GEZAG EN VERTROUWEN Aardappeluitvoer Fl N LA N D Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Redt U Zeiven Buitengewone Algemeene Vergadering ZITDAG Voor wanneer de Valorisatie der Granen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 27 JANUARI 1935. Prijs 25 centiem 17de*1 JAARGANG Nr;«39 Abonnementsprijs 12 Er. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Gpsteiler O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een gezonde staat en een werkelijk goede wereldorde zijn ondenkbaar, zoo zij niet gegrondvest zijn op den eerbied voor een goed gevestigd gezag. Wij bedoelen uitdrukkelijk EERBIED en niet VREES het gezag kan immers ook steunen op het geweld, op de macht van den sterkste. Zulk gezag heeft echter niets te ma ken met de goddelijke of zedelijke wet ten en het heeft dan ook geen duur. Daarvan geeft de geschiedenis ons me nigvuldige bewijzen het duidelijkste en meest gekende is dat der Fraosche ter reur op het einde der negentiende eeuw. De bloedige helden van dat schrikbe wind, welke met menschenlevens speel den alsof deze onbeduidende zandkor rels waren, eindigden allen met hun hoofd op het schavot neder te leggen. Het gezag moet berusten op eerbied en vertrouwen, niet ingepompt bij de jeugd, door demagogische leerstellin gen, maar opgewekt door de waardig heid van de gezagvoerders zelf en voor namelijk door de wijsheid en de eerlijk heid van hun bestuurlijke handelingen. Zulk gezag, het eenig ware, stelt zich boven alle verdenking, met zich gewe tensvol te onttrekken aan alle finan- ciëele, politieke of andere zijdelingsche invloeden. Een paar jaren geleden schreven we in ditzelfde blad dat, om wille van het gezag, de financie steeds moet onderge schikt zija aan de wetgeving, en dat bij een omgekeerde verhouding, het failliet van het gezag onvermijdelijk wordt, bij gemis aan eerbied en vertrouwen. Heb ben de gebeurtenissen der laatste jaren ons niet volledig in het gelijk gesteld Waar is het gezagsbegrip nog werkelijk aanwezig En wat beteekenen al de pogingen, in scholen en opvoedingsgestichten, tot de zedelijke vorming en opleiding der jeugd, wanneer de leeraars zelf de vaste over tuiging hebben dat, in het dagelijksch le ven alle geestelijke en zedelijke waarden moeten buigen en zwichten voor de macht der grootfinancie. Pas heeft de jeugd de schooljaren achter den rug, of zij komt tot de pijnlijke vaststelling dat al haar idealen en haar opgang in het goede en het schoone doodgetrapt wor den door het laagste materialisme in gansch zijn omgeving, en meest nog bij de grooten en machtigen... Geen gezonde staat zonder gezag geen gezag zonder vertrouwen van het volk 1 Aan elk onpartijdig waarnemer van de politieke en sociale gebeurtenis sen stellen we hier de vraag Hebt gij, gij persoonlijk, nog vertrouwen in het verpolitiekt gezag, dat dansen moet naar de pijpen der geldmachten Zijt gij per soonlijk ook van oordeel dat de hoogste belangen van gansch een volk moeten in handen gegeven worden van bankiers geldwolven Op deze belangrijke vragen willen wij niet in uw plaats antwoorden wijzelf echter hebben een te hoogen dunk van het gezag om, in geval wij er persoon lijk konden over beschikken, het in han den te geven van eenige geldmagnaten. Niet zoozeer de eigenlijke oorlog met al zijn gruwelen, dan wel de onverkwik kelijke gebeurtenissen op politiek en iinanciëel gebied, welke er achteraan kwamen, zijn oorzaak geweest van de algemeene gezagskrizis. Hoe kon, in het laatste kwart eeuw, het gezag bij de jeugd nog ingang vin den, wanneer zij ziet dat het gezag en de macht aanhoudend misbruikt worden en dat de politieke en financieële schandalen niet uit de lucht zijn Eenige feiten Was het geen misbruik van gezag, toen de Volkenbond aan Oostenrijk ver bood zijn eigen levensvoorwaarden en staatsvorm te bepalen Was het niet misdadig dat land ekonomisch af te zon deren en het van zijn voornaamste le vensbronnen te berooven Is het geen misbruik van gezag, dat in Europa, tientallen nationale minderhe den, met toestemming en medeplichtig heid van de groote mogendheden, in hun vrijheid en in han eigen wezen ge fnuikt worden Zijn de jarenlange pogingen om de Saarbevolking van haar eigen ras te ont vreemden, en om de rijkdommen van haar bodem in te palmen, geen recht- streeksche aanslag geweest tegen het hoogste gezag En in ons eigen land De politieke processen na den wapen stilstand, met hun hatelijke