Een nieuwe aanval op onzen Landbouw. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Hoever is de Crisis reeds gezet Verslag der Buitengewone Algemeene Vergadering Landbouwers, i Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven ZONDAG 3 FEBRUARI 1935. PrQi 25 centiem 17de JAARGANG Nf 840 België uburj a toe- Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 85. 1 Samenwerkende Maatschappij «REDT U ZELVEN f 1934/1935 r vai Dudet 13 et Lui! mei gehouden op Zondag 27 Januari 1935. Deze buitengewone algemeene ver- Wel gadering welke belegd werd met het doel de standregelen der maatschappij te Groot veraD<Ber^n naar de schikkingen en !5.Tit eischen van het Koninklijk Besluit van Wiezt 15 December 1934, moest volgens de ïhoutr wet en standregelen minstens de helft l'Kijk; van kct kapitaal vertegenwoordigen, eydels De opkomst, alhoewel goed, was niet tnge voldoende. 119 aandeelhouders boden wfees' 2*Ck aan' we^e samen 9401 aandeelen akkinr vertegenwoordigden, wat niet tot de k zon vereischte helft kwam. De vergadering kon geen wettelijke beslissing nemen, en een nieuwe samen- RS komst zal bijeengeroepen worden op Zondag 10 Februari, dewelke tot wet- >erso- dge beraadslagingen zal overgaan, wat rengl ook het getal deelnemers zij. ^AR- Er werd niettemin een officieuze bij eenkomst gehouden welke werd voor- vangi gezeten door den heer Clement Ruys- sinck, afgevaardigde-beheerder, in ver laan-vanging van den heer Schockaert, die rer d<zich deed verontschuldigen wegens on gesteldheid. Ma- De heeren M. Meert, A. Possemiers, (SinlFr- Coppens, C. Van den Haute, Fr. Wynant, beheerders, en de heeren Fr. Hö-Vermoesen, J. Schollaert en E. Baten, toezichters, namen plaats aan de be- n eoStuurstafel. 9 tol De heer Aug. Moens, burgemeester 5-67,van Wichelen, liet zich verontschul- Kerkffigen. Nadat de optelling der vertegen- raag,'woordigde aandeelen was gedaan, be- ■an vloot de Voorzitter de vergadering voor 14 dagen te verdagen en riep al de aan wezigen andermaal op. De heer O. Caudron nam vervolgens 3wen'iet woorc* cn een klare en omstan- eendige uiteenzetting van de dagorde zoo- [IENa,s ze ^oor ^en beheerraad werd opge- taar-!tc^ zu"en bier in korte trekken de uiteenzetting geven van zijn rede De nieuwe wetgeving op de maat- 4 schappijen, banken, spaarkassen, samen werkende vennootschappen, die gelden yan spaarders aanvaarden en die in het Staatsblad van 15 Dec. verscheen, stelt deze instellingen onder rechtstreek- AFFsche controol van de wetgeving. De coöperatieven moeten minimum 2 mil- vanioen volstort kapitaal bezitten om de ling.:oelating te bekomen verder te mogen 1 werken. De samenwerkende maatschappij mer." Redt U Zeiven valt onder de wet we zijn dus verplicht ons kapitaal te vermeerderen. Er bestaat geen keus we moeten ons onderwerpen aan de wet of verdwijnen. DU- De beheerraad juicht dit streven van ond.Je regeering volmondig toe en meent lit te^at het hoog tijd werd dat de centen Ier spaarders in alle maatschappijen en eim-'°°ralin banken onder kontrool werden Jen geplaatst. Had de regeering dit tien jaar •erder gedaan,er waren geen honderden nillioenen verloren gegaan in allerlei instellingen, zooals het nu gebeurde. De beheerders van Redt U Zeiven Foon jnderwerpen zich volgaarne aan het oezicht van de wet, omdat ze niets te heer verduiken hebben en steeds als goede ïuisvaders de zaken hebben gedreven, heer De beheerraad vindt verder dat ons capitaal niet moet blijven bij de wette- heer Jjke eisch, maar dat we, gezien de be- angrijkheid onzer eigendommen en de ™™3mvang onzer zaken, minstens op vijf IkT millioen moeten komen. De bestuursle- Li Jen, evenals de