Het Werkloozenvraagstuk De Deflatiepolitiek Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor cn door de Landbouwers Vlaamsche Toeristenbond Voordrachten ZITDAG van uit een boerenstandpunt gezien. De inzichten der Regeering Varkensvoeding I Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven ZONDAG 27 MEI 1934 PrQ« 23 centiem 16de JAARGANG Nr 804 •gbrugil Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder pn verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. ii. Eenzelfde ziekte eischt bij verschil lende patiënten niet steeds dezelfde be handeling. Zulks is ook het geval met het werkloozenvraagstuk dat interna tionaal is, maar dat voor alle landen met dezelfde middelen niet doelmatig kan bestreden worden. De uitwijking uit de grootsteden naar het platte land kan gedeeltelijk redding brengen in dunbe volkte staten, maar zou hier de kwaal alleenlijk verergeren, bij gebrek aan beschikbare landerijen. Andere middelen kunnen hier wel in overweging genomen worden, indien men over den noodigen durf en over voldoende gezag beschikt om ze te doen uitvoeren. 1. In zijn buitenlandsche politiek moest België eerst en vooral beginnen met zich geen vijanden op den hals te balendoor eenzijdige militaire verdra gen, wat ook de persoonlijke meening was van wijlen koning Albert. Indien wij vrij en onafhankelijk stonden tegen over iedereen, zou onze buitenlandsche bandel er veel bij winnen, omdat ze dan geen slaaf van dezen, noch een uitdager van anderen zouden wezen. Het mili tair verdrag met Frankrijk moet dus opgezegd worden. 2. De legeruitgaven kunnen gemak kelijk voor de drie vierden afgeschaft wo: dendaardoor zouden de belastin gen op elk gebied aanzienlijk dalendat kan niet anders dan de koopkracht der bevolking vermeerderen en dusvolgens ook meer werkgelegenheid verschaffen. Het Groot-Hertogdom Luxemburg en vooral Nederland kunnen ons daarin tot voorbeeld dienen. Uit den aard hun ner gronden zelf waren die staten vroe ger veel armer dan wij en het gevaar voor vreemde invallen is er hoegenaamd niet geringer toch zijn de militaire uit gaven er in verhouding altijd veel lager dan bij ons. Daardoor kan men er groo- te sommen besteden aan grondverbete ring en aan steun voor landbouw en nij verheid, zoodat de levensvoorwaarden, spijts tegenslag en krizis, er merkelijk beter zijn dan hier. Wat het moerassige Holland van vroeger op landbouwgebied heden ge worden is, heeft het te danken aan het wijs beleid der regeering en aan het oordeelkundig gebruik zijner staats fondsen. 3. Ons technisch onderwijs moet ver beterd worden. Op verschillende reizen in het buitenland hebben wij ondervon den dat het leven nergens zoo goed koop is als bij ons, en toch kunnen wij in verscheidene nijverheden niet mede dingen op de wereldmarkt. De buiten gewone vooruitgang op wetenschappe lijk gebied werd door ons technisch on derwijs niet genoegzaam achterhaald. En hier dient er op gewezen dat bij het toekennen van een leeraarsambt men meer moest letten op de wetenschappe lijke bekwaamheid dan op de politieke denkwijze der kandidaten. 4. Indien men sinds jaren met de aan passing van de techniek aan de moderne wetenschap en met een betere vakop leiding onzer jeugd bad rekening ge houden, dan kon men ook de politiek van het goedkoop leven daarlaten en de vrouwen, bijzonderlijk de huismoeders thuis laten, in plaats van hen in de zware nijverheid aan lage loonen te laten wer ken en aldus het huishoudelijk leven overhoop te zetten. Dat zou niet alleen grootere werkgelegenheid aan de man nen verschaffen, maar het zou daaren boven de zedelijkheid en het familieleven in hooge mate in de hand werken. 