De Vlaamsche Landbouw Landbouwers aan het Woord 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven Voor cd door de Landbouwers Eene stem uit Frankrijk. ZITDAG ZONDAG 21 OCTOBER 193-5. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 825 mmm Abonnementsprijs 12 fr. 'sjaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat» 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. en de Algemeene Belgische Politiek Te Kortrijk vergaderde op 1 October j l. het textielkomiteit, om te protesteeren tegen de houding der regeering, inzake deze bij uit stek Vlaamsche nijverheid, en om middelen te beramen tegen de im mer stijgende moeilijkheden in dit bedrijf. Een senator en een volksverte genwoordiger voerden er 't woord: er werd gejammerd en geklaagd en gehoopt op ministerieele belof ten. Daarmede werd er echter niets veranderd en al de schoone rede voeringen, welke daar uitgespro ken werden, zullen de 60 werk- loozen in het textielbedrijf en de duizenden vlaskweekers geen baat bijbrengen. De inrichters dezer vergadering hebben het niet aangedurfd de hoofdoorzaak van de bestaande ellende in het V/estland aan hun toehoorders uiteen te zetten, oor zaak die ook ons aanbelangt, om dat zij eveneens doodend werkt op de kuituren van tabak en hop, en in 't algemeen op alle Vlaam sche verbouwingen. Het was die inrichters, in de huidige omstandigheden, nochtans zeer gemakkelijk de achteruitstel ling van het Vlaamsch belang door de regeering duidelijk te maken, nu de Waalsche koolmijnbazen een geschenk ontvingen van dertig miljoen en dat de banken en de groote nijverheidstrusten er boven op geholpen werden door een ba gatel van twee miljard... Door de eeuwen heen was Vlaanderen, bij de kleinste periode van rust en vrede, een welvarend en voorspoedig land, door eigen nijverheid en landbouw, die steeds innig verbonden waren en elkan der aanvulden. Niet alleen in den tijd der gilden en ambachten kon Vlaanderen ruimschoots door eigen werk in zijn behoeften voorzien zulks kon het altijd wanneer zijn bodem van vreemde legers gevrijwaard bleef Zoo heerschte er hier o. m. ten tijde van Maria Theresia een bui tengewone ekonomische bedrijvig heid en, hoe ongelooflijk het ook moge klinken, de veestapel was toen in Vlaanderen merkelijk rijker ge politiek bleven niet uitbij ge brek aan ernstige studie en aan werkelijke poging tot veredeling onzer voornaamste gewassen in bet ministerie van landbouw, ont aardden belangrijke kuituren, en op het einde der vorige eeuw was de aardappelteelt in meerdere streken van ons land niet meer winstgevendde oude plaatselijke variëteiten waren versleten. Vlas en hop werden zoowel op onze eigen- als op de buitenlandsche markten verdrongen door vreemde produkten van betere hoedanig- het oog wij bedoelen de bescher- mings-en afzonderingspolitiek der groote landen en de algemeene krizis. In de vóóroorlogsche jaren bestonden deze belemmeringen niet en de toestand van den klei nen of middelmatigen landbouwer was dan toch ook verre van schit terend. In Duitschland, waar de oorlog en de krizis veel dieper dan bij ons in het ekonomisch leven heb ben ingegrepen, staan de landbou wers er den laatsten tijd veel beter voor dan hier dat hebben we op onze reis aan den Rijn persoonlijk kunnen vaststellen en dat blijkt ook overvloedig uit de bijdrage van een ander medewerker, in ons blad van 7 October j.l. Een jaar nationaal-socialistische land- In verband met slecht Een remedie tegen de crisis heid. ----- Bij elk rampspoedig jaar heersch- bouwpolitiek te er in Vlaanderen ware hongers- over2'cht wfr het aan nood. zonder dat de staat eenigen ^eze ernstige studie nog eens aan steun aan de boeren verleende j ac l9 e Zondag a.s.) onze grootouders moesten maar ÏSS,jgggSfllBS(g>j|1gjgBHiiag*i»ie!'ii8®«ii8aa(r hun plan trekken de eenige hulp, welke in 1845 een staatsman aan de Vlaamsche boeren kon aanbie den, bestond in den kosteloozen raad dat onze meisjes naar Wal lonië zouden trekken om ginder meid te gaan spelen. Vandaar kwam het dat tiendui- zende kleine boeren en werklieden jaarlijks naar de Waalsche mijnen en fabrieken trokken, of naar Frankrijk