Hoptentoonstelling De Steun aan den Landbouw Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers te Aalst 1 ZÏTDAG De nieuwe Wet betreffende den handel in boter, margarine en andere eetbare vetten. ZWEDEN. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven [CO goed- iuwen -n en Aloïs Mae- Erem- tegen 2. sen, 2 grljzs, aaand Ikkoe, J Pe- delen, einde [ager- komst lland- e be lt ouÜ iuwen :diend ïloos- imbo- voor in be ng 19 3etrus inder- laat- }etrus Bam- sverk- og 10 t De uwer- jgcns, week- Van traat, igcns, emel, een jaar, ïwer- lelen. n,be- Reml t. 7, igens, ikker. rilan- ZONDAG 6 OCTOBER 1935. PrijsT 25centiem 17de JAARGANG Nr 875 Abonnementsprijs 12 fr. jaars. Men schrijft in op oqs Bareel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. :d als Van en liend, jlatte traat, einde berg, it 19 roen- goed wer- rwa- (Vervolg). In ons vorig nummer gaven wij een lamenvatting van de bepalingen der nieuwe wet betreffende den handel in ©ter. In deze bijdrage vinden onze lezers tene toelichting over de bijzonderste schikkingen der nieuwe wet, betreffende den handel in eetbare vetten en marga rine. Register te houden door de handelaars in eetbare vetten en margarine. Al wie eetbare vetten in grootere loeveelheid dan 5 kilogram verkoopt, loet in zijne inrichting steeds een bij- ronder register hebben, waarin hij per «ort van product, onder twee posten aanvoer en wegvoer afzonderlijk, jted leesbaar, zonder blanco of door- laling, binnen twaalf uren na elke ver- Ichting, moet vermelden 1den datum an het aanvoeren of fabrikatie en den itum van afzet2) de hoeveelheid van et aangeschafte of verkochte product het land. de streek of plaats van pro- uctie of fabricatie 4) het adres van en leverancier of bestemmeling van het rodukt. De vorm en de wijze van bijhouden an dit register wordt bepaald door den linister van binaenlandschc zakea. Het sgister dient bewaard gedurende twee lar vanaf de laatste inschrijving en ient op elk verzoek voorgelegd aan de mbtenaren gelast met het toezicht over c toepassing der wet. Bepaling van die margarine en eetbare vetten. Door margarine dient ingevolge de et verstaan elk product of bereiding cstemd voor de voeding, die wat de iiwendige kenmerken betreft, gelijkenis iet de boter vertoont. Door bereide vettende mengsels van ctten onderling of met vaste stoffen, adere daa keukenzout of met vloeibare offen. Verplichte toevoeging van her- kenningsstoffen. De margarine of bereide vetten be- lemd voor den verkoop moeten ge lengd zijn met herkenningsstoffen te spalen door koninklijk besluit op eens- lidend advies van den hoogen gezond- eidsraad. De regeering kan deze ver lichte menging toepasselijk maken op le vetstof die voor botervervalsching ou gebezigd worden. Het is verboden in te voeren, te fa- rikeeren of te bereiden voor den ver- 'r oop, te verkoopea, te koop te stellen, e 0 te vervoeren voor den verkoop of ente- aaste /an- ïgen. 1, bij rem- orn- oud, leren lard- 'rans alfd, van eens, van nen- met :ens, iden Al- veg, bij den hof, teel, h te art- voor margarine of bereide oor levering, 'etten: a) die niet vermengd zijn met de voor- eschreven herkenningsstoffen b) die dierlijk vet bevatten, dat niet igevoerd, gefabrikeerd of bereid werd ereenkomstig de verordening op den leeschhandel c) die vreemde eetbare vetten bevatten 'elke niet voldoen aan de voorwaarden astgesteld door de officieele verorde- ilngen d) die meer dan 10 t.h. vet bevatten oortkomende van melk of een grootere terhouding vet