Onze Landbouw kundige Diensten Laval voor een zware taak Dc Coloradokever Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Groenvoeder De nieuwe Wet betreffende den handel in boter, margarine en andere eetbare vetten. Inkuilen van FRANKRIJK. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 29 SEPT. 1935. Prijs^25 "centiem 17de JAARGANG Nr 874 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilander straat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wij hebben in ons blad melding ge- maakt van de nieuwe wet van 8 Juli 1935, afgekondigd door het Staatsblad van 31 Juli, betreffende den handel in boter, margarine en andere eetbare vetten. Gezien het belang dat sommige bepa lingen dezer nieuwe wet kunnen opleve ren voor onze leden willen wij er hier een beknopte toelichting van verstrek ken. De nieuwe wet wordt van kracht op 1 Februari 1936. De wet bepaalt vooreerst welk pro- dukt boter mag genoemd worden Boter is het produkt uitsluitend be komen door het karnen hetzij van de melk, van den room of van een mengsel dezer twee bestanddeelen, hetzij van de wei afgescheiden van het stremsel tijdens de kaasbereiding, of van de uit deze wei getrokken vetrijke vloeistof. Boter moet ten minste 82 t. h. aan vetstof bevatten Boter mag geen andere stoffen be vatten dan déze welke voortkomen uit de zelfstandigheden waaruit zij onstaat of van het gebruik, bij hare voortbrengst, fabrikatie of bereiding, van keukenzout, organische gistmiddelen, in eene oplos sing van zoutzuur met oplosbare kleur sels of citroenzuur. Bij de voortbrengst, de fabrikatie, be reiding of bewaring van boter voor den verkoop bestemd is het gebruik verbo den van andere gistmiddelen, kleursels, vaten of voorwerpen die zelfstandig heden of producten bevatten of hebben bevat waarvan de toevoeging wordt voorgeschreven door de wet bij de fa brikatie van margarine en andere eet bare vetten. Het is verboden in de inrichtingen waar men boter voor den verkoop voor handen heeft, voortbrengt of bereidt, buiten de door den Minister van Bin- nenlandsehe Zaken bepaalde gevallen, weekmachines en kneedmachines of an dere toestellen te bezitten kunnende die nen om vetstoffen te vermengen. Elke verkochte, te koop gestelde, voor den verkoop voorhanden zijnde of ver voerde boter moet in goede leesbare letters de vermelding dragen van den naam en het adres van den voortbren ger, den fabrikant of den bereider in België, of van den verkooper binnen het land. 1Elke boterbereider moet steeds in zijne inrichting een bijzonder register hebben waarin hij op goed leesbare wijze, zonder wit vak noch doorhaling, en binnen twaalf uren na het afloopen van elke bereiding, moet boeken a) den datum der verrichting b) de kwalificatie en de hoeveelheid der bekomen boter c) den aard en de hoeveelheid van de bij de boterbereiding gebezigde produk- ten. Bovendien voor elke onderscheidene partij van boter gebezigd voor de be reiding de aangewende boe veelheid, het land, de streek of de plaats van voortbrengst of van fabrikatie, den naam en het adres van den leverancier vermeld worden. 2. Elke groot of tusschenhandelaar van boter moet steeds in zijne inrichting een bijzonder register hebben waarin hij onder twee rubrieken aanvoer en weg voer, afzonderlijk, op goed leesbare wijze en zonder blanco of doorhaling, binnen de 12 uren na het aanvoeren of het weg voeren der producten moet aanteekenen a) den datum van het aanvoeren of van het wegvoeren b) den naam en het adres van den leverancier of van den afnemer c) de kwalificatie en de hoeveelheid der aangevoerde of weg gevoerde boter. De vorm dezer registers wordt be paald door den Minister van Binnen- landsche Zaken. De registers moeten ten minste gedurende twee jaar na de laatste inschrijving bewaard worden en op elke vordering voorgelegd worden aan de ambtenaars gelast met het toe zicht. Het is verboden op de boter of op de vaten en alle verpakkingen gebruik te maken a) van andere aanduidingen of teekens van herkomst dan deze welke betrekking hebben op het land, op de streek, of op de plaats van herkomst der melk die ge bruikt werd bij de fabrikatie der boter. b) van aanduidingen of teekens die van aard zijn aan de boter, op onrecht matige wijze, zekere