Heel de Wereld rond 1 D< i Vruchtenwijn Verbctert^dc^ocdings- waarde van uw Gras. 4 BELGIË. Bond der gezinnen met zeven cn meer kinderen, Asscherendries, 14 Aalst. De bond'der gezinnen met zeven en meer kinderen zond volgenden brief aan zijne Excellentie minister Rubbens Excellentie, De bond der gezinnen met zeven en meer kinderen meent uwe aandacht te mogen vestigen op den nood. die er heerscht in de kroostrijke gezinnen van de kleine landbouwers, nijveraars en handelaars De bond durft zich dan ook tot uwe Excellentie wenden om te vragen, dat de gezinshoofden van voornoemde kroostrijke gezinnen zouden in aanmer~ king komen voor heF*genieten van den kindertoeslag De bond rekent op uw doordrijven, macht en genegenheid. Hij verwacht dan ook weldra een besluitwet, waar door die zaak zal geregeld zijn. De leden van den bond der gezinnen met zeven en meer kinderen blijven dan ook van uwe Excellentie de zeer gehoor zame dienaars. Voor het bestuur, De Secretaris. Herman De Vos. Waarop we het volgend antwoorc kregen Mijnheer de Secretaris, Ik, ontving in goede orde uw schrij ven dd. 19 December j.l„ waarbij u mijn aandacht vestigt op den nood die er heerscht voor de gezinnen van de kleine landbouwers, nijveraars en handelaars Ik heb met belangstelling kennis ge nomen van uw mededeeling en kan u verzekeren dat de toestand van de groote gezinnen mijn aandacht niet ont gaat. Met hoogachting, De Minister, (get.) E. Rubbens. Het Bedevaartcomiteit werkt. Wie zou het niet willen steunen De jongste algemeene vergadering van het Comiteit der Vlaamsche Bede vaart naar de Graven aan den Yzer heeft plaats gehad te Gent en was zeer belangrijk. Vooral de flnancieele toe stand van dit groote Vlaamsche werk maakte het onderwerp uit van een ernstige en diepgaande bespreking waaruit bleek dat de toestand zeer moeilijk is. Met den daadwerkelijken steun van alle goedgezinde Vlamingen hoopt het Comiteit echter de zware tijden te boven te komen. De door het Comiteit uitgegeven kasbons, 4 percent netto interest gevend, worden overal gegeerd. Op dit gebied is een krachtige medewerking van alle comiteitsleden en vrienden van de Bedevaart ten zeerste gewenscht. Men vrage hierover inlich tingen en inteekenbiljetten op het Secre tariaat, Wilfordkaai, 16, Temsche. Een ander belangrijk besluit betreft de overbrenging op einde Februari a.s. van het bestendig secretariaat van de Bede vaart naar Diksmuide, waar dit secre tariaat tevens geheel wordt heringe richt. Voortaan zal het, mits vooraf gaande schriftelijke mededeeling. moge lijk zijn in den winter den Vlaamschen Doodentoren in groep te bezoeken. In den schoot van het Comiteit zijn ver scheidene commissies tot stand gekomen die ieder haar werkkring hebben afge bakend en een aantal technische vraag stukken, de Bedevaart en het Bedevaart- werk betreffend, in behandeling hebben genomen. Het Bedevaartcomiteit werktLaat het door uw daadwerkelijken, flnanci- eelen steun, ook van uwe medewerking een blijk ontvangen. Het Katholiek Leven op de Tentoon- stelling. De Tentoonstelling der Werken. Zeker voor de eerste maal zullen wij nu in België een Tentoonstelling zien, die een beknopt maar volledig overzicht geeft van de bedrijvigheid onzer Wer ken op velerlei gebied het onderwijs in alle graden, zieken en armenhulp, sociale Werken, Pers, Kinema, Boeke rijen, Missiën, Katholieke Aktie in den ruimsten zin van het woord, Werken van zuiver-godsdienstigen aard... 