TERUGBLIK 1934 Handel in Witloof Hoe Denemarken de Crisis bekampt ZITDAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 16 JANUARI 1935. Pri]i 25 centiem 17de JAARGANG Nt 836 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilander straat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het jaar 1934 behoort tot het verleden. Het ging heen met zijn wel en zijn wee, zijn lachen en tranen, zijn regen en zonneschijn. Het is de gewoonte eens even terug te kijken, wat het versleten jaar voor onze Vereeniging Redt U Zeiven zooal heeft gebracht. Er zijn geene groote veran deringen noch merkwaardige ge beurtenissen aan tc stippen, al hoewel we kunnen zeggen dat we eenigen vooruitgang maakten inzake ons ledental en handels leven. In den loop van 1934 werden' 4 nieuwe afdeelingen gesticht. Het geial onzer afdeelingen steeg dan ook tot 92 en ons le dental vermeerderde met 162. Niettegenstaande de krisis klom ons zakencijfcr, vooral in plant goed was de omzet ongewoon toegenomen ook vetten en voe ders merkten een aanzienlijken vooruitgang. Dit danken we voor al aan den iever onzer zaakvoer ders, die de taak ernstig opnamen en zich niet lieten verdringen,maar integendeel veld wonnen op onze bekampers. Onze leden zij# ten andere meer om meer overtuigd dat de beste waar de goedkoopste is. Redt U Zeiven heeft er steeds aan ge houden haar goede faam van vroeger te bewaren en alléén vet ten en voeders van eerste gehalte aan te koopen. De verkoop ging dan ook uiterst wel en we won nen meer en meer klanten. Het hoofdmagazijn Eppeghem en de afdeeling Zenneland, dank zij de iever en toewijding van on zen hoofdmagazijnier, heeft goede vooruitgang gemaakt en vermeer derde aanzienlijk haar ledental en omzet. Ook het hoofdmagazijn Herzele maakte vele nieuwe klanten en kreeg haar leven van vroeger terug. Onze hoofdmagazijnier ver dient een pluimke. In de lente bekwamen we bui tengewone belangstelling voor on ze samengestelde vetten, welke speciaal voor de verschillende teel ten werden bereid. Daar de uitsla gen op de onderscheiden vruch ten schitterend waren, verwachten we ons voor het komend seizoen aan een ongewone vraag. Onze samengestelde voeders voor kiekens en zwijnen werden nog verbeterd en in overeenstem ming met de genomen proeven steeds meer volmaakt. De verkoop nam dan ook regelmatig toe. De lijst onzer voeders werd ver meerderd met onze kalvermelen, welke vanaf de eerste proeven be wezen van prima hoedanigheid te zijn. De maalderij in Herzele kwam tot haar volle voortbrengst, en heden zouden we verplicht zijn dag en nacht te werken om de veel aangevoerde granen onzer leden te vermalen. Ook te Aalst draaide de maalderij onophou dend en gaf volle voldoening voor de voedergranen. Voor het maken van fijne bloem zal nog een kleine verbetering worden aangebracht, om evenals in Herzele de fijnste tarwebloem te maken. Onze afdeeling garage maakte zich door verzorgd werk een goe de kliënteel. Ons blad De Koornbloem heeft een welgevuld programma afgewerkt. Evenals voorheen ver vulde ze plichtvol hare taak ver dediging der landbouwbelangen, overal en tegenover iedereen, on derrichting harer lezers door flinke en gedocumenteerde studies en artikelen. Alle mogelijke raad gevingen inzake land- en tuin bouw, veekweek, bemesting enz. Onze Spaar- en Leenbank had het nogal erg te verduren. De toe standen dwongen onze spaarders tot menigvuldige terugtrekkingen. Er werd in 't geheel 1,010.186.35 fr. meer terugbetaald als gespaard. Het spijt ons te moeten zeggen dat de gelden niet altijd werden teruggevraagd uit noodzakelijk heid veel spaarders lieten zich door allerlei opstokers en onrust zaaiers opjagen en kwamen hun centen halen, zonder rede noch noodzakelijkheid. De moeilijkheden met den Bel gischen Boerenbond hebben den toestand niet verbeterd en ook eenige van onze leden hadden de schrik op het lijf gekregen. Geluk kig waren dit slechts enkele ge vallen en heeft de massa het volle vertrouwen in hare vereeni ging bewaard. Onze maatschappij heeft steeds iedereen voldoening en