Is Graanvalorisatie Bestrijdingsmiddelen tegen de Fruitmade Uw VERZUURT DEN GROND NIET Verbetert de Voedings waarde van uw Gras, twjsSsSii Ammoniaksulfaat i; COMPTOIR i Plantcocultuur door dc eeuwen heen» De Vervlaamsching van het Gerecht Overvloedige Klavers verzacht de pijn geneest de wond Geschenken onderhouden de vriendschap, Lage prijzen behouden den klant» Voor heel uw behoefte eischt het lïÜE 20% 51IKSIo| Het geeft goedkoope stikstof» mm F7oor al uwe bankbewer- kingen geldplaatsingen Zondag 3 Februari 1935. DE SQORNBLOEM 3 wenschelijk voor de Vlaamsche boeren en kleine bedrijven Die vraag werd door ons aan een landbouweconomist gesteld, die ons het volgende ter overweging gaf: Vooreerst is de toekenning van een premie aan de verbouwers van alle graansoorten (met inbegrip van rogge, spelt, enz.) niet van aard de broodprij zen te verhoogen in de huidige omstan digheden, om reden dat de Regeering reeds een invoertaks van 10 fr. de zak heft op tarwe, rogge en gerst die echter grootendeels naar den fiscus gaat in plaats van onder vorm van premie aan de graanteelt toegekend te worden aan de boeren. Ik beweer dat deze invoer taks onder vorm van premie zou uitge keerd worden aan al de graanverbou- wers. Er dient genoteerd dat de broodprij zen in ons land de goedkoopste zijn van gansch Europa. De premie welke bij middel der thans geheven invoertaks zou uitgekeerd wor den zal nog niet volstaan om de pro ductiekosten der granen volledig te dekken en kan dus van geen grooten invloed zijn op de broodprijzen, te meer dat wanneer de inlandsche tarwe totaal wordt aangewend voor broodbereiding, nog de 3/4 van de tarwe vereischt voor de broodbereiding dient ingevoerd uit het buitenland tegen de lage kwoteerin- gen van de wereldmarkt. Wanneer wij bekomen dat niet alleen de tarwe doch ook de rogge en andere graansoorten profiteeren van de premie, dan zijn het niet alleen de groote boe ren uit het Walenland en van de .rijke landbouwgronden die gesteund worden, doch insgelijks de boeren uit de Vlaam sche zandstreek. Dit is het standpunt dat wij verdedigen. Er bestaat voorzeker een ander mid del namelijk de prijzen van zwijnen en slachtvee op te drijven. Doch zulks schijnt mij voor het oogenblik niet mo gelijk en ziehier waarom In den zwijnenkweek is er zelf in 't binnenland overproductie die grooten deels ontstaan is omdat talrijke perso nen buiten het landbouwbedrijf zwijnen zijn gaan vetten, juist omdat zij de rogge verleden jaar aan spotprijzen hebben kunnen koopen. De invoer van vreemde varkens werd immers door contingen- teering reeds fel beperkt. Hem gans-ch stop zetten moeten wij niet verwachten, omdat zulks Holland zou ontstemmen, waarheen onze nijver heid op het huidig oogenblik haar inte ressantst uitvoergebied heeft. Een verhooging der varkensprijzen is binnen afzienbaren tijd dus niet te ver wachten. Ook op het gebied van rundsvee is er naar mijne meening binnen afzienbaren tijd geen merkelijke verhooging der ver koopprijzen te verwachtenZooals u weet heeft Frankrijk onlangs bekomen in ruil voor vermindering der tolrechten op onze paarden een zeker contingent ma ger rundsvee in te voeren. Een groote beperking of verbod van den invoer van rundsvee of vleesch zou Nederland en Denemarken ontstemmen waarheen on ze nijverheid de blikken richt voor den uitvoer zijner producten. Ten bewijze hiervan de onderhandelingen die thans aan den gang zijn met beide landen. Ten slotte blijft het waar dat de graanteelt de grondslag blijft van onzen landbouw en als dusdanig den voorrang moet hebben op de andere bedrijfstakken zooals de hoenderteelt. Waar overproductie bestaat of te vreezen is in de vee en hoenderkweek, is deze niet te vreezen in de graanteelt. Het is trouwens daarom dat de heer Sap minister