Een kijkje over deDuitsche grens Wanneer gaat de Regeering eindelijk hare houding bepalen tegenover de Suikerbeetteelt in 1934 Syndikale Beweging 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Melkkoeken De Lokvogel Ontledingen Landbouwers, Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zelveo 1 ZONDAG 3 JUNI 1934. Pt#» 25 centiem 16de JAARGANG Nr 805' 19 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat» 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De berichten over de gedach- tenstroomingen en over het maat schappelijk leven in Duitschland, welke ons in den laatsten tijd langs de pers bereiken, zijn zoo uiteen loopend en vaag, dat men zich moeilijk een juist denkbeeld over den wezenlijken toestand bij onze oosterburen vormen kan. Het was dan ook met een rui me dosis nieuwsgierigheid dat we, op den vooravond van Sinxen.de duitsche grens overschreden, om een rondreis te doen langs de heerlijke boorden van Rijn en Moezel. Wij zullen hier niet uitweiden over het machtig en aangrijpend natuurschoon van deze bergach tige streken, noch over den on- schatbaren rijkdom aan eeuwen oude monumenten en historische herinneringen van de steden Wies- baden, Mainz en Trier, deze laat ste de alleroudste stad vanDuitsch- land en waarschijnlijk een der oud ste van gansch Europa. Wat aan de meeste lezers van De Koornbloem wellicht meer bt lang zal inboezemen is een kijkje in het landelijk leven aan de Moezel en eenig objectief inzicht in de nieuwere gedachtenstroo- ming bij de onderdanen van Hitier. Van eigenlijken landbouw, zooals wij hem hier verstaan, is er aan de Moezel weinig spraak. De rivier stroomt, langs honderden bochten, door een enge vallei aan weerskanten met bergen en rotsen omgeven. De hellingen van die bergen zijn overal, waar zulks eenigszins mogelijk is, in prachtige wijnvel- d«n herschapen. Enkel daar, waar de vallei wat ruimere breedte biedt en ook boven op de hoog vlakten wordt er aan landbouw eö veekweek gedaan. In de laagte ziet men als houtgewas enkel en uitsluitend fruitboomen. Perelaars, appelaars en kerze- boomen, deze laatste reeds met rijpende vruchten beladen, bieden onafgebroken een mooien aanblik langs openbare wegen en rivieren. Op de plaatsen welke voor weinig menschen op hun bed ster- vendie sukkelaars moeten vroeg of laat op die bergen verongeluk- t ken Deze uitlating was zeker wat overdreven, bij gebrek aan kennis van de werkmethoden; doch waar blijft het evenwel dat levens- i gevaar bij het dagelijksch werk hier niet uitgesloten is. Daarbij komt nog dat al het noodigeleistokken, bindsels, meststoffen en werktuigen moeten bovengedragen worden, veelal langs moeilijk te beklimmen, ge vaarvolle en lange omwegen. Dat is nog niet alles de wijn gaarden eischen, evenals onze hopvelden, aanhoudend werk en zorg kuischen, snoeien, stokken plaatsen en vervangen, aanbinden, innijpen, besproeien met bordelee- Fche pap, snijden der vruchten daarenboven dreigt het risico dat de gansche oogst vernield wordt door de plaag of door het onwe- der, en wat ook wel gebeurt, dat een deel van de planterij, door verschuiving van de bovenlaag, in de diepte stort. Het leven is hier dus verre van gemakkelijk; winstgevend is het evenmin de eigenlijke kweekers, meest allen onvermogende men schen, die er geen persen kunnen op nahouden, moeten de druiven voor spotprijzen aan de fabrikan ten afgeven. Zij, die aan een welvoorziene tafel, bij feest en zang, zich tegoed doen aan den heerlijken Moezel wijn, denken er misschien nooit aan, wat al opoffering en zweet er gevergd werd om dezen drank voor het vermaak en het genot van anderen voort te brengen. Dat men hier, spijts den goeden wijn en de uiterst gezonde lucht, toch