Landbouw en Nijverheid i Hoe de Landbouw in Engeland gesteund wordt. Onze Landbouw kundige Diensten Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Hoever staan we inzake Hopverbetering 1 Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 20 OCTOBER 1935. Prijs 25"ccntiem 17de JAARGANG Nr 877 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op »ns Bureel en op aMe postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. FRANKRIJK. Het eeuwige Vraagstuk Het Boerenfront kondigt een belastingsstaking af. Het zoogenaamde "Front Paysan,,, het Boerenfront, heeft onder de leiding van Henri Dorgères vrijwel al de land' bouwersbonden en aangesloten bijzon dere syndikaten van Frankrijk tot een nationale beweging weten te vereenigen. Onlangs heeft het de Regeering Laval een ultimatum gesteld. Wanneer vóór 15 September, heette het, het kabinet niet toereikende maatregelen tot ver lichting van den belastingsdruk en tot steun van de landbouwprijzen had ge troffen, zou de beweging den strijd te gen haar aanbinden. Dit is nu gebeurd. Om hun macht tegenover de Regeering te onderstrepen heeft het Boerenfront zijn leden bevolen hun belastingsbiljetten bij het Centraal- bureel van het front te Parijs in te stu ren en voorloopig reeds elke belasting betaling stop te zetten. Deze maatregel beteekent om te be ginnen een aanmerkelijke verscherping van den binnenlandschen toestand, al hoewel het onmogelijk is uit te maken hoever den druk der beweging zal gaan en welke gevolgen er zullen uit voort spruiten. We willen ons aan geen voor spellingen wagen. We willen de kwestie dieper onderzoeken. Indien men de leider» van het huidige Frankrijk hoort spreken dan leggen ze min of meer duidelijk uit, hoe ze, gewa pend met de decreet-wetten, "de snelle en duurzame herleving van de Fransche economie,, willen bewerken. Daardoor verstaan ze, indien men hun woorden nagaat, een financieele herleving die, we geven het graag toe, van zeer groot belang is, doch verre van volledig.Voor het overige reppen ze af en toe nog een woord over de groote openbare werken waarvan tot nog toe niets in huis is ge komen. Het noodzakelijkste orde te brengen in het economisch chaos, daar aan denken ze niet. Men zou haast ge- looven dat ze zoover niet zien. En nochtans, de werkelijke vraag is werd de landbouw, ja dan neen, aan de nijverheid opgeofferd Heer Dorgères, de leider van het boe renfront, antwoordt volmondig ja. Hij beweert dat het de potentaten van de nijverheid zijn die de economische poli tiek van Frankrijk leiden, en dit in hun eigen belang, zonder zich te bekomme ren om het overige. Hij neemt daarbij geen blad voor zijn mond. Hij geeft de namen op, namen genomen uit het be faamde "Comité des Forges,,, het "Co mité des Houillères,,, de groote verze keringsmaatschappijen en de banken. Niemand strijdt het af. Is het niet na tuurlijk dat de industrieele syndikaten hun bedreigde instellingen verdedigen De middelen zijn alles behalve rechtvaardig, maar ze zijn in overeenstemming met het liberalisme, met het regiem dat spijts alles tot recht wordt gehouden.Hetgeen niet te rechtvaardigen is, hetgeen niet te verdededigen is, is dat de burgerlijke overheden zich de les laten spellen, slechts het oor leenen naar één partij, één belang, en de andere belangen ver geten. En dit werd gedaan. Sedert jaren is de landbouw niets anders dan een ruil- munt om handelsbesprekingen ten voor- deele der nijverheid te doen uitvallen. "Indien de potentaten van de nijverheid van oordeel waren dat er meer autos, meer nijverheidsproducten moesten uit gevoerd worden, dan werd dit accoord op den rug van den landbouw bezegeld.,, Van niemand anders dan van A. Tar- dieu zijn deze woorden. En, voegde hij er aan toe, indien mijn woord in twijfel kan getrokken worden, dan kunnen het deze cijfers niet. Daar we in dit opzicht even slecht geherbergd zijn als Frankrijk, is het wellicht nuttig deze enkele cijfers te geven. 