H" De Vaderlandsliefde der Volken. 64 ten- Het nieuw Plantgoed is duur blijkt den Arbeid adelt* Land boa w weekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en door de Landbouwers rborj ftdts, Ministerie van Landbouw Melkontledingen te lies-, 'breuk, afwlj. lachten, olbren- 9- Belgit ernbuxg en toe- iU '885, 31. aar van gouden 1913 e. en Lull ste am e per» breaj VAAR intvauj itel Mn tin, (Sli ZONDAG 16 SEPTEMBER 1934. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 820 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. liet overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRÖN. Bareel en Redactie i De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. ag, Hl tgen an 91» t. 65-61 i) Keil trouwe, een ee. CHIEN waar- n id Huu PFAFF tven. rjen w» ■dieninj. ■nen lummei. tttilli De liefde tot den vadergrond is een van de schoonste volksdeug den. Ze groeit in eikendeen van in de kindsheid door de liefde voor ouders en familieleden, tot een genegenheid voor het huize- Jtm, het hof, de streek waarin men groeide en stoeide. Wie denkt niet met een zekere ontroering terug aan zijn dorpken met zijn toren, zijn velden en dre ven, en wie is niet getrokken dit alles terug te zien na een lange afwezigheid Dit alles is liefde tot den ge boortegrond, tot het plaatsje, het land, het volk, waar men heeft ge leefd, waaruit men is gesproten. Hoe wordt die fierheid ons in geplant van in de kinderjaren, bij de vertellingen van vader, in de school, in lezingen en tooneelop- oeringen. Maar hoe wordt die schoone deugd, die liefde tot den geboorte grond uitgebuit door fijngeslepen diplomaten, geholpen door een er van lakeien, betaalde pers agenten en waanzinnige fanatie- kers.die deze liefde tot haat trach ten om te werken. Hoe kan die liefde voor eigen volk en land haat beteekenen voor vreemden Zijn die kinde ren, die mannen en vrouwen van die andere landen niet in dezelfde gesteldheid en groeide ook niet in hen de liefde Waarom zouden die menschen van éénen Vader, op anderen grond geboren, maar met dezelfde schoone deugd van vaderlands liefde in hun ziel, elkander kunnen haten, elkander kunnen vermoor den? En toch bestaat dat onzinnig spel, van het beginsel der eeuwen, en duurt het voort op onze dagen, in onze tijden die aangeschre Wie predikt de groote Kruis Vraagstuk der Muntontwaarding tocht der volken 3 Waarom marcheert het als één man bij het eerste signaal tot den groot deel wordt gebruikt om de De landman zwoegt en werkt, spaart en rekent, maar ziet niet hoe men door allerlei belastingen zijn geld afperst waarvan een Is de devalvatie voordeelig iïUlü ETS ■MS naaima- jnen en Dultsch jp kunt De geschiedenis is daar om ons te leeren dat de massa zich leiden laat als een bende vee. Dat de dagbladen en de redevoeringen, het uiterlijk vertoon en de blin kende uniformen meer vermogen dan elke redeneering, dan al de tranen en zuchten, dan al het bloed dat door de eeuwen heen bij stroomen vloeide Het volk is waanzinnig en wreed door zijn domheid en dweepzucht, wanneer de trom gaat en de leiders van de liefde tot het Vaderland,, gewagen. De borsten der verscheiden mannen, der geharnaste jongelin gen zwellen bij dat tooverwoord "Vaderland dat woord dat in tragische omstandigheden de meest heiligschennende vloek beteekent. Dat woord heeft de aantrek kingskracht, dewelke door de bendeleiders wordt gebruikt om de menschen tegen elkander in het vuur te jagen, zonder dat ze zelf weten of beseffen waarom ze den dcod ingaan En hier passen wel de woorden van Multatuli in zijn "Vorsten school», wanneer hij zegt Het volk staat lager als 't rede- looze dier dat onbezonnen graast... De dichter had er wel kun nen bijvoegen dat onbezonnen moordt.... Terwijl eenige denkers hun her sens geweld aandoen om de mas sa te doordringen van de groote waarheid, wordt er in bet donker gewerkt, wordt het volk in ons en in andere landen uitgezogen om legers te bewapenen, om kanon nen, vliegmachienen en doodende gassen te fabrikeeren, om de geld- dood zijner kinderen te