J! Klei- en Zandboeren Het Industrieel Failliet van Duitschland Arbeid adelt» Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwers ver eeniging Redt U Zei ven Voor en door de Landbouwers Vraagbaak ONZE HOP ZITDAG Verbetering der Hopasten I 19 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke vjpsteiler O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. ZONDAG 8 JULI 1934. Ptfl* 25 centiem 16de JAARGANG Nr 810 of gelijkheid in rechte en in feite. 't Was op de markt te Geeraards- j bergen en ze zaten gezellig te praten een boerken uit de Vlaanderen en een pachter van de streek Brabant-Hene- gouwen. De eerste van de zandstreek van Dendermonde. de tweede van de vette leemgronden van Brabant. Ik vond het fijn die twee mannen eens te beluisteren, wat ben ten andere niet scheen te hinderen, en ik geef hier bijna letterlijk weer wat ik hier vernam. Ik zal ze maar "Zandboer» en "Klei boer,, heeten om de zaken zoo klaar mogelijk voor te stellen De Zandboer. Zeker zijn er eenige goede jaren geweest maar ze zijn voorbij en God weet voor hoelang De Kleiboer. Eigenlijk bestaan er nu toch zulke groote redenen tot klagen niet meer. Verleden jaar hebben we in onze streek betrekkelijk goede zaken gemaakt. Het ergste is achter den rug. Men moet de dingen toch zeggen zoo als ze zijn. De Zandboer. Wij hebben geen redenen tot stoefen. Bij de laatste uitbetaling in de melkerij heeft men mij de melk 0,53 fr. betaald, melk van 31 graden als 't u belieft. In dander week was ik verplicht vier varkens te ver- koopen. Gij weet ook wat ze gelden ik heb er 3,80 fr. van ontvangen. Wat is daar aan gewonnen Geen rooden duitGeld aan insteken, zeg ik. Van een vette koe maakt ge nauwelijks 3 fr. bet kg. En dan zegt ge dat we het ergste achter den rug hebben. Neen, het ergste komt nu maar aan. Wij moeten ons plat ruineeren. De Kleiboer. En toch heb ik gelijk voor wat onze streek betreft, en ik zal udat bewijzen. Verleden jaar heb ik, als gevolg van de revalorisatiewetten, ten staatspremie van 1500 fr. voor mijn tarwe ontvangen en voor de suikerbie ten werd mij 700 fr. toegekend. Dat was omtrent genoeg om de pachten van het akkerland, dat met deze vruchten beplant was, te betalen. Ik zeg dat zulks een groote verlichting beteekent en dat ik er mede tevreden ben. Welk gedacht van uwentwege nu nog aan melk- en vleeschproductie te doen. De Zandboer. Gemakkelijk ge legd maar onze grond is niet geschikt voor tarwe en suikerbeeten. En we moeten er toch iets op planten of zaaien. Onze nijverheidskuituren zijn kapot en voor aardappelen en rogge, de eigen lijke gewassen van onze streek, daar voor betaalt de staat geen premiën. In Zuid-Brabant zijt ge in alle opzichten begunstigd, ook voor wat de pacht be treft. De Kleiboer. - Ik betaal 700 fr. de Hectaar voor mijn vette kleigrond. De Zandboer. En ik 1100 fr. voor doodmagere zandgrondendaarbij ko men dan nog de belastingen tegen on geveer 180 fr. de Ha. Natuurlijk: het een is navenant het ander. Gij lieden zijt gelukskinderen goede, vruchtbare gronden, die weinig meststoffen vergengemakkelijke be werking met de machines, groote op brengst, minder slameur op de hofstede lage pachten, lage belastingen en pre miën voor de bijzonderste kuituren. Voor U bestaat er werkelijk een vader land en ge moogt er gerust een kaarsken doen voor branden. Voor ons zand boeren is de zaak geheel anders gesteld wij zijn maar de stiefkinderen van de natuur en ook van het vaderland. Op onze magere gronden met hooge be- mestingskosten en geringe opbrengst, betalenj we zware pachten en zware grondlasten. En