WEIDEBEMESTING AMMONIAKSULFAAT lagen prijs 1 De samen stelling is de best ge schikte meststof Weidevette 10 X 10 Volledige Weidevette 5,5 X 7 X12 De Moderniseering in de Fruitteelt. COMPTOIR uwe herfstbemestinge Belangrijk Bericht* De toestand onzer Fruitteelt en Fruitmarkt ZITDAG Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Voor al uwe bankbewer- kingen geldplaatsingen ZocdfcQ 24 Nov. 1933. fil KGORNSL0EIS Het oogenblik komt stilaan om uwe weiden te bemesten met Potasch en Phosphoorzuur gezien deze meststoffen traag werken en best in of vóór den Winter gegeven worden. Weiden die des winters overvloedig door beek- of rivierwater worden bevloeid kunnen best tot Februari wachten de andere worden gevet in December-Januari. Men kan de potasch geven onder den vorm van kloorpotasch of sylviniet en het phosphoorzuur onder den vorm van ijzerslakken of Fertiphos. Al deze meststoffen zijn bij Redt U delven zeer voordeelig te verkrijgen, mits ze samen te bestellen per wagon en zelf op statie te lossen. Hier dienen de voorzitter, de zaakvoerder of de bijzonderste afnemers akkoord te komen om wagonladingen saam te brengen. Hoogergenoemde bemesting kan echter nog beter en voordee- liger worden gegeven door het gebruik van onze welke inhoudt 10 °/o watervrije potasch oplosbaar in water 10 phosphoorzuur oplosbaar in alcalischen citroenzuren ammoniak. Deze samenstelling past evengoed voor zure als voor drooge weiden, omdat er van verzuring geen spraak kan zijn. De Weidevette 10X10 R.U.Z. gaf de andere jaren de beste uitslagen en moet door iederen vetlegger en landbouwer worden gebruikt. Gezien deze samenstelling geen stikstof inhoudt, moet in de Lente onder een of anderen vorm stikstof worden gegeven. Van af Februari zal men voor alle weiden gebruik maken van onze inhoudende: 5,5 stikstof, l/3nitrische en 2/3 ammoniakale 7 phosphoorzuur 12 potasch de IDEALE MESTSTOF voor alle weilandengrazingen en hooilanden, welke sinds jaren de beste en overwachte uitslagen gaf. Deze bemesting is volledig, doch men kan voor sommige niet begraasde weiden nog wat stikstof bijgeven. Door het gebruik van onze weidevetten is men verze kerd van goed en voedzaam gras en van het verdwijnen van alle zuurplanten en onkruid. Voor iemand die zich een nieuwen boomgaard wil aanleggen zijn op dit oogenblik reeds veel moeilijkheden uit den weg geruimd. Hij weet reeds dat hij een man van zijn tijd moet zijn en zich op de hoogte moet houden van de laat ste verbeteringen op het gebied van fruitteelt in 't licht gebrachthij kan nu een prachtige keuze doen van appels en peren zoowel vroege als latehij kan in gemoderniseerde kweekerijen boomen vragen die afgeënt zijn op de gewensch- tetypen. Thans stelt zich nog een belangrijke vraag Welke vormen van boomen ga ik nemen hoogstam, struik, pyramide, enkel snoer, uvorm kandelaber, enz. Wanneer we aan onze landbouwers en kel boomgaarden aanbevelen in laag stam, dan krijgen we niet zelden als ant woord Dit is voor mij niet doenlijk want fruit- en veekweek moeten kunnen gepaard gaan; ik verlang dus enkel hoogstammige boomen Alhoewel ik hoegenaamd geen voor stander ben van boomgaarden met hoogstammige boomen om reden die ik straks zal uiteenzetten, moeten we toch rekening houden met de werkelijkheid en raad geven die aangepast is aan de omstandigheden waarin vele onzer land bouwers zich bevinden. De East Malling proeven bewijzen dat het princiep peren op zaailing onder stammen ook vatbaar is voor herziening. Krachtig groeien en laat dragen doen toch niet alle peren op wildeling ge griffeld de zaailing-onderstammen ook verschillen onder elkaar sommige on der hen geven niet zoo 'n felle groei kracht maar wel grootere vruchtbaar heid en daarom bestaat er veel kans dat ook hier een of meer typen zullen ge vonden worden die matigen groei en overvloedig vruchtdragen zullen in de hand werken. In afwachting kan men zich vergenoegen met als onderstam voor peren type A te nemen die ook tamelijk sterke boomen levert die ge woonlijk vroeger dragen dan de zaai lingen. Voor wat de appelboomen betreft, hebben we typen XII en XIII die af