bewerken. De werkman weert zich in het werk en in de syndikale actie, staakt voor eenige centiemen af slag, maar vergeet dat men zijn graf aan het delven is, ginds aan de boorden van dezen of genen stroom. Intusschen wordt er dapper gewerkt, klimmen de aandeelen der oorlogsgieren, zwelt de geld- koffer en de hoogmoed der inter nationale bloedhonden. En eens komt de dag dat er mu nitie en gassen zullen genoeg zijn om de domme en zinnelooze massa weg te vagen. Zal het volk nog tijdig de oogen openen Zal de massa in al de landen der wereld tijdig begrijpen dat "vaderland,, in oorlogstijd slechts de brandkoffer beteekent van het groot kapitaal Zullen de vaders en de moeders tijdig inzien dat"vaderlandsliefde,, de meest heiligschennende mis daad is wanneer het vaderland het bloed eischt van hun kinderen Zullen ze op het tragisch oogenblik den moed hebben zich te keeren tegen diegenen die hun ne zonen, hun lieve kinderen den dood inzenden Ik durf, ik wil het nog hopen. P. V. T. ven staan als zijnde gekomen tot koffers der geldwolven te vullen rs beurt. Aalst, let hoogste peil van beschaving en volmaaktheid. Zulke toestanden hebben een oorzaak, en juist deze oorzaak zullen we vandaag aan onze lezers bekend maken. Wanneer een volk ten oorlog wordt geleid, dan is dit op een kommando. En wie geeft dit tee- ken tot den strijd Het zijn de leiders, de keizers, koningen, de staats- of legerhoof- den van de verschillende volke ren. En wat kan de oorzaak zijn van die oorlog, van die oneenigheid tusschen de verschillende landen Deze is alleen te zoeken in de grijpzucht van de leiders, gedre ven of opgezweept door lieden die er een geldelijk belang of een zucht naar heerschappij in zoeken. De volkeren haten elkander niet; alleen de groote magnaten, de bezitters van mijnen en ontgin ningen, de fabrikanten van duik- booten, kanonnen en munitie ja gen dezelve tegen elkander op. Het geld, de waanzin, de hoog moed, leiden de mannen naar de slagvelden, vernielen landen en beschavingen, verminken en ver moorden de massa. En het volk De fabrikanten van moordtui gen deelen links en rechts millioe- nen uit aan die menschen die het volk het best kunnen opzweepen en hunne heiligste deugd van va derlandsliefde kunnen omvormen in het laagste dierlijk instinkt, en zekere dagbladen ontvangen groo te sommen om de massa dag voor dag rijp te maken voor de groote massamoord. Pas eene week is het bewezen in eene groote conferentie in Ame rika dat deze genoemde fabrikan ten en doodgravers der volken, met de meeste vlijt werken, staats hoofden en ministers omkoopen oorlogsgetuig te mogen le veren en alles in het werk stellen om oorlogen te doen uitbreken Wanneer zal het volk verstand en durfkracht genoeg bezitten om eensgezind deze massamoorde naars naar de keel te springen Wanneer zal het een alge- meene wereldwerkstaking uitroe pen om al de fabrieken, al de oor logstuigen en al de volksmoorde naars te vernietigen Wanneer Er zijn twee machten die dat kunnen verwezenlijken en dan nog als ze samenwerken, namelijk de Godsdienst en de Democratie. Het is nu eenmaal een feit dat het plantgoed dees jaar schromelijk duur zal kosten. Dit valt zeker niet in den smaak van de koopers, en het is zeer spijtig dat zoo iets moet voorvallen in deze lastige tijden. Het gebeurt echter nogal eens in het leven dat de mensch met tegenzin iets doen moet, en dit zal voor dees jaar het geval zijn inzake de aankoop van plant goed. We zullen verplicht zijn het peper dure plantgoed te koopen, en dit uit noodzakelijkheid des middels. Laten we ons nu geen kwaad bloed maken en de zaken eens kalm berede neeren. We staan voor de keus ofwel we koopen nieuw plantgoed en we betalen de hooge prijs, ofwel we koopen niets en planten ons oud en versleten goed. Laten we nu eens rekenen wat ons het meest voordeel zal bijbrengen. Veronderstellen we even dat we de kleine planters, cijfer 9, van de Krugers 135 fr. moeten betalen. We hebben voor een dagwand 250 tot 350 kg. noo- dig, naar gelang we wijd of dicht plan