u Alle Redt U Zeivers Aandeelhouders Belgische Economie. Argentinië overwint de Crisis. Verslag der Buitengewone Algemeene Vergadering Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 17 FEBRUARI 1935. Prij» 25 ecatlem 17de JAARGANG Nt 842 einde ;n van Witte ren om ïchien, lisVan ibode- Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. yT' Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke upsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. lies-, )reuk, afwij- ichten, ilbren- België mburg :n toe- '>85. I. ir van louden •13 en i Luik e met Alle leden aandeelhouders moet de leus zijn van alle Redt U Zeivers. Sinds 10 jaar was het niet mogelijk aandeelen te bekomen. Heden geeft de nieuwe wet ons de schoonste gelegenheid en moeten we alleman aanzetten zijn deel op te eischen. We bezitten ruim 6000 betalende leden, en amper 622 aan deelhouders die enkel verspreid zijn op een tiental gemeenten rond Aalst, dorpen die vanaf het begin aangesloten waren bij onze ver- eeniging. We hebben daartegen ruim 1000 bezitters van spaarboekjes en kasbons, waarvan vele tevens aandeelhouders zijn deze die het niet zijn zullen het worden door een groot deel hunner kasbons of spaarboekjes over te dragen op aandeelen. De 5000 leden die noch het een noch het ander bezitten, moe ten zoo rap mogelijk aangeworven worden als aandeelhouders onzer maatschappij. Volgens den zin van de wet op de kooperatieven moet iedereen, die wil genieten van de voordeelen derzelve, aandeelen bezitten. Alle leden kunnen zich heden in regel stellen. We vragen aan alle overtuigde Redt U Zeivers het goede voorbeeld te geven en vrienden en kennissen in te lichten en aan te zetten dit voorbeeld te volgen. Het gaat hier niet om almoezen te vragen noch te geven. Het is eene zeer goede en opbrengende geldplaatsing in eigen zaak, waar we de meesterschap niet aan anderen moeten overlaten. Alle Redt U Zeivers begrijpen hun plicht en schrijven zonder wachten in op onze kapitaalsverhooging. RS perso- >rengt AAR- vangt daan- ver de £)c opkQujgt was minder goed 1 Ma-3^8 eerste maal- Vele aandeel- (Sintbouders hadden zich akkoord ver klaard vanaf de eerste bijeen- Hö-komst en een groot deel hiervan kladden zelfs reeds ingeschreven 9 totopde kapitaalsverhooging. 55.67, Een honderdtal leden, ook dra- Kerkgers van kasbons en spaarboekjes waren aanwezig. rraag. Qe Voorzitter B. Schockaert BBMDpende de zitting om 2 3/4 ure. Aan de bestuurstafel namen plaats de heeren Ruyssinck, Meert, Pos- uwenscmiers' Van den Haute, Coppens eenbeheerders, en de heeren Schol- ilENlaert, Baten en Vermoesen, toe- vaar-2icj,terS( jjCer Caudron, bestuur leder. De heeren F. Wynant en A. 4Moens deden zich verontschul digen. Na een dankwoord van den Voorzitter, werd het woord ver- 'AFFleend aan den heer O. Caudron, a. bestuurder die de dagorde ont- van wikkelde en punt voor punt aan ™n9- de stemming der Algemeene Ver gadering onderwierp, ïmer. Over verscheidene punten wer- ^en opwerpingen gedaan en vra gen gesteld, die naar voldoening door den heer Bestuurder werden beantwoord. •ond* Bij eenparigheid van stemmen iit te wer<^ ieder punt en vervolgens heel de voorgestelde dagorde ieim- goedgekeurd. den De AlgemeeneVergadering was eenparig akkoord 1. Het maatschappelijk kapitaal te brengen op minstens 2.000.000 frank. 