Onze Reis naar Friesland Onze Landbouw het slacht offer der Devaluatiepolitiek Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Samengestelde Vette voor Granen Straf stroo, veel en zwaar graan door toediening van phosphoorzuur en potasch Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 15 SEPT. 1935. Prijs25~centlem 17de JAARGANG Nr 872 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Gpsteiier O. CAUDRON. Bureel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Zooals de beheerraad van deS.M.Redt U Zeiven had beslist, werd de reis naar Friesland geregeld de heeren O. Cau- dron en Em. Baeten, landbouwer te Heldergem, respectievelijk bestuurder en toezichter der maatschappij, werden gelast een bezoek aan de keurvelden aldaar te brengen. Als bijzonderste taak werd hen opgelegd de beste partijen aardappelen uit te zoeken en te koopen. Een kort verhaal van deze reis zal onze leden zeker aangenaam zijn. Vóór de zon aan de oosterkimme verscheen, trekken onze twee afgevaar digden de baan op. In de eerste mor genuren wordt de Nederlandsche grens overschreden. De reis loopt over 's Hertogenbosch, de oude Brabantsche hoofdstad, met haar groot verleden en merkwaardige kunstmonumenten. Buitengewoon aan trekkelijk is het landschap in deze streek nog niet. Wel zien we uitge strekte weiden en talrijke benden vee, maar er is te veel verscheidenheid in de kuituren. Beeten, aardappelvelden, waaronder vele die slecht stonden, bos- schen en heesters, maar vooral vele weilanden, met tusschenin kweekerijen van groenten en fruit, vooral frambo zen en aardbeziën. De grond schijnt op vele plaatsen van tweede klas te zijn. In de streek van Nijmegen en Eist vinden we verbetering en bemerken we veel boomgaarden. Vooral appelaars staan er bij tienduizenden deze zijn in t algemeen goed beladen. De weiden zijn kort gebeten door de scharen rood-bonte koeien en vaarzen. Hier vindt men alleen het Overhijsselsche veeras rood-bonte. Over Arnhem met zijn rijke omgeving van villa's en kasteelen naar Zwolle. Nog steeds enkel weiden en hier en daar eenige boomgaarden. Onze mede reiziger Baeten stelt voor de tweede maal de vraag Waar ligt nu het land waar aardappelen groeien Over Heerenveen naar Leeuwarden. Nog steeds weilanden, enkel weilanden Nu zijn we aan het einde van onze treinreis, nog eenige kilometer schei den ons van de beste Friesche polders. We hebben ruim 400 kilometer achter den rug. Leeuwarden is een fraai stadje van 60,000 inwoners, hoofdstad van Fries- and, het middenpunt van uitgebreiden tandel in kaas, boter, aardappelen enz. In het hotel "De Kroon,, vinden we de noodige slaap- en eetgelegenheid, ^a negen uur trein is ons een weinig rust gegund. Maar 't is niet zóó, want na eenige zichtkaarten te hebben geschreven wacht ons de auto om de velden in te vliegen, wat ons, niettegenstaande on ze vermoeienis, ten zeerste aange naam is. Eindelijk zien we de aardappelvelden en de grond waar ze groeien. Onze medereiziger kan nu gelooven dat er nog bewerkte grond in Neder- and bestaat, hij moet zelf bestatigen dat hier jaarlijks duizenden en nog dui zenden wagons aardappelen worden voortgebracht. De Eerstelingen zijn reeds lang ge rooid en liggen in kuilen op iedere plek waar ze groeiden ze wachten tot ze verkocht en geleverd zullen worden en de controleur van den Keuringsdienst ter plaats zal komen om de zakken te looden. Muizen staan nog meestal in 't veld, eenige totaal afgestorven, andere nog een weinig groen. Op vele plaatsen zien we de inoogsting van deze soort. Het gebeurt op zeer voorzichtige manier met een speciale ploeg worden onder de kuilen de rijen opengereden, zoodat de struiken los komen. Nu zitten eenige mannen op de knieën en rapen de knol len op in bakjes met zift, om de aarde uit te ziften. Ze worden voorzichtig be handeld en in zakken gedaan, om op het uiteinde der partij land in een kuil te worden samengebracht. Hier zullen ze later met de machine worden gesorteerd, ter plaats wordt voor de