>nze Aardappeloogst en het Plantgoed voor 1935. u koopen alle Inlandsche Granen De toekomst onzer Zuivelnijverheid. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Het gevaar der Drukpers Wij Alle Landbouwers en Liefhebbers Tentoonstelling en Prijskampen FAKTUUR MET ZEGELS Opgelet Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven I 18 OOGST 1935. 17dc JAAKÖAM0 Nf 868 abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Het overnemen van artikelen Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier De medewerkers zijn Aankondigingen volgens Men schrijft in op ons zonder aanduiding der bron O. CAUDRON. verantwoordelijk voor hunne Bureel en op alle postkantoren. is streng verboden. Bureel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. bijdragen. akkoord. Nu de graanoogsten in de beste men en in vele streken zelfs -riot, koorwaarden werden geschuurd gering zal zijn. zeer afwij achten }lbrei ?«5, de goeddoende en langver chte regens ons toelieten nog dig rapen te zaaien, komt de d om een klaar overzicht te ma in over den aardappeloogst van 935. Algemeene Toestanden. De planttijd was buitengewoon regelmatig, tengevolge van de gdurige koude en nattigheid. Na een warmen zomer en een ichten winter, waarop het plant- e lies- oec* c'at n*et keel koel bewaard breulijrerd kiemde en herkiemde, kwa den de koude lentedagen. Een ongewoon verschijnsel van kiderzeeërs, gevolg van te hoo- Belgiien warmtegraad bij het bewaren mbui| er planters, was waar te nemen :n toe ooral in Holland, en ook in min- ere mate in ons land. Sommige lanters waren ook hard gewor- en, zoodat ze heelemaal niet ichoten. Gezien deze omstandigheden v"2: n de vrees voor latere verwikke- >13 a ngen beloofde de aardappeloogst x Luil me mislukking te worden, het- e m« ten gelukkiglijk nadien niet waar eek te zijn. Wd Over een drietal weken stonden io vaile partijen met goed plantgoed oJjJ :zet uitermate goed. Vooral de 25,Tie tlden van de Redt U Zei vers onken uit en van alle kanten be- aifikten ons lofbetuigingen en ankwoorden. Welke gevolgen de langdurige oogte voor de opbrengst zal :akkijj ibben, valt nog niet juist te zeg- rk ZOI"(tn. Alleen staat het vast dat vele tlden in den groei werden tegen houden en zelfs begonnen te tien. Of de regen van dees week iets zal aan verhelpen, moeten e afwachten. De beste leemgronden hebben Under geleden en staan nog be- ekkelijk goed, terwijl de zand- laan- tonden er erg aan toe waren, erstelingen gaven een klein be- hot, terwijl de meeste partijen (Siniduizen eene redelijke opbrengst lillen geven. Hó- De late soorten hebben nog de d om de "erloren groeikracht rug te winnen en een goede op- engst te geven. Natuurlijk staan de velden met rima goed bezet sterker dan de ndere en zal het verschil aan op- rengst groot zijn naarvolgens het antgoed dat werd gebruikt en de ronden waarop het groeide. Handel in Eetaardappelen. Voorzeggen wat de prijzen zul- :n doen ware zeer gevaarlijk, toch unnen we gedachten vooruitzet- en die ons overtuigen moeten dat 4 We goede prijzen kunnen tege- ïoet zien. Door de val van den frank staan ve reeds bevoordeeligd, gezien lolland moeilijk kan invoeren met jn hooge wisselkoers. Van den anderen kant hebben e alle kans om uit te voeren naar nden waar de oogsten minder oed zijn gelukt. In ons land zelf zal goede vraag ijn, gezien algemeen de opbrengst «re beneden het gewone zal ko- RS jerso- en 9 tot 5-67, Kerk twen een IEN aar- Huis ^FF van ing, We kunnen dus met een zekere kans van lukken zeggen, dat de prijzen voor dees jaar loonend zullen zijn. Het Plantgoed door Redt U Zeiven geleverd. We hebben de laatste weken langs alle kanten inlichtingen ge vraagd. Van alle zaakvoerders en leden komt ons hetzelfde ant woord Onze partijen staan buitenge woon goed... Ze steken af bij de andere... Het is een pracht om te zien...en meer andere berichten.De partijen die tengevolge van onder zeeërs hebben geleden, kunnen op een tiental worden geschat. De uitslag is dus evenals alle andere jaren prachtig Dees jaar zullen we nog meer zorg kunnen besteden aan de keus der velden, wat verleden jaar min der goed lukte, gezien de zotte speculatie van vele Hollandsche verkoopers. Eene afdeeling van ons bestuur gaat binnen enkele dagen naar Friesland om er de velden te be zichtigen, vooral van onze oude kennissen, waar we sinds 15 jaar de planters hebben gekocht en steeds met dezelfde zekerheid van welgelukken. Naar we reeds vernamen, staan de aardappelen aldaar uiterst ge zond, de opbrengsten zullen groot zijn en de