vonnissen van broodroof en doodstraf, tegen menschen, waarvan de Belgische ge schiedschrijver Pirenne zelf schreef dat zij idealisten waren, terwijl de oorlogs woekeraars ongestraft bleven rondloo- pen en schermen met hun valsche vader landsliefde Kan het gezag bij zulke da den iets winnen Wat echter in België den genadeslag aan het gezag heeft toegebracht, dat is het misbruik, dat talrijke politiekers en zelfs regeerders van hun mandaat ge maakt hebben om hun eigen zakken te vullen, terwijl anderen op roekelooze manier de spaarcenten van den kleinen burger en werkman verspeelden. Wanneer eens de geschiedenis van dezen zal geboekt worden, zal men de huidige politiekers en regeerders er een blijvend verwijt over maken, dat zij zelf groote fortuinen verzamelden op de ellende van het volk, dat zij kermisten en feestten op vaderlandsche en mili taire parades, maar dat zij geen tijd von den om de spaarcenten van den minde ren man te verzekeren. Was het geen misbruik van gezag, wanneer bij de laatste verkiezingen, de heiligste zaken misbruikt werden om de onhoudbaarheid van een regiem en de loensche handelingen der financie nog wat langer geheim te kunnen houden De dragers van het gezag hebben eigenhandig het zelve ondermijnd en zijn onmachtig gebleken deze hooge waarde te handhaven. Daarom eischen wij een nieuwe staatsorde, waarin de wetgevende en de rechterlijke macht gansch vrij staan te genover de politiek en de financie. Deze laatste vooral mag den staat niet be- heerschenzij moet ten dienste staan van de gemeenschap. In zulk een staat alleen zijn vertrouwen en gezag moge lijk. Zulk een staat alleen kan de wel vaart van een volk verantwoorden. Ons volk heeft er genoeg van, misleid en be drogen te worden. Brief aan den Heer Minister van Landbouw Volgende brief werd gezonden aan den Heer Minister van Landbouw, om dringende maatregelen vragende inzake onze uitvoerhandel van aardappelen EXCELLENTIE, Het weze ons toegelaten Uwe bijzon dere aandacht te trekken op de toestan den inzake onze handel in aardappelen. Zooals U weet is het eene noodzake lijkheid voor onzen landbouw een groot deel van den aardappeloogst uit te voe ren. Deze uitvoer wordt ons dit jaar onmogelijk gemaakt door de mededin ging van Nederland, waar eene export premie van flor. 0.75 aan de uitvoerders wordt toegekend. Daar de economie van ons land be lang heeft dat we voor ruim 15.000.000 frank aardappelen kunnen uitvoeren, durven we aan de Regeering vragen insgelijks eene uitvoerpremie van 10 fr. toe te kennen. De landbouwers betalen 10 fr. op koeken, de kleine landbouwers die tezelvertijd zwijnen- en kiekenkwee kers zijn, betalen ook de 10 frank welke op de invoer van tarwe en voedergra- nen werden gesteld, daar ze regelmatig granen moeten koopen. Het ware dan ook maar redelijk dat deze lieden in de mogelijkheid werden gesteld hun voort- brengst van aardappelen aan den man te brengen, wat alleen kan gebeuren wanneer de Regeering de exportpremie van 10 frank uitkeert. Mogen we U vragen deze belang rijke kwestie bij hoogdringendheid te onderzoeken Aanvaard, Excellentie, met onzen dank de verzekering onzer Bijzondere hoogachting. Samenwerkende Maatschappij AALST. De Beheerraad der Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven besloot in hare zitting van 17 Januari 1935 tot de bijeenroeping der aandeelhouders voor eene te houden ten lokale Redt U Zeiven, Groote Markt, te Aalst, op Zondag 27 Januari 1935, te 2 1/j uur nanoen. Alle aandeelhouders worden dringend uitgenoodigd. De vergadering heeft tot doel de voor stellen van den beheerraad aan de goed keuring der aandeelhouders te onder werpen. Deze besluiten werden genomen als gevolg van de verplichtingen opgelegd aan onze maatschappij door de besluit wetten van 15 December 1934 en die eene verandering aan artikel 7 der standregelen noodzakelijk maken. Verders stelt de beheerraad nog an dere veranderingen voor, welke aan de goedkeuring der algemeene vergadering worden onderworpen. DAGORDE 1. Verhooging van het maatschappe lijk kapitaal tot minimum twee millioen frank. Bepaling van de voorwaarden van aanvaarding der nieuwe deelhebbers, volgens artikel 11 der standregelen. 