u 64 steo Vifc Wanneer iike leu Arbeid adelt* Lant i bon w w eekbiad Voor en door de Landbouwers Rechtsherstel mmbbb^ irbi Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven gaat de Regeering eindelijk een Steunfonds oprichten ten voordeele van onzen zwaar getroffen Landbouw De Levensduurte in Duitschland. - lies-, >reuk, afwij- ichten, >lbren- België mbutg in toe- 8 85. 1 II. iar vai gouden 913 en :n Lull ite met z perso- brent NAM >ntvan{ le Man; (over J 5 tel Mi zin, (Sin lag, Hi agen an 9 z, 65-i n) Keil rtrouwc izen et! tCHIES ie want an •nd Hit PFAFf leven men m i edienini :enen autnmet SSBiW SETS EMS naai®' zijnen t Duitse: DOP van iers be® 2, Aalst. ZONDAG 7 OCTOBER 1934. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr &23 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke öpsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. )e VilW Niettegenstaande de tijdelijke stijging van sommige landbouwprodukten, in gevolge de aanhoudende droogte van den laatsten zomer, is er weinig of geen verbetering ingetreden in den eco- nomischen toestand van onzen land bouw. De huidige prijs van circa 65-67 fr. per zak voor de inlandsche tarwe vol staat niet tot dekking der voortbrengst- kosten, welke op 90 fr. mogen gerekend worden. De huidige verkoopprijzen der in landsche rogge, schommelende rond de 65 fr., dekken ook de productiekosten niet, welke volgens ernstige raming 83 fr. bereiken. Wat de verkoopprijzen betreft der inlandsche haver, schommelende rond het cijfer 68 en van de inlandsche gerst, draaiende rond het c(jfer 75, deze ook leveren op verre na geen winst op aan den voortbrenger. Hieruit volgt dat een degelijke valo risatie van den inlandschen oogst vol strekt onmisbaar is om onze graanver- bouwers van den ondergang te redden. Hieruit spruit nog voort dat de hate lijke campagne welke door de land- bouwvijandige pers en kringen wordt gevoerd tegen de valorisatie van de in landsche granen allen grondslag mist. Want de prijsstijging der granen is niet alleen waar te nemen in ons land, doch is een algemeen verschijnsel. Trouwens bet blijkt een feit dat het brood hier in ons land nog merkelijk goedkooper blijft dan in andere landen, zoodat het spook der levensduurte dat onze vijan den zoo graag oproepen, eenvoudig een stelsel van valsche beschuldigingen tegen onzen landbouw uitmaakt. Wat de stijging der prijzen van de boter en zuivelprodukten betreft, deze wordt totaal geneutraliseerd door den uitgebreiden aankoop van kostelijke veevoeders waartoe onze boeren moes ten overgaan om hun vee behoorlijk te voederen, om reden dat de groenvoe- ders door de aanhoudende droogte grootendeels zijn mislukt. Indien sommige groenten en de aard appelen dit jaar duurder verkocht wor den is dit uitsluitend te wijten aan de droogte die den wasdom heeft gehin derd en de opbrengst grootelijks heeft verminderd. De geldelijke opbrengst is dientengevolge zeker niet gunstiger dan de vorige jaren. Het fruit wordt dit jaar, ingevolge den over 't algemeen gunstigen oogst en de invoerbelemmeringen toegepast door bet buitenland, verkocht tegen spotprij zen die verre van loonend zijn. Een beeld van de voortdurende crisis in het landbouwbedrijf wordt ons ver strekt door het landbouwindexcijfer. Voor de akkerbouwprodukten bedroeg dit in Juli 1.1. i voor wat betreft de ver koopprijzen in huidige franks 383 en in vooroorlogsche 61 fr. Voor de veeteeltprodukten bereikte bet index der verkoopprijzen in huidige franks 510 en in vooroorlogsche franks 73 Voor akkerbouw en veeteelt samen bereikte het index der verkoopprijzen het cijfer 470 in huidige franks en 69 in vóóroorlogsche franks. Het index der voortbrengstkosten bedroeg daarente gen 645 in huidige munt en 93 in vóór