2. De voorgestelde en in ons blad verschenen veranderingen heer aan de standregelen te wettigen. De dagorde opgewerkt zijnde heer t, 4, )•- foon heer Gehouden op 10 Februari 1935. gaf de heer Caudron eene uiteen zetting van de manier waarop de kapitaalsverhooging zou geschie den en deed een oproep opdat alle leden van Redt U Zeiven aandeel houders zouden worden. De spaarders kunnen een deel hunner gelden omzetten, ook de houders van kasbons. Alle Redtuzelvers en vrienden onzer Vereeniging moeten mee werken opdat onze maatschappij zou in orde komen met de wet geving en de rang zou krijgen wel ke haar naar recht en rede toe komt. Hij waarschuwt de boeren te gen zekere personen die er belang bij hebben onze Vereeniging klein te krijgen en drukt verder zijn ge noegen en dank uit dat reeds vóór deze stemming tientallen van leden naar ons bureel kwamen om hun plicht te doen en eene kapi taalsinschrijving of vermeerdering te nemen. Het bestuur zal het voorbeeld geven en rekent verder op het gezond oordeel en den goeden wil van alle Redt U Zeivers. De vergadering sloot in de beste stemming, en bewees eens te meer dat onze Vereeniging overtuigde en trouwe leden telt. We schreven over eenige we ken een artikel over de uitvoer van aardappelen en wezen op het feit dat de Nederlandsche verkoo- pers van aardappelen ons de markt afnemen in Spanje en Portugal door het feit dat hen vanwege de regeering eene exportpremie van 10,80 fr. per honderd kilo wordt toegekend. We bewezen dat ons land, welke zooveel behoefte heeft aan uitvoer alle belang had, dat onze eetaardappelen naar buiten werden verkocht daar dit weer 15.000.000 frank in ons land zou binnenbren gen. Het was Van de andere zijde voor de kweekers een aanmoedi ging en onrechtstreeksche steun. Een klein toegeven vanwege de regcering zou hier groote ge volgen hebben zoowel voor de kweekers als voor 's lands eco nomie. i Onze ministers die de handen vol hebben met allerhande zaken, en bijzonderlijk met deze die wei nig uitstaans hebben met de land bouw, vonden het dan ook niet noodig deze wenschen in te wil ligen. Op 12 Februari kregen we een antwoord op ons schrijven van 24 Januari, schrijven die ge tuigt van een volledige onkunde en onverschilligheid j Als men ziet hoe andere regee ringen te werk gaan en vooral in Nederland, dan voelen we dat er te Brussel iets dient verandert, en dat het versleten en krakend wa gentje dient vervangen door een nieuw en aan de moderne tijden aangepaste inrichting. We geven hieronder het ant woord van den heer Directeur Generaal van het Ministerie van Landbouw. Wij protesteeren met kracht tegen de slenter, de onverschillig heid of vijandelijkheid aan de landbouwbelangen vanwege onze meesters te Brussel. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Ministerie van Landbouw Dienst voor Landbouw statistiek en Landhuishoudkunde. Brussel, den 9 Februari 1935. Heer Voorzitter. Ingevolge uw schrijven d.d. 23 janua ri, heb ik de eer U mede te deelen, dat het niet mogelijk is een uitvoerpremie toe te staan aan de aardappeluitvoerders. Ik vestig uw aandacht op het feit, dat het eischen van een vergunningsrecht op den invoer van zekere graangewassen, de inlandsche teelt van deze gewassen bevordert. Hoogachtend. Voor den Minister De Directeur-generaal. Den Heer O. Caudron. Bestuurder van Redt U Zeiven, de Vilanderstraat, Aalst. Het aardbeiënperceel in Februari. Er moet wat aan gewerkt worden, want weldra begint de groei. Het aardbeiënperceel heeft heel den Winter een treurig gezicht aangeboden, maar nu dat de dagen wat warmer zul len gaan worden, zal er weldra nieuw leven in verschijnen. Uit het hart van de plant zullen nieuwe kleine groene blaad jes te voorschijn komen, den aanvang van een weelderigen groei. (Zie vervolg op de 2de bladzijde,) II. Toen, in den loop van 1933, in enkele landen een gedeeltelijke economische heropleving plaats greep, en de minste verbetering van den toestand in Argen tinië uitbleef en het de landbouwers in de "Pampas,, van kwaad tot erger ging, besloot de regeering in te grijpen, de verbetering door alle mogelijke middelen uit te lokken. Einde 1933 kwam er een commissie tot regeling der graanprijzen tot stand. Hare bijzonderste