Naar nieuwe Avonturen Het Eeuwfeest van Melbourne Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en door de Landbouwers Briefwisseling De Besluitwet betreffende de Huurovereenkomsten Landbouwers i ZONDAG 2 DECEMBER 1934. Prijs 25 centiefii 17de jAARGANG Nr 631 Abonnementsprijs 12 fr. *8 jaars. jjg Men schrijft in op ons 3e- Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Of de Uithongeringspolitiek der nieuwe Regeering Enkele weken geleden schreven we dat de landbouwers in België geen goede pers hebben. Dat mochten we bij ge legenheid der laatste ministeriëele crisis nog eens duidelijk vaststellen. Een vooraanstaand Fransschrijvend dagblad uit Brussel schreef verleden Dinsdag Wij zien de Regeering de Broqueville uiteenspatten, omdat de politiek van het duur leven, opgedron gen door de agrariërs (landbouwers) een hinder voor de verwezenlijking van het herstelplan daarstelde Wij hebben hier nadrukkelijk bewe zen dat de mislukking van het afgetre den kabinet hoofdzakelijk aan heel an dere oorzaken te wijten was. Toch werken dergelijke uitlatingen van de pers zeer nadeelig op de openbare meening en op s lands politiek. De regeeringsverklaring van den heer Theunis, verleden Dinsdag in het par lement uitgesproken, geeft ons daarvan het beste bewijs. Geen enkele Regeering uit het ver- i leden trad met zulke korte en nietszeg gende verklaring voor den dag. En zulks in een tijdstip van groote verwarring op elk gebied, waarop iedereen naar een "plan,, tot heropbeuring uitziet. De hoofdgedachte van deze verklaring ligt hierin dat de politiek van het vorig kabinet, zoowel voor de binnenlandsche als voor de buitenlamdsche aangelegen- heden en voor landsverdediging, in het I huidig kabinet bevestigd wordt. Hierbij vragen we ons met redenen afWaarom moesten de Broqueville en zijn medewerkers dan toch verdwij nen en waarom wordt thans de leiding in handen gegeveu van een hoop ban kiers en vertegenwoordigers van nijver- heidstrusten Twee zaken uit de rede van den heer Theunis zijn voor ons van belang en de boeren kunnen daar zelf de noodige conclusies uit trekken 1. "De Regeering zal, in het welbe grepen belang van de nijverheid, haar terzijde staan, opdat zij zich inrichte op rationeele wijze en overeenkomstig de wenschen van het beperkt comiteit voor handelspolitiek». 2. "De daling van de levensduurte moet, onder meer, gezocht worden in het leniger maken van het stelsel der contingenteeringen en de verlaging van de overdreven winsten van zekere tus- schenpersonen,,. Hebt ge dat begrepen, landbouwers i Men zal steun verleenen aan de groot- nijverheid en goedkoop leven scheppen op den rug van de boeren, door den invoer van vreemde landbouwproduc ten te verhoogen en uit te breiden. Over de daling van de levensduurte door prijsvermindering van meststoffen, veevoeders en producten voor ons da- aelijksch levensonderhoud, rept de heer Theunis niet. Voor de boeren wordt er verder niets gezegd dan het banale zinnetje "De Regeering is bewust van het sociaal en economisch belang van den landbouw en den middenstand. Z,ij zal over hun belangen waken.» Wat er eigenlijk voor die belangen zal gedaan worden, daarover weet de eerste minis ter zelfs geen woord te vertellen Kr over waken... en laten doodgaan door overtolligen invoer Maar wii waken ook en op een heel andere manie*! Wij herinneren aan de nieuwe bewindvoerders dat aan de Vlaamsche boeren, na het zien ver dwijnen van hun nationale nijverheids kuituren, geen ander middelen meer overblijven om in hun bestaansmoge lijkheid te voorzien, dan de voortbrengst van vleesch en boter en de kuituren van aardappelen en groenten. Wij herinneren niet alleen, maar wij