nmnmuama N'otariëele Annonceafofc De Erfgenaam Zure Weiden Toestand van den Land bouw in December 1934* Vogels als weervoorspellers Besproeiers KANADABOOMEN cn^ Schaarhout luys, Boomen en Schaarhout' Schoon SCHAARHOUT H H Bo frank dat ral gedekt worden door ver dere bezuinigingsmaatregelen. Om de proceduur te vereenvoudigen inzake de kostgelden verschuldigd door bemiddelde kinderen aan hunne behoef tige bejaarde ouders, zullen deze laatsten zich voortaan per brief of mondeling kunnen wenden tot den vrederechter. Deze zal de weerspannige kinderen voor zich doen verschijnen door schriftelijke oproeping der greffie Het koninklijk besluit tot bescherming der merken van oorsprong ligt klaar. Hierbij zijn in eerste plaats betrokken de textielnijverheid en onder meer het linnen. Een nieuw organisme zal worden op gericht tot bevordering van den afzet op de inlandsche markt. In zake levensduurte kreeg de regee ring toezegging van het Beenhouwers- verbond dat de vleeschprijzen met lOt.h zouden verlaagd worden. Ook de electriciteitsmaatschappijen zouden hunne tarieven verminderen, althans voor het handelsverbruik, win kels, herbergen, kleine bedrijven en ook voor zekere plattelandsgemeenten. Ook de trams overwegen de moge lijkheid van een verlaging. Van af 1 Februari zal de prijs van het licht tafelbier met 0,10 fr. per liter ver minderd worden. past op overtreders en vervalschers. Desnoods verbod van den handel in zuivelprodukten of van de voortbren ging dezer laatste. 5) Zooals in de fabrieken van marga rine, zal een ambtenaar van de accijn zen voortdurend in de fabrieken van kunstroom aanwezig zijn en zorgen voor de strikte naleving van de wet. DENEMARKEN Vermindering van den varkensstapel. Ten opzichte van de maand Oktober 1933 was de varkensstapel in Oktober 1934 verminderd met 26 °/o. Sedert 1 September 1934 is het aantal biggen, loopers en mestvarkens ietwat gestegen, maar het aantal gedekte zeugen eenigs- zins verminderd. FRANKRIJK De inzichten der regeering betreffen- Supertaks en toch geen supertaks. Naar de pers meedeelt zou de vroe ger zoo gehate supertaks opnieuw inge voerd worden, doch mits zekere wijzi gingen en onder een andere benaming. De bittere pil zal dus een ander kleur krijgen. Het was waarachtig de mo.ite niet de supertaks af te schaffen. Het vraagstuk der Werkloosheid. Minister Rubbens heeft een commis sie aangesteld om het vraagstuk der werkloosheid te bestudeeren. In andere landen zijn de werkloozen reeds sedert lang aan den arbeid ten bate van de gemeenschap gesteld. Hier komt men er thans eerst toe een commissie in 't le ven te roepen. Onze Regeering zal voorzeker nooit het verwijt oploopen op dit gebied overhaastig te hebben ge werkt. Tegen de melkvervalsching. In de laatste maanden werd door de melkvervalschers een geweldige bedrij vigheid aan den dag gelegd. De verval- sching geschiedt op groote schaal met kunstroom. Ter beteugeling van de melkverval sching heeft, naar wij vernemen, het ministerie van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp klaar gemaakt en on derworpen aan de goedkeuring van den Hoogeren Raad voor Volksgezondheid. Binnen kort zal liet ontwerp denkelijk als besluitwet van kracht worden. Ziehier in 't kort de bijzonderste trek ken tran het ontwerp 1) verplichting voor de fabrikanten bij den kunstroom een herkenningspro- dukt te voegen, zooals zulks geschiedt voor de margarine dus bijvoeging van sesaamolie of zetmeel. 