THOMAS M0RUS vet Gefabriceerd door de "Glucoseries Réunies,, S.A. Levert de Weidegang der Varkens nut op Unica 28 °|0 eiwit en 2 °|0 vet. Aibumex 41 °|0 eiwit en 4 °|o vet. Schilfers G.R.A. 23 °|0 eiwit en 7 en kolennijverheid inde liberaal-econo mische politiek welke in ons land nog hoogtij viert. Het kolenbedrijf wordt hier be- heerscht door de groot-flnancie wier belang ten onrechte vereenzelvigd wordt met dit der gemeenschap. De twee waardeverminderingen onzer munt zijn hiervan het treffend bewijs. De landbouw integendeel, alhoewel door sommige politiekers wel eens ge noemd 's lands eerste Bijverheid, levert geen dividenden op voor de groot finan ciers en daarom wordt hij aan zijn lot overgelaten en ondergeschikt gemaakt aan de nijverheid. Een beter bestaan is dan ook ten slotte voer onze boeren slechts denkbaar in een nieuwe economische en maat schappelijke orde waar niet de geld heerschappij doch het welbegrepen volksbelang toonaangevend is. De dienst voor Economisch Herstel en nieuwe nijverheden. De dienst voor Economisch herstel waar de landbouw de bijzonderste factor onzer nationale economie, natuur lijk niet vertegenwoordigd is spant zich in om het ontstaan van nieuwe nijverheden te bevorderen. Dit is een loffelijk streven, daar ons land te veel half afgewerkte producten uitvoert en te weinig afgewerkte of verfijnde pro ducten. Deze toestand biedt op econo misch gebied het dubbel nadeel dat de waarde van den uitvoer in verhouding van de hoeveelheid te gering is en dat wij uit het buitenland eene in verhou ding te aanzienlijke hoeveelheid grond stoffen moeten betrekken. Ons land is gediend met de verfijning der productie 1 Doch de heeren van het Economisch Herstel moeten bedenken dat deze regel niet alleen geldt voor on ze nijverheid doch ook voor onzen land bouw. Daarom ook staan wij op het stand punt dat het heel wat voordeeMger is den tuinbouw, de veeteelt en de speciale teelten aan te moedigen in plaats van aan onzen landbouw de uitbreiding der graancultuur op te dringen Onze graan- invoer biedt overigens ruime wissel munt genoeg om den uitvoer onzer nij- verheidsproducten te steunen. Kwestie is maar deze wisselmunt behendig te ge bruiken De graanoogst van 1935, Wij leren in de pers dat de minister van Lanükouw de afvaardiging ontvan gen heeit van de "Alliance Agricole Beige,, welke hem de besluiten overge maakt heeft van het Congres dat plaats had op 21 September 1.1. De afvaardi ging schijnt nadruk gelegd te hebben op de wenschelijkheid de graancultuur uit breiding te geven om grooteren invoer van vleesch en boter uit het buitenland mogelijk te maken. Zij heeft in 't bijzonder de aandacht van den minister gevestigd op de voort- brengst van den graanoogst van dit jaar, die blijkbaar minder rijk zal zijn dan de oogst 1934. Indien de Alliance Agricole in dezen zin hare wenschen heeft voorgesteld aan den bevoegden minister, moet de Vlaamsche landbouw er het meest uit drukkelijk verzet tegen aanteekenen. Voor c aze Vlaamsche boeren zijn de veeteelt, de melk en zuivelprodqgtie de voornaamste bronnen van inkomen. Zij moeten dan ook eischen dat deze be drijfstak vooreerst op den steun der openbare overheid kunne aanspraak maken en niet opgeofferd worde als ruilmunt voor de nijverheid. Het tot stand houden en de uitbreiding der graanteelt kan enkel in aanmerking ko men om het evenwicht in de landbouw productie te verzekeren en overproduc tie te voorkomen van veeteeltprodukten. Het algemeen belang is overigens ook gediend met de productie van verfijnde producten zoowel in den landbouw als in de nijverheid. Eene regeling die niet voordeelig is voor de landbouwgemeenten. De ministerraad heeft beslist ter ont lasting van de provinciën en gemeenten een ruim aandeel der uitgaven vöor werkloosheidbestrijding voor rekening te nemen van den staat. De gemeenten en provinciën zullen echter voor 1936 