KWEEKERS, m Heel de Wereld rood i Voorbereiding tot het hergriffelen van oude boomen Zure Weiden Bewaring van 't poot- goed in kiembakjes Ammoniaksulfaat COMPTOIR NATUURLIJKE MESTSTOF Samengestelde Voeders Onze Samengestelde Voeders eene proef 4 Geschenken onderhouden de vriendschap, Lage prijzen behouden den klant- Voor heel uw behoefte eischt het Het geeft goedkoope stikstof- 20% siiKSiof) <?K Voor al uwe banhbewer- kingen geld plaatsing en Zondagl3*^Januar^I935^ DB KOORNBLÖBKI 3 De tijden zijn zeer lastig. Alleman wordt door de krisis ge troffen, doch deze die zich weten aan te passen aan de gedurende verbeteringen van het bedrijf zullen best weerstaan. Kent gij onze voor KIEKENS en ZWIJNEN Indien U Ze niet kent, is het hoog tijd dezelve te beproeven. Vele landbouwers houden nog te veel aan grootvaders methode, anderen beproeven zelf samen te stellen. Het juist bere kenen van passende voeders is eene kennis, dewelke alleen door studie en jarenlange proeven kan worden verkregen. zijn van prima hoedanigheid en moeten voorrang hebben. Wie ze niet kent doet ten minste bij alle kweekers den Begin er nu al mede om 't wellukken van de hergriffeling te verzekeren. Er bestaan in de boomgaarden en in de tuinen van de particulieren veel groote, gezonde boomen, die zouden moeten hergriffeld worden omdat de vruchten welke ze voortbrengen minder waardig zijn. Er staan in België nog te veel minderwaardige variëteiten, welke de plaats die ze beslaan niet kunnen rendabel maken omdat die variëteiten slechts tegen zeer lage prijzen kunnen verkocht worden. We denken bijvoorbeeld aan varië teiten zooals Keuleman, Rambour Moe- tier, Belle Dubois, verschillende kleine Court Pendu, Posson de France e.a. die voordeelig door andere variëteiten zou den kunnen vervangen worden, die meer opbrengen en vruchten geven van betere hoedanigheid. Er is een gemakkelijke manier om na een drietal jaren reeds op die groote boomen een goede oogst van een andere variëteit te hebben, namelijk door her- grifleling. Het eigenlijke hergriffelen gebeurt in de Lente, maar in den Winter moeten reeds voorbereidselen gemaakt worden, want zonder die voorbereidselen zou het hergriffelen in de Lente zeker mis lukken. Vooreerst moeten al de takken van den ouden boom afgezaagd worden tot op een twintigtal centimeters afstand van de plaats waar men de griffels wenscht te plaatsen. Hoe kort men de takken mag afzagen hangt af van den ouderdom van den boom. Jonge boo men mag men korter afzagen dan oude want de takken mogen op de plaats waar men de griffels wenscht te plaat sen hoogstens 8 cm. diameter hebben. De takken moeten zoodanig afgezaagd worden dat de boom zijn vorm behoudt, dit wil zeggen, dat bijvoorbeeld voor een pyramide-boom de onderste takken langer moeten gelaten worden dan de bovenstevoor een hoogstam appel boom moeten de binnenste takken lan ger gelaten worden dan de buitenste om den ronden bolvorm te behouden.De takken worden in den Winter reeds afgesneden om het sap van den boom in het onderste gedeelte ervan te con- centreeren als men ze niet zou afsnij den, zou het allemaal naar de uiteinden der takken vloeien, waar het toch ver loren gaat. Om aan het overvloedige sap van de soms groote boomen toch een uitweg te geven in het voorjaar, laat men in eiken boom één of twee "sappentrekkers,,, dit zijn geheele takken welke men laat zitten opdat de boom in het voorjaar direct bladeren en nieuwe twijgen zou