—IM De Erfgenaam Cyanamied 17 °|o Stikstof 601 Kalk werkt regelmatig en langdurig* Overvloedige Klavers Het Katholiek Leven op de Brusselsche Tentoon stelling van 1935 U wilt goede melk verkoopen Vlaamsch Economisch Verbond Vernietigt het onkruid en bestrijdt de zuurheid der gronden. 2) de verlaging van den interest op de hypotheekleningen en op de leeningen bij de banken. Verder hielt de kabinetsraad zich ook bezig 1) met de aanbesteding van openbare werken tot leniging der werkloosheid. Aldus zullen de sloopingswerken van de oude Antwerpsche vestingen eerstdaags aanvangen/2) met de handelsbesprekin gen die eerstdaags zullen beginnen met Duitschland en de Vereenigde Staten. Deze met Holland zijn reeds aan den gang. Inrichting cn werking van het Cen traal Bureau voor kleine spaarders. Het koninklijk besluit van 5 Januari verschenen in het staatsblad van 6 Ja nuari regelt de inrichting en werking van het Centraal Bureau voor kleine spaarders. Gezien het belang dat deze inrichting oplevert voor onze lezers komen wij daarop in een bijzondere bijdrage terug. Nieuwe belastingen in 't zicht. Naar de pers meedeelt zou de regee ring, naar het voorbeeld van Frankrijk en Italië, in ons land ook een speciale belasting heffen op de vrijgezellen en kinderlooze gezinnen. Deze zou circa 20 t. h. bedragen op den persoonlijken aanslag. Ook zou er ernstig spraak zijn op nieuw de supertaks in te voeren, doch niet onder dezelfde benaming. Het loon de dus niet de moeite deze supertaks af te schaffen Onze in- en uitvoer is in waarde verminderd. De voorloopige statistieken van on zen buitenlandschen handel over de eerste elf maanden van 1934 wijzen op een vermindering in waarde, doch op een toename in hoeveelheid van den invoer. Hieronder de vergelijkende cij fers betrekkelijk de eerste elf maanden van 1933 en 1934 Invoer in 1933 284.027.086 metri sche kwintalen ter waarde van 14 mil liard 6 999.000 fr. Invoer in 1934: 291.057.817 metri sche kwintalen ter waarde van 12 mil liard 829.412 000 fr. Uitvoer in 1933 186.457.623 metri sche kwintalen voor 13 094 670 000 fr. Uitvoer in 1034 185.483 448 metri sche kwintalen voor 12.580.710.000 fr. Opgave der gevallen van mond- en klauwzeer. Week van 30 Dec. tot 5 Januari Getal besmette hoeven: provincie Ant werpen 1 stal, provin. Brabant 2 stallen, provincie West-Vlaanderen 1 stal, pro vincie Luik 1 stal, provincie Namen 2 stallen, Totaal 7. DENEMARKEN De binnenlandsche en uitvoerprijs der Deensche boter. Aanvang December 1.1. was de prijs der boter in het binnenland 85 öre of 4.10 fr. hooger dan de uitvoerprijs. Dit prijsverschil komt de voortbrengers ten goede onder vorm van premiën. FRANKRIJK Nog bijzonderheden over de nieuwe graanpolitiek. Over het wetsontwerp ingediend door de Regeering tot vaststelling van hare graanpolitiek vernemen wij nog wat volgt MENGELWERK 2A Zeker, want wat zou hij moeten beginnen als hij Arlough Castle moest verlaten U schijnt goed op de hoogte te zijn van de omstandigheden van mijn vader. Dat heeft uw papa vanmiddag ook opgemerkt. Het is beter dat u de waarheid weet. Uw vader was op het punt bankroet te gaan, toen de heer Geoffrey Arlough stierf en hij heeft zich alleen al die jaren staande kunnen hou den, doordat bij over de inkomsten van het landgoed kon beschikken. Natuurlijk wist u dat niet, maar het is een feit. De heer Wilmot zou nu te oud zijn om zonder geld weer zijn praktijk als ad- vokaat te kunnen hervatten. Arme vader, snikte Margaret. Het leven is hard, zei Arlough be daard. Voor oude menschen zonder geld is het niets dan ellende. Maar vader is heel knap en er zijn menschen genoeg die hem zouden wil len voorthelpen. Sedert hij op Arlough Castle woont, heeft hij vele vrienden gemaakt. Die zullen hem in den steek laten, als hij niet langer in 't bezit is van het kasteel en kan doorgaan voor een rijk man Maar hij kan toch stellig wel werk vinden om er zijn brood mede te ver- Verboden wordt meer tarwe te zaaien dan