Nieuwe Boerenhofsteden Duitschland Ammoniak sulfaat VOOR COMPTOIR ZITDAG in gras om in te kuilen, hooien, of te grazen Kleine Geschiedenis der Vlaamsche Schilderkunst Indien op al de weiden. AM MONIAK SULFAAT Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Voor al uwe bankbewer- kingen geldplaatsingen 135. Zondag 16 Juni 1935. DB KOORNBLOBR erzele, men. twarei 'Verkeerde voorstellingen in het ierzadt buitenland. In het buitenland maakt men zich ïestal een verkeerde voorstelling van nieuwe Duitsche boerenpolitiek. 1 'ings den eenen kant beweert men dat en er in Duitschland op uit is, het oot grondbezit bijzonder in Oost- tuisen te onteigenen, en men aldus jlsjevistische methoden aanwendt 'ogs den anderen kant hoort men dat geen kwestie van is dat men de Jon- oeiw. ;rs zou te lijVe gaan en dat zelfs in het oeiw. .hejm de Nazi's hun verbondenen zou- °/»eiw.,n zijni Anderen wederom beweren '/oeiw. (t bet hier slechts gaat om leege be- '/oeiw. ften die men vroeger deed om de 'istevredenen te paaien, maar die men tar ilaan heeft vergeten. Wat is nu eigen vet waarheid 'en Al die vermoedens werden daardoor eiw iVoed' dat slcchts weiDl9 ambtelijke -gevens verschenen aangaande de f j euwe landbouwpolitiek der Duitsche 6 W' geering, om de eenvoudige reden dat :t hier ging om een volslagen omwen- ling en men, niet met woorden, maar et daden en cijfers wilde bewijzen, dat l nieuwe Duitsche regeering het ern- ia meent met haar aankweeken,, van vet 01 vtt euwe boeren. ,/0 Een korte opheldering in dit opzicht Afval >1 stellig belangstelling wekken 1 De vroeger begane fouten. 2 De meest dringende taak der regee- ng, onmiddellijk na het overnemen van e macht, lag hierin dat de reeds be- aande boerenhofsteden dienden ge ïnd gemaakt. Dit was ten zeerste noo- ig, om de door vroegere regeeringen foil, egane fouten weer goed te maken. De- Voedeelaatste hadden getracht ook werklie- r. 4°/oVen uit de nijverheid uit de al te dicht "Io vetevolkte groote steden naar het platte- 5°/oV ind te verplaatsen ofwel men had ge- jk welke menschen op het land onder- ebracht en beziggehouden met hoen- erteelt of dergelijke, zonder hen een oldoende waarborg te geven voor hun «staan. De rentabiliteitsberekeningen iederslraren meestal in een tijdperk opgesteld 22 «worden, dat gunstig was voor het 20 an den man brengen van landbouw- 19 roortbrengselen en, naarmate de prijzen roor deze produkten aan 't dalen gin- ien, groeide de nood der menschen. Zelen betaalden binnen 10 jaar tijd ernauwernood een paar centen terug 'an het hen door den staat of diverse naatschappijen ter beschikking gestelde :apitaal. Hun gering eigen kapitaal was ieders prestal reeds na de eerste jaren naar de eiwitQaan en de regeering moest die men- ichen door jaarlijksche subsidies onder- ïouden, zonder dat zij ooit in staat wa- en een duurzaam zelfbestaan te ver- '1 (ijveren. Buitendien had men tot 1933 veelal rt'c w:ene gemiddelde grootte van 60 mor den (de Rijnlandsche morgen ruim "1/5 H.A.) vastgelegd, wat in krisistijd "aiet toereikend bleek. Daarom moest in "Je eerste plaats de nood der reeds op in «"[het land gevestigden worden bestreden, en dit niet door ondersteuning op korten termijn zooals vroeger, maar door orga nische maatregelen voor de verre toe- nde komst. Hulp aan de reeds op het land 00 kg. gevestigden. De reeds op het land gevestigden ho«vtwcrden uitgenoodigd hun toestand uit- een te zetten. De interesten der hen ter erkochi beschikking gestelde kredieten werden, lectaal'om te beginnen op 1,25 a 1,75 t. h. ver laagd en in lastige gevallen werd zelfs stoffettot 2 1/2 jaar volledige ontlasting der "to :hih interesten toegestaan, opdat die lieden weer op de been zouden kunnen gera ken. Over het geheel werden tot nog toe op die wijze rond 70 millioen Rijks mark ter beschikking gesteld om de >otascl reeds op het land gevestigden