standen toelaten van 10 tot 12 m. en na eenige jaren vruchten dragen. In boomgaarden aangelegd met hoog stammige boomen zal men steeds zorg dragen de boomen niet te dik te planten en jaarlijks het sleunen toe te passen, want gebrek aan lucht en licht tusschen de boomen en in de kruinen zijn oorzaak van allerlei ziekten stellen een gunstig midden daar tot het voortwoekeren van 5IIKSI0 allerlei insecten en leveren fruit dat klein is, kleurloos, gevlekt, geschonden of ge stoken. Zonder de hoogstammige boomgaar den, in gunstige voorwaarden en met de meeste voorzorgen aangelegd, totaal af te keuren, ben ik toch partijganger van boomgaarden in struikvorm of van de intensieve kuituur. Hier immers mag men gerust de typen in East Malling uitgekozen voor onderstammen van ap pels en peren, die matig groeien en snel vruchten dragen, uitkiezen. Alhoewel niemand zou kunnen zeg gen hoelang de boomen op lage kwee of paradijs gegriffeld zouden kunnen leven, hoeven we ons toch onder dit opzicht niet ongerust te maken. Mr Hatton verzekert ons dat iemand die zijn boomen wel onderhoudt en vol doende voedsel geeft vele vruchten zal oogsten niet alleen voor zich zelf, maar ook voor nakomelingen. Om dit met een voorbeeld te staven, heeft men in East Malling proeven ge daan met de peer Conférence afgeënt op type C. Deze peer heeft nu reeds een vijftienjarige gelukkige loopbaan ze groeit flink, geeft overvloedige oogsten en niets laat veronderstellen dat ze het niet nog 15 jaar zal volhouden. We be velen dan ook deze peer ten zeerste aan, neemt ze gerust in uw verzameling voor laagstammige boomen. Doyenné de Cornice op type C gegriffeld begint ook vroeger te dragen, wat de waarde van deze uitmuntende variëteit nog fel ver hoogd. Als voordeeligste vorm voor appel boomen verkiezen we struik en voor pereboomen pyramide. Beide vormen zijn aangepast aan de soort en om die reden dan ook gemakkelijk te verkrijgen. Ik meen reeds vroeger in "De Koorn- bloem te hebben uiteengezet hoe men een pyramide of struikvorm aanleggen moet. Ik meen hierop niet meer te moe ten terugkeeren. Enkel de verbeterde doenwijze voor het bekomen eener meer regelmatige pyramide wil ik uiteenzetten. Gewoonlijk zijn de takken ontsproten uit de oogen die zich het dichtst bij de verlegenis bevinden te zwaar en moet men dan later allerlei kunstmatige mid- - delen gebruiken om dit evenwicht in de verschillende gesteltakken te herstellen. Dit is te vermijden wanneer men in stede van de eenjarige scheuten af te snoeien op 50 tot 60 centimeter boven den grond dit doet op een 15 cm. hooger, zoodanig dat men twee oogen, de twee eerste, on middellijk onder het oog der verlengenis geplaatst kan uitbreken. Deze snoeiïng geldt niet alleen voor het eerste verdiep, maar ook voor de volgende steeds zorg dragende, een afstand van 40 tot 50 cm. tusschen ieder verdiep te laten. De vorming van den struikvorm voor appelboomen is even eenvoudig en bij zonder geschikt voor personen die zich I weinig met het verzorgen van hun boo- i men kunnen bezighouden. De boompjes I op type IX afgegriffeld worden op 50 tot 60 cm. boven den grond afgesnoeid om zijscheuten te bekomen 't beste is te snoeien op stomp om het evenwicht tusschen de gestelstokken gemakkelijker te bewaren later snoeit men dan op een 30 cm. van den stam om op die wijze een struikvorm te bekomen, 't best voor appelboomen geschikt. De volgende jaren komt het er slechts op aan te sleunen als het takgestel op elkander zou schroeven of in een ver keerde richting groeien en het evenwicht in de gesteltakken door allerlei natuur lijke en kunstmatige middeltjes te be waren. Voor leivorm aan muren of schutwerk raden we slechts twee vor men aan: het enkel snoeren de U-vorm meer ingewikkelde vormen met 3, 4 of meer gesteltakken keuren we volstrekt af voor onze fruitkweekers tenzij ze lessen in boomteelt te geven hadden als voorbereiding tot een examen. We moeten ras-fruit hebben, maar eens de oogst daar moeten we er voor zorgen dat bemesting, onderhoud, pluk ken, assorteeren en kalibreeren ook op meest moderne wijzen worden toege past. In een volgend artikel