KWEEKERS, m Heel dc Wereld rond Samengestelde Voeders Onze Samengestelde Voeders eene proef Vinkennesten* Verstandige Menschen Overvloedige Klavers Zelfstandigheid bij de jeugd* Ammoniaksulfaat COMPTOIR Midden in den winter vooral het stofbad niet verwaarloozen* Verbetert de Voedings waarde van uw Gras* NATUURLIJKE MESTSTOF Geschenken onderhouden de vriendschap, Lage prijzen behouden den klant Voor heel uw behoefte eischt het Het geeft goedkoope stikstof* PTE 20% 4 Voor al uwe bankbewer- kingen geldplaatsingen ^onda^^^JanuarlI935 DE KOORNBLOEM De tijden zijn zeer lastig. Alleman wordt door de krisis ge troffen, doch deze die zich weten aan te passen aan de gedurende verbeteringen van het bedrijf zullen best weerstaan. Kent gij onze voor KIEKENS en ZWIJNEN Indien U Ze niet kent. is het hoog tijd dezelve te beproeven. Vele landbouwers houden nog te veel aan grootvaders methode, anderen beproeven zelf samen te stellen. Het juist bere kenen van passende voeders is eene kennis, dewelke alleen door studie en jarenlange proeven kan worden verkregen. zijn van prima hoedanigheid en moeten bij alle kweekers den voorrang hebben. Wie ze niet kent doet ten minste Uit Santbergen. Tot ontwikkeling der jeugd 1 't Vinkennestje stond er stevig Op den dunnen dorentak, Hier uit weer en wind en zonne Onder een begroende dak. Grauw gewolde jongskens zaten, Stille piepend er in neer; Wijl het moertje vlug en moedig, Bracht hun aas, en keerde weer. Fijne was 't ineengevlochten Warm gedons en haarkens zacht. Waarin bekkend 't vijftal kleintjes Wachtten naar wat 't oudje bracht. Achnu hebben winterwinden Wild het dakje weggewaaid, En de geelgeworden blaartjes Woest dooreen in 't nest gezaaid. Dagen duurde 't zware zwoegen, Eer die pracht was opgetooid Nu ineens ligt z' ommentomme Door den noorderwind gegooid. 't Vinkenvolk zit nu te treuren. Boven in de dorenhaag En beweend er zijne woonste, In een piepend, stil geklaag. Willem Weiblom. Onder de stervelingen zijn duizende verschillende vormen en typeeringen, evenveel verschillende opvattingen en redeneeringen. Deze mensch is dom, een andere ver standig. De eene is zacht, de andere ruw de eene arglistig en sluw, de an dere zonder achterdacht en ter goeder trouw. Er wordt wel eens gesproken over groote bollen en buitengewone verstan- digen. Een vermaard uitvinder als Edison, een beroemd muzikant als Van Beethoven, een kundige arts als Boer- have. Ook onder deze die niet uitblonken door hun geleerdheid en vindingrijkheid vindt men felle kerels. Een marktkramer die later een groot nijveraar wordt, is gewoonweg als een as aanzien. Een metsersknaap die het tot rijkskanselier brengt, een kladpot die opperheerscher wordt van een land, een gewoon korpo raal die keizer wordt over verscheidene landen, dit alles zijn uitblinkers, genies, assen 1 Verstand, werk- en durf kracht spe len voor zulke menschen een groote rol, maar toeval en geluk waren niet vreemd aan deze buitengewone spron gen naar hooger. De kalme werker, de voorzichtige mensch, al wordt hij niet zoo rap groot en machtig, heeft daarom niet minder verdiensten en verdient niet minder on ze achting. Wat te zeggen van een huis vader die 8 a 10 kinderen groot brengt, en hen allen een toekomst bezorgt in 't leven en dit alles zonder buitenge wone middelen en op eene deftige manier Heeft die man niet evenveel verdien ste als iemand die op enkele jaren tien maal millionnair werd, met alle midde len, al was er soms een reukje aan Een persoon zal in de oogen der massa een reus zijn, een man als geen, wanneer hij opklimt tot een groote functie of reusachtig rijk wordt, terwijl diezelfde sterveling voor een stomme ling, een roekelooze en een sukkelaar zal doorgaan, wanneer de zaken misloo- pen en hij van zijn troon neerstort. Hoe dikwijls stond de massa in ver eering voor iemand die er gekomen was, ?n trapte ze op 't lijf van diezelfde worden verkregen door het gebruik van onze Klavervette 10 X 10. Een speciaal voedsel voor de klavers. Ouders zijn vaak pijnlijk getroffen, als ze ondervinden, dat hun kind, vroeger