De Pers en de Landbouw Het Eeuwfeest van Melbourne Arbeid adelt» Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwers vereeniging Redt II Zei ven Voor cd door dc Landbouwers i Dc Besluitwet betreffende de Huurovereenkomsten j - ZONDAG 11 NOVEMBER 1934. Prijs 25 centiem 17de JAARGANG Nr 828 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke upsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Steunt uw eigen blad De Belgische dagbladpers kan. democratische pers in 't algemeen noch voor de oplage noch voor ons niet genegen is en dat de de degelijkheid van den inhoud, bladen der staatspartijen zich onmogelijk de vergelijkende proef bitter weinig om onze belangen doorstaan met deze van het bui- bekommeren. Alleen bij het nade- I. Enkele geschiedkundige wetenswaardigheden omtrent Australië. tenland. De schuld daarvan weegt niet alleen op ons dagbladwezen zelf, maar ook gedeeltelijk op het publiek in België is het aantal vaste lezers van onze voornaam ste bladen nog betrekkelijk gering en enkele duizenden abonnenten volstaan riet om een flink inge licht en goed opgesteld blad in 't leven te roepen of leefbaar te houden. Het is dan ook dank aan de groote belangstelling van het pu bliek dat Nederlandsche bladen als "De Nieuwe Rotterdamsche "De Maasbode Couranten "De Maasbode,,, j spijts het klein taalgebied dat zij bestrijken, aanspraak kunnen ma ken op den naam van eersterangs bladen, die op elk gebied kunnen wedijveren met de groote bladen uit Londen en Berlijn. Bladen die daaraan kunnen vergeleken worden, bezitten we in België niet, en hierin is het ver- franschte Brussel en het Waalsche Zuiden geen zier beter dan ons eigen Vlaanderen. Integendeel zijner franschschrijvende bladen betaald en gesteund door fransche --- - wapenfabrikanten en diplomaten klaart de heer Cnudde in zijn beste zulke bladen kunnen dus onmoge- fransch, dat men overal bezuinigt lijk aan hun nationale, noch aan uitgenomen op de begrooting van bun sociale zending beantwoor- landbouw. Daarbij doet hij een uit- den het ligt immers niet in hun val op de groote boeren, "die tij bedoeling het volk naar waarheid j dens de goede jaren geld genoeg en zedelijkheid voor te lichten zij i wonnen ren der verkiezingen zijn zij het er over eens dat er voor de boeren ook iets moet gedaan worden. Spijtig genoeg blijft het dan ge woonlijk bij een paar mooie be loften. Zekere pers staat niet enkel onverschillig, maar zelfs vijandig tegenover ons. Zoo lazen we een paar maanden geleden in een Vlaamsch dagblad "De prijs der melk werd met 0,10 fr. verhoogd. Zoo betalen de verbruikers het wijs beleid van den heer Van Cauwelaert,,. Kan het dwazer Wij hebben hier geen ministers te verdedigen, maar was de heer Van Cauwelaert misschien ver antwoordelijk voor de buitenge wone droogte, voor de schaarsch- heid aan voeder en voor de aan houdende vermindering van de melkvoortbrengst Is het op zulke wijze dat de openbare meening moet voorgelicht worden En welk belang heeft dat blad erbij de verbruikers tegen de boeren op te jagen In een der laatste nummers van het "Journal des Instituteurs,, ver worden betaald om de massa te misleiden en alles voor te schote len wat door de geldschieters ge dicteerd wordt. En toch oefenen die bladen een grooten invloed uit op onze De heer Cnudde zou beter zwijgen over zaken waarvan hij niets afweet. De begrooting van landbouw is immers zoo belache lijk klein dat de ministers zelf inzien dat er niet veel meer mag men De feestelijkheden ter viering van den honderdsten verjaardag van de stad Melbourne in den staat Victoria, zijn in de tegenwoordigheid van den Hertog van Gloucester, zoon van den Koning van Engeland, luisterrijk ingezet ge worden. En als om de aandacht van de gansche wereld op dit heuglijk feit te vestigen werd door een rijke chocolade fabrikant van Melbourne, een prijs- vlucht tusschen Engeland en Australië uitgeschreven. Het succes was over donderend. Door het toedoen van en kele koene vliegers, staat Australië op dit oogenblik in het middenpunt der belangstelling. En dit is verdiend ook. Nochtans, vooraleer