Onze landelijke Politie 64 :en mm ideo Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers borg idts, De jongste Regeeringsbesluiten Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven TUIG :IS Het Vraagstuk der Muntontwaarding IS ONZE FRANK TE DUUR ZONDAG 30 SEPTEMBER 1934. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 822 !885, d aar va gouda 1913a en .ste Ie >ERS perst brenj iVAA intvan >tel Ma tin, (Sii ag, Hq gen e: in 9 tc 65-6! Ker Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Op het oogenblik dat wij deze welke over een gendarmerie be- biidrage schrijven is de aardappel- schikken bovengemelde feiten ooost in talrijke kouters nog volop zouden zich dus niet mogen voor- trouwi ten es ZHIE waas id Hu PFAFf ven. i en dieninf nen minmef imM $31 MS 49 Fr, ïaaima- nen en Duitsct p kunt an alls s beu» Aalst. aan gang. In sommige streken is dit werk reeds lang achter den rugde late zoowel als gewone variëteiten werden er in vliegende haast gerooid, zoodat men daar met één September tevergeefs nog naar een enkel perceel aardappelen rou gezocht hebben. Het was droevig om aan te zien hoe bet nog groene loof geschud en ge slagen werd om het van de knol len te ontdoen eer de aardappelen ln de bewaarplaats terecht kwa men, waren ze bijna gansch ont veld. Zijn de menschen uit die stre ken dan dwaze lieden, die er zon der kennis van zaken zoo maar op los slaan? Of is de maand Septem ber niet de geschikte tijd voor het rooien van late aardappelen De oorzaak van die zonderlinge handelwijze ligt elders de boeren moesten zich haasten en overijld te werk gaan, wilden zij hun paart hebben van hun eigen oogst. Groo- te benden "knolders,, doorliepen de kouters om zoogezegd aardap pelen te rapen, maar ook om ze ongevraagd uit te trekken en er gansche zakken mede te vullen. Juffrouwen per hoed en per frak schaamden zich niet aan deze jacht mede te doen en naar huis te trekken met een vracht patatten op den stoel van hun mooien fiets. Niet alleen bij dag, maar ook des nachts werd het "operatiegebied» druk bezocht. Meer dan één lezer van ons blad zal zich herinneren een of anderen doen en toch bestaan ze Wij willen niet veralgemeenen in vele dorpen is het politietoe zicht bevredigend, maar daarente gen kennen wij meer dan een ge meente waar het er erbarmelijk toegaat. En voor de bescherming der veldgewassen wordt er in het algemeen weinig gedaan. Zijn er vooral slecht aan toe de landbouwers uit eenzelfde wijk, die in groot getal grond bewerken op het gebied van naburige ge meenten. De politie uit hun eigen dorp heeft daar geen verplichtin gen en de gemeentebesturen, die de grondbelasting opstrijken, kun nen er geen stemmen voor hun politiek winnen, aangezien de be- bouwers van die landerijen er niet stemgerecht:gd zijn dus geen po litie en ook geen onderhoud van wegen en waterloopen. Het werk van sommige VELD- wachters bestaat maar al te vaak in het overbrengen der bestuur lijke briefwisseling tusschen bur gemeester en secretaris, in het uit dragen van belastingsbrieven en in het vergezellen van een of ander hooger ambtenaar. Wanneer de politie of haar last gevers een pik hebben op de boeren, worden deze nogal eens mild gezegend met proces-verbaal: een haasken stroppen, met eigen veldgewassen opgekweekt, een distel in zaad laten schieten, een rupsenpop vergeten, het paspoort niet bij hebben als men mest of beert, op een hondenkar zitten en morgen vastgesteld te hebben dat twintig andere dingen, stellen ecb- zijn arbeid opeens merkelijk ver- te misdaden daar, waarvoor de licht was, door het feit dat onge- I boer steeds kan vervolgd worden, kende helpers 's nachts verschei- Maar hoeveel aardappeldieven dene roeden aardappelen netjes zijn er door de veldwachters oi hadden uitgedaan. gendarmen gepakt in de stre- Dat zijn feiten die onloochen- ken die wij hooger bedoelden baar vaststaanbij mogelijken j-jet zujver en algemeen stem- twijfel houden wij de namen van rccht is op zichzelf een schoone de treffende gemeenten en van de en rechtvaardige instelling; in me- bestolen landbouwers ter beschik- nigc landelijke gemeente geeft het In ons vorig nummer gaven wij een toelichting van enkele bepalingen der besluitwet tot vermindering van de re gistratie-hypotheek