kunnen vormen. Men neemt als sappen trekker altijd een tak welke later in zijn geheel moet weggezaagd worden, hetzij omdat hij scheef groeit, hetzij dat hij te dicht bij een anderen staat. Men ver wijdert dien tak dan den volgenden Winter als de griffels goed gegroeid hebben. Men moet niet alleen nu reeds den boom voorbereiden maar ook voor ent hout zorgen. Men snijdt daarvoor ster ke eenjarige twijgen af van boomen die reeds vruchten gedragen hebben, van de variëteit welke men wenscht te grif felen. Neem zooveel mogelijk twijgen die langs den buitenkant van de boomkruin gegroeid zijn dus in het volle licht, en neem alleen goed uitgerijpt hout. De scheuten van het binnenste van de kruin zijn meestal groen en slap en niet goed om als ent gebruikt te worden. De zeer sterke waterloten zijn ook onge schikt. Bindt deze twijgen tezamen in bussels en doe er onmiddellijk een etiket aan met de naam van de variëteit om alle vergissingen te vermijden. Men begraaft ze dan voor de twee derden van de lengte in de aarde op een Zeer koele plaats, bijvoorbeeld aan den voet van een noordermuur waar nooit zon aan komt. Ze mogen ook in zand in een koelen kelder bewaard worden. Men doet dit om te beletten dat deze griffels vroeg aan het groeien zouden gaan in de Lente, want hoe later ze ir den groei komen, hoe meer kans er is dat de ent zal gelukken. Als dit werk gedaan is, kan men niets meer doen dan wachten tot in Maart, wanneer men de takken nog een tiental centimeters inkort om met een scherp mes een zuivere wonde te maken. De griffels worden daarna gesneden en op de takken geplaatst, voor de zeer dikke takken de kroongriffeling en voor de dunnere de spleetgriffel. Uit"Cultuur en Handel,,. brengen slecht en waardeloos gras en hooi voort. Gebruikt onze spe ciale samenstelling voor zure weiden 10 X 10. Van heden af te strooien. Steeds meer en meer leert de erva ring, dat de omstandigheden waaronder de plantaardappelen worden bewaard, vanaf het tijdstip van 't rooien tot aan het oogenblik waarop ze weerom aan den cultuurgrond worden toevertrouwd, van grooten invloed zijn op het nieuwe gewas. Het wegblijven van een deel der poters of het zeer onregelmatig op komen ervan, waarover men nog zoo vaak hoort klagen, mag vooral toege schreven worden aan een slordige be waring. Alhoewel een beste verzorging van het pootgoed ook bij ons allengs verder doordringt in de praktijk, moet toch nog tot ons spijt worden bestatigd, dat er nog een beduidend aantal landbouwers zijn, die daaraan geen het minste spe ciaal belang hechten. Aan een doelma tige bewaring der plantaardappelen moet dus alle zorg besteed worden, en een beste bewaringswijze is vanaf den oogst in z.g. kiembakjes, die tijdens den winter vorstvrij geplaatst worden. De kiembakjes moeten van gelijke maat zijn een maat die wel bestens vol doet is 60 cm. lang, 40 cm. breed en 10 cm. hoog. In de bakjes worden in de hoeken voetjes geplaatst, die ongeveer 6 cm. boven den rand van het bakje uit steken, om voldoende verlichting der aardappelen te krijgen. De bodem der bakjes bestaat uit plankjes, die met een tusschenruimte van ongeveer 1 cm. van elkaar verwijderd zijn, terwijl ook aan de zijkanten een dergelijke ruimte is uit gespaard. Hierdoor verkrijgt men een goede ventilatie. Bakjes met boven op gegeven afmetingen kunnen daarom trent 15 kg. poters bevatten. De voordeelen van de bewaringsme- thode der plantaardappels in kiembak jes zijn