Wraakroepende toestanden op onze buitengemeenten Bij dc Begrooting van het Leger Kapitaalsverhoging r° Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers De Belgisch-Nederlandsche Handelsovereenkomst gesloten NOORWEGEN. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven ZONDAG 10 MAART 1935. 'y - PrQi 25 eeadtm 17de JAARGANG Nr M5 ader ande- I als is en men Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons iureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. rs, we rs, vo intn enEe Dorp Werkgelegenheid, geen almoezen. en ti Iemand die bij winterdag het eluk of het ongeluk heeft langs nze buitengemeenten te reizen, betzij te voet, per flets of per auto, tal zich meermaals met verbitte- ing de vraag hebben gesteld oe is het mogelijk dat men van erkloosheid durft spreken wan- heer op iedere gemeente werk is lin overvloed, wanneer de straten eter gelijken op modderpoelen, et putten en krochten, terwijl de grachten en beken toegeslijkt lig- «e liegen, zoodat alles zou doen geloo- e^af n k*er 9een menschen wonen ?kcht°f ^unnen wonen 1 volbn Die toestand is een ware schall ij. de voor de gemeenschap en er Beljjestaat alle reden om daaraan ccmbiggn einde te stellen. Naar het schijnt heeft onze Re geering een plan opgemaakt om Z^werk te verschaffen door het doen jd 'uitvoeren van openbare werken. '31. Welke werken zullen worden aar 'uitgevoerd en waar is nog niet jgj^gekend, maar gewoonlijk vergeet en Lmen de landelijke gemeenten en ste schijnt men in de Regeeringskrin- Ie», gen niet te weten welke dringende l2'7 i/ei anderingen er op onze buiten- 'héo vgemeenten dienen gedaan. g' Grc Al de straten dienen verbreed te wi?n Verlegd, 9rac^ten cn beken denhoflekuischt, de krommingen der aezen^anen weggenomen in een Breydwoord, de wegenissen op onze t'dorpen dienen zoo goed en zoo ieuwftproper gemaakt als in de bijzon derste straten onzer steden, a" 1 En waarom niet Moet men van deze gelegenheid geen gebruik ERSmaken om een einde te doen stel len aan den middeleeuwschen ^slenter onzer gemeentebesturen, /AAen aan de modder- en slijkfabri- catie onzer buitenwijken itvai Indien de Regeering waarlijk krachtig wil doorwerken zullen de ''noodige budgetten worden ge stemd voor deze werken en zal iel Mgeen werkloozensteun worden uit- n, (Sibetaald vooraleer onze dorpen verlost zijn van hun ellendige 9' modderpoelen. [en t a 9 ti 65-6| Kei ivraa We zonden dan ook een schrij ven naar den Minister van Open bare Werken om hem speciaal te wijzen op den toestand^onzer bui tenwegen, hem vragende dezelve niet te vergeten in zijn plan voor werkverschaffing. De Burgemeesters van hunnen kant moeten samenwerken met ons, en aan den Minister dezeifde wenschen overmaken. Met een weinig goeden wil zullen onze boeren binnen een paar jaar dezelfde wegen bezitten als de stadsmenschen. Ze hebben dat recht Hieronder volgt den brief aan den Heer Minister van Openbare Werken Aalst, den 6-3-1935. Excellentie, Onze vereeniging nam met genoegen kennis van de plannen dec regeering inzake werkverschaffing aan de werk- loozen door het uitvoeren op staatskos ten van openbare werken. Het weze ons toegelaten Uwe wel willende aandacht te trekken1 op den ellendigen toestand onzer landelijke wegenissen. De groote verkeersbanen in ons land zijn zeker vatbaar voor ver beteringen, maar de binnenwegen in onze gemeenten zijn bij winterdag echte modderpoelen. Terwijl tal van werkloozen vervelend rondzwerven en niet weten hoe den tijd door te brengen liggen de grachten toe geslijkt en zijn de wegen onbruikbaar. De toestand is onwaardig voor een be schaafd land. We durven U vragen de burgemeesters der kleine steden en ge meenten te verplichten de werklooze bevolking werk te geven, door het leggen en verbreeden der wegen, het kuischen van beken en grachten en vele andere noodzakelijke verbeteringen. We vragen U dringend een groot deel der door U voorziene kredieten voor te behouden voor de verbetering der binnenwegen. Het is onzin de werk loozen te betalen voor werkloosheid wanneer er werk in overvloed is, wan neer de bewoners onzer dorpen en af gelegen wijken verplicht zijn bij winter dag door modder