De toekomst onzer Zuivelnij verheid. 6 m Nijpende Landbouwzorgen, ppet Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ts io« iai Het Staatsdomein van Mariemont Aalstersche Hopfederatie Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven i OOGST 1935. #tQa 23 17de JAAftÖANQ Nt 666 aarste fatcrbn alle gcslaa ïn vol ezing, IN E Luxe* :end ei Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. genaai en en bedrijfstak geweest alsmede de bijzon- derste bron van inkomen in het land- De zuivelproduktie is vooral in het jv laamsche land steeds de bijzonderste ïordt izent j 3i j27 derste n'; Théo bouwbedrijf. sstraat, De huidige prijzen van melk en boter enG.t jjg njet meer loonend kunnen genoemd worden, toonen aan dat de krisis insge- Vandeu lijks de melk en zuivelproductie scherp, heeft aangetast, zoodat wij moeten uit zien naar gepaste maatregelen cm daar aan te verhelpen willen wij binnen af- ila, zienbaren tijd de bijzonderste bron van inkomen in ons landbouwbedrijf niet zien verkwijnen. De heer E. Piraux, Assistent bij het Zuivelinstituut van den Staat te Gem- bloux, heeft in zijne merkwaardige voor dracht gehouden op 20 Maart 1935 voor de Société Centrale d'Agriculture F' belangrijke beschouwingen ontwikkeld over het economisch en technisch uit- e WA N i ontv J DEI 1 13de M at (ovt Hotel plein, trdag, sdagen van jse, 6i ran) aanvi zicht der zuivelnijverheid en over hare toekomstmogelijkheden. Gezien haar belang, willen wij in deze en volgende bijdrage de bijzonderste deelen samenvatten uit de lezing van den heer E. Piraux, er bij gelegenheid onze eigene zienswijze bijvoegende Dehr Piraux behandelde twee punten: 1) Welk is de huidige toestand van het zuivelbedrijf2) welke is de formule voor de toekomst van dit bedrijf. 1) De huidige toestand van het zuivelbedrijf. Volgens de raming van heer Huyghe, bestuurder van hooger vermeld zuivel instituut, bestaat de melkveestapel in ons land uit 950,000 melkkoeien, geven de 2.565.000,000 liter melk met een ge middeld vetgehalte van 3,2 °/o. De melk heeft volgende bestemming Boterfabrikatie 60 °/o Rechtstreeks verbruik door er roia menscben rijzen ACHl eend 21 12 5 1 2 PR geven, enten t numt i Dierenvoeding Speciale fabrikatie als melk ®c J' in poeder, verdikte melk, room en andere producten Kaasfabrikatie De uitvoer is onbeduidend en zou in de huidige omstandigheden practisch op noemenswaardige schaal niet mogelijk zijn, omdat eenerzijds de voortbrengst- kosten te hoog zijn en onze zuivelnij verheid te gebrekkig is met het oog op den uitvoer. Het eenig afzetgebied voor bedien onze melk en zuivelproductie is dus de uenen binnenlandsche markt. Op de vraag of er thans overproduc- t numi tie is aan melk en zuivelproductie, ant woordt de heer Piraux als volgt Van bestendige .overproductie kan er vooralsnog geen sprake zijn, omdat Bel- gië aanzienlijke hoeveelheden zuivelpro- b ducten uit den vreemde betrekt n.l. DOrd circa 20 millioen kg. kaas en 9 tot 10 millioen kg. boter. Aannemende dat wij den invoer van kaas niet kunnen uitschakelen,blijft toch het feit dat zoo ons land er toe komt Juweel» 10 millioen kg. kaas te fabrikeeren daar- iller sob jn cen afzct zou gevonden worden voor 100 millioen liter melk. Daar anderzijds de invoer van vreem de boter 250 tot 275 millioen liter melk vertegenwoordigt, blijft er voor onze melkproductie een veiligheidsmarge van minstens 15 °/o onzer tegenwoordige melkproductie alvorens er van besten dige overproductie kan sprake zijn Nochtans dienen bij deze cijfers volgen de faktoren in aanmerking genomen 1) De invoer van vreemde boter daalt van jaar tot jaar, zooals blijkt uit vol gende cijfers: 21.218.000 kg. in 1932 12.406.000 kg. in 1933 9.357.COO kg in 1934. 