bevatten voortkomende an melk, dan deze vastgesteld door den Minister van Binnenlandsche Zaken e) die kleursels bevatten welke door liddel van een zoutzure oplossing kun- len afgescheiden worden. Voorschriften betreffende de 'erkooplokalen en vervoerwagens oor margarine en bereide vetten. Alle lokalen waar margarine of be dde vetten worden verkocht, te koop fcsteld of gefabrikeerd, alsmede de pri- 'ate rijtuigen dienstig voor het vervoer 'an deze producten, moeten goed zicht bar van op den openbaren weg, in ge- ijke, duidelijke letters van 20 centimeter oogte en vrij van alle andere vermel- llog, het opschrift dragen "margarine of breid vet„. Het opschrift "margarine» 'eet minstens 40 centimeter lang te zijn; lit van "bereid vet,, minstens 60 centi meter. De invoer, verkoop of levering van margarine en bereide vetten mag enkel geschieden onder vorm van kubiekvor- mige klompen, wegende netto 250 gram men, 500 gram., 1 kilogram ef 2 kilo gram en in vaten gedaan of onder om hulsels verpakt. De stof, vormen, afmetingen en de opschriften van die vaten en verpak kingen zullen, zoo noodig, bij koninklijk besluit worden bepaald. De verplichting van de waarin kuben van 250 gram, 500 gram, 1 kg. en 2 kg. aan te bieden, geldt echter niet voor de margarine of bereide vetten welke voor handen zijn in inrichtingen, waar deze producten slechts in 't groot worden verkocht en die bestemd zijn voor be- reiders van deze producten of voor voe dingsbedrijven. Voorschriften tot voorkoming van oneerlijke concurrentie met boter. Het is verboden de margarine of be reide vetten, en den handel of nijverheid betreffende deze producten, aan te dui den met de benaming "boter, room, melk, mengsel,, of met afleidingen van deze woorden, alsmede vignetten of prenten te gebruiken tot verbeelding van een of ander kenmerk van het boter of melkbedrijf. Op de vaten of verpakkingen van margarine of bereide vetten andere be namingen te plaatsen dan de vermelding gezouten,, ®f de klare aanduiding van de bestanddeelen van het produkt. Op de facturen en alle andere han delsbescheiden moeten margarine en de bereide vetten worden aangeduid door het woord "margarine of bereid vet» waaraan nochtans het fabrieksmerk mag worden toegevoegd. In de plaatsen waar terzelvertijd boter en margarine of bereide vetten worden verkocht, of te koop gesteld, alsmede in de plaatsen die anders, dan langs den openbaren weg met hooger genoemde plaatsen in verbinding zijn a) Is het verboden 1Margarine of bereide vetten voor handen te hebben anders dan in kuben van 250 gr., 500 gram, 1 kg. of 2 kgr. 2. Aan die producten of aan hunne verpakking eenige andere wijziging toe te brengen dan het opschrift op het vat of de verpakking van de firma en het adres van den verkooper. b) Is het voorgeschreven De boter afzonderlijk te groepeeren op een afstand van minstens één meter van de margarine of de bereide vetten. c) Het is aan ieder boterhandelaar verboden tegelijker tijd met boter, mar garine of bereide vetten te vervoeren. d) Het is aan de botervoortbrengers verboden margarine, bereide vetten of andere eetbare vetten, in vasten of vloei baren toestand, te fabrikeeren, te berei den, voorhanden te hebben in inrichtin gen waar men boter bestemd voor den verkoop, voortbrengt. In dezelfde in richtingen is het aan de boterfabrikanten insgelijks verboden margarine, bereide vetten of andere eetbare vetten te fabri keeren, te bereiden, of voorhanden te hebben zelfs voor hun eigen gebruik. De ambtenaren gelast