tarwepolitiek De Italiaansche Landbouw Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor cd door dc Landbouwers onder het Fascistisch Regiem. Rond dc inrichting der i Interministerieele T uinbouwdienst Orgaan der Landbouwer svereeniging Redt U Zei ven i ZONDAG 29 APRIL 1934 Prijs 23 centiem 16de JAARGANG Nr 800 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne b-jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De algemeene inzinking van in de Nieuwe als in de Oude we- handel en nijverheid, die nu reeds reld, vervulden maar een onder- verscheidene jaren aanhoudt, heeft geschikte rol. de landsbesturen naar middelen Door den oorlog werden die doen uitzien om hun ekonomische j verhoudingen gansch gewijzigd zelfstandigheid uit te breiden en i Rusland werd als exportland vol den invoer tot het strikt noodige te herleiden. Om dat doel min of meer te kunnen bereiken, werden twee verschillende noodmiddelen aan gewend de eigen voortbrengst zoo hoog mogelijk opdrijven en de vrije buitenlandsche mededin ging uitsluiten door allerhande ver hoogde invoertarieven en contin- genteeringen. Bij deze nieuwe politiek diende men in de meeste Europecsche landen rekening te houden met het aanzienlijk tekort aan brood graan op eigen bodem, een tekort dat grootendeels aangevuld werd door landen, die als afnemer voor de nijverheid weinig of geen beteekenis hadden. Italië en Duitschland zijn het eerst begonnen met al hun aan dacht aan dat belangrijk vraag stuk te wijden en met er hun bin- nenlandsche, zoowel als hun bui tenlandsche politiek naar te orien- teeren. De ontginning van braak- gronden, heiden en moerassen werd er grootscheeps aangevat en de graankultuur aanzienlijk uit gebreid. Ook in Holland werd een streven in die richting waargeno men de landbouwbladen gaven speciale tarwenummers uitdaarin werd uitvoerig alles bestudeerd wat eenigszins verband houdt met deze kuituur ook werd in meer dan een vereeniging een tarwedag gehouden, wat wel wijst op be langstelling in uitgebreide middens. Het Belgisch gouvernement verklaarde eveneens, bij monde van zijn Minister van Landbouw, een nieuwe graanpolitiek te willen inluiden. Naar onze meening zal deze po litiek enkel voordeelig zijn voor de groote bedrijven en voor de nijverheid. De kleine boerderijen die zich hoofdzakelijk toeleggen op vleesch-, melk- en eiervoort brengst zullen niet langer kunnen leven daar ze de doodende mededinging van andere landen zonder voldoende bescherming zullen moeten doorstaan.Ze zullen vallen als slachtoffers van onze nijverheid die voordeelen zal ver krijgen van die landen die ons ledig uitgeschakeld en in het overige gedeelte van Europa daalde de productie bovenmate door overbekende oorzaken. Vanaf de eerste oorlogsge ruchten stegen de prijzen iederen dag en zoowel in Australië als in Zuid-Amerika werd de voort brengst zoo boog mogelijk opge voerd de Russische afzetgebieden uit de vooroorlogsche jaren, welke circa 5 miljoen ton opnamen, wer den door deze landen opgeslorpt en werden na weinige jaren letterlijk overstelpt. Wat zou het worden als de door de wereldramp geteisterde streken, en vooral Rusland, weder om op dreef zouden komen Dat werd reeds tamelijk erg gevoeld in 1925, toen Rusland wederom, maar nog in betrekkelijk geringe mate, graan uitvoerde en de prij zen op de wereldmarkt reeds een feilen duw naar omlaag toebracht. En dat was maar een begin rond 1929 hadden de Donaulan- den, evenals Frankrijk en Duitsch land, hun voortbrengst wederom normaal ontwikkeld een nieuwe prijsdaling van belang was het on middellijk gevolg. Rusland en de overzeesche landen werkten meer en meer voor den uitvoer en de krizis trad voor goed in. Wij hebben hier vroeger ge sproken over het Midden-Oost- Europeesch blok, dat in die jaren tot stand kwam, vooral met het oog op den graanuitvoer en op het veroveren van nieuwe afzet gebieden. In de Vereenigde Staten