recht ge geven ingevolge de reglementen en standregelen. Van de andere zijde deed het ons genoegen dat er leden gevon den worden die het beter meenen met hunne vereeniging en hunne spaargelden liever bij hun eigen maatschappij plaatsen als in an dere, soms vijandige handen te geven. Algemeen was het jaar 1934 voor Redt U Zeiven opperbest. Wanneer we zien dat onze zaken nog verbeteren, terwijl zooveel andere ten gronde gaan of dreigen het te doen, mogen we met fier heid het afgeloopen jaar nakijken. Het beheer waakte niet alleen op de onmiddellijke voordeden van alle landbouwers en van onze leden in 't bijzonder, maar voerde met alle hardnekkigheid den kamp voor de economische en sociale belangen onzer boeren. Ons boerensyndikaat belegde regelmatig hare vergaderingen waar de meest dringende vraag stukken besproken werden. Het laatste was een werking tot het verzekeren aan alle boeren van een redelijk pensioen op 60 of ö5 jaar. 1934 ging voorbij in noesten arbeid, de belooning zal volgen door een flinke uitslag van ons boekjaar, hetwelk onze trouwe aandeelhouders ten zeerste zal bevredigen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 Januari van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilander straat, Aalst. Algemeene beschouwingen. Het was vooral in 1846 dat het eer ste witloof op de Brusselsche markt ge bracht werd door een tuinder van Schaarbeek. Dit witloof bestond nog maar uit losse bladeren en geleek veel op dat wat men nu in Augustus en Sep tember oogst. Deze groente viel dade lijk in den smaak van de Brusselaars, zoodat allengskens meer en meer tuin ders van Schaarbeek en Evere zich op die teelt gingen toeleggen, want ze was zeerloonend. Het witloof werd stilaan in alle Bel gische steden bekend en weldra ook in het buitenland, voornamelijk in Frank rijk, Holland en Engeland. Het is vooral van toen af, namelijk dat van uit Frankrijk zulk een sterke vraag naar witloof kwam, dat de uit breiding van de kuituur zulk een hooge vlucht genomen heeft de teelt bleef niet meer alleen beperkt tot Evere en Schaarbeek, maar breidde zich uit tot heel de Brusselsche omgeving, vooral in de richting Leuven en Mechelen. Thans schat men de in België met witloofwortelen beplante oppervlakte op 7000 tot 8000 hectaren. Het eigenlijke centrum van de wit loofteelt heeft zich noordelijker ver plaatst, naarmate dat Schaarbeek en Evere meer en meer bebouwd geraak ten en door Brussel opgeslorpt werden. Het meeste witloof wordt nu ge kweekt in den driehoek gevormd door Evere, Leuven en Mechelen. Er wordt evenwel al veel geteeld in Strombeek, Wolverthem, Meisse, Anderlecht, Zuun, Tervueren, Woluwe, Sterrebeek en an dere gemeenten van de Brusselsche om geving. Een ander centrum van minder be lang, ligt in de omgeving van Gent Meirelbeke, Burst en omstreken, waar verschillende landbouwers zich op de cultuur van witloof gaan toeleggen zijn. In het buitenland wordt witloof vooral in Holland gekweekt, waar het er naar uitziet dat men spoedig met de eigen productie in de behoeften van heel het land zal kunnen voldoen. Ook in Frankrijk neemt de teelt uit breiding en in Bretagne en de Parijsche omgeving wordt ze op tamelijk groote schaal reeds gedaan. In andere landen, zooals Engeland, Duitschland en Zwitserland, treft men deze groente alleen in liefhebberstuinen aan. De ontwikkeling van den export. Het is verbazend hoe de export van witloof sedert vijftien jaren toegenomen heeft. Aanvankelijk waren het maar betrekkelijk kleine hoeveelheden die het land verlieten, en dit voornamelijk naar Frankrijk, waar witloof bekend staat als Endive de Bruxelles en naar Hol land, waar men een zeer groot onder scheid maakt tusschen het geïmporteerd Brusselsch lof en het in Holland gekweekte witlof Nu wordt witloof in de meeste Euro- peesche landen gegeten Frankrijk, Holland, Engeland, Duitschland, Zwit serland, Italië, Spanje, Portugal, Zwe den en Denemarken, en ook over de zee, namelijk in de Vereenigde-Staten van Amerika, Canada en in Noord- Afrika. De volgende cijfers, medegedeeld