D nieuwe Volmacht Het verzorgen der Het Industrieel Failliet van Duitschland i/e Hop 1 - d:r:£ I stmt's rsïr. Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven I0NOAO 15 JULI 1931. ï*t»j» 23 tend*at w—w' uwiiM—i iin—uwe» iw—■««limiiw 16de JAARGANG Nr 811 19 if Hi® Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke k-jpsteite* O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Naar alle waarschijnlijkheid worden de Wetgevende Kamers binnen enkele dagen naar huis ge zonden en zulks wel, zoodra ze uit eigen vrijen wil, hun bevoegd heid aan de huidige Regeering zullen overgedragen hebben. Andermaal dus gaat het 1 arle- ment het bewijs leveren dat het onbekwaam is en voor zijn taak niet opgewassen. Waarom doet het zulks? Omdat de meerder heidspartijen nogmaals gevoelen dat ze hun kiesbeloften op verre na niet kunnen volbrengen, omdat ze bun verantwoordelijkheid niet op zich durven nemen en omdat talrijke volksvertegenwoordigers, wanneer het op stemmen aankomt, niet vrij staan. De Regeringsverklaring die deze volmacht moest goedpraten bracht ons hoegenaamd niets nieuws en ze hing aaneen van oude gemeenplaatsen, reeds meer maals door Jaspar en anderen voorgedragen. Enkel algemeene en vage richtlijnen, zonder de minste bepaalde of wel omschre ven voorstellen zijn erin te vinden. Men mag dus vrijwel aannemen dat de nieuwe volmacht zal ver leend worden, zonder dat de volksvertegenwoordigers in bij zonderheden weten waarom het gaat. L>e partijvergaderingen, met de daarbij behoorende voorzich tige redevoeringen van ministers om stemmen te ronselen, bunnen daar niets aan veranderen. Waar om is er in zulke omstandigheden nog een Parlement noodig en waarom wordt er met de kiezing zooveel herrie gemaakt, wanneer een sterke meerderheid niet re- geeren kan Spijts baar gebrek aan diepte en klaarheid zijn er in de Regee ring sverklaring drie punten die onze belangstelling kunnen gaande maken. I. "Fiscale verlichtingen dringen zich op» verklaarde de Minister. Men begint dus eindelijk m te zien dat voor het betaalvermogen van den belastingsschuldige een zekere grens bestaat, welke niet kan overschreden worden en dat de overdreven taksen en lasten gansch onze economie in de war sturen. Spijtig mag het evenwel genoemd worden dat de minister nopens de wijze van uitvoering geen voldoenden uitleg verstrekte Waarop en in hoever gaat men de belastingen verminderen en hoe zullen de daardoor ontbrekende fondsen vervangen worden Grootendeels door het specu- leeren van de Regeering op e winstbejag der massa. Of het eerste wel zoo voordee- lig zal uitvallen als sommige finan- ciebladen willen doen uitschijnen, durven wij sterk betwijfelen. Men moet bezuinigen overal waar zulks eenigszins mogelijk is en vooral op rekening det groo e budjetvretersmaar hongerloonen zooals sommige nijverheidsmag naten die verlangen, brengen baat noch voordeel aan de samenleving. Lage loonen beteekenen eerst en vooral goedkoop leven op en tug van den eersten voortbrenger, dus hoofdzakelijk op de kap van den boer. Het aanmoedigen der speel zucht is iets nieuws in onze finan- cieele politiek. Kansspelen werden hier steeds verboden en aanzien als zijnde onzedelijk. Nu echter begint de staat zelf zulke spelen in 't groot te organiseeren om aan duiten te geraken of kan men de Kongoloterij anders noemen An ker en zonnespel,waarop voor een paar nikkeltjes gewed wordt, is strafbaar; maar de staat zelf spoort nu zijn onderdanen met groot re- klaam aan op den Kongo te spe len, minstens met honderd frank seffens, Om den visch te doen bij ten werpt men als lokaas verschei dene miljoenen aan premiën uit. Is dat financieele politiek of tanden- trekkerij II. Op ekonomisch gebied zal de regeering er zich op toeleggen om de industrieele, commercieele en landbouwbedrijvigheid op te leuren, Hier zal de eenheid van werking worden vergemakkelijkt door de belangrijke portefeuilles van landbouw en deze van ekono- mische zaken te vereenigen Dat alles is weer uiterst vaag en algemeen, maar de laatste dagen hebben ons reeds wat ophelde ring in deze kwestie gebracht. De heer Van Cauwelaert heeft name