Wij, Vlaamsche Landbouwers, Goedkoop Lijnmeel De Economische Uitbating onzer Landbouwbedrijven Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en d oor de Landbouwers Dood aan den Coloradokever Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven &®*DA<S 25:OOGST 1935. J*yQa 25 ««uit» 174* JAAMAMO Ni 869 Abonnementsprijs 12 fr. 'sjaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. eischen de onmiddellijke opzegging van het Franco- Belgisch militair akkoord. -- Ziehier waarom. De toenemende internationale ver wikkelingen verraden ontegensprekelijk een wrange oorlogsstemming, voorbode van een ijselijke ramp die niet minder dan den ondergang der beschaafde landen zou veroorzaken. Wie de leiding heeft van een groep menschen heeft de dure plicht het mo gelijke te doen om het nakende onheil af te wenden en te verhinderen Deze bijdrage heeft geen politiek op zet, doch als Vereeniging, groepeerende een sterk aantal Vlaamsche landbou wersgezinnen, wier zonen samen met deze der andere standen van het Vlaam sche volk de meerderheid zou uitmaken van het Belgisch leger bij een nieuwen oorlog, heeft Redt U Zeiven niet alleen het recht maar ook den plicht een toe stand te bekampen die ernstig gevaar oplevert ons bij de eerste uitbarsting van het internationaal conflict in het oorlogsgruwel te betrekken. Wij bedoelen hier het Franco-Bel gisch militair accoord en sluiten ons ten volle aan bij de flinke werking ingezet door het Verbond der Vlaamsche Oud- Strijders tot spoedige opzegging van voormeld akkoord en de aanvaarding door den Belgischen Staat van een po litiek van vrijwillige neutraliteit. Wij keuren dan ook ten volle goed het mach tig vredesdefilee dat in dezen geest ver leden Zondag door de Vlaamsche Oud- Strijders werd ingericht voor het IJzer monument opgericht tot nagedachtenis onzer Vlaamsche gesneuvelden tijdens den laatsten wereldoorlog. Redt U Zeiven stelt zich voor taak niet alleen de maatschappelijke en eco nomische belangen te verdedigen zijner leden, doch wil ook al zijn krachten in spannen ter vrijwaring van het hoogste belang, namelijk het bloed en het leven onzer Vlaamsche landbouwerszonen. Het is juist omdat het Franco-Bel gisch militair accoord en het huidig sta tuut van ons land vastgelegd door het verdrag van Locarno afgesloten in 1925 ons een gevaar blijken voor het leven en het bloed onzer kinderen, dat wij de opzegging van deze accoorden eischen en den terugkeer van België tot de vrij willige neutraliteit. Wij verduidelijken ons standpunt De opeenvolgende Belgische Regee ringen die bij de afsluiting van het Franco-Belgisch militair accoord be trokken zijn hebben ons steeds voorge houden dat het een louter defensief accoord geldt van technisch-militairen aard, dat enkel zou in toepassing treden wanneer een van beide Staten wordt aangevallen. Elk van de contracteerende partijen zou vrij oordeelen wanneer de andere partij het voorwerp is van een niet uitgelokten aanval en zijn tusschen- komst in den strijd naar dit eigen oor deel bepalen. Opmerkenswaardig is echter, dat tel kenmale door Vlaamsche volksverte genwoordigers gevraagd wordt, zelfs met de noodige waarborgen van ge heimhouding, kennis te nemen van den tekst van het accoord met bijhoorende overeenkomsten, de Regeering weige rend heeft beschikt wegens verplichte geheimhouding van de getroffen militaire schikkingen in uitvoering van het ac coord. Wij hebben verder beleefd en beleven thans nog dat