en zegelrechten die belang opleveren voor onze lezers. Ook de rechtstreeksche en daarmede gelijk gestelde belastingen ondergingen gevoelige wijzigingen. Wij beperken ons tot de vermelding van deze die onze lezers kunnen interesseeren. I. De mobiliënbelasting. De belasting op roerende zaken tref fende de inkomsten uit obligaties, lee ningen, schuldvorderingen, deposito's, wordt verminderd van 16,5 °/o op 10 th, wanneer de belasting door den schulde naar wordt gedragen. Er is ook geen mobiliënbelasting meer verschuldigd op de interesten van in België gedane gelddeposito's wanneer de uitgekeerde opbrengst niet hooger gaat dan een bedrag overeenstemmend met 2 t.h. 's jaars. II. De crisistaks. De crisistaks mag voortaan hoogstens 6 1/2°/o bedragen voor de bruto-be zoldigingen van de ambtenaren der openbare besturen en maximum 4 1/2 °/o voor de netto-winsten van allen aard, de opbrengsten van belegde ka pitalen en van onroerende goederen. De crisistaks wordt voortaan ook verminderd volgens de gezinslasten van den belastingsplichtige alsvolgt Slechts het gezinshoofd met minstens DRIE kinderen bekomt een verminde ring van 7 t. h. voor elk dezer kinderen te zijnen laste op 1 Januari van het belastingsjaar. Nochtans wordt geen vermindering toegestaan, indien de belastingsplichtige inkomsten heeft die aanleiding geven tot verminderingen welke voor elk kind ten laste 100. 200, 300, 400, 500. 600 of 700 fr. te boven gaan, naar gelang het aantal kinderen ten laste blijvende 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en meer is. Onze lezers weten dat de aanvullen- III. In een paar vorige artikels hebben we getracht aan te toonen dat we van een gebeurlijke muntontwaarding de j redding inzake uitvoer niet moeten ver- j wachten. Ver van ons te beweren dat onze export niet zou vermeerderen, in dien onze prijzen minder duur waren. Dit zou hij zeker. Kijk naar Japan dat met zijn spotgoedkoope goederen een halve wereld overstroomt. In Azië, in Zuid-Amerika, wellicht ook nog in sommige Europeesche landen zouden we nieuwe markten veroveren of oude markten terugwinnen. Nochtans, in tegenstelling met Engeland en Ameriica, hebben we dit groot nadeel dat we, steenkolen uitgesloten, schier al onze grondstoffen uit het buitenland moeten betrekken. Daar we ze in ponden of dollars moeten betalen zouden ze dus in prijs stijgen. Dit is een eerste handi cap die we niet uit het oog mogen ver liezen. En ten tweede zou het leven duurder worden. Gedeeltelijk ware dit wel te verhelpen. De tusschenpersonen tusschen den landbouwer en den ver bruiker verdienen nog veel geld en heel het profijt van de goedkoope ingevoer de landbouwproducten blijft bij den tus- schenhandel. Een strenge reglementatie zou voorzeker goede resultaten afwer pen. Niettemin zouden de loonen moe ten verhoogd worden... en na een, hoog stens twee jaar, zouden we weer voor denzelfden muur staan waarvoor we nu staan... ditmaal met een frank die voor de tweede maal merkelijk van zijn waar de was verloren. En dan Zouden we voor een derde maal hetzelfde avontuur moeten wagen om onze kwijnende eco nomie nieuw leven in te spuiten? Nijve raars aan wie we de vraag stelden, ant woordden ons dat ze dan ten minste den tijd zouden hebben om terug op adem te komen. Voor bedrijven die in finantieele moeilijkheden verkeeren zou het voorzeker een middel zijn om het dreigend failliet te ontloopen of uit te stellen. Het is echter onze vaste over tuiging dat een muntontwaarding ons niet kan redden, hoogstens tijdterwijl de toestand verlichten. Gelijk we het vroeger reeds zegden mogen we ons hij geleend heeft minstens 160 fr. terug. Het is te zeggen dat hij met dezelfde som 60 t. h. meer goederen kan koopen dan in 1928. Voor hem beteekent het dus een goede zaak voor de schuldenaar, echter, beteekent het nog grootere schulden. Gelijk het geweten is, ging in 1930 en 1931 heel Amerika onder schulden ge bukt. De landbouw alleen had er meer dan voor 12 milliard dollar. Het was om er nooit meer uit te kunnen. Om aan dien toestand een einde te stellen liet Roosevelt den dollar vallen, of beter, om zijn eigen uitdrukking te gebruiken, sneed hij den dollar in twee deelen. Al dus waren de schulden voor de helft vrijgescholden. Dit genoegde nog