2) Het verbruik van margarine be draagt het drie ja vierdubbele sedert den oorlog 11,611,500 kg. in 1930 43 mil Hoen 437,300 kg. in 1931 27,204,000 kg. in 1932; 34,289.000 kg. in 1933; 37,987,000 kg. in 1934. Deze toename van het margarineverbruik wijst op de ien vl vermindering der koopkracht vanwege de verbruikers, zij is afhankelijk van het verschil van prijzen tusschen de boter en de margarine. Indien dit prijzenverschil te aanzienlijk is of blijft, bestaat er ge- vaatboti sscl) ,ST. w el}i ken, d an oa> :n. f slee >org lstukk alsti vaar dat de uitbreiding van het marga rineverbruik aanleiding geeft tot over productie van de melk, voor zooverre natuurlijk er geen officieele maatregelen genomen worden tot beperking der vrije margarinefabrikatie. Wat de tijdelijke of seizoenoverpro ductie betreft, voorzag de heer Piraux dat deze dit jaar tijdens de maanden Mei-Juli zich sterk zou doen gevoelen. Zulks is thans het geval zooals uitge wezen wordt door de thans gekende lage prijzen van melk en boter. 2) Hoe dient de overproductie voorkomen of beperkt De heer Piraux duidt drie groote mid delen aan 1) de bevordering van het verbruik 2) de vermindering van den kostprijs of voortbrengstkosten in het zuivelbedrijf3) de technische verbete ring, de specialisatie en industrialisatie der productie-methoden. Wij voegen hierbij onmiddellijk de noodige officieele maatregelen eenerzijds 1) om de inlandsche markt voor te be houden voor onze zuivelproducten tegen loonende prijzen. Dit behoud der in landsche markt is onmisbaar om aan onze zuivelnijverheid den tijd te gunnen de vereischte verbeteringen in te voeren om te beantwoorden aan de huidige economische vereischten. Ingevolge de overal door de uitvoe rende landen toegekende aanzienlijke uitvoerpremiën zou de vreemde boter hier kunnen ingebracht worden tegen zulke lage piijzen dat zij op korten tijd ons zuivelbedrijf te gronde zou richten, moest de invoer vrij geschieden. 2) Om deze technische verbeteringen doeltreffend te steunen en te bevorderen. A) Bevordering van het verbruik. In ons weekoverzicht van heden heb ben wij gemeld dat het melkverbruik per hoofd hier te lande een der laagste is van gansch de beschaafde wereld. Wij zijn het dan ook met den heer Piraux eens dat een goed gedocumen teerde en geleide propaganda gepaard gaande met eene reglementeering aan de verbruikers de vereischte waarbor gen gevende betreffende de innerlijke en hygiënische waarde der melk, van aard is om het melkverbruik merkelijk op te voeren. Verder zijn er nog de omzetting der melk tot boter en kaas, waarover verder bij de technische inrichting van het zui velbedrijf uitvoeriger zal gehandeld worden. I B) Vermindering der voortbrengstkosten. De heer Piraux is van meening dat een wetenschappelijke selectie van het melkvee, gericht hoofdzakelijk naar de vermeerdering der melkvoortbrengst met degelijk vetgehalte, van aard is de voortbrengstkosten in het veehouders- bedrijf nog merkelijk te verminderen. In dit opzicht acht bij het wenschelijk dat de veekweeksyndikaten in de door hen ingerichte prijskampen bij de beoordee ling der melkkoeien den voorrang ge ven aan de melkvoortbrengst boven den uiterlijken vorm der dieren. Verder is het ook noodzakelijk dat de melkkon- trool algemeen worde gemaakt. Een tweede belangrijke factor in de voortbrengstkosten is de wintervoeding der melkkoeien. Hier is de ensileering van behoorlijk groenvoeder van aard de kosten merkelijk te verminderen, zooals zulks het geval is in Finland, namenlijk door het gebruik van krachtvoeders te beperken. 