de opcentiemen op de grondbelasting niet meer mogen heffen op de vorige basis van 7 p. h. (gebouwd) en 8 p. h. (ongebouwd) van het kadas traal inkomen, doch op voet van het werkelijk bedrag der grondbelasting toe gepast ten voordeele van den Staat, Doch anderzijds zal ds grondbelasting, welke onlangs werd vastgesteld op 5 p. h. van het kadastraal inkomen voor be bouwde eigendommen en op 6 t. h. voor de niet bebouwde eigendommen, eenvor mig op 6 p. h. gebracht worden. Indien ingevolge deze dubbele schik king de belastingsplichtigen van provin ciën en gemeenten ontlast zijn van het deel der opcentiemen en der wegentaks, overeenstemmend met de ontlasting der werkloozenbijdragen, zal dit deel door de belastingsbetalers in 't algemeen moeten gedragen worden. De voorge nomen regeling zal dus voordeel ople* veren voorde bewoners van nijverheids centra, terwijl deze der landelijke ge meenten aan den staat meer zullen moe ten afdragen. Augustus 1.1. het invoerrecht op stik- stofhoudende meststoffen verhoogd met 4 pond sterling per ton. DUITSCHLAND. Verhoogde invoer van varkens vleesch. Er heerscht in Duitschland schaarsch- te aan sommige voedingsmiddelen. De Regeering werd dan ook verplicht som mige maatregelen te treffen om daaraan te verhelpen. Aldus werd het besluit getroffen dat elke week 5000 varkens zullen mogen ingevoerd worden. Zelfs is het waar schijnlijk dat dit aantal nog zal toe nemen. Ook zijn er onderhandelingen aan den gang om het wekelijksch kontingent spek te verhoogen. Dit spek zou hoofd zakelijk uit Nederland worden inge voerd. ENGELAND De invoer van boter, spek en eieren. Tijdens het eerste halfjaar 1935 heeft Engeland 6,7 t.h. minder boter en 11 t.h. minder bacon ingevoerd dan over het eerste halfjaar 1934. De invoer van eieren integendeel is lichtelijk gestegen. Ziehier de vergelijkende cijfers 1934 1935 Boter (crots) 5.296 817 4.954.389 Bacon (crots) 3.909.322 3.481.037 Eieren (120 stuks) 8 808.979 8.973.695 De invoer van bacon (spek) nam toe uit de Dominions ten koste van de an dere landen, bijzonder van Denemarken, Nederland en de Balthische landen. Verhooging der tolrechten op de stikstofmeststoffen. Teneinde zijne nationale nijverheid te beschermen, heeft Engeland sedert 2 MENGELWERK 16 Een episode uk het leven van Hendrik VIII door de Prinses van Craon. Uwe majesteit heeft moeten te vreden zijn over hare reis, hernam Mo- rus. En hij zocht al in zijn geest den zin, dien hij aan dezen zou knoopen wanneer hij zou versleten zijn. Ik zou er heel tevreden over ge weest zijn, hernam dadelijk de koning met vurigheid en ongeduld, ware Wol- sey mij daar niet gevolgdIk ben te toegevend,al te toegevend jegens hem geweest, vervolgde hij barschelijk. Men heeft mij wel bewezen, hoezeer ik ongelijk had dezen man nog te bemin nen, die mij zoo schandelijk bedrogen heeftWat zoudt gij denken, Morus, zegde hij plots op zachten toon, indien ik u, in zjjne plaats, tot groot kanselier benoemde Hij keerde zich om en zag Thomas onder de oogen om deszelfs gedachten te raden. Ik zou denken, hernam Morus be daard en met een glimlach, dat Uwe Majesteit groot ongelijk zou hebben, en dat zij geen slechtere keus zou kunnen doen. Ik geloof integendeel dat ik er geen betere zou kunnen doen, zegde Hendrik met nadruk. Maar, voegde hij er onachtzaam bij, ik ben niet gekomen om van staatszaken te spreken, maar wel, om dezelve te vergeten. Houd mij dus met andere dingen op. Maar de woorden welke de koning met opzet had laten ontsnappen, hadden de ziel van Morus ontrusthij trachtte vergeefs zijne ontsteltenis te verbergen. Sire, Uwe Majesteit heeft ongelijk dit te gelooven, zegde hij stamerende. Want Morus, die oprecht en rechtzinnig was, ging altoos recht naar het doel toe hetwelk men hem aangetoond had. De koning veinsde hem niet tehooren en draaide schielijk op één voet om. Wat is dat voor een klok vroeg de