NEI Hoeveel Redt U Zeivers deden hun Plicht OP HET HELLEND VLAK Voor een actieve politiek van Openbare Werken pelij OPBOUWEN OF AFBREKEN? ZITDAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers iaeys dts Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 24 MAART 1935. PrQi 25 «entieia 17de JAARGANG Nt &47 aanko :rs en i ROOJ tenen- liperij lLST dan ei KKEft :elfs it jzondei gerand Abonnementsprijs 12 £r. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie s De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. ard als erns et Riemen uw e >eken, van t izen. og sk trbozg sselstul ienen Aalst arste li terbri alle al jfeslacli i volbi zing. I: Be uxeml ad em De oproep vanwege het Bestuur van de S.M. Redt U Zeiven maakte algemeen goeden indruk bij de leden. De laatste dagen kwamen tal van Redt U Zeivers aan de kassen te Aalst, teneinde hunne aandeelen te vermeerderen of nieuwe inschrijvingen te nemen. Het Beheer dankt van harte deze leden die vanaf den eersten oproep hun plicht hebben gedaan. Het hoopt dat al de anderen zullen volgen en dat we binnen enkele weken aan de Regeering zullen kunnen meedeelen dat de S.M. Redt U Zeiven 2 millioen kapitaal bezit en dus in regel is volgens de wet. «Alle Redt U Zeivers aandeelhouders» is en blijft onze leus Daarom hernieuwen we onzen oproep opdat alle leden ten spoedigste zouden inschrijven, elk naar zijn vermogen. Hoever staan we We geven hieronder een beknopt verslag van de gang der zaken Tot hiertoe werden 37 nieuwe aandeelhouders aanvaard met een bedrag van 166.300 fr. 28 oude aandeelhouders deden hunne aandeelen vermeerderen met 255 250 fr., zoodat we in totaal op onze kapitaalsvermeerdering 421.550 fr. hebben kunnen boeken. De hoogste inschrijver was 50.000 fr. de kleinste 50 fr. Het gemiddeld bedrag der inschrijvingen per persoon komt op circa 6500 frank. Laat ons zeggen dat dit een schoon begin is en eene aanmoe diging voor dezen die het nog niet hebben gedaan. De komende weken worden ALLE Redt U Zeivers verwacht. De laatste dagen waren uiterst vrucht baar aan allerhande verbluffende nieuws berichten, zoowel op binnenlandsch als op buitenlandsch gebied. Op eigen bodem zagen we een ver woeden aanval tegen den frank, de reis van een heel stel ministers naar Parijs, de immer stijgende jacht op vreemde deviezen, de reglementeering van den gouduitvoer door een paar besluitwetten en een nieuw krediet van een half mil jard tot hulp aan handel en nijverheid en zoogezegd ook aan den landbouw. Het ontslag van het kabinet Theunis, verleden Dinsdag, was het gevolg van al deze gebeurtenissen. Op het buitenlandsch front zijn voor al van belang de invoering van den tweejarigen militairen diensttijd in Fran krijk en de opzegging door Duitschland van de ontwapeningsvoorwaarden van het Verdrag van Versailles, met als on middellijk gevolg het in voege brengen van den algemeenen dienstplicht. >ERS e pen bret VAA intvar c Maa (over >tel M in, (Sl ag, Hi gen i in 9 t 65-6 Kei nvraai In België is de financiëele en ekono- mische toestand maar niet vlot te krijgen. Hoe'zou het ook anders, na het finan- ciëel en politiek poesjenellenspel dat we hier jarenlang beleefd hebben De regeering der volmachten, die er zijn'moest om vlug, degelijk en afdoend werk te leveren, is op de vlucht gesla gen, na maandenlange proefnemingen, aarzelingen en geleuter met koninklijke besluiten. De bankiers die den frank moesten redden, hebben hem nog wat zieker laten worden dan hij vroeger was. Zeshonderd millioen frank werden verleden week, zoo maar zonder beteu geling naar het buitenland gevoerd, waarvan tweehonderd millioen op één enkelen dag. De besluitwetten op de vreemde deviezen en op de kapitaals- vlucht zijn verschenen als de vogels gaan vliegen waren. Hadden we geen gelijk toen we hier schreven dat de laatste regeering ons geen vertrouwen inboezemde? En wat te zeggen van de politiekers, die het be stuur in handen geven van mannen die den durf noch