prijzen veel lager als verleden jaar. In die voorwaarden zal het ons lukken groote hoeveelheden plant goed voor onze leden aan te koo- pen en dit van de beste velden en aan de laagste prijzen. De prijzen van het nieuwe plantgoed. We vernamen dat hierover ver keerde geruchten verspreid wor den in onze streken. Naar sommige rondioopers zouden vertellen, zouden de planters zeer duur ko men, gezien de waardeverminde ring onzer munt. We kunnen dit gerucht ten stel ligste tegenspreken, en naar de laatste noteeringen zullen de plan ters, niettegenstaande den lagen stand van den frank, goedkooper kosten dan verleden jaar. Evenals alle jaren kunnen we enkel de vaste prijzen geven na aankoop van belangrijke partijen, en deze kunnen we alleen aankoo- pen wanneer de leden ingeschre ven hebben. We vragen dus aan onze leden ten spoedigste in te schrijven bij de plaatselijke agenten en zaak voerders of op onze bureelen. Elkeen schrijve onmiddellijk in Uit De Schelde van 12 Augustus knippen we eenige waarheden aangaan de de pers en de persagentschappen wel ke we niet kunnen nalaten aan onze lezers mee te deelen. Het is onze plicht mee te werken aan de voorlichting der massa. Hier volgt het uittreksel van bedoeld blad Er zijn in de wereld vele persagent schappen. Er komen er méér en méér. De meesten hebben hun bestaan te dan ken aan den flnancieelen steun van een of andere regeering. Dit komt hierdoor, dat de staatsbesturen er belang bij heb ben over een persagentschap te beschik ken. Maar waarom dan, zullen sommige lezers vragen. Nieuws is toch nieuws, zooals een feit een feit is, een gebeurte nis een gebeurtenis. Dit is verkeerd ge dacht Een gebeurtenis is inderdaad een gebeurtenis, maar de manier waarop men ze afschildert, dat is wat anders. Onder een schijn van onpartijdigheid geven de meeste persagentschappen een zoodanige voorstelling van de wereld gebeurtenissen, dat hun geldschieters de onderscheiden staatsbesturen daar in stof vinden om den haat tegen de na burige volken te onderhouden of om hun eigen politiek te rechtvaardigen. Dit voor wat de persagentschappen betreft. Maar er is ook de pers zelfs, de groote pers, de dagbladpers. Zij zit in de handen van groote geldbezitters. Zij tracht meestal én geld te verdienen én de groote massa op haar hand te krij gen, ten einde ze aan den eenen of ande ren politieken zegewagen vast te binden. Zij gaat uit van het standpunt, dat de wereld wil bedrogen zijn. Zij wedijvert daarom in het bevredigen van de gemak zucht, in het streelen van de lage harts tochten. Ziet naar al die berichten,welke in geuren en kleuren de misdrijven uit ontucht schilderen naar al die prentjes, die soms op het kantje af van de porno grafie zijn naar dien doolhof van ad vertenties, waarin dikwijls wegwijzers staan naar ontuchthuizennaar dien stapel van papier, die den lezer over bluft en hem den indruk geeft, dat hij zijn geestelijk voedsel voor niet krijgt. Intusschen wordt de belangstelling van den lezer afgeleid van de gebeurte nissen welke werkelijk belangstelling verdienen, deze het leven van de volks gemeenschappen beroerende binnen- en buitenlandsche politiek. Tijdens den oorlog kon men te Lon den allerwegen reusachtige plakbrieven zien, die uitsluitend dit te lezen gaven WHY ARE WE IN WAR? BECAU SE WE HAVE SINNED 1 -Waarom zijn wij in oorlog Omdat wij gezondigd hebben. Als wij het woord zondigen nemen in zijn diepste beteekenis "Doet wat men niet mag, laten wat men moet,,, dan ligt er groote waarheid in deze Londensche beschuldiging besloten. De volkeren zijn in oorlog geraakt omdat zij gezondigd hebben uit onwetend heid 1 omdat zij hun belangen hebben verwaarloosd, omdat zij onverschillig zijn gebleven voor de manier waarop de persagentschappen, de dagbladen, de politieke partijen den haat hebben aan gekweekt en de wanorde hebben in stand gehouden, omdat zij hun passieven steun hebben verleend aan de partij menners, ministers uit eigenbelang, di plomaten zonder volksgeweten. „Nu nog onderhoudt de groote pers dezelfde zonde Zij laat de massa opium schuiven, zij brengt ze in een roes van zelfvoldaanheid, zij doodt iedere denk kracht in wil en besluiteloosheid. Het i is erger dan bloedvergiftiging. Van deze laatste gaat men dood. Van opium schuiven blijft men leven, maar als een wrak, tot last van anderen worden verwacht op de groote Deze om onze leden te laten veten dat we alle inlandsche gra nen koopen aan de hoogste dagprijzen. De granen moeten in onze magazijnen worden geleverd of vol gens overeenkomst afgehaald bij den