koning. Het is die van onze kapel, zegde Morus. Zij luidt voor het avondgebed, omdat wij hetzelve geerne te samen doen. Heden had men het moeten uit stellen, daar Uwe Majesteit de goed heid gehad heeft ons te bezoeken. Neen, zegde de koning, ik wil niets storen. Het is bijna nachtlaat ons binnen gaan ik zal het gebed bijwonen. Alsdan geleidde Thomas den koning naar een oude kapel, die van binnen zorgvuldig versierd was. Een metalen lamp die voor het altaar hing, verlichtte het beeld der heilige maagd Maria, het welk op denzelven stond. De kinderen van Thomas en alle bedienden van zijn huis zaten in een godvruchtig stilzwijgen achter den leuningstoel van zijn ouden vader. Margareta zat op hare knieën voor hem en hield het gebedenboek want het gebed was begonnen. De zielroerende stem van deze jonge dochter die deze verhevene woorden DENEMARKEN Naar de bijeenroeping eener boter- conferentie. j Het Deensch Ministerie van Land bouw kondigt aan dat het Australië en Nieuw-Zeeland heeft uitgenoodigd af gevaardigden naar Copenhagen te zen- den teneinde gemeenschappelijk de mid delen te beramen om den toestand van den boterhandel te verbeteren. Eene bij eenkomst deZer drie landen welke de bijzonderste leveraars van boter zijn op de wereldmarkt zou belangwekkende uitslagen kunnen opleveren. SOWJET-RUSLAND Volgens de officieele cijfers gepubli ceerd door de Sowjet-Regeering en overgenomen door de "Revue Interna tionale de l'agriculture„ van Rome, wordt de graanvoortbrengst in Rusland geschat alsvolgt voor de jaren 1934 en 1933 bij vergelijking met de gemiddelde productie over het tijdperk 1928 1932. De cijfers zijn uitgedrukt in duizend kwintalen. De beste en meest gebruikte Maïskracht- voeders in de voeding van Paarden, Melk vee, Mestvee, Varkens, Schapen, Geiten, Konijnen en Kiekens. AALST. Men bestelt bij al de Magazijniers R. U. Z. Tarwe Rogge Gerst Haver Maïs 304.100 201.300 68.400 189.000 38.400 277.300 241.900 78.500 154.000 48.000 217.080 214.540 59.720 142.080 34.320 ARGENTINIË. De toestand der graanmarkt. Ziehier uitgedrukt in duizend bushels hoe de toestand der graanmarkt zich thans voordoetm Raming van den oogst 1934-35 Overgebleven voorraad van den oogst 1933-34 Totale voorraad Verbruik en bezaaing Netto-beschikbaar voor den uitvoer Uitvoer op 31 Juli 1935 Beschikbare stock op 1 Oogst 1935 229.1.34 15.435 244.569 95.534 149.035 105.921 43.114 JAPAN. De syndikale eischen der landbou wers. Het nationaal syndikaat der landbou wers in Japan heeft een oproep gericht tot de bevolking om zijne eischen te steunen, vastgelegd in eene petitie ge richt aan het parlement. Deze petitie vraagt de stemming van een wet waar bij het de grondeigenaars verboden wordt de pachtcontracten te verbreken zonder toestemming der pachters en be slag te leggen op de voorraden en le vensmiddelen welke de pachters noodig hebben voor onderhoud van hun gezin. Verder heeft het Nationaal Boeren- syndikaat ook kostelooze uitdeeling van rijst gevraagd aan de arme landbouwers en de hervorming van het huidige pacht- regiem. NIEUW-ZEELAND Ter bevordering van het boterver- bruik. De Nieuw-Zeelandsche melkerijen hebben den Raad der Melkerijen te Wellington verzocht aan te dringen bij de Britsche Regeering opdat deze de margarine zou vervangen door boter in de bevoorrading der soldaten, matrozen i en vliegeniers. In sommige gewesten blijven de var kens altijd in het varkenshok opgeslo ten, terwijl ze in andere streken een groot deel van hun leven in de weide doorbrengen. Op veel van onze hoeven berusten de toegepaste uitbatingsmethodes nog altijd op gewoonte zóó boerde groot vader, zóó boert vader, zóó boeren de geburen en zóó zullen waarschijnlijk ook de zonen het doen. Is weidegang voor zwijnen nu aan te raden Vooraleer hierop een antwoord te i geven, willen wij de voornaamste voor- deelen van weidegang voor varkens op sommen 1) Een goede weide levert goedkoop eiwitrijk en vitaminehoudend voeder op. 2) De varkens hebben heel wat meer ruimte, veel beweging, zoodat de spie renontwikkeling wordt bevorderd. Spie ren beteekenen mager vleesch en daar aan wordt in den huidigen tijd en om standigheden de voorkeur gegeven. 