o.m. volgende 1) Men heeft een regelmatige con- trool op het plantgoed 2) Een te vroeg en te veel spruiten kan gemakkelijk worden tegengegaan, waardoor minder verlies van reserve- voedsel ontstaat. Daartoe hoeft men maar flink te luchten en de bakjes met poters te plaatsen in het licht. Het zal dan ook noodig zijn de opgestapelde bakjes geregeld om te wisselen, ofwel af en toe de poters uit de bakjes in andere te laten overloopen, om de spruiten eraf te krijgen en eraf te houden Het merk, het lood en het etiket COMPTOIR waarborgen de Rijkheid. 3) De kieming verloopt regelmatig en men verkrijgt korte, krachtige spruiten; 4) De kans voor verbroeiïng, zooals dit in kuilen met vroeg gerooide Eigen heimers wel eens voorkomt, is uitge sloten 5) Vele kleine partijen kunnen gemak kelijk gescheiden worden gehouden 6) Men kan met het planten wachten tot een geschikt oogenblik, en men heeft alzoo meer gelegenheid om het land goed te bewerken. Ook kan men het plantgoed geschikt voorkiemen, wat voor vroeg rooien noodzakelijk is 7) Meestal heeft men meer opbrengst, en ondervindt men minder last van de gewone aardappelplaag, doordat de voorgekiemde aardappelen vaak vroe ger afgestorven zijn. Evenwel moet er worden op gewezen dat de bewaringswijze in kiembakjes ook hare nadeelen heeft, waarop moet worden gelet. Immers, bij deze bewa ring binnenshuis is noodig een zekere ruimte en een groot aantal bakken. Daarenboven kunnen deze bewaarplaat sen binnenshuis, doordat ze veelal inge richt worden al naar de toevallige be schikbare ruimte, vaak lijden aan gebrek aan ventilatie en licht. Het moet nog terloops worden ge zegd, dat men in de laatste jaren in Holland er meer en meer toe overgaat betrekkelijk ondiepe kelders te maken, met ramen boven den grond, waardoor meer licht kan worden toegelaten en een goede verluchting mogelijk wordt. Ook heeft men op enkele plaatsen schuurtjes gemaakt boven den grond met spanmuren, vrij veel ramen en een zolder, 't Doel hiervan is zooveel mo gelijk in één gebouw te vereenigen, koel in den nazomer en het voorjaar, vorst vrij, voldoende licht en een goede ven tilatie. Dergelijke bewaarplaats van plantaardappels bezitten ontegenspre kelijk groote voordeelen en zouden ook bij ons moeten gemaakt worden. Met het oog op bezuiniging en kleine par tijtjes plantgoed, zou men heel doelma tig zulkdanige bewaarplaatsen coöpe ratief kunnen bouwen en gebruiken. "De Westvlaamsche Landbouwer,,. tiKitBu aaaeBa Aalst. BELGIË. Bond der gezinnen met zeven en meer kinderen. De bond der gezinnen met zeven en meer kinderen zond volgend telegram naar zijne Excellentie, Minister Theunis De bond der gezinnen met zeven en meer kinderen aanziet de maatregelen genomen door de Regeering tot het ver minderen van den kindertoeslag als een bedreiging voor het leven der kroost rijke gezinnen, neemt acte van het feit dat de Regeering hare beloften aan de gezinnen met veel kinderen niet naleeft om te kunnen voldoen aan de wenschen van de groot-industrie en van het kin derloos Wallonië en besluit tot weer stand met alle middelen waarover de bond beschikt. De Secretaris, Herman De Vos. Vaders van groote gezinnen, waarom sluit U niet aan Zendt uw adres aan het Secretariaat, Asscherendries, nr 14, Aalst. De tuinbouw op de algemeene We reldtentoonstelling. Pas is het reglement der eerste lente tuinbouwtentoonstelling verschenen of reeds kwamen de eerste inschrijvingen toe, waarbij zeer belangrijke