2) in plaatsen waar zuivelprodukten vervaardigd worden of voorkomen, mo gen geen eetbare vetstoffen of eetbare oliën worden aangetroffen. 3) verplichting voor groothandelaars en handelaars, een boekhouding aan te leggen, die aan de toezieners van de voedingswaren toelaat het gebruik en de bestemming van vermelde emulties na te gaan. 4) verscherping van de straffen toege- de de bedrijfsorganisatie. In een onlanps gehouden redevoering heeft de heer Flandin eerste minister meegedeeld dat de regeering zich voor stelt in elk bedrijf een entente tot stand te brengen welke alle maatregelen in verband met de belangen van het be drijf zou hebben te treffen. Het is dus een soort corporatieve inrichting. Moest dit lichaam erin niet slagen een minnelij ke oplossing te treffen, dan zou het ge schil beslecht worden door een scheids gerecht dat zou bestaan uit afgevaardig den van de werkgevers en de werkne mers, uit magistraten, uit een lid van den Raad van State en een vertegenwoor diger van de regeering. In geval van overproductie kan dit scheidsgerecht be sluiten tot sluiting van sommige werk huizen aan dewelke dan een schade vergoeding zou worden uitbetaald uit een compensatiekas. Deze kas zou op hare beurt gevoed worden door de bij dragen van hen die nog werken. Alle besluiten moeten door den ministerraad bekrachtigd worden. POLEN Premies voor den uitvoer van graan en graanproducten. De Poolsche regeering zal de invoer rechten op meststoffen, machines, mate rieel, enz. ten deele aan den landbouw teruggeven bij den uitvoer van stan- daardgraan, maalderij en mouterijpro ducten. Het betreft hier dus een uitvoer- premie welke 6 Zloty (24 fr.) zal bedra gen per zak voor tarwe, rogge, haver en gerst. ZWITSERLAND De werkeloosheid neemt af over de wereld. De kolonisten zullen het eerste jaar moeten beginner, met zelf hun huis te bouwen, gedurende welk jaar zij nog, voor zichzelf en hun gezinnen, werkloo- zensteun zullen ontvangen. Het benoo- digde land, alsmede het materiaal voor de huizen en de verdere noodzakelijke uitrusting zal door de Regeering worden verschaft. De marktbureaux zullen de nieuwe boertjes in staat stellen, om hun produc ten langs coöperatieven weg op de markt te brengen. De kosten van dit plan worden bere kend op ongeveer 750 pond sterling per kolonist. Ver.-St. van AMERIKA De inkrimping der katoenaanplanting De Regeering heeft onlangs besloten de katoenaanplantingen over 1935 te beperken tot 75 °/o van de oppervlakte gemiddeld beplant over 1928-1932. HONGARIJE Regeeringsteun aan den varkens- kweek. De Hongaarsche Regeering is voor nemens een fonds te stichten dat zou aangesproken worden bij een buitenge wone daling der varkensprijzen. Dit fonds zou gevormd worden door een taks te betalen wegens de varkens ter markt te Budapest verkocht. De ver- kooper, de kooper en de stad zouden elk 1 filler per kg. betalen, wat gezamenlijk 0,19 fr. per kg. zou uitmaken. brengen slecht en waardeloos gras en hooi voort. Gebruikt onze spe ciale samenstelling voor zure weiden 10 X 10. Van heden af te strooien. Volgens de statistieken verzameld door het Internationaal Arbeidsbureau over de laatste maanden van 1934, is de werkeloosheid verminderd in de meeste landen ten opzichte van hetzelfde tijd perk van 1933. ENGELAND Terug naar den landbouw tot bestrij- ding der werkeloosheid De Engelsche Regeering heeft een plan uitgewerkt dat voorziet in de vesti ging van ongeveer 18.000 werkeloozen met hunne gezinnen op het land. De be doeling is deze werkloozen ieder een stuk grond te verschaffen van 3 5 