Onze Reis naar Friesland Het Tarwe-Vraagstuk 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Dc Weck van de Melk De nieuwe Regeeringsmaatregelen 1 De Zwijnen zijn in opslag -r, Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 22 SEPT. 1935. Prijs*25"centiem 17dc JAARGANG Nr 873 mm Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Gpsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (Vervolg). We stellen nog enkele vragen aan den vriendelijken landbouwer Hoe is uw bedrijf verdeeld Circa 15 Ha. tarwe. 3 Ha. erwten, 8 Ha. vlas, 18 Ha. aardappelen, 5 Ha. weiland. Ik bezit 7 werkpaarden om het werk te doen. Ik heb enkel 10 melk koeien deze vindt men in grooten ge tal le bij de veeboeren. We doorkruisen verder de uitgestrekte velden langs beide kanten van den ouden dijk. Hier vinden we vooral Muizen en Industrie. Ook eenige par tijen allerbeste Krugers. We onderhandelen met verscheidene kweekers die algemeen van oordeel zijn dat de prijzen der planters te laag zijn en die wachten tot er opslag komt om te verkoopen. Een paar flinke partijen kunnen toch worden aangekocht en zul len binnenkort naar ons land ver huizen. We maken bij een vakman kennis meteen nieuwe soort Muizen, "Alberta,, genoemd. Ze schijnt een groote toe komst te hebben en heeft dit voordeel bestand te zijn tegen de gevreesde wrat ziekte of zwarte gal. Dezelfde kweeker doet ook veel aan bloembollen tulpen, narcissen en gla diolen. Hij zet er verscheidene hectaren. Op onze vraag hoe het met den han del gesteld is verleden jaar nogal goed, dit jaar heel slecht. Hier als elders, moeilijke tijden voor iedereen. Rond den middag komen we in de nabijheid van den machtigen afsluitdijk welke de Zuiderzee van de Noordzee afscheidt en de eerstgenoemde tot bouwland zal terugbrengen. Onze leidsmaH is zoo vriendelijk ons dit reuzenwerk te toonen een 35 Km. lange dijk, midden in de zee. Door die dijk zal Nederland ruim met 1/5 deel vergrooten.Een zeer vreedzame en eerlijke manier om land bij te winnen. Na het middagmaal maken we kennis met de Voorzitter van de Friesche Crisisorganisatie, raadsman voor land- bouwaangelegenheden bij de Neder- landsche Regeering. Het is een voor aanstaande en kundige aardappelkwee- ker. Hier zien we de beste partijen Indus trie en Muizen, ook goede Krugers. De partijen werden gekeurd met A, B en C. Roode Star staan nog in bloem en be loven veel. We vinden hier een nieuwe soort aardappelen "Volgelingen,, genaamd. Het is een zeer goede en vroege soort, met rijpheidsperiode tusschen de Eerste lingen en de Muizen. De opbrengst is reusachtig. Het is de moeite waard met deze soort, evenals met de "Alberta,,, een proef te nemen. Op het hof moeten we een kopje thee drinken en maken van de gelegenheid gebruik om met deze vooraanstaande landbouwlelder de landbouwtoestanden in Nederland en België te bespreken. We vernemen onder meer dat hij zelf geene zwijnen mag kweeken en dat de omvang van den dierenkweek evenals de uitgestrektheid van de kuituren te velde bepaald worden door de regee ring. Dit alles om al te groote over- voortbrengst te keer te gaan. Verders wordt de landbouw door de regeering gesteund op velerlei manieren. We vertrekken ook niet zonder een goede hoeveelheid van zijn beste plan ters te koopen. Nu trekken we over den ouden dijk en komen in de laatst herwonnen gron den op de zee. De zeeschelpen liggen zooals overal in deze streek, overvloe dig op het land. We treffen hier beste partijen aardappelen aan en bezoeken een nieuwgebouwde hofstede. Wat een pracht van bouw