Ammoniaksulfaat BERICHTEN min goede Gerst voor de mouterij* TF?r den ÏSSt,™'meStm°e' S"l"°flbif9e9"en WOrd,!°' 1/3 Veel en rijk gras om in te kuilen, te hooien, of te grazen COMPTOIR Teelt van vroege Bloemkool en ZITDAG Straf strooi veel en zwaar graan door toediening van phosphoorzuur en potasch Samengestelde Vette voor Granen LANDBOUW- 2Öf»f| °P al de weiden. AMMONIAKSULFAAT Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel van hier en elders* GELDLEENINGEN AAN LANDBOUWERS LANDBOUWKANTOOR VAN GENT Voor al uwe bankbewer- kingen geldplaatsingen Zondag 22 Sept. 1933. Beschot of Scheutder Graangewassen. Over de opbrengst van de graansoorten kan men lang en veelvuldig praten. Op deze grond zal tarwe of rogge 2000 kg. per hectare opbrengen, op een andere tot 4000 en 5000 kg. Vanwaar dat groot verschil Er zijn verscheidene reden de aard van den grond speelt zeker een groote rol, eveneens de graad van vet en vruchtbaarheid. Maar vooral dient gelet op de BEMESTING der graangewassen en hier wordt nog algemeen gezondigd. Indien de tarwe- of roggehalm kon spreken, zou hij meestal verkondigen IK STIK door overvloed van stikstof. Ik heb een groot ge- brek aan phosphoorzuur en potasch, dewelke de kern en de kracht van mijn wezen moeten vormen. De stikstof maakt me dik en vet, maar ik sta slap op mijn beenen en met de eerste stormbui lig ik plat in den grond. Voor de vorming mijner aren ontbreken mij de noodige grondstoffen. Indien ge van mij een goede graanoogst verlangt, dan moet ik ook redelijk worden gevoed en ook phosphoorzuur en potasch ontvangen. Hoevele landbouwers zondigen tegen het beginsel van volledige voeding geven enkel stikstof, onder de vorm van mest en beir, ammoniaksulfaat, nitraat enz. Maar ze vergeten de potasch en de phosphoorzuur Het stroo valt gemakkelijk en de granen zijn licht en slecht gevormd. j Proe.vc° kunnen hier veel bewijzen en zullen zoodanig overtuigend zijn dat ieder landbouwer op ééne maal kan gewonnen worden voor de gepaste en volledige manier van bemesten. ?eer dan 2f,fsPrekend dat de plant de noodige stoffen in den grond MUEi vinden om volkomen tot wasdom te komen en veel op te brengen. Stikstof, phosphoorzuur, potasch en kalk dienen in den grond voldoende aanwezig te zijn. Ze zullen er moeten aangebracht worden door den landbouwer. Mest en beir bevatten vooral veel stikstof, maar te weinig potasch en phos phoorzuur, Deze laatste moeten worden aangevuld bij middel van chemische meststonen. We veronderstellen dat de landbouwers in de streek over genoegzaam stal mest beschikken en dus niet noodig hebben veel stikstof te geven, tenware de slechte winter of de nattigheid de granen veel hadden doen lijden. Nu in dit laatste geval moet in de lente wat dekmest worden gegeven. In den herfst diene men dus buiten het stalmest Phosphoorzuur en rotasch toe. Dit zal worden gegeven door middel van de door ons welke inhoudt12 °/0 phosphoorzuur en 10 °/0 potasch, dewelke de voeding van de gewassen zullen volledigen. OPGEPAST I Het phosphoorzuur welke we geven kan niet verzuren gedurende den winter en kan op alle landen worden gebruikt. Deze samenstelling zal ook eene goede navette geven, gezien niet alles door de planten ineens wordt opgenomen. We herhalen geeft uwe graanvelden eene VOLLEDIGE BEMESTING. Ingeval U mest genoeg hebt, hoeft U enkel onze samenstelling 12X10 te geven DB «LOORNBLOBM DOOR HET TOEDIENEN VAN EISCHT ALTIJD HET Napoleon had voor leuze als 't mo gelijk is, dan is 't al gedaan als 't on mogelijk is, dan zal 't nog gebeuren, want onmogelijk is geen Fransch. We hooren zoo dikwijls uit den mond van onze tuinbouwers deze zoo gemak kelijke en niets-inhoudende spreuk "Dat is goed voor specialisten uit de streek van Mechelen of uit Holland,,. Zijn dat ook geen tuinbouwers mis schien Ja, maar de specialiteit om vroege bloemkoolen te kweeken, zullen we hen nooit nadoen, En na dit gezegd te heb ben trekt men eens aan zijn pijp, kruist de armen en doet niets. Maar 'k zou eens willen weten of wij minder bedeeld