Sam. Maatsch. Redt U Zelven F I N LA N D Dringende nood onzer Aardappelkweekers Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG en de Nieuwe Wetgeving. Een Opwerping Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven niet ZONDAG 20 JANUARI 1935. Priji 25 centiem 17de JAARGANG N* 838 Abonnementsprijs 12fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke üpsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ingevolge de besluitwetten van 15 Dec. 1934 zijn de organismen die zich bezighouden met het aan nemen of plaatsen van gelden, verplicht een minimum kapitaal van 2,000,000 fr. te bezitten. De beheerraad der Samenwer kende Maatschappij Redt U Zel ven besloot in hare zitting van 17 Januari 1935 tot eene kapitaals- verhooging van genoemde maat schappij en zal dit aan de goed keuring der algemeene vergade ring onderwerpen. Het zijn niet alleen de wette lijke verplichtingen die haar aan zetten dit te doen. Sinds verschei dene jaren was dit in princiep be sloten en alleen ten gevolge der krisisperiode werd het steeds uit gesteld. Het kapitaal is amper 1,000,000 fr., terwijl de spaargelden tot circa 7,000,000 fr. beloopen. De maat schappij bezit voor 4,600,000 fr. roerende en onroerende eigen dommen, wat niet overeen te brengen is met het klein maat schappelijk kapitaal. Het is dan ook redelijk en noodzakelijk dat ook de spaarders hun deel krijgen in het fortuin van de maatschappij en dit kunnen ze bekomen door hunne spaarboek jes en kasbons in een aandeel boekje te doen overbrengen. Sinds 1923 werd ons kapitaal niet meer verhoogd. Er zijn dui- zende leden die niet eens de gele genheid hadden aandeelhouder te worden.Iedereen krijgt nu de kans deelgenoot te worden van de sa menwerkende maatschappij. Wie moet aandeelen onder schrijven 1° Alle leden van Redt U Zel ven, zonder eene uitzondering, zijn gehouden eenige aandeelen, ieder naarmate van zijn vermogen, in te schrijven. Ze moeten van deze eenige gelegenheid gebruik maken om te toon en dat zij Redt U Zei vers zijn, dat ze het levenswerk hunner leiders waardeeren en hoogschatten. 2° Al de houders van spaar boekjes en kasbons mogen het to taal bedrag of het grootste deel in aandeelen omzetten. 3° Al de hedendaagsche aan deelhouders moeten het als een plicht aanzien hunne aandeelen te vermeerderen. 4° Al de personen die recht streeks of onrechtstreeks belangen of genoegens hebben iri den groei en den bloei van Redt U Zelven kunnen als deelgenoten aangeno men worden. Onze maatschappij is welvarend en winstgevend. Ze geeft aan iedereen de gelegenheid om van hare talrijke diensten te genieten. Ze sticht en stichtte alle goed voor hare leden. Het is de plicht van allen onze maatschappij sterker en beter te helpen maken. Voorwaarden De aandeelen zijn ter waarde van 50 frank evenals bij de stich ting in 1919. Destijds werd meer maals door de leden geëischt dat de nieuwe inschrijvers het dubbele zouden betalen, gezien de op brengst van de zaak, de groote meerwaarde der eigendommen en de gemaakte reserven. Heden dat de waarde der eigen dommen weer tot den normalen prijs van de jaren 1920-26, datum waarop ze werden aangekocht of opgericht, is gekomen, heeft het bestuur besloten aan de algemee ne vergadering voor te stellen de nieuwe inschrijvingen te aanvaar den aan de voorwaarden van de stichting, dus aan 50 fr. per aan deel. Het zal eveneens vragen eene gelijke winstverdeeling voor nieuwe als voor oude deelgeno ten te bepalen. De beheerraad besloot, indien de leden hiermede akkoord gaan, het kapitaal op 4 5 millioen te brengen, ten einde aan iedereen de gelegenheid te geven naar ge noegen in te schrijven. Besluit. 