opdracht bestond er in voor de drie groote Argentijnsche uitvoerproductenhet koren, het lijn zaad en de maïs een loonende basisprijs vast te stellen, aan denwelke ze de over tollige granen zou opkoopen om deze op geschikte oogenblikken in het buiten land van de hand te doen, zelfs met ver lies indien de wereldmarkt het niet an ders toeliet. Het werd haar, echter, op het hart gedrukt de wereldmarkt der granen nog niet meer te ontredderen door onbezon nen verkoopen en evenmin een op- hoopingspolitiek te voeren gelijk de Farm Board in de Vereenigde Staten en de Graanpool in Canada. Gelijk ge weet heeft deze politiek ten doel een verhoo ging der graanprijzen uit te lokken met een der offerten achteruit te houden, om, bij een gebeurlijke prijsstijging, deze op de markt te werpen en van de ver hoogde prijzen te profiteeren op het ge vaar af een nieuwe inzinking, een "boom,, gelijk men dat in Amerika noemt, te doen ontstaan. Het lag geenszins in de bedoeling van de Argentijnsche regeering winsten te maken. Haar groote doel bestond er in het leven der landbouwers terug drage lijk te maken met hun een loonende prijs voor hun producten te doen bekomen. Het gebeurlijk verlies dat er zou uit ont staan, zou door de diensten van het wisselfonds worden vergoed. En dit ge dacht was nog niet zoo slecht. Men weet dat Argentinië, op het voorbeeld van Engeland voortgaande, gelijk trouwens al de Zuid-Amerikaansche staten, zijn munt ontwaardde. Er werd om de rege- ling der vreemde deviezen te leiden een wisselfonds ingesteld. Een gedeelte der s voorhanden zijnde deviezen werden bij j opbod aan de meest biedende invoer ders verkocht. En h»t is uit deze winst dat de regeering de verliezen, door het komiteit voor de regeling van de graan prijzen geleden, zou goedmaken. Dit comiteit was nog maar amper in werking getreden als er een merkelijke verbetering op de graanmarkt intrad. In hoever deze aan de tusschenkomst van dit komiteit te danken is, is niet met ze kerheid te zeggen. Er zijn nog andere factoren in het spel, die niet zuiver Ar- gentijnsch waren, maar zich op al de vrije graanmarkten deden gelden. Al onze lezers hebben voorzeker reeds hooren gewagen over de "Interna tionale Graanconferenties,,, die, nu hier, dan daar gehouden worden. Te Rome, te Londen, te Budapest en waar weet ik nog. Het doel dezer bijeenkomsten, j waar de groote graanvoortbrengende landen op vertegenwoordigd zijn, be staat er in, door kunstmatige middelen, de productie te beperken. Een kleiner aanbod heeft, immers, gewoonlijk een prijsverhooging voor gevolg, en 't is bijzonder onder de te lage graanprijzen dat de landbouwers ten gronde gaan. De Vereenigde Staten, Canada, Australië hebben zich t' accoord gesteld op een beperking van de met graan be zaaide oppervlakte. Gelijk we het in het eerste artikel hebben aangetoond, is Ar gentinië daar niet voor te vinden. En heeft daarvoor gegronde redens. Het doen voorkomen dat Argentinië wars blijft voor elke internationale toenade ring inzake de gezondmaking van de graanmarkt, gelijk het gedaan wordt, is naast de waarheid praten. Stelt u in Ar- gentinië's plaats. Argentinië is een op en top landbouwland, dit wil zeggen dat het ge^n gedeelte zijner bevolking naar de nijverheid kan overplaatsen gelijk de Vereenigde Staten en Canada, het kan zijn landbouwvoortbrengst niet beper ken gelijk deze landen zonder een deel zijner bewoners onrecht aan te doen en zoo rijk is het evenmin dat het de land bouwers schadeloos kan stellen voor de braakliggende velden gelijk de Veree nigde Staten. Al hetgeen het kan doen en het heeft het gedaan is een ver andering in den aard der culturen in voeren. Niettegenstaande de halve mislukking der Graanconferenties, is, in den loop van 1934, de toestand op de interna