gedaan werd gemiddeld over de laatste drie jaren. De minimumprijs zal afgeschaft worden. Tot afzet van de stocks zal men uitvoeren, denatureeren en stockeeren. Aldus zouden tegen half Juli 1935 15 millioen zakken van de nog bestaande 20 millioen een bestem ming gekregen hebben. Tot fiaancieering van de maatregelen zal de Regeering moeten beschikken over anderhalf mil liard Fransche frank. Hiertoe zou eene leening aangegaan worden bij de Land- bouwkredietkas, af te lossen in 10 jaar met de opbrengst eener taks van 4 tot 7 fr. per zak tarwe geleverd aan de maalderij. SPANJE De verdeelinq der groote grond eigendommen. ongeveer 17 miljoen hectaren vertegen woordigen of circa 42 t. h. van het Duitsch grondgebied. NEDERLAND. Nog sterkere voortbrengstbeperking in den tuinbouw. Het Staatsblad deelt den tekst mede van het dekreet waarbij de groot-grond eigendommen die door hun eigenaars zelf niet kunnen bewerkt worden onder de behoeftige landbouwersgezinnen zul len verdeeld worden. De gezinnen die hiervoor in aan merking komen mogen evenwel de 10.000 niet overtreffen. ITALIË De 40-uren week en de werkloos heid. De Fascistische Confederatie van werkgevers en werklieden deelt mede dat sedert 5 November 1.1., datum waarop de 40-urenweek van kracht is geworden, 106 602 werkloozen arbeid hebben gevonden. Volgens den heer Cianetti, werklie denvertegenwoordiger bij de Confe deratie voornoemd, zullen binnen zes of zeven maand al de werkloozen, ten be drage van 1 millioen personen, terug aan den arbeid kunnen gaan, indien het stelsel der 40-urenweek toegepast wordt tot Juli a s. inplaats van tot einde April zooals door de huidige regeling is voor zien. DUITSCHLAND. De invoer van l\oter en eieren. De invoer van boter in Duitschland is gestegen in Oktober 1934, bij verge lijking met Oktober 1933, terwijl de in voer van eieren beneden het peil van 't vorige jaar is gebleven. Naar een nieuwen landbouwadel. Het Duitsch Rijksambt voor statistiek oordeelt dat in Duitschland ongeveer 845.000 erfhoeven moeten opgericht worden. Zooals wij vroeger in DeKoornbloem meedeelden worden deze erfhoeven in gesteld ingevolge de wet, die de ver plichting oplegt grondeigendommen op den oudsten zoon over te dragen. Deze grondeigendommen verkrijgen de hoedanigheid van onverdeelbaarheid en onvervreemdbaarheid. Deze wet beoogt het scheppen en in standhouden van een nieuwe soort land bouwadel, aan den grond verknocht en bevrijd van de gevaren van uitzetting en verkaveling. De grondeigendommen welke in deze kategorie vallen moeten minstens zulke uitgestrektheid bezitten, dat zij recht streeks door een normaal gezin kunnen uitgebaat worden. Deze uitgestrektheid beloopt ongeveer van 7 1/2 ha tot 125 ha. Men telt thans in Duitschland bijna 3 millioen landbouwuitbatingen die 1/2 ha overtreffen. 28 t. h. hiervan in erf hoeven omgevormd worden. 71 t. h. zijn te weinig uitgestrekt en 1 t. h. of 27,000 uitbatingen zouden meer dan 125 ha groot zijn. De erf-hoeven zouden samen dienen, meende Margaret. U overschat de bekwaamheid en u onderschat den leeftijd van uw vader, verklaarde Arlough. Advokatenwerk is erg inspannend en de gezondheid van uw vader is ook niet meer zoo goed als die geweest is, geloof ik. Maar waarom praten wij daar zoo lang over Ik eisch niet dat uw vader Arlough Castle zal verlaten ik zou dat zelfs niet graag zien gebeuren. Hij wachtte even om te hooren wat zij zeggen zou, maar toen ze bleef zwij gen, hernam hij weer op zachten, ernstigen toon Juffrouw Margaret, er bestaat ééa middel waardoor alle moeilijkheden uit den weg geruimd zouden kunnen wor den. Gisteren is mij die oplossing opeens duidelijk geworden. Ik heb er al met uw vader over gesproken en hij hecht zijn goedkeuring aan mijn plan. Hij hield weer op, in de hoop dat ze vragen zou wat dat plan was. Misschien begrijpt u waar ik heen wil, ging hij voort toen zij niets zeide. Toen ik u gisteren voor 't eerst zag, ontwaakte op 't zelfde oogenblik de liefde