van staatsondersteu- ning is bij ons, die ze nochtans meest noodig hebben, hoegenaamd geen praak. De Kleiboer. Toch wel de kon- tingenteeririg van boter en vleesch is toch een schikking in uw bijzonder voordeel. De Zandboer. Dat brengt wat op! Gij zelf hebt daareven de voortbrengst van vleesch en boter in 't belachelijke getrokken. Toen de boterprijs 22 fr. jedroeg, verklaarde Minister Sap dat lij nooit dulden zou dien prijs te laten stijgen, maar van een minimumprijs sprak hij niet. De Kleiboer. En de nieuwe in voerrechten op de rogge, die zijn toch wel in 't voordeel van de zandboeren. De Zandboer. Daarvan komt geen cent in onzen zak. Als men voor de rogge niet overgaat tot denzelfden maat regel als voor de tarwe heeft de nieuwe regeling geen zin en is ze voor de kleine boeren eer schadelijk dan nuttig. Laat ons maar ronduit bekennen dat het met de zandboerkens opgeschept is, zoo zij in de huidige omstandigheden moeten voortsukkelen. De kleiboeren genieten bescherming en steun voor tarwe, gerst en suikerbeeten. Wij benijden zulks niet, maar wat voordeel genieten daartegen over de zandboeren Tot hiertoe nog niets dus twee maten en twee gewich ten. Zoo men echter op dien weg voort gaat, zullen de rijke grondbezitters uit het noorden in 't vervolg met een pa- lingscheer naar hun pachtsommen mo gen steken. Ons vlas, hop, tabak en evenveel kuituren, welke op onze lich tere klei- en zandgronden werden ge wonnen, laat men maar aan hun lot over 1 De Kleiboer. Misschien komt er ook voor U wel redding. Weet ge dat minister Van Cauwelaert morgen een vergadering bijwoont, waarin de huidi ge landbouwtoestand besproken wordt. Wellicht wordt er daar ook eens aan de kleine wroeters gedacht, temeer daar de heer Minister zelf onder de zandboeren zijn grootst aantal volgelingen telt... Het gesprek werd nog voortgezet, maar ik moest weg naar den trein. Ik had trouwens genoeg gehoordzelden werd mij de droeve positie van den kleinen zandboer zoo klaar uiteengezet. En toen ik reeds langen tijd zat te schokken op het ouderwetsch treintje, dat mij naar Aalst voerde, meende ik nog steeds de overtuigende stem van het zandboerken te hooren en zijn pro- fetischen blik zal ik nooit vergeten. Minister Van Cauwelaert, er is veel onrecht goed te maken. genoemd land er in gelukt is, zonder de bebouwde oppervlakte merkelijk te verhoogen, zijn tarwevoortbrengst zoo danig op te voeren dat het, in dit op zicht, niet langer van het buitenland afhankelijk is. Duitschland wil hetzelfde doel bereiken, en om den strijd aan te wakkeren heeft men tot in de nietigste dorpjes plakbrieven uitgehangen met de volgende woorden van Frederik de Groote Liever dan de grootste veld heer, is mij de man die er voor zorgt dat daar waar vroeger maar een korenaar groeide, er nu twee rijpen. Ook het feit dat er jaarlijks voor on geveer een milliard mark aan levens middelen bederft of bij gebrek aan zor gen verloren gaat, ontsnapte niet aan de aandacht der scheikundigen. Door mid del van nieuw ontdekte schutgassen kan men bv. het fruit 39 weken lang bewaren, "frisch al kwame het versch van den boom,,. Dit jaar reeds hoopt men den invoer van vreemd fruit te kunnen stopzetten. Streeft het naar een economische afzondering H. De talrijke reizigers die uit Duitsch land weerkeeren, zijn het er over eens dat, gelijk onder den oorlog, de ersatz,, opnieuw meester is in het land. De pa pieren balen zijn weer op de markt ver schenen en in de "delicatessenwinkels,, stelt men ingrediënten te koop, die zoo gezegd koffie en cacao en wat weet ik meer, voordeelig vervangen. Het