't Was voorzeker geen lichte taak, voor deze gelegenheid een zoo groot aantal verschillende organismen behoor lijk te groepeeren. Maar die taak werd niet weinig vergemakkelijkt door de goede ontvangsten die het plan in alle kringen te beurt is gevallen. Toch be grepen niet allen, hoe noodzakelijk het was, een bedrijvigheid, welke dikwijls voor velen bijna onzichtbaar blijft, in het volle licht te stellen. En vaak hadden wij de organisators te kampen tegen de bescheidenheid van zekere katholieke organismen, die afkeerig waren van uiterlijk vertoon. Niettemin werd het beoogd resultaat bereikt. j Ook de presentatie van de stands was eer nog al moeilijk probleem. Statistie ken, welke men voorbijgaat zonder ze te lezen en zonder het voornaamste ervan te onthouden, waren hier zeker niet op haar plaats. Daarom ook heeft men onze kunstenaars aan t werk gezet, en wat zij leverden mag voortreffelijk heetten. Het artistiek voorkomen van deze Tentoonstelling zal den bezoeker ver wonderen en hem een denkbeeld van'de kracht der Werken van de Belgische Katholieken geven. Voorwaar een kostbare voldoening En 't gevoel, dat hij behoort tot een godsdienst, welke in staat is zooveel geestdriftige toewijding te wekken, zulke wonderen van liefde en expansie-kracht te baren, zal hem met rechtmatige fierheid vervullen. Het indexcijfer op 15 Januari 1935. Ten opzichte van het index op 15 December 1934 wijst het indexcijfer op 15 Januari 1.1. een daling uit van 11 pun ten. Het bedroeg namelijk op laatstge noemden datum 642 punten tegen 653 op 15 December. De invoertaksen op landbouwpro ducten en andere belangwekkende officieele gegevens. Op een vraag van Volksvertegen woordiger Marcel Henri Jaspar heeft de Minister van Landbouw volgend ant woord verstrekt Invoertaksen op de landbouwproduc ten geheven in 1933 Tarwe 10 fr. de 100 kg. vanaf Oogst 1933 opbrengst33.478.228,41 fr. Gerst10 fr. de 100 kg. vanaf 21 Oc tober 1933. Gerstmalt14 fr. de 100 kg. vanaf 21 October 1933 opbrengst dezer twee invoertaksen 9.554.059 fr. Boter 6 tot 9 fr. het kg. vanaf Fe bruari opbrengst72.320.417,54 fr. Versch varkensvleesch 1 tot 2 fr. het kg. vanaf Maart. Varkens op voet0,75 fr. tot 1,50 fr, het kg. vanaf Maart opbrengst dezer twee laatste taksen 8 721.622 fr. Versch schapenvleesch 2 tot 3,5 fr. het kg. vanaf Augustus. Schapen op voet1 tot 1,75 fr. het kg. vanaf Augustus opbrengst dezer twee laatste taksen 682.717 fr. Deze inlichtingen werden door den heer Jaspar klaarblijkelijk gevraagd in een voor onze landbouwers vijandelijken geest. Welnu, wij geven hem den raad deze invoerrechten op landbouwpro ducten eens te vergelijken met de in voertaksen op nijverheidsproducten. Hij zal dan tot de vaststelling komen dat de tolbescherming ten voordeele van de nijverheid zoowel inzake het aantal producten onderworpen aan in voerrechten als inzake het bedrag dezer rechten minstens het tiendubbele be draagt van de zoogenaamde landbouw- bescherming. De heer Minister van Landbouw heeft tevens meegedeeld dat de premiën toegekend aan de voortbrengers van tarwe en gerst gedurende het jaar 1933: 68 770.373 frank bereikten. De inlandsche productie van boter wordt geschat op 65 millioen kg. en van eieren op 2 milliard stuks. Het aantal stuks vee geslacht voor den verkoop bedroeg in 1930 702,483, in 1931 672 695, in 1932 788.808. Volgens een onderzoek onlangs ge daan zouden er in het land bestaan 115 samenwerkende boterfabrieken. 30 nijverheids-boterfabrieken. 191 samenwerkende melkerijen. 