van landbouw vroeger herhaal delijk de landbouwers dringend aange raden heeft de graanteelt uit te breiden. Om dezelfde reden kent Holland die nochtans nog veel meer dan ons land zich toelegt op vee en hoenderteelt aan de verbouwers van tarwe en rogge heel wat belangrijker premiën toe dan ons land. In de huidige omstandigheden is het evenwicht in de productie van levens belang voor den landbouw. Welnu de uiterst lage prijzen der granen moeten voor gevolg hebben dat landerijen in weiden worden gelegd en de veeteelt nieuwe uitbreiding krijgt. Vandaar dan opnieuw ingevolge overproductie nieu we daling der veeprijzen. Om al wat voorgaat ben ik van mee ning dat de valorisatie van al de granen onmisbaar is voor onzen landbouw. door het toedienen van phosphoorzuur, potasch en kalk. Gebruikt onze Samengestelde Weidevette 10 X 10, welke u ver bazende uitslagen zal geven. Gebruikt dit zoo vroeg mogelijk. Sedert eenige jaren hebben fruitteelers, boomkweekers en landbouwers van goeden wil, gelegenheid gehad kennis te maken met het gebruik van verschillende scheikundige stoffen om op doelmatige wijze hun fruitboomen en ook het fruit tegen de schadelijke insecten en zwam men te verdedigen. Deze stoffen worden in wateroplos sing op de boomen verspreid bij middel van tuigen die men besproeiers of be- stuivers noemt. Om daartoe te komen spreekt het van zelf dat het noodig is een zekere kennis te bezitten van de ziekten waar onder onze boomen en fruit lijden, even als van de aan te wenden stoffen, en haar doelmatig gebruik. Zoo ook moet de geneesheer optreden, hij moet eerst de ziekten zijner lijders kennen, om daarna de passende voorschriften voor het toedienen der geneesmiddelen te kunnen doen, hij moet ook de kennis van de werking der stoffen bezitten waaruit de voorgeschreven recepten samengesteld zijn. Menigvuldig zijn de ziekten waaraan de fruitboomen lijden. Benevens vele kwalen die bijzonder aan verafgeleefde soorten eigen zijn, heeft men nog kan ker, schurft, monilla, vuurzwam, geel- ziekte, mossen enz. Hierbij komen een groot getal schadelijke insekten van verschillende vorm en levenswijze waar mede de fruitteeler af te rekenen heeft, en die bij het verwaarloozen der be strijdingsmiddelen de fruitproductie sterk kunnen doen verminderen en waardeloos maken. Een insekt dat volgens sommige ge leerden de fruitschade tot 75 t.h. doet stijgen is de fruitmade of appelmade. Het enorm verlies en ook de bijna waardelooze vruchten die zij ons achter laten moet ons aanzetten, door alle mogelijke middelen deze geesel te be strijden. Ik zal mij dus enkel bepalen de levens- en werkwijze van de fruitmade te doen kennen, gevolgd van doelmatige be- i strijdingsmiddelen welke wij kunnen aanwenden om het insect te vernietigen. De kwaal begint met een klein vlin dertje, met omtrent 2 cm. vleugelspan ning en komt te voorschijn in Juni. Zijn voorvleugels zijn aschgrauw, vertoonen gekronkelde dwarse donkere streepjes met bronzen weerschijn, op hun uiteinde hebben zij een bruine vlek door een goudgele lijn omzoomd, de achtervleu gels zijn bruin-grijs. In Juni en Juli, volgens de vrucht- soort, legt het bevruchte wijfje hare goudgele eitjes op peren en appels, ge woonlijk een ei per vrucht in het over gebleven deel van de bloemkelk. Soms ook legt zij het ei daar waar twee vruchten mekaar raken of aan een blad dat de vrucht raakt. Acht tien dagen later sluipt het rupsje uit het ei en boort zich in de vrucht op zoek naar het klok huis waar het de zaden opvreet en een tijd zal leven. De zoo aangetaste vruch ten rijpen vroegtijdig en vallen af. Is de rups bij het vallen volgroeid, dan ver laat zij de vrucht en zoekt een geschikte plaats om zich te verpoppen, hetzij in de spleten van den stam, hetzij tusschen de jonge