goedgekeurde Velden door de controleurs van den Keuringsdienst aan iedere zak een lood gehecht. Eene partij met B gekeurd met blan ke en gladde knollen valt bijzonder in onzen smaak. We komen met den ver bouwer rap akkoord, dat heel de partij ons zal geleverd worden aan den mid- denprijs van twee veilingen, waarvan de datums worden vastgesteld. De Eigenheimers staan nog meestal in t veld, eenige staan nog tamelijk groen. We woonden de rooiïng bij van eene groote partij met B goedgekeurd. Het is prachtig, overheerlijk, allen knollen met blauwe koppen, zonder een enkele zieke of misvormde. De partij zal circa 10 wa gons plantgoed geven, in de kleine maat. Na langdurige bespreking over prijs en levering werd deze partij aangekocht en zal einde September worden geleverd. Het is vast het schoonste stuk Eigenhei mers die we te zien kregen. Stilaan zonk de zon aan de wester- kimme. We kwamen naar ons hotel terug, waar we na een klein avondmaal rap in de kussens lagen en spoedig in sliepen zeer voldaan over de eerste dag omdat we iets puiks hadden kunnen bemachtigen. De tweede Dag. Om 8 uur stappen we in den auto van een belangrijk verbouwer en uit voerder van plantaardappelen,om weini ge oogenblikken later met een eerste partij beste industrie kennis te maken. De dauw heeft de gewassen in een bad van weldoend vocht gedompeld, wat de planten gretig hebben opge vangen. Hoe frisch staan die Industries daar in vollen bloei, met hier en daar nog een bloem Ze zullen nog lang groeien. Niettegenstaande de nattigheid wor den eenige struiken opgetrokken en be statigen we dat de planten zeer gezond staan en de opbrengst veelbelovend is. Het stuk is gekeurd met cijfer 10 en het verwondert ons geenszins, want zelden zagen we zulke vrucht. Hierneven drie hectaren Roode Star, nog in bloem. Niettegenstaande deze knollen nog veel zullen verzwaren, staat het vast dat hier eene overvloedige op brengst van eetaardappelen en weinig planters zullen voorhanden zijn. Onze leidsman wil ons nu in kennis brengen met een flinke Friesche land bouwer, die 50 hectaren land bewerkt, om tevens de geheele hoeve te laten zien. Juist is men bezig met het schoonmaken van het lijnzaad, want dees jaar werd er 8 hectaren vlas geoogst. De schuur zit tot in de toppen vol met tarwe: ruim 15 hectaren beste zware Juliana; verder nog de oogst van 3 hectaren erwtenhet vlas en een 20 tal wagens hooi. De stallen zijn proper als een salon, alles tot de zoldering wit geschuurd. Het vee, dat nu dag en nacht op de weide blijft, zal fier zijn in zulk een stal te mo gen huizen. Een speciaal hangar voor landbouw- machienen, alles krakend net, ook de machienen die gewasschen en ingevet werden alvorens te worden geborgen. In een afzonderlijk hangar de auto van den boer. De landbouwer bezit ook een speciaal hangar voor het bewaren van zijn plant goed. Het is gemaakt in hout met een vloeroppervlakte van 6 op 10 m. De muren en de vensters zijn met dubbele wanden, zoodat het hok 's winters vorst- vrij is. Langs den voorkant staat de woning, een net en welonderhouden boerenhuis, dat eerder een villa gelijkt. Mevrouw de boerin doet de keuken terwijl de meid, geholpen door de dochter, aan den wasch zijn. Naar het veld komen de vrouwen nooit en we zien werkelijk geen enkele vrouw aan den arbeid op den akker. Rond de hofstede ligt heel het bedrijf, alles beste polderland. We trekken naar de nabijgelegen plek waar de werklui aan den gang zijn met het rooien van de Muizen. Ze kre gen cijfer 9, ze zien er best uit.