/rienden en vijanden van den appelaar. AMMONIAKSUIFAAT Heel de Wereld rond VOOR DE BEETEN ize COMPTOIR WILDE HOP. WKsmmm- \an hun Deurken... Vlaamsch Economisch Verbond ®t20% wl Lentestikstofmest Aan uwe teelten, aan uwe weiden Geeft hij de STIKSTOF aan lage PRIJS* F oor al mee banhbewer- hingen geldplaatsingen Zondag H April 1935- DB KOORNBLOEM 35. ;clc. n. aren. n verk® zaden. 77/ 79 101, 101 83, 90, 91 78, 158, Aan hun deusken In de zonne, Een gebruik van eiken dag, Zfjn vier vrouwkers Neergezeten In gepraat en in gelach. Ieder heeft wat Te vertellen Over dit en over dat; Nu eens deze Dan de gene Wordt genomen op hun "blad,,. 103, 105, Hoor hun tongske Maar eens raat'len... 't Komt op geen paar uurtjes aan Wie toch heeft hun Te verwijten :iw. 99, Dat zij soms een praatje slaan iw. 101, Van de fouten En gebreken Waar zij zelf zijn mee behept. Door hun man wel Eens verweten, Wordt geen woordeken gerept. iw.101 102, Moeder, zegt een Stoute jongen, nans ■■■■■■■■bhsbbhihbsisbbhh w. 106 w. 107, w. 102, w. 103, 91 82, 87 £2 Is mijn broeksken al gelapt 22 Zijn mijn kouskens q. Al gestopt... en /et 88 Hcbt fle nu 9®noeg iw. 81 Fons Van de Maele. al los.; 101, 118) 121 133, 721 67 De Bastaardsatijnvlinder. iders. Er bestaat een reglement betrekkelijk 'ov. 81rupsenwering en de vernietiging van ret 90''e insecten schadelijk aan de teelten. v gjjiartik. 1 van bedoeld reglement wordt 5l«egd dat de provinciale gouwheeren, 54) de hiernavermelde tijdstippen zullen gjjen overgaan tot de verdelging van gipsen, rupseneieren, netten en beurzen 4Qe hun tot schuilplaats dienen rs D li 1) van 1*° November tot 15 Februari; I 2) onmiddellijk na den bloeitijd der 0 j2| jomen zelfs wanneer de noodzakelijk- 'l 15óx er van zich doet gevoelen nog op 0 q^eer bijgevoegde tijdstippen. g.'Deze verplichting geldt niet alleen 120>0f e,Öenaars' huurders, vruchtgebrui- 123? 83, 107, 101 ;rs of andere bewoners maar ook voor n staat, provinciën en gemeenten, de lenbare gestichten, de in het onderhoud der ondernemers beplantingen D j.ngshenen de wegen. S K.U v0igens artikel 50 van het landelijk it 96eht moet de burgemeester waken op 9*» uitvoering der maatregelen getroffen 9' )or bedoelde bepaling. 89' Geldboeten van 5 tot 15 frank kunnen Uskai overtreders opgelegd worden alsook ff. 109,t uitvoering der bedoelde werken op 11 Usten van den overtreder. „103, Totdaar het reglement. We kunnen 100,[makkelijk aannemen dat de redding 95,m onzen frank alle andere bezigheden 107,ieft verdrongen. Spijtig nochtans; !.U.Z.dereen vreest en met reden dat de 145,hade veroorzaakt door de rupsen de- 125,n zomer zeer aanzienlijk gaat zijn. ergeet niet dat, tengevolge de droogte 12»n verleden zomer, de insecten op 2hrikbarende wijze zich hebben verme- j. 29,|V.uldigd. Na een dergelijk jaar zou de 27pakzaamhei«i van de politie meer dan yeelhë'dubbeld moeten zijn en helaas ze dit jaar nul geweest. Vele landbou- it zakcrs hebben ofwel uit onwetendheid, los wel uit nalatigheid verwaarloosd hun >omen en hagen te reinigen, tn Van sanctie's hebben we niet gehoord, o 109,(Is nochtans jammer voor dezen die 0 109,m boomen verzorgden, schade te moe- 10ó,n lijden omdat anderen die verzorging 132,iarlieten. :h Onder de meestgeduchte vijanden van 87,[n boomgaard tellen we voorzeker den e) 87,istaardsatijnvlinder. Hij heeft nochtans :r) 99;,n goede gaafhij is door iedereen ge- I 78,^nd en de rupsenpoppen zijn ook voor - 7i[nieder goed zichtbaar. De droge bla- 'Io 85,i»ren die in den winter aan de boomen n. beugelen hangen verbergen die scha- 26,thjke bladvreters. 