gaat er om, in de mate van het mogelijke, den invoer van levensmid delen te verminderen, invoer welke jaarlijks nog 2,5 milliard bedraagt of pngeveer het 1/5 van het totaal ver bruik. Men beoogt niets minder dan een gansch nieuwe manier van volksvoeding ingang te doen vinden. Koffie, cacao, rijst enz. worden door producten van eigen bodem vervangen. Dit woord past hier allicht niet. Hoe bitter weinig overeenkomst er tusschen gebranden gerst en koffie of tusschen gedroogde eikelblaren en tabak bestaat, moeten we niet meer vertellen. Verder ontbreekt het niet aan pogin gen om de graan-, suikerbeet- en aard appelculturen te verhoogen, minder door een vergrooting van de bezaaide of beplante oppervlakte, dan wel door een verbetering, een veredeling der zaden en knollen. Hier loopt Duitschland in de voet sporen van Italië. Men weet dat laatst- Ook aan het kunstmatig samenstel len van grondstoffen, welke voor de Duitsche nijverheid onontbeerlijk zijn, werd koortsig de hand geslagen, in den laatsten tijd des te koortsiger naarge lang het deviezengebrek zich nijpender deed gevoelen. We mogen van stonde af aan zeggen, dat, ook op dit gebied, merkelijke resultaten werden bereikt. Kiezen we tusschen een lange reeks voorbeelden de meest in het oog val lende uit In het eerste deel van dit artikel heb ben we uwe aandacht getrokken op het schreeuwend tekort van Duitschland inzake benzine en olie, zoodat het ieder jaar voor één milliard benzine en voor 350 millioen mark dieselolie uit het bui tenland moet betrekken. Sinds enkele jaren bezit Duitschland zijn eigen petroleumvelden. In 1933 le verden ze gemiddeld iedere maand 19.000 ton ruwolie op. In April van dit jaar bereikte de voortbrengst 24.153 ton. Dit is echter slechts een begin. Duitsche geologen verklaren, dat de Duitsche bodem rijk is aan petroleum en, om ook op dit gebied den invoer te kunnen inkrimpen, heeft de regeering voor het ontdekken van nieuwe lagen hooge premies uitgeloofd. In afwachting tracht de scheikunde, ten minste voor een klein gedeelte, in het te kort te voorzien. De I. G. Far- benindustrie fabriceert jaarlijks uit steen kolen en cokes 350,000 ton benzine en olie. Het synthetisch product is echter merkelijk duurder dan het natuurlijk product, zoodat men mag aannemen dat Duitschland nog lange jaren voor den invoer van benzine van het buiten land zal afhangen. Inzake zware metaalertsen wanho pen de Duitsche ingenieurs niet zich grootendeels van het buitenland onaf hankelijk te kunnen maken. Weliswaar is de Duitsche bodem eerder arm aan zulke grondstoffen nochtans zijn zij er in gelukt de ertsontginningen merkelijk te verhoogen en, anderzijds, wordt het oud ijzer en het schroot hersmolten en opnieuw gebezigd. Inzake koper, waarvoor Duitschland vroeger geheel op het buitenland was aangewezen, werd er een mengeling van Duitsche ertsen en oud koper tot stand gebracht, dat goede resultaten oplevert. Nochtans zal de productie nooit hooger dan tot 50 t. h. van de geheele behoefte kunnen opgevoerd worden. Weliswaar laat koper zich in vele gevallen door staalaluminium vervan gen, waarvan de grondstoffen voor 93 t. h. in Duitschland aanwezig zijn. Ook voor de zink was Duitschland vroeger voor 1/3 van zijn behoefte op het bui tenland aangewezen en ook daarin werd merkelijk verandering gebracht. De in voer totaal stopzetten zal echter tus schen dit en lange jaren niet mogelijk zijn. Het offensief der chemiekers concen treert zich op dit oogenblik voorname lijk op het uitvinden van een product in staat katoen en wol te vervangen. Op de onlangs gehouden