5. De eigenlijk vlaamsche kuituren van tabak, hop en vlas en de huisnijverheid van kantwerk zijn te niet gegaan, eener- zijds door hooge taksen en anderzijds door onvoldoende belangstelling aan hoogerhand.Talrijke werkkrachten kon den daarin ondergebracht worden indien de regeering enkel het nationaal belang op het oog had. Vreemde hop en vreem de tabak kunnen wij. bij wetenschappe lijke veredeling onzer kuituren, geheel en gansch missen. Het levenspeil zou er niet bij verhoogen en de algemeene ge zondheid zou er veel bij winnen. Deze kwestie werd sinds jaren gesteld en wij begrijpen niet waarom ze niet ernstig aangepakt wordt. 6. Voor wat de uitvoering van groote werken betreft, hebben wij hier meer- maals gewezen op de noodzakelijke af watering van uitgestrekte oppervlakten langsheen onze rivieren. Hierbij kan onze Regeering nog eens in de leer gaan bij de Hollanders, die hun grondgebied stuk voor stuk aan het water moesten ontrooven en er zelfs niet tegen opza gen de Zuiderzee droog te leggen. In talrijke gemeenten aan de Dender lig gen honderden Ha. weilanden te ver- j zuren en de typhus is er nooit geheel uit j de lucht. Hier is dus niet alleen gelegen- leid tot werkverschaffing, maar tevens tot uitbreiding van onzen landbouw en tot behartiging der openbare gezond- ïeid. 7. Iedereen is er van bewust dat, door de uiterst doorgedreven verkave- ing en door de verspreiding hunner anderijen, de boeren in den Zomer altijd overlast van werk hebben, maar dat zij, door de onvoldoende winst van hun bedrijf, niet in staat zijn behoorlijke daghuren te betalen. Wanneer men daarbij de zedelijke gevolgen van de werkloosheid nagaat, zooals wij dat verleden Zondag gedaan hebben, is het dan niet billijk dat men de echte werk- loozen toelate, onder strenge kontrool tegen misbruiken, bij de boeren te gaan arbeiden, met als vergoeding het be houd van hun steungeld en daarbij het noodige voedsel, door den boer te ver schaffen. 8. De burgemeesters en andere open bare ambtenaars moesten persoonlijk verantwoordelijk gesteld worden voor hun bestuurlijke daden. Het is een feit dat talrijke beroepswerkloozen zouden verdwijnen, indien de gemeenteover- heid wat meer belang stelde in het alge meen welzijn en wat minder in stem- menvisscherij. ^^ij beweren niet dat, met de uitvoe ring onzer voorstellen, de werkloosheid volledig zou opgelost wezen wij zijn er echter stellig van overtuigd dat er een groote verlichting voor gansch de natie zou uit voortvloeien. In een radio-rede heeft de heer Jaspar, Minister van Financiën, het publiek ingelicht betreffende de maatregelen ontworpen door de Regeering tot door - voering der sedert lang aangekondigde deflatiepolitiek. Het programma der Regeering is van drieërlei aard 1) vermindering der openbare uitgaven 2) vermindering der belastingen vereenvoudiging der belas tingen. Na te hebben gewezen op de nood zakelijkheid het begrootingsevenwicht te bewaren als vertrekpunt van de aan- het indexcijfer der kleinverkoopprijzen. Het indexcijfer der kleinverkoopprijzen is met 200 punten gedaald sedert 1928 en met 32 punten sedert 1 Januari 1.1. dit is met 5 °/o. Aangezien de pensioenen van de militairen en van de invalieden aan wie het land zooveel verplicht is het indexcijfer volgen, is het billijk, zegt de Minister, dat de andere staatsuit gaven ook naar verhouding der daling van het index verminderen. Ieder nuchterdenkende mensch zal het met deze zienswijze van den Minister eens zijn, doch wij zijn ervan overtuigd dat eene logische herinrichting van de talrijke openbare diensten en de uit schakeling uit deze diensten van