gehoorzaam en onderdanig, stilaan, met den ouderdom, wederspannig wordt, en zich blijkbaar met veel moeite aan den wil van vader en moeder kan onderwer pen. Onge'ijk zouden ze hebben deze verandering in het karakter te beschou wen en te behandelen als een gewone strafbare ongehoorzaamheid, als een op standigheid, die het gevolg zou zijn van het te niet gaan der kinderlijke liefde. Inderdaad hier geldt het eigenlijk een reactie tegen de houding van den vol wassenen, die gezag uitoefenen wil, re actie die dikwijls uitgelegd kan worden door eenigszins gekwetste liefde. "Moe ten,, begint slecht te klinken in de ooren; de wil is gegroeid met de jaren en doet zich stilaan gelden. Ongedweeheid, in de puberteitsjaren (t.t.z. als de jongen, man wordt, en het meisje, vrouw) mag men niet betreuren als een onrustwek kend voorteeken voor de toekomst van het kind. Het tegendeel is veeleer waar (en dit zal veel ouders wonder voorko men), want jongens en meisjes die in den puberteitsleeftijd volgzaam blijven als kinderen, zullen nooit of nooit werkers worden met initiatief en durf; en noch tans wij weten het bij ondervinding slechts aan dezen, en dezen alleen, hoort heerlijk toekomst. Tegenover deze verandering in het karakter, stellen zeer veel ouders en meesters zich, in veel gevallen, zeer on behendig aanhun opvoedingsmethode gaat gewoonlijk naar de twee uitersten. Ofwel blijven ze hun groote kinderen als "kleuters,, beschouwen, ofwel laten ze de teugels heelemaal los. Noch de eerste, noch de tweede methode is aan te prijzen. De deugd is te midden. In het eerste geval is de vader niet lenig genoeg, want het is vrij moeilijk een gezag dat zoo lang rechtmatig was en zelfs noodzakelijk, uit de handen te laten glijden. Men houdt geen rekening met de nieuwe neigingen, fierheid en zelfstandigheidsgevoelmen behandelt vaak de denkbeelden en betrachtingen van den jongen met een zekere kleinee ring, zooniet met spot... en men treedt vaak te hardhandig op tegen de poging tot vrijmaking van zijn zelfstandigheid. Tegenover het tweede geval, zijn het meest de moederkens die zondigen liever dan de liefde te verliezen (zoo meenen ze toch), geeft ze op onberede neerde wijze in alles maar toe, men leidt niet meer, men laat de teugels heelemaal los en 't wordt werkelijk teugeloos heid in plaats van zelfstandigheid. Hier wederom moeten ouders en meesters dezelfde methode volgen, anders ont staat er in de jonge ziel tweespalt, en a'le opvoedingswerk wordt onmogelijk. Zulke konflikten hebben dikwijls tragi sche gevolgen, en menig prachtig aan gelegd jongmensch ging er door ten gronde. Het merk. het lood en het etiket COMPTOIR waarborgen de Rijkheid. mensch, wanneer het ongeluk hem trof. De geschiedenis der tijden en de voorvallen van alle dagen zijn daar om mijne gezegdens te staven. Verstandige menschen zijn deze die hun levenstaak op eene verstandige manier vervullen, die werken en ook een weinig van 't leven weten te genie ten, die aan God en de keizer geven wat aan God en de keizer toekomt, die eer lijk en lachend door 't leven gaan. Is het niet. Beste Ouders, dat opvoe den 'n moeilijke taak is Deze bijdrage zou mij onvolledig schijnen, mocht ik niet, sprekende over de puperteitsjaren, handelen over de geslachtsopleiding. In die jaren is het oogenblik gekomen den jongen man en de jonge vrouw eens goed op de hoogte te stellen. Die jonge "menschen,, aan hun eigen overlaten, kan 'n moord zijn. Dan is het moment gekomen eens openlijk tegen de kinderen te spreken, 't Is veel beter dat die gewichtige zaken door ernstige ouders uitgelegd worden. Er op de straat te hooren mede spotten op heiligschende wijze, is stellig zeer gevaarlijk, ja er mag, er moet eens intiem gesproken worden over die kwestie, vooral steunende op de talrijke ziekten, die misbruik en slechte opleiding na zich kunnen slepen. Voorwaar gewichtig is dit alles, beste ouders, vergeet het. Ik schreef dit tot heil van uw kind. Ieder dierlijk wezen heeft een natuur lijken aanleg, om zich rein te houden, de kip maakt daarop geen uitzondering. Vele vogels nemen een waterbad, het hoen echter een stofbad. 