de kracht bezitten om handelend op te treden De Belgische staatslieden zijn als de afgodsbeelden, waarvan men in de Psal men zegtzij hebben oogen, maar zien niet; zij hebben ooren, maar hooren niet 1 Sedert den wapenstilstand werden hier circa vijftien miljard frank uitgege ven aan bewapening Welk voordeel heeft de uitgave van die fabelachtige som aan de natie opgebracht En wat al goed had men op sociaal en ekono- misch gebied niet kunnen stichten met een verstandige aanwending van dat nationaal bezit Nu is het volk verarmd door de over dreven belastingen, geplunderd door de gesprongen banken en ontmoedigd door een jarenlang wanbeheer... Terwijl men in hoogere kringen zoo veel mogelijk het vet van de soep schep te, heeft men de werklieden en boeren verarmd En nu dat de groote vaderlanders vreezen, dat onze frank den dieperik dreigt in te gaan, vluchten zij met hun centen naar het buitenland I Bij deze tragische gebeurtenissen is het nog eens te meer gebleken hoeveel het nobele Frankrijk voor zijn kolonie België over heeftMinister Gutt zelf verklaarde immers dat, bij het bezoek aan Parijs, de Fransche Regeering wei gerde eenige economische toegeving van belang aan België toe staan. Frank rijk wil maar alleen het bloed onzer jongens in den oorlog Of de boeren en werklieden hier ver ders leven in welstand of in armoede, dat is voor Marianne van geen belang. Die reis naar Frankrijk is een harde maar welverdiende les. De bladen meldden ook het bericht dat op de Parijsche beurs het ontslag van het kabinet Theunis reeds een half uur gekend was, eer men er te Brussel iets van afwist. Wat zit er achter dat gekonkelfoes en in hoever is ons land nog zelfstandig Gansch het politiek gedoe draait hier op een hellend vlak en de uitkomst kan niemand voorspellen. Daarom eischen wij voor de toekomst regeeringsmannen, die alle misbruiken, ook van de hoogste kringen, willen en kunnen uitroeien, welke volledig vrij staan tegenover den modernen financie- god en volledig vrij tegenover Frank rijk, dat ons ekonomisch de keel dicht- i snoert, en waaraan het bloed onzer jon gens verkocht werd door het militair akkoord Het wachtwoord voor alle Vlamingen en in 't bijzonder voor al onze boeren moet zijnlos van de volks uitzuigers en los van Frankrijk Wij hebben ons de moeite getroost de berichten en mededeelingen over de Duitsche herbewapening, in de voor naamste Brusselsche bladen even in te kijken. Bij al die persbeschouwingen en uitingen van haat, moet men zich afvra gen of de groote lezersmassa van die bladen nog eenig besef heeft over waar heid en verdichtsel, daar het de walge lijke strekking van die pers zoo gemak kelijk blijft slikken. Wat is de eigenlijke toedracht der kwestie? Volgens het verdrag van Versailles moest Duitschland geheel ontwapenen maar daarna moesten de overwinnende landen ook tot dezelfde vredesmethoden overgaan.Duitschland ontwapende wer kelijk en dit c nder toezicht van de ge- alliëerde commissie. Italië, Frankrijk, België, Rusland en andere staten dreven daarentegen hun bewapening steeds hooger op. De overwinnaars hebben dus hun verplichtingen niet nagekomen en Duitschland meent daarmede het recht te hebben zich eveneens volledig te be wapenen het is er sinds langen tijd toe overgegaan en heeft nu den algemeenen dienstplicht ingevoerd. En nu staan we weerom waar we stonden in 1914 midden een van kop tot teen gewapend Europa, waarvan alle regeeringen in't openbaar luide ver klaren dat ze alleen den vrede willen, maar die in 't geheim alles in het werk stellen om den oorlog te bespoedigen. Het oude Europa met zijn bescha ving zijn haat en zijn corruptie, zal zichzelf verscheuren en plaats ruimen voor de opbloeiende rassen van het Verre Oosten het Geel gevaar dat zoolang denkbeeldig was, zou wel eens werkelijkheid kunnen worden door den onwil der Europeesche staatslieden zon der onderscheid. En waartoe moet het dienen de vol keren aldus tegen elkander in het harnas te