talrijke onbevoegde en weinig actieve agenten die er werden binnengeloodst door po litieke invloeden, zouden toelaten heel wat meer bezuinigingen te verwezen lijken zonder de behoorlijke afwikkeling der bestuurszaken te schaden. Deze zuiveringsmethode zou toelaten aan de ambtenaren die op de hoogte zijn hunner taak en deze met plichtbesef vervullen een behoorlijke wedde uit te keeren. Tevens dient er gezorgd voor eene behoorlijke rationalisatie van het be stuurlijk werk door wegruiming van tal van nuttelooze pleegvormen en van pa- perasserie die geen nut opleveren en enkel de afhandeling der zaken ver tragen Een bezuinigingspolitiek moet echter logisch gevoerd wat beduidt dat bespa ringen vooreerst moeten doorgevoerd worden op uitgaven van minder nut alvorens wordt geraakt aan de uitgaven met een onbetwistbaar nuttig karakter. In dit opzicht klagen wij eens te meer aan de uiterst magere kredieten waar over de begrooting beschikt van land- bouw, 's lands eerste nijverheid zooals de regeeringspersonaliteten het meer- 3 maals hebben erkend De begrooting van Landbouw over 1934 beschikt slechts over het bespottelijk bedrag van l 48 millioen hetzij nog geen derde van de 1 begrooting van de gendarmerie, zelf een onderdeel van het leger wiens be grooting verre boven de 900 millioen bedraagt. Indien men thans nog op die 48 mil j lioen van Landbouw gaat snoeien, wat zal er nog van overblijven Wat betreft de vermindering der be lastingen, streeft de Regeering ernaar de taksen te verminderen slaande op de kredietverstrekking en op de handels verrichtingen. Wij erkennen graag dat zij nuttig zijn en zullen bijdragen tot herleving van den handel en de nijver heid. Ook de verbruikers waartus- schen onze boerenbevolking zullen er baat bij vinden door de prijsverminde ring der producten. Als belastingsverminderingen heeft de Minister aangekondigd De vermindering der mobiliënbelas- ting op de obligatiecoupons van 16 1/2 t.h. op 11 t.h. wanneer de belasting door den schuldenaar wordt gedragen De vermindering van het registratie recht op de leeningen van 2,40 t.h. op 1,20 t.h. en van 0,70 t.h. op 0,35 t.h. op de leeningen met hypotheek op zee- of binnenschepen. Vervanging door een vast registratie recht van het evenredig recht van 0,40 t.h. op de handlichtingen of opheffing van hypotheekinschrijvingen. Het recht van hypotheekinschrijving wordt van 0,35 t.h. op 0,20 t.h. gebracht. De registratierechten op de betalingen met subrogatie worden met de helft verminderd. De belasting op de rekeningen van voorschotten in de banken wordt opge- heven. De vermindering van nskale lasten op de bypotheekleeningen en op de verrichtingen er mede verband houden de was dringend noodzakelijk en zal ook welkom zijn bij onze landbouwers, die niet zelden voor hun bedrijf beroep moeten doen op het hypotheekkrediet. Wat de grondbelasting betreft zal passing van de financieele politiek aan de huidige economische noodwendig- heden en een overzicht te hebben gege- ven van den huidigen economischen 1 toestand van het land. heeft de heer i vv ai uc T' TT lasoar een nieuwe waardevermindering voor de nijverheidstakken door de 1 der munt als rampspoedig veroordeeld. 