AAN DE OUDERS De Veeprijskampen te Glabbeek Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor en door dc Landbouwers Het Reglement op den Handel in Room Spaart uwe Aardappelen Orgaan der Landbouwersverecniging Redt U Zeiven ZONDAG 2,2 IUL1 1934. Ftjji È'j 16de JAARGANG N* 812 WmmÊO^!ÊmmÊÊ!ÊgʧÊS!^ÊBmBÊSÊËÊÊBSBSSS!Ê!!!ÊSBÊÊÊSSÊBBSÊa!ËÊSÊÊm Abonnementsprijs 12 fr. sjaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactiet De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In de scholen van de steden is het groot verlof reeds begon nen en op de meeste buitenge meenten zal het schooljaar binnen enkele dagen eveneens ten einde loopen. Daarmede worden nogmaals duizenden jongens en meisjes het werkelijke leven ingestuurd en velen onder hen zullen het leger werkloozen nog gaan versterken. Hierin zijn de landbouwerskinde ren bevoordeeligd tegenover hun maatjes uit de nijverheidsmiddens: zij toch zullen thuis werk en voed sel vinden, zonder dat ze daarvoor schoon moeten gaan spreken of anderen lastig vallen. Maar daar staat tegenover, zal menig lezer misschien aanmerken, dat onze kinderen tegenwoordig op de boerderij, spijts zwaren arbeid, weinig kunnen verdienen en dat ze min lekker gevoed en op verre na niet zoo fijn gekleed zijn als de werkloozen. Die overweging is wellicht niet gunstig bij de be roepskeuze, waar de landbou werskinderen van 14 jaar nu voor staan. Daarenboven bevalt een positie hen doorgaans meer dan het werk op den akker. Wij hebben hier verleden jaar, nopens dezelfde kwestie, klaar en duidelijk uiteengezet dat het al geen goud is wat er blinktdui zenden gestudeerden en half-ge- studeerden loopen op de straat zonder te weten van wat hout pijlen maken andere "meneeren,, en juffrouwen slijten, voor echte hongerloonen, een ellendig leven voor het lichaam en een afslovend bestaan voor den geest, in muffe en ongezonde bureelen. Dan hebben wij nog den zedelij ken kant der zaak: hoeveel ouders schreien thans geen bittere tranen omdat ze, enkele jaren geleden, dachten dat hun zoon te verstan dig was om boer te worden of dat hun dochter te fatsoenlijk was om koeien te melken. Zeker is het dat in menig geval het boerenleven den besten waarborg biedt tegen losbandigheid en verkwisting. keerde opvatting over de plichts- verhouding tusschen ouders en kinderen. De eersten meersen maar al te vaak dat zij onbegrensde rechten hebben op al het doen en laten van hun kinderen. Ze aan- j zien hun kroost nog te veel als een 1 middel om den eigen arbeid te j verminderen en als een bron van inkomsten. Zulke opvatting is strijdig tegen de natuurwet en tegen de wet van j God. Een kind is zeker en on- j weerlegbaar aan zijn ouders eer bied, gehoorzaamheid en behulp- i zaamheid verschuldigd daarnaast j i mag men echter niet vergeten dat de ouders er zijn voor de kinderen en niet omgekeerd. De kinderen hebben onbetwist- j baar recht op een goede opvoe ding en een ernstige vakopleiding, en dit laatste zoo volledig moge lijk, in verhouding tot den stoffe- lijken welstand waarin de ouders verkeeren. Het moderne leven, met zijn ekonomische en maatschappelijke noodwendigheden, eischt daaren boven van den boer, meer nog dan van iemand anders, een zeke re algemeene ontwikkeling en een wetenschappelijke voorbereiding voor het praktisch leven. Hier past ook te zeggen dat, in België, de boerenstand met veel vernedering en zelfs met verach ting bejegend wordt, juist omdat onze landbouwers, algemeen ge nomen, een tekort hebben aan geestelijke ontwikkeling en nog meer aan maatschappelijk