te ont- :w.) lasten. In menige gevallen werden klei- ïtischel ne plekjes, die op zich zelf niet konden °/o bestaan, vergroot tot een normale ak- alpetet kergrootte, die ook in slechte tijden, d.i. als de oogst slecht uitvalt, eene familie kan voeden. Even dringend was het 5/16*11 vergrooten der kleine hofsteden, door nesten het afstaan van land tot de grootte van erfhoeven om ook hier het euvel der niet levenskrachtige dwergbedrijven te keer te gaan. Over 't geheel werden voor zulke noodzakelijke bezitvergroo- tingen tot nog toe 110,000 morgen land ter beschikking gesteld, waardoor dui zenden oud-gevestigden en kleine boe ren eindelijk uit eigen krachten konden bestaan. De voorraad aan land, waarover de regeering beschikte, was heel klein het waren slechts ongeveer 240,000 morgen.Het kwam er dus op aan nieuw land te scheppen, aangezien men vooral den tweeden en derden boerenzoon, die volgens de nieuwe wet op de erfhoe ven, welke onverdeeld aan één zoon dienen overgemaakt, niets van vaders hoeve krijgen, de mogelijkheid wilde verschaffen een eigen hoeve te verwer ven. Bovendien wil men een keus doen voor geschikte lieden uit den arbeids dienst, uit de zoogenaamde Landhel- >orz. Jten. los) zak) k> n.zak) R. U 7X12 a de. doorn K2 SOCaC pers en uit de ingezeten boerenwerk- Heden en in 't algemeen de overvolle groote steden zooveel mogelijk ontlas ten, met de naar de stad overgewaaide boerenjongens terug te brengen naar het land. In 1933 kocht de regeering nog over 't geheel 400.000 morgen land op en stelde 53 millioen mark ter beschikking. Daarvan stammen ongeveer 9/10 der groote bedrijven, met een oppervlakte van meer dan 400 morgen en nagenoeg 25.000 morgen uit staatsdomeinen. Om niet-levenskrachtige grootbedrijven ge zond te maken, weliswaar in een vorm die zich sterk onderscheidt van de vroe gere subsidiepolitiek der "Osthilfe,, gaf men den bezitters eene mogelijkheid van hun schulden vrij te geraken door over dracht van land aan de met het vestigen van nieuwe boeren belaste overheden. Van dit gezamenlijk gebied van 640.000 morgen land, werden dan 52.000 morgen voor de naburige kleine boeren ter be schikking gesteld om hun bezit te ver grooten, zoodat zij zelfstandig al hun be hoeften kunnen bevredigen en 240.000 morgen werden gebruikt voor het scheppen van 4900 nieuwe hofsteden. Daarvan waren de helft ongeveer "volle,, hofsteden en 40 t. h. kleine boer derijen. In 't geheel kunnen 21.000 per sonen daarvan leven. Duizenden nieuwe Hofsteden. In 't begin van 1934 slaagde men erin door verder land op te koopen het be schikbaar gebied van 360.000 tot op 760 000 morgen land op te voeren, waarmede men diimaal 6600 nieuwe boerenhofsteden aanlegde, die 520.0C0 morgen verkregen. Ongeveer 100.000 morgen werden ter vergrooting van kleine boeren uit het omliggende besteed om er "volle,, boeren van te maken. Aan 't eind van 't jaar had men dus slechts nog een vrijen voorraad van 240.000 morgen die nu weer in de laatste maanden, sterk werd vermeerderd door een aantal opkoopingen uit privaat be zit en uit staatsdomeinen. Aangezien er nog 400.000 morgen uit de zoogenaam de "Osthilfe,, zullen bijkomen, kan men erop rekenen dat in de naaste toekomst over 't geheel nagenoeg 20.000 levens krachtige nieuwe hofsteden zullen ont staan, 't geen honderden nieuwe boeren dorpen vertegenwoordigt. Het oogmerk der nieuwe Duitsche landbouwpolitiek is immers: werkelijk levenskrachtige boerenhofsteden in 't leven te roepen om aldus het aantal ge zonde erfhoeven gestadig te vergrooten. Daarom heeft men afgezien van het scheppen van een eenheidstype en van een eenheidsprijs voor de hofsteden. Als voorbeeld voor de nieuwe hoeven en dorpen neemt men, voor wat betreft de gewenschte grootte, den bedrijfsvorm, den bouwvorm der huizen enz., uitsluite- lijk de oude boerendorpen in dezelfde omgeving, die door hun eigen