FT Éi ■m De Opvoeding onzer Kinderen Herfw"2!f :eo- ilijkt idea Arbeid adelt, Landbouwweekblad Voor et) door de Landbouwers Haar Invloed op de Samenleving. o en idts, Poolsche Industrieplanters Het Vraagstuk der Muntontwaarding i Landbouwers, IU Orgaan der Landbouwersverecniging Redt U Zei vers TUIS ITS Ail He lies-, rbrcuk, afwij. •lachten, 'olbren- '9- :embutj tm en toe- 1885. ld '31. aar van gouden 1913 en Lui iste Ie» met ZONDAG 23 SEPTEMBER 1934. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr ö21 mtm Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat» 4, Aalst. De medewerkers verantwoordelijk voor bijdragen. zijn hunne Aankondigingen volgens akkoord. rhéoV» e pe» brensj .VAAR i tel Mi tin, (Sii lag tgen an 9 65-i Bij den aanvang van het groot verlof lebben we hier met nadruk gewezen op let groot belang der beroepskeuze met let begin van het nieuw schooljaar, «aar we nu voor staan, willen we de aandacht onzer landbouwersgezinnen vestigen op de opvoeding in het alge- attn. Het belang daarvan zal niemand ontkennen immers van de lichamelijke en vooral van de zedelijke opvoeding lier jeugd hangt bijna uitsluitend af wat is volk later wezen zal. Ons werelddeel met zijn betrekkelijk oude beschaving was eeuwenlang toon- iangevend voor wetenschap, kunst en ietteren dit gold ook voor de paedago- jie of opvoedingsleer. Met de buitengewoon vlugge ekono- lische ontwikkeling van Amerika ver lor Europa niet alleen zijn voorsprong handel en nijverheid, maar eveneens op wetenschappelijk gebied werd het door den overzeeschen reus ziender- oogen overrompeld; onze scholen en opvoedingsstelsels konden zich evenmin intvauj jan zijn invloed onttrekken. Laat ons dan even nagaan wat het ipvoedingsstelsel in het land van pe- (overdo troleum- en kopermagnaten inhoudt en welke gevolgen het op zedelijk en so ciaal gebied teweeg brengt. Om in deze aangelegenheid een juist nzicht te krijgen, hebben we maar een Hi kijkje te nemen in het overbekende werk Ontdek Amerika door Marnix IGijsen, een geleerde die ter plaats zelf zich heeft toegelegd op de kennis der Amerikaansche zeden. Berichten uit Kei jjdschriften en dagbladen bewijzen de echtheid van deze studie. Men schijnt ginder het kind te aan schouwen als een wezen zonder zedelijke jebreken, waarvan men den natuurlij- ;en aanleg en eigen geaardheid maar te ontwikkelen en in de goede richting aan It moedigen heeft, om er een nuttig en voorbeeldig burger van op te kweeken. Het kind moet zoowel in de school als elders zoo vrij mogelijk wezenhet moet zijn eigen gang kunnen gaan en bij een misstap mag er geen spraak zijn van een i tigenlijke straf. Aldus krijgt het kind de f teening dat het bestaat op zichzelf en vf 1 voor zichzelfhet groeit op in een valsch daglicht, tot het op vijftienjarigen ouderdom in de wereld geworpen wordt, wens gebonden aan duizend wetten en altrlei onverbiddelijke verplichtingen door de samenleving vereischt. Welke zijn nu de uitslagen van dat stelsel» Echt familieleven bestaat in Amerika liet meer de volwassen zoon aanziet lijn vader als een soort oudere kame- die niet meer op de hoogte is van lijn tijd die zoon gaat zijn gang en leidt zijn eigen leven. De zucht naar geld en fortuin verdringt er elk ander itreven. Bluf en oppervlakkigheid tre in de plaats van ernst en vertrouw baarheid. Diploma's van hoogere stu diën zijn in sommige gestichten voor geld te koop. Schandalen in fiaancie en trustmiddens zijn er niet uit de lucht. De misdadigheid en de praktijken van de gangsters worden ons door de dagbla den regelmatig meegedeeld. De neer geschoten Dillinger en de gevangen Al Capone hebben meer dan duizend coliegas in de misdaad. In dat land van goud en grootsche ondernemingen is de corruptie in het bestuurswezen zoo groot dat men de bandieterij niet meer bedwingen kan en dat men, in het geheim, Al Capone van de eene gevangenis