en in Canada werden eveneens machti ge steunorganisaties voor de tar- weproducenten opgericht ont zaglijke staatskredieten werden hun ter beschikking gesteld het bleek echter allemaal boter aan de galg de prijzen wilden niet meer omhoog en gedurende de drie laat ste jaren werd er overal met ver lies gewerkt. Zelfs de pogingen tot beperking der voortbrengst, alsmede de internationale bespre kingen brachten geen redding. voor dat de paradijsvloek In t zweet uws aanschijns zuk gij uw brood eten het zwaarst van al op den landbouwer drukt. Welke beteekenis heeft deze objectieve waarneming van den wereldtoestand voor ons, Vlaam- sche boeren België moet de drie vierden van zijn broodgraan invoeren. Op het eerste zicht lijkt de graanpolitiek van Minister Sap dus hoogst re delijk, daar we over een zeer ruim afzetgebied op eigen bodem be schikken bij nader onderzoek kan ze, zooals we meermaals aantoon den, niet ernstig opgenomen wor den. Het brood moet hier goedkoop zijn dat ligt in de algemeene lijn van de Belgische politiek. Daarbij komt nog dat wij, door verschil lende omstandigheden, met onze tarwe niet kunnen mededingen op de wereldmarkt. De gesteldheid van den bodem en het klimaat ma ken onze tarwe armer aan gluten dan de overzeesche produktie. Onze eigen bakkers, er inbegre pen deze van onze zoogenaamde vaderlandsche instellingen, ver kiezen vreemd meel boven het onze. Om de Vlamingen en alle klei ne en middelmatige boeren van ons land van de doelmatigheid zijner politiek te overtuigen zal de Minister andere argumenten moeten vinden dan een premie van 20 fr. op tarwe en gerst premie waarvan de roggeteelers uit de noordelijke streken van ons land niet eens kunnen genieten. Er is nog een ander feit dat niet door den heer Minister mag wor den vergeten en dat isdat de pachten der kleine bedrijven nog veel te hoog zijn om aan de pach ters toe te laten met tarweteelen hun brood te verdienen weet hij dan niet dat 800 tot 1000 fr. per hectare de gemiddelde pacht is van onze vlaamsche streken Wat kan een boerken, die vier hectaren bewerkt, verdienen met zijn tarwekultuur, terwijl diezelfde met vee- en zwijnenkweekdoor de wereld kwam En wat gaat de heer Minister doen met de boeien der zandstreek die geen tarwe kunnen winnen aancaaa ««■aan II krijgen van cue lanucn aanVoeren dat de DevoiKing oui vrijelijk laatstgenoemde landbouw- j met etteiijke miljoenen is toegeno produkten zullen toezenden. men. Het verbruik van brood is echter, volgens betrouwbare vast- Om ons een goed gedacht te stellingen, in niet geringe mate vormen van de politiek, die rond verminderdandere voedingsstof- de kuituur van de tarwe gevoerd fen als eieren, groenten, zuider- wordt, is volgend overzicht wel van eenige beteekenis. Voor den oorlog bedroeg de tarweproductie voor gansch de wereld ongeveer 110 miljoen ton, waarvan Europa de grootste helft voortbracht. Rusland, de ou e Op dit oogenblik heeft de we- i r* reldproduktie van tarwe deze van hCOllOmiSChe LOmmiSSlC vóór den oorlog reeds verre over- j troffen daartegenover kan men Zullen wij eindelijk een economi- aanvoeren dat de bevolking ook I De Italiaansche landbouw kenmerkt zich door zijn rijke verscheidenheid aan uitbatingsvormen. In Toscanië. Ombrië en de aangrenzende gewesten ontmoet men vooral de groote, moderne pachthoeven in noordelijk en zuidelijk Italië integendeel is de grond in kleine perceelen verdeeld en in de voor-Alpyn- sche gewesten treft men naast groote uitgestrekte landerijen, talrijke kleine hoeven aan. In den loop der laatste jaren is men zelfs in vele gewesten tot een nieuwe j uitbatingsvorm overgegaan, de zooge naamde aandeelcontracten (contratti di compartecipazione). Dit zijn overeen- komsten door een pachter met zijn werklieden gesloten en waarbij deze laatsten een bepaald aandeel in de voortbrengst 'der hoeve bekomen in ruil van hun arbeid. De inhoud der contracten verschilt