aard en op grond van eeuwenoude ervaringen om zoo te zeggen met het landschap zijn vergroeid. Langs een anderen kant spe len de afzet voor de voortbrengselen en ook bevolkingsgezichtspunten een be langrijke rol. Men wil vooral in de dun bevolkte, Oost-Duitsche streken door het aankweeken van nieuwe Duitsche boeren een gunstiger, tegen krisissen op- gewassene ekonomische struktuur voor bereiden, 't geen het best wordt verkre gen door een zoo groot mogelijk aantal erfhoeven. Men is er dus geenszins op uit tot eiken prijs rekordcijfers in de landbouwpolitiek te boeken, omdat men zeer goed weet dat dergelijke proefne mingen nooit organisch, met de natuur vergroeid kunnen zijn, maar voor alle deelnemers steeds ontgoochelingen wer den en bronnen van verlies. In de naaste toekomst zal deze land bouwpolitiek worden voortgezet door de aanwinst van nieuw land, door het droogleggen van moerassen, door indij kingen aan de kust, enz. waardoor men nog verscheidene millioenen morgen land zal verkrijgen. In al deze dunbe volkte streken wil men een nieuw ge zond boerengeslacht aankweeken door het strenge uitkiezen van flinke jonge menschen. Op die wijze zullen met de jaren verscheidene honderd duizenden jonge Duitschers want een jonge boerenfamilie telt gemiddeld 4 a 5 leden de mogelijkheid verkrijgen, op eigen land voor volk en staat werkzaam te zijn. Uit "De Schelde SIlKSlOf DOOR HET TOEDIENEN VAN EISCHT ALTIJD HET (Vervolg). van Rechtskundige Dienst wordt ge< houden op Zondag 7 Juli van 10 tot 3 vsr, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Meer dan tien eeuwen waren noodig vooraleer de Kunst aan de natuur haar verloren rechten terugschonk. De Gho- tische beeldhouwkunst was er mee be gonnen de schilderkunst volgde spoedig denzelfden weg waarheen de neiging tot de werkelijkheid haar onweerstaanbaar voerde. En plotseling openbaarde zij zich met een buitengewone intensiteit, een met den dag grooter wordende vol maaktheid, in tal van werken waarin heden ten dage, ondanks de ijverigste opsporingen, de ware auteurs moeilijk met zekerheid herkend kunnen worden. Men is genoodzaakt geweest ze soms onder min of meer nauwkeurige bena mingen te groepeeren door onbekende meesters naar hun bezitters of naar de voorgestelde onderwerpen aan te dui den, zooals de "meester der half-figuren„ de "meester van Oultremont,, de "mees ter van Mérode,,, enz. Hoogstens eenige werken kent men, waarvan de namen der auteurs konden achterhaald worden Melchior Broederlam van Ieperen (rond 1385), Jan Malouel van Gelderen (1397), Henri Bellechose, Brabander (1415), André Beauneveu van Valencennes, schilder van den hertog van Berry 1390), Jehan van Brugge, schilder van Karei V, Paul van Limburg en zijn twee broeders (1400), meesters der vermaarde minia turen uit het Getijdenboek van hetKas- teel van Chantillyen nog andere, minder belangrijke. Van deze kunstenaars, die door de hertogen van Boergondië aan het hof waren verbonden en de fameuze "Boer- gondische,, school vormden, bezit men, behalve van den eerst- en den laatstge noemden, slechts toeschrijvingen die meer waarschijnlijk dan zeker zijn. Van Melchior Broederlam bezit Dijon een altaarstuk in vier deelen (de Boodschap, de Bezoeking, de Opdracht en de Vlucht naar Egypte), het oudste, authentiek gekende werk der Vlaamsche schilder kunst. De grootste moeilijkheid die de ge leerden hebben ondervonden, is het vaststellen tot welke scholen de werken uit dit tijdperk behooren, hoe en onder welke invloeden zij zijn ontstaan. Het spreekt van zelf dat wij hier denken aan de werken, die een zuiveren Vlaamschen of Waalschen stempel dragen, de ge wrochten van Jan Van Eyck vooraf gingen, deze aangebracht hebben en omtrent hunnen oorsprong eenigszins kunnen inlichten. Sommige critici be weren dat de ontluiking der Vlaamsche schilderkunst dient toegeschreven aan den