scheutjes. Indien de stam te glad is, verschuilt zij zich aan den voet van den boom. in het mos of het gras of zelfs op den grond. Dan omspint ze zich met een witachtig spinsel om haar alzoo te onttrekken aan hare vijanden. De pop toestand duurt gewoonlijk drie weken, dan verlaat het volmaakt insect de cocon. In Augustus-September komt dan de tweede generatie en even als bij de eerste valt de larve, die uit het eitje komt, de vrucht aan, maar boort slechts tot onder de schil, om daar eenige dagen te blijven. De boorden van de geboorde opening worden zwart en het verrottingsproces is in gang, dat de vrucht wederom al waardeloos maakt. De cocons der tweede generatie wor den des winters zeer gezocht door de vogels en vooral door de meezen, boom kruipers, winterkoninkjes enz. Bestrijdingsmiddelen. 1. In de fruitboomplantingen gedu rende de maanden Juni en Juli vanggla- zen zetten waarin de vlinders komen verdrinken. Die glazen bevatten een op lossing van drie deelen water en een deel appelsiroop, 'bier of honing. 2. Wetende dat het rupsje de geval len vrucht na eenige uren verlaat, zal men het gevallen fruit dikwijls zorgvul dig verzamelen. Het is aan te raden zoo mogelijk de boomen eens te schudden om de aange taste vruchten te doen vallen. Het is bewezen dat de vruchten die door schud den of winden vallen, veel meer nog de larve bevatten, dan deze die van zelf vallen. Van deze laatste zijn er altijd waarvan het rupsje reeds verhuisd zijn. Zijn de vergaarde vruchten nog klein dan zal men het zoo goed mogelijk ver nietigen. Zijn zij het waard eenige dagen te bewaren, dan zal men rond de vruch ten of in de nabijheid eenige wollen doeken leggen die door de larven die de vruchten verlaten gretig opgezocht wor den om zich daarin te gaan verpoppen Het merk, het lood en het etiket COMPTOIR waarborgen de Rijkheid. Als men de vodden nu 8 a 10 dagen in kokend water dompelt is men zeker dat alles wat er in leefde dood is. 3. Het beste en meest doeltreffend middel is het gebruik maken van be sproeiingen met oplossing van loodarse- naat, dit gemengd met bordeleesche of Californische pap, gaf de beste uit slagen. Amerika met zijn uitgestrekte be plantingen met peren- en appelboomen zag zijn toekomst bedreigd. Door een algemeen en oordeelkundig gebruik van loodarsenaat werd die geesel over wonnen. Volgens ernstige bestatigingen is het verlies van 70 t.h. door de madesteek tot 3 a 4 teruggebracht. 4. In den winter de boomstammen en groote takken goed reinigen en daarna afloogen met Carbolineum van 6 8 t.h. 5. In Juli rond de boomstammen vang- banden plaatsen waaronder de rupsjes zich gaarne komen verpoppen. Die vangbanden kunnen gemakkelijk afge nomen worden om ze te reinigen van de cocons om ze daarna wederom te plaat sen. Met den winter worden de banden afgenomen en verbrand. Het aanleggen van vangbanden kan niet genoeg aanbevolen worden. Zij kosten weinig en zij bewijzen onschat bare diensten bij de rupsenwering. Be nevens voor de fruitmade geeft zij ook schuilplaats aan vele andere insekten. Tegen het gebruik van loodarsenaat zullen er veel «pwerpen dat het een vergift is. Dit is inderdaad zoo, en men moet er omzichtig mede te werk gaan. Nochtans moet men dit gevaar niet overdrijven, want de gebruikte hoe veelheid is heel klein 1 gram per liter regenwater, dat onder den vorm van nevel door den besproeier verdeeld wordt In den handel verkoopt men gereed gemaakte arsenicumpappen waarvan men een hoeveelheid gebruikt volgens het te bestrijden insect, 't zij 1 f2 kg. tot zelfs 1 kg. per 100 liter regenwater. Het is aan te raden tweemaal te be spuiten de eerste maal zoodra de kroonbladeren der bloem gedeeltelijk gevallen zijn en de tweede maal 8 10 dagen nadien. De jonge rupsen die aan de besproeide vruchten