bestuurder, zu'len het goede voorbeeld geven en alhoewel ze 'gen; men aai- reeds zeer veel aandeelen bezitten, tullen ze de eerste zijn om hun inzet te verdubbelen of te verdriedubbelen. Ook chts bedienden en zelfs de werklieden die meest allen aandeelhouders zijn zullen p dit voorbeeld volgen, j. Duizende goede leden kregen sinds 10 j iar niet eens de kans aandeelhouder te worden. Anderen bleven met een klein getal aandeelen en hebben kasbons of een spaarboekje. Allen moeten heden aandeelhouder worden. Ieder volgens zijne middelen moet inschrijven of zijne van aandeelen vermeerderen. De beheerraad stelt eveneens voor de nieuwe aandeelen te aanvaarden aan dezelfde voorwaarden als de stichters en zonder inkomgeld en vraagt om in dien zin de standregelen te willen wijzigen. Het is een feit dat de stichters het meest recht hebben en zekere voordee- len zouden moeten behouden. Maar van den anderen kant zijn het de spaarders die ons toegelaten hebben de maatschap pij op te voeren en bloeiend te maken. Ook de koopers hielpen mee om de zaak te doen opbrengen, in een woord alle leden van Redt U Zeiven moeten hier gelijk worden gesteld, omdat ze allen meewerkten op de eene of andere manier. We hopen dat de algemeene vergade ring hiermede zal akkoord gaan. Verders wenscht de raad preciese aanduiding te geven inzake handlichting en het teekenen van officieele en nota- rieele stukken, daar de standregelen zulks niet voorzien. Het artikel 45 over het stemrecht wenschen we ook te veranderen. Toen de maatschappij werd gesticht was het hoogste getal aandeelen 10, en zoo werd aan elke aandeelhouder een stem gege ven. Nu is die toestand heelemaal ver anderd en dienen er andere schikkingen getroffen. In de meeste maatschappijen heeft men zooveel stemmen als aandee len. De beheerraad meent dat men best een stem per 10 aandeelen zou toeken nen om iedereen recht te geven, naar- volgens zijn belangen in de maatschappij. Er zal echter altijd minstens één stem aan ieder aandeelhouder worden toe gekend, zoodat ook deze die één aandeel bezit stemrecht zal hebben. De Bestuurder geeft vervolgens eenige aanduidingen over de balansrekeningen, die in Maart zullen worden voorge dragen en die de bloeiende toestand van Redt U Zeiven doen uitschijnen. De onderschrijvers van aandeelen doen eene zekere en opbrengende geldplaat- sing. Verscheidene vragen werden ver volgens beantwoord en alle gewenschte inlichtingen gegeven. Tot slot deed de heer Caudron een oproep tot alle leden, tot alle aandeel houders en spaarders, en tot al dezen die willen meewerken aan den verderen groei en bloei van Redt U Zeiven om ieder, volgens zijn vermogen, in te schrij ven in de kapitaalsvermeerdering. Spreker werd langdurig toegejuicht. De vergadering was een zegepraal voor Redt U Zeiven. Het is bewezen dat alle Redt U Zeivers het beleid en de werkkracht hunner hoofdmannen hoogschatten en dat alle leden bereid zijn in de mate hunner mogelijkheden en in de mate van de liefde en de trouw die ze hunne vereeniging toedra- gen mee te werken tot verderen op bouw. Redt U Zeiven is en blijft onze leus. Op anderen moeten we ons niet betrouwen, de strijd moet worden ge voerd door de boeren en voor de boe- j ren. 17 jaar zijn achter den rug. 17 jaar streden we onverpoosd. In deze krisis- tijden is het meer dan ooit de tijd om de koppen bijeen te steken en het bedreigd bestaan van den boerenstand te verde digen tegenover iedereen. Dit kan eene vereeniging als Redt U Zeiven dit deed ze sinds hare stich ting en zal ze immer doen. Daarom heeft ze haar blad De Koornbloem daarom heeft ze hare inrichtingen en diensten om in alle opzichten de leden