Daarbij komt nog een welbestudeerde manier van Optreden. Wij mogen niet vergeten dat elke grootfinancier-bedrieger in den beginne zeer voorzichtig is,hij is steeds een goede vaderlander en klaagt putten in den grond over de slechtheid van het menschdom. De vaderlandsliefde vooral is zijn stokpaardje. Aldus bekomt hij langzamerhand het noodige vertrouwen. De overheidspersonen behandelt hij zeer mild, zonder zichzelf al te veel bloot te geven. Nu nog de keus van een politieke partij en het omkoopen van een of ander dagbladwant eigenaardig mag het toch heeten dat afzetterij zon der politiek en zonder een uitgekochte pers niet denkbaar is. I Aldus gewapend kan de aftruggelarij, onder den schijn van een rechtvaardige zaak, op groote schaal aanvang nemen; miljoenen worden opgelicht en daarna wederom verspeeld, totdat de bedriegerij uitkomt en eindigt met zelfmoord of met eenige maanden gevang, zoo gansch het zaakje, om vaderlandsche redenen, niet in den doofpot wordt gestoken. Zal het den lezer nu nog verwonderen 5 dat deze twee tegenstrijdige woorden j "gezag,, en "corruptie,, aan de hoofding dezer bijdrage bijeengekoppeld werden In een staat met werkelijk gezag is de voortdurende corruptie onmogelijk; maar om tot zulk een staat te komen, moeten in de meeste landen zekere bepalingen van het strafboek merkelijk gewijzigd worden. Zoolang als een dokwerker zes maand krijgt om een partijtje leder te stelen, en een dief, met verlakte schoe nen en hoogen hoed, maar vier maand wordt toegewezen om jaren lang miljoe nen te verduisteren, zoolang zal de be teugeling der afzetterij onmogelijk blij ken. Wil men de wetgeving op dit gebied in orde brengen en even streng optre den tegen de afzetters als tegen de valschmunters, met daarbij bijzondere straffen tegen de openbare ambtenaars, die bet staatsvertrouwen misbruiken, dan zal de gezagskrizis vanzelf opge lost worden. (Vervolg) XIV. Verkeersvoorrang. In ons laatste nummer gaven wij on der letter A de indeeling der wegen volgens hun verkeersbelang. Volgende bepalingen duiden aan hoe de wegge bruikers zich moeten gedragen bij het verkeer op de verschillende wegen B) Te volgen handelwijze. 1) In verband met de plaats. a) De weggebruiker die op een cundaire weg rijdt is verplicht doorgang vrij te laten voor den se- den be stuurder die over een hoofdweg rijdt. b) Hij mag den hoofdweg slechts op rijden, indien er geen andere weggebrui ker aankomt, of indien, rekening hou dend onder meer met de snelheid van dezen laatste en met den afstand waarop hij zich bevindt, er geen gevaar voor aanrijding bestaat, i c) Bij de samentreffing van hoofd wegen van dezelfde categorie, alsmede in al de hierboven niet voorziene ge vallen. moet de weggebruiker die een wegsplitsing, aansluiting of kruising nadert, zich ten opzichte van dengene die van rechts komt. gedragen zooals hooger aangeduid voor den gebruiker van den secundairen weg. d) Bij het kruisen op de openbare pleinen moet aan den gebruiker, die van rechts komt de doorgang vrijgegeven worden. 2) In verband met de omstandigheden. Benevens de onder nr 1 hierboven aangehaalde verplichtingen moet elke weggebruiker volgende regelen inacht nemen a) Hij moet den doorgang vrijlaten voor de inbeweging zijnde weggebrui kers wanneer 1) Hij na een stilstand weer aanzet. 2) Hij uit een aan den openbaren weg gelegen eigendom of uit een voor parkeeren of stationneeren voorbehou den plaats komt. 3) Hij rijbewegiugen uitvoert. b) Indien hij links wil afdraaien, mag hij den doorgang niet afsnijden voor dengene die zijn weg vervolgt. c) Hij moet, desnoods door stil te houden, den doorgang vrijlaten voor de ambulancevoertuigen en voor de voer tuigen gebruikt door de politie of door de brandweer, waarvan de nadering kenbaar gemaakt wordt door een klok of een bijzonder schelsignaal. d) Het is hem verboden te rijden door 1) Een in opmarsch zijnde legertroep. 2) Een legertrein. 3) Een groep van op rij gaande en van een leider vergezelde scholieren. 4) Een lijkstoet. 5) Een stoet die uitgaat met de toe stemming der plaatselijke overheid. Deze laatste verbodsbepalingen zijn evenwel niet van toepassing op de ambulancevoertuigen en op de door de politie of door de brandweer gebruikte voertuigen, waarvan de nadering ken baar gemaakt wordt door een klok of een bijzonder schelsignaal. XV. Stilstand. 1) Ieder stilstaand voertuig moet der wijze geplaatst zijn a) dat het zoo weinig mogelijk het verkeer hindert. b) dat het den toegang tot de eigen dommen niet belemmert. c) dat de spoorlijnen voJdoende vri zijn om de voertuigen ?op rails gemak kelijk door te laten. 