en slijk te trekken. We durven verhopen. Excellentie, dat dit zeer dringend en aktueel vraagstuk Uwe aandacht zal waardig zijn en bieden U, de verzekering onzer Volkomen hoogachting. Aan zijne Excellentie de Minister van Openbare Werken, Brussel. Onze Landbouw opnieuw het kind der rekening 7 ouwe n ee Volgens een officieele mededeeling hebben de Belgisch-Nederlandsche be- waai sprekingen, in uitvoering der besluiten 7 genomen op de vergadering van de Hu floudblokstaten te Brussel den 20 Okto- ber 1.1. geleid tot een overeenkomst, h A, welke eerstdaags zal onderteekend wor- 1*1 den. Nopens den inhouden de draagkracht van de nieuwe overeenkomst met Ne- FAB derland deelt de officieele mededeeling :n. der Regeering niets mede, terwijl in de n vai bevoegde kringen groote geheimzinnig- ening heid aan den dag wordt gelegd. Deze ■n houding laat niets goed vermoeden voor onzen land- en tuinbouw welke eens te nmei meer als ruilmunt zullen gebruikt zijn om toegevingen te bekomen voor onze hum /ilas nijverheid. Wat ons in dit vermoeden sterkt, is het bericht opgenomen in De Maas bode van Zaterdag 2 Maart, luidende dat men in Nederlandsche kringen niet ontevreden is over de handelsovereen komst. Zelfde bericht zegt verder in diplo matische stijl dat voor den uitvoer van landbouwprodukten de nieuwe toestand eveneens niet ongunstig is voor Neder land. Deze diplomatische taal laat voorzien dat onze land- en tuinbouw opnieuw het kind der rekening zullen zijn in de afgeslofen overeenkomst met Holland. Nochtans is de toestand van onzen land- en tuinbouw zoo hachelijk dat nieuwe offers op het huidig oogenblik voor hen de ondergang beteekenen. Zulks werd onlangs nog aangetoond door de interpellatie van de heeren Volksvertegenwoordigers Maes, De Vleeschouwer, Van den Eynde, Blavier in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers en door de motie van den Hoogen Tuinbouwraad aan den Minister van Landbouw. De ministers van Buitenlandsche Za ken en van Landbouw hebben de inter- pellanten alsdan wandelen gestuurd met eenige mooie algemeene beloften en met de verzekering dat de onderhandelingen gevoerd worden in verstandhouding met het Ministerie van Landbouw. Zij wis ten nochtans goed op dit oogenblik dat zij aan Spanje reeds merkelijke toege- 1 vingen hadden gedaan en dat zij ook aan Holland ten nadeele van onzen land- en tuinbouw aanzienlijke verrui ming van den invoer zouden toestaan tot uitbreiding van den uitvoer onzer nijverheidspiodukten. Wij walgen voor dergelijke judas- praktijken en dubbelzinnigheden. Voor de dictatuur der groot-flnancie, j welke met de medeplichtigheid van en- kele pseudo-demokraten het land be stuurt, zijn echter alle middelen goed van 't oogenblik dat de belangen der groot-nijverheid gered worden, zelfs moest onze land- en tuinbouw er door tot den ondergang gedoemd worden. Voor de verruiming onzer handelsbe- j trekkingen met Holland zijn alle verdere offers ten laste van onzen land- en tuinbouw volstrekt onredelijk en onmo- mogelijk omdat onze nijverheid in de economische betrekkingen met dit land reeds merkelijk bevoordeeligd was ten nadeele van onzen land- en tuinbouw. De officieele statistieken betreffende de handelsbalans tusschen Holland en België wijzen toch uit dat 1) De uitvoer van België naar Hol land voor de land- en tuinbouwproduc ten bedraagt: 18.5.496.000 fr. voor nietlandbouwproducten 1.581.094 000 f. 2) De uitvoer van Holland nqar Bel gië bereikt voor land- en tuinbouw producten 826.036.000 fr.voor niet landbouwproducten 919.498.000 fr. Op 100 fr. Belgische land- en tuin bouwproducten-uitvoer naar Holland voert dit laatste land voor 450 fr. land en tuinbouwproducten uit naar België. Integendeel op 100 fr. Belgische niet- landbouwproducten-uitvoer naar Ne derland voert Nederland slechts voor 57 fr. niet-landbouwproducten in Bel gië in. Deze statistieken toonen ook aan dat voor de uitbreiding der handelsbetrek kingen tusschen Nederland en België onze land- en tuinbouw volstrekt geen verdere toegevingen meer kan doen. Onze landbouwers eischen dus met klem dat de volksvertegenwoordigers en senators die hen in de Wetgevende Kamers