1° De wet gebiedt ons, en we kunnen aan dezen eisc-h niet ont- j gaan. 2° De maatschappij zal zooveel te sterker zijn als haar kapitaal zal grooter zijn. 3° Het is eene gelegenheid voor velen en een plicht voor allen mee te helpen tot het bereiken van'ons doel. De Beheerraad. inzake de Kapitaalsvermeerdering der S. M. Redt U Zelven. Een lid aan wie we reeds over de bovenstaande verandering van kapitaal spraken, doet opmerken dat het voor hem niet past zijn geld voor langen tijd vast te zetten. Hij bezit nu een spaar boekje alle jaren opzegbaar. Antwoord. Evenals spaarboekjes op 1 jaar en kasbons kan de uitbetaling der aandeelen ieder jaar gevraagd worden. (Zie artikel 19 der standregelen). van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 3 Februari van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De [Vilanderstraat, Aalst. Vernieuwing Abonnementen. Van vele kanten komen ons brieven toe van personen die klagen dat hen door de post geen kwijtbrief wordt aangeboden voor "De Koornbloem,,. Er kan vanwege de postdienst tegenwerking of nalatigheid in het spel zijn er zijn ook brief- j dragers die het gemakkelijker vinden naar een afgelegen wijk geen poststukken te moeten dra gen en niet beter vragen dan een weigering van betalen vanwege de geabonneerde. Wij vragen aan onze lezers ons regelmatig te schrijven indien I door een of andere reden "De j Koornbloem,, achterwege blijft. Ze moeten ook een klacht doen in het postbureel of aan den brief drager en eischen dat hen i kwijting wordt aangeboden. een Zij die de crisis overwonnen. Voor Finland is de crisis voorloopig voorbij. Wirtschaftsdienst. II. Na de enkele inleidende wetenswaar digheden omtrent de geschiedenis en de economische structuur van Finland, die we in het eerste deel van deze korte stu die ten beste gaven, willen we heden handelen over Finland in de crisis en zijn snellen binnenlandschen opgang. Gelijk het gemakkelijk te begrijpen is, ging de economische crisis niet zonder meer aan Finland voorbij. In 1931 was de algemeene toestand verre van roos kleurig. De uitvoer, zoowel van indu- strieele als landbouwproducten, ging ge stadig achteruit en het aantal werkloo- zen benaderde de 100.C0Ü, een ver schrikkelijk hoog cijfer indien we in aanmerking nemen dat de industrieele bevolking amper 250.000 hoofden telt. Het indexcijfer van de binnenmarktin dustrie (1926 100) viel van 113 in 1929 op 78 en het indexcijfer van de exportindustrie (1926 100) van 109 in 1929 op amper 60. Alle verhoudingen in aanmerking genomen, kon de toe stand best met den onzen vergeleken worden. In den herfst van 1931 was de Finsche regeering verplicht, gezien de afhanke lijkheid der Finsche exportproductie van de Engelsche markt, den gouden stan daard op te geven. Dit gebeurde recht streeks tegen den wil in van het Finsche volk. Onder den oorlog had Finland een inflatie meegemaakt en de herinnering aan de ellende die er voor de breede la gen van het volk was uit voortgespro ten, was nog niet uitgewischt. De vrees voor eer herhaling van een dergelijke onhoudbaren toestand was te groot. Het volk stelde dan ook geen vertrouwen in de nieuwe papieren munt. Alles te samen genomen was de win ter 1931/32 mede van de treurigste wel ke Finland, in den korten loop van zijn onafhankelijkheid, had door te maken. Een geluk met een ongeluk de Finsche regeering drong van meet af aan draadkrachtig in. Om te beletten dat de handelsbalans in het nadeel van het land zou omslagen, werd de invoer beperkt. Daarvoor werden de tolrechten niet verhoogd, geen deviezenrestricties ingevoerd, geen contingenteeringen af gekondigd gelijk we het al deze jaren hebben zien doen. De Finsche regeering deed een rechtstreeks beroep op de groote invoerhuizen om hun transacties met het buitenland in de mate van het mogelijke in te krimpen en zich slechts te voorzien op die markten waar de Finsche producten eveneens gegeerd worden. Hier zou zulk een verzoek in doove- mansooren vallenin Finland niet. Dag aan dag verminderde de invoer en wer den er vele orders, welke anders in het buitenland werden geplaatst, aan bin- nenlandsche nijverheden overgemaakt. En op grond van de zeer voordeelige sluiting van de handelsbalans bleef de aanvoer van exportvaluta aanhouden, hetgeen naar een verbetering leidde op de geld- en