Een boer zelf aan het woord De ItaliaanscHe Landbouw Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor cn door de Landbouwers en Groenten- Fruit- Bloemenmarkt Gewest Aalst onder het Fascistisch Regiem. Belangrijk mam ZONDAG 13 MEI 1934 Prijs 23 centiem 16de JAARGANG Nt 802 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De regenvlaag van verleden maandag deed ons een schuil plaats opzoeken in de woning van een oude kennis, een huurboer met vier koeien en vader van vijf kinderen, waarvan het oudste nog een jaar schoolplichtig is. De man zat achter de stoof en trok nijdig zware rookwolken uit een afge brokkelde houten pijp. Hij scheen alles behalve opgeruimd en, in tegenstelling met vroeger, weinig spraakzaam. Op onze vraag om uitleg over zijn zonderling gedrag, nam hij van de schouwplaat drie belas tingsbiljetten en gaf ons die ter inzage twee brieven van de ge meente en één van het kantoor der rechtstreeksche belastingen samengeteld bedroegen de ver schillende sommen, er op vermeld, zoo maar 723 fr. En toen we de oogen van die noodlottige papie ren opsloegen, vroeg onze vriend: Welnu, wat zegt ge daar van Dat het een echte schande is, luidde ons welgemeend antwoord. Schande 1 En de boer schoot in zulke razernij, dat we zijn noch tans rechtvaardige uitlatingen hier riet kunnen herhalen. Zijn vrouw, die wat kalmer aangelegd scheen, kwam er ge- Maar ge hebt toch nog an dere inkomsten, buiten deze voort komende van de melk. Ge ver koopt nogal aardappelen en nu en dan eens een kalf of een varken 1 Dat alles moet op zij gelegd worden voor de pacht. Ge ziet van hier wat er op 't einde van 't jaar overschietEn dan spreken ze in de Kamers van landbouw politiek en verdediging van boe- renbelangen. Wilt ge weten wat landbouwpolitiek is Luister dan goed een liter melk kost 0,63 fr. en een glas bier 1 fr. of 3 fr. den liter. Honderd gram beste natuur boter is 1,60 fr. waard, terwijl men voor honderd gram gefabrikeerde tabak 2 fr. betaalt. Voor een zak rogge krijgen we hier hoogstens 45 fr. en voor het gecontingen- teerd lijnmeel mogen we bijna het dubbel afdokken. Kindertoeslag en pensioen bestaat er voor be dienden, werklieden en doppers, maar niet voor de kleine boeren. Dat alles is Belgische landbouw politiek, waarvoor de meerder heid in de Kamer bravo schreeuwt en waarvoor de boerenmassa eer biedig knikt en zwijgt. Maar, waar ligt, volgens uw meening. de eigenlijke schuld van dien ellendigen toestand Bij de boeren zelf en zulks aangeiega scneeu, n.wam «-* -- lukkiglijk tusschen om haar ver-1 erken ik graag. Nog te talrijk zijn bitterden echtgenoot tot meer ge- zij die met een slavennatuur be- matigdheid aan te sporen. deeld zijn om u daarvan het be- En toen sprak hij zeer bezadigd j wijs te leveren kan het volgende en zelfs kalm volstaan verleden Zondag was Gij hebt gelijk, vrouw, zich ik na de vroegmis, rechttegenover lastig maken helpt toch niets, de kerk. een pint gaan pakken Maar is het niet afschuwelijk dat bij het binnentreden waren daar we dag en nacht moeten slaven reeds vijftien boeren _volop aan en wroeten en niet eens genoeg verdienen om die vijf bloeikens van kinders fatsoenlijk te kleeden, noch om hun wat aangenaams te verschaffen, waarop ze toch even veel recht hebben als de kinderen den klap. Ik bracht seffens het ge sprek op de nieuwe belastingen en op den slechten wil van de regee ring om voor de landbouwers iets te doen. Hewel, van die vijftien waren er hoop en al twee die het veel recnr neoucu aio r van de rijke lui en van de werk- aandurfden mij te antwoorden en lieden. Is het menschelijk dat een de zaken te_zeggen zooals ze wer- boerenkind, tot zelfs in zijn speel goed en snuisterijen, steeds moet onderdoen voor al zijn makkertjes. kelijk zijn. De anderen zwegen als vermoord en muisden er een voor een stillekens vanonder. Afzien en onaeraoen voui ai tij" - En dan die stomme belastingen, zwijgen