naar de andere voert, uit vrees dat zijn aanhangers hem zouden bevrijden. Milliardairs of hun kinderen worden bij klaarlichten dag opgelicht om hen een losgeld af te persen. Talrijk zijn de rijken die het land bOrfl ontvluchten en zich in den vreemde gaan vestigen om aan de avonturen met de bandieten te ontkomen. En wat gezegd over de zedelijkheids begrippen der massa Ieder van ons herinnert zich nog hoe wij, in onze kinderjaren, sidderden van afschuw, bij het lezen of hooren vertellen der ver halen over Jan de Lichte en Baekeland. trouwe een ee CHIEN waar- n id Hm PFAFf :ven. i en vu dienif nen ïaaima' nen en Dultsch p kunt an alk s beun. Aalst. VilaD' Io Amerika schijnt de bevolking tegen over zulke "helden,, geheel anders te reageeren bij den dood vaD den moor denaar Dillinger werden door "chicke,, dames zakdoeken in zijn bloed gedoopt, om ze als kostbare relikwiën te bewa ren. Bij het wegbrengen van zijn lijk volgde een enthousiaste menigte... Op elk gebied is Amerika een on evenwichtig landzulks heeft het te danken niet alleen aan de samenstelling zijner bevolking, veelal voortkomend van Europeesche avonturiers, maar vooral aan zijn opvoedingsmethoden in schoolhet kind moet zijn eigen goes ting doen en zijn eigen gang gaan. Ook in België wil men denzelfden weg op in onze onderwijs- en opvoe dingswereld hebben we een aantal vooraanstaande menschen. die zich blindstaren op al wat nieuw en vreemd is en die het goede van vroeger, hoe degelijk dat ook was, aanzien met min achting en als verouderd en uit de mode. Zoo wilde het Ministerie enkele jaren geleden dat men, met behulp van zekere methoden en werktuigen, het verstand onzer kinderen zou meten en in cijfers omzetten, evenals men een roede grond meet of een zak lijnmeel weegt. Gelukkig is dat grapje bij de proef en het verlies van tijd en onkos ten gebleven. Wat de eigenlijke opvoeding betreft, wil men ook hier de kinderen opleiden in een "atmosfeer,, van vrijheid, zonder eenigen dwang, zoodat ze uit plezier en vanzelf leeren1 Wij kennen een paar klassen waar deze nieuwe goede methode gevolgd wordteen geweldige schaterlach zou bij de bevolking op gaan, indien wij moesten kenbaar ma ken wat daar allemaal gebeurt de kinderen worden er eigenzinnig en eigenwijs en leveren de beste elementen voor opstand en revolutie. De ouders ondervinden zelf dat er zonder strengheid bij een kind niets te bereiken valt. Streng zijn beteekent nietwreed zijn. Men kan streng en te- zelvertijd zeer goed zijn de kinderen moeten zoo gedrild worden dat ze hun ouders en oversten vreezen, maar deze eveneens beminnen en eeren. Goede ouders boezemen hun kinderen in gelijke mate vrees en vertrouwen in. De godsdienstleer gaat met deze stelling volledig akkoord "De vrees des Heeren is het begin der wijsheid Wie de roede spaart, haat zijn zoon,,. Het woord "roede,, dient hier echter niet al te letterlijk opgenomen. Er zijn middelen genoeg om het kind in het goede spoor te houden zonder al te zware lichamelijke kastijdingen. Om te sluiten dient er nog op gewe zen dat voor een degelijke opvoeding de school en het gezin moeten samen werken. Het werk van den besten on derwijzer gaat grootendeels verloren wanneer de ouders hun kinderen onver schillig laten betijen. De Poolsche Industrie, die eens zeer gekend en beroemd was, geraakte de laatste jaren stilaan in verval. De sor teering was nooit verzorgd en van selectie of keuring was geen spraak. Deze werd vervangen door Holland- sche, die onder alle opzichten voldeed, maar in opbrengst tegen de echte Modrow Industrie moest onderdoen, zoodat vele kweekers toch nog vasthiel- deg aan de poolsche plant. Het haalde ons meermaals misnoegen op den hals, daar het bleek dat de soort onzuiver en onverzorgd was. Sinds eenige jaren echter heeft de poolsche regeering keuringskommissies ingesteld en hebben vele poolsche kweekers