eigenschappen of bijzondere kenmerken toe te kennen. Slechts de inrichtingen waar boter of room wordt voortgebracht mogen nog den naam van boterfabriek, roomfabriek of melkerij dragen. Deze benaming of gelijkaardige be naming mag niet meer gedragen worden door inrichtingen die zich beperken tot het bewerken of verwerken van boter die door voortbrengers of fabrikanten geleverd wordt. Het is overboden vreemde boter in te voeren, te bereiden voor den verkoop, te verkoopen, te koop te stellen, te ver voeren voor den verkoop, behoudens wanneer de boter herkomstig is uit lan den waar de verplichting bestaat her- kenningstoffen te voegen bij de marga rine en bij de eetbare vetten bestemd voor den uitvoer zoowel als voor het inlandsch verbruik, of wanneer de vreemde boter begeleid is door een zui verheidsgetuigschrift of voorzien is van een zuiverheidsmerk afgeleverd door een controol-instelling ingericht door de regeering van het land van herkomst of onder haar toezicht. Indien de samenstelling van het pro dukt, het zuiverheidsgetuigschrift dat het vergezelt, of het merk verdacht zijn, wordt de vreemde boter aan de grens tegen gehouden en in de bewaarplaatsen van het tolbeheer opgeslagen tot na af loop van het onderzoek dat ingesteld wordt door de aangestelde ambtenaren. (Wordt voortgezet). UH3BS MBiBiuaBnaRHS ■■■■aa Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. lederen Dinsdag te Ninove in het Café Van Laere rechtover 't stad huis van 10 1/2 tot 12 uur. Te Herzele op Woensdag 2 Oct., van 9 tot 11 uur, bij Mr D'Haese, "Hof van Weenen Markt. Te Eppegem op Woensdag 9 Oct. te 4 uur namiddag, in het hoofdmagazijn. Voor dringende gevallen kan hij per brief worden geraadpleegd of gevraagd een of ander geval te onderzoeken. De agronoom zal zich op verzoek ter plaats begeven. VOORWAARDEN s Voor buitenstaanders en leden op pa pier volgens overeenkomst. Het inkuilen van groenvoeder behoort minstens tot de vorige eeuw. Verschil lende methodes hebben sedertdien in gang gevonden, doch deze zijn een voor een verlaten gezien de groote bezwaren die ze meebrachten. Onder de bijzonder- j ste bezwaren hebben wij 1de voed- j selverliezen het komt regelmatig voor dat in een gewoon, onder goede om standigheden in oude kuilen bewaard groenvoeder, er een verlies ontstaat van 35 a 40 voeder, tezelvertijd als ver liezen van 35 aan zetmeelwaarde en 60 65 aan zuiver verteerbaar eiwit, alsook verliezen van 35 a 40 aan ruw eiwit. 2) Het ontstaan van slechte gistingen, zooals de azijnzuurgisting en bijzonder de boterzuurgisting, die een zeer onaan- genamen reuk en smaak aan het inge kuild voeder geeft. Zelfs bij een der laatste methodes zoo als de Völtzsche methode (hooge ijzeren of betonnen torens) zijn de onaangename reuk en smaak onmogelijk weg te krij gen, omdat bij warm weder de stijging der temperatuur feitelijk niet is tegen te houden en er dan nog eiwit ontleed en boterzuur gevormd wordt. Een groot bezwaar van de Völtzsche methode is nog dat de opbouw van silotorens en aanschaffen van hakselmachines en zoo meer veel te hoog in kosten oploopen. Met de nieuwste inkuilingsmethode met silozuur werden deze nadeelen grootendeels om niet te zeggen volledig opgeruimd. Vele onderzoekingen en proeven wij zen uit dat de verliezen bij nauwkeurig en zorgvuldig werken nagenoeg nul zijn, terwijl de onkosten zeer gering zijn. Deze methode laat toe gelijk welk groen voeder te bewaren bij elke weersgesteld heid, zonder dat het voeder bederft en met geringe verliezen, alsook anders verlorengaande groenvoeder zooals ra- penloof, beetbladeren en -koppen, enz. tot waarde te brengen. Groenvoeder inkuilen met Silozuur. Aan het bezitten van betonnen onder- silo's zijn voorzeker voordeelen verbon den, doch ook nadeelen daar men deze niet kan verplaatsen en de grootte ervan niet genoeg kan regelen volgens de hoeveelheid in te kuilen groenvoeder. In onze streken hebben de landbou wers gewoonlijk wel een stukje grond waar het waterpeil laag genoeg staat om het water uit de silo te houden en achten wij het overbodig betonnen silo's te bouwen. Het luchtdicht houden van de silo biedt weinig bezwaren, omdat men de deklaag zoo dik kan maken als men wil. In de zandstreek moet