THOMAS MORUS Gemengde Berichten i Inschrijvingsbulletijn voor Plantgoed Belangrijk Bericht* Bastas» asas msbm aaasaa sbmebb 4 De ondergeteekende (juist adres) verlangt het volgende plantgoed te ontvangen in kleine maat groote maat cijfer 9 cijfer 8 (Uitschrappen wat niet begeerd wordt). KILOS Eerstelingen Geldersche Muizen Krugers Roode Star Alpha Industrie van Holland Polen Oldenwalder Roode Furore (Select) Deze manifestatie heeft niet enkel belang voor de hoofdstad maar het is wenschelijk, dat gedurende deze propa- gandaweek al de fruitwinkels zouden wedijveren voor de uitstallingen en de toepassing der nieuwe procedé's van standaardisatie, trieeren en verpakken van het inlandsch fruit. De Rijkstuinbouwconsulent of het propagandacomité (Secretariaat, 7, Que- teletplaats, te Brussel) zullen op verzoek al de noodige inlichtingen hiertoe ver strekken. Het verschil tusschen kolen en land- bouwprodukten. Frankrijk komt onlangs, als nieuwe uiting van zijn vurige vriendschap voor België, het kontingent van den Belgi schen koleninvoer in Frankrijk te ver minderen met 10 p. h. Deze maatregel zal toegepast worden gedurende de maanden September, October en No vember. Hierdoor zal onze kolenuitvoer naar Frankrijk afnemen met circa 25,000 ton per maand. Doch, waar het de mijnindustrie be treft, vindt de Belgische Regeering steeds de reddende oplossing, al moest het de gemeenschap veel geld kosten, en zie hier deze oplossing De vermindering van den kolenuit voer naar Frankrijk zal vergoed worden door een verhoogden uitvoer naar Ita lië, Argentine en Canada, met behulp der uitvoerpremie toegekend door den staat ten bedrage van 35 frank per ton. Voor onzen landbouw werd nog nooit eene uitvoerpremie beschikbaar ge steld. Integendeel, zoodra de prijzen onzer landbouwprodukten zich aanpas sen aan de minderwaarde onzer munt MENGELWERK 13 Een episode uit het leven van Hendrik VIII door de Prinses van Craon. VII. Zijt gij wel zeker van de waarheid dezer dingen vroeg de koning, Crom well een brief wedergevende die hij kwam te lezen. Neen, ik kan het niet gelooven, voegde hij er bij, met den voet op den rijken vloer van zijn kabinet stampende. Ik geloofde zoo zeer dezen legaat ge wonnen te hebben. Uwe Majesteit moet zich dat niet verbeelden, antwoordde Cromwell, die voor den koning in de ootmoedigste en meest slaafsche houding stond. Gij hebt daar een onverwerpelijk bewijs. Cam- peggio, om zich aan uwe strenge beve len te onttrekken, smeekt den paus de zaak voor zijn gerecht te beroepen. Twijfel er niet aan, want ik heb dit af schrift van zijn brief bekomen uit de handen van den secretaris dien hij het meest betrouwt. Gij zijt slim, mijnheer, zegde de koning trotsch. Later zullen wij op het middel denken om u te beloonen maar ik verklaar u dat uw beschermer in zijn verderf loopt. Ik zal het hem nooit ver geven dat hij het beroep en de verklaring der koningin naar Rome heeft laten komen. Dat is zeker heel spijtig, hernam worden zij gedrukt door vrije hand te geven aan de dumpingspraktijken uit den vreemde. Ziedaar hoe in België de landbouw wordt behandeld welke door politiekers om wille van den verleidelij- ken parlementszetel weieens 's lands eerste nijverheid wordt geheeten. O die akelige komedie 1 Ministerraad van Maandag 1.1. Volgens de inlichtingen verstrekt door den Heer Minister van Landbouw aangaande de prijs van de boter, zou deze reeds te overdreven voorkomen. Diensvolgens heeft de ministerraad be sloten, dat indien de prijzen niet dalen er op het einde van de maand zullen