zich op de zuivering en ver edeling van hun soorten toegelegd. Dezen zomer gaven de door ons ge leverde industrie-planters een goeden (Zie vervolg onderaan 3de kolom). De tegenwoordige intensieve kuituur is ongetwijfeld beheerscht door het ge bruiken van steeds grootere hoeveelhe den scheikundige meststoffen. De laatst genoemde genieten van eene steeds aan groeiende gunst als bepalende deelen van de vruchtbaarheid der gronden. Maar als deze ontwikkeling zonder twijfel een vooruitgang van de land- bouwpraktijk bijbrengt, moet men niet uit het oog verliezen dat den uitslag van eene zekere kuituur ook grooten deels afhangt van het bewerken van den grond en van zijn onderhoud. De natuurlijke hoedanigheden van den grond vóór en na de zaaiïngen ver- toonen inderdaad eene aanzienlijke be langrijkheid. Dit verklaart gedeeltelijk den bijval van zekere landbouwers in betrekking met hunne kollega's die de zelfde hoeveelheden en dezelfde hoeda nigheden meststoffen gebruiken. Dit verhaal heeft enkelij k voor doel de veelvuldige voordeelen van het on derhoud der graangewassen in korte woorden uit te leggen. Het kuischen der graanvelden hangt alleenlijk af van de verwijdering der rijen bij het zaaien. Daar den zaaitijd der graangewassen nakend is, is het dus voor den landbou wer het oogenblik van een besluit te nemen aangaande den aan te nemen afstand tusschen de rijen. De zaaiïngen op kleinen afstand worden nog door een groot getal landbouwers toegepast. De bijzonderste reden die zij inroepen om deze ouderwetsche gewoonte te behouden is dat men het grootst getal mogelijk planten per oppervlakte hoeft te hebben om eene goede opbrengst in granen te bekomen. Het is nutteloos te zeggen dat zij mis zijn en dat het nu stel lig bewezen is dat deze zaaiïngen geene behoorlijke opbrengst kunnen geven. Inderdaad wie zegt kleinen afstand zegt kleine aren, klein graan, gering eigen aardig gewicht per hectoliter, crypto- gamische ziekten van allen aard, slechte voeding, enz. Integendeel de zaaiïngen op grooten afstand, 't is te zeggen op 20 cm. en zelfs nabij 25 cm., die bovendien met reden meer en meer toegepast worden, zijn de eenige om de hoogste opbrengst te kunnen verzekeren. Buiten het ver mogen dat zij aan de planten geven van over overvloedig licht en lucht te be schikken, het bijzonderste voor eene goede opgroeiïng, hebben zij nog het oneindig voordeel van het mekanisch wieden der tusschenlijnen toe te laten. Die bewerking geschiedt uiterst gemak kelijk, dank aan de moderne hakmachi- nen waarover den landbouw tegen woordig beschikt. Het uitvoeren der wieding is eene onbetwistbare krachtige bewerking. Al de landbouwers die deze toepassing oordeelkundig gebruiken, en er zijn er reeds verscheidene duizende, zijn t'ak- koord om de veelvuldige voordeelen 1 ervan te bekennen. Ziehier in 't kort hare bijzonderste voordeelen 1°) Op den bovengrond een losse laag aarde aanbrengen die de verwarming van den grond vergemakkelijkt en wel ke de lucht en het water overvloediger laten indringen. Het indringen van de lucht in den grond en zijne verwarming in de lente wekt het werk der groote en kleine wortelen open begunstigen tezel- vertijd ook het werken der microben. Het ijverig groeien van die uiterst kleine diertjes drukt zich uit door eene fabricatie van nitraat ten nadeele van de (Zie vervolg op de 2de bladzijde). uitslag. Heden kochten we GOEDGEKEUR DE INDUSTRIE-PLANTERS in Po len welke zullen geleverd worden met Brengt de devalvatie voordeel bij ii. Het is licht te begrijpen dat daar waar het gaat om den invloed van de muntontwaarding in het licht te brengen, het voorbeeld van Engeland te pas en te onpas wordt gebruikt. Al de landen, die moeilijk hun economisch evenwicht kunnen terugvinden, kijken afgunstig naar Engeland, alsof de devalvatie in staat ware wonderen te verrichten. We meenen dat ze in hun oordeel