bij te staan en de levenszaak der boeren te behartigen. Heil Redt U Zeiven I •UBUïi a&BHHa leest en verspreidt uw blad. Een kort overzicht. Het is, in deze crisistijden, een ge woonte geworden bij den aanvang van een nieuw jaar even te blijven stilstaan om te zien hoever we op den weg naar het economische herstel reeds gevor derd zijn. We willen er niet aan tekort komen. En om met de deur in huis te vallen zijn er reeds landen waar de crisis wer kelijk is overwonnen Ia en neen. Voor Finland is de economische crisis voorloopig voorbij, schreven we in de voorgaande nummers van De Koorn bloem Vanaf Juni 1934 reeds wezen de statistieken die voor het bepalen van de conjonctuur in aanmerking komen, als die voor de industrieele bedrijvigheid, de werkloosheid, de uitvoer en de invoer, de bankbilans, enz. dit uit. Het peil van voor de crisis was terug bereikt en er was geen reden om te voorzien dat de verbetering niet zou aanhouden. Noch tans, gelijk we het verleden week aan merkte, is het met de landbouw nog niet gelijk het hoort. Door regeeringstoela- gen wordt hij min of meer loonend ge houden. Over de naburige Scandinaafsche lan den kan bijna hetzelfde gezegd worden. Zoowel in Zweden als in Noorwegen is er een sterke industrieele ontwikkeling merkbaar. In Denemarken, echter, is de landbouw nog verre van het einde zijner zorgen. Over Engeland hebben we hier reeds menigmaal ons gedacht gezegd. De eco nomische hervatting is er, uit vele oog punten, bemerkenswaardig, al schijnt ze, op dit oogenblik, tot stilstand te zijn ge komen. Runciman verklaarde het nog onlangs dat er inzake de verdere bestrij ding van de werkloosheid op de nijver heid niet meer te rekenen viel. De in- landsche markt is ruimschoots voorzien. Engeland staat voor zeer zware proble men. In de oude industrieele gebieden. Manchester en Lancashire, woedt de werkloosheid, van dag tot dag, scherper. Het zou ons niet verwonderen dat de regeering, naast een massale terugkeer uit de overbevolkte steden naar het land, de 40-urenwerkweek zal toepassen. Ook ik Duitschland gaat het sinds een paar jaar veel beter. Er is niemand meer die het nog loochent, al wordt het ge woonlijk niet gaarne toegegeven. Even als in Engeland is er sinds een paar maanden een stilstand ingetreden en neemt de werkloosheid opnieuw toe. Zal het slechts voor korten duur zijn? Indien al de voorteekenen niet bedriegen dan is er een keering in de handelsbetrekkin gen van Duitschland met het buitenland op til. In 1935 zal Zuid-Afrika voor 30 millioen mark wol leveren waarvoor het in betaling Duitsche nijverheidsproduc ten zal aanvaarden. Ook Australië heeft zich in princiep bereid verklaard op de zelfde basis de handelsbetrekking met Duitschland uit te breiden. Een verhoogde vraag naar grondstof fen vanwege Duitschland kan niets an ders dan de wereldmarkt ten goede komen. Ook in Oostenrijk, Tchecho-Slowa- kië, Estland en Letland is de algemeene economische toestand lichtjes verbeterd. Van uit Zuid- en Noord-Amerika loopen er gunstige berichten binnen. In Argentinië is er, naast een ver hoogde industrieele bedrijvigheid, een toenemen van den uitvoer waar te ne men. Voor het koren, het lijnzaad, de wol en de maïs zijn de prijzen, al laten ze nog veel te wenschen over, iets ver beterd. De handelsbalans sluit met een overschot van ruim 300 millioen pesos. Voor Brazilië heeft het stijgen der koffieprijzen, weliswaar door een nieuwe daling gevolgd, een diepgaande verbe tering meegebracht. Ook de uitvoer van katoen is toegenomen en de handels balans sluit weer voordeelig. Nochtans, komt deze verbetering grootendeels aan de binnenlandsche industrie ten goede. Zuid