jagen Dat begrijpen de gewone stervelingen nietmaar de kanon- en stikgasfabrikanten weten het des te beter de Engelsche wapenfabriek Vic- kers heeft in het afgeloopen jaar een nettowinst van 543,000 pond verwe zenlijkt en de dividenden tot 6 °/o ver hoogd... Europa danst op een hellend vlak zijn wapenfabrikanten juichen toe I... Leden die aandeelhouder wor den of hunne aandeelen vermeer deren, werken mee aan den op bouw van Redt U Zeiven. Leden die onverschillig toekij ken of hunne aandeelen vermin deren, helpen mee aan het afbre ken hunner maatschappij. Redt U Zeiven zal bestaan en bloeien met op bouwers. Afbrekers kunnen niet te rap tot de goede rede teruggeroepen worden. Alle klaarziende en goede Redt U Zeivers werken mee. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. In 't kader der werkloosheidbestrij- ding staat het vraagstuk der werkver schaffing aan het order van den dag, hier zoowel als elders. En niet zonder reden. De waan dat deze crisis een ge wone cyclische inzinking zou zijn, gelijk het al te lang tot onze schade werd vol gehouden, heeft gelukkiglijk afgedaan. Van dag tot dag groeit :.de overtuiging dat er nog veel tijd zal voorbijgaan eer weer al de productieve arbeidskrachten in een "hervormde,, economie zullen zijn ingeschakeld. Derhalve hoeft er iets anders, iets meer gedaan te worden dan het passieve uitbetalen van steungelden, die trouwens met het voortschrijden der economische verarming sedert lang beneden het le vensminimum van den minst eischenden arbeider zijn gedrukt. Een verlichting in den waarlijk on- draaglijken toestand wordt meer en meer gezocht in een positieve, een ac tieve werkverschafffngspolitiek en in die richting gaat ne voorkeur in 't algemeen naar het uitvoeren van openbare wer ken. We hadden het geluk omtrent dit zeer actueel vraagstuk een onderhoud te hebben met den E.H. Emiel Wauters, Aalmoezenier van den Arbeid, gehecht aan de vakschool "Cardinaal Mercier,, te Schaerbeek. Sedert 27 jaar houdt hij zich met het vraagstuk bezig. Dit mag velen verwonderen, nochtans is er niets eigenaardigs aan. Werkloosheid heeft er altijd bestaan. Bij het uitbreken van een crisis of enkel bij het leegvallen van seizoenarbeiders, stuurde hij er bij hoo- gerhand op aan om door middel van openbare werken er een einde aan te stellen. Het spreekt vanzelf dat de E.H. Wauters, in deze tijden van hoogen nood, niet werkloos bleef. Hij heeft een stelsel, een "plan,, uitgedacht dat, indien het werde toegepast, naar zijn raming 40.000 werkloozen aan een loonende bezigheid zou helpen. En hetgeen bij zonder van groot belang is hij heeft den flnancieelen kant van het vraagstuk nooit uit het oog verloren. Dit stelsel brengt niets nieuws, niets opzienbarend. Het staat slechts een betere, gezon dere regeling voor zoowel in het uit voeren der openbare werken als in hun uitbating. Het groote argument dat, naast het financieele, tegen het uitvoeren van openbare werken wordt ingebracht, is dat in de meeste gevallen de resultaten niet opwegen tegen de hooge uitgaven. Dit is geen los verwijt. De leiding rust dikwijls in verkeerde handen en de ge presteerde arbeid der ongeschoolde krachten blijft negenmaal op de tien ver beneden het normaal peil. Ter staving haalde de E.H. Wauters ons het voorbeeld aan van een burge meester uit een Vlaamsch stadje. De kosten voor het uitvoeren van een wei nig belangrijk werk overschreden vier maal de berekeningen der techniekers van het Ministerie van Openbare Werken. En dit voorbeeld staat niet alleen Gelijk dit waar is voor kleine of mid delmatige, zoo is dit ook waar voor groote werken. De diensten van het internationaal Arbeidsbureel die, gelijk ge wellicht weet. aansturen op een inter nationaal herstelplan tegen crisis door middel van openbare werken en daar een bevorderen van den vrede in zien, heb ben een lijst opgemaakt van groote werken die de gewenschte resultaten niet afwierpen en als middel tegen de werk