tionale graanmarkten stillaan verbeterd. De droogte en de mislukking van den oogst in de Vereenigde Staten waren er de bijzonderste oorzaken van. Argenti nië, waar de oogst rijker was dan ooit, profiteerde van deze voordeelige con junctuur in zooverre dat, in het begin van 1934. van de verdere tusschenkomst van het Comiteit voor de regeling der graanprijzen kon afgezien worden. Wel iswaar trad later vanher een daling der graanprijzen in, nochtans bleven ze sindsdien boven de door de commissie vastgestelde basisprijs. Alhoewel de officieele cijfers aangaan de uitvoer over het jaar 1934 nog niet werden bekend gemaakt, toch weet men reeds dat hij merkelijk heeft toegeno men en dit aan veel betere prijzen dan het jaar te voren. Van 1 Januari tot 30 Oktober 1934 voerde Argentinië 4 mil- lioen ton koren uit tegen slechts 3.600.000 ton gedurende hetzelfde tijd perk van 1933. Gedurende hetzelfde tijdverloop steeg de uitvoer van maïs van 3.900.000 ton tot 4.680.0C0 ton. Voor hetgeen het lijnzaad betreft werd de gansche oogst aan goede prijzen van de hand gedaan. Gelijk men ziet heeft het comiteit slechts weinig hoeven in te grijpen en het spreekt dan ook vanzelfs dat de ver liezen niet hoog in de papieren loopen. Trouwens, door de verhooging der graanprijzen was het haar mogelijk het meerendeel der stocks zonder verlies te verzetten. In Juli 1934 en dit is het eenige officieele cijfer dat ons daarom trent onder het oog kwam cijferde het verlies zich op 10 millioen peso-pa pier. De moeite niet waard om over te spreken indien men weet dat de winst door het wisselfonds verwezenlijkt, op ditzelfde oogenblik, de 50 millioen peso papier benaderde. In ieder geval, indien de graanprijzen zich in den loop van dit jaar handhaven, beter nogiets stijgen, en de oogst nor maal mag zijn, dan belooft het jaar 1935 voor Argentinië zeer bevredigend te verloopen. In het beoordeelen van den toestand, immers, mag men niet vergeten dat de graanvoortbrengst in Argentinië gesta dig toeneemt. De Argentijnsche boeren zitten niet stil. De uitgestrekte pampas, die, om zoo te zeggen voor hun deur liggen, wachten op ontginning en be bouwing en wat kost het de landbou- werr, geholpen door de techniek, deze vlakten tot vruchtbare velden om te schapen In 1929/30 beliep de graan voortbrengst op 44 millioen kwintalen in 1931/32 op 60 millioen; in 1932/33 op 64 millioenen in 1933/34 op 70 mil. De vooruitgang, zoowel in prijzen als in de productie, kon niet anders dan heel de bevolking ten goede komen en ook Europa profiteert er van, vermits de in voer van gemanufactureerde goederen toeneemt. We bezitten nog geen cijfers over 1934we weten enkel dat de ver hooging van den Argentijnschen buiten- landschen handel gedurende de eerste zes maanden van 1934 met ruimschoots 200 millioen peso-papier was toegeno men tegen het jaar te voren. De han delsbalans van haren kant, die, lange jaren deficitair sloot, boekte op hetzelfde tijdstip een overschot van 212 millioen pesos, hetgeen met de beste jaren voor de crisis kan vergeleken worden. Argentinië overwint de crisis, onte gensprekelijk voor België is er, echter, een schaduwzijde. Alhoewel onze invoer uit Argentinië eerder toeneemt, vermin dert onze uitvoer naar Argentinië. Zijn onze prijzen te hoog Is onze handels- dienst defect Keert Argentinië zich van onze goederen af Deze en nog andere oorzaken liggen aan onzen achteruitgang ten gronde. Nochtans, bezitten we een betere kans dan hier om de reciprociteit in de handelsruilingen toe te passen Waarop wacht de regeering om te >f voor i Intrest, intrest, g, stren- Wel- ïo Van- 4, tt Groot- 25, Tie- Wieze- nhoutf, zen van q Kijk reydels, r inge- tats ge- ïwfeest- zakking rk zon-l ■»B8aHII£9

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1