1 sis getroffen ontheffing ^nd wor- Handelende over de vermindering der den aan deze waarvan de norma e be- openbare uitgaven verklaarde de Mi- drijvigheid met minstens 10 t. h. is ach nister dat de Regeering met behulp van teruit gegaan. In zake vaststelling van het Parlement de besnoeiing der uit gaven nog krachtdadiger wil doorvoe ren. De staatsuitgaven zullen verminderd worden in verhouding tot de daling van het kadastraal inkomen zal er rekening gehouden worden met de uitslagen der perekwatie op basis der werkelijke ver minderde huurwaarde. Hier passen volgende opmerkingen voor wat aangaat onze landbouwers Wij vertrouwen dat de ontheffing van de grondbelasting wanneer het be drijf met minstens een tiende is achter uit gegaan, niet zal beperkt blijven tot de industrie, doch ook van toepassing zal zijn op onzen landbouw, wiens be drijfstakken allen zonder onderscheid in een scherpe crisis zijn gedompeld die wegens onvoorziene reden nog kan toenemen. Verder betreuren wij dat de minister geen melding maakt van de onmisbare wijziging te brengen aan het huidig be lastingstelsel hierin bestaande dat de interest op hypotheekleeningen zou mo gen afgetrokken worden van de grond belasting te betalen door den hypothe- cairen schuldenaar. De huidige belastingswet behelst de onrechtvaardige bepaling dat de hypo theekschuldenaar de volle grondbelas ting op het kadastraal inkomen moet be talen alsof het goed onbezwaard was en bovendien dat hij de mobiliëntaks van 16,5°/o moet betalen op het verschil tusschen het kadastraal inkomen en den intrest der hypotheekleening, indien deze laatste hooger is dan het kadastraal in komen 1 Dergelijke bepaling is onge hoord 1 Verder zou ook uitdrukkelijk moeten bedongen worden dit is de eisch reeds herhaaldelijk gesteld door onze Vereeniging dat de eigenaar de J grondbelasting niet mag leggen op rug van den huurder of pachter. Tusschen de verdere verminderingen van de belastingen aangekondigd door den minister dienen vermeld Het registratierecht dat thans 9 t.h. beloopt zal op 6 t.h. worden verminderd doch enkel voor de verkoopingen die plaats hebben binnen twee jaar na den aankoop. Het overschrijvingsrecht dat i thans 2 t.h. bedraagt zal in dezelfde voorwaarden op 1,35 t.h. worden terug gebracht. I Deze bepaling zal voorzeker nuttig zijn voor de maatschappijen en personen die handel drijven in onroerende goede ren. Voor de personen die een of meer onroerende goederen voor eigen gebruik koopen zal zij zonder eenig uitwerksel blijven. Zij blijven onderworpen aan het overdreven registratierecht van 9t.h. en aan het overschrijvingsrecht van 2 t.h. die zoo noodlottig inwerken op den verkoop van de onroerende eigen dommen. Wat de toepassing der weeldetaks be treft bedragende thans 7 of 9 t.h. al naar gelang zij bij den verkoop of aan de bron wordt geheven, kondigt de minis ter een nieuwe rangschikking aan waar bij van de weeldetaks wordt uitgesloten al wat verband houdt met kleeding, schoeisel, serie-meubleeringswerk. De taks zou nog enkel toegepast wor den op de werkelijke weeldeartikelen, bovendien zou zij nog enkel aan de bron geïnd worden. De handelaar zou aldus ontlast worsen van de toepassing der In zake heffing der overdrachttaks, zal de vrijstelling voor wat betreft de producten bestemd voor den uitvoer in ruimere voorwaarden toegestaan wor den en zullen de maatregelen van forfai taire invordering in overleg met de be- drijfsgroepeeringen worden verruimd. Ten einde de kleine ambachtslieden alsmede de verschillende ambachtsgilden die in verband met hoofdaannemingen arbeiden te begunstigen, zal de belasting op onderaannemingscontracten van 2,50 t.h. op 2,50 per duizend verminderd worden. Al deze maatregelen zijn ongetwijfeld zeer nuttig en zullen vooral bij de mid denstanders met genoegen onthaald worden. In zake fiskale vereenvoudiging ver wacht de Regeering de besluitselen der daartoe ingestelde commissie. Hier ook zal worden gestreefd naar forfaitaire for mules. Wij zijn van meening dat na het van kracht worden der aangekondigde wijzigingen een nieuwe ordening