212 nijverheidsmelkerijen, welke sa men ongeveer 2.064.500 liter melk per dag bewerken. Onze paardenhandel. Vanaf het tijdstip dat ons land 3.000 paarden per jaar mag uitvoeren tegen het verminderd invoerrecht, koopt Frankrijk hier meer paarden. Tijdens de elf eerste maanden van 1934 heeft België in totaal aan het bui tenland 7240 paarden (veulens, merriën, ruinen en hengsten) verkocht voor 34.614 000 fr. Duitschland onze voornaamste afne mer tijdens het verloopen jaar kocht daarvan 4572 paarden voor de som van 23.468 000 fr. Frankrijk kocht slechts 569 paarden ter waarde van 2.809.000 frank en Nederland 372 paarden voor 1.232.000 fr. Daarentegen heeft België uit Frank rijk, Duitschland, Nederland, Polen en Amerika 6.347 paarden ingevoerd voor de som van 8 960.000 frank. gram of gedeelte van 50 gram met mini mum van 70 ceniiem. Die minimumtaks van 70 centiem is verlaagd tot 50 cen tiem voor verzendingen van facturen en rekeningsopgaven onder band of onder open omslag tot ten hoogste 20 gram. J Kleine pakken50 centiem per 50 gr. of gedeelte van 50 gram, met minimum van 3,50 fr. Buiten en behalve de in internationa len dienst van kracht zijnde algemeene tarieven, worden navermelde verlaagde taksen toegepast in den Belgisch-Fran- schen, Belgisch-Duitschen en Belgisch- Nederlandschen grenskring Brieven 70 centiem per 20 gram of gedeelte van 20 gram. Enkele postkaarten 35 centiem. Postkaarten met betaald antwoord 70 centiem. De eerstkomende besluiten der Vol- machtsregeering Tusschen de belangrijkste besluiten der regeering, welke eerstdaags zullen afgekondigd worden, dienen vernoemd: De verlaging der interesten op hypo- theekleeningen. Deze interesten zou den verminderd worden op 6 °/o voor hypotheekleeningen in eersten rang en op 7 °/o voor hypotheekleeningen in tweeden en volgenden rang, aangegaan bij akte verleden voor 1 Januari 1935 en zulks met ingang op 1 Maart a.s. Wanneer de hypotheekleening eer sten rang bekleedt op een eigendom en tevens tweeden of verderen rang op een anderen eigendom, is de maximum inte rest van 6 °/o toepasselijk. Voor de leeningen aangegaan met annuiteiten of stortingen omvattende interest en geleidelijke afkorting van ka pitaal, behelst het regeeringsbesluit de tabel der maxima stortingen welke mo gen worden toegepast. Deze maxima-stortingen omvatten een interest berekend tegen 6 °/o en den rentevoet tot wedersamenstelling van het kapitaal van 4 °/0. Wij zullen dit besluit nader onder zoeken in een speciale bijdrage zoodra het wordt gepubliceerd door het Staats blad. Naar de pers meldt zou eerstdaags ook een besluit verschijnen aangaande de vermindering der bankinteresten. Een ander interessant besluit is dit betrekkelijk de bestrijding der werk loosheid door terugkeer naar den land bouw. De Regeering zou namelijk aan de werkloozen een kleine landbouwwinning bezorgen welke zij kunnen afbetalen op langen termijn tegen zeer lagen interest. De heer Bovesse, Minister van Jus titie, heeft berekend dat er in ons land nog 80.000 onbebouwde hectaren grond zijn behoorende aan particulieren en 30.000 hectaren behoorende aan den Staat en de openbare besturen. Van dit totaal zouden onmiddellijk 25.000 Ha. zonder buitengewone werken kunnen ter waarde gemaakt worden. Vermits deze gronden schier niets of totaal niets opbrengen, zou de Staat ze goedkoop kunnen aanschaffen door aan koop of onteigening en ter beschikking stellen van de werkloozen. De heer Bovesse schat dat een klein landbouwwinning aldus ter beschikking gesteld van de werkloozen aan gebou wen, gereedschap en kleinvee circa 40.000 fr. zou kosten. Met een milliard zou men dus 25.000 arbeidersgezinnen, 't zij gemiddeld 100.000 personen kun nen huisvesten. Dit milliard zou nochtans niet voor den Staat verloren zijn, vermits de op richting