lijk de grootste volmacht gekregen voor wat de steenkoolkwestie be treft om wille van zekere geld machten wil de regecring de uitge putte steenkoolmijnen van Hene gouw aan den gang houden, wat dit ook moge kosten. Men spreekt van honderden miljoenen die de staat daaraan zou vergooien. De invoer van vreemde brandstof, zelfs die van gewone huiskolen, vroeger reeds gecon tingenteerd, werd opnieuw belast. Wanneer de heer Van Cauwe laert even radikaal is in zijn land jouwpolitiek, zal er ditmaal ook wel voor ons iets ten beste zijn. Wij vreezen alleen maar dat de groote banken meer belang stellen :.n kolen, dan in aardappelen, rog ge en melk. III. Over de algeheele verde diging van ons grondgebied wer den herhaaldelijk verklaringen af gelegd. Zij blijft een onaantastbare grondstelling, die eiken dag in da den wordt omgezet Dat beteekent dusnog meer forten en meer miljarden aan een zaak, waarover de minister van landsverdediging en de generale staf het toch niet eens kunnen worden. De eerste wil een volle dige» versterking aan de grens en, in geval van nood, volhouden "jusqu'au bout» de andere schijnt wat redelijker en wat menschelij ker te willen wezen, maar moet den duim leggen voor den minister. En dan nog Zullen die forten en kanons en de duizenden lijken van onze soldaten beletten dat ons land uitgemoord en vernietigd wordt door allerhande giftgassen en ontploffingstuigen door vijan delijke vliegers verspreid? j Een welgemeende en oprechte vredespolitiek met en tegenover alle volkeren, zou wellicht meer veiligheid brengen dan het sterkste fort en het zwaarste kanon. Dit zou echter geen voordeel brengen in den brandkoffer der fabrikanten (Zie vervolg onderaan 3de kol.) Ia ons vorig artikel hebben wij ge wezen op de schreeuwende onrecht vaardigheden welke in de toltarieven bestaan tegenover onzen hophande. en bewezen dat het meer dan tijdis, dat al de hopboeren samengaan om, boven alle politiek geknoei, zich met hand en tand te verzetten tegen deze wantoe standen. Maar. als wij onze rechten vragen, moeten wij onze plichten doen en hier willen wij enkele woor- deD zeggen over de verzorging. Een Vlaamsch spreekwoord den deeg maakt het brood is hier ook toe passelijk, want volgens de samenstelling en de verzorging zal ook het produkt zijn. Eene doelmatige bemesting heeft zeker groote invloed op de hoedanig heid, maar van bijzonder groot belang is de verzorging, voornamelijk t drogen. Het is een feit dat het drogen veel te wenschen laat. Wij willen hier enkele regelen herha len, destijds geschreven door den Heer Miserez, den pionier van de hopteelt Laat ons een hoplochting instap pen op het einde der Oogstmaand. Tusschen de rijen hooge staken, met zware pakken loover beladen, zullen Streeft het naar een economische afzondering wii aan de na.ldd.azoa on,komen en ni« 9ede«l.el,,k stopge e ons eenige stonden aan zoete mijme ringen overgeven. Welke diepe en aangename indruk ontstaat er in ons gemoed. Wij bevin den ons als in een klein woud met honderden lommerige dreven door trokken duizenden groen-gele vruch- ten hangen er wiegewaaiend in de zon te blinken. Een aangename balsem geur zweeft rondom ons... Slechts enkele dagen zijn verloo- pen... treden wij ditmaal s landmans woning binnen men is er aan t dro- gen... Welke onaangename reuk grijpt ons zoo ineens bij den neus en kee als wij de astdeur opentrekken...Wel ke mistige warme nevel rook- en zwaveldampen vervullen de plaats... de landman biedt ons een handvol III. In een paar vorige artikels hebben wc aangetoond, dat Duitschland zich koortsig inspant om zich, zoowel inzake levensmiddelen als grondstoffen, van het buitenland onafhankelijk te maken we hebben er tevens nadruk op gelegd dat de dag. waarop het den invoer van grondstoffen zal kunnen stopzetten, nog ver af is meer dat hij nooit zal aan- breken, ten minste indien het Duitsche volk er aan houdt fatsoenlijk te leven. En daar twijfelen we niet aan. Duitschland ligt nog niet, om de woor den van professor Veryn Stuart te ge bruiken voor het idool van de armoe de in aanbidding Wol, katoen, rub ber, benzine, buiden, metaalertsen om