Amerika drijft de industrialisatie onvermoeid verder door. (Zie vervolg op de 5de bladzijde.) Het is in ons land een zeldzame ge beurtenis dat de verschillende politieke partijen zich onderling verstaan of ge meenzaam overleg plegen, om een op lossing te zoeken voor maatschappelijke en ekonomische vraagstukken. Dit valt maar bij uitzondering waar te nemen en dan nog in het belang van handel en nijverheid, maar nooit voor den land bouw. Stel u eens voor, landbouwers, dat een afvaardiging van de politieke partijen, broederlijk bij de ministers trekken om de bestaansmogelijkheid voor den boe renstand te bepleiten, of om een sociale wet voor de landelijke bevolking op te eischen. Zulke belangstelling van de politiekere schijnt ons zoo gewoonweg onmogelijk, dat wij er zelfs niet aan denken Wat evenwel niet te verwezenlijken valt voor de landbouwers, schijnt noch tans van een leien dakje te loopen, wan neer er andere belangen mede gemoeid zijn, zelfs wanneer het gaat om den land bouw er onder te krijgen, tot profijt en genoegdoening aan kapitaal en prole tariaat... Zoo zagen we verleden week nage noeg al de volksvertegenwoordigers uit het Antwerpsche, zonder onderscheid van politieke kleur, naar Brussel trekken om, bij den eersten minister en bij den minister van ekonomische zaken, de be langen van onze havens te bepleiten. Een groep Gentenaars had zich ook bij deze delegatie aangesloten. Wij hebben hoegenaamd niets in te brengen tegen deze ruime en eensgezin de belangstelling voor de Belgische ha vens, die samen een der bijzonderste le vensaders van ons ekonomisch leven uitmaken. Maar dat zulks weeral groo tendeels moet gebeuren op de kap van de boeren, daarmede gaan wij hoege naamd niet akkoord. Dat schijnt noch tans het inzicht te wezen der voornoem de heeren uit Antwerpen en Gent ze vroegen immers nog min dan de afschaf fing. of ten minste een aanzienlijke ver mindering van de toepassing der wet op de kontingenteeringen. De aanhangers van den vrijhandel hebben deze gelegenheid met beide han den aangegrepen en, evenals hoogerge- melde afvaardiging, halen zij in hun pers cijfers aan, om te bewijzen dat gansch het leven van onze havens door de kon tingenteeringen bedreigd wordt. Onnoodig te verklaren dat, in begin sel, ieder verstandig mensch voorstan der is van het vrijhandelsbegrip, maar men dient altijd rekening te houden met de mogelijkheden. Deze waarheid schijnt door de afvaardiging in kwestie en door zekere pers over 't hoofd gezien, en daarom zijn wij zoo vrij hen de volgende vragen te onderwerpen 1. Kan België op zijn eentje aan vrij handel doen 2. Wat geeft men de landbouwers in de plaats, bij een eventueele afschaffing, of zelfs maar bij een mildere toepassing der kontingenteering 3) Hoelang zal, bij een nieuwe rich ting in onze handelspolitiek, de ver wachte heropleving in onze havens duren, indien men de reeds geringe koopkracht van een groot deel onzer bevolking nog merkelijk vermindert 4) Hoe kan de invoer zelfs maar stand houden, wanneer de uitvoer lamgesla gen wordt door allerlei beschermings- wetten in den vreemde Dat de bekampers der contingentee- ringen eens een afdoend antwoord ge ven op deze vragen De cijfers welke zij tot verdediging hunner stelling opgeven, schijnen bij den eersten aanblik nogal indrukwekkend, maar bij een nader onderzoek verliezen zij veel aan waarde. Het is trouwens algemeen geweten dat statistieken en cijfers, met wat goeden wil, kunnen aangewend worden om twee tegenover gestelde zaken te bewijzen dat is veelal maar een kwestie van behendige voor stelling. Zoo wordt aangehaald dat sedert het begin der kontingenteeringspolitiek, de