oorlogsche munt. Uit voorgaande blijkt dus genoeg zaam dat het landbouwbedrijf nog steeds met zware verliezen werkt. Wij zijn ervan overtuigd dat niet veel nij verheden in dergelijke ongunstige om standigheden werken. Dezen toestand in aanmerking ne mende alsmede het feit dat onze land bouw de bijzonderste nijverheid is en tevens de grondslag van onze nationale economie, heeft de Regeering de stren ge plicht niet alleen haar steun aan onzen geteisterden landbouw niet te verminderen, doch uit te breiden en op meer doeltreffende wijze te organiseeren dan tot heden het geval was. De oprichting van een landbouw, steunfonds is daartoe een onmisbare maatregel. Hoe zou dit fonds werken Het fonds zou gevoed worden met de tolrechten geheven door den Staat op de grondstoffen gebruikt door het landbouwbedrijf en op de vreemde land bouwproducten. Zoo wordt sinds verleden jaar een taks van 10 fr. per 100 kg. geheven op den invoer van tarwe en gerst. Een deel van de opbrengst dezer taks dient tot uitkeering van een steun van 20 fr. per zak aan de verbouwers van tarwe en gerst voor den oogst van 1933. Het overschot komt terecht in de Staatskas. Het is maar logisch en rechtvaardig dat de gansche opbrengst van bedoelde taks zou tengoede komen aan de voort brengers van alle graansoorten zonder onderscheid op basis van de gezaaide oppervlakte. Alle graangewassen leve ren immers zwaar verlies op aan de voortbrengers. Het landbouwsteunfonds dat wij hier voorstaan zou zorgen voor de rechtmatige verdeeling tusschen al de betrokken graanvoortbrengers. Sedert enkele maanden wordt ook een invoerrecht geheven van 10 fr. op de rogge. In den loop van den zomer werd ook een invoerrecht van 10 fr. per 100 kg. geheven op den invoer van voederkoekeD, een onmisbare grondstof voor het landbouwbedrijf. Onze landbouwers vragen terecht dat de geldelijke opbrengst van de invoer rechten niet meer in de Staatskist zou terecht komen, doch zou aangewend worden om de zware crisis waarmede zij te strijden hebben te lenigen. Het is toch maar rechtvaardig dat de taksen die den landbouw bezwaren op een andere manier worden aangewend om den landbouw ter hulp te komen. Terwijl in de meeste andere landen de Staatskas rechtstreeksche hulp aan den landbouw verstrekt met de gelden der gemeenschap, is het stelsel van het landbouwsteunfonds dat wij hier ver dedigen een regeling waardoor de landbouw doeltreffende steun kan be komen zonder rechtstreeks beroep te moeten doen op de gelden der gemeen schap. De wijze waarop de verdeeling der inkomsten waarover het steunfonds be schikt zou geschieden, moet practisch en billijk zijn. In princiep zou de steun ten goede moeten komen aan den tak van het landbouwbedrijf die getroffen werd door de invoertaksen wier opbrengst te ver- deelen valt. Zoodra echter de steun toe gekend door het fonds voldoende is om de verkoopprijzen in bedoelden tak loonend te maken, zou hij zich ook moeten uitbreiden tot andere teelten die het zwaarst door de crisis getroffen zijn. Wij beoogen door het landbouw steunfonds enkel onzen landbouw staan de te houden in de huidige moeilijke tijden en zulks op een wijze die geringe offers vergt van de gemeenschap. Het algemeen belang kan hierdoor enkel gediend worden, daar de bloei van de nijverheid en van den handel afhankelijk zijn van het bewaren eener genoegzame koopkracht bij onze land bouwbevolking welke een belangrijke verbruikersmassa uitmaakt. Wanneer mogen wij op dit gebied daden verwachten van de huidige Re geering die zich gaarne doet doorgaan als de Regeering van de economische en financieele redding VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Handelsrechtbank van Aalst. A.R. 23563 In zake Naamlooze vennootschap Phosphates