vertegenwoordigen ongenadig de nieuwe handelsovereenkomst met Nederland verwerpen en bestrijden in dien zij iedere toegevingen behelst ten i nadeele van hun bedrijf. Zij die de crisis overwinnen j Noorwegen verdient opnieuw Igeld Sonntag Morgen III. De Vischvangst. Rijker dan het moederland zijn de "kolonies» in en op het water. Over een lengte van 3400 Km. worden de Noorweegsche kusten door de zee be- spoeld, die voornamelijk langs Finmar ken en de Lofoten, uitzonderlijk rijk aan visch is. Naast Engeland is Noorwegen dan ook de grootste vischproducent. De voortbrengst wordt, goed jaar door slecht jaar, op ruim 600 millioen kilo geraamd. De Noorweegsche visschersvloot telt ongeveer 20.000 vaartuigen, waarvan 3/4 door motoren wordt voortbewogen. In 't algemeen mag men aannemen dat de Noorweegsche visscher eigenaar of mede-eigenaar van 't schip of het visch- materiaal is. De uitbating is meestal ge baseerd op de verdeeling der winsten onder de bemanning. Het is gemakkelijk te begrijpen dat Noorwegen de dagelijks gevangen hoe 1 (Zie vervolg op de 2de bladzijde,) i Wij hebben de bespreking dezer zaak een week uitgesteld om intusschentijd te vernemen welke kritiek de vaderland- sche pers zou uitbrengen tegen de mas sale uitgaven, in de begrooting van landsverdediging voorzien maar die pers zwijgt als stom en vermoord 't is maar wanneer het onze landbouwbe langen betreft dat deze bladen een grooten mond opzetten om alles neer te halen wat in 't belang van de boeren onmisbaar blijkt of hun lot eenigszins zou kunnen verzachten. De bescherming van den landbouw wordt daar voorge steld als den ondergang van het land de honderden miljoenen aan de oorlogs voorbereiding besteed, worden daaren tegen beschouwd als het allereerste en noodigste middel tot de maatschappelij ke zaligheid. Men kan ons tot heden gelukkiglijk nog niet verbieden er een andere mee ning op na te houden. Ieder ontwikkeld mensch moet antimilitarist zijn om rede nen van gevoel, van geweten en van verstand de oorlog is en zal steeds rampvol en misdadig zijn hij is en blijft een aanslag tegen de echte zedelijkheid en tegen den waren godsdienstzin. De Vlamingen in het bijzonder moeten daarbij nog inzien dat hun bloed reeds meermaals gevloeid heeft voor belan gen die met hun eigen volkswelzijn wei nig te maken hebben. Maar zelfs indien wij militaristen wa ren, zouden wij nog niet akkoord gaan met de huidige inrichting van het leger, met zijn doelstelling, noch met het ge bruik der ontzaglijke sommen, welke er ondoelmatig aan besteed worden. De inrichting deze is gansch ver ouderd en beantwoordt niet meer aan de gruwelijke moderne eischen. Als men bedenkt dat men er op onze dagen nog paardenvolk op nahoudt, zooals ten tijde van Napoleon 1 Welk mooi mik punt biedt zulks voor vliegers, voor gas aanvallen en voor alle gemotoriseerde vijandelijke krachten 1 Zelfs de volmaakste legers van kleine landen, zooals wij er in den laatsten oorlog gezien hebben, zullen zich op eigen bodem niet vrij meer kunnen be wegen, tenzij met het aanhoudend ge vaar van door luchtaanvallen uitge moord te worden. Welke forten en wel ke afweerbatterijen zullen den vijand beletten onze open of versterkte steden uit de lucht te bombardeeren Alleen een sterk luchtleger zal nog verdien stelijk werk kunnen verrichten. Daar om mag men gerust zeggen dat de Bel gische staf, naast een gedeeltelijke mo derne inrichting, zich tevens nog bezig houdt met methoden uit den tijd der Oude Belgen. Zijn doelstelling zoo wij het goed voor hebben bestaat deze hierin den vijand tegenhouden aan de grens, en dit ten koste van eiken prijs, in plaats van een geregelde achteruitwijking naar mogelijke helpers. Generaal Hellebaut en luitenant-kolonel Riquette hebben deze doelstelling lang veroordeeld. Zij zal ook als gevolg hebben dat het Bel gisch leger, voor min of meer onbepaal- den tijd, alleen de woedende aanvallen zal moeten doorstaan van een over- machtigen vijand. Een geweldige fout bij deze doelstel ling is het feit dat Duitschland als de eenig denkbare vijand wordt be schouwd. De mogelijkheid dat de Fran- schen, die in den loop der geschiedenis onzen bodem