de economische toestand te ontleden, kunnen we de begeerte niet weerstaan om, als inlei ding, enkele eeuwen in de geschiedenis achteruit te kijken toen Hollandsche, Engelsche, Portu^eesche zeevaarders, meer dan een eeuw lang, het onmogelijke deden om op dit nieuwe gebied vasten voet te krijgen. De geschiedenis van de ontdekking van Australië is duister en ingewikkeld als geen. In de XVIe eeuw was het onder den naam Groot Java door de Hollanders en de Portugeezen gekend. In 1598 noemde Cornelius Wytfliet het voor de eerste maal "Australis Terra,, en hij vermoedde dat dit gebied, waar van men toen nog niets afwist, een vijfde werelddeel zou kunnen zijn,,. Toen ten jare 1606 de gekende Spaansche zeevaarder Torres van Peru met rijk bevrachte schepen naar zijn vaderland terugkeerde, legde hij in Australië aan. Het land scheen hem onbewoond en het klimaat doodend. Na een kort oponthoud zette hij zijn reis verder. De doorvaart tusschen Australië en Nieuw-Guinea wordt echter heden ten dage nog steeds naar hem genoemd. Tusschen de jaren 1606 en 1627 trachtten de Hollanders Hartog en Piet Nuyts herhaaldelijk vasten voet te krijgen op het nieuwe gebied, dat in dien tijd Nieuw-Holland werd geheeten Ze vonden er niets dan steile rotsen, onherbergzame en onbewoonde streken, zoodat ze telkens onverrichterzake naar de Hollandsche bezittingen terugkeer den. Tasman, ook een Hollander, ont dekte in 1642 het zuidelijk gelegen binnenlandsche en buitenlandsche afgeknepen worden, indien politiek. Er worden nameliik nog wil dat er nog iets van overblijve. j 11„»,,onrl»n Hïc Het is een ware schande voor een mangen ^ouverneu te veel menschen gevonden die Het is een ware schande voor een "hun. dagblad als een soort ora- beschaafd land, waarin twee mil- kel beschouwen waarin elke lioen menschen van den landbouw dwaling of misleiding uitgesloten leven, dat de landbouwbegrooting de kleinste van al is. Over de miljarden opgeslokt door het Ministerie van Oorlog heeft de heer Cnudde nog nooit een woord in zijn blad gerept. Dat mag hij trouwens ook niet hij heeft tot taak zijn volgelingen in het gareel der Regeering te laten loopen die taak vervult bij ge- is. In één enkel opzicht komen al onze politieke bladen tamelijk goed overeen, namelijk in de ge ringe plaatsruimte welke zij be steden aan den landbouw en aan de kwesties welke daarmede ver band houden. Politiek en sport vormen ge maligen Gouverneur van Batavia, Van Diemen. Later werd het naar den ont dekker Tasmanië genaamd. Op het einde van de XVIIeeeuw was men, spijts de heldhaftige pogin gen van Dampier, Vlamingh en andere koene zeevaarders, nog niet veel verder en het zou nog jaren aanloopen eer de eigenlijke kolonisatie van Australië een aanvang zou nemen. grootste eiland afhankelijkheid Politiek en sport vormen ye- i r - - woonlijk de hoofdschotels, twee wetensyol en ajn patnotisch en zaken die het verstandelijk peil van franskiljonsch gemoed .ou in op- ,wlir v*\rt>r ni«»t al te hooa OD- i stand komen, moest men maar gen mei uc van 'ww drijven. Verkeersongevallen, dief- even aan de miljarden van lands- bouwprodukten der drie laatste - t t iI v^rH^Hinina raken. iwn maar e>e>n nleister ziin oo ccn Dat Australië, het van de wereld, een goedkoope pachten, modernisee ring van het bedrijf en goedkoop krediet. Dat al deze schoone din gen met de prijzen van de land Stallen en misdaden nemen ook een I verdediging raken, belangrijke plaatsruimte in. Film- De landbouwers hebben in Bel starren en halfnaakte schoonheids- gië geen goede pers; het goed koninginnen worden niet verge- koop leven zou alleen op hun rug ten. Als toemaat wijdt men ook moeten verwezenlijkt worden eens een artikel aan de sociale kwesties, aan wetenschap en nij verheid. De landbouw, de levensader van het menschelijk bestaan, kan het gewoonlijk stellen met een De meeste bladen geven ook blijk van grove onkunde inzake landbouwpolitiekwaar de be schermingsmaatregelen alle goed keuring wegdragen wanneer het de nijverheid betreft, worden zij jaren maar een pleister zijn op een houten been, dat zien