de Saint Symphorien te Saint Sym- phorien, eischeres, tegen Samenwerkende vennootschap Redt U Zeiven te Aalst, verweerster. Indezezaakgepleitden 10 Juli 1934 Aangezien het landbouwweekblad De Koornbloem orgaan der land- bouwvereeniging "Redt U Zeiven», in zijn nummer van Zondag 18 Februari 1934, onder de hoofding Opgepast voor bedrog een artikel publiceerde beginnende met de woorden volgens wij vernemenen eindigende met de woorden de boeren bedotten Dat op 15 April 1934, hetzelfde orgaan, onder de hoofding "Ruwe fosfaten„ een twee de artikel publiceerde beginnende met de woorden: Terugkomende op onze vermaningenen eindigende met de woorden: zijn deze meststoffen daarom trent waardeloos Aangezien de aanlegster vooruitzet dat deze artikels haar bedoelen en aan hare goede faam en aan hare zaken 'n aanzienlijk kwaad berokkenen Aangezien de eisch voor doel heeft te hooren zeggen dat bedoelde artikels lasterlijk zijn en daden van onrechtmati ge en oneerlijke concurrentie; de ver weerster te doen verwijzen tot betaling aan de eischeres ten titel van schade vergoeding van eenesom van fr.250.000 haar te hooren veroordeelen tot het overdrukken van het te wijzen vonnis in zijn geheel, op de eerste bladzijde van het nummer van "De Koornbloem,, dat eerst zal verschijnen na beteekening van het vonnis, onder den titel "Rechts herstel,, haar te hooren veroordeelen, vau nu af, voor het geval aan dit bevel binnen het gesteld termijn geen gevolg zou worden gegeven, tot een subsidiaire schadevergoeding van fr. 100,000,de eischeres te hooren machtigen het te wijzen vonnis in zijn geheel, onder den titel "Rechtsherstel,,, te publiceeren in vijf verschillende dag- of weekbladen, naar haar keuste hooren zeggen dat de kosten der inlasschingen ten laste van verweersteropvorderbaar zullen zijn op enkel vertoon van de kwijtschriften verweerster zich te hooren verwijzen de kosten en veroordeelen tot de Een Jaar Nationaal-Socialistische Landbouwpolitiek Het aandeel van den Landbouw in de Werkverschaffing. rechterlijke intresten Aangezien het voor den lezer dezer artikels duidelijk was dat de eischeres werd bedoeld dat de zinsnede in het artikel van 15 April 1934: "fosfaatmest- stoffen van welken naam of titel (al was het ook de naam van een heilige Sint) allen twijfel hieromtrent moet wegne men, daar de verweerster niet betwist dat de eischende maatschappij de eenige is die handel drijft in meststoffen onder den naam van een heiligedat dit artikel aansluit bij datgene van 18 Februari 1934 en het dus vaststaat dat beide tegen de eischeres waren gericht Aangezien het eerste artikel verscheen onder de hoofding Opgepast voor bedrogen ondermeer de volgende aantijging bevatte Laat u dus niet be praten al ware het ook een voordracht gever of schoolmeester die het u wilt opsolferen; U wordt bedrogen op de gemeenste manier dat dit 1 artikel beledigend is en van aard om de handelsfaam der eischeres te krenken en haar schade te berokkenen in hare za ken; Aangezien het tweede artikel eene studie overschrijft van een staatsland- bouwvoordrachtgeverdat het cursi- veeren in den tekst de zinsneden aan duidt die de eischeres bedoelen en de toelichting door de verweerster bij die studie gevoegd een scherpe kritiek is van eischeres producten Aangezien de wetenschappelijke waar de van die studie hier niet moet onder zocht dat de fout die voor de oneerlijke i concurrentie wordt vereischt, bestaat i wanneer de handelaars de regels van 1 hoffelijkheid en eerlijkheid door het ge- j bruik bekrachtigd, niet nalevendat het toegelaten is bijdragen die aanspraak maken op wetenschappelijke waarde te gebruiken om zijn eigene producten te verspreidenmaar dat het niet toegela- (Zie vervolg onderaan 4de en 5de