VIERT SINT ELOOI I THOMAS MORUS Notariêele Annoncen Doelmatig verluchten van de Stallen. 1 WOONHUIS Openbare Verkooping HANDELSHUIS Landbouw gereedschap Schoon Woonhuis EEN WOONHUIS 5 Aan alle afdeelingen, Aan alle leden van Redt U Zeiven. Wc doen een dringende oproep aan alle Redt U Zelveis om onzen patroonsdag op de meest waardige wijze te vieren. St Elooi is onze feestdag. St Elooi is de patroon van Redt U Zeiven en van de landbou wers bij ons aangesloten. St Elooi moet een algemeene feestdag zijn, een dag van verzet, van verbroedering en van feest. Alle afdeelingen vieren St Elooi De plaatselijke afdeelingen die zinnens zijn het St Elooifeest te vieren dienen een schriftelijke aanvraag te sturen naar onze buree- len teneinde de toelage vanwege Redt U Zeiven te bekomen. De aanvraag moet vermelden de datum en de schikkingen van het feest en geteekend zijn door de heeren Voorzitter en Schrijver der af- deeling. Man, Soudan, Bovesse en Hymans om een onderzoek te doen nopens de toe passing der wet en een omstandig ver slag over dit onderzoek op te stellen. De samenstelling dezer ministerieele commissie is van dien aard dat zij weinig betrouwen aan het Vlaamsche volk in boezemt. Oproep tot de vrienden uit het 6e, 15e en 17e Linie. De Bedevaart van 1936 zal gewijd zijn aan de plechtige herdenking van drie Vlaamsche jongens, drie symbolen van ons volk, die in de krypte begraven liggen en aan wie nog geen afzonderlij ke hulde werd gebracht. Het zijn Firmin Deprez, 6e Linie, de wakkere studentenleider uit Kortemark, als oorlogsvrijwilliger gesneuveld te Neerschote in Mei 1916 Frans Kus- ters, 15e Linie, de vurige Limburgsche idealist uit Rekheim, onderwijzer-bran- kandier, op 25 Oogst 1917 te Kaaskerke gevallen met de woorden op de lippen "Ik sterf voor Vlaanderen's ideaal,,. BertWillems, 17e Linie, de moedige jonge Payot, student-oorlogsvrijwilliger uit Wambeek, gesneuveld te Moorslede, bij het laatste offensief, in September 1918. Tezelvertijd zal het 20-jarig be staan van Heldenhulde worden geme moreerd. Zooals voor de vroege gehuldigden zal ook over hen een boek verschijnen. Het Secretariaat heeft reeds belangrijke dokumentatie ingekregen maar stellig zijn er nog vrienden die mogelijke in lichtingen kunnen mededeelen de kleinste bijzonderheden zijn somtijds van het grootste belang. Daarom vragen we ons te willen zenden, in verband met de drie gehuldigden alle fotos, brieven, artikels, van hen of over hen. Alle in lichtingen,anecdoten over hun Vlaamsch leven en hun tragische dood... De dokumentatie moet binnen de 8 dagen afgesloten worden. Daarom vra gen wij dringend aan allen die hen ken den ons dadelijk alles te sturen wat nut tig zou kunnen zijn. Ook een verzameling van de "Payot der Taalgrens,, en alle andere front blaadjes zouden zeer welkom zijn. Ook gelijk welke oorlogsherinneringen. Alles zal in dank worden aanvaard. Adres Secret. Cl. De Landtsheer, Maria Doolaeghestraat,35b, Diksmuide. MENGELWERK 22 Een episode uit het leven van Hendrik VIII door de Prinses van Craon. Dat hij door een weigering den keizer ten zeerste zou vergrammen dat zijn kinderen nog gijzelaars zijn in Oostenrijk en dat hij. ondanks zijn pogingen, het losgeld niet had kunnen betalen dat het verdrag van Kamerijk bedongen heeft. Dit wilde zeggen dat wij hem niet ondersteunen zoolang de kinderen in ge vangenschap zijnde kans bleef ons zelfs die te verlossen indien wij Catharina's zijde wilden kiezen. Dat is klaarblijke lijk, nietwaar En ge zult zien dat ik deze reden heb doen gelden. Hierop nam du Bellay uit een schuif lade een juweelkistje van groen leder, dat hij de Vaux overreikte. Wat is zij schoon 1 riep hij, uit den koker een prachtige leliebloem van dia manten halend. Ja, die lelie is fraai, hernam du Bellay. Zij is meer dan honderd en vijf tig duizend daalders waard. Philip, 's keizers vader, verpandde ze voor dezen piijs