met het toezicht op de uitvoering van de nieuwe wet, hebben ten allen tijde toegang tot de plaatsen waar boter, margarine of eet bare vetten worden gefabrikeerd of te koop gesteld. Zij mogen zich alle docu menten en boeken doen voorleggen tot uitvoering hunner zending, monsters ne- mes, de overtredingen vaststellen bij processen-verbaal geloofwaardig be houdens tegenbewijs. Zware geldboeten en gevangenis straffen zijn voorzien tegen de overtre dingen der nieuwe wet, alsook de inbe slagname der producten die niet beant woorden aan de voorwaarden vastge steld door de nieuwe wet. Zooals hooger terloops meegedeeld werd, zullen nog verschillende koninklij ke besluiten afgekondigd worden tot nadere omschrijving van sommige be palingen der nieuwe wet. Wij zullen on ze lezers desaangaande ten gepasten tij de inlichten. Door het Komiteit der Hopwaag, samen met de Aalstersche Hopfederatie en met medewerking en steun van het Stadsbestuur werd op 3 October eene tentoonstelling van hop gehouden. Deze bestond in het opstellen van balen van 2 kilo hop, genomen uit den zak van iedere baal die ter markt van Aalst of Assche werd gebracht en die in de drie gehouden prijskampen een eereprijs of een letter A had bekomen. Van de andere zjjde stonden dezelfde stalen van de leden der Aalstersche Hopfederatie. Een beker en vergulde medalie zou worden toegekend aan den kweeker die in deze verzameling de beste hop had aangeboden. De officieele opening der tentoonstel ling had plaats om 11 uur in de feest zaal van het stadhuis. We geven hier een kort verslag van deze plechtigheid Burgemeester Nichels opent met een korte rede, waarin hij onder meer zegt dat de stad Aalst uit al hare krachten zal meewerken tot meerderen bloei der Aalstersche hopkultuur. Hij wenscht de inrichters en de tentoonstel- Iers geluk en verhoopt de beste uitsla gen voor de toekomst van onze hop- kweek. Schepene De Stobbeleir, Voorzitter der Hopkommissie, dankt in dezes naam het Stadsbestuur ea de leden der Stede lijke Hopkommissie, evenals de Staats- agronomen, welke met de kweekers hand in hand werken tot de verbetering van de hop. Staatsagronoom Coulier spreekt ook zijn dank uit aan al deze die meewerk ten aan dit eerste pogen en hoopt dat de volgende tentoonstellingen vollediger zullen zijn en meer belangstelling zuHen verwekken. Hij meent dat er dees jaar minder zaad in de hop is, dank aan de strijd tegen de wilde planten, maar is nog niet tevreden over den uitslag. Hij rekent meer en meer op den steun van de brouwers, die dees jaar reeds veel belangstelling hebben betoond. In keus van variëteit, drogen en ver zorging dient nog veel verbetering ge bracht door het grootste deel der kwee kers. In de prijskamp voor den beker kan eerst uitspraak worden gedaan na schei kundig onderzoek der stalen. Tot hiertoe werd de volgende klas seering gedaan voor den beker 1. Van Nuffel Frans, Herdersem 58 p. 2. Vermoesen Désiré, Moorsel, 30 p. 3. Van Nuffel Jan, Moorsel, 16 p. 4. Kiekens Jozef, Aalst, 16 p. Na de rede van den heer Coulier, werd de tentoonstelling open verklaard. Hier volgen de mededingers met de punten of vermeldingen Aalstersche Hopfederatie. Louis Baert, Buvrinnes, Eereprijs 85 FransVan Nuffel, Hallertau, Eereprijs 99 V.d.Vorst Frans, HilaireVan Brempt Louis Baert, FransVan NuffelGroene bel, V.d.Vorst Frans, Baert Louis, le prijs De Bisschop G. Ken Van Lierde, Ken Ledegen, Benoit De Coninck Coppens Johannes De Reux Alfons 2e prijs Kiekens Remi Kiekens Jozef Callebaut Serafien