2) De bestuurder mag zijn voertuig niet verlaten vooraleer- de noodige maatregelen genomen te b ebben alle ongeval te vermijden zooa ls het sluiten der remmen enz. 3) Buiten de plaatsen speciaal aan gewezen door de overbed len voor het bergen of parkeeren der voertuige o, is de bestuurder van een stëlstaand v oer- tuig verplicht het te verplaatsen op de eerste vordering van de n bevoegiien agent. Indien de bestuurde r aan dit bevrel niet voldoet of indien "hij afwezig kan de bevoegde agent er van ambts - wege in voorzien op koste n en gevaar van den bestuurder of vaii de burgerlijk verantwoordelijke persossien. 4) Wanneer een voertuig stilstaat of wegens ongeval niet meer voort kan, of de lading geheel of gedeeltelijk op den openbaren weg valt zonder onmiddellijk te kunnen worden opgenomen, moet de bestuurder de noodige maatregelen treffen om de veiligheid van het verkeer te waarborgen. 5) De bestuurders van voertuigen die op vordering van een verkeersagent of op aanwijzing van eeai passend sein, gestopt hebben voor de speciaal daartoe afgebakende overgangen voor voet gangers, mogen zich slechts weer in. beweging zetten,wanneer zulks mogelijk is zonder gevaar op be leveren voor de voetgangers die nog op dien overgang voortstappen. 6) Het stilstaan van voertuigen is ver boden a) op gedeelten van den openbaren weg, die speciaal voor de voetgangers of andere weggebruikers voorbehouden zijn. b) ten hoogte van een anderen weg gebruiker, wanneer de stilistamd het ge makkelijk voorbijrijden va n een derden onmogelijk maakt. XVI. Het parkeeren en stationneeren. 1) De statiotineereode off geparkeerde voertuigen moeten geplaa t;st worden in de richting van het verkeer, uitgezon derd op de speciaal daartoe voorbehou- (Zie itervolg 2de blacizijde). Het was op 4 Maart 1933 dat Frank lin Roosevelt, op wien een gansche volk zijn verwachtingen had gebouwd, het bewind over de States inhanden nam. Sindsdien is er geen dag voorbijge gaan zonder dat hij dat vertrouwen in hem met nieuwe daden heeft gevoed, ïen jaar reeds beslaat zijn actie, iederen dag opnieuw, de voorpaginas der we reldbladen, en met onverflauwde span ning worden in al de werelddeelen de verschillende fasen van den titanischen strijd, om uit den greep der crisis los te romen, gevolgd. lederen dag ook, een heel jaar lang, won zijn energische personaliteit aan glans. Tegenkantingen en missingen hebben hem niet ontmoedigd. En zon der schroom en zonder schrik vordert hij op den ingeslagen weg. en het deert hem niet wanneer hij, om het geluk van zijn volk te verzekeren, zoogezegde ge vestigde en onaantastbare economische grondregels, waartegen men in Europa nog met eigenzinnigen respekt naar om hoog kijkt, moet onder de voeten loopen. Hij weet het maar al te wel dat deze crisis geene gewone cyclische crisis is en dus met geen klassieke middelen kan ge nezen worden. Alle menschen, die het werkelijk goed meenen, die het alge meen welzijn van het volk boven de be langen van enkele magnaten stellen, staan dan ook achter hem. Zelfs in Europa, dat langen tijd vijan- De A. A. A. heeft niet enkel ten doel de landbouwers onverwijld ter hulp te komen door een verhooqing der levens middelen- en grondstoffenprijzen te be werken, ze wil tevens een gezonden landbouw in Amerika grondvesten door de overtollige productie te keer te gaan. De N. R. A. harerzijds heeft niet enkel ten doel een verkorting van den arbeidsduur en een verhooging der loo- nen voor te schrijven, ze wil tevens tot een samenwerking komen tusschcn ka pitaal, staat en arbeid, om de productie naar gelang het verbruik te regelen. Roosevelt wil niet dat, indien morgen de crisis ten einde zou zijn, de nijver heid terug hare belangen boven die van het algemeen zou stellen, en weer op nieuw zou gaan produceeren, gewonnen verloren. Roosevelt zegde het onlangs nog de overproductie, het is te zeg gen de methode om het volk meer goe deren aan te bieden dan het verbruiken kan, leidt onvermijdelijk tot economi sche onheilen Door de N. R. A. wil hij orde en samenwerking brengen ia de productie. Lezen we in Quadragesimo Anno niet bijna hetzelfde daar waar de Paus schrijft dat de vrije mededinging zich zelf heeft ten onder gebracht en dat de productie binnen passende bepaalde grenzen moet beperkt worden Het leidt geen twijfel willen we de socialisatie ontgaan, dan moeten de nij- Zelts in iluropa, aai langen "ju dia stond tegenover de Amerikaansche j verheden zich organiseeren en zich een herstelactie, keeren de gedachten, en er strenge tucht