aan den koning van Engeland. We hebben ons door het verdrag verbonden dezelve in te lossen maar daar wij geen geld hebben om ze te betalen, geeft hij ze ons. En dit is nog beter, voegde hij er bij, een kwittantie van vijf honderd duizend daalders ontvouwend, welke de keizer aan Hendrik VIII Maakt een eind aan uw lijden I Mannen en vrouwen die' gemarteld zijt door Rheumatiek, Heupjicht, Rug pijn, Verrekkingen, Kneuzingen en alle Spierpijnen, leest de aankondiging Sloan 's Liniment die op de 8* pagina van dit blad te vinden is. Deze zal u nadere in lichtingen geven wegens dit geneesmid del hetwelk door de gansche wereld als hoogst krachtdadig wordt herkend. De handel tusschen België en Neder land in 1935. Uit Nederlandsche bron wordt ge- meld dat de Belgische invoer gedaald is van 2789 millioen kg. ter waarde van 83 millioen gulden tot 2387 millioen kg. voor 75 millioen gulden. De Nederland sche uitvoer naar België is verminderd van 3438 millioen kg. ter waarde van 60 millioen tot 2895 millioen kg. met een waarde van 51 millioen gulden. De meerdere invoer stijgt aldus van 23 tot 24 millioen gulden. De vermindering van den invoer spruit voort uit de afname bij den invoer van kolen, kalk, ciment en baksteenen. De daling van den Nederlandschen uitvoer naar België heeft betrekking op de aardappelen, tarwe, vleesch, boonen, erwten, versche groenten en suiker- beeten. De uitbreiding van onzen handel met Argentinië. De statistieken betreffende den han del tusschen België en Argentinië tijdens het eerste semester van 1935 wijzen uit dat onze gemiddelde uitvoer 316.166 metrische kwintalen bedraagt voor eene waarde van 44.246.000 frank, hetzij een vermeerdering van 10 p.h. in hoeveelheid en van 30 p.h. in waarde. Onze uitvoer naar Argentinië bestaat uitsluitend uit nijverheidsproducten zooals metaalpro ducten, weefstoffen, bouwstoffen. Ook de uitvoer van Argentinië naar België is belangrijk gestegen. In Juli 1.1. bedroeg deze meerderuitvoer 12 p.h. in hoeveelheid en 82 p.h. in waarde ten opzichte der maand Juli 1934. De uit voer van Argentinië naar ons land om vat hoofdzakelijk granen (tarwe, gerst, haver) en grondstoffen zooals wol, ruwe huiden enz. schuldig was en die deze Frans I schonk om dadelijk de twee millioen voor het losgeld der prinsen te betalen. Men moet bekennen, mijnheer, riep de Vaux uit, dat wij juffer Anna zeer verplicht zijn. Alle wanorde kost veel, mijn kind, hernam du Bellay. En, indien dat zoo voortgaat zullen zij Engeland in den grond helpen. En wat zij aan de hooge- school van Parijs zullen moeten geven. Maar gelooft gij dan, zegde de Vaux, dat zij allen van hetzelfde ge voelen zijn Ik geloof het niet. Onder ons ge zegd, meen ik dat zij de echtscheiding zullen afkeuren. Maar merk wel, we hebben geen gunstig besluit beloofd, alleenlijk laten hopen... Ziedaar mijn heer, zegde hij hem een briefje gevende, lees dat. Het is nu elf uur en dit is te negen uur in het paleis van koning Hen drik voorgevallen "Kardinaal Wolsey is gevaarlijk ziek. Men heeft den koning verwittigd deze heeft drie geneesheeren naar As- her gezonden en Lady Anna verplicht hem een gouden zakboekje, als een be wijs van verzoening, te zenden. Men weet verder dat de koning gezegd heeft Ik wilde hem niet verliezen voor twintig duizend pond sterling,,. Het is niet noo- dig u te zeggen hoe gewichtig dit voor- val is, en gij zult zeker de snelheid bil lijken waarmede ik u daarvan onder richt heb.,, Geen handteekening 1 zegde de Vaux. Dat geloof ik wel, mompelde du Bellay. FRANKRIJK Het stervende Frankrijk. In 1870 telde Frankrijk 38 millioen in woners waaronder een half millioen vreemdelingen. Thans heeft het 41 mil lioen inwoners, waarvan echter drie millioen buitenlanders. Sedert 1870 is de bevolking van Duitschland van 39 op 67 millioen, die van Engeland van 26 op 46 millioen, die van Italië van 25 op 43 millioen inwo ners