der gebouwen aan een groot aantal werkloozen arbeid zou verschaffen waaruit merkelijke besparing op de uit gaven voor werkloosheid. Eindelijk zal de Regeering dus een doeltreffend middel aanwenden tot be strijding der werkloosheid, dat wij hier sedert lang hebben aanbevolen. Wij wachten thans de afkondiging af van het bewust koninklijk besluit alsmede de maatregelen tot zijne uitvoering. Nu reeds kunnen wij meedeelen dat een Nationale Maatschappij voor kleine eigendommen tot uitvoering van het regeeringsplan zal opgericht worden. Deze maatschappij zou over uitgebreide macht beschikken, namelijk over het recht tot onteigening der noodige gron den en over het recht tot het aangaan van leeningen gewaarborgd door de gebouwen die zij op krediet zou verkoo- pen aan de werkloozen. uit politieke en fiskale berekeningen den vrijen verkoop van alcohol opnieuw in te voeren als of bovenstaande rekord nog diende opgedreven FRANKRIJK Het landbouwvraagstuk en de bevol king^ Zooals bier vroeger meegedeeld heeft het Fransch parlement de vereischte wetten gestemd tot steun aan de graan- en wijnbouw. Deze maatregelen kunnen echter geen blijvende oplossing brengen. De grond van het vraagstuk is dat de Fransche bevolking niet in voldoende mate aangroeit om de landbouwproduk- tie te verbruiken en aldus de onmogelijk heid wordt aangetoond van het door Frankrijk toegepast economisch regiem op zich zelve te bestaan. De Vereeniging "L'Alliance Nationa le heeft zulks onlangs aangetoond door inslaande gegevens betreffende het aan tal geboorten. In 1933 betoogt zij40.000 geboorten minder dan in 1932, 200.000 minder te voorzien in 1944. In 1868 telde Frank rijk nog meer dan 1 millioen geboorten waarvan 10 000 van kinderen van vreemdelingen. In 1933 is het aantal geboorten ge slonken tot 682.000 waarvan 55.000 van vreemdelingen. Daarentegen bereik te t aantal overlijdens 661.000 waarvan 33.000 van vreemdelingen Het over schot (21.000) van de geboorten op de overlijdens betreft dus de vreemde be volking. Voor de Franschen is het aan tal geboorten minder dan dit der over lijdens. 46 departementen tellen thans meer doodskisten dan wiegen. DUITSCHLAND. Merkelijke verhooging van den Vervaardigen, door Partiku. lieren, van zoogenaamden Uittreksel uit den omzendbrief van 7 November 1934. nr Ac. 146.100 Ho voer. De nieuwe posttarieven Het staatsblad van 24 Januari 11. kon digt het koninklijk besluit af behelzende de nieuwe verminderde posttarieven welke van kracht zijn op 1 Februari. Ziehier de bijzonderste nieuwe ta rieven Brieven 70 centiem per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Enkele postkaarten 35 centiem. Postkaarten met betaald antwoord r 70 centiem. Prentkaarten met allerhande geschre ven meldingen 75 centiem. Zaakpapieren 10 centiemen per 50 Een droevig rekord. Ons land bezit het droevig record aan den kop der Europeesche staten te staan op gebied van het aantal herbergen per 10000 inwoners en het alcohol verbruik. Ziehier desbetreffend enkele gege vens Ons land bezit 130 herbergen per 10.000 inwoners. Daarna komt Zwit serland, een land dat leeft van toerisme, met slechts 62, Pruisen met 36, Enge land met 22, Denemarken met 17. On deraan de lijst staan Zweden met 3,4 en Noorwegen met 1,6. Inzake het alcohol verbruik bedraagt het verbruik per jaar en per inwoner alhier 8 liter, in Holland 3, in Engeland 3,70, in Duitschland 3,63. En zeggen dat men er nog aan denkt De invoer in Duitschland, die sedert Mei 1934 gestadig afnam, is in Decem ber 1.1. met ongeveer 15.5 t.h., hetzij 53 millioen rijksmark, toegenomen. De