zijn dan de Hollanders of onze eigen landgenooten uit het Mechelsche. Of hebben we misschien den geschikten grond niet De late bloemkoolen schij nen hier nochtans goed door te groeien, waarom zouden de vroege het niet doen Als er iemand tegen mij zegt"ik kan dat niet,, dan geef ik hem maar gewis dit antwoord "als ge alles kunt, moet ge niets meer leeren,, en 't is om te lee- ren dat we hier beneden zijn. Men leert zoo lang men leeft, maar de wil om de kennis in praktijk om te zetten,ontbreekt niet zelden. Is de teelt van de vroege bloemkool wel zoo moeilijk Daarvoor moet men kunnen zaaien, inpotten, overwinteren, uitplanten, on derhouden en inoogsten. Is dat niet het zelfde werk als voor om 't even welke teelt. Vermits het tijdstip om vroege bloemkoolen te zaaien aangebroken is, wil ik in De Koornbloem er eenige nuttige raadgevingen over neerpennen, met het oog de tuinbouwers van rond de stad in deze teelt in te wijden. Na 15 September zaait men in een leegen bak waar men echter het glas nog niet opeggen mag. Indien men nog geen bak ledig heeft, mag men gerust het einde der maand afwachten, maar dan zaaien onder glas. Te vroeg gezaaide bloemkoolen gaan gemakkelijk boren in den Winter, dit wil zeggen een zeer kleine, onbedui dende bloemkool vormen, zoodat er van die planten dan ook nooit iets goeds meer vandaan komt. Bloemkoolzaad is tamelijk duur, doch met 5 gram zaad kan men zonder over drijven drie vierkante meter grond, ta melijk dicht bezetten. Deze planten wor den niet verspeend, maar blijven in de bakken tot het tijdstip van inpotten aan gebroken is. Intusschentijd zal men er zorg voor dragen de planten te bedek ken als het weder te koud is en bij goed weder zoo lang mogelijk luchten. Om geen te groote vochtigheid onder de ramen te verwekken zal men met het begieten moeten oppassen, anders zou men wel een zwamziekfe veroorzaken zwartbeenigheid genaamd. Het inpotten van deze jonge bloem- koolplanten geschiedt rond half Novem ber, alhoewel we er geen bezwaar in vinden het nog later en tot half Decem ber uit te stellen. Als potten gebruikt men deze van 10 centimeter. Vangroot belang is de grond die men wil gebrui ken om deze potten te vullen. Deze grond zal zorgvuldig voorbereid wor den en hiermede mag men wel beginnen van af het oogenblik dat men zaait. Men gebruikt een mengsel van 2 deelen ge wonen tuingrond, 1 deel mestaarde met volkomen geteerden mest en 1 deel bladgrond. Bij het inpotten zal men steeds letten dat er geen stilstand komt in den groei van deze planten daarom ook hebben deze die beschikken over een verwarmde kas of serre het heel j gemakkelijk doch bij de meeste kwee- j kers is dit niet het geval en moet men zich met een koude kas of bak tevreden stellen. In dit laatste geval zal men de inpotting zooveel mogelijk doen bij zacht en droog weder om de planten niet in hun groei te stuiten. Bij vriezend weder zal men alsdan het inpotten niet mogen doen. Het gebruik van gestampte aarden potten schijnt bij de meeste kweekers nog niet ingeburgerd te zijn. Het ge beurt namelijk dat de wortels wel eens moeite hebben om door de gestampte wanden heen te dringen. Wij vernemen nochtans dat het laatste woord hier over nog niet is gezegd en dat er, mits de geschikte grondsoort te gebruiken om de potten te vervaardigen, wel iets zal te doen zijn. Onmiddellijk na het inpotten worden de jonge bloemkoolplantjes op den grond in een koude serre geplaatst of wel onder een bak met ramen. Men plaatst ze in verband zoodat er de minste ruimte verloren gaat. Moest het te koud worden, dan zal men goed af dekken met rietmatten. Wat men hoe genaamd vermijden moet is de vochtig heid van de lucht. Men zal dus telkens de temperatuur het toelaat zooveel mo gelijk lucht geven. Warmer dan 5 tot 6 graden Celsius moet het in de serre of bak nooit zijn en moest de temperatuur al eens onder nul dalen, dat kan nog geen kwaad. Men zal ook zeer zelden gieten, slechts dan wanneer de grond absoluut droog is, mag men zulks doen. Begin Februari dan mag er verande