door het Ministerie van Landbouw, toonen hoe sterk de uitvoer gestegen is en van welke belangrijkheid hij nu is. Jaar Totale uitvoer in kg. 1919 1,509,800 1920 6,590,300 1923 9,803,700 1926 14,226,500 1929 29,925,000 1932 39,346,400 1933 46,403,600 Gedurende het afgeloopen seizoen (1933-1934) is de uitvoer nog gestegen en bedroeg hij naar Frankrijk alleen reeds 48 millioen kilos. Naar andere landen is de uitvoer echter sterk gedaald en dit terwille van de douane-moeilijkheden, die deze lan den gemaakt hebben. Naar Nederland bedroeg de export voor het seizoen 1932-'33 nog 4,177,000 kg., terwijl in 1933-'34 maar 1,330,000 kg. geëxpor- j teerd werd, omdat er een invoerrecht Zie vervolg 2de bladzijde.) Nog andere maatregelen. Naast de muntontwaarding en de draconische inkrimping van den invoer, had de Deensche Regeering nog andere pijlen op haar boog om den benarden economischen toestand te verlichten. Indien we de uitvoerstatistieken van Denemarken raadplegen, dan spant de export van spek, vleesch, conserven, reuzel enz. veruit de kroon. Voor de tien eerste maanden van 1933 beliep de uitvoer daarvan op 436,643 millioen kronen gedurende hetzelfde tijdperk van 1934 bereikte hij nog slechts 411.798 millioen kronen. De achteruit gang, welke in 1931 begon, is dus nog niet stop gezet. De bijzonderste oorzaak ligt bij de Accoorden van Ottawa, waarbij de Do minions voor hun invoer in Engeland preferentieele invoervoorwaarden be kwamen. Nochtans, gelijk we het hier meermaals hebben doen aanmerken, waren deze accoorden geenszins gericht op de uitsluiting van elke andere partij. Integendeel. Engeland vroeg niets beter dan de sterling-area uit te breiden. Denemarken maakt er deel van en het slaagde er in, weliswaar ten koste van strenge toegevingen het moet o. a. 90 t. h. van de benoodigde steenkolen uit Engeland betrekken 62 t. h. van den totalen Engelschen invoer aan spek, vleesch, reuzel, enz., voor zich te be houden. Om het aanbod der landbouwers voor den verminderden uitvoer te regle menteeren, voerde de Deensche regee ring de zoogenaamde varkenskaart in. Voor iedere uitgedeelde kaart moch ten de boeren een zwijn afleveren bij de geautoriseerde exportslachterijen en dit tegen een vastgestelden prijs. Met de overige wisten de boeren geen blijf en vrijwillig krimpten ze hun veestapel in. Het aantal zwijnen dat in Juli 1933 op 4,390,000 stuks werd geraamd, beliep een jaar later nog slechts 3.027.000 stuks. Op dit oogenblik is het aanbod met de vraag in overeenstemming ge bracht en is het uitreiken van "zwijnen- kaarten automatisch vervallen. Ook de bekomen prijzen zijn iets hooger dan over een jaar en veel hooger dan twee jaar te voren. In 1932 bekwamen de boeren amper 1 kroon voor een pond bacon in 1933 was de prijs op 1,60 kroon gestegen. Afgezien van het feit dat de varkensstallen voor drie kwaart leeg staan, mag men zeggen dat de markt weer min of meer gezond is. schikking gesteld van de behoeftigen, gelijk we het verder zullen zien. Het feit dat er zoovele kalveren moe ten geslacht worden brengt een strenge selectie mee. Aldus wordt het slechte vee geweerd en bekomt Denemarken een uitgelezen veestapel. Daar mocht terloops ook wel op gewezen worden. De productie van rundvee nam in Denemarken geweldig toe, ook nog tij dens de eerste crisisjaren. Van 142 mil lioen kilos in 1929 was ze in 1933 tot 162 millioen kilos gestegen. Dezelfde oorzaken als de hierboven aangeduide, hadden voor gevolg dat de uitvoer daar van erg verminderde. De tusschenkomst der regeering drong zich hier ook on voorwaardelijk op, daar een verhooging van de binnenlandsche consumptie niet bij machte was om den achteruitgang van den uitvoer goed te maken. Er worden in Denemarken jaarlijks anderhalf millioen kalveren geboren, als wanneer er met 5L 0,000 ruimschoots voldoende zijn om den Deenschen vee stapel op peil te houden. Vernietiging is hier dus geboden. Dit werd in Dene marken over jaren reeds ingezien. Noch tans. als wanneer vroeger slechts 2000 tot 3000 kalveren per week mochten geslacht