maatregelen getroffen worden. Ge ziet, beste lezers, dat eens de bo- tervoortbrengst een weinig winstgevend wordt, 't landbestuur er gauw bij is om de prijsstijging tegen te werken doch als er hulpmaatregelen moeten getroffen worden ten voordeele der landbouwers, worden deze tot het uiterste verdaagd. NEDERLAND Het aantal geslachte varkens en hun- ne bestemming. Volgende statistiek geeft een beeld van het aantal slachtvarkens en van hunne bestemming gedurende de zes laatste jaren 1929 2.416.259 55,10 44,90 1930 2.752.235 56,28 43,72 1931 3.666.594 59,11 40,89 1932 3.554982 62,63 37,37 1933 2.775.939 60,07 39,93 1934 2 526.003 67,94 32,06 DUITSCHLAND De invoer van boter en eieren. Terwijl de invoer van eieren blijft verminderen blijft deze van boter toe nemen. Ziehier de cijfers betrekkelijk den in voer van beide producten over het eer ste halfjaar van 1934 en 1935. 1934 1935 Eieren (duizend stuks) 684.029 511.939 Boter (honderde kg.) 216.952 354.192 De ontwikkeling der Duitsche melk veehouderij. In de statistiek betrekkelijk de zuivel- productie in 1933 gepubliceerd door het Rijksbureau voor statistiek lezen wij wat volgt: In 1933 bestonden er in Duitsch- land 10.036 bedrijven die zich bezig hielden met de bewerking van melkpro ducten. De gemiddelde aan elk dezer instellingen aangevoerde hoeveelheid melk bedroeg circa 1 millioen liter per bedrijf. De grootste zuivelfabrieken be vinden zich te Berlijn, deze hebben een gemiddelden melkaanvoer van 8,9 mil lioen liter. Van de 10,3 milliard liter melk werden 2,8 milliard liter voor het rechtstreeksch verbruik verkocht, terwijl de rest of 7,5 milliard liter tot verschillende zuivel producten werden verwerkt. De boter- voortbrengst bedroeg in 1933 255 mil lioen kg. waarvoor circa 6,6 milliard liter melk werd gebruikt. De invoer van vreemde boter daalde in 1933 tot 60 mil lioen kg. Cromwellmaar het is misschien de schuld niet van kardinaal Wolsey. En wiens schuld is het dan vroeg Hendrik op dezen trotschen toon, die den verspieder ontstelt wanneer zijn bericht onaangenaam is. De koningin heeft vrienden, her nam Cromwell met een valschen grim lach. En wie zijn deze hernam de koning, wiens misnoegen bij deze be merking toenam. Waarom noemt gij die niet Bijvoorbeeld, Thomas Morus, dien Uwe Majesteit met weldaden over laadt de bisschop van Rochester, de hertog van Norfolk, de... Welhaast zult gij geheel mijn hof en iedereen van mijn dienaren in 't bij zonder aanklagen, riep de koning uit. Ga zegde hij hem eensklaps op een vergramden toon. Cromwell bezorgd en ontsteld, ver ontschuldigde zich ootmoedigmaar Hendrik VIII hoorde hem niet aan, liep in de kamer rond gelijk een uitzinnige en zegde luid Lage slaven, gij zult mijne macht leeren kennen en het oogenblik bekla gen waarop gij mij hebt durven weder- staan. Terwijl hij aldus sprak, verscheen de kardinaal van Wolsey, die geen onge lukkiger oogenblik kon gekozen hebben. Zoodra de koning hem zag, wierp hij een doordringenden blik op hem. Verrader, zegde hij tegen hem, wat komt gij hier doen Weet gij dan niet dat de gezanten van Karei en Fer dinand, met de protesten van Catharina ENGELAND De uitbreiding van de hoenderteelt. Reeds menigmaal hebben wij in dit blad gewag gemaakt van de ernstige pogingen van Engeland om zijn hoen derteelt uit te breiden. De gegevens on langs gepubliceerd door de Revue In ternationale d'Agriculture van Rome toonen aan dat deze pogingen grooten- deels met sukses werden bekroond 1) Eiervoortbrengst in millioenen stuks 1929-1930 2298 62 2359 1930-1931 