Cornelis Louis 87 86 85 92 87 81 81 80 78 77 76 74 73 72,5 68,5 58 Aalst (3 prijskampen) Markt van 12 September 1935. Kiekens Jozef, Aalst A De Coninck Benoit, Aalst Eereprijs. Callebaut Serafien, Moorsel, A De Schrijver Florent, Aalst, Eereprijs. Vermoesen Désiré, Moorsel, Van Nuffel Louis, A Meskens. St Kath,-Lombeek, A Van Nuffel Jan, Moorsel, A Van Geert Gust., Moorsel, A Zie vervolg onderaan hierneven). Op het oogenblik dat in ons land de landbouw meer dan ooit het kind der rekening dreigt te worden, achten we het nuttig even na te gaan wat andere landen voor hun landbouw doen en hoe ze het landbouwvraagstuk in zien, We beginnen met Zweden. Het is niet van gisteren dat Zweden zijn landbouw ter hulp is gekomen. Het was dezen Zomer vijf jaar geleden, dat de eerste crisis-regeling in werking trad. Namelijk met het maal- en menggebod voor broodgraan. In den loop der jaren, naargelang de crisis toenam, werden er nog talrijke andere maatregelen getrof fen voor suikerbeeten, aardappelmeel, melk en boter, haver, bacon en rund- vleesch en ten slotte eieren. Het is onmogelijk de inhoud van al deze maatregelen ook maar in 't kort te schetsen. Vergenoegen we er ons mee met te verklaren, dat ze louter bedoeld waren om de landbouwers te helpen zich door de crisis heen te slaan, het is te zeggen om te verhinderen dat de inter nationale prijsdaling der landbouwpro ducten, die in den loop der jaren van hand tot hand toenam, zich te zeer op de binnenlandsche markt zou laten ge voelen. Na vijf jaar bestaan al deze maatre gelen nog, veelal gewijzigd en aangepast aan de steeds nijpender crisis. En de te genstand, die er in 1930 in breede krin gen tegen den landbouwsteun heerschte, heeft stilaan plaats gemaakt voor een practische politieke eensgezindheid over de noodzakelijkheid van de vele steun maatregelen. Er is in Zweden geen mensch meer die er aan gelooft dat deze maatregelen zonder meer kunnen opge heven worden. Gelijk men weet heeft Zweden het ergste van de crisis achter den rug. De nijverheid beleeft er tijden van hoog conjunctuur en de inkomsten voortko mende uit den uitvoer van hout en pa pierpulp was nooit zoo hoog als heden. Ook kan men niet meer spreken van een crisis in den landbouw juist dank zij de crisismaatregelen. En nochtans weet iedereen in Zweden dat wat men de normale tijden noemt niet meer te rug zullen keeren, gelijk men het over vijf jaar veronderstelde, toen de hoo- gergenoemde steunmaatregelen werden getroffen. Trouwens, het begrip normale tij den is in de economie slechts zeer be trekkelijk en in Zweden aanziet men in het ingrijpen van staatswege in de eco nomie als een ontwikkelingsfase, een overgang, en niet, gelijk bij ons, als een abnormale toestand. Zweden heeft het dan ook bij het rechte einde. Het thans bestaande stel sel van voorloopige en voornamelijk on afhankelijk van elkaar opgezette steun- Markt van 19 September 1935. Van Nuffel Frans, Herdersem, Eerepr. Kiekens Jozef, Aalst, Vermoesen Désiré, Moorsel, Van Nuffel Jan, Moorsel Roelandt Albert, Moorsel, De Smedt C., Assche, A A Eereprijs A A A Markt van 3 October 1935. Van Nuffel Frans, Herdersem, Eerepr. Vermoesen Désiré, Moorsel, Verbestel Jozef, St Kath.