- Het loof dat afgestorven is getuigt van groei kracht. We zullen nog vanavond onderhan delen om deze partij te koopen. (Vervolg toekomende week) Beschot of Scheutder Graangewassen. Over de opbrengst van de graansoorten kan men lang en veelvuldig praten. Op deze grond zal tarwe of rogge 2000 kg. per hectare opbrengen, op een andere tot 4000 en 5000 kg. Vanwaar dat groot verschil Er zijn verscheidene reden de aard van den grond speelt zeker een groote rol, eveneens de graad van vet en vruchtbaarheid. Maar vooral dient gelet op de BEMESTING der graangewassen en hier wordt nog algemeen gezondigd. Indien de tarwe- of roggehalm kon spreken, zou hij meestal verkondigen IK STIK door overvloed van stikstof. Ik heb een groot ge- brek aan phosphoorzuur en potasch, dewelke de kern en de kracht van mijn wezen moeten vormen. De stikstof maakt me dik en vet, maar ik sta slap op mijn beenen en met de eerste stormbui lig ik plat in den grond. Voor de vorming mijner aren ontbreken mij de noodige grondstoffen. Indien ge van mij een goede graanoogst verlangt, dan moet ik ook redelijk worden gevoed en ook phosphoorzuur en potasch ontvangen. Hoevele landbouwers zondigen tegen het beginsel van volledige voeding Ze geven enkel stikstof, onder de vorm van mest en beir, ammoniaksulfaat, nitraat enz. Maar ze vergeten de potasch en de phosphoorzuur I Het stroo valt gemakkelijk en de granen zijn licht en slecht gevormd. Proeven kunnen hier veel bewijzen en zullen zoodanig overtuigend zijn dat ieder landbouwer op ééne maal kan gewonnen worden voor de gepaste en volledige manier van bemesten. Het is meer dan zelfsprekend dat de plant de noodige stoffen in den grond MOET vinden om volkomen tot wasdom te komen en veel op te brengen. Stikstof, phosphoorzuur, potasch en kalk dienen in den grond voldoende aanwezig te zijn. Ze zullen er moeten aangebracht worden door den landbouwer. Mest en beir bevatten vooral veel stikstof, maar te weinig potasch en phos phoorzuur. Deze laatste moeten worden aangevuld bij middel van chemische meststoffen. We veronderstellen dat de landbouwers in de streek over genoegzaam stal mest beschikken en dus niet noodig hebben veel stikstof te geven, tenware de slechte winter of de nattigheid de granen veel hadden doen lijden. Nu in dit laatste geval moet in de lente wat dekmest worden gegeven. In den herfst diene men dus buiten het stalmest Phosphoorzuur en Potasch toe. Dit zal worden gegeven door middel van de door ons welke inhoudt12 phosphoorzuur en 10 °/o potasch, dewelke de voeding van de gewassen zullen volledigen. OPGEPAST i Het phosphoorzuur welke we geven kan niet verzuren gedurende den winter en kan op alle landen worden gebruikt. Deze samenstelling zal ook eene goede navette geven, gezien niet alles door de planten ineens wordt opgenomen. We herhalen geeft uwe graanvelden eene VOLLEDIGE BEMESTING. Ingeval U mest genoeg hebt, hoeft U enkel onze samenstelling 12X10 te geven. Ingeval van weinig of geen mest moet stikstof bijgegeven worden 1/3 in den herfst en 2/3 in de lente. Waar wij in een vorige bijdrage de vraag stelden of onze landbouw het slachtoffer zou worden der devaluatie zooals hij het reeds was van de deflatie, doet de wending der zaken ons thans bevestigend antwoorden. In een mededeeling over de Kabinets zitting van 27 Oogst 1.1. lezen wij met verontwaardiging letterlijk het volgende: "Op voorstel van den heer Minister van Landbouw heeft de raad besloten vanaf 1 September de invoertaks op de zwijnen af te schaffen en de invoertaks op de boter van 7,50 fr. op 6 fr. te ver minderen. De aan het buitenland toege stane contingenten zullen verruimd worden,,. Hebt gij goed gelezen, landbouwers Dit is het geschenk van onzen Minister van Landbouw. Wij vragen ons af of de heer De Schrijver toen hij bedoeld voorstel deed, zich niet Minister van Nijverheid heeft gewaand Aangezien de heer De Schrijver ad- vokaat is, veronderstellen we dat hij de logika heeft gestudeerd. We stellen hem dan hier de volgende vragen Hoe kan hij den door hem voorge stelden maatregel met de logika en de rechtvaardigheid overeenbrengen in de volgende omstandigheden en met in achtneming der volgende feiten 1) Een vergelijking der huidige groot- handelsprijzen van de boter volgens de noteeringen der mijnen met deze van toepassing op hetzelfde tijdstip van ver leden jaar, wijst uit dat de huidige prij zen lager zijn dan verleden jaar. Nochtans heeft Minister Van Zee land in zijn