Een kijkje over deDuitsche grens SpaanscheLandbouwbevolking J t; Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor en door dc Landbouwers De groote Nood van de Het reglement op den eierhandel. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven ZONDAG 10 JUNI 1934. ?rQ§ 25 een tiet» 16de JAARGANG Nr &06 5: j Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke upsceiier O. CAUDRON. Bureel en RedactieDe Vilanderstraat» 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. kwestie. In alle steden welke wij door trokken, vonden we, over de stra ten, spandoeken met opschriften als "De Saar is Duitsch,, of "Duitsch is en blijft de Saar., en "Duitschers. gedenkt uw broeders in de Saar,,. Wanneer we dat alles waarne- II. heerschte een oprechte feeststem- Toen we in 1919 de Rijnstreek ming. waaraan niemand zich ont- bezochten, heerschte er algemee- trekken kon. ne verslagenheid onder de bevol- Te een uur s nachts woonden l1"9' aDC aan ge- - in de siree, van Ri,n en Moe Levensmiddelen Hitlerjeugd. De honderden wan- «1. waar de Fransche invloed. UC en voor den'vreemdeling zeer delaars en nieuwsgierigen brach- zoo bi) werkelijk bestaat, zeker het war.,... kriinpn Een aoede ten allen, zonder uitzondering, den sterkst moet uitschijnen, dan kar, """i' enTe^Sk echte choco -omeinschen groet. Da. dit niet men zich een gedacht vormen van ?A mekten de beaeerte op van geschiedde uit dwang of vrees, hetgeen er verder in het Rijk ge- maar wel uit overtuiging, dat beurten wat men van zekere pers- stond klaar en duidelijk op de radioberichten gelooven moet. wezens geprent. Bij 't krieken van den dag was Tot hiertoe hebben wij objec- het gezang niet meer uit de lucht, tief weergegeven wat wij gezien In alle straten marcheerden toen hebben, zonder er persoonlijk zoowel meisjes- als jongensafdee- Commentaar aan toe te voegen, lingen. In 't voorbijgaan stippen De volgende beschouwing achten jong en oud. Een stompje cigaret, dat we in eene straat van Keulen wegwierpen, werd gretig door een volwassen persoon opge raapt. De verbittering tegenover dc vreemde bezetting scheen er nog sterker dan ze ooit bij ons gedurende den oorlog geweest gedurende den oorlog geweest L jvuu "'»mmu slwtu voi««iuc Tl was Noa aeen twee jaar geleden we hier aan dat alle meisjes lange wij evenwel noodzakelijk, omdat hoorden we een kloosterling in het microfoon verklaren dat het getal bedelaars en leurders in de steden van Duitschland op dat oogenblik opvallend groot was. Van dat alles nu geen spoor meer. Ons verblijf in de streek was natuurlijk te kort om een juist haren dragen, in twee zware vlechten op den rug. Vrouwen met gepoederde of geverfde wan gen en lippen ontmoet men ner gens meer. De hedendaagsche duitsche vrouw ziet er echt vrou welijk, natuurlijk en streng gere- serveerd uit. Veel vlaggen be- s natuurujK te Kon. uui afdoend oordeel over den stof- j -«riten we eveneens b>| ons be- feiijken toestand der inwoners te aan andere steden. In de kunnen vellen het uiterlijk ver- drank- en spijshuizen hangt de toon wijs. evenwel op een volle- beeltenis van den fuhter me. he digen ommekeer. Deftige kleeding onderschrift Hetl tn stralende gezichten vol zelf- Httler, den redder m den nood vertrouwen ontmoet men overal, hem zweren wi, trouw tot m den Winkels en magazijnen zijn volge- dood propt met allerhande levens- en genotsmiddelen. De drank- en dansgelegenheden worden tot laat in den nacht druk bezocht. Op de rivieren drijven honderden en nog honderden vouwbooten en kanos. In wouden en weiden ontmoet men voortdurend gelegenheids kampen en tenten van stedelin gen, die met de feestdagen het stadsgewoel ontvluchten, om te genieten van de kalmte en van de rust in open lucht. Varen en kam peeren schijnen de lievelingssport van alle Rijnlanders, Bedelaars hebben we nergens ontmoet en de straatleurders loo- pen er min talrijk dan in de Belgi sche steden. Of dat alles wijst op een werke lijke welvaart en hoe zulk leven klopt met den onbeduidenden goudvoorraad van de Reichs- bank, kunnen wij hier niet nagaan. In het Belgisch radio-instituut