De telling der Graangewassen DUITSCHLAND'S KEUZE Een uitleg die nood zakelijk blijkt te zijn Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Terug naar het land 1 Landbouwers, De nieuwe Verordening betreffende de Politie op het Verkeer Een uiterst belangrijke kwestie voor ome Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven ZONDAG 24 JUNI 1934. Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren rrfl» 23 eentHws 16de JAARGANG N» &08 Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Vjpsteiie. O. CAUDRON. Bareel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Daar de telling der graangewassen de grondslag vormt der premièn. welke ie Staat zal toekennen aan de a^aan- i verbouwers voor den oogst van lyjt. amn wij hieronder een uiteenzetting !an het Koninklijk Besluit van 5 Juni 934 verschenen in het Staatsblad van 4 Juni. betreffende de telling der graan- 0t\Vij geven onze leden den raad zich stipt te gedragen naar deze voorschn - ten, willen zij niet uitgesloten worden van den offlcieelen steun aan de graan- teelt. I. Graangewassen onderworpen aan de telling. Ingevolge artikel 1 van het Konink lijk Besluit moeten de akkers waarop in 1934 tarwe, spelt, rogge, masteluin. wintergerst, lentegerst en haver ge zaaid werden, opgeteld worden. II. Op welke wijze moet de telling geschieden De telling geschiedt door de zorgen van het gemeentebestuur, dat op daar toe te zijner beschikking gestelde offa- cieele formulieren door iederen landbou wer in de gemeente woonachtig aan gifte moet doen geschieden van de oppervlakte besteed aan hooger ver melde graangewassen. alsook van de totale oppervlakte van het bedrijf uit gebaat door den landbouwer. Deze moet nevens zijne aangifte zijn hand- teeken zetten. Het gemeentebestuur be schikt over vijftien dagen om de telHng te doen, vanaf den datum dat het Ko ninklijk Besluit betreffende de telling hem meegedeeld wordt. Indien het gemeentebestuur aan zijne verplichtingen niet voldoet, dan kan de goeverneur of de bestendige deputatie der provincie, na twee achtereenvolgen de schriftelijke waarschuwingen, een ot meerdere commissarissen ter plaatse zenden om op kosten der nalatige ge meenteoverheden de telling uit te voe ren. zulks bij toepassing van artikel Bö der gemeentewet. Een afschrift van den staat van aan giften gedaan door de graanverbouwers moet gedurende vijftien dagen aan het gemeentehuis aangeplakt blijven. De landbouwers die bij vergissing niet op dezen staat zouden gebracht zijn moeten dit verzuim dadelijk kenbaar maken aan het gemeentebestuur. Dit bestuur moet insgelijks tijdens den duur van het aanplakken en gedu rende de acht volgende dagen, de aan merkingen opnemen waartoe sommige aangiften aanleiding zouden geven. De aanplakking van bedoelden staat heeft inzonderlijk voor doel bedrog te voorkomen bij de aangiften, daar deze aldus aan het toezicht van het publiek onderworpen zijn. Een commissie bestaande uit den bur gemeester der gemeente of zijn afge vaardigde en vier door den gemeente raad aangeduide landbouwers is gelast mede te helpen aan de inrichting der telling. Zij heeft als speciale opdracht na te 9 a) of de landbouwers tijdig door het gemeentebestuur verwittigd werden van de verplichting hunne aangifte te doen b) of de aangiften binnen het vastge steld tijdperk ontvangen en gedurende vijftien dagen aangeplakt werden cl of tijdens den duur der aanplakking en de acht volgende dagen, de belang hebbenden hunne aanmerkingen e ben kunnen indienen. Na vervulling van deze pleegvormen moet de commissie de aangiften, gedaan door de landbouwers, nazien en uit spraak doen over de aanmerkingen waartoe zij aanleiding hebben gegeven. Zij zal de lijst der aangiften dehnitiet sluiten. Wanneer onze leden gelegenheid hebben van bedoelde commissie deel te maken, hebben zij als plicht dit te doen. wegens de groote diensten die zij aldus aan hunne bedrijfsgenoten kunnen be wijzen. Hier wijzen wij op het groote belang voor onze landbouwers binnen den vastgestelden tijd te antwoorden op de vragen welke hen door het gemeente bestuur zullen gedaan worden en van het gemeentebestuur zonder fout een ontvangstbewijs te eischen hunner aan gifte Immers laattijdige aangiften als ook deze niet door een ontvangstbewijs gestaafd, hebben voor gevolg de land bouwers uit te sluiten van de verdeeling der staatspremiën aan de graanteelt. Bij de aangifte moeten onze landbou wers ook