begrij pen daardoor is het uit te leggen dat de boerenmassa niet solidair denken, noch syndikaal willen kan. Dat verklaart ons meteen de onverschillige gerustheid van de Regeering tegenover de landbou wers. Het beste middel om het volk of een deel van het volk tam en mak te houden is het uitbaten zijner onwetendheid. De schuld van dezen toestand ligt ten huidigen dage nochtans grootendeels bij de boeren zelf. Bij de beroepskeuze moeten de ouders zich laten leiden door den persoonlijken aanleg hunner kin deren, door hun verstandsontwik keling en lichaamsbouw en ook door een beredeneerd vooruitzicht op een deftig en eerlijk bestaan. Rekening houdende met al deze factoren, moet het laatste woord hierin doorgaans aan de kinders zijn, niet aan de ouders. Welke dwaasheid en welke verantwoor delijkheid een kind voor eengansch mcnschenleven voort te stuwen in een richting, waarvan het hoege naamd niet weten wil en waar voor het geen aanleg of geen roe ping heeft. Wel is het de plicht der ouders, tenminste zoo zij zelf de noodige bevoegdheid bezitten, hun kinde ren voor te lichten en raad te ge ven ze mogen het niet beneden hun waardigheid achten in deze belangrijke kwestie overleg te ple gen met den onderwijzer of met andere personen die hieromtrent nuttige aanwijzingen kunnen ge ven. In 't algemeen heerscht bij onze landelijke bevolking een ver- Wij beschikken immers in het Vlaamsche land over degelijke middelbare landbouwscholen, o.a. deze van Sint Niklaas, over een provinciale instelling met bijzon dere faam, te Kwatrecht en meer andere. En om er eene te noemen, al léén als voorbeeld: De middelbare landbouwschool te Kwatrecht, met eene afdeeling voor jongens en eene voor meisjes, is een mo delschool op alle gebied het on derricht wordt er zeer praktisch en proefondervindelijk verstrekt in alle vakken, vlaamsch, fransch, rekenkunde enz. door bekwame vakleeraars de zedelijke en gods dienstige vorming worden er ge waarborgd door een aalmoezenier aan de school verbonden en door een plichtgetrouw bestuur de on kosten worden er tot een mini mum herleid. Wanneer men daar in volle sei zoen een bezoek brengt om er de werkzaamheden en den bekomen uitslag waar te nemen, dan moet men het wel jammer vinden, dat de landbouwers geen ruimer en gretiger gebruik maken van de gelegenheid tot echt vakonder wijs, dat hen hier aangeboden wordt en waarvoor de provincie zich zooveel opofferingen ge troost. De krizis speelt ook hier een noodlottige rol en is zeker een der oorzaken van de geringe belang stelling de grootste oorzaak ligt echter in onvoldoende bekendheid met het nut dezer instellingen en ook wel eenigszins in een zeker wantrouwen tegenover de weten schap in den landbouw, dat hier en daar bij de ouderen nog vooit- woekert. Wat de krizis aangaat, deze kan toch niet eeuwig blijven duren het politiek wantrouwen en de ekonomische afzondering der sta ten kunnen onmogelijk nog langen tijd volgehouden worden. Nieuwe richtlijnen zullen zich, in de naaste toekomst, aan de uitgeputte vol keren opdringen en ook gevolgd moeten worden, spijts den slechten wil van sommige machthebbers. Die tijden zijn naar ons beschei den meening niet ver meer af en die zullen voor de landbouwers betere levensvoorwaarden mee brengen. Laat ons dus zorgen voor de vakopleiding onzer kinderen. Onze grootste vreugde moet zijn er vrije, zelfbewuste, ontwikkelde landbou wers van te maken, die niet enkel bekwaam zijn in hun vak, maar ook bekwaam den strijd te voeren en te winnen voor een deftig be staan. Aan onze begoede