tentoon stelling Deutsches Volk-Deutsche Ar beit,,, was er een heerenkostuum uitge stald dat voor 50 t.h. uit Vistra een kunstmatig uit hout getrokken garen bestond. Volgens de getuigenis van den uitvinder bezit het al de kwaliteiten, die men aan een degelijk heerenpak mag stellen. Er is maar een bezwaar, maar dat is er dan ook een belang de prijs is vijfmaal duurder dan voor een gewoon kostuum. Verwonderlijk is het niet, dat in zulke voorwaarden, de liefhebbers eerder zeldzaam waren. Dit zijn een paar voorbeelden uit een lange reeks gekozen. Ze bewijzen over vloedig, dat, eenerzijds, Duitschland zich terdege inspant om zich inzake le vensmiddelen en grondstoffen van het buitenland onafhankelijk te maken, en, anderzijds, dat het er nog niet gelukt is en waarschijnlijk ook nooit in gelukken zal, tenminste als het er aan houdt fat soenlijk te leven. Dit beginnen vele Duitschers op dit oogenblik in te zien, nu de eerste roes voorbij is, al neemt de regeering strenge maatregelen tegen hen, die aan de eco nomische toekomst van Duitschland durven twijfelen. De gelijkgeschakelde pers steekt na tuurlijk een hand toe om dit gevoel van onzekerheid, dat zich van de menschen heeft meester gemaakt, weg te redenee ren. Vandaag leest ge dat de vrees voor een gebrek aan grondstoffen ongegrond is, dat Duitschland over groote voor raden koper, rubber, leder, benzine, tex- tielwaren beschiktmorgen dat het niet moeilijk zal zijn ook al zijn er geen deviezen meer beschikbaar om de nijverheid verder van grondstoffen te voorzien door het voeren van een ac tieve handelspolitiek. Daarmee wordt bedoeld, dat de bui- tenlandsche grondstoffenleveranciers Duitsche producten in betaling van hun leveringen moeten opgedrongen wor den. In andere woordenkoopen van het land dat van ons koopt. In zekere mate is dit systeem zeker toepasselijk. Op die basis werden onlangs nog ac- coorden tusschen Duitschland en Bul- garië getroffenmachienen tegen tabak. Het weekblad Sonntag Morgen van zijn kant, schrijft dat het verder voorzien van de nijverheid van grond stoffen altijd mogelijk is: Men mag niet vergeten dat voor een volk, dat tot uiterste krachtinspanning besloten een is, het probleem zijn uitvoer met een paar honderd millioen mark te verhoo gen, niet onoplosbaar is, omdat het zoo noodig zijn uitvoer kan forceeren aan hetzij gelijk welken prijs. Het blad herhaalt in andere woorden de verklaring van Dr Schmitt, die on langs te kennen gaf dat Duitschland, om uit den neteligen toestand, waarin het verstrikt zit, te komen, bereid is van een nood een deugd te maken In het volgend artikel zullen we daar over verder uitwijden. Mag ik na het hooien weidevette R. U. Z. gebruiken voor mijne weiden J. V. K. ANTWOORD De weide vetten mogen ten allen tijde gebruikt worden, op voorwaarde dat het gras kort zij of juist gemaaid. Verlangt U voor den herfst nog veel gras, gebruikt dan de 5,5 X 12 X 7. Indien U vooral verlangt de slechte kruiden te verwijderen, dan kunt U ook 10X10 gebruiken. Voor den herfst, na het maaien van het nagras, is het verkieslijker vanaf October-November den 10 X 10 te gebruiken en in de lente nog 5.5X12X^ ofwel stikstof alleen te geven. De samenstelling 5,5 X 12 X? ma9 echter slechts vanaf Februari worden gegeven. Wij hebben aandachtig het artikel over het uitroeien der mannelijke hop planten van den heer Coulier, rijksland- bouwkundige, gelezen en zien met ge noegen, dat genoemde heer de voetstap pen van zijn waardigen voorganger, den diepbetreurden heer Miserez, wil volgen. Wij danken hem van harte. Zeker, de hopboeren hebben