2564 63 2627 1931-1932 2803 67 2870 1932-1933 3024 68 3092 1933-1934 3154 64 3218 2) Productie van gevogelte voor 't verbruik in duizende stuks 1929-1930 20000 2000 560 560 1930-1931 22000 2200 550 530 1931-1932 24000 2200 500 420 1932-1933 27000 2600 520 440 1933-1934 30000 2700 610 650 ITALIË De inlandsche oogst zou volstaan voor het verbruik. Naar uit Rome wordt gemeld zou de jongste oogst genoeg opbrengen om te voorzien in de behoeften der bevolking. De productie zou dit jaar 77 millioen kwintalen bereiken, wat de hoogste op brengst is na deze van het recordjaar 1933. Deze gegevens werden bevestigd door Mussolini, voorzitter van het Be stendig Komiteit der graanproductie. HONGARIJE De uitvoer van dieren en dierlijke producten. Tijdens het landbouwjaar 1934-1935 heeft Hongarije meer varkens, geslacht gevogelte, spek, reuzel en wol uitge voerd dan tijdens het voorgaande jaar. Integendeel werd vermindering vastge steld bij den uitvoer van levend hoorn vee, paarden en schapen, eieren en bo ter, wat niet verhindert dat de totale hoeveelheid en waarde der dieren en dierlijke producten fel stegen. FRANKRIJK De Fransche boeren eischen de re- valorisatie hunner producten en de bescherming van den nationalen arbeid. Een scherpe misnoegdheid blijft heer- schen in de landbouwmiddens die hun verzet organiseeren onder leiding van het Nationaal Boerenfront onder voor zitterschap van den heer Dorgères. Op de laatste vergadering belegd door voormeld organisme te Cha- teaubrian, bijgewoond door duizenden landbouwers, werd scherp protest uit gebracht tegen de deflatiepolitiek der Fransche Regeering welke strekt tot een onmogelijke niveleering der prijzen van de nationale producten. Tevens werd een behoorlijke revalorisatie geëischt voor de landbouwproducten ten bate van den voortbrenger alsmede de ver dediging van den Franschen arbeid on der al zijne vormen. voorzien, te Rome alle maatregelen om verwerpen welke ik zoo behendig ge nomen had Waarom hebt gij mij niet afgehouden van een zaak die bijna on- j mogelijk is en die den luister van mijn regeering en van mijn naam zal be zwalken Houd op, Sire, hernam Wolsey, ik verdien de scherpe verwijten niet die s gij mij zoo even gedaan hebt. Herinner 1 u dat ik in ditzelfde kabinet vergeefsche pogingen deed om u daarvan af te houden. Dat is niet waar, riep de koning uit, en overlaadde zijn minister met de beleedigendste scheldwoorden... Kort, zegde hij tot hem, weet dat, indien gij uw legaat geen gunstige uitwijzing af- j dwingt, gij ondervinden zult dat men mij niet ongestraft misleidt. VIII. Nauwelijks was de zon opgegaan of de kardinaal Campeggio, wiens ouder dom en zwakheden de lange gewoonte j van een streng en arbeidzaam leven niet hadden kunnen veranderen, zat stil op zijn knieën, te midden in het koor der kapel van het paleis Lambeth. Zijne oogen waren nedergeslagen en hij scheen in een godvruchtige en diepe overwe ging verzonken. Nochtans stonden er nog andere ge dachten in zijn benauwd hart op en ver vulden zijne ziel met onrust. Het oogen blik nadert, zegde hij tot zichzelve, het oogenblik der beslissing Ik geloofde nog een antwoord te ontvangen, het is niet aangekomen I Ik ben alleen ver antwoordelijk I... De gramschap des konings zal zeker uitbarsten, zijn wraak AMERIKA Een nieuwe richting in de graan- politiek. Het ministerie van Landbouw had vroeger de oppervlakte met tarwe te bezaaien beperkt met 15 p.h. Die 15 p.h. zijn thans op 5 p.h. gebracht voor de bezaaiingen in 1936. Deze maatregel werd getroffen naar