geklommen. De Franschman Boverat heeft uitge rekend dat wanneer er geen volledige ommekeer in dezen toestand intreedt de Fransche bevolking in 1980 nog enkel 29 millioen zou bedragen waarvan de helft grijsaards die ten laste zullen zijn van de gemeenschap. Deze last zou op de jongere staatsburgers zeer zwaar wegen. Men weet dat Mussolini onlangs ver klaarde dat vóór het einde van deze eeuw Frankrijk niet meer in staat zijn zal, zijn eigen grenzen te verdedigen, noch zijn begrooting in evenwicht te brengen. Is het daarom dat Frankrijk zich zoo inspant voor militaire akkoorden waar- tusschen het voor ons volk noodlottig Belgisch- Fransch militair akkoord. Het tijdstip is gekomen dat de dieren terug op stal zullen staan. Gedurende al deze zomermaanden hebben ze in de weide genoten van de frissche, gezonde, weldoende buitenlucht. Om nu hun ge zondheid te behouden zal men trachten de lucht in den stal op tijd en stond te vernieuwen. De verluchting moet der wijze geregeld zijn, dat geen luchttoch- ten heerschen en ook geen plotselinge veranderingen van warmtegraad kunnen plaats grijpen. In vele stallen zijn de deuren en ven sters de eenige verluchtingsmiddelen. In den winter, wanneer de deuren en vensters potdicht gesloten zijn en er veel dierenlop stal staan, is dit een onvol doende verluchtingssysteem, want hoe meer dieren in een stal verblijven, hoe vlugger de luchtverontreiniging plaats grijpt. Die bedorven lucht heeft een heel nadeeligen invloed op de dieren, deze ondergaan een algeheele verzwak king en worden meer vatbaar voor allerlei ziekten, de eetlust verdwijnt stil aan en de opbrengst vermindert merke lijk. We weten immers dat de zuurstof van de lucht langzamerhand vervangen wordt door koolzuur, doordat de dieren de zuurstof in zich opnemen, daar ze noodzakelijk is tot de ademhaling. De mest en uitscheiding der dieren helpen ook in groote mate tot lucht verontreiniging, vandaar immers den sterken ammoniakgeur in slecht ver luchte stallen. Men moet dus naar een middel uit kijken om zooveel mogelijk de stallen doelmatig te verluchten. Vensters kun nen daartoe reeds medehelpen, hoe hoo- ger ze aangebracht zijn hoe beter. De buitenlucht wordt dan tegen de zolde ring gedreven en neemt langzamerhand de temperatuur van den stal aan aldus valt de koude lucht niet rechtstreeks op de dieren. Om alle luchttochten te ver mijden, kan men de vensters van buiten naar binnen doen opengaan, met de voorzorgen zijplanken aan te brengen. Heeft men nu een stal waarvan men de verluchting wil verbeteren, dat kan men doen met geringe kosten. Men steke In waarheid, ik ben voldaan, en het zal den armen Wolsey weder moed inboezemen. Willen wij hem gaan bezoeken hernam du Bellay .Wij komen misschien nog vóór de geneesheeren aan, en hij zal het ons later dank weten. Zeer gaarne, riep de Vaux uitik ben zeer nieuwsgierig dezen beroemden man te zien, die ik zoo dikwijls en op zoo verschillende wijze heb hooren be- oordeelen. Zonder twijfel, viel hem du Bellay verdrietig in de rede, aldus beoordeelt hem het gemeene volk. Gelooft ge soms niet dat de kardi- naai weder aan het roer van den staat zal geraken vroeg de jonge de Vaux. Ik ben er nog niet zeker van, her nam du Bellaydat zullen wij zien. Du Bellay stond op en ging, gevolgd van de Vaux, naar den kant van de Teems. Zij stegen in een groote schuit vol reizigers, die het oogenblik van het vertrek afwachtten om de rivier op te varen tot Chelsea of Battersea, of zelfs tot Pultney, waar de schuit aanlandde. Laat ons toch vertrekken, wij heb ben al een half uur verloren riep een jonge man. Waarlijk, het is al een uur. Deze schipper gelijkt geenszins aan ons par lement,dat alles doet wat men het vraagt, voegde hij er bij. Zwijg, William, herinnert gij u niet meer de vergadering van Bridewell, waar de koning, wetend dat wij zijn voornemen van echtscheiding laakten, ons vergaderde, na alle