honderd twintig maal als vijand betraden, hun oude gewoonte en liefhebberij zouden kunnen hernemen, wordt tataal uitgesloten. De Fransch- Belgische grens ligt heelemaal onver- sterkt. Is dat, geredeneerd naar Belgi schen geest, voor Frankrijk geen uit- noodiging tot den wals en tevens voor Duitschland geen uitdaging Het ondoelmatig besteden van de gelden Wij willen waarheidshalve be kennen dat er ook op de begrooting van landsverdediging wat bezuinigd werd, maar niet in de mate van het mogelijke of het noodige, en dan nog meest in het nadeel van den gewonen soldaatzoo werden de vergoedingen aan de eenvoudige miliciens verminderd met 21 miljoen frank, terwijl op de wed den van de officieren maar 32 miljoen werd afgenepen... In den toekomstigen oorlog zal het handwerk bij het vermoorden van menschen ook niet meer van tel zijn, dat edel bedrijf zal wetenschappelijk en me- kanisch uitgevoerd worden, evenals de arbeid in de nijverheid. Waarom dan al dien kostbaren tijd verspild aan aller hande nuttelooze oefeningen in de ka zerne en in het kamp Militairen van beroep, zooals de medewerker van de Dernière Heure Rouvroy, hebben bewezen dat vier maand dienst vol doende is, om den soldaat zijn mensch- lievend beroep volledig aan te leeren. Ook generaal Selliers de Moranville verklaarde in 1928 dat de zesmaanden- dienst volstaat en dat men daarmede minstens 53 miljoen per jaar bezuinigen kan. Waarom dan onze jongens gedurende 8 maand tot een jaar onder de wapens gehouden De heer Calonne. die den oorlog me degemaakt heeft en die wel een rasechte vaderlander blijkt te zijn, verklaarde in den Senaat dat er tegenwoordig 1200 officieren te veel zijn en dat men door een verstandige herinrichting van het leger wel 200 miljoen kan uitsparen. De officieren van het voetvolk be schikken nog steeds over den luxe van een paard, dat veel onkosten en geen nut bijbrengt hun ordonnans alleen kost aan de schatkist 15000 fr: in't jaar. De wedde van den generaal-majoor bij de rijkswacht staat in de begrooting vermeld met de som van 95,000 fr. Zou die man dat niet voor een beetje minder kunnen doen Wij zijn er alleszins van overtuigd dat men voor dat baantje liefhebbers genoeg zou vinden tegen 50,000 fr. Veel hoogere officieren trekken hun volle wedde, met daarbij een groot pen sioen voor invaliditeit. Hoe verklaart men zulke verkwistingen in krizistijd De militaire muzieken hebben eigen lijk geen reden van bestaan en vergen groote uitgaven. Op de begrooting van de rijkswacht zouden eveneens verscheidene miljoe nen kunnen uitgespaard worden. Er zijn trouwens 789 manschappen te veel. Maar Minister Devèze houdt niet van groote besparingen in zijn departe ment, en daar hij geen vlaamsch mi nister is, moet hij noch buigen, noch toegeven. Wanneer men zoo even de begroo ting van landsverdediging doorbladert, staat men verstomd over den goochel- dans met de miljoenen het budjet van landbouw is, daarbij vergeleken, maar een arm stiefkind. Alles bij mekaar gerekend kost de landsverdediging ons nog jaarlijks om trent één miljard frank. Om wat te verwezenlijken Wij gelooven niet aan den vrede die moet gewaarborgd worden door forten, kanons en stikgassen. Voor een klein land in het bijzonder gelooven we dat een groot leger dezelf de gevolgen moet medebrengen als een slecht geplaatste donderroede op een hoog gebouw, geen afweermiddel dus, maar een aantrekkingspunt voor ^het gevaar. rfaaigdiiiHMH saaaaa We ontvangen volgend schrijven, welke we hier weergeven, alsmede ons antwoord dat dienen kan als inlichting voor alle belanghebbenden. MIJNHEEREN, Ik ben wel bereid mijn plicht te doen en een goede som in te schrijven op de kapitaalsverhooging van Redt U Zei ven. Ik zou nochtans eerst willen weten voor hoelang mijn geld vast staat en wat er moet gedaan worden om het in geval van nood terug te bekomen. ANTWOORD Het geld in onze maatschappij in aandeelen geplaatst, kan volgens de standregelen telkenjare worden teruggevraagd. Dit moet ge schieden van 1 Januari tot 30 Juni van elk jaar. De uitbetaling geschiedt alsdan Maart daaropvolgend. HHpMMWI Elt 4 LI

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1