en een laf plezier scheppen zoo overdreven dat we ze met den in de miserie van anderen Zoo besten wil van de wereld niet meer zijn ze sinds jaren gedrild en zoo betalen kunnen. Terwijl men in de zal het nog lang duren, openbare besturen het geld door - Zoodat ge alle hoop op red- deuren en vensters smijt, perst ding opgeeft Hoegenaamd niet men ons met geweld het zweet en maar al die papieren en de triesti- het bloed uit het lijf. Moeten zulke ge regen daarbuiten maken me toestanden nu eeuwig blijven du- korzelig en kort van stof. Dat gaat ren 7 echter wel over. En indien de on- Maar gaat het dan toch verscbilligheid en de lamlendigheid werkelijk zoo slecht? vroegen we, bij de massa even gemakkelijk alhoewel we voldoende op de overgingen, dan ware het niet zoo hoogte zijn van wat er in het boe renbedrijf omgaat. - Slecht Hier zie En een erg. Hoe dikwijls hoort men de landbouwers niet beweren dat er voor hen niets gedaan wordt en ölecnt i nier zie i i-» v~- ander papiertje, het melkerijbriefje dat niemand zich hun lot aantrekt, der laatste veertien dagen werd Ze vergeten daarbij enkel en al- ons in de hand geduwd. Daarop leen dat zij moeten beginnen met konden we het volgende vaststel- zelf hun belangen ter harte te ne- len geleverd 686 1. melk vetge- men en dat de rest dan wel vanzelt halte 31 graden zuiver te betalen komt. Dat ze, in plaats van voort- 432 18 fr durend den Lamme Goedzak Na een kleine berekening deden uit te hangen en op anderente we den boer opmerken dat zijn vitten, met ons opstappen en melk hem amper 0,63 fr. den liter schouder aan schouder den strijd opbracht. voeren in de vereeniging en in het - ]a dat weet ik ook. En daar- syndikaat van Redt U Zeiven. mede moeten we een huishouden - En meent ge werkelijk dat van zeven personen onderhouden, de massa zoo ver te krijgen is f veevoeders en land vetten koopen Wij weten wel dat er in Redt U en zorgen dat het heele boelken Zeiven gewerkt wordtmaar aan draait de menigte doen inzien dat haar i belang enkel te vinden is in innige samenwerking, buiten alle financi- eele en politieke invloeden om Is dat niet de waarde van ons Vlaamsche volk overschatten Zijn onze boeren al rijp voor een solidaire werking Zijn ze het nu nog niet, dan zullen ze het weldra worden. De nood zal hen dwingen. Trouwens, wij hebben reeds honderden zelf bewuste syndikalisten. En wan neer al dezen ons doel en onze werking aan de buitenstaanders uitleggen, dan moeten we groeien. Indien al de boeren er over dachten zooals gij, dan zou de strijd wat aangenamer zijn en de vruchten ervan zouden niet lang uitblijven. -Daarom ben ik Redt U Zeiver en syndikalist van het eerste uur. Bij ons afscheid was het weder opgeklaard en dit scheen ons een symbool van de ontwaking en bewustwording der boeren, be wustwording die onontbeerlijk is zoo wij niet allen willen ten gronde gaan. hühbbhw aassaniB - AALST - De nieuwe markt zal gehouden wor den vanaf 15 Mei e.k. op dien dag van 5 tot 7 ure nanoen op de Overdekte Botermarkt, officieele opening. Ziehier de bepaalde marktdagen voor iedere week met uren en plaatsen DINSDAG van 5 tot 7 uur nanoen op de Overdekte Botermarkt. DONDERDAG van 5 tot 7 uur na noen op de Overdekte Botermarkt. ZATERDAG van 7 tot 12 uur voor middag op de Esplanade. ZONDAG van 6 tot 9 uur voor middag op de Overdekte Botermarkt. 1) Voor de markten van Dinsdag en Donderdag namiddag zal geen plaats geld worden gevraagd. 2) Kramen zullen ter beschikking zijn der verkoopers. 3) Premiën zullen worden toegekend aan de schoonste, best verzorgde en best gesorteerde aangeboden groen ten, fruit en bloemen, volgens de hier- onderstaande puntenschaal. Kwaliteit Sorteering Verpakking Zuiverheid en uitzicht Regelmatige bijwoning 100 p. Een Jury werd aangesteld en zal op den dag der opening, 15 Mei, haar eerste bezoek brengen. Drie bezoeken op niet bepaalde da gen zullen volgen, waarna de beloonin gen zullen vastgesteld worden. 