2. Volgende veranderingen te bren gen aan de standregelen Artikel 6. De stichtersaandeelen zullenenz. volledig weglaten. Art. 7. "Het minimum-kapitaal is vastgesteld op 200.000 frank,, veran deren als volgt Het minimum-kapitaal is vastgesteld op twee millioen frank. Art. 34 Bijvoegen De beheerraad mag namens de Maatschappij alle notarieele en andere akten teekenen, alle kwijtingen en hand lichtingen geven. Hij mag tot dit doel twee beheerders afvaardigen die deze verrichtingen wettelijk kunnen doen. Art. 45. Elk deelgenoot heeft recht op één stem alsvolgt veranderen Alle deelgenoten hebben stemrecht in de vergaderingen, zij hebben recht op één stem voor een tot tien aan- deelen en verder een stem voor iedere groep van tien aandeelen, welke ze bezitten. De deelgenoten kunnen voor de stem mingen volmacht geven aan andere deelgenoten. Deze volmacht moet aan den beheerraad worden gezonden, min stens drie dagen vóór de algemeene vergadering, en eigenhandig door den aandeelhouder worden geteekend. Namens den Beheerraad De Voorzitter, De Bestuurder, B. Schockaert. O. Caudron. Zij die de crisis overwonnen. Voor Finland is de crisis voorloopig voorbij. Wirtschaftsdienst. Reeds herhaalde malen hebben wij in dit blad ons standpunt uiteengezet be treffende de valorisatie der graange wassen. Wij eischen dat niet alleen de tarwe doch insgelijks de rogge en al de andere graangewassen, zonder eenige uitzonde ring, op gelijken voet zouden genieten van den steun der Regeering. Onze landbouwers zijn ten zeerste ongerust omtrent het lot dat de valori satie der graangewassen van 1934 zal beschoren worden omdat zij betreffende de maatregelen welke de Regeering zinnens is te treffen weinig of niets van officieele zijde kon vernemen spijts het herhaald aandringen vanwege de ver schillende landbouwmiddens en omdat de hatelijke campagne welke door som mige nijverheidsmiddens en hunne pers wordt gevoerd tegen de nochtans billijke (Zie vervolg op de 2de bladzijde,) "I In het economische leven van Finland speelt de buitenlandsche handel een groote rol. De helft van de industrie werkt haast uitsluitend voor den uit voer. Gelijk het gemakkelijk te begrijpen is, deed de crisis zich hier bijzonder scherp gevoelen. Hare gevolgen heeft Finland vooral moeten dragen onder den vorm van de ineenstorting der prijzen. Daar hoeven we wel niet nader op terug te komen. Daarenboven hebben de voort durend grooter wordende hindernissen, die al de landen tegen den buitenland- schen handel hebben opgericht, groote zorgen meegebracht omdat Finland, ge lijk ieder klein land, in sterke mate van de buitenlandsche markten afhankelijk is. We weten er van onzen kant over mee te praten. Dit alles tezamen genomen had een zeer nadeeligen invloed op den uitvoer. Het indexcijfer der gezamenlijke export- nijverheden daalde van 109 in 1929 op 89 in 1930 en 60 in 1931. De houtnijver heid, de bijzonderste exporttak, zag haar productie in den loop van die drie jaren, met 50 t.h. afnemen. Finland verloor echter den moed niet. En het dient toegegeven dat de Finsche Regeering tegenover het buitenland een krachtdadige handelspolitiek wist te voeren. We hebben reeds gewezen op de ontwaarding van de Finsche mark in navolging van Engeland doorgedreven. Niemand zal durven loochenen dat dit niet de eerste stap naar een nieuwe welvaart beteekende. Verder wist ze, op grond van wederkeerigheid in de handelsruilingen, vele handelsmogelijk heden tot stand te brengen en te ont wikkelen. In 1932 was er in den algemeenen toestand reeds een merkelijke beternis ingetreden. Statistieken zijn als ther mometers, daarom maken we er zoo gaarne gebruik van. In 1932 klom het indexcijfer voor de uitvoerindustrie van 60 op 71. In den loop van 1933 kwam een verhooging der houtprijzen, ten ge- pasten tijde, nog een helpende hand toesteken en het vernoemde indexcijfer klom tot 99. Tusschen de uitvoernij verheden was het vooral deze der cellulose die in de eerste plaats verbeterde en tevens, in den verderen loop, de grootste uitbrei ding nam. De productie der cellulose- nijverheid bereikte voor de crisis onge veer 500.000 tonin 1933 voerde ze meer dan 8C 0.000 ton uit. De econo mische hervatting in Engeland was daartoe de bijzonderste oorzaak. In het zelfde jaar 1933 steeg de uitvoer van mecanische houtpulp, carton, papier eveneens boven het peil van voor de crisis. De uitvoer van het gezaagde hout nam eveneens merkelijk toe, het geen een voordeelige invloed op de koopkracht van haast heel de bevolking meebracht. En dit is gemakkelijk te begrijpen. Het aandeel van het hout en zijn talrijke onderproducten in den Finschen buiten- landschen