78,; De vlinder heeft een vlucht van 32 tot ^8,4 millimeter. Zijn kleur is helderwit 32,(>nder dwarslijnen. Het achterlijf is van sven en aan het uiteinde zwart-bruin 20,(chaard. Evenals al de andere tot deze 1 21,(milie behoorende soorten, gebruikt het 45,lijfje deze beharing tot bedekking der 46b de bladeren afgezette grijze eitjes. Zij 100>rijft 't achterlijf daarover als de eieren Z. og kleverig zijn, waardoor de haren er 1 039,(an blijven plakken en er een soort vilt- 2 62,liag over ontstaat. De jonge rupsen 34,(verwinteren in groote, gemeenschap- 62,lelijke nesten, 't Zijn deze spinsels die 65inder 't volk rupsenpoppen geheeten 67,/orden. 79,'t Is einde Juli, aan de onderzijde der 58,(lederen, dat de vrouwelijke vlinder zijn 63,(ruine eihoopjes legt. De rupsjes komen t Augustus uit, spinnen zich in sen net i„ o overwinteren daarin. De sterkste 105,/inden zijn niet bekwaam deze netten 105,liee te voeren, enkel het uitknippen en 78.0erbranden der rupsenpoppen is een af- 56,doend middel, 58.0 12,0 Ongelukkiglijk dit zoo noodige werk is in sommige boomgaarden totaal ach terwege gebleven niemand heeft de na latige kweekers op de vingers getikt, en terecht vreezen we dan ook dit jaar een rupsenplaag, die ze over een tiental jaren in de Kempen hebben gekend en die hier in de streek dank zij het hardnekkig op treden van "De Koornbloem,, door ar tikels en raadgevingen is kunnen ge weerd worden. De Plakker. Bijgenaamd stamuil is insgelijks een nachtvlinder of uil. De mannelijke vlin der verschilt veel van de vrouwelijke; de eerste is grauwgrijs van kleur terwijl de laatste vuil-wit is. De rupsen die in volwassen toestand tot 5 centimeter meten zijn donkerbruin met bleeken schijn op de rugzijde en blauwe wratten op de laatste ledenze zijn bovendien bezet met een groote hoeveelheid lange haartjes. Het zijn deze harige rupsen die men bij 't onderzoek der magen van koekoeken zoo menigwerf heeft aange troffen. Wat de andere vogels versma den is voor hem aangenamen kost en gezien zijn gekende gulzigheid richt hij oprecht vernielende slachtingen in hun midden aan. Spijtig toch dat hij de wo ningen der menschen verafschuwt, reeds al te dikwijls is hij door hen onrecht vaardig beoordeeld en behandeld ge worden. Nochtans kon hij ons van groot nut zijn want het wijfje van den plakker legt niet minder dan 5 6 honderd eitjes op stammen, steunstokken en groote takken van allerlei planten op 't einde van de maand September; ze bedekt deze eitjes met de haartjes van haar onderlijf en bevrijdt ze alzoo tegen de winterkoude. Op 't einde van April, begin Mei, ko men kleine rupsjes te voorschijn. De verpopping van de volwassen rups gebeurt in een dun spinsel in de kuiltjes van den stam, spleten der takken, onder opeenliggende takjes of bladeren. Het volmaakt insekt of vlinder komt uit tus- schen de maanden Juli en September. Onder opzicht van bladvreterij moet deze stamuil of plakker voorzeker niet onderdoen voor de rupsen van den bas taardsatijnvlinder met dit verschil dat de plakker niet kieskeurig is op zijn voedsel en niet alleen bosch- en fruitboomen maar zelfs giftige planten zooals dolle kervel aantast. Om deze insecten te bestrijden kan men in Mei de boomen besproeien met arsenichoudende pappen. In den zomer kan men lijmbanden aanleggen en in den winter, na het afvallen der bladeren, kan men de eiermassa's wegnemen. ('t Vervolgt). BBBBBB 8B1IBBS«BBBBB ?Sa*iSIB De Raad van het Vlaamsch Econo misch Verbond vergaderde Zaterdag in zijne bureelen van het Torengebouw. Waren aanwezig de heeren J. A. L. Vermeulen, ondervoorzitter J. M. R. Grote, schatbewaarderL. Clays, voor zitter afd. LokerenL. Duysburgh, voorzitter afd. Gent-Eekloo; J. Müsing, voorzitter afd. Antwerpen