DUITSCHLAND'S KEUZE Het Reglement op den Eierhandel Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor cn door de Landbouwers Syndikale Werking Terug naar het land HWSRilB H ««MMS Ontledingen Orgaan der Landbouwers ver eeniging Redt U Zelve^ ZONDAG 17 JUNI 1934 PrQ»*25 ceoiie» 16de' JAARGANG Nt 807 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne Aankondigingen volgens akkoord. Bestuursvergadering van verleden Zondag. Zondag 10 Juni was een goede dag voor R.U.Z. De opkomst der afgevaardigden was buiten ver wachting talrijk en er werd flink werk geleverd. Aan de bespreking der onder scheidene punten van het pro gramma namen verschillende leden een belangrijk deel. Vooral de louding van den Staat tegenover den landbouw hier en in den vreemde wekte veel belangstelling. Daarna werd in overweging genomen, voor een volgende ver gadering de inrichting van ons wndikaat volgens de standenver- "Anti-Graantolrechtenliga„. Oud tegenwoordiging, het oprichten 1 ken bewaren de herinnering aan van een eigen pensioenkas en een programma voor propaganda. Als slot werd door den heer Caudron, voorzitter, een oproep gedaan tot betere samenwerking van alle landbouwers en tot ver spreiding van onze gedachte en van onze werking, teneinde door de macht van het getal, meer kracht aan onze eischen bij de wetgevende lichamen te kunnen 96Als gevolg van de verschillende besprekingen werd de volgende geboren algemeene stemmen i. Het vraagstuk "nijverheidstaat of landbouwstaat stelt zich op dit oogenblik uitzonderlijk scherp, niet enkel voor Duitschland, maar ook voor de andere industrielanden. Dat komt omdat in den loop der vijf, zes laatste decennias de landbouw verwaarloosd werd, en omdat de groote verwachtin gen, die op de nijverheid werden ge bouwd, bedrogen zijn uitgekomen. Het zou echter verkeerd zijn te mee- nen dat dit vraagstuk nieuw is het is haast honderd jaar oud. In 1831 stelde het zich voor de eerste maal in Engeland, en het veruiterlijkte zich in de toen te Manchester gestichte 1 boe den strijd, die toenmaals in het Engelsche Parlement heerschte, en in de toen uitgesproken redevoeringen voor of tegen het behoud der beschermende tolrechten op het graan vindt men reeds denzelfden gedachtengang, die we nu dagelijksch gebruiken. Hoe belangwekkend en leerrijk oude archieven ook zijn, we kunnen er nu niet bij stilblijven melden we enkel dat de Anti-tolrechtenliga de bovenhand behaalde, en dat daarmee de eerste stap gezet was naar den overwegenden in dustriestaat. Het zoogenaamd econo misch liberalisme, dat naast zooveel goed zooveel kwaad zou stichten, was motie, met D goedgekeurd, aan het Ministerie van Landbouw overgemaakt Het bestuur en afgevaardig den van het landbouwerssyndi- kaat Redt U Zeiven, vergaderd te Aalst op 10 Juni ^934, Overwegende den onhoudba- ren toestand van onzen land bouw, welke, door den overtolli- gen invoer en door gebrek aan belangstelling vanwege de regee ring, naar een algemeene ramp leiden moet; Kennis genomen hebbende van de steunmiddelen die Nederland, Frankrijk, Duitschland en Zwit serland aan hun landbouwbevol king verleenen Zijn van oordeel dat de staat zijn plichten tegenover de landbou wers met de voeten treedt alhoe wel onze boeren recht hebben op den onmisbaren steun Verzoeken dringend de Regee ring haar landbouwpolitiek zoo danig te wijzigen dat zij werke lijk het belang der landbouwers verdedigen kan; Eischen zonder uitstel de reva- lorisatie van de rogge, evenals het voor tarwe en gerst gebeurt, daar dit de hoofdkuituur is van de lichte gronden in Vlaanderen; Protesteeren tegen den over dreven invoer van vleesch- en zuivelprodukten, waardoor wi onze inlandsche voortbrengselen met verlies moeten afzetten En gaan over tot de dagorde. Landbouwers, wordt lid van ons Syndikaat! Wij strijden voor U. Uw plicht is het aan onze zijde te staan! Vraagt uw lidkaart op onze bureelen. ■■■NBR. Maas» «fa»8™" VERZEKERINGEN. Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig We willen hier de geschiedenis niet y■- schrijven van di. tijdperk, dat nu juht.t, vet gebt.c^a, tómwpota afgesloten. Dit zou ons trouwens te ver van ons onderwerp voeren. We willen er duidelijkshalve enkel op wij zen dat de industrieele uitbreiding ge stadig werd doorgevoerd, af en toe onderbroken door crisissen van min of meer langen duur, en die zich ongeveer om de tien jaar hernieuwden. Zoo wordt de herinnering bewaard aan de crisissen van 1826, 1836, 1847, 1857. Het waren zoogenaamde groei- of aanpassingscrisissen. Van toen af volgden ze elkaar sneller op 1863, 1869, 1873. Deze laatste was uitzonderlijk scherp en ze werd enkel overwonnen door een geweldige uit breiding van den Europeeschen uitvoer naar de overzeesche landen. De wel vaart hield toen schier onafgebroken aan tot het begin der XXe eeuw. Dit was voornamelijk te danken aan het feit dat, in dit tijdverloop van een kwart eeuw, ruim 40 millioen menschen uit Europa naar den vreemde uitweken, bijzonder naar Noord en Zuid-Amerika. Duitschland kreeg zijn deel én van de industrieele uitbreiding éa van de cri sissen. Enkele cijfers zullen volstaan om dit duidelijk aan te toonen. In 1830 telde het toen nog niet ver- eenigd Duitschland ongeveer 30 millioen inwoners, waarvan er 70 °/o op het land leefden. De groote steden waren toen nog volledig onbekend. In het jaar 1880 had er reeds een groote verandering plaatsgegrepen. Toen leefde nog slechts 42 °/o van de bevolking op het platte land. In 1925 was dit cijfer op 25 °/o teruggebracht. Het mag dus gezegd worden, dat er in den loop der laatste eeuw. naast een massauitwijking naar het buitenland, een ware binnenlandsche volksverhui zing in Duitschland heeft plaatsgehad. Die "trek,, gelijk de Zuid-Afrikaners dit noemen ging van het Oosten, Pommeren. Meklenburg, Oost-Pruisen, naar het Westen, bijzonder naar het Rijnland, waar, in de onmiddellijke buurt der steenkoolmijnen, reusachtige nijverheden werden gegrondvest. Mil lioenen buitenmenschen, voornamelijk de opgroeiende generaties, gaven gehoor aan den lokkenden roep van de groot stad, en lieten zich opsluiten in licht- en luchtlooze fabrieken en huurkazernen. Het is uitgemaakt geworden dat onge veer 80 °/o van het geboorteoverschot geeringen pogingen in het werk om de volksverhuizingen tegen te gaan, en het waren niet enkel economische, maar bij zonder politieke redenen die hen die houding ingaven. "Het komt er op aan, schreef Vorst von Bismarck, den Pool- schen invloed in Oost-Pruisen te stuiten door een versterking van het Duitsche element, versterking die alleen kan ver kregen worden door in die dunbevolkte gewesten Duitsche landbouwers op middelmatige en kleine hofsteden te vestigen,,. Gelijk de hierboven aangegeven cij fers het aantoonen bleven die pogingen zonder eenig resultaat. De groote schuld van die mislukking ligt echter minder bij de opgroeiende boerengeneraties, dan wel bij de "Jun kers,,. Op Ons Heer Hemelvaartdag heeft W. Darré, de huidige landbouw minister, te Storkow voor dertigduizend landbouwers harde woorden gesproken. Hij voerde aan dat de landen ten oos ten van de Elbe sedert eeuwen aan de landbouwers hadden toebehoord. Het waren de "Junkers», die onder de Ko ningen van Pruisen hadden gevochten, die den ouden stand van zaken veran derd hadden. Ze waren de meesters over uitgestrekte domeinen en ze aan zagen de boeren als hunne werktuigen. "In verafgelegen domeinen treft men nog middeleeuw sche wantoestanden aan,,, besloot hij. In de vooroorlogsche jaren, toen hun invloed in Regeeringskringen zonder einde was, hadden de "Junkers,, het zoo ver gebracht dat ze het monopolie van de graan en aardappelkulturen in han den hadden. Men noemde de Oostelijke provincies "de Graanfabrieken,,. Met zoo weinig arbeiders mogelijk trachtten ze zooveel winst mogelijk te verwezen- lijken. Was het te verwonderen dat in zulke omstandigheden de opgroeiende land- sche jeugd de voorkeur aan de steden gaf? 1 scnappu K.eai r ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. &Q yan het geboorteoverschot Groote Markt. uit de Oostelijke provincies den weg Hij is ter beschikking der belangbeh- naar de njjverheidscentra insloegen, benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aar brand, ongevallen, leven enz. Weliswaar stelden de Duitsche Re Het einde van den oorlog en de val van het Keizerrijk, bracht niet, gelijk we verkeerdelijk wel eens meenden, t einde mede van de macht der "Junkers,,. Hun invloed bleef onder de Republiek, ook in Regeeringskringen, ongemeen groot. Niettemin was hun gulden tijd voor bij. Ze konden het graanmonopool niet behouden. En hun domeinen, die