dreigen niet te dulden dat aan deze overblijvende levensbronnen geraakt worde, door overdreven invoer en door oneerlijke mededinging van over de grens. Met de bestaande contingenteeringen is ons werk nog verre van loonend de nieuwe plannen der Regeering drijven ons naar de grootste ellende. Dat zij kieze ofwel de contingenteeringen on- gewijzigd behouden, ofwel werkelijke staatshulp voor de boeren Wij willen niet meer dienen als uit batingsmijn en reddingsplank voor de nijverheidsmagnaten. Wij produceeren niet meer voor hongerloonen terwijl de ministers en hunne vrienden, welke in de beheerraden van alle mogelijke en onmogelijke maatschappijen zetelen, jaarlijks honderde millioenen opstrijken. De boeren kunnen geen vertrouwen hebben in de huidige leiders der natie, gezien deze personen allééa belang hebben bij nijverheid en bankwezen en de boerkes gerust kunnen zien stikken. De heer Theunis vraagt aan het par lement dat het de openbare meening zou doen begrijpen dat de welvaart van het land afhangt van het welslagen der huidige regeering. Wij gelooven van dat welslagen geen woord de ellende van een volk werd in de geschiedenis nooit of nooit door bankiers verholpen. Het is niet de boter ham van arbeider en boer, die de be kommernis van zulke mannen opwekt enkel het dividend van bank- en nijver heidsondernemingen maakt hun belang stelling gaande. De landbouwer eet niet van kanonnen en stikgassen, maar wel van de vrucht van eerlijken arbeid in den schoot van moeder aarde. Naar het schijnt hebben de ministers zich allen door hun handteeken verbon den de plannen van den heer Theunis te steunen en helpen uit te voeren. Maar indien hun grootste zorg bestaat in het omlaag drukken van de prijzen der landbouwprodukten, zullen ze verkeerd gerekend hebben. Het resultaat van hunne onzinnige uithongeringspolitiek der boeren zal eene vermeerdering van werkloozen beteekenen en eene alge^ meene verarming van ons land. Wan neer het den landbouwer slecht gaat, zal het voor iedereen misloopen 1 Maar eer het tot daar komt, kan er nog heel wat gebeuren 1 Landbouwers, wij gewaagden hoo- ger van de vrucht van uwen arbeid Die vrucht mag u niet ontnomen wor den daarom, let op uw zaak 1 Steunt uw vereeniging, niet enkel met het woord, maar vooral met de daad. Deze vereeniging staat vrij van eiken finan- ciëelen druk en van iederen politieken dwang, vrank en vrij verdedigend uw recht en uw brood 1 De toekomst is voor ons verre van rooskleurig en er komt geen redding zonder innige en offervaardige samen werking. Steunt uw vereeniginghelpt uwe voormannen in den strijd voor den boe renstand I Vriend Caudron, Opsteller van "De Koornbloem,, Aalst. Hierbij zend ik U een uittreksel van het landbouwblad "La Défense Agri- cole,,. Mij dunkt dat het past dit mede te deelen aan de lezers van uw geëerd blad. Het luidt alsvolgt Uit het Verslag van den Algemeenen Raad der U.P.A. (Waalsche Landbouw- vereeniging). "Mr Discry geeft verslag aan de ver gadering van de samenkomst van de afgevaardigden met het Centraal Be- stuur van het Kadaster. Deze samenkomst had voor doel me- dedeeling te verkrijgen van den uitslag van de werkzaamheden tot vaststelling van het kadastraal inkomen voor den landbouw. Onze afgevaardigden hebben met genoegen kunnen vaststellen dat de vastgestelde inkomsten voor de Waal- sche provinciën ons ten volle kunnen voldoening geven. Er kunnen nog plaatselijke mistoestanden bestaan langs de grens-plaatsen van zekere provinciën. „Hiervoor zullen vergaderingen plaats vinden in de hoofdplaatsen dier grens- streken (Grens tusschen Wallonië en Vlaanderen. Nota der Redactie.) met de opzieners van het Centraal Be- heer en