gansch de inrichting on' zer landsverdediging, zooals verster kingswerken op de grenzen, ja zelfs de duurtijd van den legerdienst, wordt doorgevoerd met inachtneming van wat Frankrijk op dit gebied doet zoodat men den indruk niet ontgaat dat gansch onze landsverdediging wordt ingericht onder inspiratie van Parijs. Voor onze Regeering, voor onze le gerleiding schijnt een aanval uitsluitend te kunnen geschieden vanwege Duitsch- land. Tegen dit land alleen worden for ten en verdedigingswerken opgericht, terwijl aan onze Fransche grens geen enkel verdedigingswerk wordt uitge voerd en de Belgische grens open ligt. Wat meer is, de verdediging onzer grenzen langs Duitschland is duidelijk de voortzetting der Fransche versterkings- werken. Wie kan ons de verzekering geven dat alleen Duitschland de aanvaller zal zijn De geschiedenis leert ons toch, dat Frankrijk tientallen maal ons land heeft overrompeld en verwoest en zelf in de laatste eeuw herhaaldelijk door diplomatische maneuvers de hand heeft willen leggen op onze onafhankelijkheid. Indien het in dit opzicht niet slaagde, was het alleen wegens het verzet van Engeland, dat de onafhankelijkheid van België verdedigde als zijnde voor hem zelf een levensbelang. Er is echter meer De internationale verwikkelingen, die een oorlog vooraf gaan, laten door het spel der geheime diplomatie niet toe met duidelijkheid te zeggen wie van de twistende partijen de aanvaller of de aangevallene is. De perscampagnes en andere propaganda van allen aard, gesteund en geleid door agenten der bij het konflikt betrokken landen, kunnen dergelijke verwarring stichten in de geesten van het volk en de openbare meening derwijze mislei den, dat deze steeds van meening is dat hun land verplicht is zijn bestaan en on afhankelijkheid te verdedigen tegen den aanvaller. Hebben we niet beleefd tijdens den laatsten oorlog dat de massa in elk der oorlogvoerende landen overtuigd was een rechtvaardigen oorlog te voeren tot vrijwaring der onafhankelijkheid van eigen vaderland Bij een eventueel konflikt met een ander land,laat ons het noemen Duitsch land, zal de Fransche propaganda, ge steund door ruime geldmiddels, welke nu reeds in vredestijd zoo sterk België bewerkt, niet ongedaan laten om Frank rijk als de aangevallene voor te stellen. Zij zal hierbij op de hulp rekenen van Wallonië, het sterk Fransch-georiën- teerd gedeelte van België, en op den invloed waarover Frankrijk nu reeds zoo ruim beschikt in de hoogere regee- rings- en legermiddens om de Belgische weermacht aan zijne zijde te hebben. Wie zal dan sterk genoeg zijn, in de veronderstelling dat hij klaar ziet in den toestand, om tegen de strooming in te varen en een gansch zelfstandige be slissing te treffen ('t Vervolgt). Het is lang geweten dat er vele soor ten zijn van lijnmeel. De oorsprong en de samenstelling van koeken spelen een groote rol, en het prijsverschil is soms zeer groot. Gewoonlijk is het verschil aan hoe danigheid dan nog grooter. Amerikaansche koeken zijn steeds de beste en zullen het ook blijven omdat de hoedanigheid van het lijnzaad aldaar gebruikt beter is. Het gebeurt ook dikwijls dat het lijn meel, zelfs van goede koeken, gemalen, met onzuiverheden of water is vervalscht en dat het meel aldus goedkooper kost dan de koeken zelf. De meeste lieden weten hier wel het goede uit het kwade te scheiden en zijn overtuigd dat Redt U Zei ven het BESTE lijnmeel heeft. Toch zijn er lieden die denken, of