der fiskale wetten onmisbaar is. Thans ge raken zelfs de fiskusambtenaren niet meer wijs uit de wetten en koninklijke besluiten, hoe moet dan een eenvoudige belastingsplichtige het klaar spinnen Ten slotte deelde de Heer Jaspar de maatregelen mede reeds getroffen door de offlcieele kredietinstellingen tot ver laging van de interesten en deed een beroep op de private financieele instel lingen, om op hunne beurt den interest voet te verminderen in verhouding van de verlaging toegepast door de officiee- le organismen. Indien de private inrich tingen aan deze aanbeveling niet vrij willig gehoor geven, zou de Regeering moeten zien wat haar te doen staat. Het is een feit dat de regeeringsactie tot doorvoering van de deflatie niet kan lukken zonder een gelijkloopende wer king der groote banken. Moesten deze aan hunne plicht tekort komen, dan heeft de regeering als plicht beslist en tijdig in te grijpen. Wij gaan aldus naar een door den Staat geleide financieele economie. Zulks schijnt ons trouwens de eenige methode om de de flatie tot een goed einde te brengen Blijft echter de vraag of de Regeering onafhankelijk genoeg staat tegenover de groot-financie om tegen haar op te treden, indien deze hare eigen belangen verkiest boven het openbaar belang. In aanmerking nemende wat het ver leden ons heeft geleerd, durven wij daarop niet bevestigend antwoorden. nmanua a tana»» naam «BBSian Hoe moet men de Samengestelde Meelvoeders R.U.Z. gebruiken Er bestaan twee manieren 1) De oudere manier is droog voede ren. Het meel wordt in bakken gegoten en droog door de zwijnen genomen. Men geeft water in een speciale bak. 2) De nieuwere manier in Holland algemeen gebruiktMen maakt van het meel een pap die men in de eetbakken doet. Men voedert tweemaal daags en voor zooveel de zwijnen hun goesting eten, niet meer niet min. Men geeft ook water afzonderlijk. Het verschil tusschen beide voeder methoden is in het voordeel van het papvoeder omdat 1) De zwijnen niet gedurig eten maar tweemaal daags, waarna ze regelmatig rusten. 2) Er kan geen voeder verloren gaan, wat wel eens gebeurt met droogvoeder. BELANGRIJK De varkensvoeders R.U.Z. zijn zoo samengesteld dat er niets anders mag worden gegeven. Ze zijn een volledig voeder. Indien men toch wat melk wil bijge ven, dient het rantsoen aangevuld met 20 °lo gerstemeel. AALST - Maandag 28 Mei, is het de 400e verjaardag van het overlijden van Dirk Martens. Op initiatief van den V.T.B. wordt onze beroemde stadsgenoot zeer plechtig herdacht. Te 18 u. zal de heer J. Van Over- straeten, namens den V.T.B., het woord voeren aan het standbeeld op de Markt en een prachtigen krans met de Aalster- sche kleuren neerleggen. Daarna spreekt de heer Burgemeester namens het stadsbestuur. Beiaardspel kondigt de huldiging aan. Te 18,20 u. voeren bij den grafsteen in de St Martenskerk de Z.E.H. Deken en de heer Leo Crick het woord. Hier ook legt de V.T.B. een krans neer met de Aalstersche kleuren. Klokgelui en orgelmuziek zetten de hulde in, We noodigen alle Aalstenaars uit, de beide plechtigheden te willen bijwonen. 1 Een openbare en kostelooze voor dracht zal gehouden worden door H. Coulier, Rijkslandbouwkundige te Den- dermonde, op Zondag 27" Mei te HERDERSEM: om 10 uur stipt in een lokaal der Gemeentelijke Jongens school, en te MOERZEKE-CASTEL om 4 uur stipt in 't lokaal "Vereenigde kringen,.. Spreker zal telkens handelen over Het groenvoedervraagstuk en het in kuilen. van Rechtskundige Dienst wordt ge» houden op Zondag 3 Juni van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. rmb ssatsa waan

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1