om er als slaven te wer ken en er, om de wille van het be staan van vrouw en kinderen, een echt hondenleven leden. De eigen bodem bood hen noch werk noch brood Ondertusschen breidden de ste- dencomplexen in het Walenland zich nog verder uit en de levens voorwaarden werden er steeds gunstiger. Het algemeen onder wijs en vooral het vakonderwijs werden er gemeengoed voor het volk. De Waalsche landbouw met zijn groote boerderijen, met zijn rijke gronden en zijn voordeelige kuituren, kon gelijken tred houden met de nijverheid, terwijl de boe renstand in Vlaanderen ten onder ging aan onwetendheid en ar moede. Omstreeks het begin dezer eeuw werd de toestand hier eenigszins gunstiger, doordat het Vlaamsche volk meer zichzelf en meer ont wikkeld werd, en omdat men er in aantal stuks dan op onze dagen. dus noodgedwongen meer belang- Daarbij mag men niet vergeten dat stelling moest aan wijden. Dat het bevolkingscijfer maar de helft dc nijverheid zich meer en meer bedroeg van dat van heden. naar het Noorden verplaatste, De kuituren van vlas, tabak en bleef ook niet zonder uitwerksel hop, alsook de voortbrengst van op dcn landbouw aldaar, vleesch en zuivel kenden hier tijd- Doeltreffend was echter de perken van buitengewonen bloei, staatstusschenkomst voor den De groote ommekeer ontstond kleinen, dus voor denVlaamschen na 1830. Van toen af werd de Bel- landbouwer nooiteen vergehj- gische economie meer en meer ge- king van de begrooting van land- concentreerd op de waalsche kool- bouw met deze van andere depar- mijnen en op de nijverheden daar- tementen spreekt daaromtrent mede in verband, niet zoozeer om boekdeelen. Daarbij komt nog de politieke redenen misschien, als wel al te zeer doorgedreven verkave- omdat de regeeringsbazen en hun ling onzer gronden, die voldoende vriendjes er alle belang bij hadden mekanisatie uitsluit, de winsten in de Waalsche indu- De Vlaamsche boer staat dus strie te zien stijgen. De Vlaamsche stoffelijk minderwaardig tegen- landbouw werd niet uitgeschreven over zijn vakgenooten uit onze in aandeelen en was niet geschikt buurstaten en spijts overtollige om de Brusselsche banken werk werkuren biedt de landbouw ons en geld te bezorgen; bij kon dus geen bestaan dat men waarlijk alle belangstelling van hoogerhand menschwaardig mag noemen, ontberen Hierbij verliezen wij de huidige De gevolgen van deze eenzijdi- moeilijke omstandigheden niet uit Een lid van Redt U Zeiven die sedert vele jaren op eene hoeve in Frankrijk vertoeft, schrijft ons een briefje met bede hetzelve in De Koornbloem bekend te maken. We doen het volgaarne, dit om aan onze lezers de landbouwtoestanden in Frankrijk voor oogen te brengen en ook om voor zooveel we kunnen mee te helpen om verandering te doen bren gen in het voordeel der landbouwers, waaronder vele landgenooten. Als voorlichting dient gezegd dat de officieele prijs der tarwe aldaar circa 120fr. is (fransch geld), doch dat vele molenaars gebruik maken van de geld nood van sommige boeren om de tarwe te koopen aan 80 tot 90 frank. De officieele leveringen blijven soms lang uit en de landbouwer moet achter het geld van zijn oogsten wachten. We geven hier het schrijven in oor- spronkelijken vorm Amigny Rony, 16 Oct. 1934. Geen enkelen boer heeft al tarwe gedorschen tenzij voor wat zaaigraan. Tot hiertoe is er geen gelegenheid tarwe te ver koopen, de oude oogst moet eerst weg zijn voor ze hier nieuwe mogen koopen. En dan zullen de boeren met 10 zak ken seffens mogen leveren, maar zonder betaling, ze moeten dan wachten totdat het aan de heeren maalders belieft. En als er menschen zijn die absoluut geld moeten hebben dan zal de bank zeker verschieten tegen intrest van 4,50 fr. °lo en dit op ons eigen waar. Wat zegt ge daar van En als iemand gaat vragen wanneer ze zullen tarwe koopen, dan trekken ze de schouders op. Nu mogen de menschen zelfs geen 2 keeren tarwe zaaien op 't zelfde land, of ze krijgen 500 fr. boet en niet meer dan li4 van de totale oppervlakte van het bedrijf. Dit omdat er tarwe te veel is in Frankrijk. En nu vragen we ons af waarom de belgische maalders hier geen tarwe koopen in plaats van alleen in Amerika? De beeten moeten we ook leveren, doch ook geen geld bij. Als we nu ons tarwe niet kunnen ver koopen, hebben we niets in de kas, want de varkens worden hier ook tegen 4,40 tot 4,80 fr. per kilo betaald. De melk kost hier 0.60 fr. de liter en de eieren 0,40 fr. LI ziet dat het hier ook niet te vet is. Alleen de pacht is goedkoop. Deze gaat van 100 tot 250fr. de hectare. Zoo zijn de toestanden voor de boe ren in Frankrijk. Beste groeten. J. V. S. es»»,.»