knagen sterven onmiddellijk. Gras of groensels die mogelijk zouden bestoven zijn zal men maar laten af grazen of benuttigen na een flinke re genvlaag. De persoon die de besproeiing doet zal voorzichtigheidshalve bandschoenen dragen en de handen niet aan den mond brengen. Ook dient er rekening ge houden te worden met de windrichting gedurende het werk. Handen en aan gezicht moeten na aSoop van het werk goed gewasschen worden. Maria Van der Bruggen. Kandidate- Landbouwregentes, Laken. (Vervolg) De Israëlieten. Het interessantste zijn de oude Joden. Zij woonden in het vruchtbare land Palestina, dat destijds veel uitgestrekter was dan het moderne Palestina. Jaar op jaar oogstten ze van hun land en bemestten het volgens hun methoden, zonder chemische meststoffen, en noch tans kenden ze nooit armoede, doch had den steeds overvloed. Ze haddeH ook geen maagdelijken grond, zooals in Rusland, noch het voor deel van alluviale aanbrengsten van een rivier als de Nijl. De Joodsche wetgeving was als volgt, lezen we in de gewijde geschiedenis van Mozes Zes jaren zult ge uw akker bezaaien, en zes jaren uw wijngaard besnijden en de inkomst daarvan inzamelen, doch het zevende jaar zult ge de akker niet be zaaien, noch den wijngaard besnijden, doch het land moet rusten. Ze mochten zelfs hetgeen van zelf groeide niet oogsten noch plukken, het land moest heelemaal rusten- De Israëlieten kenden niets anders dan stalmest, waarvan ze dan ook een groot gebruik maakten. Indien men steeds stalmest geeft, wordt de voeding te eenzijdig, zouden we nu zeggen, en er wordt vooral te weinig stikstof aan den bodem gegeven voor groote oogsten. De Israëlieten hielden hun land rijk aan stikstof en fosfoorzuur door met versch bloed te bemesten. De wetgeving van de Joden zegt dat ze geen bloed mogen eten in het vleesch, maar dat ze het over het land moeten uitgieten. Zelfs nu nog is er in de groote steden een "Joden slachter,,, die de koeien, ossen en schapen op een bijzondere manier slacht om ze heelemaal te doen uitbloe den. Ons systeem. Wij hebben intensieve cultuur, dank zij de kunstmeststoffen. Met behulp van glas en kunstmatige warmte krijgen we drie tot vier oogsten per jaar van een stuk landvoor uitputting wordt nooit gevreesd, want we hebben voedingsstof fen genoeg 1 Maar is dit systeem ten slotte zoo goed Ja, ook de bevolking is nu veel intensiever dan ooit, zal men zeggen, en zonder die intensieve cultuur zouden we er niet komen. Maar we maken nu een zeer ernstige crisistijd door, welke als hoofdoorzaak overproductie heeft, zegt men. Zou die overproductie ontstaan zijn als de cultuur niet zoo intensief was Nu is men in verschillende landen overgegaan tot het verplicht beperken van de teelten. Zou dat de juiste weg zijn En die kunstmeststoffen Het zijn zouten en andere chemische stoffen, welke soms den grond verzuren en die vaak, naast hun voedende bestanddeelen, nadeelige producten voor de planten bevatten. En of een regelmatige aan voer, zelfs opeenhooping van die che mische producten, een gunstige bodem- bacteriewerking toelaat, een eerste ver- eischte voor gezonde plantengroei, is ook een groote vraag, die waarschijnlijk in het negatieve moet beantwoord wor den. Zullen de gronden die steeds met chemische stoffen bemest worden.vrucht- j baar blijven, of ten slotte uitgeput en voor plantengroei ongeschikt geraken Onze voorvaders gebruikten organi- 1 sche stoffen, het rijke dierenbloed, om de stalmest te completeerenze hielden zich bij het organische, en vaarden er niet slechter om... Wat nu het rustjaar betreft. Kan een land rusten In den letterlijken zin na tuurlijk niet, maar als het land gedurende een jaar niet bezaaid wordt, kunnen al de organische stoffen in de aarde volko- j men verteren tegen het volgende