niet. Roosevelt schreef allerlei maatregelen uit om de boeren daadwerkelijk ter hulp te komen. Heeft het geholpen Zonder vrees ons te vergissen mogen we bevestigend antwoorden. Al loopt het in Amerika, op verre na, nog niet van een leien dak je, toch is de toestand van de landbou wers, in de laatste maanden, erg verbe terd. We kuonen er hier niet verder over uitwijden. Het zal volstaan indien we een onlangs gepubliceerde statistiek over diukkende'inkomsten der Ameri- kaansche boeren wordt, voor het jaar 1934, op 8.250 millioen dollar geraamd, hetzij 30 t.h. meer dan in 1933 en 60 t.h. meer dan in 1932. Zelfs indien er een kleine missing in de berekening is ge slopen, vinden we dit, gelijk de Duit- schers zeggen, wunderbar de personeele belasting maar wordt ge- njet te zeer door het Engelsche voor- king van ongeloovige lezers. Wat in die gemeenten ook veel voorkomt is het feit dat zoogezeg de arme menschen, die geen enkele roede grond bewerken, wel twin tig of dertig konijnen houden en echter al te vaak aanleiding tot allerlei ongestrafte wetsovertre dingen en misbruiken en zelfs tot wanorde in politie en bestuur. De boerenstand vormt op veel plaat sen de minderheid diens belan- tig ot aertig Konijnen scn ae mmaerneia uieua zelfs een paar varkens opkweeken, gen mogen dus genegeerd worden. Vilw* zonder nochtans gebruik te maken van eenig nijverheidsvoeder. Van waar het noodige voor deze dieren komen moet is licht vast te stellen wanneer men, bij laten avond ol vroegen morgen,eens onverwachts door velden en weiden trektdan ziet men die nieuwerwetsche kwee kers hier en daar opduiken met een zak "buit,, op de schouders. Die menschen beoefenen waar schijnlijk de spreuk uit den Bijbel: De vogelen des hemels zaaien, noch maaien en toch sterven ze niet van honger,,. Het gebod Gij zult niet stelen is voor hen heel zeker wat ouderwetsch en uit de mode. Dat zulke onhebbelijke toestan beeld laten beïnvloeden. Toen Engeland gedwongen den goudstandaard verliet, verkeerde het in uitzonderlijk gunstige omstandigheden die bij ons totaal ont breken... en ten tweede, Engeland is nog niet aan het einde zijner zorgen. Het is nog te vroeg om het bilan op te maken. Wij herhalen nogmaals dat wij niet willen veralgemeenen Altijd zal men menschen vinden, door drongen van een waar plichtsbe sef even als er altijd zullen gevon den die alleen denken aan de voordeden, maar nooit aan de lasten van hun ambt. Waar is en blijft het evenwel dat de landelijke politie dikwijls aan haar taak te kort schiet. De burgemeesters en schepenen dragen daaromtrent een zware verantwoordelijkheid ook de middenbesturen dienden hierin strenger en met meer toezicht op te treden. Opdat de landelijke politie haar zending naar behooren zou kun nen vervullen, moest ze onafhan- van heven op de personen die uiterlijke kenteekens van welstand vertoonen of belangrijke inkomsten hebben van on roerende goederen, van belegde kapi talen, hypothecaire schuldvorderingen en van de uitoefening van een bedrijf. De besluitwet bepaalt dat voortaan van die inkomsten vallende onder toepas sing der personeele belasting mag wor den afgetrokken het bedrag door den belastingsplichtige tijdens het vorig jaar betaald aan hypotheek-interesten, voor zooverre deze interesten niet reeds werden afgetrokken bij de vaststelling van bewuste inkomsten. Deze aftrok mag bovendien niet hooger loopen dan ristiek voorbeeld aangehaald, het aangegeven bedrag aan inkomsten hier willen herhalen, uit onroerende goederen. Ingeval van terugbetaling met annuiteiten mag Van verschillende zijden werd ons de vraag gesteld of er geen binnenland- sche redenen bestaan die voor een munt ontwaarding in de bres springen In andere woorden of onze frank niet te duur is En er werd ons een karakte- dat we "ol nen V VA f - den op onze dagen nog mogeiijK lelijk van de dorpspolitiek, dus zijn, is enkel en alleen te wijten onafbankelijk van de plaatselijke aan de gebrekkige werking van overheden, kunnen werken. Tdkfg'emeentïeenVELD- j Eenealg.meene herinrichting is wachter en talrijk zijn de plaatsen J dringend noodtg. o met slechts de interest begrepen in de an- nuiteitstortingen afgetrokken worden. De interest op achterstallige belastin gen wordt verlaagd van 6 t. h. op 