zich laten wijsmaken dat Redt U Zeiven te hooge prijzen vraagt en zich door een of ander verkooper een goedkoop product laat aanklappen. Om aan die lieden te bewijzen dat we evengoed goedkoop lijnmeel kunnen leveren als anderen, hebben we een partij zuiver JAPANSCH LIJNMEEL gekocht. De inhoud volgens de ontleding door den verkooper gedaan bedraagt 30,87 °/o eiwit, 9 vet. Te samen 39,89 Vergeleken bij de Amerikaansche lijnkoeken bevatten ze veel meer vet en minder eiwit. De Amerikaansche geven gemiddeld 33 a 34 °/o eiwit. 6 a 7 vet, wat ook op circa 40 a 42 °/0 komt. Dit Japansch lijnmeel kost heel goed koop en zal door ons worden verkocht aan 93,00 fr. met zakken, of omtrent lOfr. goedkooper dan het Amerikaansch door ons gemalen. De leden kunnen een proef doen zoo ze het begeeren. Het meel wordt niet verkocht zonder zak, gezien het ons aldus werd geleverd. Het meel werd in Japan gemalen en aldus ingevoerd. In de nummers 819 en 820, 16* jaar gang van De Koornbloem versche nen op Zondag 9 en 16 September 1934 twee artikels, waarin de Coloradokever in 't lang en breed beschreven werd zijn herkomst, levenswijze, voortplan ting, schade enz. De aandacht van het Ministerie van Landbouw werd bijzon der getrokken op het gevaar dat ook de kever in ons land zijn verwoestingen zou kunnen aanrichten, gezien hij reeds in Frankrijk op menige plaatsen zijn vernielingswerk had ingezet. We drukten alsdan den wensch uit dat er door het Ministerie van Land bouw een vlugschrift zou gezonden worden met kleurendruk voor de ver schillende teekeningen kever, larve, pop, eitjes enz. aan al de landbouwers en indien dit te kostelijk was aan al de tuinbouw- en landbouwvoordrachtge vers, die er dan op hun voordrachten zouden van spreken. Het Ministerie van Landbouw is onmiddellijk op dien wensch ingegaan en aan al de voor drachtgevers werden gekleurde post kaarten gestuurd met al de gewenschte aanduidingen erbij. Wij hoeven er het Ministerie van Landbouw om te dan ken, des te meer, dat juist die gekleurde plaatjes toegelaten hebben aan een on derwijzer uit het Walenland de kevers te herkennen op een aardappelveld, waar hij zijn verwoestingen aanrichtte. Wij hebben in dit artikel ook ge schreven dat, in geval van twijfel, men het insect slechts op te sturen had aan het rijksstation van insectenleer te Gem- bloers. Kan er nu nog twijfel bestaan, gezien de gekleurde plaatjes zoo sprekend zijn? Helaas ja 1 De aardappelkever is be kend door de proeven van Tower, die de kevers, kort voor het leggen van de eieren bracht onder abnormale omstan digheden van temperatuur, vochtigheid en luchtdruk. Uit deze eieren ontston den dan dieren, die sterk afweken van de ouders sommige waren bleek ge kleurd, andere misten de vlekken van het borstschild. Uit kruisingsproeven van deze nieuwe vormen met normale dieren bleek, dat de nieuwe vormen een erfelijken factor minder bezaten dan de ouders. Einde Maart 1932, toen deze parasiet in Frankrijk zulke vreeselijke vernielin gen teweegbracht, heeft België, zoowel als Nederland, Duitschland en Engeland, den invoer van aardappelen en groen ten uit dit land verboden. België, het meest van al blootgesteld door zijn lig ging, zijn in- en uitvoer met dit land, heeft ongelukkiglijk het gevaar niet kunnen afweren. We meenen er on middellijk te mogen aan toevoegen dat onzen ontsmettingsdienst zoo degelijk zal kunnen werken als in Engeland en Duitschland omdat men er bij tijds is bij