aanleiding der be richten van 1 Augustus 1.1. over de tar weoogst. Ingevolge zwarte roest en droogte, zou de oogst verre van gunstig zijn en maar 608 millioen bussels geven dit is minder dan het jaarlijksch ver bruik in de staten zelf. De kentering in A merika's graanpo- litiek is ook te wijten aan de weigering van Argentinië om zich te schikken naar de internationale uitvoercontingentee- ring. De Vereenigde Staten zouden op de wereldmarkt opnieuw ten strijde trekken tegen Argentinië. Vlaamsche Voetbalbond. Sport- kring ontvangt Blauw-Wit. Het is een feit dat de wedstrijden Aalst-Erembodegem altijd meer belang stelling wekken en met meer ongeduld dan om het even welke andere worden verwacht. Dagen op voorhand heerscht er onder de aanhangers van beide clubs een zekere zenuwachtigheid die de ech te derby-athmospheer weergeeft. Elkeen stelt zich dan ook de vraag, wie zal het halen Verleden seizoen werden de Aalste- naars door de mannen van Erembode- gem tweemaal, al was het maar heel nipt, geslagen. Dit jaar echter is Rood- Wit er heel wat op vooruitgegaan en het spelgehalte merkelijk beter. Maar zonder twijfel is dit ook het geval bij Blauw Wit, zoodat de talrijke toeschou wers, naast een hevigen strijd, zich ook aan schoon spel mogen verwachten. De Sportkringers zijn vast besloten hun vel duur te verkoopen. Ze zullen er alles op zetten om hun eerste wedstrijd voor de punten op hun nieuw terrein te winnen. Spelers, het bestuur en supporters rekenen op U 1 zal verschrikkelijk zijn 1 Hij heeft dezelve al meermaals laten blijken. Wat een pijnlijke onzekerheid I Wat is er te doen Hoe dikwijls is de mensch te zwak om zichzelf staande te houden Spreek, o geweten dat ik in mijn boezem draag 1 Bedrieg mij niet en laat mij uwe stem alleen hooren Veracht de macht van dezen koning, die een ongerechtigheid van u vordert, antwoordde dadelijk deze getrouwe raadgever, wiens strenge en onverzette lijke stem bij ons oordeel zal getuigen. Gij vreest, zegt ge gij vergeet aldus dat het laatste van uw grijze haren niet kan vallen, zonder de toelating van hem die de heele wereld geschapen heeft. Weet dat de gramschap van den mensch gelijkt aan het ijdel en klinkend geluid dat in de lucht verdooft, en dat het u niet geoorloofd is een oogenblik te wei felen wanneer gij als rechter den zwakke moet verdedigen. Campeggio's besluit was onweder- roepelijk genomen hij bad voort en verwachtte gerust het beslissend oogen blik, dat snel naderde. Ondertusschen zag Wolsey met on rust en schrik dezen dag naderen, die het lot der koningin zou beslissen. Moe van den geheelen nacht het lot over dacht te hebben, dat hem bedreigde in dien de wil des konings niet vervuld werd, waren zijne oogen nauwelijks ge sloten of zijne bedienden traden in zijne kamer om hem aan te kleeden. Zij brachten zijne rijke kleederen en de teekens van zijne hooge eereambten. Wolsey zag dezelve met schrik aan, en hij herdacht bevreesd, dat hij nog giste< Keuringen &Wedstrijden voor Dekhengsten van inlandsch Ras van 3 jaar en meer, in 1935. BERÏCHT De keuringen en wedstrijden voor hengsten van inlandsch ras, van 3 jaar en meer bestemd tot den openbaren springdienst in 1936, zullen gehouden worden 1) te Ninove (Graanmarkt) den Don derdag 17 October, te 9 1/2 uur, voor de omschrijving Ninove. 2) te Gent (Nieuwe Beestenmarkt) den Maandag 21 October, te 10 uur, voor de omschrijving Gent. 3) te Eecloo (Groote Markt) den Dins dag 22 October, te 10 1/2 uur, voor de omschrijving Eecloo. 