de landmeters van het kadas- er, samen met leden van de U P.A. Daaruit blijkt dat de boeren van de Waalsche provinciën van 't land zullen tevreden zijn over de vastgestelde ka dastrale huurwaarde hunner landerijen, of anders gezegd, de Waalsche boeren zullen moeten bijdragen tot het vullen der Staatskas op een wijze die overeen stemt met hunne, of liever gezegd, de burgerlijke plicht hunner eigenaars. Wat zal er dan gebeuren met de boeren der andere provinciën Zij zullen ofwel meer betalen of op denzelf den voet behandeld worden niemand zal zich verwachten aan minder. De nieuwe wet op de herziening der landbouwpacht heeft genoeg bewezen, nutteloozen uitleg wil ik hier niet geven, maar gelief de gevolgen ervan voor de oogen uwer lezers te leggen. In een streek of in provinciën waar het gerecht te hooge huurprijzen toelaat hebben al de pachtprijzen een over- groote neiging om te hoog te blijven. De prijzen vastgesteld door het gerecht worden door eigenaars ingeroepen als een officieele prijs en bijzonder voor verhuringen van gronden toebehooren- de aan genootschappen, kerkfabrieken, gestichten enz. Men vindt in alle provinciën van 't land eigenaars welke rekening houden met den akeligen toestand van den landbouw, maar men zou ze zeker in grooter getal vinden zoo de nieuwe pachtwet in alle provinciën op denzelf den voet toegepast werd. Ontvang, vriend Caudro^, mijn beste groeten. NOTA DER REDACTIE. - We danken onzen vriend voor de attentie en zullen de zaak nader onderzoeken. We zullen niet dulden dat er twee ma ten en twee gewichten zouden gebruikt worden en dat iederen burger niet zou gelijk zijn voor de wet. Kortelings zullen we de zaak breed voerig bespreken. «■■■«■■■■■NHBBCSS JHBM (Vervolg). 1) De huurder en onderhuurder van een huis behoorende tot een der cate- goriën opgesomd in de bijdrage ver schenen in "De Koornbloem,, van 18 November (huizen vallende onder de beperking van de huurprijzen) hebben recht op de verlenging van hun huur contract tot den dag der maand Januari 1936 overeenstemmende met den datum der maand waarop zij de gehuurde goe deren in gebruik namen. Deze huurvermindering wordt hen toegestaan na vermindering van den huurprijs volgens de wettelijke bepa lingen, op voorwaarde dat zij hun an dere huurverplichtingen nakomen. De opzegging gedaan door den ver huurder vóór het van kracht worden van de besluitwet is nietig en van geene waarde. Indien vóór het van kracht worden van zelfde besluitwet de op- j zegging door den huurder gedaan werd, J TÜ mo\Ain vi\n hohnliHpns wan- 4.De belangrijkheid van Australië s akkerbouw. dan zafzij geldig zijn, behoudens wan neer de huurder binnen de 15 dagen na het van kracht worden van dit besluit bij aangeteekend schrijven den ver huurder heeft verwittigd dat hij van het voordeel der verlenging wil genieten. De verlenging is evenwel niet van toepassing op de clausule van optie tot aankoop. 2) Bij overlijden van den huurder ge nieten al diegenen die sedert tep minste zes maanden bij hem inwoonden, ter uitzondering van de bedienden en dienstboden, het voordeel van de huur- verlenging. De termijn van zes maanden geldt echter niet voor de echtgenoot. 3) De huurverlenging geschiedt van rechtswege, met uitsluiting van elke stilzwijgende inhuring. 