engerieflijkheidl Wel ke stallen echte salons en wat een boerenhuis I Het bedrijf is 80 Ha groot.We zien de vruchten, het is iets buitengewoon. De vroege aardappelen zijn gerooid. We overzien een kuil waar ruim 60,000 kg. planters bijeenliggen en die reeds op voorhand werden gekocht door onzen leidsman. Hiervan zal een groot deel voor ons voorbehouden blijven. Verders bezien we de Eigenheimers en Industries die nog staan te groeien en waarvan ons een deel wordt toege zegd.' Daar we op eenige honderde meters van de Noordzee zijn, maken we van de gelegenheid gebruik om den dijk over te trekken. De zee laat hier veel slijk achter en gaat stilaan achteruit. Binnen enkele jaren komt hier weer nieuw en vruchtbaar land en zal een deel polder- grond kunnen ingedijkt worden. De omreis wordt voortgezet langs het Oosten en het schijnt dat we het grootste deel van Friesland hebben doorkruist. Nog hier en daar een opval lend veld, een paar bezoeken aan voor name kweekers, nog een flinke partij aangekocht en bij het dalen der zon naar Leeuwarden terug. De dag is lang geweest. Veel hebben we gezien en geleerd. Veel beste par tijen planters hebben we gekocht en we zijn ten volle voldaan over onze reis, daar we meenen onze taak ten beste te hebben vervuld. Nog nooit, sedert het bestaan van snze vereeniging, werd zooveel zorg besteed aan de aankoopen onzer plan ters, nooit konden we met zooveel ze kerheid de prachtuitslag onzer velden in 1936 vooruitzien. Binnen kort beginnen de verzendin gen. De eerste schepen worden vóór einde September verwacht. Ziedaar, beste lezers en leden, een trouw verslag van onze reis naar Fries land. Het is waarlijk spijtig, datde reis zoo kostelijk is en dat alle landbouwers de gelegenheid niet hebben met dit prachtig hoekje van Nederland nader kennis te maken. Er is veel te zien en nog meer te leeren. Algemeen hebben we kunnen besta- tigen Eerstelingen gaven een kleine op brengst. Muizen groeiden best en de knollen zijn zwaar, dus niet veel plantgoed. Krugers leden erg bij het planten en onderzeërs traden op vele plaatsen op. De droogte deed hen veel kwaad en ze geven bijna uitsluitend planters. De opbrengst aan eetaardappelen is gering. Late soorten staan nog groen en zullen een groote opbrengst geven. Ze zullen zwaar groeien en de planters zul len niet overvloedig zijn. Men kan de toestand in Friesland als bij ons aanzien Alte soorten goed gelukt behalve Eerstelingen en Krugers die veel leden van de weersomstandigheden. BflBB9BIISSB2iaBaiBflB4BH£B3MillBBBBB Ten einde de propaganda voor de week van de melk te bevorderen werd Woensdag op de Wereldtentoonstelling te Brussel, onder voorzitterschap van den Minister van Landbouw, eene ver gadering gehouden. De heer Minister bracht een rouw- hulde aan Koningin Astfid, die vóór haar dood de hooge bescherming der Melkweek had willen aanvaarden. De heer Warnants, commissaris-ge neraal, gaf een overzicht van het actie programma van de Melkweek. Hij zeide dat deze slechts de beginperiode is van de propaganda die systematisch voort gezet wordt. M. Boes, hoofdinspecteur, gaf daarna een uiteenzetting over het gezondheids toezicht op de melk. Daarop nam Minister De Schrijver het woord. Hij vestigde de aandacht op het gansche melkvraagstuk. De propa ganda begint pas, zeide hij, en geduren de deze acht of tien dagen zullen wij de aandacht van de gansche bevolking op het vraagstuk vestigen. Daarna zullen wij door de staatsambtenaren en door tusschenkomst van de groote vereeni- gingen, het probleem verder bestudee- ren en