wapenen die in de stad waren, weggenomen te hebben buisjes van 6 tot 8 cm. doorsnede in den buitenmuur, zoo dicht mogelijk tegen de zoldering om geleidelijk luchtverver- sching te bekomen. Ze worden aldus aangebracht, dat ze van binnen naar buiten afhellen. Deze doenwijze krijgt de voorkeur boven de luchtschouwen, daar deze steeds tochten verwekken op de dieren, door het te rechtstreeksche invallen der koude lucht. Wij zien dus dat met geringe kosten de verluchting in een bestaande stal kan verbeterd worden, dus aarzelen we niet deze verbeteringen tot stand te brengen Is het niet beter de frissche lucht in een stal te laten binnendringen, dan zieke dieren uit den stal te moeten ver wijderen. M. M. Delobelle, Kandidate-Landbouwregentes, Laken. Studie van Notaris BEMAN, te Aalst, Kattestraat, nr 9. Openbare Verkooping van een nieuwgebouwd te Herdersem. Notaris PAUL EEMAN te Aalst, zal ten verzoeke van den heer advokaat Firmin Verbrugghem, curator der faling van Dame Coleta De Brandt, weduwe Constant Roggeman, met inachtneming van artikel 564 van het handelswetboek en met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816 ten overstaan van den heer Vrederechter van 't kanton Aalst, open baar verkoopen Gemeente Herdersem. Een onlangs nieuwgebouwd woon huis met aanhoorigheden en tuin, ge staan en gejegen op den Steenweg, of Groote Baan, 91, gekadastreerd sectie A, deel van nr 465e en 465b, groot vol gens titel 3 a. 2 ca., palende de Groote Baan, Mr Clement Van Nuffel, den we gel en daarover Dame Wed. Gustaaf Muylaert. Onmiddellijke ingebruiktreding. Het huis mag bezichtigd worden alle Maandagen van 2 tot 3 uur uamiddag. Enkele Zitdag Donderdag 28 November 1935 om 2 uur namiddag ter Zittingszaal van het Vredegerecht, Kapellestraat, Aalst. op Maandag 25 November 1935 om 2 uur namiddag ter herberg "In den Plezanten Hoek„ bij Petrus Ringoor, te Moorsel, Beugem, van Welgelegen bouwgrond en meersch te Moorsel, Kloosterstraat, groot vol gens meting 21 a. 42 ca. Verdeeld in 2 loten, met elk een breedte van 8,65 m. aan de Kloosterstraat, en palende aan Dame De Meyer en Mr De Cuyper. Onmiddellijke ingebruiktreding. Voor verdere inlichtingen zie grond plan. Studie van Notaris te Aalst, DE VIS, Openbare Verkooping van NIEUWGEBOUWD te Aalst, Oud. Denderm. steenweg, 400. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal namens wien het behoort openbaar ver koopen Stad Aalst. Een nieuwgebouwd handelshuis dien stig voor alle bedrijven, te Aalst, Ouden Dendermondschen steenweg, nr 400, met eene grootte van 41a. 70 ca., pa lende van voor de steenweg, van de eene zijde Mr Gustaaf Boel. van achter Mr Stanislas Callaert en van de anderen kant de erven Boeykens. Begrijpende op gelijkvloerssalon, eetplaats, groote inrijpoort van 4,65 m. breedte op 9 m. diepte, met daarachter- staande remisie, groote kiekenhangaar met afzonderlijke uitgang, stalling voor vier beesten, groote voederij, varkens kot, boomgaard met 36 boomen in vollen bloei en 11 jonge wilgen. Verder hove niershof. Op het verdiep2 slaapkamers. Verders zoldering. Voorzien van pompwater en verlicht met electriek. Boomprijs20C0 fr. Bewoond geweest door de verkooper Mr. Prosper Van den Spiegel. Onmiddellijke ingebruiktreding. Enkele Zitdag Dinsdag 26 November 1935, om 3 ure namiddag ter herberg gehou den door den heer Albert Verhulst, te Aalst, Breedestraat, tegen het voetbal- plein. Openbare Venditie van en andere roerende voorwerpen. De Notaris DE VIS te Aalst, zal op Maandag 25 November 1935, om 1 ure namiddag, ter hofstede van Mr. Pros per Van de Spiegel, te Aalst, Ouden Dendermondschen Steenweg Nr. 400, (Hoeksken), overgaan tot de openbare venditie van landbouwgerieven en be staande hoofdzakelijk uitschoeper, eg, handschoeper, kleine eg, handwan, beer- kuip, haverkist, manden, zakken, groote en kleine bascuul, schuppen, rieken, braken, gaffels, pikken. Tafels, banken, stoelen, kassen, lanta