4 t. h. Benevens de fiskale aangelegenheden waarvan sprake hierboven en in ons vorig nummer, hebben de besluitwetten ook grondige hervormingen van finan- cieelen aard afgekondigd welke wij hier beknopt samenvatten en toelichten ter wijl wij in ons volgend nummer onze zienswijze daarover zullen meedeelen I A) De besluitwet houdende uitbreiding van het Krediet Teneinde de handels- en nijverheids- banken te ontlasten van de bevroren kredieten welke zij hebben gestoken in de nijverheid en hun nieuwe geldmidde len aan de hand te doen voor het ver strekken van nieuwe Kredieten, bepaalt Zie vervolg op de 2de bladzijde). Over 5 jaar leende een jonge land bouwer 20.000 fr. om een hofstedeken te bouwen. Met het omliggende land inbegrepen had het toenmaals zeker een waarde van 40.000 fr. Dit jaar moest de man de ontleende som terug betalen. Hij had de laatste jaren met veel moei lijkheden te kampen gehad en was in de onmogelijkheid het te doen. Zijn hof- stedeken werd onder den hamer ge bracht en voor zijn 20.000 fr. kocht de geldschieter het huizeken in. De jonge landbouwer was compleet geruineerd de geldschieter had, gelijk men dat ge woonlijk noemt, een goede zaak gedaan. We weten allen best dat dit voorbeeld niet alleen staat. Hoevele werkende menschen hebben, in de goede jaren, een handsvol geld ontleend om een huis te bouwen of een zaak uit te brei den Op dit oogenblik, indien het met de meesten nog niet zoover gekomen is, als met den landbouwer van hier boven, hebben ze geweldig veel moeilijkheden om hun handteeken eer aan te doen. De loonen zijn verminderd, de winsten in gekrompen, ieder schart en schraapt om de twee eindjes van het jaar aaneen ge knoopt te krijgen. Maar de schuld- eischer ontvangt voor iedere 100 fr. die Algemeen mogen we zeggen dat in ons land de woekeraars en wrekken langs den goeden kant zijn, terwijl een groot deel van de levende schaar van ons volk, onze jonge boeren, nijveraars en ook de meest vooruitziende en spaar zaamste werklieden en burgers, in een woord allen die werken en werken wil len, maar tezelvertijd zelfstandig wilden zijn, heden in de klauw zitten van de doode ma»sa, van de joden en duiten- klievers. De ontleeners dienen beschermd te worden, want niemand had kunnen voorzien wat komen zou, en wie heeft schuld aan den ondergang van handel en nijverheid en het verlies aan loon en kapitaal ^Vie heeft schuld dat fabrie ken stilvallen en dat hierdoor het loon wordt ontnomen aan arbeiders of be dienden die een huis bouwden en hier voor in schuld geraakten Wie kan een jonge landbouwer die hem een hofken bouwde, deels met ge leende centen, den steen werpen, als de krisis hem beletten zou tijdig terug te betalen. Wie kan eischen dat de ontleeners in hunnen ongelukkigen toestand nog fran ken weergeven die bijna een dubbele koopkracht hebben Door ondervinding weten we dat over eene halve eeuw, toen de tijden ook slecht waren voor iedereen, hon- derde landbouwers verplicht werden voor een appel en een ei hun hof af te staan aan woekeraats en geldwolven, omdat ze de interesten niet konden be talen of de teruggave doen van eenige duizenden franks Ook heden gebeurde het en zit dat zelfde volkje gereed om de ongelukki gen op te vallen en de lange rij hunner eigendommen te vermeerderen of hun nen geldkoffer te doen zwellen. De frank is veel te duur voor vele burgers van ons land en de wetgeving moet er iets op vinden om den zwakke ling te beschermen, evenals het werk- loozenfonds werd gesticht om de in- noodzijnde arbeiders te helpen. VERZEKERINGEN. Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. 31. i1 27 'héo V» at, 11 J. Boü :he sttt listPil t, Wiet vac bi» feeststm lenen vi Bcgenai russelj ji rting Asbnl zakbreui 28, Kttt i, gene» e Maat (overd v 1Ir» on frirn hpetaan ii 'ASSE- ittest meer Uwe en, in- sogen- e wilt, ine en veren, n prijs asse- Zal Z1CI1 UCllUlItltn twi De vermindering van sommige Rechtstreeksche Belastingen. III. Aanvullende personeele belastingen. unze lezers weien uai uc aauvu,«.u- vroeger reeus «yuiu i Lifo mnkt»n i _i_*jj Interest op achterstallige belastingen. De besluitwetten tot uitbreiding van het Krediet en de herinrichting van het Bankwezen.

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1