uitwerken. Een der bedoelingen van het Comité is, verklaarde de minister nog, deze al- gemeene vergadering periodisch bijeen te roepen. ten voordeele van de goedkoope woningen. Het staatsblad van 30 Oogst heeft verschillende maatregelen afgekondigd tot bevordering van den bouw van goedkoope woningen. Benevens het belangrijk maatschappe lijk nut dat verbonden is aan de oprich ting van gezonde volkswoningen, be oogen deze maatregelen ook de werk loosheid te verminderen. Vermelden wij enkel: 1)de verlaging van den rentevoet der leeningen ver strekt door de nationale maatschappij voor goedkoope woningen aan de er kende maatschappijen voor goedkoope woningen. Deze interest wordt vermin derd op 2 °/o, 2 1/2 °/o en 3 °/o 's jaars volgens den aard der leeningen. 2) de vervanging der aanvullingspre mie die voorheen werd toegekend tot vergoeding der registratie en overschrij vingsrechten aan de personen die een goedkoope woning kochten van de er kende maatschappijen voor goedkoope woningen, door een verminderd regi stratierecht van fr. 1,25 en een over- schrijvingsrecht van fr. 0,25 toepasse lijk op de akten van verkoop. Dit verminderd recht is maar toepas selijk op de goedkoope woningen ge kocht van de bouwmaatschappijen er kend door de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas of door de Nationale Maat schappij voor goedkoope woningen voor zooverre de aanvrager de staatspremie heeft bekomen voor den aankoop van zijn huis. Elke intrekking der staatspremie brengt voor den kooper de verplichting mede het aanvullend fiskaal recht te be talen op basis van het algemeen bedrag bepaald door de wet. Om het verminderd recht te bekomen moet de verkoopakte aan den Staat hypotheek verschaffen op het verkochte huis tot waarborg van de eventueele terugbetaling der premie, van de beta ling van het aanvullend recht en van de eventueele vervolgingskosten. Voor de nieuwe woningen waarvan de bouw werd aangevangen na 30 Juni 1935 wordt gedurende 10 jaar vrijstel ling van grondbelasting verleend in de volgende voorwaarden. 1) De aanvrager mag de gewone staatspremie voor het bouwen op den aankoop van zijn huis niet hebben ge noten. 2) De woning moet voldoen aan de minima-vereischten van hygiene en be woonbaarheid vastgesteld door het Be- schermingskomiteit voor goedkoope woningen der streek. 3) Het kadastraal inkomen van het huis mag niet meer bedragen dan 1500 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners. 2000 fr. in de gemeenten van 5000 tot en met 14 999 inwoners. 2500 fr. in de gemeenten van 15.000 tot en met 59.999 inwoners. 3000 fr. in de gemeenten van 60.000 inwoners en meer. Voor de toepassing der kwijtschelding wordt gedurende het tienjarig tijdperk der vrijstelling geen rekening gehouden met eenige verhooging van het kadas traal inkomen, voor zooverre deze ver hooging een vierde van het aanvankelijk kadastraal inkomen niet overschrijdt. De vrijstelling dient gevraagd aan den controleur der Belastingen. Zij die vanaf 8 September 1.1. een goedkoope woning koopen van een er kende maatschappij voor goedkoope of een goedkoope woning laten bouwen voor eigen gebruik, kunnen opnieuw de staatspremie bekomen in de volgende voorwaarden 1) Zij moeten Belg zijn. 2) Sinds 1 Januari van het jaar voor afgaande aan dat hunner aanvraag in België verblijven. (Vervolg op de 2de bladz.) Een gelukkige beslissing van Canada. Hoogere graanprijzen te verwachten. Onder dezelfde hoofding hebben we, voor enkele maanden, den toestand op de tarwemarkt nagegaan en vonden er weinige redenen tot