3) Wat de technische verbetering en industrialisatie van het zuivelbedrijf be treft deze moet voor bijzonder doel hebben de seizoenoverproductie van melk te neutraliseeren door in tijdper ken van overvloed de melk te verwer ken tot kaas die gansch het jaar afzet vindt. Hier stelt zich dan het vraagstuk der oprichting en uitbreiding onzer na tionale kaasnijverheid. Hier doet de heer Piraux ook terecht opmerken dat de bescherming onzer zuivelmarkt te eenzijdig is opgevat door de regeering. Deze beschermt immers enkel de boter, terwijl de inlandsche kaas en het kalfvleesch, waarin de melk deels omzet vindt, slechts op onbeduidende manier tegen vreemde mededinging worden verdedigd. Er is ten slotte nog de onzekerheid nopens het voortbestaan der bestaande beschermingsmaatregelen welke oorzaak is dat de verbruikers en handelaars het niet aandurven in perioden van over vloedige productie op ruime schaal boter aan te koopen voor den winter. In onze volgende bijdrage zullen wij de zienswijze van den heer Piraux uit eenzetten over de technische verbete ringen in het zuivelbediijf. (Wordt voortgezet). Vroeger hoorde dit domein toe aan de doorluchtige familie Warocqué, schatrijke familie, waarvan Raoul de laatste overlevende was. Toen deze op zijn sterfbed lag en zijn laatste wilsbe schikking te kennen gaf, wreef vader Staat zich in de handen. Hij toch werd eenige erfgenaam van dit prachtdomein, 't is te zeggen die lange, machtige en sierlijke toegangsdreef, dat park met de grootrche puinen en kunstwerken, het kasteel met zijn kostbare verzamelingen van oudheden waarvan de waarde niet te schatten valt porcelein, Chineesch vaatwerk, kantwerk, schilderijen enz. Het park met aanhoorigheden beslaat ongeveer een oppervlakte van 45 hec taren of zoo ongeveer 145 dag wanden. Het is gansch omgeven door muren met twee bijzondere ingangen, waarvan een aan het station van Mariemont en de andere op het grondgebied van de ge meente La Hestre. Terecht wordt het aanzien als een der mooiste en aantrek kelijkste parken van gansch het land. De meeste lezers en lezeressen van De Koornbloem hebben voorzeker over dit domein met veel lof reeds hoo- ren spreken en ik twijfel er niet aan of velen onder hen hebben het reeds een bezoek gebracht. Het ligt als een oasis te midden van de Henegouwsche nijver heidstreek. Met den trein neemt men de groote lijn van Brussel naar Bergen en stapt te Zinnik af om daar den trein te nemen die U brengt tot Haine-St Pierre, waarvan Mariemont nog slechts twee kilometer verwijderd is. Wil men er vandaar nog niet te voet henen gaan dan kan men nogmaals veranderen en aan 't eerste station op Mariemont af stappen. Met de autobus is 't reisje veel aange namer omdat men meer de schoonheden van de streek kan waarnemen. Dit do mein is toegankelijk voor het publiek en het werd als erfenis aan den staat over gelaten juist om op die wijze de gedach tenis aan de familie Warocqué te doen voortleven en verder het domein voor verbrokkeling te vrijwaren. U kunt wel denken dat zoo'n park te midden van zoo'n nijverige streek gelegen van groot nut is voor de openbare gezondheid. Na de lastige dagtaak vervuld te heb ben komen de arbeiders er niet alleen uitrusten, maar ook hun longen volpom pen met die frissche, zuivere lucht welke men in het park geniet. Voor onder wijzers en leerlingen is dit park ook van onschatbaar nut door de leerrijke flora die het biedt. Niet alleen het publiek, maar ook de provincie Henegouwen heeft uit dit park voordeel weten te halen. De staat heeft fruit- en groente hof. gebouwen en kassen ter beschikking van de provincie gesteld die er een tuin bouw- en kleinveeteeltschool heeft in gericht. De landschapsstijl algemeen aange nomen in de Engelsche