uitvoer daarentegen in December is on geveer dezelfde gebleven als tijdens de vorige maand. LETLAND De toestand van den landbouw. Sinds Mei 11. staat Letland onder leiding eener dictatoriale Regeering.Aan het hoofd daarvan staat Generaal Balo- dis, de opperbevelhebber van het be vrijdingsleger dat in 1918 1919 tegen de Russen beeft gestreden. Zijn helper is de Eerste Minister Korlis Ulmanis. Het zijn de boeren die het vorig be wind hebben omvergeworpen en de Boerenmilitie, die nog gemobiliseerd blijft, steunt de huidige Regeering. De nieuwe Regeering heeft als bijzonderste punt op zijn programma het herstel van den landbouw. Het evenwicht der han delsbalans is nauw verbonden aan de uitvoermogelijkheden van de landbouw producten boter, spek, vlas, eieren, kaas, vleesch, hout. Een premie wordt aan de uitvoerders toegekend. De landbouwcrisis was de laatste ja ren zeer nijpend en vele landgoederen en boerderijen werden publiek verkocht. Om dit in het vervolg te voorkomen, had de regeering dit jaar alle openbare verkoopingen van onroerende goederen verboden tot 31 October 1.1., dit is tot na den oogst. Verder worden middelen aangewend tot bestrijding der werkloosheid in de nijverheid. De regeering verschaft aan de oud-strijders uit den bevrijdingsoor log bouwland, landbouwwerktuigen, voorschotten en staat verminderde ver- voertarieven toe voor werklieden die op den buiten gaan werken. Zij richt het plaatsen in van werkloozen-kinderen bij boerenfamilies tijdens het goede seizoen. De algemeene meening is dat, wan neer de bijzonderste bron van inkom sten voor de nationale economie, n.l. den landbouw, zal hersteld zijn.de voor spoed weldra zal terugkeeren in de an dere takken der nationale economie. ITALIË. De handelsbalans wijst een stijgend tekort uit. Tijdens het jaar 1934 bedroeg de in voer ongeveer 7,665 millioen lire tegen 7,431 millioen 800,000 lire in 1933, de uitvoer bereikte slechts 5,231 millioen 500,000 lire tegen 5,990 millioen 500000 lire in 1933. Het tekort bedraagt aldus in 1934, 2 milliard 433,231,471 lire tegen 1 mil liard 441.239,231 lire in 1933. door het toedienen van phosphoorzuur, potasch en kalk. Gebruikt onze Samengestelde Weidevette 10X10, welke u ver bazende uitslagen zal geven. Gebruikt dit zoo vroeg mogelijk. Het vervaardigen door partikulieren voor eigen gebruik, van niet schuimen- fleste dranken door middel van saj of most van versche vruchten, suiker et water (l) is aan volgende regelen on derworpen 1. Maximum-voortbrengst. Per werkseizoen zegge voor hei tijdperk gaande van 1 Mei tot 30 Apri van het volgend jaar is het voordeel van huidige regime voor eiken belang, hebbende beperkt tot een maximum- voortbrengst van 1.000 liter dranken zonder onderscheid van alcoholgraad, met dezen verstande dat die graad niel hooger mag zijn dan 15 graden van det alcoholmeter van Gay-Lussac, bij dt temperatuur van 15 graden Celsius. 2. Arbeidsaangifte. Ten minste acht en veertig uren vóói het begin der werkzaamheden, overhan- digt de belanghebbende aan den ont vanger of hulpontvanger der accijnzei over zijn gebied, een arbeidsaangifte dij tevens als bezitsaangifte geldt en waarin hij vermeldt, benevens naam, voornaam, beroep en woonplaats a) datum van aanvang der vervaar diging b) per soort, hoeveelheid gebruikte vruchten c) hoeveelheid dranken, in liters uit- gedrukt, die zal vervaardigd worden ir den loop van een werkseizoen. Indien de belanghebbende bij het inreiken zij ner acbeidsaangifte echter niet in staat is die aanduiding te verstrekken voor a! de dranken welke hij tijdens het werk