werd op 29 Mei j.l., naar een be richt uit Praag, medegedeeld dat de populariteit van Hitier als heel wat overdreven moet beschouwd worden en dat de führer, bij een vrije, geheime volksraadpleging, maar 25 tot 30 ten honderd van ze op vaste grond steunt en om dat ze, voor ieder van ons, het grootste belang heeft. Moest Frankrijk, bij gelegen heid van het aanstaande referen dum, het Saargebied, wiens be volking toch 90 °/o zuiver Duitsch is, willen inpalmen, dan kan het er op rekenen, dat zulks niet zal ge beuren zonder stroomen bloed. Dat zeggen ons niet alleen de vlaggen aan de huizen, noch de opschriften langs de wegen, maar dit straalt duidelijk uit de vastbe raden gezichten en uit de nationa- >t_iu le trots van heel dit volk. Tot in de meest afgelegen dor- In dat geval zal het eerst de pen vindt men aanwijzingen en j verantwoordelijke politiekers kenteekens van de nationaal-so- cialistische beweging en zelfs op eenzame rotsen prijkt het haken kruis. Dat de nieuwe politieke rich ting een sterken invloed moet uit oefenen op het geestelijk streven der bevolking, kan men nagaan met een blik te werpen in de uit stalramen van de groote boekwin kels de werken over politieke wetenschappen, over nationale opvoeding en over de huidige in ternationale vraagstukken, beklee- den er de eereplaats. Daarnaast hangen plakbrieven, waarop de verschillende typen van men- schenrassen, met hun eigenaar dige kenmerken, zijn afgebeeld wel een bewijs dat de rassentheo rie nog steeds in de mode is. In gansch de streek is de bevol king overwegend katholiek en zelfs in de groote steden worden de godsdienstoefeningen door groote massas geloovigen bijge woond. Vroeger hoorde men nogalcens van moeilijkheden tusscben de nazis en de Roomsche en Protes ts -v. tantsche vereenigingen. In den de stemmen zou'ophalën; zijn aan- i laatsten tijd schijnt het konflikt hangers zouden daarenboven bij- tusschen godsdienst en politiek in ons land en vooral in Vlaanderen duidelijk worden, hoe ze, door hunne laffe houding ten aanzien van het Fransch-Belgisch militair akkoord, hun eigen volk verkocht en verraden hebben. Gelukkiglijk is er in de laatste dagen een voorloopig akkoord over deze kwestie tusschen Duitschland en Frankrijk tot stand gekomen. Opgelost is de zaak daarmede nog nietze is enkel uitgesteld. nuMcna sKwaxftHHM üiSisüaaeiasBHttw» II. Het was dus op 14 April 1931 dat de Republiek in Spanje werd uitgeroepen. Gelijk we het verleden week hebben aangetoond, wachtte haar, alleen reeds op landbouwgebied, een ontzagelijke taak, waarvan ze zich bewust scheen te zijn. Op 21 Mei, in volle chaos, gelastte de socialistische minister van Rechtswe zen Fernando de los Rios een speciale commissie de grondvesten voor een ra- dikale agrarische hervorming te leggen. Op einde Juli was ze reeds met haar voorstel klaar, dat aan de regeering werd voorgelegd. Gelijk het onder een goed parlementarisch regiem gewoonte is, begonnen toen de besprekingen. Hier was er weliswaar reden toe. Het voor stel, dooc professoren en socialisten ontworpen, beoogde niets minder dan de afschaffing van den agrarischen eigendom. Er werd o. m. in voorzien dat de uitgestrektheid van een domein de 300 hectaar niet mocht overschrijden en dat een eigenaar niet meer dan een in komen van 10.000 peseta jaarlijks uit zijn eigendom mocht halen. Het parlement benoemde een speciale commissie om het projekt in wetsvoor stel om te arbeiden. Het moet gezegd worden dat ze werkelijk getracht heeft de belangen van de landarbeiders met de rechten van de eigenaars in overeen stemming te brengen. Het eerste projekt onderging dan ook vele doortastende veranderingen. Niettemin oordeelde de regeering het geraadzaam het gewijzigd voorstel niet neer te leggen. Ze besloot een gansch nieuw projekt in eigen mid den te bestudeeren. Intusschentijd, gezien den stijgende nood, en ook omdat de bevolking, die van de Republiek hemel en aarde ver wachte, teekenen van ongeduld begon te geven, werden enkele tijdelijke maat regelen getroffen o. a. werd aan de vereenigingen van landbouwers de toe lating