leden zeggen we ronduitgeeft middelbaar landbouwonderwijs aan uw kin deren gij hebt er de middelen toe; het is uw plicht. We drukken op landbouwonderwijs, want uwe kinderen worden in de meeste pen- sionnaten alleen tot complimenten makers opgeleid. Ze zullen wel wat fransch met haar op kun nen babbelen, maar kennissen zul len ze niet of weinig hebben op gedaan. In de landbouwscholen zullen ze, benevens de taalkennis van fransch, er andere practische wetenswaardigheden opdoen die hen later onmisbaar zullen zijn in 't leven. Landbouwers, breekt af met den ouden slenter en geeft uwe kinderen een goed onderwijs. Zendt uwe zonen en dochtersnaar goede landbouwscholen. onze (Vervolg Het is verboden room. slagroom of verdunde room te verkoopen, te koop te stellen of voor den verkoop in voor raad te houden in inrichtingen waar kunstroom vervaardigd of bereid wordt. Het is verboden kunstroom te ver koopen, te koop te stellen, voor den verkoop of de levering in voorraad te houden in inrichtingen waar voor den verkoop bestemde volle melk, afge roomde melk, room, slagroom, verdunde room, boter, verduurzaamde melk of niet kunstmatige kaas wordt bereid of vervaardigd. Het is insgelijks verboden kunstroom voor den verkoop of de levering samen met volle melk, afgeroomde melk, room, slagroom of verdunde room in éénzelfde voertuig te vervoeren, i Op voertuigen waarin kunstroom vervoerd wordt voor den verkoop of de levering,moet het opschrift "kunstroom,, (Zie veroolg 2de bladzijde). Sedert enkele jaren richten vrienden van den Hagelandschen Land bouw- en Hoenderbond een Veeprijs kamp in. In den beginne waren er enkele die ren, maar telkecjare was de belangstel ling grooter zoodat deze prijskamp uit gegroeid is tot een zeer belangrijke prestatie op gebied van veekweek. Op Zondag 15 Juli 1.1. werd dit jaar de tentoonstelling gehouden. Ruim 300 prachtdieren namen aan den kampstrijd deel, verdeeld in 8 afdeelingen en waar van de uitslagen der bekroningen ver der volgen. Al de kweekers van het Hageland waren opgekomen en ruim 2000 land bouwers verdrongen zich op de uitge strekte weide. De tentoonstelling werd bezocht door eenige vooraanstaande bewonderaars, waaronder de heer Van Houtgaerden, eere-inspecteur van denVeeartsenijkun- digen Dienst, de gekende liefhebber en keurder van paarden en vee. De heer Van Houtgaarden, ondanks zijn 83 jaar, had er aan gehouden deze belangrijke prijskampen te komen zien. Verders bemerkten we de heer Gie- len, Staatsagronoom, de heeren Vran- ken en Caudron. wederzijds Bestuur ders der Landbouwersvereenigingen te Brugge en te Aalst, de heer Burgemees ter van Glabbeek, enz. De Jury had een lastige taak om tus schen deze prachtdieren de premies toe te kennen. Merken we aan dat het hier uitslui tend blauw ras is, welk tamelijk zuiver voorkomt. De melkkontrool wees uit dat hier flinke melkgeefsters in de streek zijn. Hageland komt inzake veekweek flink vooruit, dank zij de werking van het bestuur der hoogergenoemde land- bouwersvereeniging. Hen komt alle eer toe. Dat ze voort gaan op den ingeslagen weg tot nut en voordeel der Hagelandsche boeren. Een banket, waaraan 70 personen deelnamen, en waar gesproken werd door de heeren Van de Poel, Van Hout gaerden, Vranken, Philips en De Cock, besloot deze schoone landbouwdag. Spectator. Uitslag van den Veeprijskamp gehouden op 15 Juli 1934 te Glabbeek door den "Hagelandschen Landbouw en Hoenderbond» met de medewerking van het gemeentebestuur en de melkerij St Brigitta Afdeeling 1. Stieren met 3 of meer tanden van volwassenen. 