loosheid, niettegenstaande de hooge uitgaven, slechts luttel bijdroegen. Vol gens de techniekers van het Interna tionaal Arbeidsbureel moet de schuld daarvan gezocht worden in een gebrek aan samenwerking tusschen de lokale en de regeeringsoverheden. Zoo denkt E.H. Wauters er ook over. Hij is de meening toegedaan dat er veel werken zonder voorafgaandelijke regeling, veel te langzaam en op tegen- i strijdige wijze worden uitgevoerd. Van daar dat een werk dat vruchtbaar had kunnen zijn, van weinig of geen nut is en meer op een geldverspilling dan op wat anders gelijkt. In dien gedachtengang is het volgend voorbeeld voorzeker de moeite waard om te overwegen. Vroeger dit is voor de crisis bracht de lijn Brussel-Tervuren aan brutto-ontvangsten amper 300 fr. per dag op. Gelijk ge weet werd de electri- flcatie dezer lijn ondernomen, eerst met slechts een spoor, later, naargelang de ontvangsten verbeterden, met stukken en brokken verder afgewerkt. Slotsom op dit oogenblik brengt ze, gedurende de drukste uren van den dag, 6000 fr. per uur op. En dit is nog niet alles. De electrifl- catie dezer lijn is bepaald vruchtbaar gebleken, hetgeen wil zeggen dat ze aanleiding heeft gegeven tot het uitvoe ren van een gansche reeks andere wer ken zooals het aanleggen van we gen. Een der bijzonderste tuinwijken van het land, 't Kapellenveld genaamd, heeft er eveneens veel baat bij gevon den. Daar waar deze wijk, om hare slechte verbinding met Brussel, meer en meer verlaten werd, heeft men er in den laatsten tijd huizen moeten bijbouwen. Dit eene werk, aarzelend uitgevoerd, heeft dus een gansche streek terug tot het leven gebracht. En gelijk het spreekwoord zegt voorbeelden trekken. Voortgaande op deze schitterende resultaten, hebben de Buurtspoorwegen onmiddellijk de elec- trificatie van de lijn Ter vuren-Leuven aangevat, met op ieder halfuur een ver trek. Dit maakt dat de bewoners van afgelegen wijken een betere verbinding met Leuven bezitten dan de hoofdstad. We hebben op dit voorbeeld nadruk willen leggen, want het is vandaar dat de E.H. Wauters op het gedacht is ge komen, werken zoo te schikken naar mate ze vruchtbaar zijn, het is te zeggen, andere werken om en rond zich doen ontstaan en juist om die reden den naam van "moederwerk,, verdienen. Werken moeten tot andere werken aanleiding geven. In zijn radio-rede van over paar Za terdagen heeft Minister Rubbens breed voerig uitgeweid over de Nationale Arbeidscommissie. Ze is geroepen, in dien ze den noodigen regeeringssteun ontvangt, om nuttig werk te verrichten. Te Antwerpen werd reeds de eerste spade gestoken voor het wegruimen der "wallen„. Voor Luik zijn er ook reeds uit te voeren werken in 't vooruitzicht gesteld. De wagen is aan 't bollen. Minister Rubbens verzekerde dat de voorstellen talrijk binnenloopen. In tegenstelling met hetgeen er gewoonlijk beweerd wordt, blijven er in België nog een mas sa werken uit te voeren. Het is echter niet voldoende werkloozen aan den ar beid te stellen, er moeten ook zekere elementaire voorzorgen getroffen wor den. En de eerste is wellicht deze dat de voorkeur ga naar de werken die zijn als een begin, beter als een eerste schakel van een lange keten andere werken. Want dit is het eerste middel om de werkloosheid gevoelig, maar ook gesta dig achteruit te dringen. In een tweede artikel zullen we de uit te voeren werken, naar die maatstaf in zeven groote wegen geschikt, aanha len, telkens van een typisch voorbeeld vergezeld. van Rechtskundige Dienst wordt ge- houden op Zondag 7 April van 10-tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. De Staatslandbouwkundige Coulier te Dendermonde, zal zitting houden in ons lokaal den eersten en derden Zater dag vaa iedere maand, van 11 tot 12 uur. De heer Coulier mag kosteloos ge raadpleegd worden over allerlei land- i bouwaangelegenheden. :>dsdien tv' I lercq, K v Breyc der li plaats Eeuwfe ipgzakk werk i aak.

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1