kapitaalmarkt en naar een verlaging van het disconto. In plaats van leeningen aan te gaan, gelijk wij het in dezelfde omstandigheden deden, bracht de Finsche regeering niet enkel zijn budget in evenwicht maar gelukte er tevens in de buitenlandsche leeningen op korten termijn voor een groot deel af te betalen. En op het Engelsche voor beeld voortgaande zocht Finland, van meet afaan, voor de verloren afzetgebie den in het buitenland een compensatie op voor de binnenmarkt. De regeering stond niet met gekruiste armen den tijd af te wachten dat het de landen zou be lieven hun tolrechten en contingentee ringen af te schaffen gelijk onze regee ring het al te lang gedaan heeft. Finland nam evenmin zijn toevlucht tot gewaagde experimenten. Geen maat regel die niet ten volle kan verdedigd worden. Kalm en gelaten trachtte het "zichzelf te redden,,. En wanneer we de statistieken over 1933 raadplegen dan zien we dat er reeds een groote verbetering heeft plaats gegrepen, althans voor hetgeen de bin- nenlandsche bedrijvigheid aangaat. Het (Zie vervolg hierneven). De Handel onmogelijk zoo de Regeering spoedig ingrijpt Het is aan iedereen opgevallen dat de handel in aardappelen, die in het najaar zooveel beloofde van over enkele maanden totaal is stil gevallen. We zijn dan ook gaan zoeken naar de oorzaken van deze veranderingen en vonden hoe het kwam dat onze aardappeluitvoer onmogelijk werd. Onze kweek van aardappelen is groo- tendeels voor export aangewezen. Het binnenland kan amper de helft van onze voortbrengst verbruiken en dit op voor waarde dat een groot deel aan de zwij nen en het vee wordt gevoederd. He den is deze manier verre van loonend, aangezien zwijnen en vee veel te laag in prijs komen te staan, en de vooruit strevende kweekers toch wel weten dat zelfs bij goede vleeschprijzen de aardappelen een veel te duur voeder zijn. De oogst van aardappelen dees jaar zeer groot zijnde, werd er langs alle kanten uitgezien om onze voortbrengst te plaatsen. Verscheidene landen zijn gesloten door tol- en beperkin gsm uren. Spanje en Portugal waren best aange wezen, gezien deze landen een zeer slechten oogst hadden en dus veel moesten invoeren. Van af September 1934 begon voor goed de uitvoer, welke nadien verzwak te, om ten slotte totaal op te houden. De oorzaak van deze stopzetting ligt enkel in het feit dat de Nederlandsche uitvoerders ons den weg hebben ver sperd met hunne lage prijzen. Het is gekend dat de Nederlandsche Regeering eene uitvoerpremie geeft van 75 cent per 100 kilos, wat op 10,80 fr. belgische franks komt. De koopman die 100 kilos aardappelen uitvoert kan dus rekenen op 10,80 fr. premie, zoodat hij aan den boer een goeden prijs kan beta len en in het buitenland aan een lageren prijs kan afzetten. Zoo wordt aan onze aardappelen de weg afgesneden naar Spanje, Portugal en andere landen en blijven onze land bouwers met hun goed zitten. We kunnen de Nederlandsche regee ring geen ongelijk geven hunne kweekers te steunen, alhoewel onze boeren er in dees geval het slachtoffer van zijn. We kunnen hen enkel geluk wenschen om hunnen klaren kijk en kundige handels politiek. Wij van onzen kant moeten dringend aankloppen bij onze Ministers teneinde ook een steungeld te bekomen, wat ons zal toelaten ten minste een deel van on zen oogst uit te voeren. 5.C00 wagons aardappelen wachten op uitvoer, en het hangt van onze re geering af of deze in geld kunnen wor den omgezet. Met dit geld zal de land bouwer zijne belastingen en pachten kunnen betalen, wat hij anders in aard appelen zal moeten doen. De zwijnenkweek geeft verliesde granen worden aan spotprijzen ver kocht vee en zuivelproducten worden door de regeering omlaag gedrukt. Weten onze regeerders dan niet dat de toestand voor de landbouwers hope loos wordt Vergeten ze dat de prij zen van lijnkoeken en meststoffen door hen zelf hoog worden gehouden om een klein deel onzer nijverheid in leven te houden en te doen geld winnen, terwijl de boeren die