4) De verhuurder kan echter de ver lenging weigeren of de intrekking ervan aanvragen om gewichtige redenen be- staande zijnerzijds of aan de zijde van den bewoner. Over deze gewichtige re- (Zie vervolg op de 2de bladzijde). In de vorige bijdragen hebben we getracht een paar aspecten van het Australische volkshuishouden bloot te leggen. We hebben een vaag beeld geschetst van de opkomende industrie die, zoolang de bevolking niet merkelijk aangroeit, nooit van een bijzondere be- teekenis zal zijn. Gezien de hooge levens standaard van de Australische arbeiders is de uitvoer onmogelijk en blijft ze op de voorziening der binnenlandsche behoeften aangewezen.We hebben haar niet te vreezen gelijk bijvoorbeeld de Japansche nijverheid. Enkel zullen we meer en meer last ondervinden om onze gemanufactureerde producten in Aus tralië te plaatsen. In de tweede plaats hebben we aangetoond dat de bijzon derste bron van Australië's rijkdom in de veeteelt gelegen is. Voor heden wil len we in 't kort de belangrijkheid van den Australischen akkerbouw uiteen zetten. In den beginne ontwikkelde de land bouw zich in de omgeving der opgroei ende steden en langs de kust. Stilaan, in verhouding der toenemende bevolking, breidde de bebouwde oppervlakte zich verder uit. Reeds vroeg overtrof de productie de binnenlandsche behoeftens en vonden vele producten hun weg naar Engeland. Op dit oogenblik beslaat de bebouwde oppervlakte 20 millioen acres, hetgeen gelijk staat met 1/10 van de totale oppervlakte van Australië. Dit schijnt op het eerste zicht niet zoo heel veel. Nochtans, indien men de schaarschebevolkingenhetf.it dat in het binnenland gansche streken voor den akkerbouw ongeschikt zijn in aan merking neemt, is dit integendeel een zeer goede inzet. Trouwens, de moge- j lijkheden voor verdere uitbreiding zijn nog zeer enorm en volgens verschillende kenners van de Australische toestanden, ligt voor het vijfde werelddeel een groote toekomst weggelegd. Er is in Australië nog ruimte genoeg om aan twintig mil- lioen menschen een goed bestaan te verzekeren. In Australië spant de tarwecultuur de kroon. 63 t.h. van de bovenvermelde oppervlakte wordt met tarwe verbouwd en ieder jaar kan de oogst op ruim 140 millioen bushel geraamd worden. Daarvan heeft Australië voor eigen verbruik nagenoeg 50 millioen bushel vandoen. Voor de 90 millioen overblij vende bushel moet een uitweg naar den vreemde gezocht worden. Vroeger was dit niet moeilijk. Engeland was een groote afnemer van Australische tarwe. Op dit oogenblik echter heeft Australië graan te veel. Geen middel wordt on verlet gelaten om den uitvoer uit te breiden. Een groot gedeelte wordt te genwoordig onder vorm van bloem uit gevoerd. Egypte is daarvan een goed afnemer. Het eene jaar door het andere verbruikt het 500.000 ton Australische bloem. Dit belet echter niet dat er nog groote stocks tarwe in Australië voor handen zijn en, gezien de duurte van den Australischen landbouwwerkman, is er voor de landbouwers aan de huidige wereldprijzen geen winst meer te maken. De voortbrengst aan haver becijfert zich jaarlijks op 14 millioen bushel. Het grootste deel daarvan blijft in het land. Het overige wordt voornamelijk naar Engeland uitgevoerd. Er wordt in Australië ook veel gerst verbouwd. On geveer anderhalf millioen bushel wor den er jaarlijks van uitgevoerd. Verder verbouwt men nog maïs, aardappelen, 1 suikerbeeten en in de meer zuidelijke staten suikerriet, katoen, tabak, enz. De cultuur van suikerriet wordt door I de regeering erg beschermd. In den tijd scheen het Australië mogelijk een groote l rol te spelen op de suikermarkt. De suikerindustrie werd met alle mogelijke middelen uitgebreid. De productie over schreed alras de binnenlandsche be hoeftens. Australië deed en doet nog aan suikerexport. Maar die uitvoer is enkel mogelijk door de ondersteuning der Regeering. 