B. Stever- lynck, voorzitter afd. Kortrijk C. M. Verbeke, voorzitter afd. St Niklaas A. Cleiren, H. Deckers, H. Melis, R. O/erfeldt, R. Peeters, A. Vanderpoor- ten, A. Van den Wijngaert, raadsleden; L. Peeremboom en E. Brieven, afge vaardigden der afd. Brussel en Dr P. Bessem, bestuurder. Verontschuldigd J. Beuckeleers, H. Gylsen en E. Stap- pers. Bij den aanvang der vergadering her dacht de heer Vermeulen in passende woorden het overlijden van den alg. Voorzitter, den heer Lieven Gevaert en belichtte diens groote beteekenis voor het V. E. V. Vervolgens werden de voorgestelde nieuwe leden aangenomen en werden o. a. voorgesteld tot lid van den Raad de heeren Dr Jos. Gevaert en Carlo Gevaert, beide zonen van den overleden Voorzitter van het V. E. V. Alsdan werd overgegaan tot de be noeming van een alg. Voorzitter in ver vanging van den heer Lieven Gevaert overleden. Met algemeene stemmen werd door den Raad als dusdanig uitge roepen de heer B. Steverlynck, Indu strieel, te Kortrijk, die trouwens reeds vroeger door den heer Lieven Gevaert zelf als zijn gebeurlijken opvolger werd vernoemd. De heer Steverlynck bedank te voor dit groote blijk van vertrouwen, maar wees tevens op de groote verant woordelijkheid en de zware taak die op zijn schouders werd gelegd door hem de opvolging van den heer Lieven Gevaert toe te vertrouwen. De Raad bracht toen een geestdriftige hulde aan den heer Steverlynck, waarbij vooral tot uiting kwam dat de nieuwe Voorzitter op aller steun kon rekenen, teneinde ge-, zamenlijk het werk van den grooten Voorzitter Lieven Gevaert, tevens als een posthume hulde aan hem, voort te zetten. De Raad benoemde vervolgens tot alg. Secretaris van het V. E. V., in ver vanging van den heer H. Melis ontslag nemend, den heer Dr. P. Bessem, Be stuurder. De Raad keurde verder de motie aan genomen door het dagelijksch Bestuur Het merk, het lood en het etiket COMPTOIR waarborgen de Rijkheid. BELGIË. AALST. FonsVan deMaele-hulde. Het Arrondissementswerkersverbond van Aalst huldigt op 12 Mei a. s., te 3 uur namiddag, in de ruime feestzaal van 't Groen Kruis te Aalst, een harer ver dienstelijkste leden aan Werkman- Dichter Fons Van de Maele, voorzit ter van het plaatselijk vakverbond te Erembodegem, werd, om zijn verheven dichtwerk, door Zijne Heiligheid den Paus de hooge onderscheiding "Pro Ec clesia et Pontifice,, toegekend. Al de vrienden van Fonske houden dien dag vrij om den nederigen maar verdienste lijken volksjongen te vieren. Bijdragen kan men storten op postcheckrekening, 41.90.14 Huidecomité Fons Van de Maele, Aalst. "De Koornbloem,, voegt hare op rechte gelukwenschen en hulde aan de hooge maar welverdiende onderschei ding waarmede onze medewerker Fons Van de Maele werd vereerd. Aalst. Wijding en Opening eener nieuwe wijkbewaarschool in de Immerzeeldreef. Wij kunnen onze lezers met genoegen mededeelen dat in de volkrijke wijk, inzake de verboden betooging te Brus sel goed en besloot het congres en de jaarvergadering van het V. E. V. te Brussel te houden op 18-19-20 Mei eveneens af te gelasten. Deze beslissing werd mede beïnvloed door het feit dat vele leden van het V.E.V. er zich over hadden beklaagd dat het Tentoonstel- lingsbestuur niettegenstaande zijne be loften, voortdurend de taalwetten over treedt. Als protest hiertegen zullen de vertegenwoordigers van het V. E. V. verzocht worden hun mandaat neer te leggen als lid der Hoogere Bescher mingscommissie der Brusselsche We reldtentoonstelling. De Raad besloot dat de Alg. Vergadering van het V.E.V. zal plaats hebben in den Hoofdzetel te Antwerpen op 18-19 Mei e. k. Een bespreking werd gewijd aan de Regeeringscommissie voor