voor het meerendeel slecht beheerd werden, waren het failliet nabij. Ze deden een beroep op de Regeering en ze bekwa men rijkelijk ondersteuning. De "Ost- Hilfe,, een Regeeringsorganisme om het Oosten ter hulp te komen werd toen opgericht en honderden millioen marken vonden den weg naar de zak ken van de "Junkers,,. Ze werden uit betaald om hen toe te laten hun domei nen te ontlasten en weer vlot te brengen. Het schijnt echter, dat die gelden meestal tot andere doeleinden gebruikt werden. In de plaats van hun schulden te betalen, kochten de "Junkers,, nieuwe domeinen, die op hunne beurt weer moesten vlot gebracht worden. De Staat stelde dan weer andere millioenen ter beschikking van de landeigenaars. Dit duurde totdat in het jaar 193U kanselier Brüaing de regeeringsteugels in handen kreeg. Om de werkloosheid te bestrijden, ontwierp hij een grootscheeps kolonisatie-plan om die uitgestrekte Oostelijke provincies van een landbou wersbevolking te voorzien. De "Junkers» noemde bet "bolsje wisme,, en Rijkspresident von Hinden burg, ook een Pruisische "Junker,,, gat Brüning zijn ontslag. Hij werd opgevolgd door den "socia len,, generaal vonSleicher, die doodeen voudig het Biüning-plan overnam. Ge lijk zijn voorganger stuitte hij op het verzet der "Junkers,,. Hij liet zich ech ter niet van de wijs brengen en dreigde de dossiers van de "Ost-Hilfe» open baar te maken. De "Junkers» weerden zich gelijK duivels in een wijwatervat. En onbe grijpelijk, zij die tot dan toe grooten- deels vijandig tegenover Hitier stonden, keerden kazak. De leider van de Natio- naal-Sccialisten werd daarop bij von Hindenburg geroepen en hij verliet hem als Rijkskanselier. De "Junkers,, waren de meening toe gedaan dat de invloed van von Hinden burg en von Papen sterk genoeg zou zijn om de socialistische strekkingen der Hitlerianen te niet te doen... en aldus het kolonisatieplan van Brüning voorgoed van de baan te helpen, In een volgend artikel zullen we zien dat ze zich deerlijk misrekenden. II. In onze vorige bijdrage hebben wij de bijzonderste bepalingen uiteengezet van het reglement op den eierhandel be treffende het verplichtend merken der eieren. Ziehier een samenvatting van de an dere voorschriften die voor doel heb ben 1) den verkoop te verhinderen van eieren die schadelijk zijn voor de ge- gezondheid; 2) het bedrog te voorko men in den eierhandel I. Het is verboden te verkoopen. te koop te stellen, ten verkoop of ter leve- vering in voorraad te houden of te ver voeren 1) eieren bewaard met stoffen die aan het product schadelijke eigenschappen kunnen geven 2) eieren en ingelegde eieren welke a) giftige stoffen bevatten b) geheel of gedeeltelijk beschimmeld zijn c) teekens van ontbinding vertoonen 3) eieren ontdaan van de schaal en de daaraanklevende vliezen, dooiers van vogeleieren, wit van vogeleieren of eier- conserven die a) giftige stoffen bevatten b) bereid zijn met grondstoffen welke schadelijk verklaard zijn door ter zake geldende wets of reglementsbepalingen; c) geheel of gedeeltelijk beschimmeld zijn d) teekens van ontbinding vertoonen e) bederfwerende stoffen bevatten. f II. Het is verboden door aanduidingen of teekens op de producten, hun ver pakkingen. de facturen, vrachtbrieven of andere handelsbescheiden, adverten ties enz. het publiek te misleiden omtrent den aard en de herkomst der producten. Het is namelijk verboden a) De woorden heel-versch, extra- versch of soortgelijke uitdrukking te gebruiken voor eieren waarvan de luchtkamer meer dan 4 millimeter diep is of die op de scheiding van luchtka mer en eiwit een donkeren rand ver toonen. b) Het woord versch of soortgelijke uitdrukking te gebruiken voor gecon serveerde, gekoelde en gestabiliseerde eieren en voor eieren van tweede soort, ook genaamd secunda-eieren, met de beteekenis aan deze benamingen ge hecht, zooals uiteengezet in onze vorige bijdrage. c) De eieren te merken anders dan j met zwarten inkt. j III. De verpakking der eieren vallen- j de onder toepassing van het nieuwe reglement die verkocht worden in t groot of in 't halfgroot, te koop gesteld, in voorraad gehouden of vervoerd worden, moet in goed zichtbare en lees- bare letters als opschrift dragen de naam of de firma en het adres van den verkooper binnen het land. De naam of de firma en het adres