in mijn hart. Daarom vraag ik u wil mija vrouw worden... Antwoord mij nog niet dadelijk. Luister eerst naar alles wat ik te zeggen heb, voordat u definitief beslist. Ik heb u lief en ik acht uw vader hoog en zou hem gaarne tot zoon zijn. Als u met mij trouwde, kon den wij met ons drieën op Arlough Castle wonen en dan zou ik hem kunnen ontheffen van de zorg en den last om het landgoed te besturen. Ik zou niet dade lijk alles kunnen doen, want ik zou nog k veel te leeren hebben en uw vader zou mij van alles op de hoogte kunnen brengen. En in het dagelijksche leven en in den omgang met menschen welke ik zoo zeer ontwend ben, zou ik uw raad vragen en dien gaarne opvolgen. U zult 't met mij eens zijn dat deze oplos sing de beste zou zijn en ik dring er op aan dat u er goed over nadenkt. U moet ook bedenken dat het uw vader veel zorgen en verdriet zal besparen, nog veel meer dan u denkt. Hij legde zijn hand op de hare en zag haar smeekend aan. Zij huiverde en keek angstig rond.Ze zag nu eerst dat de duisternis begon in te vallen, wat haar met nieuwen schrik vervulde. Margaret, fluisterde hij, zeg ja. Mijn liefde voor jou zal alle bezwaren overwinnen 1 VIJFTIENDE HOOFDSTUK Maar Margaret kon er niet toe komen hem het jawoord te geven en wist niet hoe zij er zich zou uit redden. Zij wilde haar vader gaarne uit de moeilijkheden helpen, maar de prijs die Arlough daar voor eischte was haar te hoog. Wat ze zou geantwoord hebben en wat het re sultaat van dit onderhoud zou geweest zijn ligt in 't duister, want juist toen zij iets wilde zeggen werden zij gestoord doordat iemand achter de struiken, die hen omringden, nieste. Zij schrokken beiden. Raymond Ar lough uitte een gesmoorden vloek en Margaret kreeg opeens haar zelfbe- heersching terug. Zij vernamen nu het geluid van brekende takken en stam pende voetstappen, alsof iemand haastig Naar wij uit bevoegde bron verne men, zal de teelt van vroege aardappe len en van groenten tijdens het jaar 1935 nog sterker dan voorheen beperkt worden. POLEN. Vermeerdering van den boteruitvoer. Gedurende de acht eerste maanden van 1934 heeft Po'en 3200 ton boter uitgevoerd, tegenover slechts 900 ton over hetzelfde tijdperk 1933. Engeland is de bijzonderste afnemer geworden. AMERIKA Aankoop van vee door den staat. Op 13 Oktober 1934 had de Regee ring 7 millioen stuks hoornvee aange kocht voor 92 millioen dollar. Einde September had ze nog ruim een half millioen stuks laten opkoopen in de ge- westen door de droogte geteisterd. TURKIJE. Een handelsakkoord met Japan op basis van den ruilhandel. Ingevolge de onlangs afgesloten han delsovereenkomst tusschen Turkije en Japan, zal Turkije jaarlijks naar Japan bruto-katoen, tabak en andere produk- ten mogen uitvoeren voor een bedrag van 10 millioen Yen tegen afname van Japan van afgewerkte nijverheidspro- dukten zooals garens enz. ■■BBHBR «RSStl ÏKBMtSB SlSa» Het laatste nummer voor het jaar 1934 der V. E. V. Berichten vangt aan met den nieuwjaarswensch van het V. E. V. voor het komende jaar. Zeer terecht wordt daarin het feit vastgesteld, dat de zelfzuchtige politiek van afzon dering der Staten tot niets anders geleid heeft dan een verscherping der econo mische krisis. Het V. E. V. drukt dan ook den wensch uit, dat de menschheid tot bezinning moge komen en zich wel herinnere dat alleen de ruilhandel de bron geweest is van den vroegeren wel stand der West-Europeesche Staten. Dit is een nieuwjaarswensch die feitelijk iedereen kan onderschrijven. De nieuw benoemde directeur van den Dienst voor Arbeidsbemiddeling, de heer Herman Kuypers, levert een opgemerkte bijdrage over de reglemen teering van den arbeid der vreemdelin gen in Nederland. Gezien het vraagstuk in Nederland reeds in een verder sta dium van ontwikkeling is gekomen dan bij ons, vestigt hij de aandacht der hoo- gere overheid op dit feit, om er even tueel de noodige gevolgtrekkingen voor ons eigen land te kunnen uithalen. Vervolgens wordt een uittreksel ge