geweest. Engeland en Duitschland heb ben ook besmettingshaarden vastge steld, maar de bestrijding liet er niets te wenschen over en 't gevaar werd tel kens afgekeerd. Dit was het geval niet in Frankrijk. Toen de besmetting in het Zuiden van dit land werd vastgesteld, was deze reeds over een uitgestrekt gebied ver spreid, zoodanig dat er niets meer aan te doen was. Dit groot gevaar bemerken de pakte men de bestrijding aan door alle slag van middelen, zelfs het leger (Zie vervolg onderaan 4' en 5' kolom). In een reeks bijdragen willen wij er onze leden op wijzen hoe men heden daags dient te werk te gaan om zijn hoe ve doelmatig en economisch uit te baten. Gezien de groote verdeeldheid onzer landerijen, de dichte landbouwbevolking en zoomeer, treft men in onze streken zeer weinig groote uitbatingen aan en zijn de landbouwers verplicht hunne in 't algemeen kleine boerderijen zoo in tensief mogelijk uit te baten om in 't le vensonderhoud hunner talrijke familiën te voorzien. In sommige streken wordt de fruitteelt intensief gedreven, in ande re de groententeelt of bloementeelt doch de grootste meerderheid onzer boeren doen aan dierenkweek die hun toelaat afgewerkte produkten zooals vleesch, boter, melk en eieren op de markt te brengen. De vruchten op hunne lande rijen voortgebracht dienen grootendeels als voedsel voor de levende machines op de hoeve aanwezig en worden dus maar beschouwt als tusschenproducten. Vandaag zullen we ons beperken de voedingswaarde te onderzoeken de zer tusschenprodukten, om dan later hun eigenlijke voortbrengstwaarde te bepalen in de speciale uitbatingen zoo als varkenskweek, kiekenkweek, vee kweek enz. en na te gaan of men die verschillende produkten in die speciale uitbatingen voordeelig kan verbruiken, ofwel ze in den handel brengen en ver vangen door doelmatiger handelspro- dukten. Gemakkelijkshalve verdeelen wij de op de hoeve voortgebrachte tusschen produkten in graangewassen, wortel gewassen en groenvoeders. A) Graangewassen. 1) Scheikundige Samenstelling in °/0 uitgedrukt D.S. Tarwe 86,5 Rogge 86,5 Haver 86,7 Gerst 85,7 Maïs 87 2) Bijzonderheden. De granen moeten altijd geplet of ge malen worden alvorens te verbruiken, tenzij voor kiekens. Tarwe Te duur om als voeder te gebruiken, geeft weeke boter. Tarwezemelengoed veevoeder. Rogge Roggemeel verteert lastig, het is brandig en verstoppend en ver zuurt spoedig. HaverGezond voeder, maar over 't algemeen te duur. Onmisbaar voor paarden. Gerst i Gezond voeder, geeft uitmun tend vleesch bij varkens. Maïs Gezond voeder, groote hoe veelheid aan melkvee geeft weeke boter. Goed geschikt voor vetmesten der zwij nen, geeft olieachtig spek en week vleesch, doch dit nadeel kan tegenge werkt worden door toevoeging van andere melen. V.E. V.V. Z.W. 9 1.2 71 8.7 1.1 71 7,2 4, 59,7 8 2,1 67,9 6,6 3,9 81,5 B) Wortel- en knolgewassen. 1Scheikundige Samenstelling D.S. V.E. V.V. Z.W. Voederbeeten 12 0,3 0,1 6,3 Halfsuikerbeet 18 0,3 0,1 11 Wortelen 13 0,6 0,1 9,5 Rapen 8,5 0,4 0,1 5 Aardappelen 23 0,8 0,1 17 2) Bijzonderheden. Voederbeeten (hal(suikerbeet) Goed voeder voor vee, men geeft hoogstens 50 kgr. per dag. In groote hoeveelheden aan melk koeien gevoederd geven ze harde boter. Wortelen Oefenen goeden invloed uit op gezondheid der dieren. Men geve geen te groote hoeveelheden. Wortelen kunnen dienen als voorbe hoedmiddel tegen de ontsteking der spijsverteringsorganen en tegen het snot. Rapen In groote hoeveelheden aan