zal ik al de voordeelen doen uitschijnen van laag stammige boomen. Provinciale Landbouwkamer voor Oost-Vlaanderen. Bij toepassing van artikel 3 van het Reglement (artikel gewijzigd in algemee- ne vergadering van 15 December 1933) kunnen er in 1936, toelagen verleend worden voor Landbouwprijskampen en Tentoonstellingen, ingericht in de vol gende Comice-omschrijvingenAalst, Cruyshoutem, Dendermonde, Eecloo, Gent, Lokeren, Nevele en Wetteren. De vragen om toelagen moeten de juiste dagteekening vermelden en het lokaal der tentoonstelling, alsook de wijze waarop de inrichters zullen trach ten deze zoo nuttig en leerrijk mogelijk te maken. Volgende stukken moeten er aan toe gevoegd worden 1) de samenstelling van het Inrichtend Comiteit 2) een omstandige begrooting der ont vangsten en uitgaven, in drievoudig af schrift de noodige formulieren worden, op aanvraag gestuurd naar den Heer Voorzitter der Provinciale Landbouw kamer te Gent, (Provinciaal Bestuur) overgemaakt 3) een uitgebreid programma. Gelet op den geldelijken toestand der Kamer, dringt het Bureel ten zeerste aan bij de Landbouwvereenigingen, op dat zij, in hun eigen belang, niet al te veel prijskampen en tentoonstellingen in 1936 zouden inrichten, maar dat zij zich eerder zooveel mogelijk met elkander zouden verstaan om samen degelijke prijskampen in te richten. De vragen moeten tegen 15 Januari 1936 overgemaakt worden, met al de vereischte stukken en inlichtingen hier boven vermeld, aan het Bureel der Pro vinciale Landbouwkamer, Provinciaal Bestuur, te Gent. Gent, den 13 November 1935. Namens het Bureel De Secretaris, De Voorzitter, J. Menschaert. Arth. Van der Linden. nasaaia ■■nana sehsub sbbbbbbbbb VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Het belang onzer fruitteelt in de na tionale economie wordt in 't licht ge steld door de aangewende oppervlakte welke thans ongeveer 80.000 ha. be draagt alsook door de waarde der pro ductie welke bij een normalen oogst mag geraamd worden op 680 millioen frank, hierin niet begrepen de kosten van plukken, verpakking, verzending of tekoopstellen. Voor den oorlog geschiedde de uit voer onzer vruchten op groote schaal. De beschermingsmaatregelen toegepast door den vreemde, alsmede op sommig gebied de verouderde handelsmethoden toegepast door onze uitvoerders zijn oorzaken dat onze buitenlandsche afzet gebieden grootelijks zijn ingekrompen, Tot 1932 genoten onze vruchten vrij en invoer in Engeland, tot 1933 insge lijks in Nederland, sedert voormelde da ta hebben beide landen tolrechten gehe ven neerkomende op invoerverboden. Frankrijk heeft zijne invoerrechten niet merkelijk gewijzigd, doch heeft een contingenteeringsstelsel ingevoerd ge paard met vergunningstaksen dat onzen uitvoer naar dit land zwaar hindert. Duitschland voorheen de bijzon derste afnemer onzer appelen en peren heeft zijne tolrechten het minst verhoogd op onze vruchten, doch de beperking der beschikbare deviezen tot betaling van zijn invoer is oorzaak dat onze uit voer naar dit land ook aanzienlijk is ge daald. Anderzijds, terwijl de uitvoer onzer vruchten bijna is stop gezet is de toevoer van vreemd fruit op de Belgische markt geweldig gestegen, zulks voornamelijk wegens het zeer gering bedrag der Bel gische invoerrechten. Deze overtollige invoer van vreemd fruit berokkent een doodende concurrentie aan de inlandsche fruitteelt. Eenige cijfers zullen een denkbeeld ge ven van de enorme stijging van den vreemden fruitinvoerVóór den oorlog bedroeg de invoer van appelen gemid deld 14.C00 ton per jaar. Thans be draagt deze invoer bijzonder uit Canada en de Vereenigde-Staten gemiddeld 28.0C0 ton. Uit den vreemde worden ook steeds aangroeiende hoeveelheden peren, kersen, abrikozen en perzikken ingevoerd. Wij hebben bovendien ook de gewel dige uitbreiding bij den invoer van ba nanen en sinaasappelen. Vóór den oor log bedroeg het jaarlijksche verbruik dezer laatsten gemiddeld 25.000 ton, en thans 80.000 ton. De bananeninvoer, dank zij een flinke propaganda is geste gen tot 35.000 ton per jaar. Welke maatregelen dienen nu getrof fen tot bevordering en saneering van