tevredenheid. De autarkie en het regeeringsingrijpen had den geleid tot een chaos waaruit we toen geen uitweg zagen, ondanks de afspraken der Internationale Tarwe- Conferentie. Om verschillende redenen verdient de tarwemarkt thans weer onze aandacht sedert enkele weken bewegen de graan prijzen zich in duidelijke stijgende rich ting. De bijzonderste factor is, volgens ons inziens, gelegen in de tarwebeslissing van Canada. De Canadeesche Regee ring, ten aanzien van den nood der boe ren, heeft den minimumprijs voor tarwe nr 1 op 87,5 dollarcent per bushel vast gesteld. Deze minimumprijs zal gedu rende het geheele oogstjaar gelden en het ligt merkelijk hooger dan verwacht werd. Men meende dat de Canadeesche boer een opbrengst van hoogstens 82,5 inplaats van 87,5 cent per bushel zou gewaarborgd worden. Bovendien zijner bepalingen getroffen dat de boer, in geval de wereldprijzen dit peil mochten overschrijden, eveneens dien hoogeren prijs zal ontvangen. In het tegenovergestelde geval, dus bij een lageren prijs dan 8/,5 cent, betaalt de Staat het verschil. Het Canadeesche graanbureel is van de noodige fondsen voorzien om al de aangeboden hoeveelheden af te nemen aan den bepaalden prijs. Voorts wordt uit Winnepeg uit een andere bron gemeld, dat de belemmeren de bepalingen, die op 16 Augustus door den Graanraad voor den handel op de graanbeurs waren uitgevaardigd, zullen ingetrokken worden met uitzondering van de bepaling dat de prijsschomme- lingen voor tarwe niet grooter dan drie dollarcent per dag mogen zijn. Het onmiddellijk gevolg van de be slissingen van Canada waren dat de prijzen op de verschillende beurzen sterk stegen. De meest nabije termijn posities stegen te Liverpool zelfs tot de hoogste prijzen welke de laatste twaalf maanden genoteerd werden. De beslissing van de Canadeesche Regeering heeft dit resultaat niet alleen bereikt, ook de vooruitzichten van de tarwe-oogsten in Noord- en Zuid-Ame rika waren daarbij een factor van be- teekenis. De Argentijnsche verwachtingen van de in December te oogsten nieuwe tarwe spelen daarbij een groote rol. Droogte heeft den uitzaai bemoeilijkt en schaadt bovendien de ontwikkeling van het jonge gewas. Trouwens is de uitzaai, juist om de niet loonende prijzen, veel kleiner dan in de vorige jaren en vele landbouwers leggen zich toe op andere meer opbrengende culturen. Tevens is het overschot van den vorigen oogst, dat voor verscheping in de laatste maanden van 1935 beschikbaar is, ab normaal klein. Dit alles is voor de houding van de tarwemarkt van des te meer beteekenis en oefent dan ook een diepen invloed uit op de prijsvorming, omdat Argen tinië in den loop der laatste jaren door zijn dringend en massaal aanbod een prijsherstel heeft in den weg gestaan of, wanneer zij op het punt stond te worden verwezenlijkt, weer alle verwachtingen in den grond heeft geboord. Sedert jaren ging er een onafgebro ken strijd tusschen Canada en Argenti nië. Canada, dat met groote voorraden had af te rekenen, poogde door achter houding van aanbod, een verbetering op de graanmarkt tot stand te brengen Argentinië volgde een gansch andere politiek het wierp steeds heel den oogst op de markt aan dikwijls zeer lage prijzen en verijdelde de pogingen van Canada. Nu dit en het volgende jaar de Argentijnsche bedreiging veel minder zal zijn, heeft de Canadeesche politiek wellicht meer kans op slagen. Trouwens, in Canada doet de oogst I zich niet voor gelijk we het over enkele weken aan de hand van de laatste toen i toegekomen berichten hebben geraamd. In West-Canada