niet in het land van belofte reist, merkt men aanstonds op bij de huizengroepen de woningen zijn er wel zeer net en hebben alle, zonder uitzondering, een verdiep maar het alaam en de voertuigen, die gewoonlijk geen ander berg plaats hebben dan de open lucht, zien er effenaf armzalig uit. Aan de meeste voorgevels, ook in de den steun van de Rijksregeering, het boerenleven hier toch zoo slecht niet is. Dat er bij de eigenlijke boeren een zekere welstand heerschen moet, kan men waarnemen in de dorpsherberg, waar s Zondags vanaf den middag, de landlieden in gezelligen kring een flink kaartje trekken en een fermen stoop wijn ledigen. De eigenaardige bouwtrant van veel boerderijen herinnert er ons voortdurend aan dat we in den vreemde reizen. Door het mets- werk loopen namelijk zware eiken balken, zoowel in vertikale als in horizontale richting. De reden hiervan is te zoeken in het feit dat hier meest gebouwd wordt met zwemsteen die wel bestand schijnt tegen de verschillende weergesteltenissen, maar tevens zoo licht en poreus, dat hij de drukking van een gewonen muur niet kan uitstaan. Daarnaast vindt men ook woningen van ruwen hardsteen. Baksteen treft men er niet aan. Hiermede achten wij ons eerste punt afgehandeld en hopen toe komenden Zondag onze lezers nader kennis te laten maken met de gedachtenstrooming in het nieuwe Duitschland. druiventeelt gansch ongeschikt kleine steden, liggen blokjes brand- zijn, groenen uitgestrekte bosschen bout in groote hoopen opgesta van sparren, eiken en beuken. Kanadaboomen of wilgen zijn er niet te vinden. De lucht is er zoo straf dat de huid van vreemde bezoekers er seffens lichtjes door aangedaan wordt. De bevolking is er betrekkelijk dun gezaaid en het leven der wijn verbouwers anderen zijn er weinig is meer dan hard. Die menschen hebben met bijna onoverkomelijke moeilijkheden te kampen. In Frankrijk treft men alleen boomgaarden aan op min of meer gemakkelijk te bereiken plaatsen. Hier gaat het heel andersde meest steile en hoogst gevaarlijke hellingen en uitsprongen zijn be peld. Steenkool schijnt men hier niet te kennen, althans niet te ge bruiken hout daarentegen is er in overvloed. Op de hoogvlakten, waar men aan algemeene kuituren doet, zijn de levensvoorwaarden veel beter, daar vindt men groote boerderij en, schoone akkers en prachtig vee, die het bewijs leveren van welstand en vooruitgang. Op meer dan een plaats hadden we, bij een kort oponthoud, het genoegen een gesprek met de landbouwers aan te knoopen. Op onze vraag hoe het hier met de boerderij gesteld was, luidde het antwoord "sehr billigof sehr Op Zondag 10 Juni, te 10u. voormiddag, vergadering van het syndikaal bestuur, in ons lokaal, Groote Markt. Dagorde 1De belasting op de winsten van samenw. vennootschap pen, toegepast op onze melke- rijen, alsook de belasting op het slachten bij ongevallen op de hoeve. 2. Bespreking van den onhoud bar en toestand op de boer derij, ingevolge den overtol- ligen invoer. Motie aan den heer Minister. 3. Aanvulling van het bestuur. 4. Mededeelingen. OPGELET l Om wille van de onkosten worden er geen uitnoo- digingen gezonden. Alle bestuurs leden wezen op hun postOok zij die voor de vergadering van Maart persoonlijk verwittigd werden, maar toen belet waren, worden verwacht. Andere belangstellende leden zijn eveneens welkom. Uit hoofde der Processie wordt de Vergadering 8 dagen uitgesteld en gaat dus door op Zondag 1 0 Juni 1934. nemngen en unsprung*" *»j" richtig,,. Bij nadere Vf'k!a'in,® plantzelfs hoekjes grond van een werd ons duidelijk gemaakt dat de paar vierkante meter groot, met landbouwproducten hier betrekke- rotsblokken omgeven, worden nog lijk goedkoop zijn (melk 0.20 R.M. benuttigd. °f 1 -60 fr- den l* b°ter 1 R*M* Dat valt zoo erg op dat een on- of 9.b0 fr. het pond aan den boer zer medereizigers er welgemeend betaald), maar dat door degoe e de volgende bemerking over verhouding van nijverheids- en maaktelk geloof dat er hier landbouwprijzen, alsmede door Op aanvraag van eenige leden, die de groote waarde dezer koeken kenden, verkoopen we ook melkkoeken. Dit is eene samenstelling welke bevat Aardnoot-, sesaam-, soya-, katoen-, kokos- en lijnkoeken. De melkkoeken bevatten een mini mum van 30 verteerbaar eiwit en 8 °/o vet, dus 38 °/o samen. Ze vormen een volledig voeder voor het melkvee en we kunnen dezelve ten volle aanprijzen. De koeken worden op hun geheel aan de koeien gegeven, de welke ze bij gras en klaver kunnen op nemen zonder verlies. Iedere koek weegt juist 1 kilo. De verkoopprijs is 85 fr. per 100 kg. De uitzaaiingen zijn gedaan en nog slechts enkele maanden scheiden ons van den oogst en nog weten onze bee- tenplanters niet welke hulpmaatregelen de Regeering zal treffen om de gelde lijke en economische uitkomst van den oogst van 1934 te verzekeren. De toestand is immers zoo dat thans nog meer dan in de vorige jaren de sui kerbeetteelt ten ondergang is gedoemd, zonder officieele tusschenkomst. Er is over de wereld een geweldige overproductie aan suiker de pogingen, welke op de internationale suikerconfe rentie te Londen werden aangewend om de voortbrengst te beperken en stilaan in evenwicht te brengen met het ver bruik, zijn mislukt. Anderzijds ondergaat de inlandsche suiker op de Belgische markt de scherpe mededinging van vreemde en van Congoleescne suiker. Ingevolge het matig tolrecht neemt de invoer van vreemde suiker steeds uitbreiding. Volgens betrouwbare sta tistieken bereikte de invoer van vreem de suiker gedurende het tijdperk Okto- ber-Februari 1.700.000 kg. De concurrentie van den Congolee- schen uitvoer is nog scherper, daar deze tolvrij binnenkomt in ons land. De productie van het suikerriet in Congo neemt telkenjare een grootere uitbreiding. Voor den laatsten oogst kan zij geschat worden op ongeveer 5000 ton, doch alles laat voorzien dat zij binnen twee tot drie jaar zal klimmen tot 12.000 tot 15.000 ton. De suiker- voortbrengst in Congo berust in de handen van een enkele maatschappij die het dubbele voorrecht geniet in Congo zelf beschermd te zijn tegen de mede dinging van vreemde en zelf Belgische suiker door vrij aanzienlijke tolrechten, terwijl zij hare suikerproductie naar België mag uitvoeren vrij van tolrech ten en bovendien op denzelfden voet als de Belgische suiker geniet van de teruggave van het accijnsrecht. Dergelijk voorkeurregiem moet bij verdere uitbreiding van de suikerriet- teelt in Congo binnen afzienbaren tijd onze suikerbeetteelt en suikernijverheid ten onder brengen, te meer dat er geen verplichting wordt opgelegd de Congo- leesche suiker gedeeltelijk uit te voeren tegen de prijzen der wereldmarkt, zoo als vereischt wordt van onze suiker voortbrengers. Welnu, het is een feit dat de afzet op de Belgische markt van een ton Congo- leesche suiker ingevoerd onder het voorkeurregiem hooger aangeduid, of van een ton vreemde suiker voor gevolg heeft dat de Belgische voortbrenger genoodzaakt is een evenredige hoe veelheid suiker uit te voeren tegen den wereldprijs of te denatureeren wat een mindere opbrengst meebrengt van on geveer. 