1929 1932 Varkens 37.151 498 498 Gevogelte 8.996 40.200 Rijst 2.252.C00 7.200.C00 Granen 8 500 000 27.5C0.000 We zouden dien lijst nog kunnen ver lengen. Voor wijn, melk, kaas, fruit is het hetzelfde liedje. Een Fransch land bouwer heeft uitgerekend dat Frankrijk 24 keeren meer vleesch invoert, 26 kee- ren meer melkprodukten, 26 keeren meer groenten en fruit en 13 keeren meer wijn. Nochtans, Frankrijk heeft dat alles niet noodig. Indien het toch ge beurt, is het omdat de Zwitsersche kaas als ruilmunt heeft gediend voor den uit voer van automobielen, de Portugee- sche wijn eveneens voor Fransche auto mobielen werd geruild, de Amerikaan- sche appelen voor scheikundige produc- of zijden stoffen van Lyon. Doch de in voer heeft de landbouwcriss tot het uiterste verscherpt en niemand zal nog durven ontkennen dat de handelsac- coorden ten nadeele van den Franschen landbouw zijn gesloten. Feiten zijn feiten. En uit de feiten moet men durven de volledige draag kracht halen. In Frankrijk en in Bel gië eveneens heeft men zich blind ge keken op den uitvoerhandel, men heeft den landbouw, en den binnenlandschen handel meteen, opgeofferd aan de uit- voernijverheid. Met den landbouw te ruineeren wat heeft men anders ge daan werd meteen de binnenland- sche nijverheid, die van den landbouw leefde, ten gronde gericht. Groote openbare werken zullen niets vermogen om dien uitslag te niet te doen. Men moet het zeggen en herha len sedert jaren en jaren werd de eco nomische politiek van Frankrijk en ook die van België door blinden of onbekwamen geleid. Het redmiddel is niet de landbouwers verder aan de nijveraars op te offeren, noch de landbouwers verder tegen de nijveraars op te jagen of omgekeerd. Landbouwers en nijveraars moeten samen gered worden, maar daarom moet men hier en daar beperkingen dur ven opleggen en strenge maatregelen treffen. Om dit te doen moet men vrij zijn. En dat zjjn de politiekers niet. En daarmede is de uitleg gegeven van de van hand tot hand toenemende crisis. Het zal de landbouw slechts goed gaan, indien het politiek anders wordt. In Memoriam KAREL WEYLER Gouverneur der Provincie Oost- Vlaanderen. Zijn loopbaan als Gou verneur der provincie was heel kort, doch doordron gen van een wijs beleid, al hoewel zijn wankelende gezondheidstoestand hem niet toeliet al zijn krachten te besteden tot het vol brengen van zijn dagelijk- sche plicht. Breed tegenover alle denkwijzen heeft hij altijd getracht de goede geest te behouden in alle provin ciale aangelegenheden. Bij monde van De Koornbloem deelen we in den rouw die de acht bare familie en het provin ciaal bestuur komt te tref fen. De bekomen uitslagen, zoowel op de hopmarkten als op de tentoonstellingen, zijn voor de toekomstige, uitsluitende productie van prima Aalsterscbe hop bepaald aanmoedigend. In Oost-Vlaanderen schijnt het stre ven naar kwaliteitsverhooging algemeen te zijn. De praktische verwezenlijking kan alleen na beter en degelijker drogen bereikt worden. Bij een oppervlakkig onderzoek van de Aalstersche hopvoortbrecgst van dit jaar, springen volgende feiten vooral in het oog lagere gemiddelde opbrengsten en gedeeltelijk mislukken van de late hop (ongunstige weersomstandigheden); meer belangstelling bij de planters en betere verzorging min zaad kleinere bellen nogal onregelmatig van vorm en kleur rijk aan lupulien, maar betrekke lijk veel zwartCoigneau en loereshop verdwijnen stilaan de Hallertau lukt prachtig en schijnt de groene bel te zul len verdringen. Dit jaar was de pluk verzorgd, soms nog te lange stelen. Vooral de aanwe zigheid van blaadjes al of niet vast gehecht aan de stelen geeft een slech ten indruk. De kleur en het uitzicht zijn niet erg verbeterd. Zulks wordt hoofdzakelijk aan het slechte weder toegeschreven, maar de planters moeten in 't vervolg alle verkeerde deen wij zen zooals on voldoende ziektebestrijding, onvolledige bemesting en verzorging, ongeschikt drogen en zwavelen, te laat plukken enz. vermijden. Ontkleurde, bleeke hop zoowel als bruinachtige, gevlekte, doffe of ontbla derde bellen wijzen op gekende fouten. Wij veroordeelen het zwavelen niet. Immers het kan veel bijdragen tot het bekomen van een gelijkmatige, gezonde en glanzende kleur. Het dekt zelfs veel gebreken en vergemakkelijkt het bewa ren maar een te vroeg, te sterk, slecht geleid of te haastig zwavelen is totaal verkeerd en tevens zeer schadelijk voor de gewenschte kwaliteit. De Hallertau met zijn grootere dicht heid (beter gesloten, vaster en