acres (een acre=4047 m2) en hen te vereeni gen tot groepen van 150 tot 200 gezin nen, terwijl aan ieder dezer groepen een instructeur zal worden toegevoegd. Deze instructeur moet de nieuwe boeren on derrichten in 't kweeken van tuinbouw producten en het houden van varkens en pluimvee. Weersgesteldheid. In December was het weder zacht en regenachtig. Stand der teelten. De laatste herfst- werken konden in zeer goede omstan- j digheden uitgevoerd worden. De winter- I graangewassen staan zeer krachtig. De rapen, dank zij het buitengewoon goede i weder, geven overal een normalen oogst, I niettegenstaande den ongunstigen toe stand in het begin. De jonge klaver staat schoon. De weiden zijn overal weder groen geworden. Veekweek.— De gezondheidstoestand van het vee is uitstekend. Het vee werd nog gedurende het grootste gedeelte der maand in de weide gedaan, hetgeen voor den landbouwer een voordeelige vee voeding heeft mogelijk gemaakt. Het gebruik van ontaarde suiker in de voe ding der paarden neemt uitbreiding. De varkenshouderij blijft onbelangrijk. Toestand der markt. De zwakheid is bijna algemeen. De markt van het slachtvee is zwaar. Ziehier, ter aanduiding, enkele prijzen per 100 kg. tarwe 56-65, rogge 64-70, wintergerst 71-80, haver 63-68, aardap pelen 25-45 volgens stand, paardeboo- nen 80-95, erwten 105-110, weidehooi 35-40, klaverhooi 38-44, lucernehooi 42-48, stroo 10-15, boter: hoeveboter j 16-20, melkerijboter 20 23, eieren (per stuk) 0,40-0,70 volgens de dikte, slacht- j vleesch (het kg. levend gewicht) vet vee 4,25-5,50, gewoon vee 3-4,50, vette varkens 3,25-4 frank. Wanneer nat weer in aantocht is, laat de pauw een schel geschreeuw hoo- ren. Ook de wulpen, wel eens regenwul pen geheeten, waarschuwen reeds lang te voren door hun gerekt geroep van druup- druup dat er regen is te wachten. Aan den kraai wordt als weerprofeet groote beteekenis toegekend. Als regen of storm in het vooruitzicht is, vliegen troepen kraaien van hare nesten in het rond en keeren daarna weer naar haar plaatsen terug. Hoe langer het rondvliegen duurt, hoe langer ook gewoonlijk het onstuimige weer aanhoudt. Vliegen de zwaluwen hoog, dan is dit een teeken van mooi weerstrijkt de vogel echter, om insecten te vangen, langs den grond, dan is er vochtig weer te wachten. De visschers in het Engelsche kanaal beschouwen de zeezwaluwen als aan kondigers van een Oostenwind. Wanneer de kieviten bij voorkeur op de laagstgelegen landen gaan nestelen, dan beweert men dat een droge Zomer is te wachten. Wordt het geroep van een koekoek lang achtereen gehoord, dan zegt men dat deze vogel Noorden wind voorspelt. Als tijdens vriezend weer midden op den dag de hanen gaan kraaien, is er weersverandering op til. Wanneer bij strenge vorst zich de spreeuwen op de vlakte vertoonen, is er vrij stellig dooiweer te wachten. Hoort men tortelduiven onophoude lijk roepen, dan voorspelt dit onstuimig weer. Dit alles zou door iemand, 'die weinig te doen heeft, te controleeren zijn. "Cultuur en Handel,,. Volgende besproeiers zijn in onze magazijnen te Aalst beschikbaar WESTPHALIA. De algemeen bekende rugbesproeier, inhoud 15 liters. Sterke uitvoering in koper. Wordt tij dens het sproeien met een handpomp onder druk gehouden. Prijs 335 frank. BADENIA. Rugbesproeier met luchtdruk. Het groote voordeel der luchtdruk-sproeiers is, dat tijdens de be handeling beide handen vrij blijven. In de behouder wordt eerst een hoeveelheid sproeivocht gedaan en daarna een lucht druk van 5 atmosfeeren