slechts de bijzonderste grondstoflen te noemen, zal het altijd moeten invoeren. Duitschland ziet zich dus vooreen angstig probleem gesteld. Langs den eenen kant ontbreken de noodige devie zen om den invoer nog langer aan het huidig rythme vol te houden, en langs den anderen kant mag de invoer geen vertraging ondergaan, wil de productie stopgezet worden en, tezelvertijd, hét Hitleriaansch herstel plan, waarvan de toekomst van het nationaal-socialisme afhangt, in gevaar brengen. Hoe lost Duitschland dit brandend probleem op Bekennen we het al spoedig dat het aan raadgevers niet ontbreekt. Gelijk we het in een vorig artikel hebben ge zien, proconiseert Sonntag Morgen een forceeren van den uitvoer, welke offers het ook moge kosten. Rijksminis ter W. Darré staat dezelfde oplossing voor gezien de geweldige ontwikke ling van de Duitsche techniek, verklaar de hij. is dit de eenig mogelijke uitweg... In klare taal beteekent dit dat Duitschland er niet zal voor terugschrik ken om zijn koopwaren, onder den fopïellen3 vJde ^oogtafeL. Zezijn kostprijs opje^r^a^ten tewer ZOO bleek, die bellen."., zoo doods kleurig, zoo glansloos... zoo geschon- den... ze rieken zoo flauw... Is dit dan toch die hop die wij aan den staak bewonderden Het is dezelfde Dit schreef Heer Miserez voor twin tig jaar, dit mag men heden nog schrij ven voor vele hopboeren. Zeker, velen lebben verbeteringen aangebrachten kele hebben een perfekte inrichting. Dit laatste zou moeten algemeen zijn. De strijd tegen de krotten van droog asten moet doorgevoerd worden. Dat de hopboeren wiens teelt belangrijk ge noeg is niet aarzelen een moderne hop ast te maken. Dat kleine hopboeren samenspannen om onderling er zich een aan te schaffen. De Staa. moedigt het bouwen van moderne hopasten aan door het geven van groote toelagen. Op het bureel van Redt U Zeiven zullen graag alle noodige inlichtingen voor het bouwen van eene moderne drooginrichting en het verkrijgen der toelagen gegeven worden. Hopboeren, handen uit de mouwen. Dat de strijdkreet zij WEG DE KROTTEN pen dus een handelsoffensief in Ja- panschen stijl We moeten aanstonds opwerpen dat dit vanwege Duitschland niets nieuws is. Het is niet de eerste maal dat het tot zulke oneerlijke practijken zijn toevlucht neemt. We weten het immers allen dat het Duitsche staal, de Duitsche steen kolen, enz. in het binnenland duurder worden verkocht dan in het buitenland. Vindt in België het netelige kolenvraag- stuk niet zijn oorsprong in die oneer lijke Duitsche mededinging Het ware echter onvoorzichtig van wege Duitschland van dit middel won deren te verwachten. Zeker, indien het op groote schaal wordt toegepast, kan het veel kwaad berokkenen aan die lan den die zich op eerlijke wijze door de crisis trachten heen te slaan. Nochtans is het nog nooit voorgekomen, dat iemand, die met verlies afzet, verrijkt is. Buiten dit eerste bestaat er nog een tweede middel, dat bijzonder in groote handels- en nijverheidskringen zijn aan hangers telt, namelijk de geleidelijke devaluatie van den rijksmark tot op 60 t. h. van zijn huidige goudwaarde. Hier moeten we dadelijk de vraag stellenis de waardevermindering van den mark, die voor buitenlandsche be- van oorlogsmateriaal. ucu De politiek van de meeste I tai"n^en*wordt gebruikt, niet reeds sinds Brusselsche heeren is uitgesproken I jang een voldongen feit? fransch en anti-duitsch daarvan in April 1.1. onderging de "officieuze» het ook rechtuit gezegd, dat we met Ihet huidig Duitsch beleid niet akkoord gaan. Verstand en gevoel mogen hier echter geen verkeerde rol spelenvoor onze veiligheid, voor onzen handel en voor onze nijverheid hebben wij vrienden noodig, geen vijanden... Wij zijn nieuwsgierig om de regeering der volmachten, zoo zij er komt, aan het werk te zien. Haar daden zullen ons meer over tuigen dan de rede van den eersten minister. marken b.v. waren voor de helft van hun nominale waarde verkrijgbaar. En sinds dien is het er niet op verbeterd. Integendeel. De verschillige soorten marken er zijn er niet minder dan 1 worden op dit oogenbiik allen 20 tot 50 t.h. beneden hun wettelijke waarde aangeboden. Men