kleinere bellen) heeft nog een beter uitzicht als de groene bel. Het drogen is niet volmaakt. Door gaans werd de 10 °/o vochtigheid over schreden. Het vochtig weder is wellicht de hoofdschuldige, maar de planters moeten in 't vervolg beter en degelijker droogen. Geen vreemde schadelijke reuken, zooals hout-, rook-, vermufte-, brand-, peperkoek- of calomelreuk meer. Ook het zweeten der hop met al de schadelijke gevolgen dient ver meden te worden. Daarom grondig omvormen van de meeste hopasten buizenstelsel met felle luchttocht, verdeeling en regeling der warmte tot 45-50 centigraden, wegdrij ving van de vochtige lucht, goede in- In het Bulletin de la Bacque Natio nale de Belgique verschijnt een be knopt overzicht van den toestand van den landbouw in Engeland. Sedert 1933 heeft men een nieuwe landbouwpolitiek toegepast. Men is overgegaan tot het toereiken van steu nen en tot het toepassen van invoerbe perkingen. Deze politiek, die in den be ginne door de landbouwers niet alge meen goedgekeurd was, telt hoe langer hoe meer partijgangers. Men heeft in de eerste plaats den afzet op de inland- sche markt willen bevorderen. Zoo heeft men belangrijke verbete ringen daargesteld inzake de regeling van den verkoop van hop, melk, var kens, spek, aardappelen, eieren en hoen ders. De regelingen zijn nog vatbaar voor verdere verbeteringen, maar leve ren reeds tastbare uitslagen op. Dit ingrijpen van staatswege ge schiedt natuurlijk niet zonder moeilijk heden. Hiervoor moet een offleiel toe zicht tot stand gebracht worden een zeker evenwicht moet tusschen den in voer en de inheemsche productie be houden worden de invloed van de prijsverminderingen op het verbruik moet eindelijk nagegaan worden. Daarom is de eene landbouwbedrijfs- tak gemakkelijker te regelen dan de an dere. Omdat er slechts een duizendtal hop- telers bestaan, is de hopteelt beter te reglementeeren dan de aardappelteelt, waarop zich 70,000 landbouwers toe leggen, ook beter dan de varkensteelt, die door 140,000 veehouders gedreven wordt, dan de zuivel nijverheid die 160,000 huisgezinnen aanbelangt, en dan het pluimveebedrijf, dat een half millioen hoenderkweekers telt. Wat betreft den invloed van de prij zen op het verbruik, heeft men de vol gende vaststellingen gedaan De prijsverhooging van de hop en de aardappelen hebben geen inkrimping van het verbruik veroorzaakt, dit, om dat er bij het vervaardigen van bier be trekkelijk weinig hop gebruikt wordt, en omdat aardappels niet gemakkelijk door andere voedingsmiddelen vervangen worden. Men heeft daarentegen kunnen vast stellen dat de prijsverhooging van het varkensvleesch het verbruik er van heeft doen achteruitgaan, hoewel dit product van zeer algemeen verbruik was. Niet tegenstaande de prijsstijging van de melk, neemt het verbruik van zuivel producten snel toe. Dat verschijnsel wordt toegeschreven aan een belang rijke propaganda, alsmede aan koste- van melk aan de looze uitreikingen scholen. I Het nieuw aangenomen stelsel begint reeds gunstige gevolgen te hebben. Er blijft nog de verkoop van de eiers en van het pluimvee te regelen. Als dat een voldongen feit zal worden, dan zal richting van de droogtafel(s). Tevens de reglementeering omtrent de helft van volledig drogen. Droge hop (10°/ovoch tigheid) is veerkrachtig. Bij het samen persen van een handvol droge hop mag ze niet te zeer aan den palm der hand kleven en moet zij spoedig haar lossen omvang hernemen. Bij aanraking b.v. in het midden van een hopbaal mag men geen vochtigheid of warmte gewaar worden. De graat mag niet malsch en slap zijn, maar wel hard, droog en breekbaar. Het ontbladeren der bellen verwijst naar een te geweldige droging en is ge paard met een verlies van weeke harsen en lupulien, dus weerom daling van de kostbare kwaliteit. Om te eindigen nog een woord over rijkheid in lupulien en over de geur ot aroma. De niet bevruchte groene bel is ge- de landbouweconomie beslaan. Met de suikerbietenteelt en de rundveeteelt zul len de twee derden van den landbouw door de staatsreglementeering in beslag genomen worden. Deze twee laatste bedrijfstakken ge nieten reeds intusschentijd van ruime toelagen. De suikerbietenteelt hangt van de suikernijverheid af. Deze