opgepompt. Een manometer wijst den druk aan. De besproeier loopt vanzelf tot den laatsten druppel ledig. De besproeier bestaat in drie verschillende maten Nr 1 33 liters 18 liters 575 fr. N' 2 22 14 540 N' 3 14 8 510 VATPOMP. Zeer eenvoudige en extra sterke afwerking. De pomp is in gietijzer, met koperen zuiger. De pomp wordt met de hand bewogen en geeft een drukking van 10 atmosfeer. Dit toe stel is aangepast op kleine tot middel matige fruitbeplantingen. In de ton is een roerwerk met de pomp verbonden dat de vloeistoffen in mengeling houdt. Dit toestel vergt weinig onderhoud. Prijs compleet voor boomgaard en akkerbesproeiïng 2.225 fr. Prijsvoor akkerbesproeiïng alleen 1.455 frank. LANDBOUWERS, laest en verspreidt uw blad. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Venditie van B) N jenari C) N an Lc vcr- 25 k< haarh te Meldert, Nievel en Afflighem. De Notaris BKECKPOT, te Aalst, zal op tnwl,s Dinsdag 12 Februari 1935 om 8 uur 's morgens, openbaarlijk koopen Gemeente Meldert. A) Namens de erven van Mr Herelle, te Parijs t^reu 1)59 kanadaboomen metende van 1 t ^el m. tot 2,10 meters, wassende in eenenCp)\ k bosch gelegen te Meldert, Falluintjes,;; achter den gewezen kanadabosch. 2o;k, B) 20 koopen schoon en zwaar elzen.jjagr{. schaarhout wassende in zelfden bosch.! u j. De boschwachter Raymond Vermeit c te Meldert, Nievel, is gelast met den°" l aanwijs, bij dewelke men ook kan be- v komen de lijst der te verkoopen boo-,cf mo., men. 'i, B) Namens Mr Leon Camu.Tnijve-,,..^ raar te Aalst jetalini 15 koopen schoon esschen en elzen®^® schaarhout, wassende te Meldert, Nie-ltudie vel. Genoemde bosch wachter Raymond Vrij Vermeir is gelast met den aanwijs. C) Namens Mr Achille De PauwJJofj eigenaar te Meldert 20 koopen esscheue en elzen schaar-j hout wassende in zijnen bosch te Mel dert, Falluintjes. Pens De boschwachter Jan Nuelandt te:0°peB Meldert, Nievel, is gelast met den aan- 0 wijs. Ken Gewone voorwaarden en komptante'aarcl betaling. jestaai ir. 20, Vendi'ie van 183 en te Hofstade en Gijsegem. Moïs De Notaris BRECKPOT te Aalst,lan de zal namens de erven van den heer Louis Bepl Burny-du Smet te Aalst op jers s Maandag 18 Februari 1935, oloei. om 8 uren voormiddag overgaan tot de Begi openbare verkooping van Ijzeren A) 90 koopen zwaar essche en elshoutvarken dienstig voor erwtrijs en boonstaken,boomg wassende te Hofstade en Gijsegem in de Voc bosschen genaamd "Seissebosschen cjteit. B) 122 wilg en canadaboomen, meten- Tha de 1 m. tot 1,83 m. wassende in zelfdeMevr bosschen. De Ne Den boschwachter Jules Vermoesen Vrij te Hofstade, Biest, is gelast met denwijzjni aanwijs. Voor Schalmbrieven zich wenden tot j genoemde heer Vermoesen of ter Studie om 2 i van Meester Breckpot te Aalst, Graan-den h< ma^kt-n- J Blikstr Uewone voorwaarden en komptante betaling. Del Venditie van te Erembodegem. De Notaris CAUDRON te Erembo degem, zal met tusschenkomst van zijn ambtgenoot Meester BRECKPOT, no taris te Aalst, openbaarlijk verkoopen op: Maandag 4 Februari 1935, om 8 uren voormiddag. Gemeente Erembodegem. A) Namens Mr. Guiilaume Breekpot- Le Clercq, notaris te Aalst 35 koopen zwaar esschen schaarhout, te Erembodegem achter de Kluys, op (Zie verv. Notarieele Annoncen 5e blz.) tel va MENGELWERK 22 Spannend Verhaal door Ben Bolt. Onder het spreken hadden Margaret en Raymond zich op weg naar huis be geven en 't meisje kon het hem aanzien, dat haar mededeeling hem, ondanks zijn luchthartige woorden, zeer verontrustte. U hebt intusschen