uit de stre ken van Gent, Brussel en Hoeilaert. Het is nu reeds mogelijk te zeggen hoe deze tentoonstelling er zal uitzien een zee van Azalea in rijke en menigvuldige kleuren, prachtige seringen en rozen, allerlei palmen, varens, bromeliaceën en miscelaneën welke door hun mooie kleurenschakeering de pracht van de bloeiende planten sterk zal verhoogen. Prachtige orchideën, anthurium en an dere warme kasplanten zullen door hun warme doch levendige tropische tinten het geheel nog sterk verheffen. De voorzitter F. Lambeau, geholpen een een en beide Departementen zouden verwer pen. Davidsfonds. Verbond V.O S. Vlaamsch Economisch Verbond. Vlaamsch Kruis. Vlaamsche Toe ristenbond. Willemsfonds Vlaamsch Verbond voor Brussel. Motie van V. O. S. door een jeugdig en bekwaam tuinarchi tect zal deze groote Hall van meer dan 5000 m2 herscheppen in een feërische bloemenweelde. Gebeurlijke deelnemers kunnen op aanvraag een programmareglement bekomen. Alle aanvragen moeten worden ge richt aan het comité der Tuinbouw- prijskampen. 12, Galiléelaan, Brussel. Prijskamp voor Plakbrief en Diploma voor de West-Vlaamsche Flora- liën te Rumbeke (3 Ha. bebloemd). De Vereeniging "Floralia,, welke voor doel heeft de propaganda tot meer binnenlandsch afzetgebied der bloemen, en vooral de bolgewassen die sedert enkele jaren de specialiteit van West- Vlaanderen geworden zijn, is voorne mens in het reeds veel gekend "Park Rumbeke,,, de volgende tentoonstellin gen in te richten Van 20 tot 28 April een Lente-ten- toonstelling. Van 20 April tot 3 September bestendige tentoonstelling. Van 24 Oogst tot 4 September, Zomer-tentoonstelling. Tegelijkertijd zal er in dezelfde loka len ook tentoonstelling zijn van a) Schilderijen bloemenstukken stillevens met vruchten en groenten. b) Boeken, tijdschriften en filmen over T uinbouw wetenschap. Alle kunstenaars worden uitgenoodigd mede te dingen aan den prijskamp voor plakbrief en diploma (500 fr. prijs) uit voerbaar op steen, met maximum drie kleuren, gemaakt op uitvoerbare grootte (voor plakbrief 0,65 op 1 m.). Voor alle inlichtingen, reglement enz. schrijven aan den Heer J. Callens, Al gemeene Secretaris der Tentoonstellin gen, Vredelaan, 73, Kortrijk. P.S. Er zal ook een tentoonstelling gehouden worden van de ingezonden ontwerpen. Het bestuur van de Vlaamsche Oud- strijdersbonden zond eene motie aan de pers, waarin nogmaals wordt aange drongen op de volledige amnestie van gestrafte ambtenaren voor activisme gedurende den oorlog. Het wordt hoog tijd dat die sukke laars worden in eere hersteld, waar de ze die millioenen wonnen op het bloed onzer jongens met rust worden gelaten. Toezicht op de herkomst van boter. Bij koninklijk besluit van 23 Decem ber 11. zijn de kleinhandelaars in boter verplicht de herkomst aan te plakken van de boter, welke zij ten toon of te l koop stellen onder een der volgende I aanduidingen a) ongezouten inlandsche hoe beboter; b) gezouten inlandsche hoeveboter c) ongezouten inlandsche melkerij- i boter d) gezouten inlandsche melkerijboter e) ongezouten vreemde boter uit (hier- Ina volgt de naam van het herkomstland) f) gezouten vreemde boter uit (ver melding van het herkomstland). De aanduidingen hierboven dienen tevens aangebracht op elk der stukken i boter die worden ten toon of te koop gesteld. Het te koop of ten toon stellen van mengelingen van boter van verschillen de herkomsten is verboden. De groothandelaars in boter, alsook