de journalis ten niet in. Goede afzetgebieden en billijke prijzen voor onze voortbrengselen zijn voor ons hoofdzaak al het andere kan wel verlichting, maar geen redding brengen Landbouwers, de pers is een machtig wapen, een wapen dat in België dikwijls tegen ons gericht werd van de Engelsche kroon, was voor namelijk te danken aan kapitein Cook. Deze werd in 1728 als zoon van een armen landbouwer te Marton in Enge land geboren. Na jaren in de steenkool mijnen van Wales te hebben gewerkt, liet hij zich in 1755 als matroos bij de Koninklijke Zeemacht inlijven. Zijn eerste reis bracht hem naar Canada. In 1768 was hij luitenant en ontdekte ten jare 1770 Nieuw-Zeeland. Van daaruit richtte hij den steven naar Tasmanië en Australië, dat hij, in tegenstelling met zijn voorgangers, langs de zuidelijke kust aandeed. Inplaats van onherberg zame oorden, vond hij vruchtbare vel den door negers bewerkt en een zacht, gemilderd klimaat De plek waar hij aan land ging heette hij Hicks, naar de naam van een zijner luitenanten, die het eerst het land had gezien. Kapitein Cook bleef niet lang in Australië. In 1771 was hij in Engeland terug. Nochtans had zijn ontdekking groote gevolgen. En enkele jaren later verrees op dezelfde plaats waar hij eens ontscheepte, door de zorgen van Gouverneur Philip, de stad Sydney, nu over de heele wereld bekend, op. Melbourne, de eeuwige mededingster van Sydney naar de eerste plaats in de rij der Australische steden, werd eerst veel later gesticht. In 1802 ging luitenant Murray, op de plek waar eens Melbour ne zou verrijzen, aan wal en hij noemde de kleine versterking, welke hij op die plaats optrok, Port Philip. Daarna koos hij terug zee. Het was eerst in November 1834, in die streken toen volop Lente, dat drie Engelschen, die van het reeds lang ver overde Tasmanië kwamen, te Port Philip voet aan wal zetten. Er werd lan gen tijd beweerd dat het drie walvisch- jagers waren die er op uit waren rust te nemen. Dit bleek, na grondig onder zoek, nietwaar te zijn. Het waren Engel sche kolonisten, die, na hun geluk op Tasmanië te hebben beproefd, naar i Australië overstaken. Eene der drie, een genaamde Henty, kocht van de inlanders voor 20 dekens, 1 30 bijlen, 50 draadscharen, 30 brillen, 200 zakdoeken en 50 kilos bloem 200.000 hectaar vruchtbaren grond. Verder moest hij ieder jaar aan de inlandsche opperhoofden 100 dekens, 100 messen, 100 bijlen, 50 scharen en 50 brillen le veren. Een tweede, een genaamde Bat man, ontwierp de plannen van het dorp dat ze zinnens waren daar op te trekken. Naar den toenmaligen eersten minister van Engeland werd het Melbourne ge heeten. Enkele jaren later, in 1841, telde Melbourne 4440 inwoners. De gronden stegen geweldig in prijs. Een verkaveling die in 1837 40 pond sterling kostte, werd, in dien tijd, reeds tot 1000 pond betaald. Het schijnt, echter, dat de drie Engelschen weinig voordeel uit hun transactie met de inlanders hebben ge trokken. Ze hadden de gronden zonder voorafgaandelijke toelating van den gouverneur die toen nog op Tasma nië resideerde gekocht, hetgeen in strijd was met de bestaande wetten en de koop werd vernietigd. Henty en zijn makkers bekwamen voor hun deel slechts 10.000 hectaar en het overige werd door de zorgen van de Britsche overheden verkocht. heeft, kwamen uit al de deelen van de wereld de avonturiers naar het nieuwe land van belofte afgezakt. Melbourne groeide en verrijkte zich zienderoogen. Er wordt beweerd dat ze. op een jaar tijds, drie millioen pond ster ling een fabelachtige som voor dien tijd aan de goudzoekers verdiende. Nochtans was het allemaal geen voor deel dat de goudzoekers meebrachten. In 1854 kwam het tot een opstand. Een deel der goudzoekers dacht zich bena deeld bij de verdeeling der gronden. En het bloed vloeide. Niet voor lang, ech ter. Een nieuwe administratie nam het beheer over de stad en de rust trad op nieuw in. Dit was de eerste maal dat op Australischen bodem de blanken onder ling in strijd kwamen... en tot nog toe is het tevens de laatste maal geweest. Oorlog is op dit vijfde werelddeel onbe kend, en