veel te snel en te lichtvaardig te werk gaan. In de eerste plaats dient aangemerkt dat de ontwaarding van het Engelsche pond niet uit vrijen wil geschiedde, maar letterlijk door een ongelukkigen samen loop van ongunstige omstandigheden werd opgedrongen. Wie herinnert zich niet hoe het En gelsche volk er het hart van in was en de val van het pond aanzag als de grootste ramp die hen kon treffen Dat het, alles bijeengenomen, nog goed ver- loopen is, wie durfde het toen droomen Daaraan liggea verschillende oorza ken ten grondslag. Ten eerste, de En gelsche munt bezit als universeel beta lingsmiddel een uitzonderlijk breede uitstraling, waarbij die van den Fran- schen frank niet kan vergeleken worden; ten tweede, de val van het pond ge beurde op het oogenblik dat er over heel de wereld een ware inzinking van de prijzen plaats vond zoodat een ver mindering van de koopkracht van het pond grootendeels werd goedgemaakt ten derde, vele munten pasten zich oogenblikkelijk aan op de schommelen de Engelsche munt: o.a. de Schandinaaf- sche, de Egyptische, die van de Domi nions, enz.ten vierde, het pond bleef, spijts zijn val, behouden als algemeen betalingsmiddel voor de grondstoffen, zoodat het den schijn had dat de prijzen onveranderd waren gebleven. Een Engelschman, die zijn land niet verlaat, schreef toentijds André Sieg fried, de beste kenner op het vasteland van de Engelsche toestanden, kan het niet merken, dat er een belangrijke ver andering in de natuur van de nationale munt is ingetreden. En indien hij toch over de grenzen gaat, heeft hij, gezien de prijsdalingen, toch niet veel meer ponden uit te geven dan voorheen. Men ziet het, Engeland werd, om een volksche uitdrukking te gebruiken, door een goeden engel gediend. Het zou, echter, te veel gevraagd zijn dat die gunstige omstandigheden zich weer zouden voordoen, telkens wanneer het een of ander land er aan denkt zijn munt te ontwaarden- Zulke gunstige voorwaarden doen zich wellicht geen tweede maal voor. Indien we, echter, kort en bondig de vraag stellen heeft de muntontwaarding aan Engeland inzake uitvoerhandel vele voordeelen verschaft dan moeten we ontkennend antwoorden. De economische opleving van Enge land, waarover we hier reeds herhaal delijk hebben geschreven, is grooten deels aan de verovering van de binnen- landsche markt te danken. Hebben we onlangs niet gezien dat, spijts de begun stigingsmaatregelen tusschen Engeland en zijn Dominions getroffen, de resulta ten inlange niet aan de gestelde ver wachtingen beantwoorden Zeker is een vermeerdering van uitvoer voor ongeveer 3 millioen pond niet te ver smaden. Nochtans, hoe men het ook keere of draaie, de uitvoer blijft het zwakke punt van de Engelsche economie en het is de muntontwaarding niet die het zal oplossen. Met hoeveel meer recht kan dit niet gezegd worden van de Vereenigde- Staten en Duitschland Spijts een dollar die, naar het gezegde van Roosevelt, in lood en certificaat als de Nederlandsche. twee is gesneden, boekt de Amerikaan- We hopen dat ze een prachtigen uitslag sche uitvoer aeen vermeldinaswaardi- zullen geven en kunnen onze leden aan» zetten eene proef te doen. De prijs der poolsche planters zal daarenboven 50 frank per 100 kg. min- i der zijn als de hollandsche. Daar de verzendingen vroeg gebeu- I ren, omwille van den vroegen winter in hoogergenoemd land, dringen we aan op eene spoedige inschrjjving. sche uitvoer geen vermeldingswaardï gen vooruitgang. En ook voor Duitsch land dat in de praktijk een muntont waarding heeft doorgevoerd met zijn sperr- en andere marken, is en blijft bet vraagstuk van den uitvoer het moeilijk ste om op te lossen. Het voorbeeld van Tcheco-Slowakije dat wetens en willens een muntont waarding doordreef, is in dien zin leer rijk. Het was in Februari 1.1. dat er besloten werd de nationale munt met 16 2/3 t.h. te verlagen. In Maart daarop