*» nas» aiiM» van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 4 Nov. van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. In het zoeken naar middelen om aan deze crisis een einde te stellen, voeren de economisten, bankiers en politiekers het hoogste woord. Precies of ze in deze aangelegenheid het verstand alleen in pacht hadden. Naast Keynes en Irving om slechts de eerste-rangsterren on der de economisten te noemen hebben Kessler van de Royal Dutch en Lord Melchett van de Imperial Chemical In dustries hun systeem pas klaar. Kort heidshalve zwijgen we over de politie kers als Caillaux, de bankiers als Fran- qui, de vele would-be economisten, die het over de daken uitkraaien, dat ze in staat zijn om de geweldigste aller crisis sen in een handomdraaien den adem af te snijden. Het werd hoog tijd dat dc landbou wers, gekend om hun klaren kijk op de zaken, eens hun woord zouden meepra ten. En eindelijk is dit gebeurd. Twee Fransche landbouwers, de heeren A. en Ch.Vilain, hebben bij Hachette te Parijs een boekje uitgegeven onder den titel De Wereldcrisis en de Werkloosheid. De oplossing En al is het maar een boekje, ten minste in vergelijking met hetgeen de economisten gewoonlijk over dit zware onderwerp aan papier zwart maken, toch is het volledig, en, wat meer en beter is, klaar en duidelijk gesteld, zoodat een gewoon sterveling er ook iets aan heeft. Ten gerieve van de lezers van De koornbloem willen we de uiteenzetting van de schrijvers hier laten volgen. Ze gaan 't accoord over de algemeen aangenomen vooropzetting, dat de grondoorzaken van deze crisis moeten gezocht worden, eenerzijds, in de cata strofale inzinking der wereldprijzen en, anderzijds, in de verminderde vraag naar andbouwproducten. Niemand zal er iets op aan te merken hebben. Het werd hier reeds meermaals betoogd dat de in zinking der landbouwprijzen reeds be gonnen was voor de eigenlijke crisis zich in 1929 voordeed. De statistieken laten daaromtrent niet den minsten twij fel. Sindsdien ging het van kwaad tot erger. In Canada betaalt men de tarwe, bij den boer aan huis genomen, 28 frank de 100 kilos, tegen 160 frank in 1929. In Argentinië is de prijs voor 100 kilos tarwe nog 25 frank, tegen 125 frank in 1929. Noemt me eens een enkel indu strieel product waarvan de waarde in dezelfde mate is gedaald En hetgeen waar is voor de tarwe, is ook waar voor de andere graansoorten. Het gevolg dier geweldige prijsinzin- king laat zich gemakkelijk raden de koopkracht van de landbouwers is onder nul gedaald. En met reden leggen de schrijvers fel nadruk op het feit dat de bevolking der wereld voor minstens 3/4 uit landbouwers bestaat. Van de onge veer 2 milliard menschen, welke op de aarde leven, zijn er ongeveer 1 milliard 600.000 000 landbouwers. Is het te ver wonderen dat de vermindering aan koop kracht van anderhalf milliard menschen een noodlottigen invloed op de nijver heid uitoefende Geenszins, niet waar Bij gebrek aan een koopkrachtig publiek vielen de fabrieken stil en werden er, in de blanke wereld alleen, 30.000.000 nij verheidsarbeiders afgedankt. Met hun gezinnen gerekend maakt dat 120 mil- lioen menschen, die alle koopkracht heb ben verloren. Doch ook de aan den arbeid gebleven werklieden loopen on der de gevolgen van de crisis zwaar ge bukt. Ze werken nog slechts om beurt, ze zagen hun loonen dalen, enz. Het is hier nu de plaats niet daarover uit te wijden, nochtans, niemand zal me tegen spreken wanneer ik betoog, dat het grootste gedeelte der werklieden, op dit oogenblik, slechts met moeite, velen zelfs ten koste van groote ontberingen, rond komen. Het is een geheim voor niemand dat de