kol.) Onlangs heeft de landbouwminister W. Darré in een ophefmakende radio rede het bilan opgemaakt van het eerste jaar nationaal-socialisiische landbouw politiek. Hij heeft dit gedaan op een klare, afdoende wijze, er zorg voor dra gende alle politieke nevenbeschouwin gen terzijde te laten, iets wat in het hui dige Duitschland als een uitzonderlijk geval mag worden aanzien. Voor bui tenstaanders heeft zijn betoog er dan ook veel aan klaarte en 3cherpte bij gewonnen. Het nieuwe regiem, zegde de minister, heeft van in den aanvang alles in het werk gesteld om den Duitschen land bouwer te redden uit de grijpklauwen van zijn schuldeischers, die op zijn ondergang aasden. Een paar cijfers ver duidelijken ten andere dat onze tus- schenkomst niet zonder goede gevolgen is gebleven. Het aantal onder den ha mer gebrachte eigendommen bereikte in het jaar 1932 niet minder dan 7060 landbouwdomeinen; in het verloopen jaar is dit schrikwekkend hoog cijfer tot 1662 teruggevallen. In oppervlakte was de vermindering van 153.770 hectaar in 1932 op 27.500 hectaar in 1933 terugge vallen. Deze gunstige gevolgen voor het hoe rendom waren grootendeels te danken aan het invoeren van de nieuwe wet op het boerenerfrecht (Erbhof), waarbij de hoeven en het land niet langer als een gewoon handelsartikel, dat inbeslagge- nomen en verkocht kon worden, mocht worden aanzien. Het eigendomsrecht der landbouwers was heilig en hun goed moest van vader op zoon overgaan. Een tweede oorzaak vond de minister in de prijsregeling der landbouwproduc ten door het nationaal-socialistisch re giem op groote schaal krachtdadig door gevoerd. Die tusschenkomst vanwege de regeering had voor gevolg dat de Duitsche landbouwers niet langer onder de noodlottige gevolgen van de inzin king der wereldprijzen hadden te lijden. De Duitsche boer leeft niet langer onder de heerschappij, de dwingelandij der beurzen. Hij heeft zich niet meer te be kommeren om de prijsdalingen gelijk zijn lotgenooten in de kapitalistische vast- boer landen. De staat heeft de prijzen gesteld op een peil dat voor den loonend is. Minister Darré gaf een vergelijking tusschen de groothandelprijzen op de wereldmarkten en de prijzen die in Duitschland door de landbouwers wor den bekomen: Een ton rogge kost te Rotterdam 56 mark; in Duitschland 159 mark. Een ton koren kost te Liverpool 69 mark; in Duitschland 199 mark. 50 kilos varkenvleesch kosten te Chi- caao 12 mark; in Duitschland 47 mark. 100 kilos boter kosten te Kopenhagen 78 mark; in Duitschland 254 mark. 100 kilos spek kosten te Kopenhagen 107 mark; in Duitschland 184 mark, enz. Uit die enkele voorbeelden kan men opmaken dat het inkomen van den Duit schen boer veel hooger is d in ergens anders, en, bijzonder, dat het standvas tiger, regelmatiger is, daar al de steile en plotselinge prijsschommelingen on voorwaardelijk zijn uitgeschakeld. Uit bovenaangehaalde cijfers zal men geneigd zijn te besluiten dat het leven in Duitschland dan ook veel duurder moet zijn dan ergens anders. Dit is niet zoo. Minister Darré gaf voor de bijzon derste producten een korte vergelijking tusschen de Fransche en Duitsche prij zen. 1 kilo bloem kost in Frankrijk 45 pfen nig in Duitschland 44 pfennig. 1 kilo boter kost in Frankrijk 3 mark 60; in Duitschland 3 mark. 1 kilo varkenvleesch kost in Frankrijk 2 mark 30 in Duitschland 1 mark 66. 1 kilo aardappelen kost in Frankrijk 8 pfennig in Duitschland 7 pfennig. 