3) De gezonde-frissche buitenlucht beïnvloedt de goede werking der longen, houdt de varkens gezond en verhoogt het weerstandsvermogen. 4) Het beendergestel ontwikkelt zich krachtiger eenerzijds omwille van de beweging, anderzijds omdat het zonne licht de afzetting bevordert van de mi nerale bestanddeelen in het water aan wezig. 5) De werking van het zonnelicht helpt mede om rachitisme te voorkomen. Met weidegang is het dus mogelijk, kloeke, sterk gespierde, gezonde var kens, met sterk beendergestel, op een goedkoope wijze te fokken. Stel daarentegen de slappe minder gespierde zwakke varkens met slecht beendergestel die duurder gevoederd en met meer handenarbeid in de hokken worden gefokt en gemestdan mag ge rust gezegd worden dat weidegang zeer voordeelig is. Wat behoort er bij weidegang Is weidegang nu zeer aan te raden, toch mag men daaruit niet afleiden dat het volstaat de varkens in een of andere weide te brengen en het daarbij te laten. Men moet zorgen dat de weide waar op men ze brengt, goed verzorgt zij dit wil zeggen dat ze een dichtgesloten graszode moet vormen, dat ze sterk dient bemest te zijn met stikstof, fosfoorzuur en potasch, en dat ze ingeval ze zuur zij, de noodige hoeveelheid kalk krijge. De waterafvoering moet in orde zijn en het gras tamelijk kort gehouden, want jong gras is heel wat voedzamer dan oud. De afsluiting moet sterk en van degelijk materiaal zijn. Verder heeft men te zorgen voor een schuilhoek waar de varkens beschutting vinden tegen regen en killig weder of te warme zonnestralen. Daartoe volstaan wat planken en draag- stijlen en een dakbedekking van riet ot stroo men brengt in het schuilhok een laag stroo als rustplaats. Ook zuiver drinkwater mag in de weide niet ontbreken. Daartoe kan stroomend water gebruikt worden in de meeste gevallen zal het gewenscht zijn een pomp te plaatsen opdat men den waterbak op ieder oogenblik zou kunnen vullen. En daar grasvoeding alleen voor sommige dieren onvoldoende is, plaatst men in de weide een droogvoederbak, dien men al naar gelang de voederbe hoeften ofwel met tusschenpoozen ofwel gedurende den ganschen dag openlaat. Op deze manier kan men de varkens dag en nacht en zoolang de weersom standigheden het toelaten, op de weide houden. Welke varkens mogen nu in de weide 1. Jonge fok varkens vanaf het spenen tot op het einde van de dracht. 2. Oude fokvarkens reeds gedurende den zoogtijd en tot op het einde van de volgende dracht. 3. Mestvarkens, tot aan het gewicht van ongeveer 60 kg. 4. Ook de biggen mogen met de zeug mede in de weide bij niet te felle zon. Wanneer onze landbouwers nu aan al hun oude vooroordeelen zullen vaarwel zeggen, en de voornoemde methode toepassen, zal de varkenskweek heel wat aangenamer en meer winstgevender worden. M. De Backer, Candidate-Landbouwregentes. langzaam opzegde "Onze Vader, die in den hemel zijt,,, raakten den koning op een bijzondere wijze. Hoe gelukkig is deze familiezegde hij tot zichzelf. Niets stoort hare een dracht de dagen gaan voorbij zonder haar een enkel verdriet te laten...Waar- om kan ik niet met deze menschen bid den Waarom heeft mijn ziel het gebed vergeten Dan wendde bij zijn gezicht van deze kinderen af, die zich voor de moeder van den Zaligmaker neigden, en de wroeging van zijn schijnheilig hart be gon opnieuw... XI. Mevrouw, zegde Thomas Cheney tegen Lady Anna Boleyn, hoeveel dank jen ik u schuldig voor den dienst dien ge me gedaan hebtMaar kan ik hopen dat de koning mij geheel zal vergeven Gij kunt hierover volkomen gerust zijn, antwoordde Lady Anna hij weet nu dat Wolsey u van het hof verwijderd