nijverheid is ingericht voor een intens gebruik van al de menschen. Wie kan er den dag van vandaag nog koopen ge lijk over vijf jaar? De rijke menschen en ze doen het daarom altijd niet en de bedienden van de openbare besturen. Hier doelen de schrijvers bijzonder op de Fransche toestanden. Nochtans, samen genomen vormen ze slechts een miniem gedeelte der bevolking, wellicht amper 5 t. h. Totnogtoe is er op de redeneering der schrijvers niets af te dingen. Ze hebben overschot van gelijk. De crisis, ten minste de lange duur der crisis, is aan de verarming der bevolking toe te schrij ven. Deze uitleg mag voor velen te sim pel schijnen. Is het niet gewaagd van ar moede te spreken als wanneer de rijk dommen zich over gar.sch de wereld op stapelen? Kijk even de dagbladen in. Het graan wordt verwoest, de koffie in zee geworpen, enz. Ongetwijfeld is een zekere overproductie aan dien stand van zaken niet vreemd, nochtans, de hoofd- oorzaak ligt in het feit dat de menschen niet langer kunnen koopen gelijk het zou moeten. Handelaars, nijveraars, land bouwers. renteniers, arbeiders, ze klagen allen steen en been. Geleden verliezen, geen afzet, verminderde interesten, loonsaftrekkingen, werkloosheid, enz., maken het leven zuur voor de meeste menschen. Hetgeen er dus, in de allereerste plaats moet gedaan worden, is de koop kracht van de bevolking te herstellen. Indien men practisch wil te werk gaan moeten de landbouwers het eerst aan de beurt komen, omdat ze het talrijkst zijn en omdat een verbetering in hun toe stand onvermijdelijk een algemeene ver betering voor gevolg heeft. De onder vinding is daar om dit te bewijzen. Volgens de schrijvers bestaat daartoe maar één middelhet landbouwbedrijf terug loonend maken door een verhoo ging der landbouwprijzen te bewerk stelligen. Hoe zal men dit het best aan boord leggen Het systeem de bezaaide oppervlak ten in te krimpen telt op dit oogenblik veel aanhangers. In Amerika werd het trouwens reeds ingevoerd. Schrijvers zijn voor dit middel niet te vinden, gelijk weinige boeren er voor te vinden zijn. Is het niet God geklaagd schoon en vruchtbaar land braak te laten liggen Daarbij, bevragen de schrijvers zich, is de tarweproductie werkelijk te groot? Ze meenen daarop ontkennend te moe ten antwoorden. De productie is voor zeker gestegen maar slechts in de mate van den bevolkingsaangroei. Van 1.028 millioen kwintalen in 1910 is ze tot 1.263 millioen kwintalen in 1933 gestegen. Dat is niet overdreven. Weliswaar zijn de stocks gestadig grooter geworden 68 millioen kwintalen in 1927 tot 155 millioen kwintalen in 1934. En dat dit cijfer niet grooter is, is te danken aan den slechten oogst. Wat moet men daaruit besluiten Dat de consumptie, per hoofd gerekend, gedaald is eener zijds, omdat de levensstandaard geste gen is en dat de menschen aan het leven hooger eischen stellen dan voorheen, en, anderzijds, omdat de kwaliteit van het brood in vele landen veel te wenschen overlaat. Dit is geen losse bewering, maar de waarheid. Vele geleerden heb ben zich daarover, in den laatsten tijd, duidelijk uitgesproken. Hoevele dokters waarschuwen hun zieken niet tegen het verbruik van brood Vooraleer de productie in te krim pen, besluiten de schrijvers, ware het geraadzamer eerst te beproeven het verbruik te vermeerderen. Én wie zal hen in het ongelijk stellen De oplos sing van de schrijvers bestaat er dus in de kwaliteit van het brood te verbete ren, waardoor de consumptie zal ver» hoogen, hetgeen een daling van de stocks en een verhooging der prijzen voor gevolg zal hebben. Practisch komt het er dus op aan een internationaal accoord te sluiten, waarbij de bloem enkel volgens haar voedingswaarde mag verkocht worden. Hier treden de schrij- ivers in technische uiteenzettingen no pens de methoden die reeds in zwang zijn voor het vaststellen van de voe dingswaarde van de bloem. Zoover kunnen we ze niet volgen. Het heeft trouwens geen nut. We hadden enkel ten doel hun kijk op de zaken en hun oplossing samen te vatten. Wat moeten we daarover denken i IUC11 lil laauuvivn r I wmivviw I -

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1