invloed der Fransche kunst en den Franschen geest, waarmede zij voort durend in aanraking kwamandere be weren dat dit contact, integendeel, bijna uitsluitelijk de Fransche kunst ten goede kwam en roepen, ten bewijze hiervan, de bizondere achting in, waarmede de koningen van Frankrijk en de hertogen van Boergondië onze kunstenaars om ringden, en het feit dat zij ze naar het hof riepen om er belangrijke werken uit te voeren. De waarheid is dat, dewijl Frankrijk de opperleenheerschappij over Vlaan deren voerde, nauwe betrekkingen tus- schen beide landen bestonden. In Frank rijk werden onze kunstenaars door de hertogen van Berry, Anjou en Orléans aangeworven: ten onzent waren zij in dienst bij de graven van Vlaanderen en de hertogen van Brabant; elke prins had zijn lievelingsschilder. Het was een schier aanhoudend komen en gaan van artiesten op de baan naar Parijs of Avignon. Hun invloed was in Frankrijk zoo overwegend dat talrijke werken van authentieken Franschen oorsprong tot in deze laatste tijden aan Belgische kun stenaars werden toegeschreven. Deze kunstrelaties tusschen beide lan den verschafte hun, alles te zamen ge nomen, wederzijdsche voordeelen. In Frankrijk verwierven onze artiesten een soepelheid, een bekoorlijkheid, een voor naamheid, die de waarde van hun oor spronkelijke kwaliteiten verdubbelden; dit is toch logisch en behoeft geen be toog. Even duidelijk is het feit dat, in dien zij waarlijk niet supérieur waren geweest, indien hun beroemdheid niet gebillijkt ware geweest door hun alge meen erkend talent, zij zeker niet zouden aangetrokken geworden zijn in een prachtvol midden, rijk aan praal en weelde, zooals dat van het hof van Boergondië toen wasdiensvolgens moeten de nieuwe verdiensten, welke zij aldaar hebben kunnen verwerven, van tamelijk bijkomstigen aard geweest zijn. Wij meenen niet dat de schoonheid der Vlaamsche schilderkunst vóór Van Eyck moet toegeschreven worden aan hetgeen men genoemd heeft de Fransche indringinghet tegendeel zou eerder waar zijn. Men zou echter niet kunnen looche nen, want ook dit is logisch, dat lang vóór het ontstaan van het Lam Gods van Van Eyck. in de kunstcentra zelf waar dit meesterwerk werd uitgevoerd, vele schilders werken voortbrachten, die zooniet even bewonderenswaardig, dan toch zeer merkwaardig waren. Van hier uit vertrokken de kunstenaars, die de Fransche koningen en prinsen tot zich hadden geroepen, maar terwijl zij ginder fraaie werken schiepen, produceerden diegene, die in hun land waren gebleven, even mooie. Gent, Brugge, Luik, Brus sel hadden grootsche kunstbewegingen in 't leven geroepen, die weinig uiteen loopend waren, dank zij de beschavings gemeenschap die de Vlaamsche en Waalsche provinciën vereenigde, en dat in een atmosfeer waarmede het taaldua- lisme niets uitstaande hadéénzelfde kunststrooming bezielde de gedachten en gevoelens zoowel in het Maas- als in het Scheldeland. Zij waren geïnspireerd door hetzelfde natuurgevoel, een gevoel van ongeveinsd realisme, in volkomen overeenstemming met het temperament van den volksaard, alleen getemperd door een teeder en vurig ideaal van een godsdienstig geloot, dat niets gemeens meer had met het stijve, afgemeten, by- zantijnsche symbolisme. Het valt niet te betwijfelen dat de kunst in deze verschillende centra, en voornamelijk te Gent en te Brugge, te midden van een voorspoed, die men en kei in de groote Italiaansche steden te rugvond, in al zijn uitingen op een steeds groeiend prestige kon bogen. Sedert het ontstaan der corporaties was de inspanning langdurig en moei zaam geweest, zelfs onbewust misschien, maar recht op het doel af. Het ging voetje voor voetje, want een evolutie komt alleen trapsgewijze tot volkomen ontwikkeling. Zij kwam het doel nabij. Om den bloeitijd in te luiden was er en kel een gelukkig, onverwacht, maar niet temin zeer wenschelijk toeval