echter van streek tot streek. In deze gewesten worden ze slechts aangegaan op één teelt bv. het koren, terwijl in andere gewesten ze heel de voortbrengst van de hoeve, de producten van de stal inbegrepen, om vatten. Ook het toegestane aandeel verschilt. Het schommelt naargelang de streek tusschen de 20 en de 33 t.h. Deze overeenkomsten worden ofwel met vas te landbouwwerklieden en hun families, ofwel met gelegenheidswerklieden af gesloten. Er is omtrent de noodzakelijkheid van dit nieuwe systeem in het Italiaansch landbouwleven, fel geredetwist gewor den. Professor Tofani, een beroemd heid op landbouwgebied, ziet er vele goede kanten aan. Hij betoogt dat 1. De landbouwwerklieden, aange wakkerd door het aandeel dat hen in de voortbrengst toekomt, meer ijver aan den dag zullen leggen. 2. Dat op deze manier de winsten rechtvaardiger zullen verdeeld worden tusschen kapitaal en arbeid. 3. Dat het ruimschoots zal bijdragen om van de landbouwwerklieden goede pachters te maken, bekwaam om zich voor eigen rekening te vestigen. Anderen als Professot Lanzillo bv. al geven ze grif toe dat het aandeel in de voortbrengst een prikkel voor de werklieden daarstelt, vreezen dat het toegestane aandeel op vele plaatsen te hoog zal blijken te zijn. De winst die in het landbouwbedrijf verwezenlijkt wordt is nergens zoo hoog dat er bv. 30 t.h. kan van afgestaan worden. Het onvermijdelijke gevolg zal zijn dat de boeren zich in de onmogelijkheid zullen bevinden de allernoodzakelijkste verbe teringen aan hun bedrijf te brengen. Het is onze taak niet tusschenbeide te komen. Laten we het aan de toekomst over om uit te maken of dien nieuwen vorm, waarvan het ontstaan aan de crisis en de werkloosheid te danken is, zich in normale tijden zal weten te handhaven. voren brengen, zonder dat de partijbe langen belemmerend werken. Naast het uitbreiden van het landbouwcrediet waarover we het in het voorgaande ar tikel hadden, was voorzeker het verlich ten van de fiskale lasten, die te zwaar den landbouw drukten, een der vruchten, conserven en visch ko men meer en meer in de mode ook het feit dat het bruin brood het extra-witte baksel verdringt, is niet zonder uitwerksel op het verbruik der hoeveelheid. Het broodgraan, als zinnebeeld voortbracht, «.usiauu, - graanschuur van ons werelddeel, van alle voedsel en als gave Gods, kwam hierin voor zijn aandeel schijnt zijn ware beteekenis verlo- tusschen met 19 miljoen ton, of ren te hebben, aangezien men er het eene jaar door het andere ge- in Amerika de stoomketels mede nomen, iets meer dan de voort- stookt en men het zelfs op struik brenast der Vereenigde-Staten. verbrandt of in zee giet. En eigen- De andere graankweekers, zoowel aardig komt het ook in onze eeuw De heer Van Cauwelaert heeft over enkele dagen de interministerieele eco nomische commissie ingericht. De op vatting welke tot grondslag heeft ge diend voor oprichting van het nieuwe organisme is voorzeker belangwekkend en kan een gelukkige bestuurlijke her vorming inluiden, indien zij logisch wordt uitgewerkt. De nieuwe instelling komt ons voor als een middel om te verhelpen aan het groote gebrek van onze bestuurlijke inrichting namelijk de overdreven be perking van werkzaamheden en be voegdheden. Het is een feit, dikwijls door de eco nomische middens tot hun nadeel onder vonden, dat elk ministerieel departement een neiging heeft om te werken, alsof het op zich zelf bestond, dan wanneer het in feite slechts een der verschillende uitvoeringsorganen is van de algemeene (Zie vervolg 2de bladzijde). De verschillende uitbatingsvormen, die we hierboven schematisch hebben aangestipt, en die loopen van de kleinste boerderij tot de grootste, gemoderni seerde hoeven, werden door het fascisme geëerbiedigd. Het heeft er zich enkel op toegelegd,meestal langs wettelijken weg, de tekortkomingen en de fouten van het vorige regiem, dat den landbouw aan zijn lot