worden, is het aantal nu onbe- j perkt. Vroeger ontvingen de boeren 28 öre per kilo voor het vleesch dezer dieren thans 30 tot 40 öre. Op deze wijze is er een minimumprijs voor het vee inge voerd onder denwelken de landbouwers niet aan particulieren hoeven te ver- koopen. Wanneer we gedenken dat er zoo- i veel menschen zijn die zich het hoog- noodige moeten ontzeggen, stoot het ons tegen de borst wanneer we lezen dat koffle, graan, vleesch enz. met gan- sche treinladingen wordt vernietigd. En in vele gevallen roept het om wraak. Op dit gebied treft Denemarken noch tans geen blaam. Van het vleesch wordt vleeschextrakt en diermeel gefabrikeerd en een gedeelte wordt verder ter be- Het kon niet anders of de regeering moest inzake boterproductie en -prijzen tusschen komen. Bij koninklijk besluit werd er een botercentrale ingesteld, die over een belangrijk fonds beschikt. In geval de boterprijzen dalen, dan neemt ze een deel van de aangeboden boter van de markt, totdat de vermindering is tegengegaan. Dat ze deze opgekochte boter in het buitenland met verlies van de hand wil doen, is natuurlijk niet goed te praten. Nochtans, van uit het Deen sche standpunt beschouwd, was het hoognoodig dat er iets gedaan werd om de boterprijzen weer min of meer loo nend te maken. Langen tijd schommel den ze tusschen 1,20 en 1,60 kroon per kilo. Sedert de botercentrale hare wer king begon, handhaaft de prijs zich op 2.15 kronen per kilo, voor het binnen land wel te verstaan. Niettegenstaande de lage prijzen der boter wordt er in Denemarken veel margarine geëten. De regeering zag zich genoodzaakt een heffling te doen van 30 öre per kilo op al de grondstoffen die voor de bereiding van margarine wor den gebruikt. Er werd opgemerkt dat dit indruischt, ten eerste, tegen de be langen van de margarine-fabrikanten en, ten tweede, tegen de belangen van de behoeftigen die geen boereboter kunnen koopen. Ook daar is niets van. Van de opbrengst dier heffing worden er 5 mil lioen kronen afgenomen om margarine onder de behoeftigen uit te deelen zoodat de fabrikanten en de werkloozen er goed bij varen en twee millioen kronen ter verdeeling van rundvleesch aan de behoeftigen, zoodat de landbou wers, langs dien kant, hun deel beko- men. Indien het Fransche spreekwoord, dat men niet iedereen en zijn vader kan be vredigen, waar is, dan moet men toch toegeven dat de Deensche regeering haar best doet om, gelijk we in 't Vlaamsch zeggen de kerk in 't midden te houden En dit is al veel 1 Dit zijn, heel in 't kort geschetst, en kele maatregelen die ten gunste van den landbouw in Denemarken werden ge troffen. Door den heer Jussiant, den voorzitter van de Antwerpsche handels kamer, werd onlangs verklaard dat de Belgische landbouwers de troetelkinde ren van onze regeering zijn. Wat zijn de Deensche landbouwers dan wel Er is, echter, nog een schaduwzijde. Het gewichtigste werk ter gezondma king van den Deenschen landbouw, het is te zeggen de saneering van de over belaste bedrijven, heeft de regeering tot nogtoe niet tot een goed einde weten te brengen. In 1933 werd een zoogenaamd crisis fonds opgericht, waaruit aan 45.000 landbouwers leeningen werden toege staan. 't Heeft alles niet veel gebaat. In Juli 1934 verkeerden er 135.000 land bouwers in betalingsmoeilijkheden. De regeering heeft dienaangaande een grootscheepsch plan ontworpen: alge meene en gedwongen omzetting der in tresten, een vijfjarig moratorium en een radicale kwijtschelding van zekere schul den een staatstusschenkomst voor 1,30 t.h. in de intresten voor andere schul den, enz. In het Hoogerhuis ondervindt ze, echter, een sterke oppositie. Wie zal het halen Dit is moeilijk uit te maken. We mogen echter niet nalaten te wijzen op de sterke corporatieve strooming die zich door Denemarken baanbreekt. Het parlementarisme staat er in geen hooge gunst meer. Wat houdt de toekomst in Chi lo sa, gelijk de Italianen zeggen. Heden Zondag 6 Januari» om 5 uur» GROOT LEDENBAL, ia ons lokaal"De Koornbloem»», KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1