steun noodig. raad en hulp en dit van be voegde zijde. Als wij, bij eene avondwandeling, langs onze velden gaan, dan denken wij in deze streek was het vroeger een woud van hop duizenden en nog dui zenden hopplanten sierden hier vroeger de streek... langzaam zijn ze verdwe nen... binnen weinig tijd zullen hopvel den een rareteit geworden zijn... een droeve herinnering van wat het vroe ger was en de oorzaak is geen raad sel De hopboeren van hunnen kant heb ben de hop liefzij bracht werk en wel stand zij was de redding voor vele huishoudens. Zij zijn om te zeggen ver groeit met de hop. Zij hebben het mo gelijke gedaan om de hop aan onze nieuwe tijden aan te passen maar kun nen, ondanks verbeteringen in den teelt, in pluk, drogen en bewaren, den achter uitgang niet stuiten. Een gesprek met een brouwer liet ons klaar in de zaak zien. Dit onze zegman In de brouwerij is een geweldige omwenteling gekomen. Men eischt fijnere bieren, de brouwwijze zelf is veranderd. Met deze en andere factoren hebben wij brouwers af te rekenen o. a. nog de overweldige invoer van vreemde bieren. Om aan dit alles het hoofd te kunnen bieden, zijn wij ge dwongen vreemde hop te gebruiken andere brouwers doen het wij zjjn ge dwongen hen na te doen. Op onze opmerking, dat er toch ook goede en fijne inlandsche hop bestaat dat het ook de moeite zou loonen ten minste eene proef te maken, kregen wij als antwoord later misschien... Het is een feit Dagelijks komen duizenden hectoli ters vreemde bieren over onze grenzen. Deze bieren met holklinkende namen worden bijzonder in de steden door de verbruikers gezocht, al is de prijs het dubbel van onze beste bieren. Als nu de opmerking der brouwers gegrond is als wij weten dat vreemde bieren voor de onze verkozen worden, dan kunnen wij enkel een blaam we rpen op onze Regeering, die zoo een toestand moge lijk maakt en laat voortbestaan. Handel en nijverheid worden beschermd. Kon- tingenteering op kolen en vele andere waren. En de hop, zij is het bastaard kind men doet er weinig voor, ten minste niets doeltreffend Engeland is voor ons gesloten. Duitschland stelt hooge inkomrechten en geeft premiën voor uitvoer. Frank rijk en andere afneemlanden hebben hunne tolrechten afschrikkend ver hoogd en wij, Belgen, staan om zoo te zeggen onbeschermd met invoerrechten weinig hooger dan vóór den oorlog. Als wij dan nog rekening houden dat onze groote brouwerijen, geheel op Duitschen geest geschoeid zijn dat de Duitschers met hunne machienen en ingenieurs ook Duitsche hop inbrengen en ze onmisbaar makenkan men niets anders, dan de laffe laakbare handel wijze van onze regeering aan de haak stellen. Die ondanks protesten en smeek schriften nalatig blijft in het beschermen van onze hopteelt, die al deze misbrui ken laat voortbestaan. Met droefheid stellen wij deze feiten vast, doch met klem zullen wij onze rechten eischen. Dat "De Koornbloem„ onze tolk zij, die onze stem, de stem van al de hopboeren zal laten klinken, dreu nen tot in het Parlement, en onze vroede vaders doen begrijpen, dat voor eigen kinderen ten minste zooveel kan gedaan worden als voor vreemde indringers. De landbouwers die wenschen nieuwe hopasten te bouwen of verbeteringen aan reeds bestaande aan te brengen, kunnen genieten van ruime toelagen door de Regeering toegekend. Alle inlichtingen kunnen bekomen worden in de bureelen van Redt U Zeiven, De Vilanderstraat, Aalst. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 Oogst van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst.

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1