mijn vraag nog niet beantwoord, juffrouw Margaret, begon hij opeens, u hebt mij nog niet gezegd, of u aan het verzoek van uw vader en mij wilt voldoen. Mag ik aan nemen, dat uw zwijgen een toestemming beteekent Neen, dat niet, riep Margaret haastig uit. Een harde trek nam op zijn gezicht de plaats in van den zelfverzekerden glim lach, welke bij het uiten van zijn laatste woorden om zijn lippen gespeeld had. Ik hoop niet, dat u met dit ant woord bedoelt, dat uw besluit voor mij ongunstig zou zijn. Ik bedoel, dat ik er nog niet over gedacht heb... ik heb u niet lief op de manier, zooals u 't wenscht of misschien zelfs reeds veronderstelt van mij, en een huwelijk zonder liefde acht ik verkeerd. Mija liefde is voldoende. Dat is mogelijk, ik weet het niet, maar mijas inziens moet bij een huwelijk de liefde van beide kanten komen, an ders is men niet gelukkig. Ik kan mij nu niet in die theoreti sche kwesties verdiepen, zeide hij stroef, woorden zijn woorden. U moet den toe stand goed begrijpenik wensch vurig, dat u mij tot echtgenoot zult willen ne men, ten eerste om mijzelf en als u dat niet voldoende motief is om ertoe te kunnen besluiten, doe het dan omwille van uw vader en van uzelf. Om vader...? Uw vader ziet den toestand goed inhij voelt er niets voor 't Kasteel Ar- lough te moeten verwisselen met de ge vangenis. Maar hoe komt u daarbij Het is toch geen misdaad om van een landgoed bezit te nemen, als een testament dat toestaat Dat is zoo, maar het getuigenis, dat voor de wet is afgelegd bij de inbe- zitname van het landgoed, was valsch... was met opzet vervalscht. U zegt, dat mijn vader gevaar loopt in de gevangenis te komen, als ik niet met u trouw, maar u hebt daarvoor geen bewijzen. Jawel. Ik heb de bewijzen. Het grieft mij diep, dat ik dit alles moet zeg- gen. Ik had gehoopt, dat dit niet noodig j zou zijn en dat u eerder zoudt toegeven. Ik had u niet willen bekend maken met de misdadige handelwijze van uw vader, maar nu ik zoover heb moeten gaan, is het beter, dat u alles weet. Hij zweeg en de hand in zijn zak ste kend, haalde hij er het notitieboekje uit, waarin zich het velletje schrijfpapier be vond, waarop het verbleekte en bescha digde brieffragment was geplakt, dat,den heer Wilmot zooveel schrik .had aan gejaagd. Ik vrees, dat het te donker is om nog te kunnen lezen, maar ik verzoek u, dit stukje papier niettemin zoo goed mogelijk te bekijken, voordat ik u het verhaal doe, dat er mee samenhangt. Margaret nam het blaadje werktuige lijk aan en bekeek het met betraande oogen. Zij kon geen woord van het schrift ontcijferen, maar dat zei zij niet en na een oogenblik nam hij er weer be zit van. Toen vertelde hij haar de ge- heele geschiedenis, "zooals hij die aan den heer Wilmot had medegedeeld. Toen hij zweeg, barstte Margaret in tranen uit en verborg haar gezicht in de handen. Margaret, zei Arlough met een zachten klank in zijn stem, trek het je niet al te zeer aan. Het is méér gebeurd, dat overigens brave menschen voor een groote verleiding bezweken zijn. Bijna iedereen, die in het geval van uw vader verkeerde, zou evenzoo gehandeld heb ben, en als je nu verstandig bent en aan den wensch van je vader toegeeft, dan... O, snikte zij, ik weet niet, wat ik doen moet en het lijkt mij zoo vreeselijk, dat vader zoo iets heeft gedaan. Ik kan begrijpen, wat u moet voelen, verklaarde Arlough, en ik had u gaarne dit verdriet bespaard, als ik maar een middel had geweten om het te kun nen doen. Als u me dadelijk uw jawoord had