ten. Nemen we gemiddeld 300 kg. Aan 135 fr. zal dees dagwand aan plantgoed 405 fr. kosten. Met ons eigen goed, de onkosten van uitrapen bijgerekend, zou het ons per 100 kg. op 45 fr. komen of 3X^5 135 fr. voor een dagwand, zoodat we in het eerste geval een meerderuitgave hebben van 405 135 270 fr. Welk verschil zal de opbrengst ons geven Dees jaar kunnen we de ge middelde opbrengst van oud plantgoed op 40 kg. de roede en voor 't nieuw 80 kg. de roede nemen. We zullen op die basis onze begrooting opstellen voor 1935. Veronderstellen we nu dat het tegen valt en dat de eetaardappelen toeko mende jaar zeer goedkoop zijn en slechts 20 fr. kosten dan kunnen we (Zie vervolg op de 2de bladzijde). I. Het is buiten twijfel dat de aanhan gers van een gebeurlijke muntontwaar- ding in België niet talrijk zijn. In vele handelsmiddens is men er van overtuigd dat er op monetair gebied iets moet ge daan worden, zonder dat men, echter, openlijk voor devalvatie durft uitkomen. Voor Frankrijk kan hetzelfde niet ge zegd worden. Daar vormen ze een actie ve groep en hun leider, volksvertegen woordiger Paul Reynaud, spaart geen moeite om zijn gedachten door te zetten. En daar we ongelukkigerwijze 1 altijd het voetspoor van Frankrijk vol gen, kan die campagne voor muntont- waarding ons niet onverlet laten. In een artikel verschenen in Agence Economique et Financière, zet Paul Reynaud zijn standpunt uiteen. Hij is voorstander van de ontwaarding van den frank, om, hoe paradoxaal het ook schijne, aldus de stabiliteit van den frank beter tc kunnen waarborgen. Zie hoe hij redeneert Engeland, zoo beweert hij, zal in geen geval tot de stabilisatie van het pond sterling overgaan vooraleer het de vaste zekerheid bezit dat er vanwege den dol lar en de munten, die nog aan den goud standaard zijn verbonden, geen ont waarding meer te vreezen is. Over het lot van die munten is schrijver, echter, vol zorgen. Over den dollar omdat hij te laag is en over de andere, en in de allereerste plaats over den frank, omdat ze zoo hoog zijn. Een ramp kan ieder oogenblik voorvallen, zoodat het uitge sloten is dat Engeland zijne munt stabi liseert. Wat dan gedaan Niets is een voudiger: bij algemeen accoord laten de goudlanden hun respectievelijke munten dalen iets wat, volgens P. Reynaud, vroeg of laat toch moet gebeuren en stabiliseeren ze op een peil dat voor hen het best geschikt zijn. Eens zoover, gaan ze Roosevelt spre ken en verzekeren hem dat er van een verdere muntontwaarding geen spraak meer kan zijn. Roosevelt is, weerom volgens P. Reynaud, voor de definitieve stabilisatie van al de munten gewonnen. Er bestaat dus geen twijfel dat hij er dadelijk in toestemt den dollar te stabi liseeren... indien Engeland, van zijne kant, het pond stabiliseert. En waarom zou Engeland dat niet doen indien iedereen het doet vraagt Paul Reynaud zich af. Trouwens, het verlies dat Engeland op zekere uitvoer- markten zou ondergaan ten voordeele van de goudlanden, die dan geen goud landen meer zouden zijn, zou dubbel en dik goedgemaakt worden door de her vatting van den wereldhandel, die zich, na het sluiten van den valutavrede, on vermijdelijk moet voordoen. de kanselier van de Engelsche Schat kist, het onlangs verklaarde, moet het pond sterling zijn afwachtende houding tusschen den dollar en den goudfrank bewaren, waarbij aan het Engelsche egalisatiefonds de opdracht te beurt valt de al te steile of te plotse koersver anderingen den voet dwars te zetten. Dat dit echter niet altijd mogelijk is, hebben we in den loop der laatste dagen gezien. Niettemin kunnen we uit het voor gaande opmaken dat de valutavrede nog geenszins nakend is. Op de redeneering van Paul Reynaud is heel wat aan te merken. Ten eerste, de goudlanden moeten eensgezind voor de ontwaarding van hun respectievelijke munten gewonnen worden. Zoover zijn we inlange nog niet. En zelfs in de veronderstelling dat de toestand niet langer houdbaar ware en de franken en de gulden en de lire vielen, zou Roosevelt dan onmiddellijk bereid gevonden worden