hovingen der 19" eeuw, heeft hier ook de bovenhand, alhoewel we er ook fantasiestijl aantref fen namelijk La cour d'honneur en l'abondance,, binnen en rond de puinen van het oud kasteel dat dagteekent van het jaar 1546. De bloemenperken zijn er zeldzaambuiten 't uitgestrekt rosarium waar omstreeks tien duizend rozelaars hun bloei ten toon spreiden, treft men er slechts twee bloemperken aan. Het rosarium nochtans dwingt de bewonde ring van eenieder af en gezien zijn lig- Denemarken 50.000 landbouwers betoogen te Kopenhagen. (Zie vervolg 2de bladzijde.) I. We hebben reeds dikwijls gelezen dat werklooze arbeiders hongermarschen inrichtten naar de hoofdstad van hun land, om daar steun af te eischen. Maan dag heeft de Deensche hoofdstad een nog zeldzamer schouwspel te zien gege ven. 50,000 landbouwers uit al de dee len van het land zijn er bijeengekomen en een afvaardiging uit hun midden werd door den koning en den eerste- minister ontvangen. Het antwoord dat ze hebben ontvangen was eerder teleur stellend. In een paar artikels zullen we een gedrongen overzicht geven én van den nijpenden toestand in het Deensche landbouwbedrijf én van den boeren- optocht. Dat de toestand van den Deenschen landbouw veel te wenschen overlaat, hoeft niet meer gezegd te worden.Trou wens, dit is niet te verwonderen en an dere landbouwlanden als Australië, Nieuw-Zeeland maken dezelfde harde tijden door. Op aandrang van de liberale boeren partij heeft Denemarken zijn valuta nog verder dan het pond laten dalen en dit feit, gepaard met de steunactie der re geering, heeft het niet kunnen bewerk stelligen dat de boeren een behoorlijke bezoldiging voor hun arbeid ontvangen. Hier zullen wellicht enkele cijfers niet te veel zijn. Volgens de berekeningen van het Bureel voor Landbouw-economie, dat, tusschen haakjes gezegd, degelijk is in gericht en waaraan we nog veel zouden kunnen leeren, bedroeg de bruto-op- b/engst per hectaar in het jaar 1933/34 gemiddeld 558 kroon. De uitbatingson- kosten slorpten daarvan 485 kroon op, zoodat de netto-opbrengst slechts 73 kroon per hectaar afwierp, hetzij 3.5t.h. van het belegde kapitaal. Een boeren familie hield in het jaar 1933/34 op een bedrijf van minder dan 10 hectaar slechts 1.339 kroon, op bedrijven van 10 tot 50 hectaar 2 093 kroon en op grootere be drijven slechts 1.555 kroon per jaar over als opbrengst van hun arbeid. De prijzen der landbouw-produkten, behalve van vee, zijn nagenoeg even hoog als voor den oorlog, in kronen ge rekend. Voor 100 kilo boter ontvingen de boeren vóór den oorlog 208 goede kroon, nu 210 gedevalveerde kroon! Voor eieren, bacon, kaas is het schier hetzelfde en voor vee is het nog veel minder De oorzaak van den ongunstigen toe stand ligt in de beperking van den afzet en ook in de veel grooteren schulden last, welke de boerenstand op zich ge laden heeft in de goede jaren tot verbe tering van land en bedrijf. Het landbouwcrediet heeft in Dene marken een eigenaardigen vorm aange nomen. Groot grondbezit komt niet veel voor de meeste boeren zitten op hun eigen erf en hebben de noodige bedrijfs middelen verkregen door deelneming in de credietvereenigingen, op coöpera tieven leest geschoeid, die hypothecair crediet verleenen, echter niet in geld, maar door uitreiking van pandbrieven aan een credietnemer, die deze pand brieven maar te gelde moet maken. De credietnemer is niet alleen aansprakelijk voor de door hemzelf aangegane schuld, maar collectief aansprakelijk met heel zijn bezit jegens de houders van de ge- heele uitgegeven reeks pandbrieven. Er zijn 11 dergelijke landbouw-crediet- vereenigingen, die in 1934 niet minder dan 424.400 leeningen op deze wijze hadden