's Zomers vindt de kip daar bijna overal voldoen de gelegenheid voor, omdat het dan droog is of spoedig droog wordt. Maar 's winters is dat niet zoo, dan moeten wij daar zelf voor zorgen. De kippen hebben immers behoefte aan huidverzorging bovendien komen er anders al spoedig parasieten voor en ten slotte neemt 'n dier nooit alzijdiger be weging dan door 'n stofbad. Kijk maar eens in het hok, als daar een zonnig plekje is, b.v. met zindelijk droog turfstrooisel. Een groote hoeveel heid fijn zand of fijn strooisel komt als dan tusschen de veeren en ten slotte gaat het dier staan en schudt de veeren uit en ontdoet zich niet alleen van het stof, maar ook ja, vooral! van de eventueel aanwezige parasieten, die met het stof worden weggeslingerd. Zelfs overigens bange, schuwe kip pen, leggen d'r schuwheid af, als ze in het stofbad zitten. Is dit nog geen bewijs genoeg van de noodzakelijkheid ervan Het is verwonderlijk, dat vele kippen houders hier geen erg in hebben. Wij vertrouwen, dat door dit artikeltje weer eenige nalatigen tot bezinning komen en gelegenheid voor het nemen van een stofbad zorgen, niet op 'n donker, kil plekje, maar daar waar de zon, het licht en de lucht volop en ongehinderd kun nen komen. Waar vele kippen bij mekaar zijn, is het noodig een aparten "bak,, te maken, met 'n paar planken, die gemakkelijk overal aan te brengen zijn. Een grootte van een paar vierkante meters zal meestal wel voldoende zijn. Men kan hiertusschen droog scherp zand bren gen, vermengd met 'n weinig turfmolm of, als men er schappelijk aan kan ko men, met wat tabakstof. De leg zal er te beter om zijn, 't is dus onverantwoordelijk, om 't achterwege te laten, te meer omdat het niets behoeft te kosten. De kippen zullen er een dankbaar en veelvuldig gebruik van maken, als men ze er maar de gelegenheid toe geeft. Allons, vrienden, laat ons het Nieuwe Jaar eens flink inzetten, door aan alle "kleinigheidjes,, onze aandacht te schen ken, en beginnen we nu maar direct met het aanbrengen van eene stofbad- gelegenheid. "De Kleinveeteelt,, BELGIË. Bezoeken van den V.T.B. (Afd. Aalst) Zondag 20 Januari, te 14 u.de abdij van Affligem en haar nieuwe gebouwen, onder leiding van Dom Albertus Van Roy, O.S.B. De voetgangers vertrekken aan de Zeebergbrug te 13 u. 15 (terug met tram of bus)de fietsers op dezelfde plaats te 13 u. 45. Donderdag 31 Januari, te 14 u.: twee de bezoek aan de meubelfabriek De Kroon Korte Zoutstraat. Kaarten vooraf halen bij de vertegenwoordigers tegen 1 fr. Aan deze twee bezoeken mogen uit sluitend V.T.B.-ërs deelnemen, op ver toon hunner lidmaatschapskaart. Bond van de groote gezinnen. Aalst. Het Bestuur der Afdeeling Aalst, na onderzoek van de jongste besluiten in zake de wijzigingen aan de wet op de gezinstoelagen, stelt vast dat hier op nieuw de groote gezinnen op uitdagen de wijze worden getroffen. Boven de gewone loonsverminderin gen zien de groote gezinnen nog eens hun maandelijksch inkomen verminde ren met 40 a 150 fr., wat voor velen 25 van de gezinsvergoedingen be- teekent. Dat men hier vooral de nede- rigsten diep treffen zal die het hoogst noodige zullen moeten ontberen. Gaat accoord dat de lasten op de nij verheid moeten verminderd worden, maar protesteerd ten krachtigste waar dit uitsluitend gebeurt ten nadeele van de groote gezinnen. Begrijpt nu ten volle waarom er een oproep gedaan werd zijn offers niet af te wegen met deze van den buurman, maar begrijpt heelemaal niet meer wat verdeelend rechtvaardigheid in den mond van de hoogste gezagdragers be- teekent. Eischt herziening van voormelde be sluiten in overeenstemming met een ge zonde gezinspolitiek. Verzoekt het hoofdbestuur zóó op te treden dat het voor iedereen duidelijk wordt dat de Bond uitsluitend in dienst staat van de groote gezinnen, verzekerd als hij is dan ook de hoogere belangen van land en volk te dienen. Doet een beroep op de Volksverte genwoordigers en Senatoren om niet te laten tornen aan de schoonste sociale wet die ze ooit hebben gestemd. Besluit