van den fabrikant in België of van den ver kooper binnen het land mogen vervan gen worden door het woord "Handels register» met aanduiding van den zetel der Rechtbank waar de inschrijving geschiedde alsmede het inschrijvings nummer. IV. Het is verboden de producten vallende onder het nieuwe reglement en bestemd voor het menschelijk verbruik te bereiden en te bewaren a) in lokalen waar in voorraad worden gehouden eieren of eierenconserven niet voor het menschelijk verbruik bestemd, tenware deze van een verpakking voorzien zijn, dragende in 't zwart op lichten grond, in vette, gelijkvormige en leesbare let ters van ten minste twee centimeter hoogte de vermelding niet eetbaar b) in lokalen welke met deze waarvan sprake onder a) anders dan langs den openbaren weg in verbinding staan. Het is insgelijks verboden de produc ten bestemd voor het menschelijk ver bruik te vervoeren in eenzelfde rijtuig met eieren of eierenconserven niet be stemd voor het verbruik, tenware deze laatsten zich bevinden in een verpak king dragende op goed zichtbare wijze zooals hooger gezegd de vermelding niet eetbaar Deze bepalingen zijn evenwel niet van toepassing, wanneer de niet voor menschelijk verbruik bestemde produc ten eieren zijn waarvan de bebroeding in gang is, of welke, alhoewel geschikt voor het verbruik, voor bebroeding bestemd zijn. Zware straffen worden voorzien voor de overtredingen van de voorschriften van het nieuwe reglement. De veeteeltconsulenten, veeartsenij- kundige opzieners en controleurs van het Nationaal Verbond der pluimvee kweekers, de rijksinspecteurs en afge vaardigden. die belast zijn met het toe zicht op de naleving der wets- en regle mentsbepalingen op de eetwarenver- valsching. hebben opdracht het nieuw reglement te doen naleven. Het nieuw reglement treedt in wer king op 31 Augustus 1934. Wat van deze reglementeering te denken? Naar onze meening kan zij enkel doeltreffend zijn op voorwaarde dat een uiterst streng toezicht uitgeoefend wordt op de inrichtingen welke zich bezig houden met het inleggen of het koelen van eieren, teneinde te bekomen dat al de eieren welke deze inrichtingen ver laten voorzien zijn van het wettelijk merk. Wij zien ook de reden niet waarom de magazijnen, winkels of kramen, welke geconserveerde, gekoelde, gestabiliseer de eieren verkoopen aan de voorschrif ten van het reglement voldoen door en kel in de nabijheid van het product een bord te plaatsen met de voorgeschreven opschriften. Naar onze meening zouden al de eieren op welke wijze zij ook aan den man worden gebracht moeten voorzien zijn van het voorgeschreven merk, an ders is het al te gemakkelijk de bepalin gen der reglementeering te ontduiken. Verder komt het ons ook noodzake lijk voor dat het volstrekt verboden wordt eieren of eierenconserven bestemd voor het verbruik te bewaren in lokalen waar eieren of eierenconserven niet be stemd voor menschelijk verbruik wor den bewaard. De verplichting deze laatste producten te bewaren in speciale verpakkingen, geeft naar onze meening niet al de vereischte waarborgen tegen het bedrog. Ingevolge artikel 13 van het nieuwe reglement zijn de voorschriften betref fende het verplichtend merken niet van toepassing op de eieren die ontegenspre kelijk en uitsluitend bestemd zijn voor den uitvoer, zoodat ten slotte de meeste bepalingen van de nieuwe reglemen teering enkel betrekking hebben op den eierhandel in het binnenland. Wij begrijpen geenszins deze uitzon dering daar juist de vermenging van ge koelde met versche eieren, onzen pluim veeteelt in het buitenland zooveel kwaad heeft berokkend. j Is de Regeering soms voornemens bij- zondere voorschriften uit te vaardigen betreffende den uitvoer van niet versche eieren 1 Zoo Ja dan is deze reglementeering meer dan spoedeischend Zoo niet dan mist het nieuwe reglement grootendeels zijn doelomdat het onvolledig is, nadat het reeds laattijdig werd afgekondigd Wanneer zal het ministerie van Land bouw eindelijk eens leeren tijdig en met goed bestudeerde maatregelen onzen landbouw van nutte te zijn We gelasten ons met alle soorten melk- en grondontledingen. Onze leden die wenschen van dezen dienstgebruik te maken, kunnen alle dagen de stalen melk en grond ter ont leding in onze bureelen afgeven.

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1