gegeven collectieve pachtovereen komsten aan te gaan, en aan de eige naars, die, gezien de onzekerheid van den toestand, hun landen braak lieten liggen werd de verplichting opgelegd onmiddelijk de uitbating te hernemen. Zoo werd het April 1932 vooraleer de regeering met haar voorstel voor den dag kwam. Daar de ontevredenheid on der de landelijke bevolking steeds grooter werd, besloot de regeering de bespreking onmiddelijk aan te vangen. Ze stuitte echter op een vinnigen weer stand vanwege de burgerlijke volksver tegenwoordigers. Eindelijk, na maanden en maanden discusies, werd op 19 No vember 1932. dus anderhalf jaar na het uitroepen van de Republiek, het wets voorstel van de regeering gestemd. na uitsluitend bij de jeugd aange troffen worden. Hoeveel we van zulke berich ten mogen gelooven en op welke manier de openbare meening voor gelicht en bewerkt wordt, kan de lezer afleiden uit de volgende fei niet minder scherp te wezen, en zijn, vooral voor de Katholieke Kerk, lastige dagen in 't verschiet. Volgens een plaatselijk blad te Mainz, zullen er eerstdaags maat regelen getroffen worden, om alle wrijving tusschen de jeugdver- ïezer aneiaen uhuc vuiyumv j- .1 i ten, die wij ter plaats persoonlijk eenigingen en de godsdienstbelan waargenomen hebben. gen uit den weg te ruimen. Wat Op Sinxendag had er te Trier we van dit bericht mogen geloo- een jeugdfeest plaats. Aan alle ven zal de naaste toekomst uitwij- huizen wapperden hakenkruis- en zen. nationale vlaggen. Woningen met Het belangstellingspunt van het zeven of acht wimpels waren hoe- politieke leven, gedurende ons genaamd niet zeldzaam. In de stad verblijf aldaar, was wel de baar- 4 Het staatsblad van 31 Mei kondigt het koninklijk besluit af waarbij de han del in eieren aan eene nieuwe reglemen teering wordt onderworpen. Deze heeft voornamelijk voor doel het bedrog te voorkomen dat vroeger op groote schaal werd gepleegd en dat erin bestond ge koelde of geconserveerde eieren als versche te verkoopen, wanneer de eieren schaarsch zijn. Dergelijke reglementee ring bestaat reeds lang in Holland, De nemarken en andere eieren-voortbren gende landen en het is te betreuren dat zij in ons land zoolang op zich heeft laten wachten 1 Immers niet alleen de verbruiker welke de waar te duur be taalt, doch ook de inlandsche voortbren ger welke de faam zijner producten be nadeeld ziet en geen prijs bekomt in verhouding tot het normale peil van vraag en aanbod waren het slachtoffer van het bedrog dat op groote schaal werd gepleegd bij middel van geconser veerde en gekoelde eieren. Eene doeltreffende reglementeering van den eierhandel biedt nochtans een gewichtig belang wanneer men nagaat dat gedurende de laatste vijf jaren de gemiddelde eiervoortbrengst in ons land twee milliard 261 millioen stuks bedraagt waarvan gemiddeld 1 milliard 653 mil lioen stuks binnen eigen grenzen worden verbruikt, hetzij 73t.h. der voortbrengst of een verbruik van 223 eieren 's jaars (Zie vervolg 2de bladzijde). Deze wet is ten uiterste ingewikkeld en het is niet gemakkelijk er een benade rend beeld van te schetsen. We zullen dan ook enkel de bijzonderste punten aanhalen. Ze voorziet ten eerste onteigening met of zonder schadeloosstelling. De domeinen van de Grooten van Spanje en de monarchistische samenzweerders worden verbeurd verk!aard-,zonder cenig recht op vergoeding. Ten 2°c werden de landerijen onteigend, tegen schadeloos stelling, die enkel uitgebaat werden om er inkomsten uit te halen, die slecht be bouwd en onderhouden waren, de do meinen die een uitgestrektheid van 300 tot 600 hectaar, naargelang de cultu ren, overschreden, enz. De groote do meinen, die als het ware als een voor beeld van rationeele uitbating, zoowel onder technisch als economisch gebied, konden aanzien worden, werden vrij gesteld. Wat werd er met de aldus onteigende landerijen gedaan? De landarbeiders hadden gehoopt dat ze ieder hun deel zouden bekomen. De socialistische lei ders hadden op een belofte min of meer niet gekeken. De verdeeling, daar waar ze werd toegepast, werd enkel voor een bepaald