de bestuurders van melkerijen en boter- mijnen alsmede hunne bestuursbedien- den zijn verplicht aan de ambtenaars, gelast met het toezicht, alle inlichtingen en documenten te verstrekken betref fende hunne handelsverrichtingen met de kleinhandelaars aan wie zij boter leveren. Het besluit op de boterkontrool is in voege getreden op 1 Januari 1.1. en strenge straffen zijn voorzien ten laste der overtreders. Het besluit heeft voor doel het be drog te beteugelen, dat op groote schaal geschiedde door vermengeling van boter van verschillende herkomst en schade berokkende niet alleen aan de verbrui kers, doch ook aan de botervoortbren- gers uit het binnenland en uit den vreemde. De vergunningstaks op de boter. Oproep tot het Vlaamsche Volk. "De Hoogere Overheid,,, luidt het algemeen bevel van 6 December 1934, Nr 327, dat van de Algemeene Secre tariaten van Verkeerswezen en tevens van het Departement van Posterijen, Telegrafie en Telefonie uitgaat, "heeft besloten...,, (met andere woorden) dat de taalwet van 28 Juni 1932 niet langer volledig zal toegepast worden. "De Hoogere Overheid,, erkent niet meer de geijkte eentaligheid van Vlaan deren. Zij verplicht voormelde besturen tegen de letter en tegen den geest van art. 7 par. I van bedoelde wet in, uit eigen initiatief, met de zoogezegde Franschtaligen in de als eentalig erkende Vlaamsche streek voortaan Fransche briefwisseling te voeren. Nog sterker 1 Zij verplicht de over sten van de verschillende besturen (Spoor, Post, Telegraaf en Telefoon) van eenzelfde localiteit mekaar te ver wittigen wanneer een particulier vroe ger den wensch heeft uitgedrukt mede- deelingen in het Fransch te ontvangen, opdat alle besturen voortaan in hun betrekking met dezen inwoner, uitslui tend de Fransche taal zouden gebruiken. De bedoeling is klaarblijkend opnieuw Waalsche ambtenaren en beambten, Vlaanderen binnen te smokkelen om daar de Vlaamsch-vijandige overheer- sching te doen voortduren. Zulke be velen zijn van aard om de rechtmatige verbittering van de Vlamingen te doen aangroeien. Elke Vlaamsche organisatie zal het zich stellig ten plicht rekenen zonder uitstel tegen deze wetsverkrach ting protest aan te teekenen. Ofwel wordt onmiddellijk het onwettelijk bevel nr 327 ingetrokken, ofwel moet beroep gedaan worden 1) Op de vaderlandsliefde van het personeel van Spoorwegen, Post, Tele graaf en Telefoon opdat het zijn eed van trouw aan 's lands wetten indachtig, een les van loyauteit geve aan de plichtsvergeten "Hoogere Overheid». 2) Op gansch het Vlaamsche Volk opdat het van zijn politieke mandata- i rissen eische dat zij de begrooting van Bij koninklijk besluit van 24 Decem ber wordt vanaf 16 December de in voervergunning van vreemde boter on derworpen aan een bijzonder recht van 8 fr. het kg. Daar het hier nogmaals een taks geldt op een specifiek landbouwprodukt, her halen wij den eisch dat de opbrengst er van gestort worde in een steunfonds ten bate van onzen geteisterden landbouw en niet zooals het tot heden het geval is in de staatskist. De aanstaande besluiten der vol- machtsregeering. Tusschen de eerstkomende besluiten der volmachtsregeering dienen vermeld: 1) de inrichting der bedrijfsorganisa tie. Dit besluit heeft als doel de regle menteering van de voortbrengst en van de verdeeling hetzij dus de economie onder leiding van den staat. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). y+ t. a

De Koornbloem | 1935 | | pagina 3