onzer fruitteelt en fruithandel Deze zijn drieerlei 1) deze te treffen door de voortbren gers a) de teelt richten naar de variëteiten die het best gewild worden door de ver bruikers en verder door bestrijding van insekten en ziekten gezonde vruchten voortbrengen b) door flinke sorteering en verpak king aan onze producten een goede faam verzekeren en hen in den smaak doen vallen der verbruikers; 2) deze te treffen door den fruithandel: aan den verbruiker de vereischte waar borgen verstrekken betreffende den oor sprong, de gelijke hoedanigheid en het juiste gewicht der te koop gestelde pro ducten 3) deze te treffen door de openbare j besturen a) de voortbrengers inlichten nopens de wetenschappelijke verzorging der fruitteelt, de gewenschte sorteering en verpakking volgens de eischen gesteld t door de afzetgebieden Arm Volk 't Is werkelijk bedroevend om zien hoe in ons schoon Vlaanderen de eer bied en het ontzag voor eigen haard en eigen zeden vermindert. 't Is droef om hooren hoe door en door Vlamingen, van zoodra ze een weinig Fransch kunnen stamelen, bijna niets anders meer doen en uit de hoogte neerkijken op medeburgers die Zulks niet doen. Het zijn sukkelaars die meenen dat het een air van voornaamheid geeftdie denken dat ze daardoor hooger staan dan de anderendie hun eigen taal ver achten uit hoogmoed. Wat moeten we daarover zeggen We zullen daarover niet veel woor den verspillen: Het zijn menschen die niet weten welke mooiheden onze taal bezit, die ze niet kennen. Vlaamsch is mooi Zegde onze groote Gezelle niet De Vlaamsche tale is wonderzoet, Wanneer men haar geen geweld v [aandoet l„ Kennen die lieden wel de tale van Van Maerlandt Die schoone taal die eeuwen geleden reeds gebruikt werd door kunstenaars om ware meester werken der litteratuur voort te brengen als "Van den Vos Reinaerde,, en zoo meer. Die taal waarin Gezelle en Ro- denbach zongen. De taal der vaderen l Geen rijker kroon, dan eigen schoon getuigde Karei Lodewijk Lede- ganck. En mijn hart bloedt als ik zie hoe in gansch Vlaamsche dorpen en steden onze taal stelselmatig verdron gen wordt. Ziet men niet op sommige handelshuizen Fransche opschriften, zelfs wanneer de bewoners ervan geen sikkepit Fransch kennen "Boulangerie,,, "Restaurant,, en wat weet ik al meer l Zooveel en nog eens zooveel bewijzen der verbastering van ons volk. Ons volk dat eens zoo groot en heerlijk was, dat prijkte aan de spits der beschaving... "Helaas, die tijden zijn voorbij, En Vlaanderen heel en gansch.,, weende Rodenbach. Arm volk I Arm V laanderen l Tijl 11. b) in het buitenland door bevoegde handelsvertegenwoordigers afzetgebie den opzoeken voor onze bijzonderste variëteiten c) een strenge reglementeering invoe ren waardoor alle bedriegelijke praktij ken betreffende oorsprong en andere in den fruithandel zoowel op de binnen- landsche markten als bij den uitvoer on mogelijk worden gemaakt; d) bij den uitvoer een doeltreffende reglementeering invoeren, wel bepaalde voorschriften behelzende inzake de kwaliteit, de sorteering en de verpak king der vruchten en een officieel oor- sprongsmerk toekennende aan de pro- dukten die aan de gestelde vereischten van hoedanigheid, sorteering en ver pakking voldoen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 1 December van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilander straat, Aalst. Het zal wel beter gaan... Zoo denkt U wanneer de eersïe rheumatische pijnen zich doen gevoe len. Zulks is echter niet het geval. In tegendeel. De aanvallen herhalen zich in steeds heviger mate, indien U niet direct ingrijpt door Aspirine te ne men. Aspirine verwijdert de schadelijke stoffen uit de spieren, gewrichten en zenuwen en doet daardoor de pijn verdwijnen. Het is eveneens van uit muntende toepassing bij jicht, spier en gewr i chtsrheumatiek. hoofdpijn, «nz. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel. Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). (4® vervolg) De verschillende vormen aan gepast aan het beoogde doel. IV L..fl7.IJIC/1 ■MBBE atSISMIBBiSiaBaB aiSBBiga BBR Supra-Potasch

De Koornbloem | 1935 | | pagina 3