om den dollar te stabiliseeren Niets is twijfelachtiger. Voor hem is heel de monetaire kwestie een zaak van binnenlandsche politiek. Kost wat kost wil hij de prijzen der landbouwproducten in de hoogte jagen, en om dit te bereiken, zal hij niet terug schrikken, indien hij het voordeelig oor deelt, een tweede maal de Amerikaan- sche munt te laten vallen. Er is nog een andere vraagwanneer de munten der goudlanden noodge dwongen den gouden standaard verla ten, zal Engeland dan niet het pond j verder ontwaarden om de behaalde voordeelen te behouden Gelijk de Kölnische Zeitung het onlangs terecht schreef, is, zoolang het i Amerikaansche prijzenprobleem niet opgelost is, de tijd niet aangebroken om ernstig een terugkeer van den dollar tot den starren goudstandaard te verhopen. I En zoolang ook, gelijk Chamberlain, Dit aangenomen zijnde, zou het voor Frankrijk niet voordeelig zijn de frank te ontwaarden Er staan twee wegen ter redding open, schreef Paul Reynaud onlangs, deflatie of ontwaarding als opwekker van den uitvoerhandel. Het viel hem niet moeilijk aan te toonen dat de re geering er niets voor voelt den eersten weg te bewandelen. Door wetten en decreten wordt de prijs van het koren vijfmaal duurder gehouden dan op de buitenlandsche markten, de prijs van de suiker zesmaal zoo duur, de prijs van de benzine vijfmaal, van de autos viermaal enz. Verder kondigt de regeering een verscherping aan van het contingente- ment der steenkolen, met het onafwend baar gevolg dat de prijzen van dit voor de nijverheid basisproduct nog zullen stijgen. Ze gaat zelfs zoover producten uit onze colonies te weren, omdat ze goedkooper zijn dan de binnenlandsche en hun invoer een prijsdaling zou te weegbrengen Iedereen zal toegeven dat het in zulke omstandigheden ongerijmd is over de flatie te gewagen. En gezien de handi cap, die de Fransche nijveraars door de duurte van het leven inzake prijzen op de buitenlandsche markten ondervin den, blijft er slechts de ontwaarding van de munt over om den uitvoerhan del nieuw leven in te spuiten. Aldus sprak P. Reynaud. Ook op die redeneering is veel te weerleggen. En ten eerste, zou moeten uitgemaakt worden waarom de nijver heid waardig geoordeeld wordt door hooge toltarieven beschermd te worden, terwijl het minste dat voor den land bouw wordt gedaan tegenstand en moedwil ontmoet En ten tweede zou moeten uitge maakt worden of de exporthandel de voorkeur boven de binnenlandsche markt geniet en waarom Ongetwijfeld is de exporthandel lange jaren 'n factor van de welvaart geweest, maar, hoe noode ook, moeten we stilaan gaan inzien dat, gezien ieder land naar econo mische afzondering streeft, hij geleide lijk van waarde vermindert en dat de welvaart meer op de binnenlandsche markt, die stabiel is, moet opgebouwd worden. Daarom willen we in een volgend artikel even nagaan, of de muntont waarding aan de dertig tot veertig lan den, die ze in den laatsten tijd hebben doorgevoerd op uitvoergebied werke lijk vele voordeelen heeft verschaft. MHNaKBBHaaaHaaaaaatiaBBSBaBa De landelijke gemeenten, die hun electrificatienet zouden willen uitbrei den tot nog niet bediende gehuchten of alleenstaande hoeven en derhalve on derhandelingen zouden moeten aan- knoopen met hun verdeeler van elec- trische energie, kunnen zich wenden tot het Ministerie van Landbouw, waar de dienst voor landelijke genie hen koste loos alle nuttige inlichtingen zal ver strekken. Voortaan zullen we elke week melk ontleden op een bepaalde dag en uur, dit om alle onderbreken van het bureel- werk te verhinderen. Wij ontleden Elke Dinsdag voor middag van 8 tot 10 uur. Kostprijs 5 fr. per ontleding. i 27 'héo V» at, i i J. Bom :he stee 1stP™ Dero| t, Wint van brti feeststrm iczcn vu Begemii. russel, rting. Asbtek takbreul, 28, Ketel i, genem BRS Maan> (over it PASSE- ettest meer Uwe jen,In oogen- ;e wilt, jine en iveren. :n prijs PASSÉ- 49 Fr, ran aanval KiaïiasfflswfsiKs fflaa® Et ki aaaaaa alle Vilan- IHIBilS«!iai9»aiiaBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1