4) Alle kweekers, land- en tuinbou wers, worden dringend verwacht, even als alle kooplieden en koopers. De Landbouwcommissie der Stad Aalst. IV Het Plan Mussolini 40 p. 20 p. 20 p. 10 p. 10 p. Een OPEN BARE en KOSTE- LOOZE voordracht zal gehou den worden door H. Coulier, Rijkslandbouwkundige te Den- dermonde, in tlokaal "Kasteeltje te Aalst-Mijlbeke, op Zondag 13 Mei» om 4 uur stipt. Spreker zal handelen over Onderhoudszorge n en Ziekte bestrijding bij de Hop «■mmn ■■««■■■■■•■■■■■mmiimmi LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vindijen voor ve Je gevallen Gelijkloopend met den "veldslag voor het Graan,,, waarvan we in het nummer van verleden week, de meest belangrij ke bijzonderheden hebben aangestipt, werd door het Fascisme even stelsel matig en even daadkrachtig een niet minder grootsch plan ter verbetering van den Italiaanschen bodem doorge voerd. In Italië heet men het "bonifica„ hetgeen verbetering beteekent. De bij zonderste oogmerken le in het droog leggen der moerassige streken en 2e in het bestrijden van de daaruit voortsprui tende malaria. Voor hetgeen de verwezenlijking van het eerste doel betreft, hebben de regeeringen, die het Fascisme vooraf gingen, zich zoo goed als onbetuigd ge laten voor het tweede doel integen deel hebben ze zich geen moeite ont zien. De vermindering der sterfgevallen door de Malariakoorts veroorzaakt leg gen er de getuigenis van af. In 1887 stierven 71 menschen op duizend inwo ners aan de gevolgen van moeraskoort sen in 1902 was dit getal tot 30 per duizend geslonken in 1914 was het op 7,5 per duizend inwoners teruggebracht. De laatste statistieken omtrent die ge vallen verschenen, melden dat het Fas cisme er in gelukt is de ziekte als het ware te overwinnen in 1933 trof men, altijd op duizend inwoners gerekend, nog slechts 0,3 sterfgevallen aan de Malaria te wijten aan. Men mag waarlijk zeggen dat de strijd voor de verbetering van den landbouw grond, sinds de Fascisten het bewind in handen namen en meer bepaaldelijk sinds het Congres van San Dona di Piave, dat op het einde van 1922 gehou den werd, methodisch werd aangevat. De wetten met dit doel uitgevaardigd volgden zich sindsdien met korte tus- schenpoozen op. De eerste wet dagteekent van De cember 1923. Ze omschrijft de beteeke- nis en het doel van de bonifica In Maart 1924 wordt er reeds een aanvul lende wettekst afgekondigd waarbij de tusschenkomst van den Staat geregeld wordt, niet enkel inzake het droogleg gen van moerassen, maar in al de ge vallen waar de bodem vernalatigd is geworden, hetzij door de achteloosheid van den bezitter, hetzij door de bestands- deelen van den grond zelf. In Februari 1926 schrijft een nieuwe wet de stichting voor van landbouwers centra in den aldus op de moerassen herwonnen bodem. In Mei van hetzelf de jaar worden in een nieuwe wet de bepalingen omtrent de bewaterings- werken vastgelegd. In Juni 1927, toen er reeds heel wat op dit gebied was ge presteerd. kwam andermaal een nieuwe wet die, vanwege de openbare besturen niet enkel moreele, maar materieele hulp toezegde, voor het aanleggen van we gen en het bouwen van hoeven en schuren. Uit de verschillende zich opvolgende en aanvullende wetten, die we enkel als in het voorbijgaan hebben kunnen aan stippen. blijkt zonneklaar het tempo waarin ze werden afgekondigd en te vens de eerste-rang plaats welke het vraagstuk van de bodemverbetering in de aandacht van de fascistische leiders innam. De wet van 24 December van het jaar 1928 kwam de kroon op het werk zetten. Ze wordt in Italië algemeen als het Plan Mussolini betiteld. Op dit oogenblik, wanneer er ons van alle kau- ten "plannen,, worden voorgeschoteld waar kop noch staart aan te krijgen is. loont het voorzeker de moeite dit plan even te ontleden. Het bijzonderste doel bestaat er in de openbare besturen, in andere woorden de