invoer van vleesch met 15 °/o vermin- derde deze van visch met 27 °/o, en deze van boter met 52 °/0. De groote vraag is hier echter hoe veel tonnemaat deze cijfers vertegen woordigen en of deze vermindering wel een werkelijken invloed heeft op de haven beweging. Men kan het toch niet aan de kontin genteering der landbouwproducten wij ten dat de werkelijke invoer van 1.321.000 ton in 1931 teruggeloopen is op 492.000 ton in 1933. De scheeps- ruimte door de ingevoerde landbouw producten gevergd is, zelfs in normale tijden,daarvoor van te weinig beteekenis. Dat de verminderde invoer van kolen, stikstofmesten en andere stoffen, die een ruime tonnenmaat in beslag nemen, een noodlottigen terugslag in deze kwestie hebben, is gemakkelijk aan te nemen. Dat de katoenaanvoer op een derde viel, doordat onze textielfabrieken in Vlaanderen stilgevallen zijn door de schuld van de toestanden en de verwaar- loozing door de Regeering is een bekend feit. Wat de argumenten van de Ant werpsche en Gentsche afgevaardigden daarenboven erg ontzenuwt, is het feit dat er alleen cijfers verstrekt worden voor den invoer, maar hoegenaamd geen voor den uitvoer deze hoofdfac tor schijnt niet in aanmerking te komen. Bij dit alles moet men ook willen in zien dat de ekonomische bedrijvigheid, vooral gedurende de twee laatste jaren aanzienlijk gedaald is, niet alleen in Bel gië, maar in alle landen, zoodat, ook zonder de kontingenteeringen, van een verbeterde of standhoudende tonnemaat geen spraak kan zijn. De Antwerpenaars kennen geen an der belangen dan deze hunner haven. Wij zouden hetzelfde kunnen doen voor den landbouw; we zijn echter ruimer van opvatting en meenen dat de belan gen van een gansche natie kunnen be hartigd worden, zonder de verschillende volksklassen tegen elkander op te ruien. Van den ondergang onzer havens is voor den landbouw niets goeds te ver wachten, maar een verarmde landbou wersbevolking kan evenmin dienstig zijn voor handel en scheepvaart. Wat tot heden voor de boeren ge daan werd is op verre na niet voldoende, en aan de bestaande beschermingsmaat regelen mag niet gepeuterd worden, zoolang landbouw en nijverheid niet ge lijkwaardig in de nationale ekonomie be schouwd en behandeld worden. De regeering zelf heeft dat ook be grepen, wanneer zij aan de delegatie verklaarde dat het gestelde probleem zeer ingewikkeld is. dat de belangen van nijverheid, landbouw en haven soms zeer tegenstrijdig zijn en dat 's lands bestuur verplicht is met al deze factoren en ook nog met andere rekening te houden en wellicht met het feit dat de invoertaksen voor landbouwprodukten in 1933 reeds 130 millioen in de staatskas brachten op eenige maanden, en men voor 1934 wel tot 500 a 600 millioen zal komen. De zaak zal onderzocht worden en wij hopen dat de daarvoor aangestelde kommissie haar taak met doorzicht en bekwaamheid zal kunnen uitvoeren. De bestaande kontingenteeringen van de landbouwprodukten zijn een levens kwestie voor onze boeren, en hun ver mindering, of zelfs hun volledige schor sing zou geen noemenswaardig voordeel aan de havenbelangen bijbrengen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 3 Februari van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De V ilan derstraat, Aalst. De Staatslandbouwkundige Coulier te Dendermonde, zal zitting houden in ons lokaal den eersten en derden Zater dag van iedere maand, van 11 tot 12 uur. De heer Coulier mag kosteloos ge raadpleegd worden over allerlei land- bouwaangelegenheden. ,v /,v,\\v,y .'.v.*v.* v.v.y.\y,y.' v v y Daarom ook moeten we Redt U Zeiven getrouw zijn en blijven.

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1