de Australiërs, die op en top democratisch zijn aangelegd, zijn daar over niet weinig fier. hockie een "stand der gewas- j stelselmatig bekampt als zij dienen wordt en ons soms veel nadeel sen of een "werken in den tuin,,. moeten om den geteisterden land- toebrengt. Daarom moeten wij ons Een vaste landbouwrubriek, met bouw eenigszins op te beuren. teweerstellen: steunen en ver een degelijke studie over een of j Het gebeele landbouwprogram- spreiden wij ons eigen blad, dat ander actueel onderwerp, treft ma van de meeste politieke bladen strijdt voor ons eigen belangen, men er zelden aan. kan men a's ^9* samenvatten Iets doen voor de Koornbloem, Men mag gerust zeggen dat de (Zie vervolg onderaan 3de kol.) is iets doen voor den boerenstand. Tot in 1857 maakte Melbourne en heel het distrikt van Port Philip deel uit van den staat Nieuw-Zuid-Wales, met Sydney als hoofdstad. Maar Melbourne kon zich niet schikken in het meester schap van Sydney en maakte zich los van Nieuw-Zuid-Wales dit ging in dien tijd zonder slag noch stoot 1 en stichtte den staat Victoria, natuurlijk met Melbourne als hoofdstad van den nieuwen staat. Van 1850 tot 1860 nam Melbourne een geweldige uitbreiding en overvleu gelde, in korten tijd, Sydney. Te Bendi- go en te Ballarat, ten noorden van Mel bourne, werden in 1851 rijke goudvelden ontdekt. En gelijk de geschiedenis er meer dan één voorbeeld van bewaard Sinds 1860 trok Melbourne geen voordeel meer uit de goudontginningen. Nochtans breidde de stad zich onophou dend verder uit. Ze werd een handels stad. De produkten van den landbouw en den veeteelt werden, voor hun ver scheping, daar bijeen gebracht. Op dit oogenblik telt Melbourne meer dan een millioen inwoners. En de staat Victoria, alhoewel de kleinste van de Australische staten, is de rijkste en de meest bevolkte. In 1901 werd tusschen de zes Austra lische staten een statenbond gesticht en Melbourne werd tot de hoofdstad van Australië verkozen. In 1927 echter moest ze haar rang van eerste stad in Australië afstaan, niet aan hare eeuwige mededingster Sydney, maar aan Can- terra, een nieuw gebouwde stad, met groote toekomst, gelegen halverwege Sydney en Melbourne. En zoo is, op minder dan een eeuw, Melbourne van kleine landbouwkolo nie, na de koortsige jacht der goudzoe kers te hebben gekend, gegroeid tot een der bijzonderste steden van de wereld. ('t Vervolgt.) In uitvoering der volmachten haar verleend door de Wetgevende Kamers heeft de Regeering thans ook een be sluit afgekondigd tot reglementeering der huishuren. Bedoeling is den druk te verlichten, welke de huurprijzen die buiten verhou ding zijn met de economische omstan digheden, uitoefenen op de huishoude lijke en de handelsuitgaven. Het besluit behelst vier hoofdstukken: Het eerste handelt over de huurover eenkomsten van vaste goederen welke als woongelegenheden of handelshuis dienen. Het tweede handelt over de beper king der huurprijzen van kleine huizen welke dikwijls overdreven zijn. Het derde handelt over de huurver- lenging. Het vierde behelst enkele algemeene bepalingen. Gezien het belang dat de bepalingen van het nieuw besluit kunnen opleveren voor onze leden eigenaars of huurders van woon- of handelshuizen, schijnt het ons nuttig hier een toelichting te geven van de bijzonderste schikkingen van bedoeld besluit. Om alle misverstand te voorkomen nopens de draagwijdte van dit laatste dient gezegd, dat het besluit niet toepas selijk is op de pachten van landelijke goederen. Dit is van landerijen en ge bouwen die, gezien hunnen aard en in deeling, dienen beschouwd als hofste den of boerderijen. Onze leden die hun blad regelmatig lezen weten dat er een speciale proce- duur bestaat om vermindering te beko men van overdreven pachtprijzen. Wij hebben daarover ten gepasten tijde breedvoerigen uitleg verstrekt in ons weekblad. 1' Hoofdstuk. Alle huurovereenkomsten betreffen de woon- of handelshuizen of gedeelteq .l.WillW«8ga»WBWMSBgW»iWM« ccii yiuuivu ~r- -- I bs«®ss» «aaat* Verbreking van huurovereenkom sten.

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1