geven van de door den Belgischen Boe renbond uitgegeven brochure over den Landbouw en de Levensduurte, waarin de wanverhouding tusschen de klein handels- en de groothandelsprijzen van de landbouwprodukten wordt vastge steld. De gebruikelijke rubrieken van Wetten en Besluiten De Arbeids markt in België,,, "Export,,, Handels berichten,, en "Allerlei,, geven ons een gevarieerd beeld van de economische toestanden hier en elders. De Noordnederlandsche correspon dent vestigt in zijn Noordnederlandsche Brieven de aandacht op de instorting van de eertijds machtigste Bank van Holland, de Nederlandsche Handels- maatschappij en wijdt uit over de kras- sche saneeringsmaatregelen die moesten worden getroffen. De rubriek "Mededeelingen,, brengt ons een lofartikel over den algemeenen voorzitter van het V.E.V., den heer L. Gevaert, naar aanleiding van diens be vordering tot Kommandeur in de Kroonorde, terwijl tevens relaas gege ven wordt van de kleine plechtigheden die er plaats gehad hebben, naar aan leiding van het aftreden van den heer H. Melis, als algemeen secretaris van bet V.E.V. Zooals bekend zal de heer Dr Bessem hem als bestuurder van het Secretariaat opvolgen. worden verkregen door het gebruik van onze Klavervette 10 X 10- Een speciaal voedsel voor de klavers. De bouw van 't Paleis van "Het Katholiek Leven,, op de Tentoonstelling van Brussel, wekt in al de kringen des lands belangstelling en rechtmatige nieuwsgierigheid. Overal hoort men spreken over deze stoute onderneming van de Belgische Katholieken die het in vollen crisistijd hebben aangedurfd een grootsch werk tot stand te brengen dat blijk moet ge ven van de aanhoudende en bewonde renswaardige krachtinspanning van de religieuze en wereldlijke geestelijkheid en van de ontelbare leeken die voor onze Werken ijveren. Het "Katholiek Leven,, geeft in het Vlaamsch en in 't Franscheen in "helio,, keurig uitgevoerd, rijk geïllustreerd tijd schrift uit (abonnement10 fr Ziehier eenige zeer beknopte inlich tingen aangaande de initiatieven van "Het Katholiek Leven,,wij mogen be trouwen dat ze bij onze lezers belang stelling zullen vinden. Te Brussel, Nieuwstraat, 167, en te Antwerpen, Korte Nieuwstraat, 46, werden speciale diensten voor de ont vangst van de bezoekers en voor de reizen georganiseerd aan beide adres sen worden inlichtingen verschaft met 't oog op snelle, en in geldelijk opzicht voordeelige bezoeken aan de Tentoon stelling. Ook in 't buitenland wordt te dezer zake op flinke schaal propaganda gemaakt. Dank aan het breed opzet van zijn onderneming en aan zijn uitgebreide organisatie, kan "Het Katholiek Leven,, den groepen als den afzonderlijken rei zigers aanmerkelijke voordeelen ver schaffen, wat betreft de reizen, den toe gang tot de tentoonstelling en haar wegvluchtte, die daardoor geen tijd had te zien waar hij liep. Wacht even, zei Arlough zacht tegen Margaret en drong door de hulst- struiken heen om den spion te achter volgen. Een oogenblik bleef Margaret staan waar zij stond, terwijl zij aandachtig luisterde en haar best deed om tusschen de boomen door iets van de achtervol ging in het donkere bosch te kunnen onderscheiden, 'n Oogenblik had de onverwachte stoornis haar een redding toegeschenen en was op haar gezicht de opluchting duidelijk zichtbaar geweest, maar nu werd ze weer bleeker en kwam er opnieuw een uitdrukking van angst in haar oogen. Er had dus iemand tus schen die struiken gestaan, die het ge- heele gesprek tusschen haar en Arlough had aangehoord. Wie kon dat geweest zijn Ze had er geen flauw vermoeden van, maar wel wist ze dat het nieuwtje betreffende hetgeen er op Arlough Castle geschiedde, als een loopend vuurtje zou verbreid worden, als de spion een dorpeling geweest was. Ge- ergerd bleef zij nog eenige oogenblikken staan nadenken. Van vluchteling of achtervolger zag noch hoorde zij niets meer. Een paar minuten later klonken er naderende voetstappen. Gissend dat het Raymond Arluogh was, glipte ze onder