deze motie mee te deelen aan het hoofdbestuur, aan de volksvertegen woordigers en senatoren van ons arron dissement en aan de pers. vensmiddelen heeft de regeering on langs een lijst gepubliceerd vermeldende de gemiddelde prijzen van enkele levens middelen in sommige lokaliteiten van het land 1 Of deze publicatie het gepaste middel is om de kleinhandelsprijzen naar om laag te drukken, betwijfelen wij ten sterkste: 1) omdat zij enkel de gemid delde prijzen behelst voor bepaalde ar- tikkelen in sommige plaatsen die niet behooren tot de belangrijkste centra 2) omdat zij alleen de voedingsproduk- ten opsomt, dan wanneer zij geen mel ding maakt van andere artikelen die even onmisbaar zijn zooals kleedings- stukken en schoenen die over 't alge meen veel duurder worden verkocht dan de levensmiddelen3) omdat zij om doeltreffend te zijn insgelijks melding zou moeten maken van de prijzen ge vraagd door den voortbrenger 1 Aldus zou het publiek kunnen oordeelen of de winstmarge redelijk is en zouden tevens de vooroordeelen verdwijnen die thans op groote schaal door de pers worden verspreid ten nadeele der voortbrengersl De Waalsche hoon over 't"Vlaamsch Konijnennest. De Walen beklagen er zich over dat ze voor de kinderen der kroostrijke Vlaamsche gezinnen moeten betalen aan de Compensatiekassen voor gezinsver goedingen. Misprijzend noemen sommi ge Waalsche dagbladen de Vlaamsche gezinnen konijnennesten. Tegenover dezen Waalschen hoon stellen wij volgende vragen Wie betaalt sedert 100 jaar de dikke pensioenen aan de hooge magistratuur, de hoogere ambtenaren en officieren die voor 4/5 van Waalschen oorsprong zijn? Hoe zoudt gij uwe nijverheden aan den gang houden zonder de Vlaamsche ar men Wie heeft op de grootste schaal het kanonnenvleesch geleverd om het Va derland vrij te vechten waarin gij tot heden steeds baas hebt gespeeld en de meerderheid als knechten hebt behan deld? Doch het zal verkeeren zei Brederode, omdat de jonge generatie in Vlaanderen stilaan de knechtenmentaliteit aflegt Wellicht zal de Vaderlandsliefde dan bij de Walen zoek geraken. De uitvoer van druiven naar Duitsch- land. Het Ministerie van Landbouw deelt mede: Teneinde de getuigschriften te bekomen noodzakelijk tot den uitvoer van druiven naar Duitschland tegen het conventionneel tarief van 15 Rm. toe passelijk van 1 Februari tot en met 31 Mei, worden de Belgische uitvoerders van versche serrendruiven verzocht een aanvraag in te dienen bij de afzetveree- niging, 32, Wetstraat, Brussel. Men ge lieve naam, voornaam, en juist adres op te geven. De jongste Regeeringsbesluiten. Op de laatste Kabinetszitting heeft de regeering den vorm vastgesteld waar onder de begrootingen zullen ingediend worden. De gewone begrootingen zullen met een tekort sluiten van 65 millioen «aaaHBcsM naeBBflsaanHi Tombola Technische scholen van Aalst. Gezien den grooten bijval van den verkoop der loten, heeft het Komiteit besloten de trekking te verdagen tot einde Januari 1935. te 16,30 uur, gedaan inzake plakketten en Ijzerbedevaart. door het toedienen van phosphoorzuur, potasch en kalk. Gebruikt onze Samengestelde Weidevette 10 X 10, welke u ver bazende uitslagen zal geven. Gebruikt dit zoo vroeg mogelijk. Ijzerbedevaart. Uitslag van den prijskamp. Zaterdag 19 Januari, heeft de Jury uitspraak den prijskamp voor 3 plakbrief voor de XVIe 76 plaketten over Dr Van de Perre, Dr De Gruyter en E. H. Verschaeve werden ingestuurd. Voor de plakbrief derXVI® Ijzerbedevaart kwamen 74 ontwerpen binnen. De ontwerpen worden voor het pu bliek tentoongesteld in de voorzaal van het St Lievensgesticht, Kasteelstraar, 17 Antwerpen, op Zondag 20 Januari van 10 tot 16,30 uur. Opgave der gevallen van mond- en klauwzeer. Week van 6 Januari tot 12 Januari Getal besmette hoeven: provincie Ant werpen 1 stal. De Regeeringsactie tot vermindering der levensduurte. Teneinde een drukking uit te oeffe- nen op de kleinhandelsprijzen der le- wendt U tot de Banque de la Sociétê Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). bbwbk;- BBI IHHMI

De Koornbloem | 1935 | | pagina 3