kan toeristenmarken bekomen voor 5.50 fr.. registermarken voor 5.35 fr., credietmarken voor 5 fr., effektenmarkten voor fr. 4 enz. Blijft de rijksmark. Maar de echte rijksmark komt schier niet over de gren zen. Hij blijft angstvallig voor de bin- nenlandsche transacties voorbehouden. Wat doet het er in dit geval toe dat hij slechts voor 2 t.h. van zijn wettelijke waarde door goud gedekt is De Rus sische munt schommelt toch ook niet. Trouwens, we zien niet in welke voordeelen een ontwaarding van den rijksmark, die als het ware boven de in ternationale bedrijvigheid zweeft, voor Duitschland zou meebrengen We zien enkel nadeelen. In de eerste plaats zou het zijn grond stoffen, welke het niet meer kan beta len. nog duurder moeten inkoopen. Daarop antwoordt men in zekere krin gen, dat de uitvoer onvermijdelijk door die vermindering een nieuwe vlucht zou nemen. Die bewering is. gezien de na tionalistische tendenz meer en meer in gang vindt,meer dan twijfelachtig.Trou- wens, gelijk we het reeds aanmerkten, is de ontwaarding van den mark sinds maanden voltrokken. Waar blijven de voordeelen, die, zoogezegd, onvermijde lijk uit een muntontwaarding voort vloeien Indien er in zekere handelskringen op een officieele waardevermindering van den Rijksmark wordt aangedrongen,daD heeft dit streven enkel voor doel de loonen nog verder naar omlaag te druk ken, en een aldus kortstondig opleven van de nijverheid op den rug der bur gers en der arbeiders door te zetten. Op de vraag of de rijksmark in af- zienbaren tijd zal ontwaard worden, kunnen we geen afdoend antwoord ge ven. De toestand is zoo troebel dat nie mand kan gissen wat er uit te voor schijn zal treden. Hoe Dokter Schacht, voor hoelang nog de finantieele "Führer,, van Duitschland het aan boord zal leggen om uit den neteligen economischen en finantieelen toestand te geraken, weten we niet. Duitschland heeft gedurende de laatste vijftien jaar reeds zooveel afwijkingen op den alge- meenen regel gemaakt, dat we ons aan geen voorspellingen meer durven wagen. Het vraagstuk van de verdere voor ziening van de nijverheid met de onmis bare grondstoffen is anders in den grond niet moeilijk op te lossen, De Duitsche leiders moeten enkel terugkeeren naar een gezonde economische politiek... ook inzake de bestrijding van de werkloos heid. We geven graag toe dat er geen po ging, geen offer te groot of te moeilijk mag zijn om de arbeidsloozen terug aan den arbeid te helpen. Edoch, hetgeen Hitier op dit gebied heeft willen tot stand brengen, staat gelijk met het on mogelijke. Het is voor Duitschland onmogelijk op een jaar tijds drie millioen menschen terug aan den arbeid te zetten zonder de fiaancies totaal te ontredderen. Het vraagstuk van de werkloosheid is inter nationaal, en kan dus enkel door een internationale samenwerking opgelost worden. Zelfs de Vereenigde-Staten, het eenige land dat in economische af zondering fatsoenlijk zou kunnen leven, kan er spijts milliarden en milliarden dollar geen einde aan stellen. Hoe zou Duitschland het dan kunnen Inplaats van zich af te zonderen zou Duitschland naar een nauwere econo mische samenwerking met de andere landen moeten streven. Dat het om te beginnen zijn herbewapening die stuk ken van menschen kost stopzetzijn politiek van openbare werken met zijn wankelende financieele mogelijkheden in overeenstemming brengtdat het in zake schuldenregeling een minimum goeden wil toont. De overeenkomst welke over eenige dagen met Engeland getroffen werd tot verdere afbetalingen der Dawes- en Youngleeningen schijnt op een koers verandering te wijzen. Zeker is dat het buitenland niets beter vraagt dan een nieuw akkoord te treffen. Ze voelen er niets voor tot dwangmaatregelen hun toevlucht te nemen, overtuigd gelijk ze zijn dat ze steeds langs twee kanten snijden. Een minimum goeden wil is er noodig om zooniet den economischen toestand op te klaren, dan toch minder dreigend te maken. Zal het moeten gezegd wor den dat de volkeren van heden dit minimum goede wil niet bezitten r'.-A'Tr-i-; zware paKKen iojvci u^auvu, v wij O

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1