rechtzinnig zijn, daar zij zich anders blootstellen aan de uitsluiting bij de verdeeling der staatspremiën en aan gebeurlijke rechtsvervolgingen wegens bedriegerij. Bovendien hebben onnauw keurige aangiften voor gevolg gewe tensvolle bedrijfsgenoten te benadeeli- gen, daar het totaal bedrag der te ver- deelen staatspremiën beperkt is voor den oogst van 1934 op 110 millioen frank. Verder moeten onze boeren ook zon der fout de door het gemeentebestuur aangeplakte aangiften nazien, ten einde zoo noodig tijdig de vereischte verbete- J ringen te doen aanbrengen. Wanneer de lijst der aangiften afge- sloten is, moet het gemeentebestuur de j oppervlakten samentellen besteed aan elke soort graangewas en dan die lijst, echt verklaard door den burgemeester en de leden der commissie uiterlijk op 31 Juli 1934 zenden, na er afschrift van genomen te hebben, aan het Mi- nisterie van Landbouw. Na inzending van deze lijst wordt geen enkele bijvoeging nog aanvaard door voornoemd ministerie. Zoodra de telling is afgesloten, moet de Burgemeester aan ieder aangever een getuigschrift van onderstaand mo del bezorgen vermeldende de totale oppervlakte der getelde perceelcn van elke soort graangewas Ik ondergeteekende burgemeester vanverklaar dat Mgedurende het landbouwjaar 1933-1934, de vol gende graangewassen heeft verbouwd op de perceelen van de navermelde op pervlakten Ha. a. Tarwe Spelt Masteluin Rogge Wintergerst Lentegerst Haver Daar zooals hooger gezegd dit be wijs dient tot staving der aangifte en vereischt is om aanspraak te maken op de staatspremie ten voordeele der graan gewassen, moeten onze landbouwers dit getuigschrift zonder fout eischen Onze leden moeten er ook op waken dat het bestuur hunner gemeente de hem opgelegde verplichtingen in verband met de telling der graangewassen stipt uitvoert. Indien zij in dit opzicht nalatigheid ot slechten wil vaststellen, mogen zij niet nalaten het Ministerie van Land bouw dadelijk te verwittigen. Ook kun nen zij in dit geval beroep doen op de tusschenkomst onzer Vereeniging. Het feit dat ook de telling der rogge wordt voorgeschreven laat voorzien dat eindelijk ook dit graangewas van de staatspremie zal genieten. Dit is niet meer dan billijk, te meer dat thans de zwijnen en het vee tot wiens voeding rogge wordt aangewend sedert enkelen tijd een geweldige prijs daling hebben ondergaan. Onze lezers weten dat wij van meetaf een hardnek- kigen strijd hebben gevoerd om te be komen dat ook de rogge op den zelfden voet als de andere graangewassen den staatssteun zou bekomen. Zal de rechtvaardigheid ten slotte zegevieren? II. Het bleek een geruimen tijd waar schijnlijk dat de "Junkers,, met de aan stelling van Hitier tot Rijkskanselier een genialen zet hadden uitgehaald. De besprekingen inzake de gelden van de "Ost-Hilfe,,. die onder het kanselier- schap van von Sleicher in den Rijksdag waren begonnen, werden op staande voet als staatsgevaarlijk verboden. In de gelijkgeschakelde pers was er geen haan die er nog over kraaide. Het moet gezegd worden in dien tijd koesterden de Hitlerianen nog grootsche droomen. Dit is altijd hun zwak geweest. Ze houden niet genoeg rekening met de werkelijkheid. Geen binnenlandsche maar een buitenlandsche kolonisatie hadden ze op het oog. Met klem eischten ze hun oude kolonies te rug. en het verwonderde hen dat het buitenland daar maar niet op inging. Wanneer het hen duidelijk werd dat er in die richting niets te beteiken viel,bracht Hügenberg ter Internationale Conferentie te Londen de aanhechting van het vruchtbareUkranië op het tapijt. We moeten er niet aan herinneren welk koud onthaal dit voorstel tebeurtviel. Sindsdien zijn de nationaal-socialisten veel wijzer geworden. Een voor een zijn hun stoutste droomen in rook op gegaan. Op dit oogenblik staan ze terug met hun beide voeten in de werkelijkheid. En dat die werkelijkheid niet benijdenswaardig is, hoeft wel niet gezegd. Sommen we kortheidshalve slechts de twee somberste punten op I 1. De katastrofale vermindering van de gouddekking van de Rijksmark, dekking die op 3,4 t.h. is teruggebracht, hetgeen in normale omstandigheden ge lijk staat met een financieel failliet. 