rens. Handelskar op 2 wielen, met kap, dienstig voor fruit- of groenselleurder, paardharnassuur, drinkpotten voor kie kens, groote eetbakken voor kiekens. Dubbele poney, 7 jaar oud, beste melkschaap, enz. Gewone voorwaarden, gereede beta ling. Openbare Verkooping van een te Aalst, Binnenstraat, nr 268. De Notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver koopen Stad Aalst. Een woonhuis met afhankelijkheden en grond te Aalst, Binnenstraat, nr 268, met eene grootte van 72 ca. Begrijpende op gelijkvloersgang, salon, keuken, werkhuis en koer. Op het eerste verdiep2 slaapkamers. Verders zoldering. Voorzien van stadswater en verlicht met electriciteit. Kortelings beschikbaar. Bewoond door den verkooper heer Henri Tombeur-Lucas. Ingesteld 24.500 fr. Laatste Zitdag Woensdag 27 November 1935, om 4 ure namiddag ter herberg In St.- Antonius gehouden door Mr. Adolf De Bruyn te Aalst, Molenstraat. Openbare Verkooping van te Aalst, Korte Sint Janstraat 11. De Notaris DE VIS te Aalst zal na mens wien het behoort openbaar ver koopen Stad Aalst. Een woonhuis met grond in de Korte St Jansstraat, nr 11, gekend ten kadas- ter sectie B nr 428D6, met eene grootte Zie verv. Notariêele Aankondingen 7 bl. en ons zelf zegde, dat hij den eersten die hem durfde wederstaan, den kop zou laten afslaan. Wat een schandelijke dwingelandijl Zijn het wel Engelschen die men aldus behandeld heeft En deze slimme kardinaal, ver volgde zijn gebuur, was bij hem en blikte ons ook dreigend aan. Doch eindelijk zijn wij van hem ontslagen. Gij zijt wel tevreden, naar het schijnt, omdat gij maar op het tegen woordige denkt, zonder u om de toe komst te bekommeren, sprak een man van vijftig of zestig jaren. Welnu, bin nen kort zullen wij zien of gij het nog zijt. En waarom niet Omdat wij weldra op onze kosten zullen ondervinden dat wij, indien de gunst des kardinaals duur kostte, zijne ongenade nog duurder zullen betalen want het parlement zal den koning alle zijne schulden kwijt schelden. genomen heefc te Dover, waar hij zich wilde inschepen Hij was gansch ont steld en meende dat men hem kwam ombrengen men heeft al zijn reisgoed doorzocht om de schatten van Wolsey in beslag te nemen welke hij, naar men zegt, in zekerheid wilde brengen. En heeft men ze gevonden vroeg een Genueesche koopman. Ik geloof van niet. Hoort ge wat ze zeggen zegde de Vaux zachtjes tegen du Bellay. Ik vermoed dat zij de gedingstuk ken wilden aanslaan, maar het was te laat. Zij zijn al lang in Italië. Campeg- gio had zijn zoon Rodolf heimelijk doen vertrekken. Ik heb dezen jongman ver schillende malen te Rome gezien en hem hooren zeggen, dat zijn vader hem met zijne geheele briefwisseling gelast had, niet wetende hoe Hendrik hem zou be handelen. Te Chelsea legde de schuit aan en iedereen ging aan wal, behalve de beide Hoe, al zijne schulden Maar dat j> gezanten, de Genueesche koopman en recht heeft het niet 1 riepen zij allen uit. Neen, maar het zal hetzelve wel nemen, hernam meester Wrilliot. Ach, dat zou te onrechtvaardig zijn, dat is niet mogelijk, herhaalden zij. Ja, vervolgde deze voorzichtige tusschenspreker, de koning heeft geen geld om ons te betalen. De oorlog, zegt men, heeft zijn schatkist geledigd maar hij heeft er genoeg om het losgeld der Fransche prinsen te betalen, hopende dat Frankrijk hem lady Boleyn zal laten trouwen. Weet ge niet, sprak een ander, dat men den legaat Campeggio ia hechtenis twee burgers van Londen. Ziedaar de woning van Thomas Morus, de nieuwe kanselier, zegde een hunner, een wit huis aanwijzend. Hij is onlangs door de hertogen van Norfolk en Suffolk aan het Hoogerhuis voorge steld. Ik dacht dat het volk hem zou uit jouwen, maar hij werd uitbundig toe gejuicht. De andere schudde het hoofd. Al de groote heeren deugen niet veel. Maar hij is geen groot heer 1 ('t Vervolgt) V

De Koornbloem | 1935 | | pagina 5