deze tol moeten betalen hun goed niet kunnen verkoopen Naar het schijnt is reeds een afvaar diging van uitvoerders van aardappelen naar de Minister geweest.Deze verklaar de niets te kunnen doen. omdat de land bouwproducten nog meer omlaag moes ten worden gedrukt, ten einde het leven goedkooper te maken 1 We botsen hier tegen de moedwil van de regeering die, in plaats van hun boe ren te steunen, alle middelen in 't werk stellen om dezelve het leven onmogelijk te maken, door de lage verkoopsprijzen hunner produkten nog meer in de hand te werken. Gelukkige Nederlandsche boeren, die een land bewonen waar de Regee ring met hand en tand strijdt voor het behoud van den boerenstand, terwijl de Belgische en vooral de Vlaamsche boeren doodgedrukt worden door de macht der nijveraars en financiers 1 Wij, Redt U Zeivers, geven het ech ter niet op en zonden een schrijven naar de Regeering, om haar te wijzen op den ernst der zaak, op den dringenden nood onzer aardappelkweekers. We hopen nog dat onze ministers zullen inzien, dat hunne houding tegen over onze landbouwers alles behalve menschelijk is. indexcijfer van de binnenmarktindustrie was, op dit ééne jaar, van 78 tot 97 ge klommen en bereikte zoodoende haast terug het peil van 1926. Ook het aantal werkloozen was met 30 000 afgenomen. In werkelijkheid hebben de meeste nij verheden slechts één kwaad jaar door te maken gehad. In 1932 was het aantal arbeiders dat in de wolweverijen te werk werd gesteld slechts met 1,1 t.h. lager dan in 1929 en in de porselein-, caout chouc-, kousen- en tricotnijverheden was het aantal gebezigde werklieden in 1932 hooger dan in 1929. Alleen de srhoen- en tabakfabrieken gingen langer onder de gevolgen van de crisis gebukt, nochtans trad voor hen ook, einde 1932, een verbetering in, die gedurende 1933 en 1934 aanhield. In 1933 was de productie der binnen marktindustrie gelijk aan de voort brengst van 1929 en in 1934 bereikte het indexcijfer het getal 116, tegenover 113 in 1929 en 100 in 1926. De indu strieele bedrijvigheid der fabrieken, die voor de binnenmarkt werken, is dus grooter dan voor de crisis. Zijn er vele landen die op zulk een schitterenden uitslag kunnen bogen? Vanzelfsprekend is ook het aantal werkloozen, naargelang de industrieele verbetering zich uitbreidde, verminderd. Gelijk we hooger schreven telde Finland in den winter van 1931 100 000 werke- loozen, in 1932 was dit cijfer gedaald tot 90.000, in 1933 tot 70.000 en in Sep tember 1934 waren er in Finland nog slechts 12.000 arbeidsloozen. Dit laatste cijfer alleen spreekt boek- deelen. Nochtans, gezien de productie hoo ger is dan in 1929 en de export, gelijk we in een derde artikel zullen zien, het peil van voor de crisis heeft overtroffen, doet het aardig aan te vernemen dat met de crisis niet tezelvertijd de werkloos- j heid werd overwonnen. Hetzelfde ver schijnsel doet zich ook in Engeland voor. De industrieele productie is er hooger dan in 1929 en niettemin telt Engeland op dit oogenblik 650,000 werkloozen meer dan in dit jaar. Hoe legt men dit uit Wel, op vele verschil lende manieren. Voor den eene vloeit het voort uit het feit dat de bevolking is toegenomen en voor een tweede dat het aantal geboorten in 1918 en 1919 sterk is gegroeid en dat het juist die genera tie is die nu den ouderdom bereikt heeft om haar plaats in de nijverheid in te nemen. Daar kan natuurlijk iets van aan zijn, maar de bijzonderste reden is te zoeken in den snellen technischen vooruitgang, die spijts de crisis heeft aangehouden. Evenals in Engeland is er in Finland ononderbroken aan de uitbreiding, de rationalisatie van de nijverheid gear beid geworden en vele werkkrachten zijn aldus uitgespaard. Nochtans, daar de herleving gestadig aanhoudt, wanhoopt men in Finland niet de 12;000 werkloozen, in afzienba- ren tijd, in de nijverheid onder te bren gen. In Engeland daarentegen baart het werkloozenvraagstuk meer zorgen, K* ai

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1