de takken door en wachtte hem op het pad op. Na een paar seconden was hij bij haar. In het halfduister zag zij een trek van ongenoegen op zijn gelaat en ze merkte dat het ook hem ergerde dat hun gesprek was afgeluisterd verschillende onderdeden, de bezoeken onder bevoegde ieiding enz. GOED NIEUWS. Het Paleis van het Katholiek Leven wordt verrijkt met een prachtig klokkenspel, dat op het terras zal worden aangebracht. Dus, men zal de klokken zien trillen onder de hamers welke door onze artisten wor den gehanteerd. Want iedere week zal onder de hooge leiding van onzen groo- ten Mechelschen maëstro, Jef Denijn, een beiaardconcert worden gegeven, voorzeker tot groote voldoening van de talrijke liefhebbers van de zoo echt- Vlaamsche kunst. En heel den dag en heel den nacht zullen de uren worden gebeierd door een stukje muziek, wel geschikt om in die stede van korten duur dat is een tentoonstelling de blij heid nog te verhoogen. En nu nog iets voor onze kunste naars. Over eenige dagen zal de jury bijeenkomen die inzage moet nemen van de ontwerpen door talrijke artisten ge- teekend voor de aanplakbrief van "Het Katholiek Leven,,. Al de ontwerpen zullen tijdens den geheelen duur van de 1 entoonstelling kunnen bezichtigd wor den in een der zalen van 't Paleis, waar onze lezers ze kunnen bewonderen., of critiseeren. Laten we tenslotte nog eens in her innering brengen dat de zetel van "Het Katholiek Leven,, is gevestigd te Brus sel, Kanselstraat, 12. Brengt er een be zoek of schrijft aan dat adres, indien U inlichtingen begeert. Alles wat "Het Katholiek Leven,, betreft, is daar sa mengebracht. Dank zij onze Filters zult U reine en zuivere melk leveren. De beste melk, door volkomen ge zonde dieren voortgebracht, kan spoe dig schadelijk worden, als ze bevuild wordt door het stof en de onzuiverheden welke zich meestal in de stallingen be vinden. Ondanks alle voorzorgen gedu rende de melking, bijzonderlijk als deze met de hand geschiedt, is het practisch onmogelijk te beletten dat vreemde be- standdeelen in de melk terecht komen. Deze dragen met zich de schadelijke kiemen, die zich uiterst snel in de melk vermenigvuldigen, en er aldus aanleiding geven tot een overgroot aantal bacte riën. Door de melk onmiddellijk na de melking te filteren worden al deze on zuiverheden verwijderd, en kan ze veel langer worden bewaard. Onze Filters zijn daartoe uiterst goed aangepast, en laten toe de melk volledig te zuiveren, vooraleer ze gegoten wordt in de melkkruiken voor onmiddellijken verkoop, of in den afroomer voor ver werking. Onze prijzen zijn uiterst voordeelig 4 liters 38 fr.7 liters 75 fr. Hebt u hem nog ingehaald vroeg Margaret. Neen, antwoordde hij, het is te donker in het bosch. Ik heb hem maar een moment op grooten afstand zien loopen en kon daarna niets meer van hem ontdekken. Ik zou weieens willen weten wie het geweest is. Een strooper misschien, opperde zij, of iemand uit het dorp die onze stem men hoorde en uit nieuwsgierigheid is blijven luisteren. Toch wou ik dat ik wist wie die kerel was, mompelde hij. Hebt u er werkelijk geen idee van Neen, ik weet het niet, maar nu herinner ik mij iets... Vanmorgen toen u aankwam op het station, sloeg een man u op verdachte wijze gade... Hoe weet u dat Hij kwam met denzelfden trein als u en liep naar de heg aan het einde van den stationsweg, wrong zich daar door een opening en keek met een niet be paald vriendelijk gezicht naar u, toen wij in den auto voorbijreden. Wat voor een man was het Een man van middelbaren leeftijd die er uitzag of hij betere dagen gekend had. Raymond Arlough scheen eensklaps een licht op te gaan. Herkent u den man aan deze vage beschrijving vroeg Margaret. Ja, er is iemand die wel aan die beschrijving zou beantwoorden en die voor spion zou kunnen spelen,maar van hem hebben we niets te vreezen. Hij zal ons gesprek aan niemand oververtellen. ('t Vervolgt.) Spannend Verhaal door Ben Bolt. «fr

De Koornbloem | 1935 | | pagina 4