jaar. Als er niets aan den grond gedaan wordt voor een tijd, en hij wordt blootgesteld aan weer en wind, dan grijpen er zekere veranderingen in plaats, welke voor een volgende cultuur gunstig zijn. En dan uit het oogpunt van ziektebe strijding 1 Gedurende een heel jaar vin den de ziekteveroorzakende zwammen geen herbergende planten, ze kunnen zich dus niet vermenigvuldigen en een groot gedeelte sterft af. Hetzelfde geldt voor de schadelijke insecten. In onze moderne cultuur moeten we soms ook den grond laten rusten, voor namelijk in warenhuizen en serren, want anders wordt hij heelemaal onvrucht baar. Het is bijna hetzelfde als bij de Israë lieten. Door het perfectionneeren der cultu ren, door gedurige plantenveredeling, door intensieve bemesting met scheikun dige producten, zijn we er toe gekomen een overproductie te weeg te brengen, welke een verschrikkelijke crisis heeft veroorzaakt. Nu wordt door teeltbeperking ge tracht die overproductie te verminderen. Zouden we geen voorbeeld kunnen nemen aan onze voorvaders door een natudrlijke teeltbeperking toe te passen, door alle zes jaren gedeelten van het land te laten braak liggen Zouden we het gebruik van chemische stoffen, die den toestand van den grond niet verbe' teren, niet kunnen verminderen Doch dit zijn maar ideeën: in deze moderne beschaving zou het waarschijn lijk niet gaan. Zoeker. Uit t "Cultuur en HandeL Naar aanleiding van de sabotage- pogingen in de Senaatscommissie inge steld, teneinde het wetsontwerp op het gebruik der talen in het Gerecht alle kracht te ontnemen, heeft het Vlaamsch Fconcmisch Verbond zich tot den heer Eeiste Minister Theunis en den heer Minister van Justitie Bovesse gewend met een motie, welke op de jaarverga dering der afdeeling St Niklaas, op Zondag 20 dezer, gesteld werd. Deze motie werd door het Hoofdbestuur van het Vlaamsch Economisch Verbond overgenomen, daar zij volledig het standpunt vertolkte van hetzelve. Al de afdeelingen van het V.E.V. zijn door het Hoofdbestuur verzocht geworden, voor dezelfde aangelegenheid een actie op touw te zetten. Deze motie luidt De leden van het Vlaamsch Eco- nomisch Verbond, afdeeling St Ni- klaas Bijeengekomen ter gelegenheid hun- ner jaarlijksche algemeene vergadering; Kennis genomen hebbende van de poging die thans in de Senaatscom- missie wordt gedaan om het wetsont- werp op het gebruik der talen in het Gerecht, zooals het door de Kamer van Volksvertegenwoordigers werd gestemd, te ontzenuwen Teekent verzet aan tegen het in- voeren in het Vlaamsche land van Franschtalige Rechtbanken Verklaart dat alleen de radicaal doorgevoerde eentaligheid in het Ge- recht zoowel in Vlaanderen als in Wallonië een einde kan stellen aan den taalstrijd en verzoening kan bren- gen Verwerpt op voorhand elke oplos- sing die ook maar eenigszins van dit beginsel zou afwijken Stelt bovendien vast dat al de amendementen door de HH. Rolin, Gillon en Hanquet, in de Senaatscom- missie voorgesteld, regelrecht in strijd zijn met de eensgezinde gevoelens van de Vlaamsche gemeenschap, waartoe niet behoort, en waarin derhalve geen medezeggensschap kan worden ver- leend, aan de onbeduidend volksver- vreemde minderheid die zich door de taal van deze gemeenschap vrijwillig wil blijven afscheiden Doet eerbiedig beroep op de tus- schenkomst van het Hoofd der Re- geering, opdat onverwijld de wet.zoo- als ze in de Kamer van Volksverte- genwoordigers werd gestemd, door den Senaat onverminkt zou worden aangenomen. ■BBB3B SBBBBB JSBBBBB worden verkregen door het gebruik van onze Klavervette 10 X 10* Een speciaal voedsel voor de klavers BBBBBBBBBBBBaaaassatiBBBBBBBB wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). i -.tear '-r-dsMfc Dooe 4 on 7frank. In allo Apotheken.

De Koornbloem | 1935 | | pagina 3