Binnenland- schen Handel, waarin een vertegen woordiger van het V. E. V. was be noemd geworden. «■«■■■■♦♦♦♦MHBUBBaBaB MINISTERIE VAN LANDBOUW. Bestuur van Land- en Tuinbouw. BESLUIT Artikel 1. In alle gemeenten waar hop geteeld wordt, is het verboden in de hoptuinen mannelijke hopplanten te behouden of aan te planten. Art. 2. In de bij voorgaand artikel bedoelde gemeenten en binnen een strook van een kilometer over hunne grenzen zijn de eigenaars, pachters of rechthebbenden verplicht, de wilde hop planten uit te roeien of te doen uitroeien op alle gronden, waarvan zij, met gelijk welk recht, genot hebben. Art. 3. Dezelfde verplichting van de wilde hopplanten uit te roeien is op gelegd 1° Aan de Burgemeesters, voor de gemeentelijke eigendommen 2° Aan de agenten en aangestelden van waters en bosschen, voor de aan het boschbeheer onderworpen eigendom men aan de ambtenaren en agenten van bruggen en wegen, van Staatsspoorwe gen, telefonen en telegrafen, van buurt spoorwegen en van den provincialen technischen dienst, voor alle wegen, buurtwegen, glooiingen, grachten en bermen, die aan hun toezicht onderwor pen zijn. Strafbepaling. Landelijk Wetboek. Artikel 88. Zullen gestraft worden met eene boet van 5 frank tot 15 frank; Zij die de verordeningen zullen heb ben overtreden, wegens het vernielen van rupsen en andere schadelijke insec ten of het uitroeien van distels en andere schadelijke gewassen. BBBBBB BBBBCaS: CBBBBBBSBBflB Immerzeeldreef, en aanpalende straten, waar sedert 10 Maart 1933 een Kapel met wekelijksche H. Misgelegenheid is opgebouwd, nu ook na Paschen van dit jaar een nieuwe bewaarschool wordt ge opend, beantwoordend aan al de ver- eischten van den modernen vooruitgang. Deze school zal toegankelijk zijn voor de kinderen, jongens en meisjes, van 3 tot jaar.' Deze school zal plechtig gewijd wor den op 2de Paaschdag, »m 5 ure nam., door Z. E. Hr. Deken Reynaert, Ministerie van Landbouw. Teneinde alle verwarring te voorko men, herinnert het Departement van Landbouw aan de belanghebbenden, dat de vergunningen voor den invoer van mager Hollandsch en Fransch vee, onderworpen zijn aan de vergunnings taks van 1 fr. per kilo levend gewicht. Opgave der gevallen van mond- en klauwzeer. Provincie Brabant 1. De nieuwe Fransch-Belgische econo- mische overeenkomst. In verband met de devaluatie der Belgische munt heeft de Fransche re geering onmiddellijk onderhandelingen aangeknoopt met de Belgisch-Luxem- burgsche Economische Unie over de ge volgen welke deze devaluatie zou heb ben op den ruilhandel tusschen de twee landen. Om een overtolligen invoer van Belgische producten in Frankrijk tegen verlaagde prijzen te voorkomen, werd er principieel overeengekomen dat de uitvoer van Belgische producten naar Frankrijk zou geschieden tegen prijzen welke niet lager zullen zijn dan deze wel ke zouden toegepast worden ware er geen devaluatie geweest. Dergelijke regeling zal voor onze uit voerders meer winst opleverendoch eene uitbreiding van onzen uitvoerhan del zal zij niet meebrengen zooals her haaldelijk vroeger werd beweerd door de voorstanders der waardeverminde ring onzer munt. De practische toepassing dezer princi- pieele overeenkomst zal bovendien niet van een leien dakje loopen. Wij zullen deze dan ook moeten afwachten om een oordeel te vormen over de waarde der afgesloten overeenkomst. Hoe in België de Vlaamsche wetten worden vertrapt. Het Vlaamsch Verbond van Brussel heeft in een uitgebreid en flink gedocu menteerd protest aangetoond op welke schandige wijze de gemeentebesturen van Brussel en voorsteden de wet van 14 Juli 1932 verkrachten betreffende het gebruik van het Vlaamsch in het onder