4) te Geeraardsbergen (Groote Markt) den Donderdag 24 October, te 9 1/2 u., voor de omschrijving Geeraardsbergen. 5) te Audenaarde (Stadhuis)den Maan dag 28 October, te 9 1/2 uur, voor de omschrijving Audenaarde. 6) te St Niklaas (Stadhuis) den Dins dag 29 October, te 10 1/2 uur, voor de omschrijving St Niklaas. De wedstrijden voor de provinciale premiën en bewaringspremiën zullen ge houden worden te Gent (Nieuwe Bees tenmarkt) den Maandag 4 November te 10 uur. De eigenaar van den hengst ter keu ring aangeboden zal moeten bewijzen door een getuigschrift van het plaatselijk bestuur, dat hij woont in eene der ge meenten deel uitmakende van de om schrijving waarin de wedstrijd plaats grijpt en dat de hengst hem toebehoort. Dit getuigschrift moet minstens 10 dagen vóór het aanvang der wedstrijden, aan het Provinciebestuur te Gent ge zonden worden na die dagteekening zullen geene getuigschriften meer in aanmerking genomen worden. HEEL BELANGRIJK De eigenaar van een hengst van 8 jaar oud, moet, om voort te kunnen genieten van een be- waringspremie of van de annuiteiten dezer premie, bij de inschrijving voor brengen ofwel het getuigschrift van goeden kweekhengst bekomen op den prijskamp voor de nationale premiën, ofwel het bewijs vaststellend dat ieder jaar minstens drie producten van den hengst goedgekeurd werden voor den openbaren springdienst of bekroond op de prijskampen ingericht in uitvoering van het Provinciaal reglement (art. 15). Provinciaal Gouvernement van Oost-Vlaanderen. De uitbetaling der premiën, toegekend voor stieren, koeien en vaarzen in 1933, zal geschieden Te Dendermonde, op Maandag 30 September, van 9 tot 12 uur, op 't Stad huis Te Wetteren, op Donderdag 3 Octo ber, van 9 tot 12 uur, op 't Gemeente huis Te Aalst, op Zaterdag 5 October, van 9 tot 12 uur, op het Stadhuis Te Bottelaere, op Maandag 7 Octo ber, van 9 tot 12 uur, op 't Gemeentehuis; Te Audenaarde, op Woensdag 2 Oc tober, van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur, op het Stadhuis Te Ninove, op Donderdag 3 Octo ber, van 9 tot 12 uur, op het Vredege recht Te Santbergen, op Donderdag 3 Oc tober, van 14 tot 16 uur, op het Ge meentehuis ren vergeefs alle middelen aangewend had om zich van het besluit van den legaat te verzekeren. Ontrust door deze gedachten kwam hij met zijne pagies en edellieden te Blackfriars aan, waar het hof hem verwachtte. Toen hij intrad stonden de andere kardinalen eerbiedig op, maar zij be merkten met verwondering de bleekheid van zijn gezicht en de groote verlegen heid zijner houding, die voorheen zoo stout was. Welhaast bevond zich de geheele vergadering in dezelfde verlegenheid, toen men vernam dat de koning zelf aangekomen was, en dat hij besloten had in de bijliggende zaal te blijven, waar hij alles kon hooren en zien wat er zou voorvallen. Na een lange inleiding begon de doctor Bell, zijn advokaat, een rede voering te houden, gedurende welke de aanwezigen, wier gevoelens en verlan gens zoo verschillend waren, eenige woorden wisselden. O Rochester, zegde Morus, die het prachtig kostuum van 's konings schatmeester droeg, gelooft gij dat deze man de kroon stormerhand zal wegne men met zijn lange bewijzen 1 Neen, neen, antwoordde Roches ter, vooral om dezelve op zulk een hoofd te zetten. Luister, luister 1 hernam Morus nu zegt hij dat de verlofbulle valsch is. Wat een trouweloosheid I mom pelde de bisschop. ('t Vervoigt). Jaren Aantal Procent voor uitvoer voor binnenland Jaren Van Hennen van Eenden Totaal Jaren Hoenders Eenden Ganzen Kalkoen mi!IIIEHmo*E8ICllllB

De Koornbloem | 1935 | | pagina 4