deze minstens 50 cm. dik zijn en eens er kleuven in komen dienen deze goed gesloten te worden, opdat langs daar de lucht niet in de kuil zou dringen. De silo's in de grond gemaakt mogen wel vierkantig of rechthoekig zijn, doch men ronde telkens de hoeken af om het voeder overal goed te kunnen vast stampen en de aanwezige lucht er uit te drijven. Eens de kuil in den grond gemaakt moet men nog beschikken over een hou ten kuip met een inhoud van 200 of 400 liter, om het zuur in gereed te maken, alsook over een gegalvaniseerde gieter, kunnende 10 liter inhouden, van binnen bestreken met een tegen zuur bestande verf. Gereed maken van hei silozuur. Alvorens het gereedmaken van het zuur te bespreken willen wij er op wijzen dat de voornaamste werkingen van het zuur zijn 1) De proteolyse (ontbinding van het eiwit) te verhinderen door het P.H. onder 4 te brengen. 2) Het voorkomen van broeiing, bij zonder gedurende de eerste dagen wan neer nog lucht aanwezig is. 3) De plantencellen te doen afsterven om voedselverliezen te vermijden. Bij goede uitvoering van de inkuiling is een temperatuurstijging onmogelijk en daardoor worden slechte gistingen uit- (Zie vervolg 2de bladzijde.) De prijsstijging van de Landbouwproducten biedt het eenige lichtpunt. Tusschende talrijke diplomatieke be sprekingen aangaande het Ethiopisch vraagstuk te Genève door, moet de Fransche Minister-President zijn aan dacht wijden aan de velebinnenlandsche vraagstukken, die zich met den dag ernstiger en dreigender stellen. De relletjes, welke onlangs in ver schillende steden uitbraken en de gisting in de landbouwerswereld, zijn als een waarschuwing, als een eerste aanduiding van hetgeen op grootere schaal zou kunnen volgen, indien de heropleving moest uitblijven. En alles wel beschouwd doen de eerste voorteekenen zich nog niet voor. Noch de talrijke nieuwe wets- decreten, noch de officieele aanmoedi gingen konden aan den uitvoer van goud en kapitalen geen einde stellen en de ongeveer 12 milliard frank, die ge durende de laatste helft van Mei en be gin Juni aan de geldmarkt werden ont trokken, hebben hun weg naar Frank rijk nog niet teruggevonden. Weliswaar is de metaalvoorraad van de bank van Frankrijk, die op 29 Maart 1935 nog 82.635 millioen frank bedroeg en op 7 Juni tot op 70.725 millioen frank was gedaald, inmiddels op 13 September we der tot ruim 72 milliard frank gestegen. Doch deze terugvloeiïng van goud houdt bijna uitsluitend verband met goudzendingen van de Nederlandsche arbitrage of met de verhandelingen van het Britsche egalisatiefonds. Volgens officieuze ramingen, die op betrouwbare inlichtingen zijn gesteund, is er ongeveer 20 milliard aan goud op gepot. Doch, evenmin als het goud uit het buitenland terugkeert, zal dit ver borgen geld in de komende maanden voor de pinnen komen. Integendeel wordt voor een toeneming van de be weging gevreesd. Of dit een kwaad is willen we niet beweren. Frankrijk heeft wellicht meer gebrek aan vertrouwen dan aan goud en indien er van nuttelooze kapitalen kan gesproken worden, dan moet dit bij zonder in verband met Frankrijk gedaan worden. Dit is zoover gekomen dat een bekend economist onlangs de vraag stelde wat er met al dat goud zou moe ten aangevangen worden indien het morgen als bij tooverslag weer aan de banken werd toevertrouwd. De oppotting en de uitvoer van het goud is dan ook niet de ergste kwaal wat erger is, is de vrees waaruit deze hardnekkige goudhamstering voortspruit en die haar oorsprong vindt in den po- litieken en economischen toestand, die beiden veel te wenschen overlaten. Het is hier de plaats niet uit te wijden over de decreten door Laval uitgevaar digd en waarover de dagbladen ten ge- pasten tijde alles hebben verteld. Het is echter van nu af aan reeds te betwijfe len of deze maatregelen afdoende zullen zijn om het land uit de vele moeilijkhe den te redden. Aan geneesmiddelen ont breekt het Laval niet. Het is echter te vreezen dat enkele niet het gewenschte resultaat zullen afwerpen en weer ande ren met elkander in strijd zullen blijken te zijn. Eenerzijds wordt een poging gedaan om de begrooting, die aan een chro nische ziekte leed, in evenwicht te bren gen, doch anderzijds worden er weer leeningen