ring komen in de behandeling der jonge planten. Nu moet de groei aangewak kerd worden om meer leven in de plan ten te brengen. Hiertoe gebruikt men vloeimest ofwel sodanitraat opgelost in water tegen 2 gram per liter. Men zal de planten ook stilaan aan de buitentemperatuur gewennen. Deze overgang mag nooit te plots gebeuren, dus vrij veel luchten als de luchtgestel tenis het maar eenigszins toelaat. Einde Februari, begin Maart mag men dan planten in den vollen grond. Het is nochtans geraadzaam hiermede niet te vroeg te beginnen, bijzonder in gronden die half zwaar of zwaar van samen stelling zijn. Deze grond weze voor den winter bemest met een 800 kg. stalmest per are. Bij het omploegen in het voorjaar voegt men hier nog een mengeling 7X8X12 per are aan toe. De afstanden blijven bepaald op 50 tot 60 cm. in alle richtingen. De potkluit zal men zooveel mogelijk in zijn geheel bewaren om geen oponthoud in den groei te hebben. De potten kan men nog een tijdje aan de voeten van de planten laten staan tot er hoegenaamd geen vorst meer te vree zen is en dit langs den oostkant opdat de pot wat schaduw op de plant zou wer pen wanneer de zon opkomt om dusda nig een te sterk ontdooien te beletten. Als er hoegenaamd geen late vorsten meer te vreezen zijn neemt men de pot ten weg en men begint fel te voeden met beer tegen dat de kool zich vormt. Flink doorgroeien is bij de kuituur van bloem- koolplanten hoofdzaak. Mochten deze enkele raadgevingen volstaan om met de teelt van vroege bloemkoolen ook in onze streek te beginnen. Dit is mijn vu rigste wensch. BELGIË. Aan de bevolking der Stad Aalst. Het zoo plotse als ongelukkig ver schijnen van den Coloradokever in som mige streken van ons land heeft al de landbouwmiddens er toe aangezet om doeltreffende maatregelen te nemen tot het uitroeien van dit insect. Daarom vragen we aan al de land- en tuinbouwers van Aalst en omliggende een waakzaam oog te willen houden op hun teelten voor het aanstaande jaar en dezen Winter de voordrachten te willen bijwonen, die door bevoegde land- en tuinbouwvoordrachtgevers zullen ge houden worden over den oorsprong, levenswijze, vermenigvuldiging en be strijding van dit terecht zoo gevreesd icsect. Bij zijn verschijning, om 't even op welken akker, moet de Burgemeester der Stad aanstonds verwittigd worden, opdat deze de voorgeschreven maatre gelen zou kunnen toepassen. Namens de Landbouwtommissie der stad Aalst, Voor het College van Burgemeester en Schepenen De Burgemeester, A. Nichels. Gemeenteschool Gijzegem. De opening der Landbouwschool heeft plaats den 21 October, te half ze ven uur 's avonds. De prachtige uitsla gen die onze leerlingen op de examens behalen zullen iedereen overtuigen van het nut dezer lessen. Benevens de gewo ne en practische landbouwcursus zullen verscheidene uren gewijd worden aan rekenen en landelijk recht. Nu de leerplicht tot 16 jaar doorge gaan is, zullen alle jongens er gebruik van maken om hunne winteravonden zoo nuttig mogelijk door te brengen. Het programma der lessen zal eerstdaags aan de belanghebbende toegezonden worden. Ouders, overtuigt uw jongens en stuurt ze naar de avondschool Landbouwhoogeschool van den Staat te Gent. Toegangsexamen. De tweede zitting voor het afnemen van het toegangsexamen is vastgesteld op Maandag 30 September en volgende dagen. Zijn ontslagen van dit examen a) voor de ingenieurstudie Degenen die in bezit zijn van het be krachtigd getuigschrift van volledige oude- of moderne humaniorastudiën b) voor de wetenschappelijke graad Degenen die in bezit zijn van het ge tuigschrift van volledige middelbare studiën van lageren graad, van normaal- onderwijs, of van middelbare landbouw studiën. De inschrijvingen worden aanvaard tot 25 September op het Secretariaat,80, St Amandsstraat, te Gent, waar men zich voor alle inlichtingen kan wenden. Week van het Belgisch Fruit. Het centraal comité der Week van het Belgisch Fruit brengt ter kennis, dat een groote tentoonstelling van het Bel gisch Fruit zal plaats hebben van 5 tot 9 