regeeringsverklaring gezegd dat de groothandelsprijzen te laag waren en vlug en gevoelig zouden stijgen. Voor de prijzen der nijverheidspro ducten wordt zulks door de Regeering geduld, geldt deze regel dan niet voor den landbouw, vermits de overheid da delijk bij de minste stijging het passend middel aanwendt om de prijzen te drukken. Men vergete immers niet dat zelfs met de huidige prijzen de boter op verre na geen bedrijfswinst oplevert. Ten bewijze het index der maand Juni 1.1. waar de verkoopprijs der boter slechts het punt 532 bereikt, terwijl het index der voort- brengstkosten in den landbouw nog 623 bedraagt. Weet de Minister dan niet dat de prijs der lijnkoeken hoofdfactor in de voeding van het melkvee ingevolge de devaluatie met ruim 40 t. h. is geste gen zooals wij aantoonden in onze vo rige bijdrage Met de huidige boterprijzen zijn onze landbouwers er dubbel slecht aan toe tegenover vorig jaar. Immers, niet alleen zijn de prijzen lager dan verleden jaar, doch onze landbouwers krijgen inge volge de waardevermindering onzer munt slechts frankskens van 10 centiem waar ze vroeger 14 centiem golden. De verdediging onzer inlandsche bo- terproductie dient vooral integraal be houden met het oog op de dumpings praktijken die weelderig tieren in al de landen van uitvoer. In onze weekover zichten hebben we herhaaldelijk staaltjes gegeven van de zeer belangrijke uit- voerpremiën welke worden uitgekeerd door schier al de landen van voort- brengst. In deze omstandigheden moeten we den getroffen maatregel dan ook be stempelen als volstrekt onrechtvaardig en vijandig voor onzen landbouw. Er is nog een ander uitzicht aan het vraagstuk waarop we hier ter gelegen heid van de bespreking van de handels overeenkomst België-Luxemburg de aandacht hebben gevestigd. Bedoelde overeenkomst behelst na melijk de bepaling dat de Luxemburgsche Regeering het recht heeft eenzijdig de invoer van boter te reglementeeren tel kens de Belgische Regeering het bijzon der vergunningsrecht verlaagt tot bene den 7,50 fr. het kilo of het globale con tingent voor de Economische Unie brengt boven het cijfer dat voor de overeenkomstige kolen der maand van 1934 was bepaald. De gevolgen van den hier besproken regeeringsmaatregel zullen aldus zijn eenerzijds verhooging van den invoer en anderzijds beperking of afschaffing van den uitvoer met het onvermijdelijke resultaat der prijsvermindering op de binnenlandsche markt. 2) Nu nog enkele woorden over de afschaffing der vergunningstaks op de varkens. Reeds vroeger hebben wij aangetoond dat de huidige varkensprijzen volstrekt normaal zijn en enkel een geringe be drijfswinst opleveren aan den kweeker. Dit feit wordt voldoende bewezen door dat wij er toe komen regelmatig spek naar Engeland uit te voeren, wat aan toont dat de prijzen hier te lande lager zijn dan elders. Indien andere landen er in slagen bij ons in te voeren, dan is zulks mogelijk met behulp van aanzienlijke uitvoer- premiën welke werkelijke dumpings praktijken uitmaken. Het is trouwens tot afweer van dezen dumping dat wij en alle landbouwmid- dens niet kunnen afzien van het huidige verdedigingsstelsel ten voordeele van onzen landbouw. Doch wij leven in een land waar de pers en de Regee ring antidumpingsmaatrege- len slechts gewettigd en on misbaar achten, wanneer het de nijverheid betreft en na- deelig voor het algemeen be lang, wanneer de landbouw in de zaak betrokken is. Ook inzake de productie van varkens en varkensvleesch behelst de Belgisch- Luxemburgsche economische overeen komst eene bepaling, welke met de hier besproken regeeringsmaatregel zeer na- deelig is, namelijk de volgende De Luxemburgsche regeering heeft het recht aan al de grenzen van het Groot-Hertogdom met inbegrip der Belgisch-Luxemburgsche grens den in voer te reglementeeren van varkens en varkensvleesch, telkens als de gemiddel de prijs van levende varkens op de Zie vervolg 2de bladzijde.) T- f

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1