2. Den gestadigen achteruitgang van den uitvoerhandel, niet enkel om reden der autarkische tendenzen die zoowat overal hoogtij vieren, noch als gevolg van de groeiende Japansche mededinging, maar die bijzonder te wijten is aan de toenemende vijandschap tegenover Duitschland. Sinds vijftien jaar spaart Duitschland geen moeite om zijn banken en nijver heden te redden. Millioenen marken werden, zonder te tellen, in zijn indus trieel apparaat, dat in Europa zonder weerga is, belegd, en nu draaien de kostbare machienen nog enkel voor het voldoen der binnenlandsche nooden. Indien er mag gesproken worden van industrieele grootheid en verval, dan is het hier. Gelukkig mag het voor Duitschland heeten dat de landbouw, schier onge schonden, bewaard is gebleven. Het is zonder twijfel op agrarisch gebied dat de nationaal-socialisten zich het best thuis gevoelen, en zich uitge sproken revolutionnair toonen. Het Nationaal-Socialisme is de meening toegedaan dat het economisch liberalisme gedurende heel de XlXe eeuw en in het begin der XXe eeuw als juist en rechtvaardig "voorkwam», om dat het toen gepaard ging met een snel len bevolkingsaangroei en een uitzon derlijke uitbreiding der overzeesche afzetgebieden. Na den oorlog hebben beide bovenaangehaalde factoren hun werkdadigheid verloren, en dit is de reden waarom de economische evolutie als het ware tot stilstand werd gebracht. Voor het Nationaal-socialisme is het tijdperk van het economisch liberalisme dan ook onvoorwaardelijk afgesloten. Na jaren crisis hebben de huidige leiders ingezien, dat de nijverheid geen buitenlandsche expansiemogelijkheden meer te verwachten had, en dat de bodem de eenige vaste basis was die hen nog overbleef om het voortbestaan van het Duitsche volk te verzekeren. En uit vrees dat het met den landbouw zou gaan gelijk met de financie en de industrie, die beiden tegen den dood opvechten, kwam het nationaal-socia lisme er dan ook, vanaf den eersten dag van het bewind, tegen op dat de land bouw nog langer als een zuivere eco- l nomische waarde zou aanzien worden. Het is de huidige Minister van Land bouw W. Darré die het geschreven heeft, dat de bodem niet enkel de voedster van het Duitsche volk is, maar vooral een gezonde basis voor zijn be houd en zijn vermenigvuldiging.Het doel van de huidige landbouwpolitiek,voegde hij er aan toe. is niet enkel, dank aan nieuwe productiemethoden, de voort- brengst te verhoogen. Neen, we willen meer. We willen in de eerste plaats de landbouw uit den harden greep van het niets ontziende kapitalisme verlossen. In andere woorden de Staat wil de landbouwers beschutten tegen de fi- nancieele en economische onzekerheden, waaraan onze tijd zoo rijk is. In dit opzicht zijn er een menigte de creten verschenen, waarop we in vol gende artikels zullen terugkomen. Maar tevens was het noodzakelijk den aan groei der bevolking, welke nog enkel op het land waar te nemen was. daar te houden, om de verdere uitbreiding der overbevolkte steden tegen te gaan. Dit doel kon enkel door een aange paste kolonisatiepolitiek bereikt worden. Om te beginnen heeft de regeeriog de verschillige diensten, die zich met kolo nisatievraagstukken onledig hielden, en over verscheidene departementen ver- spreid lagen, in ééne hand vereenigd. Het is Professor Fëder, die zich met Professor Sering op dit gebied sinds ja ren verdienstelijk heeft gemaakt, die het "leiderschap,, waarneemt. Naar gebruikelijke gewoonte heeft hij bij zijne aanstelling de pers over zijne plannen onderhouden. VVe kunnen hier onmogelijk in bijzonderheden treden. Stippen we enkel aan dat hij niet enkel 500 000 nieuwe hofsteden in de Ooste lijke provincies wil laten bouwen, waar naar schatting anderhalf millioen land bouwers en -arbeiders een bestaan zul len vinden, maar tevens dat hij de hoop koestert tienduizend steden van hoog stens tienduizend inwoners te stichten. Deze steden zouden opgetrokken wor den in streken waar ze economisch goed leefbaar zijn, b.v. langs rivieren of in de nabijheid van wouden, waar de grond stoffen voor kleine nijverheden bij der hand zijn. Hij is tevens van plan het ambachtwezen terug in eer te herstellen. Hoe hij het aan boord zal leggen om de "Junkers,, tot zijn plannen over te halen, heeft hij niet verteld. Weliswaar nam W. Darré op O. H. Hemelvaart- daggeen blad voorden mond om het "junkerdom,, eenige harde waarheden te zeggen. Hij betoogde o.m. dat de tijd van het groot grondbezit uit was, dat enkel die groote landbouwbedrijven die economisch te verantwoorden waren, in stand zouden gehouden worden, dat het nationaal-socialisme niet langer re kening wenscht te houden met het kwantum bloed dat de junkergeslachten