wijs. Uit dit vertoog blijkt dat in negen tienden der scholen van groot Brussel de onderwijswet met de voeten getrapt wordt. Tegen de overtredingen van de on willige Brusselsche gemeentebesturen wordt niet opgetreden, omdat de onder- wijs-wet door de schuld der zoogenaam de vlaamsche volksvertegenwoordigers geen sankties behelst. Het aantal vreemde werklieden in België. Volgens het onderzoek gedaan door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg waren einde 1934 niet minder dan 34.500 vreemde werklieden werk zaam in de Belgische nijverheid, daarin niet begrepen de vreemde werkloozen en de vreemdelingen die handel drijven. Intusschen telt ons land tusschen zijn eigen bevolking ruim 240.000 werkloo zen en worden onze werklieden in den vreemde onmeedoogenloos over de grens gezet 1 Wij vragen ons at waarom onze Re geering niet even streng optreedt tegen de onderdanen der vreemde staten die landgenooten aldus behandelen. onze geeft een beeld van onzen in- en uitvoer handel alsook van het belang van den transitohandel die over België geschiedt. Ziehier de cijfers der havenbeweging over de eerste drie maanden van 1935 en 1934 voor de drie bijzonderste ha vens van het Europeesch vastenland 1935 Antwerpen 2460 schepen 4.209.339 ton 1934 Antwerpen 2418 4.192.761 ton Verschil -J- 42 schepen -J- 16.578 ton 1935 Rotterdam 2446 schepen 3.928.9C9 ton 1934 Rotterdam 2445 3.693.152 ton -f- 1 schip -J- 235.757 ton 3914 schepen 4.307.274 ton 3931 4.364 900 ton 17 schepen 57.626 ton NEDERLAND tuinbouw moet uitvoeren zelf 1935 Hamburg 1934 Hamburg De De havenbeweging te Antwerpen. De havenbeweging van Antwerpen met verlies. De Nederlandsche minister van Land bouw heeft verklaard, als antwoord op een vraag van den verslaggever over de begrooting van landbouw dat hij er mede instemt dat de uitvoer van land- bouwprodukten en vooral van tuin- bouwprodukten moet bevorderd wor den. Er moet uitgevoerd worden, ver klaarde de Minister, zelfs met verlies, omdat aldus nog minder verloren zal gaan dan het verlies dat zou voortsprui ten uit de toeneming der werkeloosheid die volgen zou uit een te groote inkrim ping der kultures. Deze verklaring laat voorzien tegen welke lage prijzen sommige Hollandsche tuinbouwprodukten op de Belgische markt zullen gegooid worden, nu Neder land bij de onlangs met België afgesloten handelsovereenkomst ruimere invoer- mogelijkheden heeft bekomen. DUITSCHLAND De samenstelling van den veestapel. De onderstaande tabel behelst de veranderingen die over het laatste jaar in den Duitschen veestapel zijn voorge komen Ziehier het aantal millioenen stuks op 5 December 1934-1933. 1934 1933 Paarden 3,37 3,40 Hoornvee 19,17 19,74 Waarvan melkvee 10,09 10,10 Varkens 23,13 23,89 Schapen 3,48 3,39 Geiten 2.49 2,59 Hennen 85,32 87,37 Ganzen 5,84 6,14 Eenden 2,82 3,39 Bijen (millioenen volk) 1,99 2,10 ENGELAND De invoer van boter. Tijdens de maand Januari 1935 voerde Engeland 14 minder boter in dan over Januari 1934, doch 4 °/0 meer dan over Januari 1933. De groote werken voor watervoor ziening in Engelsch Indië. Voor landbouwdoeleinden werd on langs de groote vergaarput van Nizam- sagai ingehuldigd. Het meer-vergaarput in kwestie heeft eene oppervlakte van 80 vierkante kilo meter en strekt zich uit over de plaats voorheen ingenomen door een veertig tal dorpen. Met zijne kanalen die eene lengte hebben van 1600 km., kan de ver gaarbak ongeveer 11.000 ha. besproeien waarvan 8000 ha. worden aangewend voor de teelt van het suikerriet en de (Zie vervolg op de 4de bladzijde.) wendt U tot dei 23 Baoque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre))

De Koornbloem | 1935 | | pagina 3