melkkoeien gevoederd geven harde en witte boter met slechten reuk en smaak. Aardappelen Houden 0, l gr. per kg. Solanine in dat een vergift is. Groote hoeveelheden rauwe aardap pelen veroorzaken hierdoor doorloop, koliek, en zoomeer. Men moet ze altijd mengen met ge paste voeders. Voor varkens de aardap pelen altijd koken en het water trachten te verwijderen. Als voeder kosten aard appelen gewoonlijk te duur. C) Groenvoeders 1)Scheikundige Samenstelling D.S. V.E. V.V. Z.W. Weidegras 20 1,7 0,4 8 (Zeer veranderlijk volgens de hoeda nigheid van de weide.) Klaver 20 1,6 0,4 9 Rapenloof 15 0,9 0,1 6,3 Loof en koppen v.voederbeeten 13 1,1 0,15 6,9 2) Bijzonderheden WeidegrasGoed jong gras is een uitmuntend voeder voor de meeste on zer huisdieren. De nieuwe inkuilings- methoden laten toe in den Winter groenvoeders te gebruiken. Klavers Men mag de klaver niet te oud laten worden, rijpe klaver kan bij koeien verstopping veroorzaken. Met jonge klaver moet men nochtans voor zichtig zijn; er zou kunnen trommelzucht ontstaan die nadeelige gevolgen kan met zich sleepen. Beetbladeren en -koppen Deze be vatten veel zurkelzuur, dat nadeelig werkt als het in groote hoeveelheden wordt opgenomen. Dit kan tegenge werkt door 't toevoegen van 100 gr. ge- slibt krijt per 100 kg. bladeren en kop pen. 4) Hooi, stroo en kaf. Deze stoffen bevatten maar weinig voedende bestanddeelen, doch zijn uiterst goed geschikt om de rantsoenen hun noodigen omvang te geven en dra gen ook veel bij tot het normaal werken der verteringsorganen. ('t Vervolgt.) werd er toe gebruikt.Niets mocht baten. Te laat den put gevuld als 't kalf ver dronken is. De kosten welke de Fran sche Staat er zich voor getroostte, lie pen ten slotte zoo hoog op dat hij een beroep deed op de andere Europeesche landen om ter hulp te willen komen.Men kon echter geen accoord bereiken en Frankrijk bleef dus alleen in den strijd die ontzettend veel geld kostte. Laat ze nu beweren dat Europa het beschaafdste werelddeel is ik geloof er niet veel van. Als men in dergelijke aan gelegenheden nog geen akkoord kan treffen om een geesel af te weren die gansch Europa bedreigt, dan moet ik de Abessiniërs bewonderen die van de Europeesche beschaving niet willen weten. En hoe is het nu gesteld in ons land Het gevaar waarop we verleden jaar wezen heeft zich ook in België veropen baard en namelijk in de provinciën Na men en Luxemburg. Te Bussonville, in het arrondissement Dinant, heeft men een besmettingshaard ontdektook ten zuiden van de provincie Luxemburg en in de Fransche grensstreek nabij de kantons Florenville en Bouillon werden nesten ontdekt. Loont het nu de moeite om daar zoo 'n beslag van te maken Het weze me toegelaten U mede te deelen hoe men er in andere landen over denkt en welke onkosten men er zich voor getroost om dit insect te bestrijden. De aardappel is de kostelijkste plant die we hier, in Vlaanderen vooral, bezitten. Niets mag onaangewend blijven om deze plant te beschermen. Eenige jaren geleden deed zich een verschijning van den colorado kever voor te Stade bij Hamburg in Duitschland. Hij was naar alle waar schijnlijkheid met graan uit Amerika in deze haven aangekomen. Ten einde den kever kwijt te gera ken besloot men de onmiddellijke omge ving te ontsmetten en verder in de na- 1 (Ve 'ervolg óp de 2de bledz^ c.BCJ' UUR mmoEM Droge stof Verteerbaar Verteerbaar Zetmeel- eiwit vet waarde

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1