twee be drijven hebben slechts sinds den oorlog in Engeland ingang gevonden. Dit land heeft getracht door eigen productie in zijn behoefte te voorzien. Wat hiertoe ook bijgedragen heeft, was de noodza kelijkheid om niet uitsluitend tarwe te verbouwen op de gronden, welke ter be perking van de werkloosheid ontgonnen geweest waren. Het accijnsrecht op het inheemsch bietensuiker werd opgeheven. ■■atKeaMaaaeeeeeHeaaus kend om zijn rijkheid in kleverige, ci- beste uitzicht en de fijnste aroma te be- troenkleurige lupulien. Dit jaar zijn er zittcn £)e prima groene bel is soms iet- enkele gevallen van licht roodachtige wat rljker aan lupulien, krachtiger van en weinig kleverige lupulien. Zulks werd geur (zcifs soms te sterk) en in SOmmige wellicht weerom door oververhitting gcVallen even fijn. Scheikundige ontle- moet dinjjcn blijken zulks te bevestigen, daar de Hallertau zich nogal kenmerkt door een hoog gehalte aan harde harsen. G. Coulier. veroorzaakt. Ook het zwart tijüiger bestreden worden. De Hallertau schijnt doorgaans het (Zie vervolg onderaan hierneven). In 1925 werden de rechten opnieuw in zwang gebracht, maar een rechtstreek- sche toelage werd tot 1934 verleend. De fabriek moest een minimumprijs be talen. Door dien maatregel namen de suikerbietvelden van 1924 tot 1933 van 90C0 Ha. tot 160.000 Ha. toe. Het getal suikerfabrieken steeg van 3 tot 17. De inlandsche productie voorziet niettemin slechts in een vierde van de nationale behoeften. De tarweteelt wordt gesteund door een toelage, welke voor een bepaalde hoeveelheid tarwe vastgesteld wordt, en niet door de Staatskas, maar door de verbruikers of de tusschen handelaars uitbetaald wordt. Indien de werkelijke opbrengst de op voorhand bepaalde hoe veelheid tarwe komt te overschrijden, vermindert de toelage per eenheid, zoo danig dat de totale steun onveranderd blijft. Dit z.g. quota system heeft de productie op een hooger peil helpen op voeren. In 1932 bedroeg de bezaaide oppervlakte 515.000 Ha in 1935 wor den er 704.000 Ha. er mede bezaaid. De steun moet slechts ophouden, wanneer de wereldprijzen het door den Staat be paalde peil bereiken zullen. Twee nieuwe bedrijvigheden worden sedert 1934 gesteund de melkproductie en de veekweek. Omdat het accoord van Ottowa alle invoerbeperking van zuivelproducten af komstig van de dominions uitsluit, heeft de regeering haar toevlucht genomen tot de handhaving van de prijzen van de inheemsche melk bestemd tot de zui velfabrieken en de vermeerdering van het verbruik van melk. Ten einde de voortbrenging van de melk in 't land te verbeteren, zijn 750.000 pond (110 millioen Belgische franken) beloofd, welke over 4 jaar verdeeld hoeven te worden. Daarenbo ven worden jaarlijks 500.000 pond aan de propaganda be steed. De veehouders genieten ook van een dergelijken steun. Men heeft een fonds tot stand gebracht met een Staatstus- schenkomst van 3 millioen ponden (440 millioen Belgische franken), om de prij zen op peil te houden. Die som zal aan den Staat terugbetaald worden, door de inning van bijzondere taksen bij den in voer van vleesch en levend vee. Deze taksen kunnen niet onmiddellijk toege past worden. Dit blijft tot November 1936 wegens het accoord met Argen tinië uitgesloten, terwijl dat zelfde ver bod door de overeenkomst van Ottowa tot Augustus 1937 verlengd wordt. i Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. lederen Dinsdag te Ninove in het Café Van Laere rechtover 't stad huis van 10 1/2 tot 12 uur. Te Herzele op Woensdag 6 Nov., van 9 tot 11 uur, bij Mr D'Haese, "Hof van Weenen Markt. Te Eppegem op Woensdag 13 Nov. te 4 uur namiddag, in het hoofdmagazijn. Voor dringende gevallen kan hij per brief worden geraadpleegd of gevraagd een of ander geval te onderzoeken. De agronoom zal zich op verzoek ter plaats begeven. VOORWAARDEN Voor leden van Redt U Zeiven, did tezelvertijd hunne waren bij hunne vereeniging koopen, zal alles kos teloos geschieden. Voor buitenstaanders en leden óp pa pier volgens overeenkomst. -"'--r s - m v«: v v vX v S - v vX' v.v/.v V XVvaV'.v/.v.v. XylyJy.'vX .v .v.v.y.;.v; ■AiïXXïZ l's/jZSEGBigSSb Invo«r van landbouwprochictcn (ki kwintalen).

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1