waren de weersom standigheden niet gunstig voor een vlot verloop van den oogst en hebben boven dien nachtvorsten schade aangebracht aan de late oogsten. In het Zuiden en het Zuid-Midden is thans de geheele oogst gemaaid en in het Noorden ook voor een groot deel, doch de opbrengst is niet zoo groot als verwacht werd. In vele distrikten is hij zelfs aanzienlijk kleiner dan vorig jaar, terwijl in enkele andere bij veel grooter is, maar door de ongunstige weersomstandigheden zal er ditmaal veel tarwe zijn die voor meel ongeschikt is. Een groot deel van de Canadeesche en ook van de Amerikaan- sche oogst van dit jaar is van zeer ge ringe kwaliteit wegens roest en vorst, zoodat het slechts geschikt is voor vee voeder. De Vereenigde-Staten zullen dit jaar geen invloed uitoefenen op de houding van de tarwemarkt. Ze zullen een kleine tarwe-oogst hebben die geraamd wordt op zeker niet meer dan 16 1/4 millioen ton, hetgeen minder is dan het verbruik in het land zelf. Gelijk we hooger gezien hebben zal dan nog een gedeelte onge schikt zijn, zoodat het voor de hand ligt dat de Vereenigde-Staten tarwe zullen moeten invoeren, die dan voornamelijk uit Canada zal betrokken worden, het geen dit land, waar nog groote voor raden van de vorige oogsten liggen op gestapeld, bijzonder ten goede zal ko men, maar ook voor de internationale graanmarkt, daar de drukking der stocks zal verminderen. Als mededinger is Australië eveneens zoo goed als uitgesloten, want de voor uitzichten wijzen op geen overdadigen oogst en men verwacht dat de stocks aan Australische tarwe gemakkelijk een afzet in het Verre-Oosten zullen vinden, in het bijzonder naar China. In gansch het vraagstuk blijft dan nog een onzeker puntRusland. Voor zoo ver men de offlcieele cijfers mag betrou wen heeft Rusland dit jaar een zeer goeden oogst gehad en indien men re kening houdt van de groote voorraden die reeds in Engeland en Italië werden verkocht, schijnt dit wel zoo te zijn. Nochtans, in tegenstelling met vroegere jaren, als wanneer Rusland om de. we reldmarkten te ontwrichten zijn produc ten aan ongelooflijk-lage prijzen op de markt wierp, profiteert het nu gaarne en met overleg gelijk de beste kapitalist van de mogelijkheid om hoogere prijzen te maken. Het schijnt dus niet dat Rus land de goede tendenz van de markt zal in gevaar brengen. Trouwens, het verschijnsel dat tarwe voor spoedige levering weder iets hoo geren prijs opbrengt dan latere posities hetgeen in langen tijd niet meer het ge val was als gevolg van overdadig aan bod en bedreiging, wijst op een veel ge zondere verhouding van vraag en aan bod en zonder de verwachtingen al te hoog te spannen mag men zich inzake graanprijzen aan iets betere prijzen ver wachten. SBBHB£iBI2il$»BHgSGiBB3aBBBaHB£BB En nog verdient een verouderden boer weinig of geen geld We kunnen bewijzen dat een kilo vleesch gewonnen met de voeding van melk, aardappelen en meel, minstens het dubbele kost dan met onze samengestel de voeders. We kunnen U de landbouwers die onze melen voederen met naam en stuk aanduiden en U kunt deze lieden on dervragen. Waarom met alle koppigheid vol harden op den slechten weg Zendt ons een briefje of komt naar onze bureelen en we geven li de uitleg die noodig is. &2SS 1 Een Propagandavergadering op de Wereldtentoonstelling Wederinvoering der staatspremie en van de tijdelijke vrijstelling der grondbelasting. 3) De vrijstelling der grondlasten. 4) Premie voor den aankoop en het bouwen van goedkoope woningen.

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1