in langvoorbije oorlogen hadden ver goten, maar enkel met hunne bekwaam heid om domeinen te beheeren enz. Nopens de middelen, die zouden aan gewend worden om de onteigening door te drijven, repte hij echter geen woord. Wat we in deze zaak gerust kunnen voorspellen is dat het kop tegen kei zal gaan. Gewis, het is geen geheim meer dat de invloed van President Hinden burg en van von Papen in de regeerings- middens zienderoogen vermindert, toch blijft het waar dat de Junkerpartij vooral in de Rijksweer, het X van Duitschland, uog altijd haar woord mee te spreken heeft. Nochtans, daar waar de belangen van het Duitsche volk op het spel staan, heeft het nationaal-socialisme de ge woonte zijn zinswijze krachtig door te voeren. In de eerstvolgende maanden zal er, zonder twijfel, nog ruimschoots gelegenheid worden geboden om op dit zoo belangrijk kolonisatievraagstuk weer te keeren. De inspecteurs van de verzekerings groep "Noordstar-Boerhaave,, brengen regelmatig bezoek aan een aantal onzer leden en 's Zaterdag is er steeds een aanwezig in ons lokaal, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. Die voortdurende samenwerking en samenkomsten zijn buitengewoon nuttig omdat zulks aan onze leden gelegenheid geeft hei noodi- ge te doen voor de overdracht hunner polissen "Redt U Zeiven,, op "Noord star,, indien zulks nog niet is gebeurd, maar vooral omdat onze menschen dan eens met vertrouwbare vakmenschen kunnen praten over hun verzekering. Wij weten wel dat velen met tegen zin over dat punt aangesproken wor den. Die beschouwen verzekeringen en wat daarbij te pas komt zeer dikwijls als nutteloos of als nadeelig. als geld- klopperij, als een soort zaken waarin zij zich blindelings moeten laten beetne men. Wij willen toegeven dat er misbrui ken bestaan, maar onze verzekeringsaf- dceling is juist opgericht om al de be langen van onze leden daarin te behar tigen. Onze menschen moeten inzien dat, wanneer zij aan ons hunne zaken toevertrouwen, wanneer zij door tus schenkomst van onze agenten een polis van de verzekeringsgroep "Noordstar- Boerhaave,, onderteekenen, zulks ge daan wordt bij een inrichting die vol komen vertrouwen verdient. Daarom vragen wij U uitdrukkelijk als een inspecteur van Noordstar U komt bezoeken, praat met hem over uwe verzekeringis uwe polis van Redt U Zeiven nog niet omgezet in een polis Noordstar, laat het dan doen door dien inspecteur. Onze leden mogen volkomen gerust zijn; wie nog een polis Redt U Zeiven heeft is in regel verzekerd, maar een of ander dag moet de verzekering toch overgedragen worden op een polis van Noordstar, die eigenlijk de waar borg verleenter is dus geen voordeel bij om in dezen zin niet mede te werken met ons. Aanzie dus de inspecteur van Noord star als de vertrouwensman die werkt met onze opdracht en met het doel uwe zaken van verzekeringen volledig in orde te brengen. In een volgend artikel zullen wij de aandacht van onze landbouwers vestigen op de werkongevallenverzekering vol gens de wet van 24 December 1903. Reeds in talrijke gevallen hebben on** inspecteurs ondervonden dat onze land bouwers daarin geheel onkundig waren en moeilijk bereid werden gevonden om zich met de wet in regel te stellen. Landbouwers, laat niet na uwe aan dacht te vestigen op het artikel dat gij hierover zult te lezen krijgen. Als uw personeel een zwaar ongeval treft, dan kan dit voor II den ondergang betee- kenen. Tracht U dus een denkbeeld te geven van het gevaar dat U loopt en handelt dan als voorzichtige en vooruit ziende menschen moeten doen. ■aüiWBUn leest en verspreidt uw blad In "De Koornblocm,, van 18 Maart, 25 Maart, 1 April. 8 April. 22 April en 20 Mei hebben wij de toelichting ver strekt der bijzonderste bepalingen van de nieuwe verordening betreffende de politie op het verkeer. Wij raden onze lezers aan deze bijdragen nog eens aan dachtig te herlezen daar het nieuwe reglement eerstdaags van kracht wordt. Het Ministerieel besluit van 5 Juni 1.1. afgekondigd door het Staatsblad van 9 Juni bepaalt, dat behoudens enkele bepalingen, de nieuwe verordening op 1 October a s. in toepassing treedt. Slechts de voorschriften betreffende de maxima-afmetingen zooals breedte, lengte en hoogte der voertuigen zullen eerst van kracht worden op 1 Januari 1925, terwijl de toepassing van enkele mmi Data waarop de nieuwe voor schriften van kracht worden.

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1