landbouwer. Wij geven bij iedere levering een regelmatige zoodat de verkooper geen gevaar zal loopen door de gendarmen of door de controleurs gesnapt te worden en duizenden franken boete te moeten betalen. Zakken worden door ons ter beschikking gesteld en dienen afgehaald in de hoofdmagazijnen. De betalingen geschieden comptant bij de levering. De prijzen kunnen niet voor een gansche week worden vast gesteld, gezien de wisselvalligheid der koersen. Zij kunnen dagelijks aan onze kassen of aan onze bureelen te Aalst worden aangevraagd. Voor de twee eerste dagen der toekomende week zijn de aan koopprijzen als volgt vastgesteld Tarwe, witte83. Tarwe, bruine 81. Rogge 63. Haver 80. Vrij geld, alle onkosten voor overdrachttaksen voor onze re kening. We wijzen op het groot gevaar dat de boeren loopen met aan kleine handelaars of maalders granen te verkoopen waarvan ze geen factuur met zegels ontvangen. De kontrool zal streng zijn en een paar franken gespaard zou hen duur komen te staan Leden, Redt U Zei vers, verkoopt uwe granen aan uwe Ver- eeniging. U bekomt de hoogste prijzen en blijft in regel met de wet. Bij de Sam. Mij Redt U Zeiven worden alle overdrachtzegels regelmatig geplakt en kunt U gerust zijn. (2de Vervolg). In onze twee vorige bijdragen gaven wij een samenvatting der zeer belang wekkende voordracht gehouden door den heer Piraux voor de Société Cen trale d'Agriculture over het zuivel- vraagstuk. Ziehier thans de opvattingen van den heer Piraux over enkele andere aange- genheden verband houdende met het zuivel vraagstuk. I) De Kaasfabrilcatie. In talrijke landbouwmiddens alsook reeds op de vergaderingen der katho lieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat werd de bijzondere aandacht der regeering gevestigd op het gewichtig belang, niet alleen voor den landbouw doch ook voor onze nationale econo mie, dat eene uitbreiding der kaasfabri- katie in België zou opleveren, Een rui mer afzet zou in deze fabrikatie gevon den worden voor onze binnenlandsche melkvoortbrengst, welke aldus van over productie zou gespaard blijven. Welke is de huidige toestand onzer nationale kaasfabrikatie De heer Pi raux schetst haar beknopt alsvolgt in zijne hier besproken voordracht Benevens de gewone platte kaas, kunnen enkel de Brusselsche kaas, de Hervekaas en de kaas van Hoei als van inlandschen oorsprong beschouwd wor den. De Brusselsche kaas, vervaardigd uit afgeroomde melk, thans grootendeels van inlandsche herkomst, bereikt een jaarlijksche voortbrengst van 5 tot 6 millioen kg. De Hervekaas wordt meestal ver vaardigd op de hoeven alsook in twee of drie nijverheidskaasfabrieken. De jaarlijksche productie kan geschat wor den op 5 millioen kg. Zij gaat achteruit wegens gebrek aan hoedanigheid.slechte verpakking, gebrekkelijke inrichting van den verkoop, mededinging vanwege de boterfabrikatie die gemakkelijker is en minder risico biedt. De kaas van Hoei, ook genaamd "mandenkaas,,, wordt vervaardigd in enkele hoeven der provincie Luik en Namen, soms met volle melk doch mees tendeels met afgeroomde melk. De voortbrengst is van minder belang. Benevens de Harzékaas, een variëteit van Port-Salutkaas, is alles wat van on ze kaasfabricatie overblijft slechts imi tatie van vreemde kaassoorten Brie, Camenbert, Port-Salut, Gervais en wordt vervaardigd in kleine kaasmake rijen met nijverheidskarakter. Als slotsom dient vastgesteld dat onze inlandsche kaasfabricatie, verre van zich te ontwikkelen, afneemt en kwijnt. De oorzaken van dezen toestand zijn 1) De te hoogen kostprijs van onze melk. 2) Het gebrek aan technische vaardig heid bij de bestuurders en leiders onzer kaasfabrieken. Er is immers in de tegenwoordige omstandigheden van eenzijdige tolbe- scherming der boter geen financieel be lang verbonden aan de kaasfabricatie. De melk bestemd voor boterfabricatie geniet een tolbescherming van 0,35 ft. den liter, terwijl de melk omgezet in kaas slechts beschermd wordt door een tolrecht van 8-9 cm. den liter. Om aan haar doel te beantwoorden zou de inlandsche kaasfabricatie in den zomer en op de tijdstippen van over vloedige melkproductie de melk moeten kunnen verwerken. Daar het kaasver- #tQl 23 MltlMI ZCü VI q. Kijk reydeli r ingt- iats gt iwfeot vangt ■er dt Ma- raag, net. tem» !w voor Vee en Paarden, te Ninove, Graanmarkt, op Zondag 25 Oogst, te 9 ure voormiddag, ingericht door het Landbouwcomice Ninove, met de medewerking van het Feestkomiteit der Stad en de Landbouwersvereeniging REDT U ZELVEN,

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1