leeft wegens uw geschil met den kar dinaal Campeggio, en hij houdt u voor een zijner getrouwste dienaars. Ik hoop, Mevrouw, hernam Tho mas Cheney, het geluk te hebben van u te kunnen bewijzen, dat ik u niet minder toegedaan ben. Gij ziet, zegde Anna Boleyn tot haar vader en haar broeder, den burg graaf van Rocheford el den graaf van Wiltshire, welke beiden tegenwoordig waren, dat ik toch ten laatste alles doe wat ik wil. Gij doet wat gij wilt, hernam haar vader droevig, maar gij moet veel tijd hebben om te besluiten. Ook staat Wol sey nog waar hij niet meer zou moeten zijn. j Welnu, hij zal er niet lang meer blijven, hernam Anna Boleyn geraakt. Maar wat zal ik den koning antwoor den, zegde zij verlegen, indien hij mij vraagt wat W olsey mij gedaan heeft Dit zal u helpen, mijne zuster, her nam de burggraaf van Rocheford haar een katern overreikende, welke zijn va der zoo even gebracht had. Zij nam de katern en las een omstan dig gedenkschrift, waarin men Wolsey uitdrukkelijk aanklaagde een heimelijke verstandhouding met Frankrijk gehad te hebben men legde daarin ook alle handelingen van zijn bestuur, en zelfs die van zijn stil leven, op de arglistigste wijze uit. Hoe, is dat alles waar riep Anna Boleyn uit. En ze maakte de katern toe. Heel waar, antwoordde de burg graaf. Ook moet gij weten dat de kar dinaal, om Campeggio voor de goede diensten te beloonen, welke hij u gedaan heeft, de koning bewogen heeft hem met rijke geschenken terug te zenden, om de paus van zijne onderwerping te overtuigen, en hem daardoor te winnen. De schoone Boleyn bloosde, toen zij haren broeder aldus hoorde spreken. Ik haat dezen man riep zij met gram schap uit. Neen. Ik mag hem niet meer lijden. Hij laat dezen kardinaal aldus bedanken om mij smaad aan te doen Ik zal mij bij den koning daarover be klagen. Nu is het tijd te vertrekken. Vaarwel. En Anna, een prachtig jachtgewaad IVeest op Uw hoede I Wij kunnen onze lezers niet genoeg aanraden er nauwlettend acht op te slaan dat men U geen namaakproduc- ten in de handen stopt. Dit geldt o. a, in het bijzonder voor het veelvuldig namaak van Aspirine tabletten, alge meen bekend voor hun gunstige uit werking bij rheumatiek, verkoudheid, griep, pijnen, enz... De echte Aspirine tabletten zijn herkenbaar aan het BAYER-kruis hetwelk zich zoowel op de verpakking als op ieder tabletje bevindt. Alle andere zoo gezegde producten tegen hoofdpijn zijn slechts namaak, hetwelk men zonder uitzon dering moet weigeren. aangedaan hebbende, reed voort, ver gezeld van Thomas Cheney, die ze volgde om zich met haar bij den door tocht des konings te bevinden. Wat is uw zuster lichtvaardig zegde de graaf van Wiltshire tegen zijn zoon, nadat Anna Boleyn vertrokken was. Zij wil koningin zijn I Vat gij de geheele beteekenis van dit woord Ik vat dezelve niet, antwoordde de burggraaf van Rocheford want het zal ons niet gelukken dat de koning mijne zuster trouwtzij zal zich geheel bloot stellen en dan zal het u berouwen dat gij haar huwelijk met lord Percy hebt laten breken. Gij spreekt gelijk een zot 1 hernam de graaf van Wiltshire. Uwe zuster zal regeeren of ik zal omkomenEn waar om zou mijn huis geen koningin aan Engeland geven Gij zoudt misschien gelijk hebben, hernam de burggraaf van Rocheford, indien de koning niet getrouwd was maar de geestelijkheid zal zich altoos tegen dit tweede huwelijk verzetten ea het volk daartegen ophitsen. Ik vrees dat Anna eens ongelukkig zal zijn en het spijt me nu dat ik haar niet gravin van Northumberland kan noemen. Zwijg, mijn zoon, riep Wiltshire toornig uitga uwe zuster dit zeggen om haar ingebeeld verdriet weder te vernieuwen... En al deze kerklieden die gij zoo zeer ducht, ik hoop wel dat het ons zal gelukken hunne rijkdommen te verlichten en ons een gedeelte ervan toe te eigenen. ('t Vervolgt), 1934 1933 gemiddeld 1928-1932

De Koornbloem | 1935 | | pagina 4