gegeven, zou ik u hiervan niets ge zegd hebben, maar nu u bij uw weigering bleef, moest ik het u wel meedeelen. Uw vader zou anders genoodzaakt geweest zijn om u zelf met den stand van zaken bekend te maken en dat zou nog veel pijnlijker voor u geweest zijn. En als aan den anderen kant de waarheid voor u verzwegen werd, en u zou blijven wei geren om u te schikken naar het plan, dat uw vader en ik gemaakt hebben, dan zou u het toch later te weten zijn geko men, als het te laat was om uw vader nog te redden. Hoe dan vroeg zij snikkend. Wel, de zaak is heel eenvoudig. Ik zou een eisch moeten indienen om in het bezit van het landgoed gesteld te wor den en zoodra de zaak in handen van de wet was, zou de procedure en vonnis- wijzing meedoogenloos voortgang moe ten hebben. Dan zou de schande publiek worden en... Maar waarom zullen wij dit pijnlijke onderhoud op die wijze voortzetten Ik heb u hartelijk lief en wensch niets liever dan u alle verdriet te besparen. Ik zou het hoogst onaange naam vinden, als uw vader door mijn toedoen 'n eerlooze zou moeten wor den. Maar hoe zoudt u dat dan kunnen voorkomen? Dat is al heel eenvoudigwe laten die oude zaak geheel rustenik ben Geoffrey Arlough's kleinzoon, die totaal onverwacht en aan iedereen onbekend is komen opduikenik trouw met u, George Wilmot's eenig kind... en zoo kan een heel eenvoudig wettelijk docu ment mij in het bezit van het landgoed stellen. Uw vader blijft in het bezit van alles tot zijn dood en wij, u en ik, bren gen het grootste deel van den tijd bij hem op Arlough Castle door, en zijn hem tot een steun en een vreugde op zijn ouden dag. Dat zou heel edelmoedig van u zijn, zei het meisje dankbaar. Ik ben edelmoedig, omdat ik u lief heb en u als mijn vrouw wil hebben. Margaret, stem je in mijn aanzoek toe Een triomfantelijke uitdrukking lag op zijn gezicht en vol zelfvertrouwen wachtte hij haar antwoord af. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Margaret gaf nog niet dadelijk ant woord. Een oogenblik had zij hem haar hand willen schenken, had zij alles willen op offeren en zoo haar vader aan de open bare schande onttrekken, maar daarop kwamen weer andere gedachten in haar op. Deze man had zoo iets geheimzinnigs over zich. Beschuldigde hij haar vader niet alleen van een misdaad om haar te I kunnen trouwen? Zij moest eerstalles nog eens goed onderzoeken. Wie was de man, die hier zijn gangen met zooveel hardnekkigheid gadesloeg Waarom waren de zigeuners hem zoo vijandig gezind en trachtte hij Zillah te ontwij ken En dan was er ook nog die tweede Raymond Arlough, die ziek lag in het huisje van den jachtopziener en die vol gens Zillah haar echtgenoot zou worden. Die man kon... Opeens herinnerde zij zich. wat hij in ijlkoorts gezegd had omtrent gestolen documenten. Zouden dat misschien de stukken zijn, welke haar vader nu in handen had en waarmee de rechtmatigheid der aanspraken van den bezitter der papieren op het landgoed bewezen moest worden Het was nau welijks denkbaar... Zij wierp een snellen, onderzoekenden blik op Arlough. Hij had geen oog van haar af gehad en toen hij haar blik ontmoette, lachte hij en zei ('t Vervolgt.) De mens Broec Kot stede i afhani Lede, Lede treerd vlakte Bej voorp mer, 1 ders 1 fruitb Bo Vo citeit. Ko gelegi sectie van 2 hebbc Leuvi den b en aa Be boom Or om 2 heer Static D< in rei men tussc Mee ten c ter v het 1 K, stedi sii!3B3«BKBBBB«0««BBBaBBBaaBBB Totale inhoud Sproeivocht Prija D ic9yne Paul Den Eren

De Koornbloem | 1935 | | pagina 4