1'prijs: Vangoeidsenhoven, Oplinter. 2 Vanderwaeren, Winge. 3 Willems A„ Tielt. 4 Wolfs We, Winge. 5 Simonet Ch.. Bekkevoort. 6 Veebond Bunsbeek. Afdeeling 2. Stieren met 2 tanden van volwassenen. le prijs: Huens, Kerckom. 2 Bilsen J., Cortenaken. 3 Goen C-, Zuurbemde. 4 De Bruyn, Waenrode. 5 Goen, Ransberg. Afdeeling 3. Stieren zonder tanden van volwassenen 1* prijsLenaerts, Kersbeek. 2 Simonet Gebr. Zuurbemde. 3 Goen, Lubbeek. 4 Tuyls, Binckom. 5 Jonckers, Kersbeek. 5 Schots. Kersbeek. 5 Janssens kind. Bunsbeek. Afdeeling 4. Melkkoeien. le prijs: DonvilJ., Melkwezer. 2 Vanderwaeren, Winge. 2 Simonet, Bekkevoort. 3 Boyen, Zuurbemde. 4 Van Nerum, Wever. 4 Mathues, Hoeleden. 4 Torbeyns, Kapellen. 4 Staes, Bunsbeek. 5 Simonet, Bekkevoort. 5 Staes, Bunsbeek. 5 Lenaerts, Kersbeek. 5 Vangoeidsenhoven, Oplinter, 5 Donvil, Melkwezer. 6 Simonet, Bekkevoort. 6 Lenaerts, Kersbeek. 6 Boyen, Zuurbemde. Afdeeling 5. Melkkoeien van landbouwers met ten hoogste 2 melkkoeien. \c prijs: Leunis, Kersbeek. 2 Mathues, BuDsbeek. 4 Mellaerts J., Glabbeek. Afdeeling 6.Vaarzen zonder tanden. le prijs: Jonckers R., Kersbeek. 2 Es Donvil, Melkwezer. 2 Wolfs We, Winge. 3 Simonet Gebr., Zuurbemde. 3 3 Vangoeidsenhoven, Oplinter. 4 4 Boermans, Ransberg. 4 Simonet, Bekkevoort. 4 Jonckers. Kersbeek. 4 Vanherrewegen, Bunsbeek. 4 Boyen, Zuurbemde. Afdeeling 7. Vaarzen met 2 tanden van volwassenen. le prijs Wolfs We, Winge. 2 Vanherrewegen, Bunsbeek. 2 Mertens G., Ransberg. 3 Simonet, Bekkevoort. 3 Janssens kind. Bunsbeek. 3 4 Simonet, Bekkevoort. 4 Boermans. Ransberg. 4 Simonet, Bekkevoort. 4 Vanherrewegen, Bunsbeek. 5 Veulemans A., Zuurbemde. 5 Afdeeling 8. Vaarzen of gekalfde koeien met 4 en 6 tanden. le prijs: Vanderwaeren, Winge. 2 Boyen, Zuurbemde. 3 Degeest P.. Glab.-Zuurbemde. 3 Lenaerts, Kersbeek. 3 Schots, Kersbeek. 4 Janssens kind. Bunsbeek. 4 Schotsmans R., Kapellen. 4 Boermans, Ransberg. 4 Vangoeidsenhoven, Oplinter. 5 Donvil, Bunsbeek. 5 VanschoubroekT.,Zuurbemde. 5 Vangoeidsenhoven, Oplinter. Afdeeling 9. Gekontroleerde melkkoeien. 1' prijs: Simonet Gebr., Zuurbemde. 2 Goen. Lubbeek. 2 Ceustermans, Bekkevoort. 3 Schots, Kersbeek. 3 Simonet, Bekkevoort. 4 Vanherrewegen, Bunsbeek. 4 Jonckers, Kersbeek. 4 Goen, Lubbeek. 4 Vangoeidsenhoven, Oplinter. 4 4 Vanschoubroek M., Glabbeek. 4 Vangoeidsenhoven, Oplinter. 4 Simonet, Bekkevoort. 5 Ceustermans, Bekkevoort. 5 Jonckers, Kersbeek. 5 M. Vanschoubroek, Glabbeek. 5 Schots, Kersbeek. De oogst van aardappelen in heel Europa schijnt dit jaar een aanzienlijke vermindering in opbrengst te geven. De eetaardappelen zullen naar alle waarschijnlijkheid duur zijn heel het jaar. Het zal dus totaal verkeerd zijn eet aardappelen aan koeien of zwijnen te voederen gezien dit voeder steeds te duur kost en bij koeien kan worden vervangen door koeken en andere krachtvoeders. Voor zwijnen dient al leen de samengestelde voeders R.U.Z. gebruikt. Zwijnen met onze speciale voeders gekweekt, kosten de helft van wat ze anders zouden kosten en hebben dit groot voordeel het werk op een niets te brengen. Men geeft tweemaal daags een kleine hoeveelheid pap. bereid van een deel meel en water. Twintig varkens kwee ken met onze methode vraagt minder werk als twee met den ouden slenter. Wie gelooft ons Wie wil onze raad volgen Wie verlangt verdere inlichtingen? Schrijft eenige regels naar onze bu reelen en we brengen U op de hoogte van de moderne voedingsmethode. I 3 3 Boermans, Ransberg. 3 2 whssbe*# aasiaaw natuaaa

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1