termijn toegestaan, nooit in vollen eigendom. Weliswaar kregen de landarbeiders, die sedert jaren op het domein werkzaam waren, de voorkeur. Arm gelijk ze allen waren, hielp hen dat weinig vooruit. Toen ontstond er een collectivisme, het is te zeggen het gezamenlijk uitbaten door een gansch dorp van een groot domein, methode die door de regeering in de hand werd gewerkt. Eerlijkheidshalve moeten we ook mededeelen dat de kleine landbou wers, die geen voldoende grond beza ten of in pacht hadden, tijdelijke conces sies konden bekomen. Ten laatste blijft er nog de kwestie der vergoedingen over. Deze werd be rekend op de belastbare en in het kadas ter ingeschreven inkomsten. Ze werd gedeeltelijk in baar geld uitbetaald, ge deelte dat tusschen de 1 en de 20 t.h. schommelt, naargelang de inkomsten groot of klein zijn. Het overige werd betaald in titels, die een intrest van 5 t.h. afwerpen. Het zal vijftig jaar aanloopen eer de laatste zullen betaald zijn. De uitvoering van bovenvermelde wet werd opgedragen aan een daarvoor opgericht organisme, dat den naam draagt van Instituut voor de Agrari sche Hervormingen en dat over een uitgebreide flnantieele autonomie be schikt. Het is dit organisme dat de ont eigeningen, de verdeeling doordrijft en de vergoeding uitbetaald. In de verdee ling wordt meestal aan groepen de voor keur gekomen, zoodat men mag aan nemen dat het in de bedoeling van de regeering ligt het collectief landbouw systeem, zooals het in Rusland bestaat, in Spanje in te voeren. Deze wet heeft voorzeker naast haar kwade, haar goede kanten. De wijze waarop de Spaansche landarbeiders werden uitgebuit door schatrijke land eigenaars, die geen flauw begrip hadden van hun essentieelste menschelijke plich ten, was niet langer duldbaar. Daarte gen moest ingegaan worden. Het zal trouwens voor de katholieke partij in Spanje een eeuwige smet blijven, dat zij die noodzakelijke hervormingen op land bouwgebied niet heeft doorgedreven. Het Republikeinsch regiem beoogde met de nieuwe wet de landarbeiders meer inkomen te verzekeren en daardoor ook de nijverheid onrechtstreeks een breeder afzetgebied in te ruimen. Niet temin schijnt, naar de getuigenis van de socialisten zelf, dat de agrarische her vorming totaal mislukt is. De reden In plaats van trapsgewijze te werk te gaan, heeft de regeering in één slag alle mis bruiken willen uitroeien. Ze heeft geen rekening gehouden met het karakter van het Spaansche volk dat voor geen nieu wigheden vatbaar is. Naar het voor beeld van Mussolini had de staat eerst de verbetering van den bodem moeten ter hand nemen. Onder dit oogpunt al leen is er voor jaren en jaren arbeid. Daarna, wanneer de voortbrengst ver hoogde, hadde men nog maatregelen kunnen treffen tegen die eigenaars die aan hun plichten tegenover het algemeen te kort schoten. Overhaastig werd in ieder dorp een Volkshuis opgericht, waarvan de leiding meestal in ongure handen berust, en die niet alleen op de eigenaars maar ook op de landarbeiders een ware tiranny uit oefenen. Weliswaar hadden ze het in den beginne zoover gebracht dat de landarbeiders in plaats van twee of drie peseta er dagelijks zes en zeven ver dienden. Dit heeft niet lang geduurd. Op dit oogenblik zijn de loonen niet hooger dan over vier jaar. De eenige goede kant is volgende sommige eigenaars hebben, wellicht met het doel dat hun domeinen niet zouden afgenomen worden, hun werkmethoden veranderd en hun arbeiders menschelij ker behandeld. Ze hebben ingezien de vrees is een goede leermeester dat het leven van de landarbeiders werke lijk geen menschelijk leven was. Indien die bekeeringen zich mochten ver menigvuldigen, dan ware, wellicht zon der wetten, de agrarische hervorming op de goede baan. In het leven trouwens komt het er enkel op aan mensch te zijn tegenover zijn arbeiders. En dan kunnen we de socialistische en communistische theorieën naar het museum van oud heden dragen. Daar hooren ze op hun plaats. i vmym i i i« baron rlramon in twPP 7U7afP to r\r\ wactc» nfnnrl StPlint Pfl OOI-

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1