noodig, toeval dat toch komen moesthet op staan van een geniaal kunstenaar die zich, zooals dit altijd gebeurt, de resulta ten door zijn voorgangers bereikt ten nutte maakte en uit deze onvolmaakte elementen een volmaakt werk schiep Dit is de trouwe schets van het ont staan en de wordingsperiode van onze nationale kunst. Beschouwingen. We konden een dezer dagen in de dagbladen lezen dat de Belgisch-Duit' sche handelsonderhandelingen goed ge slaagd zijn. voornamelijk wat betreft de invoer van Belgische landbouwproduc ten in Duitschland. Een goede regeling is getroffen voor den invoer van groenten. Vooral de Belgische aardappelen zullen vanaf half Juni een goeden afzet in Duitschland vinden, wat voor onze landbouwers een verheugend feit is. En ziedaar, terwijl de Belgische pers gal en vuur spuwt over al wat Duitsch is, is het hetzelfde Duitschland dat z'n grenzen opent voor onze landbouw producten. We kunnen ons niet nalaten op te merken dat, terwijl het veelgeprezen Frankrijk zijn grenzen sluit voor invoer van vele landbouwartikelen en er nu aan denkt den reeds hoogen invoertaks op Belgische paarden aanmerkelijk te ver- hoogen, het Duitschland is dat ons moet komen helpen. Deze en andere feiten bewijzen dat ons land moet onpartijdig zijn tegenover alle buurstaten, en we Duitschland noch een ander land tegenover ons vijandig moeten stemmen. We willen ook nog n korte beschou wing geven over de mogelijke verlenging van diensttijd. We hebben reeds een paar weken onze houding tegenover deze kwestie uiteengezetonnoodig dus van te herhalen. Alleen stippen we nog aan dat het bijna zeker is dat de verlenging van mi litairen diensttijd er komt; niet 18 maan den zooals eerst gezegd was, maar 15 of 16. Sommige bladen spreken van een di plomatiek manceuvermeer vragen dan men wenscht, om te bekomen wat men verlangt. Een meerderheid in het Parlement voor het verkrijgen van den militairen dienstplicht van 15 of 16 maanden, zou reeds gevonden zijn. De openbare meening is gealarmeerd Niet kapituleeren I We zijn hier de spreekbuis van duizenden Vlaamsche boeren geen diensttijdverhooging We gaan volledig akkoord met het voorgestelde initiatief van een paar Vlaamsche bladen, tot het houden van een volksraadpleging in Vlaanderen, aangaande de verhooging van dienst plicht, en zeggen volmondig onzen steun toe. Wij bezweren de Vlaamsche parle mentsleden, in naam van het volk, in naam onzer V laamsche boeren, in naam onzer jongelingen, van eenparig stelling te nemen tegen iedere verhooging van diensttijd. De tijd is gekomen waarop ze hun verantwoordelijkheid te dragen hebben, en ze het ALGEMEEN belang moeten stellen boven dit eener partij of groep I Tijl II. Een honderdjarige welke trots mag zijn Kleine Geschiedenis der Vlaamsche Schilderkunst door Heer Lucien Solvay vertaald door Mr G. Van Pamel, Lee raar te Oostende. Prijs 1 2 Ir. Boekhandel Office de Publicité te Brussel. gans ge iets wilt verkoopen moet ge dit eerst aan het publiek kenbaar maken, plaats daarom een aan kondiging in De Koornbloem ge blijft alzoo uwe klanten be houden. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). rden vr BHMSB9. BBBBBB «BBB fflffiHHSSB BBBBBB Het 1» thans reedi 100 jaar dat de spoorweg bestaat welke Brussel met Mechelen verbindt. In 1835 deed het spoor 50 minuten over deze afstand. Thans legt de electrische trein dil zelfde traject af in 12 minuten. Welk een tijd verlo ren vroeger dus de menschen op reis. Ook wanneer zij ziek waren beschikten zij niet over de zelfde gemakken, want zij kenden nog geen afdoend middel tegen de pijn. Hoe geheel ander» is het thans, nu er een eenvoudig en afdoend middel bestaat tegen de hevigste pijnen de ASPIRINE tabletten! Zij dragen het BAYER - kruis en zijn in de geheele wereld bekend als het product van vertrouwen. ■■BBBBaHBBBBBBIMlKBBBMlMMM

De Koornbloem | 1935 | | pagina 3