1 liter melk kost in Frankrijk 25 pfen nig in Duitschland 23 pfennig, enz. Het is spijtig dat minister Darré enkel de Fransche prijzen als basis voor zijn vergelijkingen heeft genomen. Het is immers geweten dat in Frankrijk het leven het duurste is. Een onlangs ge publiceerde statistiek van het Instituut voor Conjonctuurvorsching geeft Europa de volgende uitslagen. Aan het hoofd komt Frankrijk met 101,3 Zie vervolg op de 2de bladzijde). voor ten is dergelijke bijdragen te misbruiken om de producten van een concurrent te bekampendat verweerster te vergeefs opwerpt dat zij het algemeen belang heeft willen dienen Aangezien anders oordeelen een aan moediging zou zijn voor het publiceeren van pseudo-wetenschappelijke artikels, over wier waarde de gewone lezer niet oordeelen kan, gevolgd van een toe lichting die den beoogden concurrent zou aanduidendat dergelijke praktijk niet als gezond zou kunnen betiteld wor den Aangezien de rechtspraak aanneemt dat het zelfs niet toegelaten is echte fei ten aan te halen om een mededinger te bekampen (Handelrechtb. Brussel 26 Dec. 1905). Aangezien de opwerping van ver weerster als zou zij het algemeen belang willen dienen hebben niet moet weer houden wordendat de misdrijven tegen het algemeen belang door het strafge recht worden opgespoord en beteugeld en het de verweerster vrij stond haar toevlucht te nemen tot dit gerechtdat de bewering van een handelaar, voor het algemeen belang tegen een mede dinger opgekomen te zijn, als zeer ver dacht voorkomt en het veel waarschijn lijker is dat hij vooral het belang en den bloei van zijn eigene zaak heeft nage streefd, al was het door benadeeling van den mededinger Aangezien de ongeoorloofde handel wijze van verweerster schade heeft be rokkend; zoo stoffelijke als zedelijke; dat deze schade moeilijk te schatten is en best zal hersteld worden door de publi catie van dees vonnisdat nochtans op dat de vergoeding volledig weze, bok een zekere som moet worden toegekend Aangezien de verweerster, bij tegen- eisch, betaling vraagt eener vergoeding van 2000 fr., daar de eischeres zich schuldig zou gemaakt hebben aan on eerlijke concurrentie door het publicee ren van onwettelijke reclame Maar aangezien verweerster ten on rechte beweert dat de bedoelde reclame in strijd is met de wet van 15 Juli 1931 en het reglement van 15 Juni 1933 Om die redenen De rechtbank, alle tegenstrijdige en meeromvattende besluiten verwerpende, vonnissende op den hoofdeisch, zegt dat de artikels verschenen in "De Koorn bloem» den 18 Februari 1934 en den 15 April 1934, het eerste onder hoofding "Opgepast voor bedrog en het tweede onder hoofding "Ruwe Fosfaten» daden zijn van onrechtmatige en oneerlijke concurrentie verwijst de verweerster om te betalen aan de eischeres de som van 3000 fr. verwijst haar tot het overdrukken van dees vonnis in zijn ge heel onder den titel "Rechtsherstel» op de eerste bladzijde van het nummer van "De Koornbloem» dat eerst zal ver schijnen na beteekening van het vonnis, op pene eene schadevergoeding te moe ten betalen van 1000 fr. voor iedere week vertraging machtigt de eischeres dees vonnis onder den titel "Rechtsher stel,, te publiceeren in twee verschillende dag- of weekbladen naar keus zegt dat de kosten dezer inlasschingen ten laste van verweerster opvorderbaar zullen zijn op enkel vertoon van de kwijtschrif ten der drukkers verwijst de verweer ster tot de rechterlijke intresten en tot de kosten bedragende heden de som van 171,25 fr.verklaart den tegeneisch ongegrond verklaart dees vonnis uit voerbaar bij voorraad niettegenstaande alle verhaal en zonder borg, behalve wat de kosten betreft. .wans** in- t 17 Wei. héo Vu it, i it Boitt he steei 1st; Pra DtMf Wlet van hrti feeststraii russel, gi rtlng, Asbetl lakbrenl 28, Ketel I. geotin E RS PASSE- jiettest ;s meet ,n U»e epen, In- n oogen- ge wilt, ileine en ;u i veren, den pri|s "PASSE- 449 Ft, a. IIUH gillrtÉÉgiillïi i ilH'H Zitting van 18 September 1934 (2e Kamer). in I rfiïSÏ

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1