opleggen. zijn reeds liberale bladen, die er niet ver meer af zijn te gelooven dat er ditmaal werkelijk heel wat goeds uit Amerika zal komen. Gewis, het uur der afrekening is nog niet geslagen. Daarvoor is het nog te vroeg. En het zou van een overdreven optimisme getuigen indien we boutweg verklaarden dat Roosevelt van nu afaan reeds het pleit gewonnen had. Dat heeft hij inlange nog niet. Niettemin zou het met behulp der statistieken een gemakkelijke taak zijn om aan te toonen dat Amerika, op dit ééne jaar tijds, een flink eind wegs naar de herstelling van zijn welvaart heeft afgelegd. Zonder onderbrekingen is de productie gestegen, millioenen werkloo- zen hebben weer een loonende bezigheid gevonden in de nijverheid of door staatstusschenkomst, de landbouwers gaat het heel wat beter dan over een jaar. Met één woord: Het Amerikaan sche volk, dat in het begin van 1933 den ondergang, de revolutie nabij was, heeft zich onder de geestdriftige stuwing van Roosevelt herpakt en is weer een volk geworden dat arbeidt en gelooft. Daarvoor alleen reeds verdient Roo sevelt de liefde van zijn volk, en in de geschiedenis een plaats naast de grootste presidenten van de JVereenigde Staten We zegden het reeds: het licht niet in onze bedoeling het bilan van Roosevelts actie op te maken. Daarvoor zijn een paar kolommen niet voldoende.En daar bij, het is de tijd nog niet om stil te staan en achteruit te kijken. Er blijft nog te veel te doen. Niettemin kunnen wij, buitenstaanders, uit de experimenten, die aan den overkant van den grooten plas bet leven van een volk radikaal aan het veranderen zijn. reeds meer dan een les trekken, dit ook voor Euro- peescbe toestanden van geen belang ontbloot zijn. Duidelijkheidshalve, is het wellicht gewenscht er hier nogmaals aan te her inneren dat Roosevelt een dubbel doel nastreeft. Het is er hem niet enkel om te doen de crisis in den korst mogelijkeu tijd te overwinnen, gelijkloopend wil hij het economische en sociale leven van Amerika op nieuwe grondvesten op trekken, zoodat een herhaling van een dusdanige noodlottige crisis, gelijk de wereld er op dit oogenblik een door worstelt, voorgoed onmogelijk wordt gemaakt. De bijzonderste pijlers waarop zijn dubbele actie rust zijn de N. R. A. of National Recovery Administration, en de A. A. A. of de Agricultural Adjust ment Administration. Dit is de tweede les die Roosevelt ons geeft. Er is nog een derde punt, ditmaal van socialen aard, waarop door Roosevelt onze aandacht wordt gevestigd, en wel op het recht van iederen mensch op arbeid. Dit recht moet georganiseerd worden, want de arbeid wordt met den dag schaarscher. Het is noodig hem te ver deden gelijk men in tijd van nood de le vensmiddelen verdeelt. Al de arbeiders hebben recht op hun deel. Indien de technische vooruitgang den arbeid vergemakkelijkt, dan moet die ontheffing voor iederen arbeider gelijk zijn. Het mag niet zijn dat millioenen arbeiders werkloos staan en armoede lijden. De werkloosheid van die millioe nen ongelukkigen moet omgezet worden in vrije uren voor al de arbeiders. Het eerste middel daartoe is arbeids duurvermindering. Iedere verbetering op dit gebied heeft jaren en jaren van strijd gekost. Telkens kwam men met dezelfde opwerping af gedragen de kostprijzen der goederen zullen te hoog oploopen indien de ar beiders minder uren werken. Men ver gat dat de arbeidsduurvermindering tel kens was opgedrongen en dat door den invoer van nieuwe machines den kost prijs telkens daalde. Dit heeft Roosevelt ingezien. Terwijl het in Europa onmogelijk is den acht- urendag te doen naleven, schrijft Roo sevelt de zesurenwerkdag voor. dBBHB «BÖB VRAAG. Wil me laten weten hoe we de aardappel- en beetvette moeten aebruiken en hoeveel per hectare. R.A. te O. ANTWOORD. Het beet- en aardappelvet dient gebruikt bij voor keur vóór het planten of zaaien. Vol gens ons oordeel is het best de vetten te strooien onmiddellijk na het ploegen en seffens in te werken. Voor aardappelen kan men ook strooien in de voren, zorg dragende dat de planters niet in aan raking komen met de meststof. Hoeveel er per hectare dient gegeven hangt volledig af van vele omstandig heden de staat van den grond, de hoeveelheid stalmest die gebruikt wordt en de gewoonte van den boer veel of weinig te bemesten. We raden aan evenveel franks te besteden aan onze samenstellingen als men anders zou uitgeven aan verschillende vetten en men kan verzekerd zijn dat de uitslag ten voordeele der beet- en aardappelvetten R.U.Z. zal uitvallen,

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1