overgelaten had, weer goed te maken. Het zou ons te ver leiden indien we al de maatregelen door het Fascisme ge troffen, moesten aanstippen. Het was zijn eerste taak den landbouw op ge zonde grondslagen te vestigen, omdat zonder een gezonde landbouw een ge zonde economie uitgesloten is. Of het daarin gelukt is zullen we in een volgend artikel zien. In dit artikel willen we slechts een paar van de meest opvallen de maatregelen onderlijnen. Het valt niet te ontkennen dat de corporatieve organisatie van den land bouw een gunstig resultaat heeft afge worpen. De beroepsindeeling heeft dit voordeel dat ze bij het tot standkomen cn ook bij de toepassing der nieuwe wetten kordaat hare belangen kan naar op maatregelen die het meeste tot de her leving van den Italiaanschen landbouw bijdroeg. In bepaalde gevallen konden de land bouwers ontheffing of gedeeltelijke ver mindering van hun lasten op landerijen en gebouwen bekomen, terwijl in alge- meenen regel de nieuwe ontgonnen gronden van belastingen werden vrijge steld. Verder werden er inzake erfenis- rechten verloopende hervormingen doorgevoerd die we spijtig genoeg we gens plaatsgebrek slechts in het voorbij gaan kunnen aanstippen. -» Onder vele problemen heeft het Fas cisme het moeilijke vraagstuk aangaan de het verleenen van vergoedingen om rede der vele verbeteringen die de pach ters aan de gehuurde hoeven toebrach ten, opgelost. Iedere verbetering, die objectief kan vastgesteld worden, geeft recht op ver goeding. Deze wordt berekend op de vermeerdering van het inkomen voort spruitende uit de aangebrachte verbete ringen, en op het einde van het huurceel waargenomen. De landbouwer ontvangt het 3/4 van die meerwaarde. De eige naar heeft echter het recht de uitbeta ling over verschillende jaren te ver deden. Het treurig geval dat zich onlangs te Edegem-bij-Antwerpen voordeed zou zich dus in Italië niet kunnen voordoen. Gelijk U het wellicht in uw dagblad ge lezen hebt had een tuinier, over vele jaren, een stuk land gepacht waarop hij fruitboomen had geplant. Met den tijd was dit een prachtige boomgaard ge worden, die ieder jaar veel geld afwierp. De eigenaar echter zegde plots de huur op. Volgens de Belgische wet had de tuinier geen recht op vergoeding, en uit wraak hakte hij de boomen om. Gelijk u het best kunt begrijpen volgde daaruit een proces. De eigenaar eischte schade vergoeding. Het gerecht wees den eisch echter af. In Italië hadde de tuinier zich niet tot zulke daad moeten laten verlei den. De eigenaar was er verplicht het 3/4 van de meerwaarde aan den tuinier te betalen. Iets dat in het voorhandig geval maar rechtvaardig ware geweest. ('t Vervolgt). Hunaaa Ministerie van Landbouw De controle door het Ministerie van Landbouw over de kwaliteit van som mige tuinbouwproducten ingesteld, is reeds sedert eenigen tijd op de markten van Antwerpen, Mechelen, Haecht, Betecom en Werchter in werking ge treden. De meeste kweekers en handelaars, die het nut van deze officieele tusschen- komst hebben ingezien, juichen dezen maatregel toe, welke meer eerlijkheid bij den kweeker en meer vertrouwen bij den kooper zal doen ontstaan. De aspergieoogst is op komst. De eischen welke gesteld worden zijn als volgt 1) De asperges mogen niet aangetast zijn door de made van de aspergevlieg. 2) De bussels moeten 1 kg. netto wegen. 3) De stengels moeten geheel, regel matig van vorm en van kleur zijn. Zij mogen niet langer dan 20 cm. zijn, met een minimum dikte van 12 mm. door snee en voor eenzelfden bussel niet meer dan 20 mm. in de lengte en 4 mm. in de dikte doormeter onderling ver schillen. 4) Asperges beneden deze maten die nen in afzonderlijke partijen verkocht. Er wordt den belanghebbenden aan bevolen mee te werken aan 't vergemak kelijken van deze controle, welke ten voordeele van een meer vlotten afzet onzer producten wordt ingericht.

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1