October a.s. in de Hall der Tijdelijke Tentoonstelling van de Wereldtentoon stelling te Brussel. De verschillende Pomologische Ver- eenigicgen van het land zullen er verte genwoordigd zijn en aan de talrijke be zoekers toonen hoe de teelt en den han del van het Belgisch fruit dient gestan daardiseerd. En wilde winden waaien... Neen, 'k en ga u niet spreken over het frissche avondkoeltje, dat na een snikheeten dag opduikt en altijd een welkome gast is, 'k En ga u niet spreken over het stree- lend windeke, dat in de Meimaand een opwekker is van leven en zoo heerlijk ruischen kan in het ranke riet... Misschien doe ik zulks later wel eens nu is het er de gepaste tijd niet voor. De wind die we dezer dagen gehad hebben is de waardige tegenstander van de lichte briesjes. Hebt g'hem gehoord Hebt ge gezien hoe hij op zijn sterke armen zware onweerswolken aanvoerde en hen in wilde vaart door het luchtruim voortjoeg Ja, hij heeft weer eens z'n perten ge speeld, z'n woeste buien botgevierd I Wij, menschen van den lande, kennen de furie van de wilde wind. Wij zien wat hij uitricht Wat weet men er van in de groote steden, waar z'n arbeidsveld zoo bitter klein is, afgebakend tusschen die groote huizen I Hij en kan er weinig meer uit richten dan eenige pannen of schouwen naar beneden te halen, en de stedelingen als zotten achter afgerukte hoeden te doen loopen I Maar hier bij ons, in de open vlak ten Daar is zijn leven, zijn jacht en zijn plezier... Hebt g hem nog niet gadegeslagen Ergens in een hoekje begint hij met speelsch-weg stof en papier in een cirkel te doen ronddraaien hard, dan traag, weer eens hard... zooals 't hem invalt. Maar dat spelletje is hij gauw beu. Hi) weet dat hij tot groote daden instaat is, en almeteens, floep, daar is hij weg, recht de straat in, stof en papier met zich meesleurende. Volgt g'hem Daar gaat hij aan de deuren der hui zen rukken om te zien of ze wel stevig in de hengsels hangen, en blaast daarbij vervaarlijk in de reeten der deur. Van daar vliegt hij met dwaas geweld tegen de vensters die even trillen onder den schok. In 't voorbijgaan rukt hij een klak af van het hoofd van een voorbijganger, en voert haar triomfantelijk, mee in z'n wilde vaart. Nu schiet hij door een schoorsteen naar binnen en doet met een dwazen snok het vuur gensterend oplaaien. En verder en verder gaat z'n tocht I Hoor, nu maakt hij het nogal bont in de telegraafdraden, die gieren en gillen onder zijn woeste macht. Plots schiet hij zich in de kruinen van een groepje boomen en vindt er een duivelsch plezier in hen zoo vervaarlijk te schudden dat ze dreigen omver te slaan, wat vaak genoeg voorvalt, Vandaar laat hij zich vallen op de daken der huizen, rukt pannen en stee- nen weg en laat zich zakken tot op de koer der boerderijen, waar hij een aan val in regel onderneemt tegen de stal deuren en er verwoed aan rammelt, tot ze voor de overmacht zwichten en met een ruk openvliegen. Dan stormt hij als een triomfator naar binnen, doet het vee verschieten en gooit alles overhoop, en vliegt daarna als een razende gek naar buiten, direct de boomgaard op waar hij een ontzaglijke verwoesting aanricht onder de appel- en perelaars. Wat moeten onze fruitkweekers hem verwenscht hebben l En verder gaat z'n tocht, de velden in, scheerend over de rapenplekken die fel heen en weer bewogen worden door 't geweld. In z'n dolle vlucht vindt hij nog kans al de restende hoppestaken omver te werpen, aldus nieuwe schade veroor zakend. En de Titaan der lucht zet zijn zege tocht voort, nieuwe avonturen tegemoet. Tijl II. (Zie vervolg 4de bladzijde. gesticht in het jaar 1905 door de ALGEMEENE SPAAR- EN LIJFRENTKAS Gent, 3, Korte Meire, Gent. Intrest4,25 tot 20.000 Ir.; 4,50 boven de 20.000fr. Voor alle inlichtingen zich te begeven op het kantoor en bij de plaatselijke Notarissen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 October van 10 tot 3 nar, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). te bekomen in het Zonder SUPRA

De Koornbloem | 1935 | | pagina 3