aangegaan, weliswaar voor het bekostigen van openbare werken. Publieke werken zijn buitengewoon goed indien men zich tot doel stelt de werkloosheid te verminderen, doch niet indien men ten allen prijze be oogt de inkomsten en uitgaven van de schatkist in overeenstemming te brengen. Bovendien is het voornaamste doel van heel het programma van Laval het prijs peil naar omlaag te brengen, terwijl er zou moeten mee begonnen worden de landbouw weer loo iend te maken. Het aanmoedigen van den buitenlandschen handel door opheffing van de invoer quota's, tot nu toe nog schuchter door gevoerd, is een ander prijzenswaardig doel, doch het is geenszins in overeen stemming te brengen met de plannen tot verdediging van den frank. Minister Laval heeft zich tot taak gesteld den frank te verdedigen, den buitenlandschen handel te doen herleven, de binnenlandsche bedrijvigheid herop te wekken, het budget in evenwicht te brengen en de kosten van het levens onderhoud te verlagen. Wie ziet niet in dat deze vijf doelein den niet tegelijkertijd en door dezelfde maatregelen kunnen bereikt worden En het streven van LavaJ is moeilijk met den naam van economische politiek te bestempelen. Nemen we slechts een voorbeeld. Zelfs in de veronderstelling dat er eensgezindheid bestaat over de nood zakelijkheid om de prijzen te verlagen, dan nog zal ieder voor zich pogingen in het werk stellen om een prijsverlaging die voor hem nadeelig is, tegen te hou den. De arbeiders en ambtenaars zullen tegen elke prijsverhooging gekant zijn, de winkeliers zullen een verlaging der prijzen trachten te voorkomen en de renteniers zullen tegen elke verlaging der rente zijn. Deze tegenstelling van particuliere belangen zou men misschien kunnen ver geten indien men de overtuiging had dat de politiek van Laval, in laatste instan tie, van groot algemeen voordeel voor Frankrijk zou zijn. Niemand is er echter van overtuigd. En er zit in het streven van Laval ook geen rechte lijn die ver trouwen inboezemt. Het is weliswaar nog te vroeg om thans reeds over de resultaten van het herstelprogramma een oordeel te vellen. Het economisch herstel zal ongetwijfeld in de hand wor den gewerkt door de prijsstijging van de bodemproducten, die in de laatste weken is begonnen met een aanzienlijke ver betering van de graanprijzen. Gehoopt wordt dat de toeneming van de koop kracht in den landbouw zal leiden tot een opleving der zaken, waarvan de klein- en groothandel en ten slotte de nijverheid de vruchten zullen plukken. Voor Frankrijk, meer nog dan voor België, is de weg naar het herstel aan gewezen in de eerste plaats moet de landbouw weer loonend gemaakt wor den en dit zal maar kunnen door de her vorming van den landbouw op gansch nieuwe basissen. Indien Laval daar eerst mee begon, in plaats van zes en dertig verschillende doeleinden na te loopen, zou het vooruitzicht voorzeker hoop voller zijn. iBBHaHisHnnaseMBaBimmn Ministerie van Landbouw, Keuringscommissie voor Plantaardappelen. Bericht aan de telers en koopers van gekeurde plantaardappelen in Hoog België. De Keuringscommissie voor Plant aardappelen vestigt de aandacht der telers en koopers van gekeurde plant aardappelen in Hoog-België op het feit dat het vervoer en het gebruik dezer knollen geen gevaar oplevert voor de verspreiding van den Coloradokever. Inderdaad, zoo de tegenwoordigheid van dezen vijand der aardappelen in eenige velden werd vastgesteld, dient er niet vergeten dat hij er krachtdadig werd bestreden en vernietigd anderzijds, wanneer de gekeurde plantaardappelen verkocht worden, wordt het certificaat geweigerd indien de eraan gehechte aarde keverwormen zou kunnen be vatten. LANDBOUWERS, leest en verspreidt uw blad. Datum waarop de nieuwe wet van kracht wordt. Bepalingen betreffende den handel in boter. Register* te houden door boter- bereiders of handelaars. Voorschriften betreffende de vaten en verpakkingen van boter. Voorschriften betrekkelijk de be naming der inrichtingen waar boter voortgebracht of bereid wordt. Voorschriften betreffende den invoer van boter. Voor leden van Redt U Zeiven, die tezelvertijd hunne waren bij hunne vereeniging koopen, zal alles kos teloos geschieden.

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1