handel benadert de 85 t.h. Men mag dus zeggen dat het econo mische leven in Finland in nauw verband staat met de exportmogelijkheden dezer producten. Een vermindering van den uitvoer of een prijsverlaging doen on middellijk hun weerslag gevoelen op den levensstandaard der bevolking. En dit is vooral waar voor het gezaagde hout om dat te veel menschen bij de uitbating betrokken zijn. Ten eerste, de eigenaars der bosschen, waartusschen men vele boeren telt, de houthakkers, de vlot- mannen, de zagers enz. Naar raming werden er in 1933-'34 tienduizenden arbeiders opnieuw te werk gesteld. Een paar cijfers zijn hier wellicht niet misplaatst om de uitbreiding van den Finschen houthandel van nabij te be speuren. In 1890 bereikte de houtuitvoer nauwelijks 300.000 standard (1 Stan dard 4 k.m. 672)in 1913 was dit to taal verdrievoudigd in de naoorlogsche jaren schommelde de uitvoer tusschen de 1 millioen en de 1.200.000 standard. In 1930 viel de uitvoer, voor de eerste maal, onder de 1 millioen standard en in de volgende drie jaren ging het al niet beter. In 1934 overtrof de uitvoer we derom de 1 millioen standard. Hoe komt het dat de Finsche uitvoer gestadig stijgt terwijl deze der meeste andere landen ver beneden het peil van voor de crisis blijft zal zich menigeen afvragen. Voorzeker is daarmee veel geluk gemoeid. Weinig landen beschik ken over genoegzaam hout om in de binnenlandsche nooden te voorzien en, er gaat niets van af, spijts de crisis, is het verbruik van papier erg gestegen. Nochtans, het vraagstuk der prijzen speelt in de verhooging van den Fin schen uitvoer ook een bijzondere rol. In vergelijking met de prijzen van voor de crisis zijn de prijzen der levens middelen erger gedaald dan de prijzen der exportartikelen. Daardoor is natuur lijk een vermindering van den kostprijs ontstaan en kon de verkoopsprijs even eens verlaagd worden. Verder heeft de verhooging der buitenlandsche deviezen de vermindering der prijzen op de we reldmarkten omzeggens teniet gedaan. En terwijl wij door verhoogde tolrech ten en contingenteeringen de vreemde mededinging trachten te weren, is de ontwaarding van de Finsche mark zoo veel als een bijgevoegde protectie tegen deze gevreesde vreemde mededinging. Om volledig te zijn moeten we hier aanstippen dat de verhooging van den uitvoer niet geldt voor de landbouw producten. De landbouw blijft in de Finsche economie het groote vraagtee- ken en het kan niet ontkend worden dat hij voor de nijverheid werd achteruit- gesteld. De verhooging van den uitvoer had natuurlijk een bijna gelijke vermeerde ring van den invoer voor gevolg. Naar raming, want de juiste cijfers zijn nog niet gekend, zal de invoer over 1934 deze over 1933 met ruim 30 t.h. over schrijden. Het is dus zeer begrijpelijk dat de Belgische nijveraars hun uiterste brst doen om er hun deeltje van te be komen. Nochtans, indien we de bijzon derste posten van de handelsbalans van nabij beschouwen, dan valt het ons op dat eenerzijds de invoer van gemanu- factureerde goederen verminderd is, terwijl anderzijds de invoer aan grond stoffen heeft toegenomen. In andere woorden de industrialisatie van Fin land gaat, spijts crisis, in stijgende lijn. Om slechts een voorbeeld aan te ha len. In 1929 bereikte de invoer van weefsels 6,5 t. h. van den gezamentlijken import en in 1933 nog slechts 3,60 t. h., doch, gedurende hetzelfde tijdverloop, steeg de invoer der benoodigde grond stoffen voor de weverijen van 4 t. h. tot 5,8 t. h. Het is vooral Duitschland dat onder den nieuwen stand van zaken te lijden heeft en het is Engeland dat er voordeel uithaalt. Engeland is de groote afnemer van cellulose en landbouwproducten, de Vereenigde-Staten betrekken in hoofd zaak papier, Zuid-Afrika hout, Brazilië en Argentinië cellulose, en van jaar tot jaar worden ze betere klanten. Einde 1934 was het indexcijfer der exportnij verheid tot 116 gestegen tegen 60 in 1931 en 109 in 1929. Het peil van voor de crisis is dus overschreden. We kunnen dan ook niet anders dan de woorden van het Duitsche tijdschrift "Wirtschaftsdienst,, beamen: Voor Fin land is de economische crisis voorloopig voorbij. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 3 Februari van TÓ tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. LANDBOUWERS» laest en verspreidt uw blad, ■aaiaaesB» RsniiNMiBsiniH Landbouwersvereeniging iBB aaa

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1