-Lombeek, A Assche (3 prijskampen) Louis Van Droogenbroeck St Ulriks Capelle Eereprijs idem. idem. Thiry Frans, Assche, Van Milleghem Theoph. Assche De Mol Louis, Assche, Van de Perre Gustaaf, Strijthem, Van Milleghem Theoph. Assche, Thiry Frans, Assche, Van Hove, Assche, Verertbruggen Kamiel, Assche, maatregelen, brengt voor den voort brenger zoowel als voor den verbruiker nadeelen en gevaren mee. Eenerzijds drukken er zware belastingen op de ver bruikers en anderzijds is de kans op overproductie in zekere takken van den landbouw niet denkbeeldig gebleven. Er bestaat dan ook vrij groote overeen stemming over de noodzakelijkheid een zoodanige wijziging in den steun aan den landbouw door te drijven, dat de maatregelen een langzamerhand voort gaande aanpassing van de agrarische productie bij de veranderde afzetmoge lijkheden bevorderen. Maatregelen die de prijzen op hetzelfde peil houden, on afhankelijk van de grootte der productie en van de afzetmogelijkheden, moeten dus afgewikkeld worden. De prijsvor ming moet weer haar invloed op de productie krijgen, dit is de eenige weg om terug een evenwicht te verkrijgen tusschen productie en afzetmogelijkhe den. Hoe men dat in Zweden aan boord zal leggen, is nog niet met zekerheid ge weten. Heel waarschijnlijk zal de krach tige beperking van den invoer worden gehandhaaft en de binnenlandsche markt, evenals dit nu reeds geschiedt, zal verder ontlast worden van bepaalde overschotten, voornamelijk van dierlijke producten door uitvoer aan eiken prijs. Daardoor hoopt men weer tot een vrije prijsvorming voor broodgraan, melk en boter te kunnen overgaan. Men mag niet vergeten dat in den loop der laatste jaren door de prijs- en afzetwaarborgen voor broodgraan en andere maatregelen, maar ook door de technische verbeteringen, de agrarische productie zoodanig is toegenomen, dat men groote kans loopt op overproductie, voornamelijk voor graan en boter. Dit komt het vraagstuk bemoeilijken. Door de stijging van den levensstandaard in Zweden is het verbruik van meel achter uitgegaan en in verband met de stagna tie in den bevolkingsaanwas verwacht men dat de behoeften aan broodgraan nog zullen dalen. De verbetering van de veeteelt heeft ten gevolge, dat over enkele jaren de melkproductie dusdanig zal gestegen zijn, dat het overschot, in boter omgezet, viermaal zoo groot zal zijn als de hoeveelheid boter die thans wordt uitgevoerd dank aan een export premie. Zweden voelt er niets voor aan pro ductiebeperking te gaan doen. In de ontwerpen van de permanente steun regeling van den landbouw, die in de plaats van de voorloopige crisismaat regelen zal komen, moet men rekening houden met de tendenzen tot verande ring in de productie en het verbruik. En in dit verband kan Zweden een gansch andere politiek toepassen dan vele ande re landen. Zweden heeft nog vele ver- bruiksnooden te voldoen. Daarom is het daar mogelijk de steun aan den land bouw voornamelijk te gebruiken om de productiekosten te verlagen, in plaats van, zooals thans hoofdzakelijk geschiedt, de prijzen der producten hoog te houden. Aldus handelend mag men zich aan een niet onbelangrijke stijging van het ver bruik verwachten en des te minder zou men genoodzaakt zijn over te gaan tot productiebeperking of dumpinguitvoer van landbouwoverschotten. Volgens de deskundigen is dit de eenige uitweg, althans indien men op het standpunt staat dat de landbouw, in deze overgangsperiode, moet gesteund worden, en waarover men het in gansch Zweden volkomen eens is. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 October van 10 tot 3 uur, in onze bureelen Dc Vilanderstraat, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zei ven is regelmatig ALLÉ ZAi ERDAGEN in ons lokaal» Groote Markt. 17.

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1