50 t.h. van de Austra lische suikerproductie wordt aldus uit gevoerd. Van de katoenvoortbrengst kan haast hetzelfde gezegd worden. De katoenkui tuur, evenals de opkomende katoennij verheid. mag zich in den daadwerke lijken steun van de Regeering verheu gen. Inzake katoenen stoffen wil Aus tralië er toe komen aan de inlandsche vraag te voldoen. Dit gaf onlangs aan leiding tot een zeer gespannen toestand tusschen Australië en Lancashire, het gebied waar de Enaelsche katoennijver heid gevestigd is. Australië verhoogde de invoerrechten op de katoenen stoffen die uit Engeland kwamen en, als tegen maatregel, dreigde Lancashire met den boycott der Australische producten. Totnogtoe is er geen voldoeninggevende oplossing getroffen geworden en het laat zich aanzien dat dit inlang niet zal gebeuren. De Australische belangen komen hier, gelijk trouwens op zoovele andere plaatsen, regelrecht met de En- gelsche belangen in botsing. Hetgeen minder gekend is. is dat Australië eveneens een goede kwaliteit tabak voortbrengt. De groote afstanden dragen daarvan ongetwijfeld de schuld. Inzake prijzen kan Australië het immers niet opnemen tegen de Nederlandsch- Indische, Macedonische of Amerikaan- sche tabakken. Hier weer zet Australië er alles op, om in zijo eigen behoeften te voorzien. Dit zal echter de eerste ja ren nog niet gebeuren. Jaarlijks worden er nog voor ruim twee millioen pond aan tabak en sigaren in Australië inge voerd. Het is dus niet te verwonderen dat de tabakcultuur erg aangewakkerd wordt en dat haar ongetwijfeld een schoone toekomst te wachten staat. Als voortbrenger van druiven, wijnen en allerhande sappig en appetijtelijk fruit is Australië eveneens minder be kend, ten minste bij ons. Engeland ech ter neemt veel Australisch fruit af. In 1926 werden er niet minder dan 372.000 ton druiven naar Engeland verscheept. En niettegenstaande de crisis neemt dit cijfer eer toe dan af. De accoorden van Ottawa zijn daaraan niet vreemd. Ter wijl de Engelsche grenzen voor de Bel gische druiven en het Belgisch fruit zoo goed als gesloten zijn, bekomt het Australisch fruit, in uitwerking der ver melde accoorden, speciale invoertarie ven. Dit is een der reden waarop Sena tor Crokaert een samengaan met Enge land verdedigde. Het goudbloc, in de veronderstelling dat het tot practische resultaten komt, kan ons geen afzet bie den voor onze overtollige landbouw producten. Engeland was daarvoor het geschikte land. We hebben echter die kans verkeken en weerkomen zal ze wellicht niet meer. Indien we al de gegevens, in dit en de vorige artikelen vervat, bijeen nemen, dan komt het ons voor alsof Australië geen crisis kan kennen. En toch is dit niet zoo Ook in Australië doet de eco nomische inzinking zich scherp gevoelen. Australië telt zijn werkloozen, net als wijAustralië strijdt met budgetmoei lijkheden, net als wij Australië kent die duizend en één crisiszorgen, net als wij. Dit komt voornamelijk voort door dat er overvloed is aan landbouwpro ducten en de prijzen die er voor betaald worden, beneden elk loonend peil zijn gedaald. Zullen de accoorden van Ottawa een gunstige invloed uitoefenen op het ver der verloop van de Australische econo mie Dit is sterk te betwijfelen. Enge land is er niet voor te vinden zijn land bouw andermaal onbeschermd te laten, terwijl Australië er evenmin aan denkt zijn nijverheid op te geven. Hoe kunnen die tegenstrijdige belangen in overeen stemming gebracht worden Meer is er nog een overeenstemming die beider belangen verdedigt mogelijk? In een laatste artikel over Australië zullen we trachten daarop te antwoorden, er ge bruik van makende om terloops de wegen aan te duiden welke Australië volgen moet om uit de crisis te geraken. i Herziening van het Kadaster. De verlenging van de Huurovereenkomsten. abonnenten aan voor werft nieuwe Uw blad

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1