seizoen zal vervaardigen, dan mag hij die hoeveelheid later opgeven in een schriftelijke kennisgeving welke uiterlijk acht en veertig uren vóór het begin van elke vervaardiging bij den ontvanger of hulpontvanger moet toekomen. De rechten in verband met de aan gifte moeten minstens vijftig frank be- loopen. Dat minimum dekt gebeurlijk de rechten ingevolge vorenbedoelde ken nisgevingen, alsmede de rechten wegens de bijkomende aangiften, waarvan hier achter sprake dit komt dus hierop neer dat een aanvullend recht uit hoofde van gemelde kennisgevingen of aangiften slechts dan opvorderbaar wordt wan neer het totaal der hoeveelheden voor komende op de aangifte, op de kennis gevingen en op de bijkomende aangiften aanleiding geeft tot een recht van meer dan vijftig frank d) het alcoholgehalte der dranken bij de temperatuur van 15 graden Celsius. Deze aanduiding is evenwel niet ver- eischt indien de aangifte de schriftelijke verbintenis brhelst den accijns te beta len op voet van een forfaitair gehalte van twaalf graden. Wanneer de belanghebbende in den loop der werken meer dranken wil voortbrengen dan aanvankelijk aange geven was, dan doet hij een bijkomende aangifte op de hooger aangeduide wijze. Van de oorspronkelijke of van de bijkomende aangifte overhandigt de ont vanger of hulpontvanger aan den be langhebbende een dubbel uit een re gister nr 535. De belanghebbende mag de werk zaamheden niet aanvangen vooraleer hij dat dubbel ontvangen heeft. Zoo lang de werkzaamheden duren, moet hij dat dubbel bewaren en het op elk ver zoek der agenten van het Bestuur ver- toonen. 3. Bedrag en betaling van het recht. Het recht bedraagt 2 frank per hecto liter en per graad alcohol die de dran ken bevatten, hetzij voor een drank van 12 graden, 24 frank per hectoliter. De belasting is contant betaalbaar bij het inreiken van de oorspronkelijke ar beidsaangifte, en, voor zoover een aan vullend recht opvorderbaar is, bij het indienen van vorenbedoelde kennisge vingen of bijkomende aangiften. Wie zijn aangifte per post inzendt, mag de betaling doen door storting of door overschrijving op de postcheckrekening van den ontvanger of hulpontvanger. Ten blijke van de betaling wordt een quitantie uit een register nr 258 uitge reikt. De belanghebbende moet die quitantiè- bewaren tot staving van het dubbel zij ner arbeidsaangifte. 4 Gebruik van suiker en water. Per hectoliter zuiver sap dat verwerkt wordt, mag men in één of meer malen, maar 100 liter water en 20 kilogram suiker bijvoegen. Op dranken welke met een hoogere verhouding suiker of water bereid zijn, zouden accijnsrecht en verbruikstaxe zooals op alcohol verschuldigd zijn, het zij in totaal 57 frank per hectoliter en per graad alcohol. C heb 193 5 116 slee gok lijke van voo autc nog ver! gelij voei omz eige van eersi In duct het verb goed heeft getr< Et vragi Ht stanc ste h 1932 velt! te ks prob! In de daan werd dolla steld. uit te ons F van c halen De voort de ge toe 1 Austr een gunst afzet en de gaanc prijze goede dat di uit o< goude per oi techni maaki werke geslot en dai den g De goudc zeer g genov Zuid- werkl TE KOOP: Twee schoone kalfvaarzen, einde dracht, bij Florent Uittersprot, Maal, Nieu werker ken. j ('t Vervolgt). Span Ma schon ling st verge: 't kan zuchti Bin Arlou huis u staan pen v avoni pen v dat zi liep ii bij de hij no staan hij, v trekt het z: is nu vand ZE Te totaa iema van i WC 01 giep» in (1) Niet schuimende dranken bekomen door gisting van sap van versche vruchten en water, zonder bijvoeging van suiker, zijn accijnsvrij.

De Koornbloem | 1935 | | pagina 4