scheen het reeds dat bet land zich over den getroffen maatregel niet zou hebben te beklagen de uitvoer van de indus- trieele producten was niet minder dan 37,5 t h. tegenover dezelfde maaod van het vorige jaar gestegen. Wanneer de statistieken in het licht werden gegeven, merkte men echter alras dat er te vroeg victorie werd gekraaid. De vermeerde ring van uitvoer was voor 90 t.h. te danken aan leveringen van oorlogstuig- waarvan de bestellingen reeds maanden oud waren. Voor de vier eerste maanden van 1934 boekt de handelsbalans een tekort van 6 millioen kronen tegen een over schot van 73 millioen kronen in 1933. Deze verandering moet bijzonder aan gestipt worden, omdat ze aantoont dat de ontwaarding, inplaats van deviezen te bezorgen, het tegenovergestelde resultaat heeft afgeworpen. Weliswaar wordt er in het rapport van de Nationale Bank van Tcheco- Slowakije, dat in Mei 1.1. uitkwam, op een lichte verbetering van den uitvoer handel gewezen, maar de oorzaak daar van is in een lichte verbetering van de internationale bedrijvigheid te zoeken. De "premie op den uitvoer,, gelijk de muntontwaarding in Tcheco-Slowakije wordt genoemd, heeft totnogtoe geen resultaten afgeworpen. Er zijn echter landen waarvoor de beoordeeling minder gemakkelijk is. Zoo bijvoorbeeld Zuid-Afrika. Wan neer Engeland het pond liet vallen, wou Zuid-Afrika het voorbeeld niet volgen. Maar zijn prijzen waren in korten tijd 40 t.h. hooger dan de wereldprijzen en daaruit ontstond een vermindering van de economische activiteit, werkloos heid, faillieten, vermindering der fiscale inkomsten enz. In 1932 bleef er Zuid- Afrika niets anders over dan het voet spoor van Engeland te volgen.Sindsdien is de toestand er ontegensprekelijk ver beterd. Het leven is er niet duurder ge worden alhoewel de prijzen der grond stoffen met 13 t.h. zijn verhoogd, het geen vele zaken, die op het punt stonden te begeven, goed van pas is gekomen. Voor Griekenland kan hetzelfde ge zegd worden. Sinds de drachme, die vroeger reeds van waarde verminderd werd, in 1932 65 t h. van zijn overblij vende waarde verloor, teekent de eco nomische toestand van Griekenland zich gunstiger af. Dat de uitvoer een groote vlucht heeft genomen kan echter niet beweerd worden. Het argument van Paul Reynaud dat 35 landen in den loop der drie laatste jaren hun toevlucht hebben genomen tot muntontwaarding met het doel hun uitvoerhandel te begunstigen en daarin ook gelukt zijn, komt maar half met de waarheid overeen. Sinds drie jaar ver mindert het internationaal ruilverkeer gestadig en dertig tot veertig muntont- waardingen zijn er niet in gelukt het rythme te versnellen. Is dit geen bewijs dat de devalvatie als opwekker van den uitvoerhandel sterk overdreven is Trouwens, met het systeem der con- tingentementen, dat hand-over-hand toeneemt, kan ze zelfs nadeelig zijn voor het land dat er zijn toevlucht toeneemt. Immers, voor ieder land is op voorhand het kwantum goederen dat het in dit of dat land mag invoeren, vastgesteld. Een prijsverlaging is niet bij machte dit toe gekend t. h. te verhoogen. Indien de munt toch wordt verlaagd, berokkenen we ons daardoor zelf schade, vermits we goedkooper leveren. Voor die lan den waar de vrijhandel nog in eere ge houden wordt, beteekent het, integen deel, grootere afzetmogelijkheden. In het huidige economisch stadium, waarop de tolmuren hooger en hooger worden opgetrokken, is het geraadzaam van een gebeurlijke ontwaarding niet te veel te verwachten. ('t Veiv.) leest en verspreidt uw blad, 1W«8WtW-> 8WRSMMMM KOOR KBL I 11 127 at, 4, i Bom :he stta •1st; Pree i Der* t, Wiet van hra feeststrail ïczea vu Begttmi •russel, (i •rttiig. Asbeek, xakbreuk 28, Ketel- i. gentiee IEKS i) lummtf 'ASS& sttest meer Uwe en, In :>ogen- e wilt, ine en veren, n prijs 'ASSE MS 49 Fr, BüMMES IB8EMBH

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1