Staat, den plicht op te leggen de noo- dige credieten ter beschikking te stellen voor het droogleggen der moerassige gronden om er aldus vruchtbare velden van te maken. De staatstusschenkomst was dringend noodig daar het privaat kapitaal, gezien de risicos en de kleine vergoeding die het afwierp, het niet hadden aangedurfd zich daarin te be leggen. Dit is het groote euvel van het privaat kapitalisme dat het zich niet durft wagen in ondernemingen die niet oogenblikkelijk rendeeren. al zijn zij voor het welzijn van de bevolking van het allergrootste nut. Dat de Staat dan de plaats van het kapitalisme innam en zich rechtstreeks mengde in de economie spreekt vanzelf. Dit is in dezen tijd trouwens niets nieuws. Het bijzonderste kenmerk van de wet is ech ter de tijd voor denwelke de regeering zich heeft verbonden. Immers de annuï teiten, waarvan de globale som de 9 mil liard lire overtreft, verdeelen zich over een période van 44 jaar. Hitier heeft vier jaar noodig om de crisis te overwinnen en Stalin is de uit vinder van het vijfjaren-plan: Mussolini echter overtroeft ze beiden. De verwe zenlijking van zijn plan ter verbetering van den landbouwgrond zal schier een halve eeuw tijd vergen. Dit is, benevens slechte zijden, een goede kant van de dictatuursze durven tijdvergende hervormingen aan omdat ze weten dat hun bestaan niet afhangt van het slecht humeur van den eene of andere volksvertegenwoordiger. Er is continuiteit in de leiding. De Italiaansche Staat financeert dus het werk van de bodemverbetering door jaarlijksche annuiteiten. In 1929-30 be liepen ze 6 millioen lire. om progressief te verhoogen tot 100 millioen in 1934 en 323 millioen lire in 1943. Dit record cijfer blijft gehandhaafd tot het jaar 1958-59 om dan stelselmatig te dalen en in 1972-73 tot 17 millioen lire te worden teruggebracht. Die sommen, die globaal 9 milliard lire overtreffen, worden be steed aan het uitvoeren van werken van zeer uiteenloopenden aard, zooals be- wateringswerken, het aanleggen van leidingen voor drinkbaar water, het stichten van landbouwgemeenten, het aanwenden van elektrische drijfkracht voor den hoevearbeid enz. Een ander aspect van het Plan Mus solini is de gansch nieuwe conceptie van het privaat bezit waarvan het uitgaat. In een rondschrijven van de provincie gouverneurs kregen deze laatsten de macht den eigendom van de rechtmatige eigenaars over te nemen in geval dezen weigerden de voorschriften in de wet vervat toe te passen. Op verschillende plaatsen is dat in werkelijkheid gebeurd en zijn er eigenaars van hun bezit ont heven geworden. Sinds de stichting van de Italiaansche eenheid tot in het jaar 1921 werden, door de zich opvolgende regeeringen, slechts een half milliard lire van staats wege uitgegeven voor de "Bonifica,,. Van 1923 tot 1928 werden aan de af wateringswerken alleen ruim 1 milliard lire besteed. Niet minder dan 2.500.000 hectaar moesten gedraineerd worden. Op dit oogenblik zijn ongeveer 1.000.000 hectaar in vruchtbare velden herscha pen en op de plekken waar vroeger niets dan moerassen te vinden waren leven nu landbouwers. Het is niet noodig te herinneren aan de plechtige inwijding van Littoria en Sabaudia in de droog gelegde Pontynsche gebieden. Indien we daarbij aanmerken dat er duizenden kilometer wegen werden aangelegd, minstens 10.000 hectaar bosschen wer den geplant, kan men zich een gedacht vormen van de geweldige prestatie door het Fascistisch Regiem op landbouw gebied bewerkstelligd. In een onlangs verschenen artikel van Mussolini schreef hij terechtdat het aanaezicht van Italië veranderd was. ('t Vervolgt). ■KI i 15 Mei opening der groenten- Iruit- en bloemenmarkt te Aalst. Kweekers houdt U gereed om uwe waren aan te bieden 1 Koopers van stad en buiten komt de markt bezoeken j ijgtggw'i 11 mm Algemeene Schikkingen Namens het Stadsbestuur

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1