1000 fr. Wie draagt tenslotte dit verlies Niemand anders dan de suikerbeet- planter vermits hij in de huidige om standigheden van te hoog aanbod de zwakke partij is tegen de suikerfabri kanten. Voor den oogst van 1932-1933 was de Belgische voortbrenger genoodzaakt ongeveer 20 t.h. der productie uit te voeren naar het buitenland, de mindere ontvangst daaruit voortspruitende voor onze beetenplanters is zoo aanzienlijk, dat met reden mag aangenomen worden dat een vijfde der inlandsche suiker- voortbrengst verkocht werd tegen 100 fr. de 100 kg. minder dan de prijs bekomen voor den afzet in het binnen land. Sedert November 1933 hebben de afgevaardigden der suikerbeetplanters herhaaldelijk de aandacht gevestigd van den Minister van Landbouw op den abnormalen toestand, hooger uit eengezet. Tot heden werd echter geen enkel gevolg gegeven aan hun nochtans zeer gegrond verzoek. Welke maatregelen dienen getroffen om aan de rechtmatige eischen der sui kerbeetplanters te voldoen 1) Onmiddellijke stemming door de Wetgevende Kamers van de wet waar bij het accijnsrecht op inlandsche suiker verlaagd wordt van 40 tot 20 fr. de 100 kg. en het verschil als toeslag wordt uitgekeerd aan de beetenplanters. Uit sluiting van de Congoleesche suiker van dit voordeel. 2) Verhooging van het invoerrecht op de vreemde suiker en desnoods con- tingenteering, ten einde de inlandsche markt voor te behouden aan de inheem- sche suikervoortbrengst. 3) De noodige maatregelen om het toezicht der planters op het suikerge halte der geleverde beeten volkomen te verzekeren en de uitkeering der regee- ringstoelage aan de planters ten spoe digste en zonder eenige afhouding te waarborgen. Alhoewel de suikerbeetteelt door een betrekkelijk gering aantal onzer leden wordt beoefend, hebben wij geoordeeld hier de belangen der beetenplanters te moeten verdedigen, wegens het aan zienlijk economisch belang dat deze teelt biedt voor onzen landbouw en ook wegens de volstrekte noodzakelijkheid in de huidige omstandigheden het even wicht in de landbouwproduktie te hand haven. Het is immers een feit dat wan neer de suikerbeetteelt grootendeels moest verminderen, andere culturen hare plaats zouden kunnen innemen en aldus een overproduktie zouden kun nen veroorzaken, welke schadelijk zou zijn voor de andere landbouwvoort- brengers. ■■HMIHttttHHN» anaaan Menschen van den buiten weten wel wat een lokvogel is. Ze kennen ook het spreekwoord "een vischje uitwerpen om een snoek te vangen,,. Er bestaan lokvogels en vischjes op alle gebied. In de verkoop van land bouwproducten is het de maïs. Het schijnt ongewoon hoe sommige ver- koopers de maïs goedkoop afzetten 1 Menschen die lezen en tellen kunnen en de dagbladen raadplegen zullen moe ten bekennen dat de maïs in evenredig heid met de beurs van Antwerpen of Brussel voor niets wordt verkocht. Taksen, zegels, vracht en arbeid die nen vergoed. Er dient ook iets gewon nen want alles is kostelijk en auto's, telefoon, schoenen en cigaren kosten nog zeer duur 1 Iedereen in zaken en ook de landbou wers moeten overtuigd zijn dat maïs een lokartikel is, de lokvogel van de land bouwproducten. Past dus op voor de rest, want een vischje uitgeworpen moet een snoek voortbrengen 1 ZEDELES Bij den aankoop van uwen maïs, na de hoedanigheid, het gewicht der zakken nauwkeurig te hebben nagegaan, en U vindt deze maïs zeer goedkoop, wacht U van U nog andere waren bij den zelfden verkooper aan te schaften.Koopt dan alleen maïs en past op voor de lokvogels. Koopt uwe melen, gemengde voeders, vetten en meer in uwe vereeniging. Koopt ook in Redt U Zeiven uwen maïs, al SCHIJNT hij soms duurder te staan. GEWICHT EN HOEDANIG HEID spelen een grooteren rol in de prijsberekening. ■MaBBM BBBBBBHHII We gelasten ons met alle soorten 1 melk- en grondontledingen. Onze leden die wenschen van dezen 1 dienst gebruik te maken, kunnen alle dagen de stellen melk en grond ter ont leding in onze bureelen afgeven. j leest en verspreidt uw blad. i «Ml EMaSMMlWM Oigvu V...» Ut. Ultwit

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1