uitgegeven en voor 4 milliard 431 millioen kroon aan pandbrieven hadden uitstaan. De Deensche regeering is er sedert lang op uit om de lasten voor den land bouw door conversie of omzetting te verlichten. In 1934 zijn er voor 1 mil liard nieuwe leeningen gesloten en voor 854 millioen afgelost. Deze beweging was een gevolg van de wet van 16 De cember 1933 waarbij de conversie van i5 en 4,5 t.h. hypotheken in 4 t.h. hypo theken werd vergemakkelijkt doordat de regeering de banken en spaarkassen er toe had weten over te halen hun pandbrieven om te wisselen in 4 t.h. pandbrieven. Een enkele landbouw- crediet-vereeniging gelukte er in al hare pandbrieven van 5 t.h. te kunnen uit trekken, maar de operatie in haar geheel bracht niet op hetgeen men er van had verwacht. De regeering ontwierp daarom in 1934 een nieuw conversieplan dat bo vendien maatregelen inhield ter voor koming van uitvoering van landbouw- hypotheken, vergemakkelijking van een accoord met schuldeischers met staats steun, waarvoor meteen nieuwe belas tingen werden voorgesteld. De opposi tiepartijen in het parlement, en bijzon der de socialisten, verzetten er zich ech ter tegen en zoodoende werd dit plan niet tot wet, maar de regeering, die den moed niet opgaf, trachtte daarna door onderhandelingen met de banken en de spaarkassen een waarborg-syndikaat te vormen voor een grootscheepsche con versie van niet minder dan 2,5 milliard kroon 4.5 t. h. pandbrieven. De banken durfden of wilden een dergelijke trans actie niet aan dan voor een bedrag van 650 millioen kroon. De conversie staat dit jaar dus vrijwel stop. In Mei 1.1. is de regeering een stap verder gegaan en bij wet van 11 Mei 1935 is de rente op landelijke hypothe ken gedwongen verlaagd met 0,4 t. h. der hoofdsom per halfjaar. Mochten de crediet-vereenigingen door deze maat regelen in moeilijkheden komen, dan kunnen zij leeningen van den staat krij gen, terwijl de reserven der banken ook moeten opgebruikt worden. Tevens werd bepaald dat de achterstallige hy pothecaire rente bij de hypothecaire hoofdsom gevoegd mocht worden. De regeering heeft ook nog op een andere wijze haar steun verleend en wel door de koersen van de pandbrieven te steunen, dit ter vergemakkelijking van het conversie-plan. Onder de leiding van de Nationale Bank werd bij de wet van 1933 een crisisfonds ia het leven geroepen. Einde 1934 had dit fonds voor 145 millioen kroon aan pandbrie ven opgekocht. Bovendien heeft de Nationale Bank van 1931 tot einde 1934 haar eigen bezit aan pandbrieven van 49 millioen tot 141 millioen vergroot. In totaal heeft deze Bank als dekking voor ongeveer de helft van haar direct opeischbare verplichtingen aan lande lijke pandbrieven direct of indirect in haar bezit. Dit alles heeft niet mogen baten.Niet- tegenstaande de dubbele devalvatie van de Deensche kroon en de lastenverla ging blijft de toestand van den Deen schen landbouw zeer netelig. De land bouwers hebben bij de regeering een aantal wenschen ingediend en om deze kracht bij te zetten besloten ze zich op Maandag 29 Juli naar Kopenhagen te begeven. Welke die eischen zijn en welke uitslagen ze opleverden, zullen we in een tweede artikel uiteenzetten. Op Zondag 11 Oogst, om 4 uur stipt, algemeene vergadering in het lokaal Kasteeltje te Aalst-Mijlbeek. DAGORDE 1. Mededeelingen. 2. Voordracht door Mr Coulier. Rijkslandbouivkundige, over Degelijk drogen van de hop 3. Inschrijvingen Studiereis naar de Poperingsche hopstreek (wellicht den 23 Augustus Leden 28 [r, Niet-leden 38 jr. Het Bestuur. genet )eclerq ouw Brt tjng der op hew maega alle wet! igernak. tegen van ld veelen itlg «rli

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1